Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

luciamala1979
10. srp 2015

@katka_brno dík skusila jsem Zacala plakat a nevycurala se proste ji to vyrusilo. Syna 4,5 let budím o půlnoci taky, jinak pak brzo vstane a už nemůže usnout takhle spí. Ale holka je na to možná malá. A co mají děti s bkm v noci? Pleny? A malte tip na nějaké speciální extra suché pleny třeba? Ale myslím že je to v hlavě, prostě ví že čůrá a tak pláče.. Když se budí tedy tímhle..

katka_brno
10. srp 2015

@luciamala1979 některé mají jiné ne 🙂

paaja83
10. srp 2015

dotaz: bkm u chlapečků
syn má 7 týdnů, o bezplenkovce jsem si v těhotenství myslela, že je to nesmysl. Miláček ale už od narození téměř při každém přebalování čůrá, z toho většinou to schytá široké okolí (stěna, podlaha) včetně rodiče. Při pokusu o "nasměrování" přestane, při přiložení čtvercové plínky přestane. Takže zkouším BKM - z pudu sebezáchovy 🙂 Problém je, že odmítá čůrat, když ho držím v klubíčku - zkoušela jsem to několikrát, vždy s několikadenní přestávkou. Konkrétně - když fakt musí, tak se zoufalým brekem něco pustí, ale hned přestane a dokončí to na pultu. Navíc jeho akční rádius je fakt velký: běžně si načůrá na obličej, posledně když jsem to zkoušela nad miskou v klubíčku, tak se trefil do obličeje, přestože jsem předtím zkontrolovala, kam "míří". V misce bylo pár kapek... Poslední dny tedy ze zoufalství mám na pultu kelímek od jogurtu (vhodnější nádobu zatím hledám) a chytám to do ní. Nemá někdo podobné zkušenosti? Mám trochu divný pocit z toho, že ho podporuju v tom čůrání vleže...

zo_ja
10. srp 2015

@luciamala1979 Ne, mimino si musí vzbudit matku. Třeba jedno přes den jako signál řvalo, když potřebovalo, v noci se hodně vrtělo, neřvalo, protože to asi matku v noci nevzbudilo. Navíc spánek má cenu zlata, nebudu si dávat budík ani nebudu budit dítě - je to nepřirozené. (já nečůrám ve stejnou dobu, ani děti, a něco jiného je to u 3-4 letýho, kterýho jde rodič vzbudit, jinak se počůrá pravidelně v 22.30. Nic proti tomu.)
Já nevím, kdy dítě bude potřebovat/potřebuje čůrat, ale dítě to ví. Je na něm, aby si to zařídilo. Akorát jedno jsem cíleně učila v noci čůrat do plínky, že nechodíme, v ložnici bych ho dala, ale vadilo mu to čůrání, řvalo, budilo ostatní a pro mě vstát, jít jinam, čekat až nutnost překoná nechut by u dětí s malým věkovým odstupem vedla s miminem k totálnímu spánkovýmu deficitu, kterej bych nedala.

zo_ja
10. srp 2015

@paaja83 Můžeš zkusit nad umyvadlo a pustit vodu - mají rádi ten zvuk, nebo ne do klubíčka ale na bok na ruku položit - ca jak kdybys kojila

luciamala1979
10. srp 2015

@zo_ja no ja nebudim, spis se snazim eliminovat plac v noci. No a prisla jsem na to, ze reaguje bud na plnou plenu, nebo prave cura a rve a zlobi se tehdy.. tak me to napadlo, jak se to opakovalo, ze je to spojene a potřeba resit, akurat nevim jak. RIkala jsem si jak to delate vy, když bkm je bez plen, myslela jsem ze i v noci, ze deti na to negativne reaguji, když by byla plena mokra. Jak moje holka. Když je to tedy u nas o tom..

senta_sofia
22. srp 2015

@paaja83 ak ta potesim,tiez sme curavali v leze,lebo ked som ho dala do klubicka,tak vzdy zacal plakat,ja mam nadobku z nugety,ma siroke hrdlo a vrchnak,cize skvela aj na cesty 😀 teraz ma maly 5,5 mesiaca a uz kelimok bojkotuje,curame nad nocnickom kvazi v polosede.

senta_sofia
22. srp 2015

Holky,potrebovala by som poradit.Synovi na zaciatku 5. mesiaca vyliezli dva zuby,v tom case,ako sa rezali sa zacal v noci budit s placom,vacsinou vzdy cural. Dovtedy sme mavali suche noci,cural az nadranom.Teraz cura aj 5x,vzdy sa zobudi s velkym revom alebo sa pocika ani neviem.Vsimla som si,ze aj cez den cura ovela castejsie a aj vacsi objem.Teraz ma 5,5 mesiaca a je kojeny.Dakujem za vase postrehy.

jankulinka
19. zář 2015

Holky prosím o radu. Mám 18-ti denní holčičku a aniž bych o to nějak zvlášť usilovala tak už od porodnice kakáme spolu. Kaká vždycky po probuzení, takže není těžké to vysledovat a podržet ji nad umyvadlem. Čůrání jsme zatím nezkoušely, ani nevím jak na to, když často spí - to bych musela pořád budit asi... Ale jde mi o tohle. Dvakrát se nám teď stalo, že jsme byli na procházce a malá se vzbudila, mě ani nenapadlo ji v té zimě vytahovat z kočárku a dávat vykakat, jenže ona křičela celou cestu domů a uklidnila se až doma když jsem ji podržela nad dřezem a mohla se vykakat. Nerada bych jí tím nějak ublížila, když to chudák zadržuje, ale nevím jak to venku vyřešit, když už je taková zima a vítr, nechci aby nachladla...Poradíte?

paaja83
20. zář 2015

@jankulinka syn má 3 měsíce a ze začátku taky kadil jen za asistence rodiče - ale v létě to jednak bylo snazší, jednak téměř vždy kadil doma. Chápu, že nechceš, aby to zadržovala.. nezabere, když jí v tom kočárku pořádně zacvičíš nožičkama? pěkně k bříšku, abys jí "pomohla"... pak jí v tom hovínku, když je zima, když tak chvíli můžeš nechat, nárazově to snad nevadí. Syn by taky radši byl hodinu v hovínku než 10 minut v počůrané plínce, naštěstí v noci je to lepší. Jednou se teda stalo, že se na procházce babičce vykadil hned před domem, ona ho očichala, usoudila, že se jí ten žbluňkavý zvuk asi zdál a vrátila se za hodinu a půl.
a s tím čůráním - v návodech na BKM se píše, že děti ve spaní nečůrají. U nás to teda platí stoprocentně. Tak ji určitě nebuď, ale počkej až se začně probouzet, kroutit a vezmi ji rychle do klubíčka. Jinak jsem taky četla, že chytnout 50 % čůrání je velký úspěch. U nás to platí pořád, někdy má den, kdy to chytnu jednou, někdy 8x a ty signály jsou stále jasnější. Tak to neber jako neúspěch, když se vám to nepovede. U mě BKM byl jen výsledkem toho, že mě nebavilo se 5x denně převlíkat ;)

senta_sofia
20. zář 2015

@jankulinka ak ju nechces rozbalovat vonku a davat ju kakat nad nocnicek,tak jedine zdvihnut ju aspon do klubicka a nechat ju vykakat do plienky a potom prebalit alebo planovat aspon nateraz prechadzky tak,aby ste boli pobliz domu.

jankulinka
20. zář 2015

@paaja83 Děkuji za reakci. Zkusím to cvičení a prostě ji pak přebalím. No v zimě to bude nemožné, nemůžu přece 3-měsíční mimino svlíkat venku v takové zimě, co? Musím si pořídit nějakou misku, do které ji budu učit i doma ať to nacvičíme a pak když budeme venku nebo někde na návštěvě tak jim nemusíme kadit do umyvadla - věřím, že ne každý pro to bude mít pochopení... 😉

jankulinka
20. zář 2015

@senta_sofia Děkuji za reakci, klubíčko je dobrý nápad. 🙂

viola1987
19. říj 2015

chtěla jsem se zeptat mám 3 a půl měsíční holčičku v čtvercových plenách, kaká vždycky ráno když se probere, přes den pak při kojení, jak praktikovat vyměšování při kojení? a za druhé chtěla jsem se chtěla zeptat jestli už nemám počkat do doby než bude sedět a dávat jí rovnou a na nočník? četla jsem totiž že některé matky praktikovalikrásně bkm a třičtvrtě roce jim začalo dítě metodu bojkotovat. Bojím se abych jí eudělala v hlavě maglajz učit měsic tak a pak zas na nočník?

keisyy
19. říj 2015

@viola1987 někdo kojí nad nočníkem - já to teda nezvládala 🙂. Ale malý pak při kojení kakat přestal. Jinak bojkot v tom věku je opravdu velice běžný - právě v něm jsme ☹. Prostě je svět příliš zajímavý na to, aby se zdržovali nějakým čuráním 🙂 Zase by to mělo přejít. čekat až bude sedět, tak už pravděpodobně nebude dítě dávat signály. Já chci těd malého prostě postupně začít posazovat na nočník, ale sedí už dlouho a zatím jsem to neřešila. Nemyslím si, že by to s BKM v podstatě nějak souviselo. Ta není o učení na nočník ale spíš o té komunikaci 😉

viola1987
19. říj 2015

Já si teda po pravdě žádných signálu ještě od začátku nevšimla, možná ten signál je tak 3 vteřiny před akcí.

luciamala1979
20. říj 2015

@viola1987 ja som bkm nepraktikovala Jako si deti sadli, na pevno, syn 9 mesacny, dcera skor, tak som vždy rano posadila na nocnik a podarilo sa vykakat. Spravidla kakali proste rano. NO obaja od cca 15. mesiaca, i kluk 😉 bez problemov bez plienky na den a kakaju a curaju len do nocnika. Syn teda uz bude mat 5 tak do zachodu. Osobne ak by som mala dalsie tretie by som to nehrotila a urobila stejny postup 😉

luciamala1979
20. říj 2015

@paaja83 chcete mi tym povedat, ze Vase dieta v noci necura, resp. ma rano ciste pyzamo - plienku? Smiem vediet, ake stare mate dieta?

katenkas
20. říj 2015

Dobrý den, mám naprodej sadu oblečení na bezplenkovou metodu, pokud byste některá měla zájem - je nová, nepoužívaná : https://www.modrykonik.cz/market/baliky-oblecen...

vronie2
3. lis 2015

Ahojte,už dlouho pročítám různé diskuze o bezplenkování a až dnes jsem se odhodlala, že se taky aktivně zapojím 😉
Mám 7.měsíčního chlapečka Rišku a s bezplenkovkou jsem začala asi v jeho dvou měsících. Všechno šlo hladce až do doby, než jsem malého "odložila" na zem. Předtím jsem ho většinu času nosila nebo ho měla v těsné blízkosti, takže signalizoval tak, že sebou začal házet nebo mrmlal. Kdežto na zemi ho zajímaly jen hračky a ze všeho byl nadšený, takže jsem signály nedokázala rozlišit. Ale největší bojkot je v posledních 2 měsících, když R. začaly růst zoubky (čtvrtý se mu právě prořezává) a když začal pást koníky. Je dost hlučný, takže si neustále něco vykládá, když mě nemá na dohled, tak pláče a mrčí, že chce na ruce. Takže signály žádné, nebo je aspoň nejsem schopná rozluštit. Když si myslím, že by mohl chtít čůrat, tak ho zkouším dávat na kyblík, ale v 90% mi dává jasně najevo NE, začne se točit ke mě a prohýbat do luku. Pochopila bych to v případě, že se mu nechce, ale kolikrát po takové scéně udělá vzápětí loužičku na zemi. Takže z jeho strany totální bojkot 😝
Jediné co pořád zvládáme na 100% je kakání do kyblíku a v noci se na čůrání budí, takže ho dávám nad kyblík a zároveň ho přitom kojím.
Vím, že bojkot je v těchto situacích častý, ale já spíš nevím jak pokračovat dál. Dříve když nám to klapalo jsem používala jednorázovky a jedna až dvě mi vydržely na celý den. Postupně jsem přecházela na látkovky a dnes vyměňuji jednu plenku za druhou a peru skoro každý den:( Nejde mi o špinavé prádlo, ale jsem trošku smutná z toho, že půl roční snažení jde do kytek ☹
Nemáte některá podobnou zkušenost? Mám to zkoušet dál nebo dát raději pauzu? Mám obavu, že když toho nechám, tak malý přestane signalizovat už napořád. Nebo vytrvat, nočník mu nabízet?
A ještě jeden dotaz, všimla jsem si, že když ho mám přes den na rukách nebo v nosítku, tak je schopný vydržet s čůráním i 2 hoďky, ale když si hraje na zemi, tak je čůrá i po 15-20 minutách. Asi to bude polohou na bříšku, když se plazí, tak si tlačí na močák. Mají to vaší prcci taky tak? Zlepší se to časem? Právě z tohoto důvodu se nemůžu spolehnout ani na časování, což je průšvih.
Budu vděčná za každou radu a zkušenost 😀

PS: omlouvám se za ten román 😅

senta_sofia
3. lis 2015

@vronie2 u nas to iste,7 mesacny, dari sa nam len v noci a po zobudeni, inak nie, uz ani neponukam, lebo ma nervy

filipatereza
3. lis 2015

U nás se to taky zlomilo v tom 7 měsíci... Do té doby hlásila dcerka krásně, měli jsme jednu plenku denně. Potom naráz šup... Chvíli to takto bylo a pak se velmi rychle odplenkovala. Ve 20 měsících byla bez plen i na noc...

senta_sofia
3. lis 2015

@luciamala1979 cura,ale dava signal, cize ho dam vycurat a spi dalej... paaja83 ma trojmesacne

vronie2
4. lis 2015

@filipatereza Takže jsi dcerku ani nezkoušela dávat na nočník? Prostě jsi jen přebalila? A ona si po čase zase řekla sama?

vronie2
4. lis 2015

Díky holky, aspoň v tom člověk není sám 😎

luciamala1979
5. lis 2015

@senta_sofia akým sposobom? Moja dcera plače, ale v podstate už má čerstvo počúranú plienku, alebo to počujem, jako k nej dobehnem..

senta_sofia
6. lis 2015

@luciamala1979 zacne sa mrvit,mrncat,niekedy place, ked sa vycika,upokoji sa

paaja83
6. lis 2015

@luciamala1979
samozřejmě nechci říct, že v noci nečůrá. píšu, že nečůrá ve spaní. Vždycky se musí aspoň trochu probrat. U nás to teda tak funguje. Momentálně má syn přes 4 měsíce. Pokud se v noci začne mlít, protahovat, tak vím, že bude čůrat. Většinou to v noci doprovází i zoufalým pláčem.

paaja83
6. lis 2015

@vronie2 jelikož mám prcka, tak tímhle "sabotážním" obdobím jsme si ještě neprošli 🙂 ale co se týče intervalů, máme to stoprocentně stejně. Nemyslím si, že by to bylo polohou na bříšku, protože ještě donedávna se sám nepřetočil a na zádíčkách na zemi měl taky tak 30, někdy i 20 minut. Náš "rekord" v šátku je 2,5 hodiny. Ale to už ke konci prořval. Myslím, že to je tím, že holt má v šátku větší motivaci to vydržet 🙂

anniesfibis
16. led 2016

prosím o radu - v jakych polohach davate nad umyvadlo/kyblik?...mam 5 tydenní holcicku a curame/kadime v klubicku (zady je oprena o me bricho) - jenze hlavicka je tim padem vertikalne a to myslim neni dobre (tlaci si dolu na pater (komprese obratlu)...jak to delat tedy jinak a spravne? Dekuji