Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ivuseta
6. bře 2009

Ahoj, hodně tady čtu, že vám v šátku či ergu ratolesti nečůrájí. U nás je to jiné, přijde mi, že je Maja v šátku/ergu tak spokojená, že si z té slasti ještě "učůrává" bez jakéhokoli hlášení. 🙂 Myslíte, že je třeba ještě malá (7 týdnů) a časem to bude o.k.?Jinak moc obdivuju maminy, které v noci vstávají, aby daly dítko na nočníček, já nato zatím moc nemám...občas se dokopu, ale minimálně...

martina46
6. bře 2009

ahojte bezplienkacky, chcela by som sa poradit, my sme s BKM zial nezacali z dovodov, co tu nebudem pisat (je to nadlho). ale k veci.
mala mi kaka do nocnicka uz nejaky cas, mozno aj 2 mesiace... ale cele je to o tom, ze ked, spozorujem, ze tlaci, tak ju supnem a ona ide do nocnicka. zvykne aj povedat, ze "kaka". ale ked si to nevsimnem, kludne to nalozi do plekny a este sa v tom aj dobre citi 😅
cikanie sa mi dnes podarilo zachytit asi 5x, takto sa mi dari castejsie, tam sposobom, ze ked vidim, ze je plienka suchy, alebo, ze dlho necikala, dam na nocnik, poviem jej - mozes vycikat- a ona to tam vzdy da. ale NEPYTA SA VOBEC. no a pouzivame samozrejme latkovky.....
myslite z sme na dobrej ceste uvedomenia si toho, a ze sa zacne coskoro aj pytat? v lete (mozno aj skor, ale je zima 😒 ) sa chystam tak ci tak nasadit uplne bezplienkovie 😀 tak uvidime.....
co si o tom myslite?
dakujem 🙂

sisa.b
6. bře 2009

martina, mne sa starsi dvaja odplienkovali do 18tich mesiacov obaja. cez den som nechavala co najdlhsie holu prdolku a davali sme na nocnicek. cize to si rychlo zvykli. u nas to bolo horsie v noci, lebo som ich mala oboch v hnuskach a to boli v suchu, tak im to nevadilo. ale ked som vymenila hnusky za klasicke stvorce, tak sa mi zacali na cikanie budit a do dvoch tyzdnov sme boli aj na noc bez plienok 🙂 samozrejme bolo este par nocnych nehod, ale to uz bolo v podstate nic. mali sme uspavaci ritual - kupanie - rozpravka - nocnicek - papanie a potom som davala az pri nocnom krmeni cikat. uz si nepamatam, kolko im trvalo, aby vydrzali spat celu noc bez papania a cikania

kili
6. bře 2009

marti, myslím, že je to super, že takto ciká a kaká a časom sa začne určite pýtať. otázne že kedy 😀
ale keď si to uvedomuje, že na čo nočník je, tak určite čoskoro 😉

martina46
6. bře 2009

kili, dakujem 😵
ja som stastna, ze z nocnika neuteka..... tiez ma ale strasi myslenka, kedy sa zacne pytat... moze to vari trvat aj este dlhsi cas.... 😒 asi....
ale vytesujeme sa s MM.... strasne ju chvalime za kazdy vykon a spolu obdivujeme obsah nocnicka 😀 😝

bubaaca
6. bře 2009

Ahoj Martinka, myslim, ze to praktizujes super, tak to robime aj my / teda bezplenkacky, nielen ja/. Moje dieta hlasilo tak do 4 mesiacov, potom bolo vselico ine dolezitejsie. teraz zacina chodit, vsetko skuma a to nocnik ma uplne nakonci svojich zaujmov.... 😠
ale nastastie, ked ho davam a treba mu, tak sa vycika/vykaka, ja mam na to tusaky - ked mam tusak a nedam ho, tak sa pocika... 😠 , kakanie mame nacasovane - ranne + potom cca 3x po hlavnom jedle. MOje dieta kaka aj 5x denne 😖
dneska sa sam odplazil na zachod, ale neviem, ci to preto, lebo sa pokakal, alebo ho viac zaujimali tie cudliky, co drzia dekel 😅

martina46
6. bře 2009

sisa.b,
my pouzivame na noc tiez hnusku, uz som chcela vymenit za latku, ale ona prespi noc a rano je to uf uf moc mokre... ale nasej slecne jazierko na prdelke vooooobec nevadi 😀 😝

martina46
6. bře 2009

bubaaca, to mate huste, 5x kaku 😒
to by som asi nezachytila....
len set rozmyslam, ako je to s tou castostou cikania, uz som myslela, ze taninka vo svojom veku vydrzi viac, ale minule sa nam stalo, ze cikala do nocnicka a je cela stastna som ju nechala chvilku bez plienky, len som jej natiahla pancusky a ona to o 2 minuty pustila opat 😅 😕
ani keby si trosku nechavala v zalohe.

kili
6. bře 2009

my máme kakanie tak 4-7x denne 😀

martina46
6. bře 2009

kili 😕
kazdy alebo dokopy? 😀

kili
6. bře 2009

marti, no však dokopy 😀 , teda deti, keby som do toho prirátala aj seba, tak aj 10x. ale ja nemám nehody 😵 😀

martina46
6. bře 2009

kili 😀

sisa.b
6. bře 2009

martina, myslin, ze leto budete mat super na odplienkovanie 🙂 hlavne, ked je taka sikulka.
nasi tiez v noci moc curali, ale oni mi mokru plienku hlasili. tak sme to za dva tyzne zvladli.
akurat mi tu dieta natlacilo do plienky 🙄 😝

martina46
6. bře 2009

sisa 😀 😝

kunak
7. bře 2009

fuha v 8mi měsících vyznakovat - to je super! Nejste vy, Marti, náhodou nějak spřízněný se Sue 😀

já už se tak na to znakování těším - zatím mi malá ukáže leda tak figu borovu 😀 😀

sueanek
7. bře 2009

kunak: Svista dneska zacale lezt po schodech. Ale na znakovani se teda netvari... asi to delam spatne ci co :-/

kunak
7. bře 2009

sue - ja myslim, ze svista zatim zkouma teren a pak bude znakovat kontinualne 😀

listicka77
7. bře 2009

u nás znakování nějak nefunguje. kouká na mě, jak kdybych spadla z jahody naznak...
dneska se mi podařilo po neuvěřitelně dlouhé době chytit jiný kakání než ranní. no ale nebyla to ani zásluha mé schopnosti něco poznat ani zahlášení dcéry, byla to vobyčejná náhoda (kojila jsem nad nočníkem, protože jsem myslela, že by se třeba mohla vyčůrat, než půjdeme ven. 😠

shaula
8. bře 2009

Zdravím všechny! O bezplenkové komunikační metodě jsem se dozvěděla náhodou teprve včera a docela mě to nadchlo. Jenomže našim klukům už je 7,5 měsíce, tak jsme to asi zmeškali☹(( Máte někdo zkušenosti se začátkem takhle pozdě? Jak jste začínali, co oblékáte? My jsme zvyklí na body + dupačky, to se svléká asi dlouho🙂
Nečetla jsem celou diskuzi (je už strašně dlouhá), tak se omlouvám, jestli tu už podobný dotaz byl... Předem děkuji za všechny rady a názory!

kristynna
8. bře 2009

Ahoj Shaula, no pozdě trochu je, ale já bych to prostě zkusila a uvidí se. Vím, že byly i pozdější začátky. Njede o to, že by to už nešlo, spíš je to těžší. Zkus dát čurat kamžitě po spaní, kojení či jiném jídle. A k tomu říkat nějaký čurací zvuk. NO a k oblečení - na zkoušku bych jenom k bodýčku navlíkla podkolenky (svoje), takže to prťatům bude až nahoru - záleží jak moc jsou moblilní, anebo punčocháčky, já používám v rozkroku prostřižené a je to fajn. I když chytneš jen pár čurání, nebo třeba jen kakání denně, i tak to bude super a usnadní to odplenkování o moc moc. TAk hodně štěstí.

vikinka27
8. bře 2009

shaula, su vo veku, ked nas nase mamy "ucili na nocnicek" 😅 ... este by to mohlo fungovat....
ako pise kristynna,aj ked vam to velmi nepojde, ale aspon budu vediet na co nocnik je...

evicka7
8. bře 2009

Shaula: my začínali po půl roce, vzhledem k tomu, že už neměla vikouš signály, tak říkáme, že nočníkujeme, protože ze začátku to o komunikaci moc nebylo, začali jsme tím, že ráno kakala vždy hned po probuzení, tak jsem dala na nočník, za pár dní jsem začala dávat i po denním spaní a říkala čůráme no a teď čůráme tak dvakrát do hodiny, přijde mi, že ani ne tak na to slovo, ale že ví, co tam má dělat (ale možná se mýlím),
dnes jsem ji pozorovala před tím, než počůrala tatínkovi břicho a před tím se tak divně tvářila, tak to zkusím vypozorovat, třeba signály má, jen jsem jich do teď nevšimla

papol
9. bře 2009

Ivuseta, na tvůj dotaz mohu napsat jen to, co jsem za jeden měsíc ,,bezplenkování" mohu. Bylo tu už řečeno jednou maminkou (jrktikující bkm), že se jí dítě vyčůrá klidně i v šátku pokud jsou doma, venku to neudělá. Mě to také hošík udělal. Jenže to bylo proto, že jsem ho nedla dlouho vyčůrat. Cestovala jsem s ním a úplně jsem na jeho potřeby zapoměla. On se zlobil, ale já myslela, že už chce ze šátku.

papol
9. bře 2009

zkušené bezplenkovačky, mám dotaz. Byli jsme na vítání občánků a druhý den na nějakém promítání. Měla jsem s sebou číńák a malý měl návleky na nožky čč + Vo a body, nebo punčošky. Měla jsem ovšem při rozbalování a zabalování dost velký problém, kam si malého položit, či jak to jinak udělat.

když takové nesedící, nestjící dítě nosíte v šátku, jak to děláte, když ho chcete nechat vyprázdnit?

shaula
9. bře 2009

Zajímavý dotaz, to mě taky zajímá. A odpusťte neznalé začínající, ale co je čč a Vo?

papol
9. bře 2009

shaula, čč je česká čtvercovka, neboli obyčejné známé plenky z bavlny, do kterých nás balily nače maminky.
vo to je vlněný obdélník upletený ze 100% ní vlny používaný místo svrchních kalhotek. 🙂

shaula
9. bře 2009

Aha, díky. Čtvercovka mě sice napadla, ale neuměla jsem si vysvětlit to druhé č🙂

sueanek
9. bře 2009

papol: Tak rozbalovani je easy - das dite na tygra, rozepnes bodycko a plinu z nej proste serves 😅 Ovsem nandavani, to je neco, vetsinou jsem si drepla a Svistu davala na stehna. Nic moc komfort (a dobry duvod, proc chodit "navostro" 😎)

kristynna
9. bře 2009

papol, přesně jak píše Sueanek. V ruce to je nejlepší. Obrátíš dítě na bříško, rozepneš body + vyndáš plínu. Mě se v tomto velmi osvědčilo moko midi (prodávají na mokoshe, nebo lze jednoduše doma ušít z fleesu - nejlépe dvojitého, aby to neproteklo, na střih použij jakoukoli osvědčenou kalhotkovou plenu). Plenka i s mokomidi se jednoduše vytáhla z gumičky v pase, přehodila dozadu na záda (nebo nechala vepředu, záleží na jakou stranu dáváš, a hlavně to nandávání bylo potom velice jednoduché - zastrčilo se to za zen pásek a body se pak dpbře zapínalo. Nebo místo mokomidi použij jen gumu s látkovým tunýlkem v pase. čč slož nejprve na čtvrtiny, klasicky a ten dlouhý pruh plíny prostrč tou gumou v polovině, pak plenku mezi nohama a na druhé straně zase zastrčit za gumu. Teda to je popis, asi bych to nepochopila 😝 Ještěk tomu přebalování. s malým děckem jsem si taky často sedla, kdekoli, položila na své nohy a tam přebalila.

papol
9. bře 2009

sue, kristy, děkuji za popisy.

Tak jsem se koukla do brány k dětem a tam to už také mají. Vypadá to jen jako pruh s gumou kolem nožek a lolem pasu je guma v tunýlku. Je to tak? Myslí, že díky tamním obrázků dítěte s plenkou, jsem to pochopila.

Moc děkuji.