Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

majka1981
3. pro 2012

@ssassi aj Sebastian zvracal vcera... par krat za sebou... a ako sa vyvracal, tak zase hned chcel cici a musela som kojit. a o pol hodinu to zase zvracal. aj ja si uz prajem jar, ale to este potrva...
a ako ho davas cikat von? skusila si uz aj po stojacky?

eliss2
3. pro 2012

Ahoj, chtela bych se zeptat, pokoušim se o BKM.. mám kloučka 10týdnu.. vychytáváme kakání.. čuraní moc ne.. tak mám dotaz.. jak prát plínky, když chich počurá málo. Prete v pračce pár plínek obden? Nebo jak?

ssassi
3. pro 2012

@majka1981 na stojáka čurá asi od 11 měsíců. venku už jinak ani nechce. a i když se snažím, abych mu toho svlíkla co nejmíň a vystrčila pokudmožno jen toho pimprlíka, tak venku v tédle zimě nechce. začnu zas nosit misku a holt budem chodit do obchodů. nebo tak něco.

ssassi
3. pro 2012

@eliss2 vítej.
já bezplenkuju s papírovkama, takže ti asi moc nepomůžu 😎

majka1981
3. pro 2012

@eliss2 ja som prala raz za 2-3 dni, a to aj s inym pradlom (uteraky, pyzama, tricka, gatky atd). uplne to stacilo. aby mi nesmrdeli plienky, tak som ich v zime davala na balkon 😎 .

eliss2
3. pro 2012

@majka1981
@ssassi Děkuju, taky me napadlo ze budu pouzivat jen papirovky.. Jak často jste ze začatku mimča nad "nočnik" davaly?

janinek
3. pro 2012

@eliss2 Ja kdyz mam malo, tak predpirka na pocurane plinky a pak k tomu neco pridam.

ssassi
3. pro 2012

@eliss2 no já začala hned po příchodu z porodnice. to bylo snadné. dítě buď spalo, jedlo nebo vylučovalo. u toho jsem si všímala signálů. těmi pak dával najevo, že chce, i když už dělal i něco jiného jak jídlo, spánek, čurání. vždycky ale dávám před spaním, po spaní, před jídlem/pitím, po jídle/pití. a pak jak mi velí čurací smysl. je to něco mezi časováním a pozorováním signálů. i když už je malýmu 16 měsíců, moc toho nenakecá a na znakování kašle naprosto.
ono je to různé během dne. ráno čurá hodně, pak před obědem míň... taky podle toho jestli dostane kromě čaje ještě ráno mlíko, pak kolik vypije během dne čaje..... ale to už je u velkého dítěte
tvůj chlapeček má 2 měsíce. to by měl signalizovat dobře. může to být malé zavrtění, propnutí nožek, kňourání, "hlasité" dýchání nebo i pláč.... a každé dítě je jiné. musíš zkoušet, zkoumat... ale zároveň nehrotit. snažit se na dítě naladit tak nějak podvědomě..... zapojit ženský smysl, být v pohodě. hlavně být v pohodě. to je nejdůležitější. nepočítat mokré plenky, ale radovat se ze společných chvil. moje dítě se poprvé usmálo po "kvalitním hovínku" 😀
jo a na řadu otázek ti odpoví http://www.branakdetem.cz/ingrid-bauerova-bez-p...

eliss2
3. pro 2012

@ssassi děkuji moc 🙂 .. jestli to na mne neni složité 🙂 ja počitam suche plenky ane mokré 🙂 .. mam radost z kazde ušetřene, ze jsem odlehčila zemi 🙂

ssassi
3. pro 2012

@eliss2 dělají to křováci v africe, eskymáci kdesi na ledě, všichni ti sexy opálení lidi na všelijakých ostrovech s palmama, indové, číňani a vůbec hafo jinejch bezva lidí. nemůže to být složitý 😀 😀 😀 musíš si říct, že je to normálka a vypnout tu racionální a "moderně" evropskou část mozku. zapoj tu část s křovákem a uvidíš, jak pofrčíte ;o)
je fajn najít v okolí nějakou bkm matku a zkusit se "inspirovat".

samože s bkm souvisí i další aspekty normálního rodičovství - jako je spaní s děckem, jeho nošení. vzájemně se to usnadňuje a prolíná :o) a mně třeba to dělá šťastnou. ten kontakt a souznění.

eliss2
3. pro 2012

@ssassi no prave jsem chtela napsat, ze oni nemaj zatemněnej mozek Ulici, Ordinaci, Cestama domu a "fejsbůkem" 😀 😀 .. tak spime spolu vzdy po pate rano....a i se nosime...zatim pročitam co se dá. Jsem s tím začala protoze se mi vzdycky prokadil a nebavilo men to seškabavat z oblečeni.. začal mi taky kadit po jidle, a probudil s emi v noci prebalovanim, tak jsem chtela aby kadil pred.. a ač netrpel moc na prdiky, tak zed uz je nema vubec.. kadeni vychytat vzdycky.. s čuranim je to horsi.. taky mam strach abych ho tam nestrkala moc často...je to nejak limitovany?Jak čato ho dat na nočnik? 🙂

ssassi
4. pro 2012

@eliss2 moje matka sice tvrdí, že má dítě z častého vysazování trauma... 😀 😀 ale já bych to tak nehrotila. většinou, když tě napadne, že TEĎ, tak to tak většinou je

alenavy
4. pro 2012

Ahoj holky, tak jsem začala taky zkoušet bezplenkovku, je nám 7 týdnů. Trochu mě mrzí, že jsem nezačala dřív, ale šestinedělí byla docela stresovka, tak jsem to odkládala. No a minulý týden jsem získala knížku Bez plenky a začala zkoušet. Zatím to je spíš všechno náhoda. Docela se daří vychytat čůrání - ta nejjednodušší varianta - po probuzení. Takže nijak intuice, no:( Hovňouse se mi nedaří, protože kaká málo, tak 1x za 3 dny. A zatím že bych ušetřila nějak moc plenky, to se taky nedá říct - ze začátku jsem ji nedávala nad misku, ale čůrala mi do připravené látkovky na přebalováku. Ale stejně jsem měla radost, že zadeček je ušetřený další dávky, že v tom nemusela ležet. No a našla jsem doma nějakou mísu (nic moc, sháním jinou). A dneska jsem koukala - od půlnoci do půl devátý vydržela plínka suchá.

Co je zajímavý, nejsem schopná vypozorovat, kdy čůrá třeba po kojení. A to vím, že do hodiny čůrat bude -někdy třeba do deseti minut, někdy do půl hodiny, někdy do hodiny dvakrát nebo třikrát... A to jsou okamžiky, kdy ji držím v náručí a koukám na ni a stejně to nestihnu:( Ale nebudu se stresovat, jako prioriu si dávám, že chci, aby malá byla co nejmíň v počuraným. Takže když se povede do nočníčku, úplná paráda. A když ne, ale malou rychle přebalím, tak jsem taky spokojená.

alenavy
4. pro 2012

Je a proč píšu! Když dávám malou vyčurat, tak jak ji držím nad nočníčkem, tak mi začne vždycky plakat:( Že bych ji držela nepohodlně? Já ji vezmu pod hlavičkou a prdelkou (na zajíčka), opřu si ji o hrudník a chytnu nožičky za stehýnka.

Já ji ze začátku, když začala plakat, dala zpátky, neb jsem si myslela, že mi nadává, že čurat nechce. Ale pak čurala na přebalováku. Tak teď vydržím a pak přijde čurání - u toho už plakat přestane. Tak nevím, co dělám blbě... Nemáte zkušenost?

alenavy
4. pro 2012

Jo a ještě zajímavost - jak člověk prvně odchytí, tak má takovou radost! A i když už pak to zase hodněkrát nevyjde, tak jsem ochotná smířit se s tím, že mi to nepůjde. Ale i kdyby šlo jen o jedno odchycení za den, tak to má cenu! Najednou mi prostě vadí, že by malá měla ležet v mokrým... A když vím, že to odchytit jde (i když se to třeba nepovede), tak bych si připadala jako krkavčí matka, kdybych se na to vybodla. I kdybych měla zůstat jen u pokusů po probuzení 😝

katyxq
4. pro 2012

@alenavy U nás je taky brečení před čůráním - já si vysvětluju tak, že je jí plný močový měchýř nepříjemný, ale nechce to pustit dřív a být v mokrém (když je zaujatá, tak ji to tolik netrápí, to se klidně vyčůrá do plíny).

alenavy
4. pro 2012

Já to tady zahlcuju... Holky, taky jsem se dočetla,že když miminko spí, tak že se může poznat, že chce čurat, že se začne mlít. No teď to zrovna bylo, slyším ji se tam vrtět a vrnět, tak tam jdu, že ji dám čurat, ale v ten okamžik ona se zase úplně zklidní, začne spokojeně odfukovat a mně je líto i vyndavat z postýlky a svlíkat, že to čůraní nebude, že to byly třeba jen prdíky 😒 No někdy se odvážit musím, jinak to nepoznám, co? 😝

eliss2
4. pro 2012

Já teda mám pediatričku takovou "přírodní ženu" a ta tvrdí že dětská moč na zadečku pusobí dezinfekčně.. ne kaděni to ne, ale moč jo.. a slysela jsem to teda z vic stran..
A chtel ajsem se zeptat, kyz ho dam vyčurat po kojeni,nepoblinak se mi tim ze mu zmačknu brisko??

majka1981
4. pro 2012

@alenavy super, ze si s bkm zacala, fakt mas pravdu - stoji to za to 🙂 .
co sa tyka cikania po kojeni, tak ja som pozorovala to, ze: ak necikal pred kojenim, tak cikal po kojeni. ked pil "vela", tak cikal castejsie. a doobedu to bolo castejsie ako poobede. ak cikal pred kojenim, tak to bolo tak 20 minut po kojeni (inak hned po kojeni a potom neskor ako 20 minut)
ked mas ten dojem, ze to cikanie aj tak nestihnes ked ju mas v naruci, tak jej aspon hovor pri cikani cikaci signal, dieta si po case zvykne pockat 😉
jaaaj a co ma napadlo: ked pil fakt vela, tak to som nemala sancu ho dat vycikat. to jednoducho pustil. to bolo take navalove a bolo to tazke zachytit. mne vtedy pomohlo, ze som vedela, ze materske mlieko je rychlo stravitelne - 20 alebo 30 minut po kojeni sa vylucuje uz cast mlieka, co dieta pilo pri poslednom kojeni 🙂
aj Sebastian niekedy plakaval ked mal cikat, aj do dnes to niekedy robi (hlavne rano, ked vela pil v noci a necikal celu noc).

alenavy
4. pro 2012

@katyxq Aha, to by mohlo být.. Zvlášť když si říká - pochopí to tentokrát ta máma nebo to zas nepochopí..

alenavy
4. pro 2012

Je a nedalo mi to a šla jsem za malou... A bylo "čururůůů" 🙂 Je tedy fakt, že po tom kojení už jsem opět nějaký to čůrání nezachytla, neb plenka byla mokrá... Ale tak to zkusím sledovat podle majka1981!

Jinak by mi měla tenhle týden přijít manduca, mám sice doma šátek, ale nějak mi to s ním nejde. Tak snad se malé bude v manduce líbit. A vidím, že tady taky máte zkušenosti s nošením. Jakpak často děti nosíte? Spinkají děti v šátku (nosítku)? A spinkají pak v noci v postýlce?

majka1981
4. pro 2012

@alenavy ja som nosila Sebastiana dost casto a dlho: ked bol taky stary ako tvoje dieta, tak v satke aj spaval, riadila som, varila, tancovala, bol urcite 2-3 hodiny denne pri mne (plus minus). a chodili sme aj na prechadzky von so satkou, boli to velmi krasne chvile. teraz uz o noseni nechce nic pocut, vynimocne len ked je chory, ale uz sa aj priznam ze 12 kg nosit je poriadna fuska 😝. Cez den v satke aj spal, v noci spal s nami v posteli.

verjurci27
4. pro 2012

ahojte,chceli by sme zacat bkm ale priznam sa ze uz asi aj dost neskoro..malicka ma 3,5 mesiacika..a hlavne ma vyklbene bedrove klbiky ,bola v sadre 6 tyzdnov a teraz ma remienky aby bola nasiroko. myslite ze to pojde? poradite do coho zachytavat ked ten cinsky nocnik sa vraj neda kupit? moc dakujem za vsetky rady 😉

ssassi
4. pro 2012

@eliss2 tak já osobně bych celý den v takové desinfekci neseděla :o)

poblít se ti samozřejmě může a taky to několikrát udělá. já si vymyslela metodu, jak bříško nemačkat. místo toho, aby sis ho opřela o břicho s hlavičkou opřenou o (mezi 😉 ) prsa, jakoby ho polož na svoje předloktí. respektive bude ležet v ďolíku mezi tvým předloktím a břichem. rukama normálka držíš stehýnka jako v pozici klubíčko. tohle je taková víc ležatá poloha. přizvedáváním lokte upravuješ polohu tak, aby byl buď víc naležato nebo nastojato. míň skrčený bříško bude taky mít, když si dřepneš a malého si posadíš/položíš mezi stehna. (bude čurat do misky nebo třeba do sprcháče - tak to děláme my) nevím, jak moc to jde pochopit, ale určo to nějak vygoumeš a vybereš si polohu, která vám bude vyhovovat 😉

eliss2
4. pro 2012

@ssassi tak to asi nebylo myšleno od ni ze je nemame prebalovat 😀 .. ale jen ze kdyz je plina pouze počurana tak netreba otirat.....tyy joo ja mam tak velke bricho a prsa, ze se obavam ze kdybych dala pred sebe predlokti tak uz bude mimo ten kyblik ktery drzim mezi nohama 😀 😀 joo ale to do podrepu by šlo.. no je to věda.. a ten signal mam delat kdyz uz to dela, nebo aby to udelal? 🙂

ssassi
4. pro 2012

@alenavy skoč si na vázací kurz. případně jsou fajn videa od vonzino1

https://www.youtube.com/watch?v=3McvFdSySJ4

já nosila hodně. do sedmého měsíce jsem prakticky jenom nosila. doma šátek, venku manduca. nosím někdy i teď. je to příjemné. onehdá jsem se tu rozplývala, že mi "velké" dítě usnulo v manduce 😎 řekla bych, že to jsou nejkrásnější pocity - dítě spící tobě na prsou.
přes den dítě v postýlce do roka nespalo. neusnul tam a když jsem ho tam dala spícího, budil se. buď jsem musela do parku houpat kočár nebo spal v hacce (jestli nemáš, doporučuju http://www.branakdetem.cz/hacka-pech.htm )

jo, spící dítě, začne-li se vrtěti a kroutiti, pravděpodobně potřebuje čurati. já teda v noci dávám čurat a právě takové vrtění je signál. jsem-li tupá matka - rozuměj tvrdě spící, dítě začne i krutě řvát, abych ho laskavě dala vyčurat 😉

ssassi
4. pro 2012

@eliss2 předloktí necháváš tam, kde je, když je dítě v klubíčku. prostě představ si, že máš dítě normálka v tom klubíčku nad miskou. ale nenecháš ho opřené o břicho, ale dovolíš mu sklouznout na stranu na to předloktí. pak jen lehce vytočíš ruce, aby nebylo dítě do zatáčky a čuráte. hlavičku by měl mít v tvé loketní jamce, tváří se ti opírá o žebra. mně je teda řádný kus a šlo mi to 😀 kapíro? nebo jsem to ještě víc zamotala? 😀

eliss2
4. pro 2012

@ssassi joo uz to cháápu 😀 dííky ze mas se mnou trpělivost :D

ssassi
4. pro 2012

@verjurci27 3,5 měsíce je ještě "v limitu" :o) jen nevím, jak zabojovat s těmi řemínky. to ti já moc neporadím. vymyslet to nějak, abys to nemusela pokaždé rozepínat. dát malé návleky na nožky a vždy jen sundat plínečku? ale jak ji s těmi řemínky držet? a nebo se na řemínky vykašli, přivaž si dítě na břicho - pořádně utažený vertikální úvaz - kyčle v perfektním postavení a po rozvázání můžete parádně čurat 😀

a do čeho čurat? to je jedno. holky tu mají různé misky, nočníky, nádoby... já ale dávala vždycky nad umyvadlo a později na "velký" nočník.

ssassi
4. pro 2012

@eliss2 😀 nz. mám na "pomalé vysvětlování" vysokou školu 😀 😀 😀 😀