Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

katyxq
22. říj 2012

@mochenkaa Řekněme, že je to do značné míry o (ne)inteligenci autora takového výroku 😅. Jo to fakt humus (ale četla jsem i horší, jako separačky do jednorázovek, sušení a opakované použití plavacích plín).

ssassi
22. říj 2012

@mochenkaa cha. jenom 5? přijeli k nám na chatu známí. děcku byl přesně rok. přijeli v poledne a odjížděli v 7 večer. nevšimla jsem si, že by ho přebalila. a to ještě počítej hodinu cesty k nám a hodinu od nás. dobrý, že?

ssassi
22. říj 2012

@katyxq tos ale četla na apríla, ne? to někdo nemoch myslet vážně.... 😕

katka_brno
22. říj 2012

@mochenkaa jj a jsou i také, které mají pro děti jen 3plíny na 24h...takovým bych přála inkontinenci ve stáří a aby jim to dětičky pak vrátili 😀

katyxq
22. říj 2012

@ssassi Bohužel to bylo myšlené naprosto vážně ☹, jak píše @katka_brno, tak taky doufám, že se to těm lidem jednou od dětí vrátí.

mochenkaa
22. říj 2012

@katyxq @ssassi @katka_brno Mám si připadat hloupě, že přebaluju pochcané dítě??? 😕 😀 😀 To s těma separačkama jsem každopádně slyšela taky 😀

ssassi
22. říj 2012

@katka_brno to snad ani není technicky možný??? když si vezmu, kolik toho viktor vyčurá... vypije minimálně litr čaje a tak 300ml mlíka... jako dělala jsem pokus, kolik pamperska velikosti 4+ nacucá a bylo to skoro kilo... ale tak přece nenechám malý dítě tahat tak těžkou plínku?

ssassi
22. říj 2012

@mochenkaa jakože vyhodí pokaděnou separačku a plínku znovu oblečou?

mochenkaa
22. říj 2012

@ssassi já nevím 😀 Mě to říkala kamarádka, že jí to doporučovala jiná kamarádka. Po technické stránce věci jsem se nepídila a ta moje kamarádka taky ne 😀 Bylo mi to natolik proti srsti jen ta představa... 😀
Tak pokus jsem nedělala, teda když nepočítám to, že ráno má od 4 kdy +- kojím a přebalju do 7-8h kdy kojím znova, má tu plínku fest. Ale furt má vel 2, Ještě asi 40ks a jdeme na vel 3

ssassi
22. říj 2012

@mochenkaa u nás byly první dny ty nejmenší, pak dva balíky jedniček - než jsem se rozkoukala a nějak "rozbezplenkovala" a pak byl jeden balík dvojek (nedobrali jsme), jeden trojek (nedobrali jsme) a pak myslím dva čtyřek a teď už máme strašně dlouho tu velikost 4+. "klasickou" plínku dávám na noc, přes den má buď nic nebo tu kalhotkovou natahovací od babylove (pamperska se po několika stáhnutí a natáhnutí začne trhat)

katyxq
22. říj 2012

@ssassi Jo, pokaděnou separačku vyhodí a jednorázovou plínku zas nandají (pod heslem, však je díky tomu gelu suchá). To by jeden, s prominutím, blil.
Já blbec totiž pod ednou krátkou zprávou psala, kde a jaké sehnat separačky, pak jsem zjistila, že to chtěla za tímhle účelem, takže jsme se neudržela a napsala jí tam, že je to nechutné a že lituju, že jsem poradila.

janistr
22. říj 2012

@dandelion Eli, ale Štěpi není vůbec pozadu, otočit na bříško by se mimčo mělo do půl roku, což jste zvládly s velkou rezervou a lezení po čtyřech do 9 měsíců, takže v klidu 🙂.

@ssassi
@katyxq
@mochenkaa Nejhorší je, když vám něco takového řekne kamarádka. Zrovna nedávno jsem od jedné slyšela, že jim stačí 4 plíny na den, takže by s látkovkama určitě neušetřili... :/ Když si vezmu, kolikrát denně Helu čůrá a jaké dávky, tak mi to přijde úplně neuvěřitelné (a to má jejich malej rok a půl). Měla jsem co dělat, abych jí neřekla, že je prase.

ssassi
22. říj 2012

@janistr a tos klidně měla. já se ve společnosti podobných matek ostentativně ušklíbám, několikrát nabízím přebalovák a nočník a trousím nepříjemné poznámky o zápachu. se divím, že se se mnou ještě někdo baví 😀 😀 😀

mochenkaa
22. říj 2012

@ssassi tý jo, tak to my máme xté balení plínek. Jsme tak na poloviční spotřebě než bez BKM

majka1981
22. říj 2012

nasa bkm story dnesneho dna: 😀
Sebastian mi pomahal vesat pradlo, dlho sa s nim hral. Zrazu si zmyslel, ze potrebuje moje pyzamove tricko a zobral si ho aj do kupelne. Tam si s nim prikryval nocnik, ukladal ho donho a sadol si na nocnik. Ja som mu vysvetlovala, ze na to tricko sa mi nema vycikat, ze to sa nerobi a ja si to nezelam a ze si ma dat dole gate. Par krat som mu to opakovala, on si vstal a aj zase na to sadol. No dal si povedat a na koniec ho vybral, dal si gate dole a posadil a cikal 🙂 .
Par minut neskor - uz bol pripraveny na sprchu - takze si behal holy po spalni, usadil sa do postele a hral sa s nocnou lampou. zrazu pocujem "mozes kakat" (sam si to hovoril), vstal z postele, prisiel do kupelne a stale si to opakoval "mozes kakat", ja som mu povedala ze no tak si sadni na nocnik a tam kakaj, tak to urobil, potom si sam vylial nocnik do wecka, splachol a sprchovala som ho 😀
mam pocit, ze je ovela samostatnejsi 🙂

dandelion
22. říj 2012

@janistr díky 🙂 beru na vědomí 🙂) ona je taková rozvážná a přemýšlivá.. když pak vidím videa dětí co jsou jak na baterky, tak jsem za takovou holčičku vlastně ráda 🙂 🙂 🙂
Já to nechápu.. měla jsem pár chvil, kdy malá byla několik hodin v jednorázovce (lituju toho do dnes, bylo to období v 6N, kdy jsem byla v depce, nejela jsem, byla slabá a hotová) Teď jí přebaluju po jednom vyjímečně po dvou počůrání (když třeba něco dělám... Ovšem teď byla chvíli v počůrané plence a hned zčervenala.. Je mi zle z takových matek.. I jednorázovky přebaluju hned jak jsou počůrané.. (i když někdy to jedno počůrání nepoznám jak se to vstřebá, ale smrdí to!)

katka_brno
22. říj 2012

@dandelion naše malá byla taky v papíru asi měsíc (možná míň těžko říct...já málo železa a čtvercovky ji byli obří a byla z nich mega opruzená - nakonec z heřmánku jsme zjistili), ale my měli obří spotřebu 😅 , přebalovali jsme hned jak byla mokrá 😀 na těch babylove to jde hned poznat 😀

janinek
22. říj 2012

Ja mam papiru take desnou spotrebu.

Dneska jsem 'usetrila', jak sjem dvakrat mela suchou plinu, takze pak jsem ji ji blbe zapla a pocurala se mi cela pri kojeni (v posteli na boku). Do toho dnes vecer nejaky hysterak a nechtela jist, ale hlavne si pritom asi dvakrat ukakla, takze dnesni skore je nakonec jeste vic plin nez normalne, kdy nema zadnou suchou 🙂

janinek
22. říj 2012

ty 3 pliny za 24h bez BKM bych teda chtela videt. No, i kdyz asi radsi ne. Ja menim po 1-3h. Jedine kdyz nejak dlouho necekane usne, tak ma dele. Ze jednou jsem ji prebalila u doktorky, pak jsem jely domu a ona porad spala, takze tu plinu mela treba 4h celkem, ale nijak extremne pocurana nebyla, jak to cele prospala.

A ty sepracaky, no nad tim sjem se uz divila v latkovkove diskusi, hruuuza.

ssassi
23. říj 2012

@katka_brno já právě na babylove plínkách těžko poznávala, jestli je tam pár kapek. navíc v těch malých velikostech malýmu neseděly, přišly mi takový tuhý a nepoddajný. a přišlo mi, že v nich ten zadek moc nedýchal. ale teď babylove má - kalhotky. tím, že moc nesedí, hezky větrají. a těch pár kapek, který občas utečou, v klidu zadrží 😉
@dandelion ale já si myslím, že to je tím, že ty děti nosíme a tak vůbec k nim přistupujem "hezky". viktor je taky v podstatě rozvážné, klidné a přemýšlivé dítě. jasně, je to satan, který včera přestěhoval půlku domácnosti včetně nábytku, ale není to takový ten poděs, co lítá jak střelenej semo tamo. do ničeho nevráží, nepadá, umí odhadovat vzdálenosti a svoje možnosti. určitě je to tím nošením a tulením :o) hodně lidí se diví, že je takový v pohodě :o)

dandelion
23. říj 2012

@ssassi Tady honzík mě úplně zaráží

https://www.youtube.com/watch?v=hTyBxXQSXCw

to je podle mě pošuk :D 🙂 Zažila jsem ale víc dětí s takovýma splašenýma pohybama.. Štěpka je taková fakt klidná.. Nespěchá.. 🙂

ssassi
23. říj 2012

@dandelion ono je to dobře - i v tom vývoji. je pozitivní, když si každou tu vývojovou fázi dobře "prožije". když v ní setrvá dlouho. takže takový ty uspěchaný děti, co chodí samy už v 10 měsících, si podle mě do života nijak nepolepší. matky se sice dmou pýchou, ale když dítě začne chodit o 4 měsíce později, je to spíš plus. problém někdy může být, když se některá vývojová fáze přeskočí.
úplně mě děsí matky, co děti tlačí dopředu. kupujou pomůcky za tisíce a nutí dítě někam, kde by ještě být nemělo

dandelion
23. říj 2012

@ssassi souhlasím.. můj taťka má takovou tendenci pořád něco vyzdvihovat.. Je na Š těpku hrozně pyšnej, ale dává to najevo špatným způsobem, takže ho krotím.. jako že je geniální, že bude tohle tohle umět.. že chodí na nočník a bude v roce bez plínky a za dva měsíce chodit a bla bla.. :D ale já nechci.. klidně ať chodí později.. ona je statečná.. nebojí se, ale je podle mě hodně přemýšlivá, než něco udělá.. to má asi po mě :D 🙂 mám hodně vysokej pud sebezáchovy.. Nikam nelezu, nic neriskuju.. Jen když jsem si jistá..

ssassi
23. říj 2012

@dandelion tak to máme úplně stejný.

dandelion
23. říj 2012

@ssassi je legrační jak se to u nás v rodině promíchalo.. jsem z pěti dětí, starší ségra byla pošuk, všude lezla, nebála se, několikrát měla něco zlomenýho, naraženýho, odřenýho... Já měla jednou naražený koleno, že jsem spadla z kola! :D 🙂 Mladší ségra to samý.. nikdy nic.. a pak Adélka (ta z dvojčat) leze po stromech, šplhá, opět se nebojí ´, je výborná v tělocviku, dělá hvězdy apod. A bráška je zase rozvážnej.. Nikdy nespadl! Dělá vše pomalu a v klidu, nespěchá.. 🙂

ivanka.7
23. říj 2012

@ssassi @dandelion tak moja Eli je prave ako Honzik z toho videa :p a nemam pocit, ze by s nou bolo daco zle 😝 tiez je nosena, tulena... a je sikovna, ale je prosto aj zivelna. Ked mas tlupu 5 deti a jedno z nich "rozprava" alebo vyska od radosti, tak je to moje dieta - ale je aj prva, ktora sa jeduje, lebo sa nudi :D aj pri kojeni bucha jednou rucickou alebo si aspon kope nozickou do rytmu. A ano, momentalne nema vo svojom nabitom zivote cas na prizemnosti typu BKM alebo prve prikrmy :D ale nemam dojem, ze je taka preto, ze by som sa jej malo venovala.

ssassi
23. říj 2012

@dandelion cha, kdybych měla psát o bráchovi! sebestředný mistr světa amoleta. vystudoval nejprestižnější školu = dle něj medicína, momentálně dělá nejprestižnější obor = dle něj chirurgie. a všichni se můžeme pos. dělá tradiční karate, cvičí jógu, ale přitom je to ten nejstrašnější cholerik a vztekloun, jakýho jsem kdy viděla. umí všechno na světě - perfektně lyžuje, kraje kolektivní sporty, je krásný a úžasný. a já jsem podle něho debil na druhou :o) ale pravda je, že se taky nevrhá nikam po hlavě. je strašně inteligentní, ale opovrhuje přízemními statky jako je mobil, bunda apod, které neustále ztrácí a zapomíná. jsme strašně odlišní. víc to snad ani nejde. takže se může stát, že moje druhé dítě bude maximální rapl a poděs :o)))

ssassi
23. říj 2012

@ivanka.7 jééééééé, to jsem nechtěla vzbudit dojem, že "střelené" děti jsou špatné děti. jen jsem uklidňovala @dandelion, že se nemá bát, když má "rozvážnější" dítě, že není pozadu! každý je jiný. tvoje dítě se zas aspoň v životě neztratí. bude mít šanci se prosadit. já jsem rozvážná, klidná. ale zas mi dělá problém se nějak rychle skamarádit, nedělá mi dobře být někde první, něco organizovat. i když se v těch situacích nakonec často octnu, protože to nakonec vyřeším nebo zorganizuju dobře - právě možná pro ten svůj klid a rozvahu. tak se celý život zmítám mezi tím, co cítím, že je správně a co očekává nebo vyžaduje okolí a situace. děti, které jdou "po hlavě" jsou myslím víc v pohodě emočně - z ničeho si nedělají hlavu ;o)

katka_brno
23. říj 2012

koukám probíráte dětičky, video mi nejde spustit, to je mozzilou, takže nevím, ale bera je taky akční, momentálně kojím co 1,5 a kručí jí v bříšku, pokud je na dece tak furt něco dělá, hrabe po hračkách, otáčí se dokola jak káča, přetáčí se, občas píďalkuje, při koju čumákuje, když má spát reve aby ji něco neuteklo nebo kouká kde co lítá a tudíž spí jen u mě, venku v šátku kouká dolud nepadne za vlast, mele především na záchodě a před spaním, sama se chce mazlit a s vervou se na mě vrhá ale na druhou stranu pokud si hraje absolutně mě nepotřebuje, to je jediná doba kdy něco udělám 😀 😀 prostě každé dítko je jiné a ví proč takové je a vybralo si takové a takové rodiče a Eli moje ségra si sama sedla ve 4m a je velmi rozvážná a inteligentní a můj synovec nemluvil do 2 a půl let a byl takový rozvážný a tekom teda není ani omylem (jsou mu 3) 😀 já chodila v 8m a jsem na tom podobně jak ssassi, introvert melancholik,ale když přijde na věc... 😀

ssassi
23. říj 2012

tož to takhle nejde generalizovat - klidné dítě bude takové, akční bude onaké. je milión věcí, které dítě ovlivňují. jak vnější, tak vnitřní. já jsem to možná podala nějak blbě. nechtěla jsem někoho někam škatulkovat nebo poukazovat na nějaké "špatné" vlastnosti.

a bacha, moje dítě není pecivál 😎 . viki je opatrný, nikam neskáče, nevrhá se hlavou dolů z postele, neomlacuje již zmíněnou hlavu o hrany stolů, kredenc atd. ale energie má strašně moc. leze na gauč i z gauče (opatrně), pochoduje po celém bytě a stále něco někam přenáší (i velmi těžké věci), schovává... staví, skládá, ale ještě raději rozkládá a rozmontovává... nějakou věc zaujatě zkoumá, pak se ji snaží rozebrat a když se mu to nepovede, strčí ji do nějakého šuplíku nebo psům do pelechu. ale i přes to, že je schopen uklizený byt přeměnit za půl hodiny v bojiště, pořád ho pokládám za klidného a vyrovnaného. a naštěstí netluče ostatní děti kyblíčkem.

jo a já se pokládám za realistického flegmatika 😀 ale k mému velkému překvapení mě několik lidí označilo za "veselou" a "sangvinika". což nevím, kde na tom byli 😉 jsem prostě kozoroh. (a manžel taky - takže se divím, že jsme se ještě nezabili) 😀