Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

lentilka11
4. bře 2009

listicka, dík za tip, na záda jsem ji ještě vázat nezkoušela..a vlastně myslím, že v šátku mi taky nečůrá (z procházek se vracíme na sucho)

papol
4. bře 2009

děvčata, prosím o váš názor. Byla jsem včera na návštěvě u příbuzných. Měla jsem s sebou čínský nočníček a tak jsme čůrali do něj. Malý čůral 4x za hodinu a někdy měl i přesto mokrou plenku. Doma to je také tak. Bylo mi řečeno, že je s ním určitě něco v nepořádku. Mě se to zdálo doma také moc často, ale pak jsem si říkala, že jsem dřív nevděla kolirát čůrá, protože měl nedřív jednorázovky a pak jsem měnila plenky až když byly mokré a chtěla jsem je hodně savé, takže jsem přebalovala u obou až po 2 hodinách 🤐
Jak často děti normálně čůrají?

sueanek
4. bře 2009

papol: Jak casto deti curaji? To je dobra otazka 😉 Dodam par postrehu k tomuto tematu, nejak si to preber.

Dle nekterych zastancu jedorazovych plenek deti neovladaji do veku cca 3 let sverace, takze curaji vlastne porad.

Novorozenec cura zhruba 40x za den.

V hlubokem spanku dite necura.

Dite v satku - zatim mam zkusenost od novorozence do veku 8 mesicu - je schopne necurat dve az tri hodiny, a potom vypustit bazen.

Pulrocni dite navolno je schopne zachodovat 4x za hodinu. Kdyz ma plinu, jeste je schopne vyrobit "ucur" do pliny.
7mesicni dite pustene na volno bez pliny je schopne curat 1x za hodinu a neucurnout si... (Mam na mysli BKM dite, nikoliv konvencni robe v jednorazovkach)

kili
4. bře 2009

papol, v tomto veku sa to tuším mení a dieťa začína čúrať menej často. ale pokiaľ sa mi zdá, tak si začala s bkm nedávno, myslím, že je tým je to normálne, že neudrží moč tak dlho, keď nemal zvierače trénované od narodenia. Takže to chce o niečo viac času 😉
a tí známí asi nebkmovali, tak asi ťažko majú páru o tom, ako často ich dieťa čúralo do jednorázovky 🙄

lentilka11
4. bře 2009

mně taky chodí Emilka klidně i po deseti min. záleží, jak ti Matouš celkově prospívá... orientačně kojenec vyčůrá za den 350-550ml za den (zhruba se to dá zjistit vážením plen + event. objem moči v nočníku)

sonulah
4. bře 2009

papol, každý dítě je jiný, můj syn ani jako novorozenec nečůral 40x za den... už ve 3 měsících měl interval zhruba cca 1x za hodinu, teď čůrá ty výše zmińované "bazény" jednou za uherák..... a já zas poslouchala svojí babi, jak je divný, že čůrá málo, že máme málo počůranejch plen.....
chápu tvojí nejistotu, ale "odborníků" v teorii o množství moči a frekvenci čůrání holt máme ve svém okolí spoustu, bohužel asi čerpají z různých literárních zdrojů 😠 😀
ale vim, že tu holky psaly, že dítě občas čůrá klidně po 10 min...

papol
4. bře 2009

tak vám všem moc děkuji! To jsem si oddychla. 🙂

kili, mé příbuzné ještě jednorázovky neznaly 😀

lentilka, hošík prospívá dobře 😵

papol
4. bře 2009

... a myslíte, že kdybych přestala dávat pleny, tak to bude lepší? Ha! Hloupá otázka. Bude všude mokro 😀
Tak jak se to trénuje? ☹

lenkakt
4. bře 2009

papol, zase záleží na dítěti: geniální sonička, když nemá plínu, tak nečůrá. náš jura když nemá plínu, chová se, jako by ji měl 🙂 tedy nošen a spící nečůrá, jinak si uleví, když potřebuje a nedá to před tím nijak znát... musíš vyzkoušet, jaké je tvoje dítko typ 😀

papol
4. bře 2009

lenkakt, děkuji. Asi to bez plenky zatím zkoušet nebudu, když mi tak často čůrá.

Takže, jestli tomu dobře rozumím, je třeba dítko dávat na nočník po těch 10-15ti minutách. Ach, jo. ☹

kili
4. bře 2009

papol, ale ono nemusí tak často čúrať vždy, len trebárs po zobudeni...

tanuki
4. bře 2009

Uf, tak u nás se to začíná stabilizovat - budila se dnes v noci po 3hodinách..suchá a dávala jsem jí vyčůrat 😵 kéž by to tak vydrželo..myslíte si, že by ty intervaly mohly být i delší? 😉
Taky uvažuju o tom jí zkusit nechat naostro - na noc? Chuděra se mi pěkně oprudila, tak větráme..ale když se pak počůrá ná dece+podložce+plíně, tak je tam plína za chvilku (než si toho všimnu) hrozně studená ☹

Přes den čůrá také klidně 4krát za hodinu..i víc..pak třeba přijde po dvouhodinové procházce v kočárku suchá 😀

Sousedka se divila, že používáme látkovky..a pak dodala, že to není dobré, že dítě je v nich v mokru, tak jsem jí vysvětlila, že není, že pooořád přebalujeme 😀 😀

evicka7
4. bře 2009

papol, ad čůrání několikrát do hodiny musím sdělit svou příhodu z před dvěma dny:

Viktorie se probudila a křičela, měla mokrou plenku, svlékla jsem ji a dala na nočník, Viktorie se vyčůrala, pro jistotu jsem ji tam ještě minutku nechala, kdyby to nebylo všechno, pak jsem si lehla na záda a Vikouš si položila na břicho, po další minutě se Viktorie vyčůrala, tzn. 2 - 3 minuty od čůrání č. 1, no a když teda proběhlo čůrání č. 1 a č. 2, tak jsem si řekla, že ji teda můžu zabalit do plenky na posteli, tak jsem ji tam položila a následovalo čůrání č. 3 asi tak po třech minutách po čůrání č. 2 😠

jarus1
4. bře 2009

ahojte, chcem sa spýtať, kedy ste začali s BKM? mám prejsť na látkové plienky? je to súčasť BKM?

papol
4. bře 2009

evicka, za tu příhodu ti moc děkuji! Jakobys mluvila o našem hošíkovi 😅

tanuki, tak to je bezva, že vám to v noci jde hezky zůstat v suchu. Další příklad, že dítko čůrá veeelmi často.
K tomu opruzení: mám doma super mastičku. Stačí 1až 2x namazat a je po opruzenině. jmenuje se Johnsons baby. Zkus ji, je zatím nejlepší, jakou jsem kdy měla. 😵
Stejně je to divné, že se dítě oprudí, když ho člověk stále přebaluje. Mám zato, že u nás to je práškem na praní. Mám tu zbytek nějakého pracího prášku pro děti. Jednou jsem v něm vyprala plenky a opruzenina byla na světě i přesto, že jsem ho dala málo ☹

kili
4. bře 2009

jarus, na látkovky preisť nemusíš, ale je to jednoduchšie, lebo vieš, že dieťa čúralo a keď hlásy počúranú plienku, tak aj kedy. a tiež si dieťa uvedomuje dôsledok čúrania do plienky, tak je to aj jednoduchšie.
kľudne už môžeš začať, najvhodnejšie je od narodenia 😉

lenkakt
4. bře 2009

papol, k intervalům:
mám vyzkoušené, že:
jura nečůrá, je-li nošen venku (tam je to 100 procent, doma se občas počůrá i v ergu)
jura hodně čůrá, když není spokojen (sám na zemi, opuštěný, naštvaný)
jura hodně čůrá, když je mu zima
odpoledne čůrá méně častěji než dopoledne

co z toho plyne? když docházejí suché plíny, šup s dítětem do erga 🙂

takže dopoledne to bývalo i každých 15 minut, ale odpoledne (od narození) i hodiny. tak uvidíš 🙂

listicka77
4. bře 2009

na opruzeniny jsem vždycky používala měsíčkový krém od welledy, na rozdíl od johnsons tam není žádná chemka.

dnešní ráno vážně kouzelné! chlap byl po dlouhé době ráno doma. takže dítko posazené na nočník v ložnici se zuřivě bránilo, bylo puštěno a uteklo za tátou do kuchyně. tam se nejdřív počůralo na zem (nemělo plínu, jak uteklo přímo z nočníku) a za pět minut i pokakalo. 😀 no a v poledne funí funí a zase nálož v plíně, achjo. proč si neřekne?

evicka7
5. bře 2009

k těm opruzeninám - některé děti se oprudí, ať děláte co děláte ☹

papol
5. bře 2009

lenkakt, děkuji za tip 🙂

listicka, také to u vás tak funguje, když je taťka doma. U nás též 😀 Malý je nespokojený a on se ho ptá: copak se ti nelíbí? Chceš čůrat? Za nějakou chvíli se podívá do plenky a tam už je mokro 😒 Tedy ho přebalí a ...když ho vezmu, že to ještě zkusíme na nočník, je opět pročůraný 😝 Mě se móc líbí, jak se ho drahý několikrát dotazuje, proč se zlobí 😀

yancha
5. bře 2009

Ahojky, nikdo nereagoval na mojí poslední hlášku ☹ , škoda. No, neva, možná dělám někde chybu a spíš se ptám a taky moc nereaguju na ostatní. Tož sorry, a díky za předchozí rady a reakce všem 😉

yancha
5. bře 2009

Taky ještě přidám k opruzeninám: myslím, že to tu ještě nikdo nepsal - buretové hedvábí přímo na zadeček hodně pomáhá. A nejvíc pomáhá zadeček nahý 😀

evicka7
5. bře 2009

yancho,
😉 jestli myslíš tu hlášku o mamince v mc, tak já bohužel narážím i v rodině a blízkém okolí ☹ , s bkm jsme bohužel začly pozdě, takže nesignalizujeme, ale prostě se snažím, když mám pocit, že by to mohlo být, takže jsem byla několika příslušníky rodinného klanu označena za tyrana dítěte
no mnohem víc ale týrám dítě tím, že mu dávám látkovky, protože v hnuskách je přece suché!!!! ☹ ☹ ☹ no rodinu si nevybereš

a co se týká okolí, už jsem se naučila, že pokud ti to někdo vyvrací aniž by se zajímal o jádro pudla a nejlíp dřív, než k tomu stihneš něco říct, tak je lepší ho nepřesvědčovat, někde prostě osvětu neuděláš

jarus1
5. bře 2009

ahojte...začala niektorá z vás sBKM úplne krátko po narodení? ako sa vám to darilo? mne veru nič moc, malej sa to zatiaľ vôbec nepáči ☹

bora.b
5. bře 2009

jarus, sestinedeli je obdobi seznamovani, neni potreba nic lamat pres koleno, ono to pujde
dulezita je poloha, ve ktere se mimis citi bezpecny, kolikrat ditko place, kdyz je v klubicku nad umyvadlem, ale v naruci, v kojici poloze nad cinakem, uz problem nema.
seznamte se a zjistete co vam vyhovuje nejvic 🙂

evicka7
5. bře 2009

hlásím první noční úspěch 🙂 🙂 🙂 od 18.45 vikouš chrní a už vstávala 2x na nočník, plenka suchá, ani prso nechtěla, takže se nám to miminko asi opravdu v noci budí, abychom ji dali vyčůrat

kili
5. bře 2009

jarus, ako píše bora, skús inú polohu, ako napr. len nechať rozbalenú a keď uvidíš, že čúra, tak jej povedať čúrací zvuk, za nejaký čas si zvuk spojí s čúraním a potom skús až do číňaku (odporúčam kúpiť 😉 )
no a môžeš skúsiť aj túto polohu https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...

martinatram
5. bře 2009

Hurááá Bonifác si dneska stoupnul u židle, a rukou na mne ukazoval čůrací znak, ale fakt i s tim palečkem mezi prstama, tak jsem ho dala nad umyvadlo, celá nadšená, a vyčůral se, no a pak to ještě zopakoval odpo, tak to neni náhoda, jdu cvičit další baby znaky, jen jsem se musela o radost podělit. 🙂 😀
Doteď to bylo tak, že když byl na zemi nehlásil ani náhodou.
Tak díky za link na slovník
Jarus my zacali hned po narození, byl červen, šílený vedro a Bonifác chtěl pořád bejt na nočníku s holoprdkou, tak jsme občas něco chytli a radovali se, později (ale nepamatuju si kdy) se to ustálilo, že když byl neklidnej chtěl buď pít nebo čůrat či kakat, ale krátce na to, co jsme to objevili, se začal vrtět i když ho něco zajímalo, tak jsme objevovali znova a tak je to u nás furt dokola, pořád zkoušíme a pak přijde nějakej vývojovej skok-otočení na břicho, plazení , lezení, sezení...a na hlášení kašle a my pereme pleny.
Naštěstí máme i jistoty-v šátku a Ergu hlásí, čůrá po probuzení a v noci by to taky šlo, kdybych nebyla tuhá. Přeju příjemné a klidné seznamování s miminkem.

sonulah
6. bře 2009

martino, tak to je bomba 🙂

sisa.b
6. bře 2009

martina - gratulujeme 😵 to je fakt super. na znakovanie sa aj ja moc tesim. starsi dvaja uz ich vedia pozehnane a nevedia sa dockat, kedy bude znakovat aj ich mala sestra 😵
my sme sa dnes rano zobudili so suchou hnuskou 😨 a stihla pekne cikat aj kakat. keby som nebola leniva, tak by sme hadam aj v noci pekne vydrzali na latkovych plienockach a BKM 😝