Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

zlaticko444
29. kvě 2013

@majka1981 Dakujem velmi pekne za radu. Skusim to. Uvidime, co na to povie 🙂 Tak ja mu v noci nic ine zatial na pitie ani nedavam (ani nemam v plane davat).
Dnes fungovalo cikanie do vane. Tak mozno aj to pri nejako tlmenom svetle v noci vyskusam. Asi treba len experimentovat a prist na to, co je pre nas najlepsie. Ja ho chapem, lebo v takej plnej plienke cez den nikdy nie je a v noci ju ma okolo tretej uz ako vrazednu zbran... Tak ani mne by sa nespalo pohodlne a spokojne 😔

zlaticko444
29. kvě 2013

Tak na pobavenie z dnesneho dna: Od rana cikame do vane, mama sa vytesuje, ako to pekne funguje, od rana do jednej jedna nehoda v plienke. Parada. O jednej ideme von, dam dole plienku (mam tu pampers navliekacku na doma), menim za klasika plienku. Maleho poobliekam, samozrejme ho dam predtym vycikat. Hura, uspesne. Idem sa obliekat ja a uz pocujem z vedlajsej izby, ako sa veselo do novej plienky tlaci 😠 Uffff, to bola kopa... Clovek ho chvilku necha bez dozoru a toto mi spravi... Obdivujem kazdu bezplienkarku hlavne za trpezlivost, verte, ze ja som dnes myslela, ze ma na mieste porazi 😀

karkuliak
29. kvě 2013

@jarkasj hehe drzim rovnako, mala ma cca 7,5kg 😉 ale moja mala uz sedi, takze tak 2x do dna zvoli, ze ju mozem posadit na nocnik a nemusim ju drzat. 😎 zato ked ju drzim, tak si to baba uziva, kruti sa ako had a dava pokusy zdrhnut doboku alebo sa hodit dopredu a nieco pritom rychlo chytit do rucicky a napchat do ust. a vobec ju nezaujima, ze si moze nabit drzku 😒
@zlaticko444 ahoj, my bezplienkujeme v noci v podstate od narodenia. u nas neexistovalo cikanie v noci bez cicky. inac to bol a je boj, vzpieranie a jaciace dieta.
riesim to tak, ze opatrne vybalim dieta a vezmem ju na ruky. ona sa medzitym zobudi a zacne jacat. strkam prdel do nocnika a podla intenzity revu i prso do ust. popritom opakujem curacie slovo. na zaciatku to muselo byt prso s nocnikom naraz. zvykne sa prebudit dost na to aby cikala a nezobudila sa uplne. zo zaciatku sa mi este stavalo, ze sa nevycikala a zaspala na cicke po nakojeni, tak som ju polozila spat na postel, ze ju zabalim. ak zacala znovu revat, tak to vzdy znamena, ze jej cikat treba. ak pokracovala v spani, tak jej cikat netrebalo a opatrne som zabalila do plienky. ak revala, sup s nou spat na nocnik. po vycikani treba zabalit a rychlo uspat na aby sa dieta uplne nezobudilo. u nas funguje, ze nocnik dam k posteli a lahnem si s malou a dam jej druhe prso. ona ho vychlasce a odpadne. potom vynasam nocnik. (pripadne zaspim 😀 ) potom je ale narocnejsie cikat do uz plneho nocnika v dalsom kole 😉
teraz uz je mala celkom zvyknuta na cikanie v noci a teraz uz cika na prve povedanie cikacieho slova a uz pisti fakt omnoho menej. niekedy prso ani nemusi byt, staci ak je potom pri zaspavani 😵 v podstate teraz v noci cika o 100% lepsia ako cez den 😠
jediny problem alebo zaujimavost pri nocnom bezplienkovani je, ze sa pocetnost cikani v noci moze velmi lisit zo dna na den. (pricom denne sa u nas v podstate moc nemeni) my sme cikavali na zaciatku 3-5x, potom okolo 5 mesiacov sa to zmenilo na 1-2x a potom v 6mesiacoch to bolo cca 8x za noc, chvilu to bolo fakt strasne... asi 2 tyzdne a potom sa to znizovalo. teraz mame 7,5 mesiaca a cikame 2-3x v noci.
to co popisujes ako plazenie a prevalovanie v posteli, ano je to tym, ze musi cikat.
u nas su to tieto signaly v noci:
mala spava medzi mnou a manzelom v posteli, zacne sa prevalovat a cca kazdu minutu i castejsie sa preguli na druhy bok a vzdy kopne do mna alebo manzela 😉
chce sa kojit no casto sa odtrha. pusti cicku no hned ju zasa hlada ako by si spomenula, ze jej treba zasa pit,
zacne sa vela mrvit a kopat okolo seba rucickami a nohami.
teraz cikame pred polnocou, cca o stvrtej v noci a potom okolo siestej. obcas uz nezaspi, no zvykne spavat do siedmej rana. a este ked vecer pred spanim vychlasce vela vody, tak cikame aj o deviatej vecer. spavat chodima cca o siedmej.
tak dufam, ze ti to pomoze.

jarkasj
30. kvě 2013

@karkuliak riesim to tak, ze opatrne vybalim dieta a vezmem ju na ruky. ona sa medzitym zobudi a zacne jacat. strkam prdel do nocnika a podla intenzity revu i prso do ust. popritom opakujem curacie slovo.
Tak to mě dneska opravdu pobavilo a narušilo to moji blbou náladu 😀 Obdivuji, že zvládáte bezplenkovat i v noci, dokud jsem v noci kojila, tak to celkem taky šlo, ale už nějakou dobu spí Patrik celou noc - za což jsem šťastná a jsem líná pozorovat v noci, jestli se nevrtí a nechce čůrat, popravdě spím jako dřevo 🙂
Ale takovéto pozitivní články o úspěšných bezplenkovacích dětí mě vždycky povzbudí a motivují, abych vydržela 😀

jarkasj
30. kvě 2013

@ssassi Mám dotaz na zkušenou a úspěšnou maminku 😉 Jak už jsem psala, tak my spíše časujeme, signály prostě nevidím, nejspíš proto, že jsme nenajeli ani na plně kontaktní rodičovství ( Patrikovi se bohužel přestalo v šátku líbit, což mě mrzí a mám strach si ho brát na noc do postele ). Ale zajímalo by mě, jaký prospěch má časovaní do budoucna. Bude se třeba snadněji učit na nočník?? Já totiž netuším, jestli si vůbec uvědomuje, že zrovna čůrá - když ho držím nad nočníkem, tak si prostě vykládá a uprostřed řeči začne čůrat, jindy se u toho vzteká, prostě se pokaždé chová jinak a čůrá jen tak mimochodem...
A otázka trochu mimo - je pozdě začít ve, měsících najet na kontaktní rodičovství? Nemám o tom ani nic načtené, neměla jsme o to moc zájem, bála jsem se, že si malého rozmazlím a že se na mě moc upne. Teď mě to popravdě trochu mrzí ☹

zimka
30. kvě 2013

@jarkasj Já myslím že ve 4 měsících rozhodně není pozdě, ale spíš bych vycházela z toho, co MĚ je příjemné, ne co se tak nějak rozhodnu, co budu dělat. Tak jestli ti bližší kontakt chybí, není nač čekat, jestli jsi typ, co si drží větší odstup a ňuchlání s miminkem úplně moc nemusí, tak se do toho nenuť - malej stejně pozná, že o to moc nestojíš.

jarkasj
30. kvě 2013

@zimka ráda bych nějakou zlatou střední cestu 😉 Ale spíš se mi zdá, že Patrik není mazlící miminko, v šátku se mu nelíbí a chovat se chce jen tak aby měl rozhled na vše kolem...

karkuliak
30. kvě 2013

@jarkasj vies co, podla mna co sa tyka nosenia je treba vyhoviet tomu co ma maly rad aby bol stastny. v podstate kedykolvek nie je neskoro zacat a skor by som povedala, ze to treba nazvat vnimave rodicovstvo a to je hlavne o tom, aby si plne vnimala svoje dieta a spravala a zariadila sa tak ako to vam obom vyhovuje. tj ak sa maly chce vozit, voz ho 😀 bezplienkovat sa da i s kociarom, na tom nic nie je. a hlavne sa riad svojim pocitom, a chod do toho co chces a citis hned! kasli na okolie co ti na to povie, aby si potom ked bude mat maly 10 rokov nelutovala ani minutu a hlavne aby ste mali k sebe skvely vztah. ked nie je mojkaci, to nic. urcite vies o inych veciach co ma rad a paci sa mu s tebou robit a to je presne o tom. ste spolu a ste stastni obaja (obitraja i s ocinkom) 😉

alenavy
30. kvě 2013

@karkuliak Ty jo, ty jsi hustá, to obdivuju, já se nikdy nedokopala k tomu, abych zkusila dát dítě zároveň čurat a zároveň mu vrazila prso do pusy. Nebo nedokopala, já na to prostě nepřišla, jak to udělat, aby malá měla zadek v nočníku a nevypadlo jí prso z pusy (to byla lepší varianta), nebo aby prso vydrželo v puse, ale zadek zůstal venku (horší varianta, že, vzhledem k tomu, že se to vše odehrává na mé posteli...). A přitom by bylo tak fajn jí zacpat pusu, neb v noci fakt řve jak tur. Ale trochu jsi mě nakopla něco zkusit. Ona totiž když sebou začne mlít, tak já pořád vyčkávám, doufám, že bude spát dál. No a bud tedy spí dál, nebo se to rozjede do toho ječáku, kdy já už vyskakuju a honem vysvlíkám. Zkusím ji dát příště na nočník ještě dřív, než začne ječet, třeba to bude míň hlasitý, potom... Když já se vždycky bála, že ji vysvlíknu, rozzuřím a ona čurat ještě nebude. Párkrát se právě stalo, že sebou mydlila, znovu usnula, já si ráno říkala, že jsem debil, že jsem dítko měla dát na nočník, že bude mít mokrou plenku, a ona plenka byla suchá.

Jinak mám lehce depku. Dítko je nějak vzteklé, nešťastné, ubečené. Takže mi ulítává i víc plenek (ale tak jde o 2 -3 nad normál, není to tak hrozný). A co jsem před týdnem přidala druhý, ovocný příkrm, tak kadí ostošest. Když jsem jen kojila, tak kadila jednou za 5 dní, teď kadí 5x za jeden den 😀 Děsně se mi líbilo, jak ten hovňous po prvním příkrmu změnil konzistenci na pevné skupenství (ten luxus ho jedním mrsknutím vyklopit do záchoda 😝 ). No a teď to je nějak průjmovatý. Takže chudák malá si nakadila do plenky, když jsme se vraceli z obchoďáku (před obchoďákem krásně čurala, do 5 minut v autě slyším prdnutí a zabublání). Prostě si bobeš jen prdla a už to bylo venku. Tak mi jí bylo tak líto... Taky nevydrží oběd, v půlce ji honem dávám na nočník - a opět nabublanej tekutej hovňous (se omlouvám za podrobný popis). Jen nevím, jestli ten průjem je z toho příkrmu, nebo jestli vzhledem k nevrlosti to fakt můžou být i zuby... A depkuje mě, že právě nevím...

alenavy
30. kvě 2013

Takže včera jsem jí místo toho ovoce dala prso, dneska zkusím dát ke sváče místo ovoce znovu nějakou tu zeleninu a uvidím, jestli se něco změní...

karkuliak
30. kvě 2013

@alenavy tak drzim palce aby to preslo. 5x za den je uz vela. My sme mali po jablku tiez take redsie, no len raz a inac celkom poho, tak som dnes skusila to jablko znovu. Tak som tiez zvedava.

Inac s tym nocnym cikanim, ked sa mi mala nevycika a netreba jej,zvycajne mi v pohode zaspi. Tak skus. A my tiez tieto nocne vylomeniny stvarame v posteli s miskou co ma asi 20 cm na priemer

zlaticko444
30. kvě 2013

@jarkasj My sme sa tiez nenosili od zaciatku v babysatke. Mala som len babyvak a v tom mi maly ked bol uplne mini babatko velmi byt nechcel. Spal sice so mnou v posteli, ale tulit sa, ked mal aktivnu fazu, to ani nahodou. Az neskor nam kamoska pozicala babysatku a malemu sa tam zapacilo a teraz je taky tulko. Odkedy sa nosime, tak sa ovela castejsie len tak prituli a chce byt so mnou. Urcite by som to na tvojom mieste este skusala - a ked mu nevyhovuje jedno, skusit ine. ...a mozno objavite caro spolocneho spania v posteli 🙂

jarkasj
31. kvě 2013

Včera jsem se nadšeně vrhla na bezplenkování a výsledek? Plný kyblík počůraných plenek a skoro suchý nočník 😠
Snad dnes bude větší úspěšnost 😉

alenavy
31. kvě 2013

@jarkasj U mne platí nepřímá úměra. Prostě čím víc toužím po "suchém dni", tím mokřejší je 😀 Čím víc to mám na háku, tím větší úspěchy 😎

@karkuliak Ovoce vynecháno, kadí míň trochu se to i zahustilo, ale ještě to není úplně, jak bych si představovala 🙄

Holky, vtipná situace. Drahá druhá polovička drží nad miskou kadící prtě. A naprosto vážně, zamyšleně, udiveně a lehce nechápavě pravil - představ si, oni jsou i lidi, který nechají děti kadit do plen! Já málem padla smíchy k zemi 😀 Ale je dobrý, jak si to vzal za svý, že to je prostě pro něj standard, že ho dokáže udivit, že existují osoby (asi mimozemšťani), kteří nedávají děti čurat mimo plenku 😝

psenicka1301
2. čer 2013

ahojte, snazime sa bezplienkovat od nejakych siestich tyzdnov, davam nad umyvadlo.doteraz som nechcela riesit nejaky kyblik pri posteli alebo niekde v izbe, aby sa naucila, ze vyprazdnujeme sa v kupelni.takze to niekedy vyzera tak,ze malinka papa, zacne sa vrtiet, tak ju odpojim od prsa a bezime do kupelky, po ceste ju vyzliekam 🙂 potom sa ku kojeniu vratime, a to iste aj v noci. vacsinou je to bez placu, len mam strach,ze ju tym moc stresujem.ma to zmysel? ci mam sa na to vykaslat a nechat ju vyprazdnovat do vedierka tam, kde prave sme?

zlaticko444
2. čer 2013

@psenicka1301 My sme tiez dlhsiu dobu bezplienkovali do umyvadla. Ale ked som od brata dostala cinsky nocnicek, tak sa mi nesmierne ulavilo. Ked mal maly asi 3 mesiace, behali by sme do kupelne skoro kazdych 10 minut (a to nehovorim este o neuspesnych pokusoch, kedy sa mi zdalo, ze asi mu treba a netrebalo 😀 ). Nemyslim si, ze to babatko stresuje, ale je to podla mna rychlejsie a pohodlnejsie pre maminu. A tiez, nie vzdy mas umyvadlo po ruke (myslim ak si niekde vonku a drobec zahlasi, ze kakame 😉 ) My mame aktualne nocniky 3. Maly lozi kade tade a tak to je rychlo vybavene. Ohlasi sa na cikanie, vyzlecieme, vycikame, oblecieme a fici dalej... Hoci najnovsie cikame do vane, maly ma z toho zabavu a mama nema nervy v kybli, ked musi tlacit nad nocnikom vzpierajuce sa batola 🙂

karkuliak
2. čer 2013

@psenicka1301 hmmm. tazko povedat. urcite si uvedomuje, ze potreba sa robi len v kupelni, je dost mozne, ze potom ti do tej kupelne pojde sama, ked bude lozit a tym sa vlastne bude pytat. my tak daleko nie sme. isto ale viem, ze nie je dobre fixovat dieta na vylucovanie na jedno miesto, lebo sa moze zasa stat, ze by ti nechcela inde cikat. no predpokladam, ze necikate len v jednej kupelni, ze pouzivate vsetky co stretnete (u babky, na navsteve)... a ze cikate i vonku.
takze uvidis ako sa vam bude darit. u nas priblizne vo vasom veku, zacinala mala vymyslat a zacinala byt moooc zvedala a teda zacala odmietat cikat tak ako dovtedy. musela som zacat menit miesta na cikanie.
...u nas by to bolo zbytocne. ale kazde dietko je ine. cas ukaze i u vas. skor by som sa zamerala aby to bolo pre vas obe pohodlne 😵

kocanda2009
3. čer 2013

Ahoj bezplenkářky, naše veselá vsuvka - v šestinedělí jsme kojili nad nočníčkem kvůli kakání. Od té doby už v podstatě na každé kojení v plíně. Ještě ho vždycky schválně zabalím, kdyby usnul. No a včera jsem si řekla, že na co plínu. Vždyť před chvílí čůral. Je večer, to už čůrá jen trochu. A jak tak saje a saje najednou cítím na břiše teplíčko...haha, naštěstí to odnesli jen moje kalhoty

Naše dítko nošení nemusí ale jinak je to mazel velikej

@psenicka1301 my teda máme nočníček u sebe kdekoliv, normálně v obýváku, v ložnici, stresovalo by to mně, kdybych musela lítat do koupelny, stejně bych ho musela svlíknout a oblíknout jinde...ale všimla jsem si, že před lidma mu to třeba moc nejde takže když jsme v MC tak s ním jdu k přebalováku stranou

kocanda2009
3. čer 2013

@jarkasj jo tak z toho si nic nedělej, my máme některé dny dvakrát tolik plen než bez bkm...

kocanda2009
3. čer 2013

@alenavy náš tatínek už se taky snaží dávat dítě nad nočník ale včera teda totálně zklamal. Nejdřív uklidí, uvaří a potom teprve dítě. Takže jsem byla pryč cca 25 minut se starším synem a nařídila jsem mu ať dá mimi vyčůrat, a uspí ho a po příchodu držel dítě nad nočníček a hlásil mi, že se vykadil do plíny.....no až pak později jsem konečně zjistila, že on ho vůbec neuspával, nechal ho křičet v postýlce a v klidu se přeci nejdřív najedl...a pak se divil, že byl pokaděnej chudák...

veluska8
3. čer 2013

Ahoj děvčata, chtěla bych se zeptat, co používáte jako podložku pod mimčka, když jsou s holým zadkem? Malé je 3,5 měsíce a začíná se přetáčet, mám pod ní jednorázovou přebalovací podložku a bohužel ještě nemáme vychytané čůrání (ani kadění teda, jsme v začátcích teprv) a nechci jí tu jednorázovku dávat, tak si říkám, jak to máte vychytané vy.. díky moc, budu vděčná za každou radu 🙂

jarkasj
3. čer 2013

@veluska8 Ahoj, já dávala ze začátku taky jednorázovky, pak jsem si koupila pratelné http://www.kukulky.cz/www-ciperky-cz/eshop/0/3/... Sice neprotečou a rychle schnou, ale jsou malé :( Páťa má 4,5 měsíce a pořád je mimo podložku, navíc jak je tenká, tak ji pod sebou muchlá ☹ Takže bych doporučila nějakou větší a silnější 😉 Taky bych si nechala poradit, která je fajn 🙂

ssassi
3. čer 2013

@jarkasj
kontaktní rodičovství je podle mě moderní termín. něco, čím "moderním matkám" vysvětlit, že nechat vyřvat dítě není nejlepší nápad. já mám raději termín přirozené rodičovství. a nejraději bych byla, kdybychom mohli mluvit o normálním rodičovství v tom smyslu, že být miminku 24 hodin k dispozici se stane v "západní" společnosti normou.
moc bych si přála, aby mýty typu ".....bála jsem se, že si malého rozmazlím a že se na mě moc upne." (cituji z tvého odstavce) vymizely. upne.... matka je tu od toho, aby dítěti 100% jeho času poskytovala potravu, ochranu, teplo.
několika měsíční dítě ještě nikdy nikdo nerozmazlil. jelikož je takhle malé dítě zcela bezmocné a samo by během několika hodin bylo sežráno, umrzlo nebo umřelo hlady, má naprogramováno vřískat, kdykoli není s matkou. odkládání dětí do pokojíčku je podle mě prostě týrání.
sama jsem člověk, který si velmi ostře brání osobní prostor. nejsem typ, co by se vrhal na koťátka a měl potřebu je hladit. cizí děti mi jsou taky celkem volný. nikdy jsem si nehrála s panenkama a kočárek k narozeninám jsem brala jako osobní útok 😉
nicméně si myslím, že jsem dobrá matka. první půlrok jsem dítě prakticky nepustila. pokud nemáš dvě promile, nevidím důvod bát se vzít si dítě do postele. nebo to udělej jako já - přiraž si postýlku k velké posteli. každý máme svůj prostor, přitom jsme spolu. mezi sebe a manžela bych položila tak možná betonového trpaslíka, zbytek by jistě nepřežil. dítě mezi partnery ani nepatří. partneři by neměli mít narušený svůj intimní společný prostor a život. ano, máme sex s dítětem hned vedle. vždyť spí. a je to normální.

k časování. my jsme časovali většinou. i když si myslím, že velká část z toho byla intuice. je potřeba se na dítě prostě naladit, vnímat ho tak nějak "jinak". podvědomě. jako když řídíš, krájíš cibuli, jdeš... všechno to jsou činnosti, na které vpodstatě nemyslíme. děláme je tak nějak automaticky.... i když ta péče o dítě je asi ještě "hlouběji" v mozku. někde na úrovni vnímání základních životních funkcí a potřeb. já mám prostě pocit, že moje dítě je jakousi moji součástí. v létě mu budou dva roky. už je velký, samostatný, tvořivý a šikovný. teď už si sedne sám na zem, vezme pána a traktor a vyhraje si i bez mámy. ale v těch prvních měsících být miminko samo nemůže.

i když máš pocit, že signály nedává, asi to kolikrát na té "hluboké" úrovni poznáš. a někdy taky ne - to jsou ty situace, kdy se zlobí. to známe všechny tady. jen vytrvej. tím, že mu nedovolíš čurání "zapomenout", nebudeš ho muset "učit na nočník". bkm dětem nevymizí čurací reflex, stále si uvědomují, že čurají. i když někdy těch počuraných plen může být víc (zuby, blbý období...)

rada na závěr (kromě hlubokého dýchání 😎 ): snaž se dát na intuici. nic neměř, nepočítej, nezkoumej, o ničem se nesnaž logicky přemýšlet. užívej si mateřství, užívej si krásný dítě. a dělej jen to, co je příjemný tobě a dítěti. vykašli se na příručky, tchyně i moderní trendy. věř sama sobě. to je vždycky nejlepší. máš v sobě geny, který ti předaly tisíce generací schopných matek před tebou. nemůžeš být jelito, ani kdybys chtěla 😀

ssassi
3. čer 2013

@psenicka1301 vítej. já většinou chodila s malým do koupelny. mám tam přebalovák a bylo to tam pohodlné. jelikož jsem nekojila, tak jsem v noci stejně musela kvůli přípravě UM vstávat, tak jsme to zase vzali přes tu koupelnu. pokud v noci kojíš v posteli, asi bych si dala pod postel nějakou misku, abych nikam nemusela.
takhle malé dítě nic nestresuje, pokud je s mámou. my jsme taky běhali v půlce krmení do koupelny, když chtěl kakat. když se to dítěti dobře podá, není problém. ty můžou začít později, kdy se dítěti jasně chce čurat, ale nechce opustit stavebnici. to je pak na místě mít v každé místnosti nádobku na vykonání potřeby. dítě si v klidu uleví a přitom nemusí přerušit činnost

jarkasj
3. čer 2013

@ssassi Děkuju za vyčerpávající odpověď 🙂 Já jsem myslela že kontaktní rodičovství je o nošení dětí a tak (vážně jsem to nějak nestudovala). Takže jsi mě uklidnila 🙂 Prcka vyřvat nenechávám, on ani bezdůvodně nepláče 🙂 postýlku mám u postele a hlavně jsem ráda, že to časovaní snad bude mít nějaké plus i do budoucna, teď jsem ráda, že má malej prdelku v suchu 🙂

ivanka.7
3. čer 2013

@ssassi pekne si to napisala, mam len jednu poznamku - podla mna je v poriadku aj ked dieta spi medzi partnermi 🙂 U nas to vychadza tak pol na pol. Mala spi na velkej posteli vecer sama (kym nejdeme my spat). Podla toho kam sa odkotula, kym ideme spat, si lahneme my. Bud ju mame medzi sebou alebo ju mam medzi sebou a stenou postielky. Problem nam to nerobi, manzel malu nikdy neprilahol a intimny priestor nam to nenarusa, naopak. Niekedy prave to dieta medzi nami ho v istom zmysle posilnuje.
Cim ti neprotirecim, podla mna je to hlavne o tom, aby sa obaja partneri citili komfortne. Len som pridala svoj postreh zo zivota 🙂

ssassi
3. čer 2013

@ivanka.7 jasně. někde jsem to četla. a navíc jsem v trolejbuse vyslechla dva pány, kterak si stěžovali na to, že mimina spí v posteli a že mají pocit, že jim brání ve styku se ženou. bylo to docela veselý, nicméně to potvrzuje to, co jsem četla. pokud máš tak super muže, který mimi mezi vámi uvítá, blahopřeju a skoro závidím. můj manžel ho tam nechce z bezpečnostních důvodů, prý by ho zalehl. ale když usne s malým při uspávání, tak se k sobě tak krásně tulí....

karkuliak
4. čer 2013

Musim suhlasit. ci mat mimi v strede,alebo na kraji,je presne o tom,ako to obaja partneri pocituju 🙂
U mas je to v strede a na hojdanie pocas spanku sa tiez nebudi 😀 😉

ssassi
4. čer 2013

@karkuliak teď jak už je viki velký, tak si z toho "svého" místa taky kolikrát přeleze doprostřed mezi mě a manžela. on v té své postýlce stejně nespí, věčně mám jeho nohy na hlavě, hlavu na zádech.... manžel se diví, že se vyspím, ať prej dám malýmu k postýlce bočnici a zamezím tak jeho cestování. ale já se právě dobře vyspím jen tehdy, když malého cítím vedle sebe.
dítě mezi námi nechci vlastně ani já. máme francouzskou (velkou) peřinu a bojím se, že by se zasunul mezi nás moc nízko a že by se tam dusil 😖

alenavy
4. čer 2013

@kocanda2009 No tak to samozřejmě náš taťka onu větu pronesl poté, co jsem mu řekla, že má dát prtě vyčurat 😀 Jinak to u nás vypadá stejně - podávám mu dítko se slovy, za chvilku bude potřebovat čurat. No a jak je před televizí, tak není šance, hlavně když tam je sport. To mne pak může klepnout, neboť nejen že prtě čurat nedá, ale najdu ho, jak i prtě na tu televizi kouká, což já zatím pořád nechci 🙄