Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ssassi
29. dub 2013

a pro brněnské: CO PŘÍŠTÍ TÝDEN PÍSEK? 😎

katyxq
29. dub 2013

u nás monemtálně BKM na pendrek, malá si celkem hezky říkala, ale teď jsme všichni doma nachcípaní, Šárka taky, skoro na všecko, co se jí nelasuje, i když je to prkotina, reaguje jekotem, fakt nepoznám, co je jekot na čůrání, moje nervy 😒.
@ssassi My bysme na písek šly 🙂, to už snad choroby zaženeme a změna udělá jen dobře, Šárka si pochroupe jiný písek než místní, posílí imunitu 😀.

ssassi
30. dub 2013

@katyxq co třeba úterý? a kdo se přidá?

katyxq
30. dub 2013

@ssassi OK, úterý bereme

lynks
30. dub 2013

@ssassi ano, díky za svoji zkušenost, tohle už ted nejde, máchá rukama, odporuje, křičí, jen na něj sahnu v tom spánku, když se začne vrtět. A každé ráno je plenka mokrá, jak píšeš, že mu už chceš vzít plínu na noc, to znamená, že ji má ráno suchou? jenom s tím jedním půlnočním vyčuraním?Jaký plíny na noc dáváte, ja mám pastelky takže vše složitě rozepínám a suchý zip na svrchnáku ho zalarmuje, že se něco děje 🙂

malaletajicimyska
30. dub 2013

Dik za rady zabalim tedy nahradni obleceni a budeme testovat......drzte palce at si vzpomene

alenavy
2. kvě 2013

@ssassi Nebuď srab a seber mu plínku na spaní! 😀 😀 😀

Plním úkol 😝 Ale ty tiché noci ti fakt závidím, malá se vzbudí, začne ječet, dáváme vyčurat za jekotu, čurá za jekotu, oblíkáme za jekotu, až prso v puse zabere a pak usne...

majka1981
2. kvě 2013

@ssassi nebuď srab a seber mu plínku na spaní 😀 😀 😀

majka1981
2. kvě 2013

@lynks mohla by si skusit mu dat latkovu plienku, ta je mokra. nemusis kupovat nic drahe - skus mu dat 2 bavlnene stvorce na rovno poskladane a na to neake nohavicky (tie si mozes kupit na skusku z bazaru, par euro investujes - ale aj usporis balik pampersiek 😉. takto zisti, ze je to mokre 😀
pamperska je proste sucha a aj pohodlna, takze nema dovod preco by ta mal posluchat, ved je to aj tak suche 😒

a vecer cika pred spanim? myslis ze cika az nad ranom ci v noci? moj syn niekedy vydrzi az do rana, inokedy musime ist curat o pol noci .

lynks
2. kvě 2013

@majka1981 nie, nie, my odjakživa máme látkové - pastelky sú tie tučné froté, tam to tiež cíti, jednorázkovky máme len na cesty. ciká pred spaním, ano, ale pred jedenáctou sa začne mrvit, mrnčí tak viem že potrebuje cikat, ale on nechce nechat zo sebou manipulovat...No chcela som vediet, či BKM detičky sa skor odvyknu bez plienky na noc. Cez deň sme boli trošku rýchlejší než kolegyna s paperskami ale len o mesiac. Premýšlam teda, ako ho príjemne namotivovat v noci , aby sa nebránil vstániu, ked začne mrnčat a vrtiet sa...Nejaké tipy?

majka1981
2. kvě 2013

@lynks kedze cika este vecer, tak by som asi skusila redukovat pitie pred spanim... ine ma nenapada

ssassi
3. kvě 2013

@lynks ano, ráno se budí suchý. my teda bezplenkujem s papírovkama, takže pampers active baby, respektive teďka mám balík plínek z lidlu, páč byl ve slevě a pampersky už mu byly malý, tak skončily ve skříni

ssassi
3. kvě 2013

jdu se chlubit, jak mám šikovné dítě. synek má už druhý den šťavnatý průjmíček a ani jednou to nešlo do kalhot. vždycky přiletí a honem znakuje kakání. akorát ráno už to vypadalo, že dobrý, tak jsme nešli k doktorce na výtěr... no a v deset začlo další kolo 😖 tak přemýšlím, jestli ta česnečka k obědu bude dobrý nápad 😀

ssassi
3. kvě 2013

@alenavy jj, díky, za splněný úkol máš razítko s prasátkem 😎 nojo, prso. my, co máme dítě od narození na umělým, máme krásné noci už docela od mala. prso nikdy nebylo, tak ho nemůže chtít, že? a divím se, že ani nikdy nechtěl dudlíka. jenom houpat a nosit. což bylo možná víc vysilující jak to prso...

lenculina
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
katka_brno
4. kvě 2013

@ssassi nebuď srab a seber mu plínku na spaní ty jseš přece bkm guru ty to zvládneš 😉 😀

alenavy
4. kvě 2013

@ssassi I když... Teď tak dumám... Vy když budete už úplně bez plenek, tak by mohlo hrozit, že se odsud ztratíš... A to my učednice nemůžem potřebovat 😀 😀 😀

pipi909
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
karkuliak
5. kvě 2013

@lynks mne mala cika pred polnocou, asi o stvrtej a potom az rano. nehodu sme mali az teraz na dovolenke. mamicka uz 3. noc ponocovala a dieta ju nedokazalo nad ranom zobudit, ze treba cikaaat 😀
mame skoro 7 mesiacov a zacinam rozmyslat, ze na noc uz nebudem davat plienku. cez den na spanie uz nedavam.
sice teraz v nej spi, ale to som revuce dieta prelozila z autosedacky rovno do postele spat 😀 na vyzliekanie nebol cas…

ozaj, ked mas pro lem ho v noci vyzliekat, co takto to risknut a dat ho spat s holou dupou? nic nevyzliekas, iba schmatnes dieta a cikate skor ako sa zobudi?

@ssassi neser sa s tym a zahod plienky! ide vam to predsa uz davno 😉

@alenavy neboj, ssassi nas nenecha dlho v stichu, urcite sa na nas nevykasle a rychlo si vyrobi noveho bezplienkacika 😉

ssassi
6. kvě 2013

haha. takže k plenkám a spaní. no, jsem srab. pořád ji mívá. a ještě že tak. dnes v noci se dvakrát (!!!) počural a jednou pokadil !!!!!!! no měl ve čtvrtek průjmíček, v sobotu už vypadal dobře, tak jsem usoudila, že řízek, špekáček a segedínský guláš (byli jsme u našich) malému neuškodí... takže dnes dieta a snad se to upraví. ale hlásím, že najít hovínko v plínce byl skutečně zážitek. musela bych dlouho vzpomínat... v noci se pokakal snad naposled jako úplné mimino

karkuliak
6. kvě 2013

@ssassi hej hej, mne sa mala dnes tiez pocikala v noci, asi som este nedospala to flamovanie ponociach pocas dovolenky 😀

nikolletta87
6. kvě 2013

@ssassi Co jsme začali, asi 2 měsíce zpátky, daří se nám odchytávat akorát stolici. 🙂 Eli se nehlásí, ale kaká během jídla, takže jak zatlačí, tak ji hned beru na wc. Ona způsobně počká, dokud neřeknu, že už může. Teď ji trápí asi průjem nebo co a kakala někdy nad ránem (asi), tak jsem taky ráno měla nadílku. Eli nic neřekla, tak jsem si do toho mácla - rozbaluju ji až na tom záchodě... 😅

alenavy
6. kvě 2013

@ssassi a @karkuliak Tak to jste mne, holky, trochu uklidnily. Neb dneska jsem nějak neodchytávala😀 Hovňous naštěstí skončil v nočníku, ale 2x počuraný gatě (no jo, jsem se rozhodla, že když prudím ssassi, že nemá být srab, že taky nebudu a zkusím dopoledne bez plenky - no a jednou počuráno, neb jsem visela na internetu, podruhý počuráno, když jsem kuchtila oběd), a dokonce ještě 4x počuraná plenka (jednou v průběhu krmení obědového, podruhý při kojení, potřetí, když blbla s dědou a bylo mi líto je přerušovat a po čtvrtý z mojí blbosti - probrala se a já doufala, že bude ještě spát, takže jsem k ní nešla hned).

A co jsem se chtěla poptat - malou, než jí dám příkrm, tak dávám vyčurat. Když se vyčurá, OK, plenka suchá, když se nevyčurá, tak to pustí do plenky v průběhu jídla. Co s tím? A) smířit se s tím a nechat ji, B) dát jí vyčurat ještě uprostřed baštění nebo C) počkat, až bude sama sedět a krmit ji na nočníku?

ssassi
6. kvě 2013

@alenavy to bych nehrotila. to jsou všechno věci, který přejdou. můžeš jí to vyčurání nabídnout, ale pokud se u jídla vyloženě nekroutí a nedává signály, tak bych ho nepřerušovala. maximálně bych nasadila krajně znechucený výraz, kterak je dcerka pako, že se nevyčurala předtím. no a nebo to jídlo musíš časovat tak, aby se v klidu vyčurala a pak až jíte. já jsem schopná kvůli času oběda buzerovat celou famílii - tak aby to broučkovi ladilo s kakáním, spinkáním, zábavou.... 😀

karkuliak
6. kvě 2013

@ssassi tak dufam, ze dnes uz si mu na noc tu plienku nedala 😉
ja som malu ulozila bez plienky a bez nepremokavej podlozky. aj tak sa tak vrti, ze zarucene z nej zlezie. nastastie mame nepremokavy potah na matrac, tak nebude uplne vsetko v prdeli ak by cikala.
tak som zvedava.... hlavne, ked som posledne dve noci prechrspala jej signaly.
takze ked sa pocika, budem na vine aj tak ja! 😵

ssassi
6. kvě 2013

@karkuliak vzhledem k tomu, co kakuškal těsně před spaním, jsem to neriskovala a zase mu ji dala:o) před minutou jsem ho dala vyčurat a zatím dobrý. doktorka se mě dnes ptala, jesi mu nerostou zuby. tak jsem se lehce orosila a asi si budu muset zjistit, kdy se mají začít klubat nějaký další potvory. zatím to vypadá, že nic, ale u nás je růst zubů vždycky děsně príma 😠 😠
jasně, dycky seš na vině ty. děcko signalizuje, signalizuje, .... a krkavčí matka si klidně chrápe. 😀 já už jsem ve stadiu, že když jsem vyspalá, cítím se málem provinile 😀
náš synek navíc s prvními ptačími zvuky vyskakuje a s veselým "pipí" píchá prstem směr okno.... takže budíček v půl šesté luxus

karkuliak
7. kvě 2013

@ssassi hehe super. my mame co najviac zatemnene kvoli tomu budeniu a budime sa o pol siedmej ;)
a inac, v noci som vymekla ked mi manzel povedal, daj malej plienku a ja som ju dala .... ach jo ... slaba som 🙄
ale inac plienka sucha

ssassi
7. kvě 2013

@karkuliak tak u nás taky sucho. mokro je fak výjimečně. a to jenom proto, že signály zaspím. my máme střešní okna. a přemýšlím o nějaké výkonné zatemňovací roletě. a nejlépe i protipípací roletě 😀

janakkk
7. kvě 2013

Ahoj,dívámse, že to tady trochu ožilo. U nás se celkem daří, přes den v pohodě bez plinek, ale noc pořád na prd. V noci čůrat nedávám,doteď hrozně blbě spal a když jsem ho ještě otravovala čůráním, tak byval v noci pěkně protivnej. Ráno po probuzení taky nestíhám, protože malej se probouzí dlouho a pomalu a děsně ho rozčílí, když ho rozespalýho nutím se svlíkat a čurat (já se mu teda nedivím, taky by semi to nelíbilo). 🙂

ssassi
7. kvě 2013

@janakkk tak to se u nás nemůže stát. dítě se probouzí tak, jak dělá všechno. tzn rychle a bez debat. neukecám ho ani o minutu dýl a když se tvářím, že spím, začne mi dávat pusinky. když ty nezaberou, vyleze na mě a jede na mě jak na koníčkovi. super masáž plného močového měchýře 😎 a když dělám pořád mrtvou, rozevře mi víčko a ze vzdálenosti 3 cm nasadí americký úsměv číslo pět. tak to už fakt musím. nechápu, po kom je to děcko tak čilý