Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

milwa
30. led 2009

listi, co taky zkusit davat curat na stojaka? U nas tomu predchazelo presne stejny chovani.

listicka77
30. led 2009

milwo, jenže to bych ji musela svlíkat celou! to radši budu měnit ty plíny, jsem líná.

viki, taky se upínám k létu. 😀

ani noci u nás nejsou good. někdy je suchá celou noc, někdy čůrá při každém probuzení tak brzo, že je mokrá dřív, než k ní přijdu. jak a s čím to souvisí, nevím.

bora.b
30. led 2009

ja uz mela kolikrat i pocit, ze to souvisi se stravou - narazim na vitarianstvi apod, ktere moc neresim, ale...
deti si ve skolce a ve skole vydupaly kakao na svacinu (jako za naseho mladi, skolni, na tacku servirovane 😉) a do tri tydnu vsechny lehly na zahleneni a neslo to pryc a neslo, (tak jako obycejne rymicky cita chripka ted) - jsem jim vysvetlila, ze tak ne, tak maji sojove z domu, a tu chripajznu ted sice chytly, ale bylo to o dvou nocich horecky, dny ok, akorat dosmrkavame

ja to u nas bohuzel nesledovala, ale taky jsme mivali vykyvy k nocni uspesnosti a ja nikdy nevedela proc jako, no a ted by me zajimalo, jestli se to da vystopovat - listi, nechcete si psat seznam?

na curani zenstin na stojaka jsem dostala tip na shewee, zatim nemam vyzkouseno na male adeptky, ale zajimalo by me, zda je to pouzitelne 😉 - pomohlo by?

sisa.b
30. led 2009

tak my mame ohromnu spotrebu plienok cez den - v noci sme este na jednorazovkach 😝 ona mi totizto vydrzi potiahnut 12 hodin spanku a neviem, ci by to nejaka latkova plienka zvladala 😕
cez den vacsinou odchytime kakanie. akurat neviem, ci sa nad tym nocnikom jeduje alebo tlaci. zak zvlastne pri tom vzdycha a natahuje nohy 😝

papol
30. led 2009

sisa.b to jste dobré, když se vám alespň ty kakoše podaří do nočníku. Já se snažím, ale malý zatlačí - je mu 5 měsíců a je to hned všechno v plence ☹ Nechápu jak to můžeš stihnout. Už klukovi nedávám ani svrchňáčky a má jen natahovcí gaťky.
Močení zatím neřeším. To nepoznám vůbec.

To ti tedy dlouho spí. Nevím, jaká plenka by to pobrala. Náš hošík spí tak 5-6 hodin. Někdy je celý mokrý a jindy skoro vůbec.

kili
30. led 2009

sisa, papol, skúste proste len dávať, pred jedením, po jedení, po zobudení a v určitých intervaloch, ono si to dieťa časom uvedomí a hlavne to kakanie využije príležitosť. keď sa snažíte chytiť len kakanie, tak to zrovna moc nepôjde.

sisa.b
30. led 2009

ona sa za ten cas tak 1-2x preberie, ale to si len so zatvorenymi ocami vypyta jest, parkrat potiahne, otoci hlavicku a spi dalej. keby som ju rozbalila, tak by som ju prebrala a to samozrejme nechcem.
ja som ju dnes napr. nevidela tlacit, len som ju dala nad nocnik a vykakala sa 😨 takze ziadne, ze by som videla nejake signaly, len vyuziva situaciu. a cikanie niekedy chytim, ale vacsinou nie. tiez to na nej nevidim ☹ davam ju ale velmi casto. dnes moj drahy len pozeral, ze co tu cele dni robim 😀

lenkakt
30. led 2009

ahoj,
mám dotaz - asi i na boru: jura totálně vypnul bkm, prostě vztekle odmítá nabízený nočník/umyvadlo- cokoliv, dokonce i v situacích, kdy je jisté, že chce.
jen mne zajímá, jaký je optimální postup: prostě přijmout jeho názor, že bude plenkované miminko a po čase se vrátit? nebo mu furt nabízet tu možnost? (zkuste se prát s 10 kg vzteklým kojencem, tuhle ho mhd přinesl z koupelny držíc ho za stehno hlavou dolů - synáček se prostě prohnul a skočil)... fakt nevím, nějak jsem si zvykla, že je suchý a tak, nechce se mi nechat ho válet v plínách... on nehlásí ani počůranou plínu a je vzteklý, když to průběžně kontroluju...
díky.

bora.b
30. led 2009

sisa, bud rada, ze ti spi 12 hodin, i kdyz to nechytas 😉 na baby cafe resime decka kolem roku, co se budi na pocucani co 15 minut 😝
situacia=intuicia? 😎 zpocatku je potreba intenzivne, jak dite zjisti, ze mama funguje, bude lip, neboj

lenka, pauzu!
(niki v roce, ci mozna driv, zacal delat to same, a trvalo to rok, jelikoz jsem to drtila a snazila se bez informaci z venci - zadne nebyly - nejak udrzet. Kdyz po roce zvladl sundat a nandat teplacky, zjistila jsem, ze jeho NEEEEE neznamenalo, ze nemusi, ale znamenalo: matko mi prosim nepomahej, ja SAM) - je to ale individualni a potreba intuici vypozorovat

kdyz jsem resila podobny bojkot s kamaradcinou 8mi mesicni dcerkou, zjistili oni sami, na zaklade nabizenych moznosti, ze ditko odmita: nechat se polozit k prebalovani, nechat se drzet nad necim, proste nejlepe samo nastojaka. Zjednodusili baleni i oblekani a byl klid

lenkakt
30. led 2009

aha, diky.
ja mam pocit, ze mu na tom neco vadi. jak je velky, tak je nad cinakem celkem narvany, mozna mu je nepohodlne drzeni. zkousela jsem mu nabidnout jakoby posadit na umyvadlo s natazenyma nozkama, ale nema to efekt, vana... nic.
kdyz vystihnu, kdy bude kakat a je klidna chvilka, tak se vetsinou vykaka, ale s curanim nula nula nic a je to cim dal mene uspesne.

proste mi vrta hlavou:
a) bkm na chvili uplne zahodit a tvarit se, ze nevim... zacit treba se sedacim nocnikem, az bude sedet nebo tak
b) tu a tam to zkusit
c) pockat az si rekne sam? to je blbost, to prijde nejdriv za rok, ada dostala v roce nocnik, takze nejpozdeji v roce se k nocniku chci vratit...

on ted objevil lezeni, zveda se do sedu, plazi se, asi zacne lezt po ctyrech... a jak nehlasi, tak asi opravdu nocnik nabizime v dobe, kdy se mu vylozene nechce.

nechci mu nic delat proti vuli, to je blbost... jen by mi bylo jakoby lito, kdybychom bkm ted opustili a po roce teda zacali ucit na normalni nocnik

bora.b
30. led 2009

a joooo, zveda se, lezeni, plazi se, .... tak to bych zkousela jen ty zaruceny, treba po probuzeni, po vytahnuti z satku, pokud je zrovna in, ale jinak behem tech pokusu o mobilitu je to fakt tezke vychytat
to fakt vypada na vyvojovy bojkot
nevim, jestli jsem to neprehlidla, ale jak to funguje v noci? chodite curat? hlasi? necha se podrzet?

ony totiz ti kk milacci v genech sice maji, ze na osobu, co je nosi, se necura, ale podlaha je podlaha, ne? koberec je jako co? obleceni je jako co? to uschne, ne?
(ve zkratce)

hlavni pravidlo bkm vzdy a vsude: no stress 🙂

lenkakt
30. led 2009

no, v noci ted fungujeme tak, ze nakojim a prebalim spici dite
nocni nocnikovani zpocatku zadrhovalo na tuhe matce, nyni na tom, ze jak se jura vzpina, uz jsme 2x meli nocnik vylity do postele (a on v noci nacura klidne 250 ml)...
budi se casto, protoze i casto cura (klidne po hodine), tak ho proste prebaluju tak casto, jak to dokazu

bora.b
30. led 2009

no to svedci tak nejak o tom, ze vi, kdy se mu chce, ale tu blbou asistenci nechce (si neber osobne) takze i kdyz pres den zadny nocnik nabizet nebudes, presto to neni prestavka v bkm, protoze on komunikaci s vlastnim telem neztratil 😎

lenkakt
30. led 2009

a neztrati? protoze vim, ze kdyz bkm vic flegmuju, tak napriklad prestane jakkoliv davat najevo pocurane a i pokakane pleny. pritom pred 2-3 mesici pripadnou pokakanou plenu hlasil huronskym revem.
no, ja myslim, ze mu moje blba asistence fakt vadi, jak je tezky a pritom jeste nema tonus chodiciho ditete, tak s nim nekdy teda mavam silene, uf, nekdy jsem rada, ze mi neupadne... adelka tuhle vahu mela asi tak v roce a pul!

kili
30. led 2009

boro, a čo mi poradíš so S. On bude sedieť na nočníku aj pol hodinu (skúšala som, viem že sa to nemá, ale vedela som, že chce kakať, tak sme hrali kto z koho, no a on vyhral, o 5 min. to bolo v plienke 😠 😀 ), ale proste nič neurobí a potom sa vyčúra, alebo aj nie, podľa toho, či sa mu chcelo alebo nie. Akoby úplne zabudol, že čo sa po ňom chce.
pred pár dňami, čo som skúšala fakt všetko možné, aj som ho dala na chodbu do tmy a on nič. potom bol chvíľku na ostro kým som nakŕmila A., A. som dala na nočník aj sa vykakal, tak som ho zabalila a skúsila dať S. a ukázala mu, že čo sa tam robí 😀 (aspoň že mám druhé dieťa a nemusela som tam nadelat sama 😀 ), a potom sa vyčúral no a od vtedy sa mi 1-2x denne podarý chytiť čúranie, teda skôr také cvrknutie, lebo on na nočníku sedí tak, že aj keď máme asi tú najvyšiu vyvýšenú časť pre chlapcov, jeh opindík je aj tak ponad 🙄 , takže keď začne čúrať, tak ho idem nasmerovať, ale to ho preruší a skončí, že by som ho chytila ešte predtým, tak to nehrozí, to mi dáva ruky preč. dnes sa tuším úspešne vyčúral, že si pindíka tlačil domu sám (nie úmyselne, proste tam dával ruky). No tak teraz babo rať, čo s ním? ☹

milwa
30. led 2009

Jo listi, ja ji sice musim svliknout celou a to je opruz, ale zase jsme ted zkouseli ji pak nechat bez pliny, tak mi odpadlo aspon baleni do pliny a svrchnaku, jen jsem natahla puncochacky. No a jednou za hodinu svliknout a obliknout diteti puncochacky a capacky, to ujde.

boro, ja nemam odvahu to shewee objednat, moc neverim, ze by V. spolupracovala. Ackoliv nekdy by se to hodilo i mne, tak bych to mozna mohla risknout...

milwa
30. led 2009

Lenko, Jura holt bude osobnost 🙂 V dobe tady tech vyvojovych skoku jsme meli uspechy pouze po probuzeni, nebo po vyndani z erga a tak. Ale V. tehdy asi nevadila asistence, takze se se mnou aspon neprala, kdyz se ji chtelo. Nebo prala, ale kdyz jsem ji dala do ruky zubni kartacek, nebo neco podobnyho, tak se zklidnila a vycurala.
Jen ja jsem se nemohla absolutne chytit. Fungovaly nam jakz takz spis ty noci, pres den to bylo jen meneni plinek.
Kazdopadne jsem si rikala, ze i kdyz nam to nejde, tak ona urcite bude porad chapat k cemu je nocnik a tak, kdyz ji ho kazdy den aspon jednou nabidnu.

bora.b
30. led 2009

lenka, tak k tomu mi nezbyva nez dodat, jak to delaji v indii: nejdulezitejsi je pro ne ranni curani a kakani (neopustit dum bez vyprazdneni) a kdyz se tohle zanormaluje, tak najedou na odpoledni curani a potom uz to decko tak nak vi a spolupracuje

hoddte to do minima, berte to co jde, zbytek se dostavi, jak prejde ta faze noveho

kdybych nemela tri deti od jednoho mhd taky bych verila, ze je to geneticky, ale ono je fakt kazdy dite jiny

kili tobe bohuzel neporadim, spis od tebe cerpam informace o tom, jak je to s dvojickama 😵

kili
30. led 2009

bora, no ale ja mám problém len s tým jedným 😀 tak to by si poradiť mohla, nie? 😝

bora.b
30. led 2009

kili, zamyslim se 🙂

kili
30. led 2009

dík 🙂

jo, a ja mám dvojičky, 100pro od jedného chlapa a tiež je každý iný 😕 úúúúúúúplne iný čo sa týka bkm

listicka77
30. led 2009

boro, štěpule je 100% na raw stravě furt. (kojení ovšem tvoří tak 80% 😀) takže se stravou to asi fakt nesouvisí. prostě někdy - vzbudí se, zapláče, přijdu k ní, rozbalím, je suchá, dám na nočník, strčím prso, vyčůrá se. jindy vzbudí se, zapláče, přijdu k ní - mokrá. prostě nevím. ale je mi to celkem putna, hlavní je, že v tom neleží dlouho.

lenkakt
31. led 2009

děkuji všem za rady
ještě přemýšlím, jestli bojkot nesouvisí s tím, že se juráš urazil - on se strašně aktivně plazí ke svému i adélčímu nočníčku, ale nikdy mu nedovolím to dát do huby a olízat...
dneska jsem ho zkusila posadit na sestřin nočník, tak to zářil jak sluníčko (i když se během posazování samozřejmě propínal do luku), nicméně nic nevytvořil, ale asi nic v břiše ani neměl... říkala jsem si, že třeba bude chtít mít věci jako sestra, je na ni dost fixovaný... sice ještě nesedí, ale což, je to na chvilku...

sisa.b
31. led 2009

ahojte 🙂 tak moj drahy pred chvilou prebalil malu - normalne zvladol novorodenecky sklad 😀

papol
31. led 2009

kili, děkuji za reakci. Určitě to vyzkouším. To zní mnohem jednodušeji. Říkala jsem si, jak můžete pozorovat tak intenzivně děti a při tom ještě zvládnout všechny každodenní činnosti. Moc díky!
Malý už na mě vyjeveně nehledí, co to s ním dělám, když ho dávám nad nočník, nebo WC. Dnes se před kakáním začal zlobit. Nevědělá jsem proč, když si tak pěkně hrál, no a pak...už bylo zase pozdě. Tak uvidíme.

papol
31. led 2009

lenkakat, tak to máš také vekého hošíka. Ten náš má skoro 9 kg a 5 měsíců. To je opravdu už co zvedat 😒 😅

papol
31. led 2009

kili, Ha, há, tak se mi podařilo malého po probuzení rozbalit a 😀... už si načůral chuděra do očí a to bylo křilu 😒 . Alespoň vím, že to tak jde, musím být ovšem rychlejší. 😨

kili
31. led 2009

papol 😀 naši si tiež načúrali, aj do úst, ale väčšinou to išlo za nich 😀

papol
1. únor 2009

Zdravím vespolek! Tak jem byla úspěšná. Ráno hošík čůral nad umyvadlem a dirka směřovala nahoru 😀 . Výsledek - počůraná moje noční košile 😅 . Kdybych vydržela o trochu déle, mohl se tam i vykakat 🙂

lucia31
1. únor 2009

ahojte zienky, chcem sa opytat,ci je to ok alebo ci to je tak aj u vas ako u nas 🙂 teda, Tamarka ma dni, ze krasne cikame, kakame do nasho "lavorika" 😉 , hlasi, ked treba kakat, no, proste prikladna BKM 🙂 ..no, napriklad dnes, akoby sme to robili prvykrat v zivote, az na jedno cikanie slo vsetko do plienky, nechcela sa vycikat ani za svet a vecer sa uz po kupani aj pokakala do plienky, co sa nam uz nestalo dost davno..cize, mame dni, ked je to parada a dni, ked sa zda, ze len s BKM zaciname