Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

radushka
26. srp 2009

majenka:Jasně, že nebude mimčo v zimě s holou prdýlkou, ale myslela jsem třeba děti v létě, jestli to nějak nevadí.Ale když jste mi to tak pěkně vysvětlili, že mimčo plenu má vlastně pořád, tak je to ok 😉 .Vím totiž ale, že některé mamky nechávají děti bez plínek (ale asi až větší), že je jim tak líp. Do kdy se teda ty kyčle musí "fixovat", tj. od kdy už je to v pohodě? Samozřejmě + -

matilko
26. srp 2009

radu, široké balenie je doporučované asi do 3 mesiacov, my sme dávali látkovky a tie širšie určite sú ako obyč papierovky, ale moc som to nehrotila a kyčle už máme OK 🙂 snažila som sa s malou aj cvičiť, aby sa tie jadierka krásne vyvinulil. S holou prdelkou sme boli často od 4. mesiaca, kedy začalo byť teplo. V zime to bude zase horšie...

labut, ja by som cikať v noci dávala, pokiaľ vieš, že sa skutočne vyciká

radushka
26. srp 2009

Zatím jsem to ještě dopodrobna všechno nezkoumala, ale už se na to těším 😉 .Akorát vybrat ty pravé plenky bude myslím horor 😠 , jejich tolik, že fakt nevím.No ještě mám fakt čas 🙂

lenkicka
26. srp 2009

Taky jsem reportáž neviděla, jen jsem o ni slyšela...ale asi se tam nepochopila jedna věc...matky, které BKMují většinou nosí v šátku...tudíž se kyčle správně vyvíjí...právě v knize "Bez plenky" je popisováno, že se dávájí místo plíny flanelové hadříky pro případ nehody...tak odtud je i ten omyl a zas něco vytržené z kontextu. 😠

Erinka: máme normál číňák a ten evropský se mi líbí víc...je větší a s klukem se dá do něj líp trefit...si aspoň myslím a brala bych spíš ten 😀

Palenda: my jsme začali v 6 měsících a doporučovala bych spíš čůrání do vany s puštěnou vodou a signálem (moc se osvědčilo při učení na začátku) a kakání přímo do záchoda. Mám i ergonomický nočník POTT, ale malý zatím na něm moc nepobude (jen zkoušíme) a trefovat se s klučíkem do něj, když je sbalený do kuličky to bych nedala 😀 😀 😀
U nás to se signály taky není valné...spíš nehlásí, tak časuju, a bobek taky často vysypávám z plíny 😀

Radush: teď v létě malého nechávám často bez plíny a utírám loužičky, když neodhadnu časování 😀 😀 😀...v zimě ještě uvidím...určitě podle toho, jak doma bude teplo...ale u novouška bych taky nechávala jen chviličku...navíc podstatně víc hlásí nespokojenost, tak to budeš mít i lehčí než ny, co jsme začali později a v létě už to budeš mít super...pak už krásně bez plíny 😉

lenkicka
26. srp 2009

Labutka: souhlasím s Matilko...pokud se v noci vyčůrá, tak určitě...nám už se to občas daří...probudí se a mrčé...odnesu do vany (tam se trefíme 😀 ) a jakmile položím do postýlky, tak spinká klidně a spokojeně dál a já mám ráno o plíny miň na praní 😀
S příkrmy je to super...méně časté kadění...víc tlačení, tak se to dá skvěle odchytnout...většinou 😀 😀 😀

ivo7814
27. srp 2009

Jsem tu nově. Od včerejška mám depku, že jsem šest měsíců vše dělala špatně. (cca do 3 měsíců jsem používala jednorázovku a široké balení - máme v rodině problémy s kyčlema, a teď 3 měsíce úspěšně a ráda látkuju). Včera jsem přijela po dlouhé době do Prahy a na internetu objevila diskusi o bkm. Nadchla mne a zároveň mne přijde, že už je dost pozdě (malé je 6,5 měsíce). Včera jsem ji dala pokusně před umyvadlo, a dvakrát se vyčůrala. Potom ale asi 5 krát ne. Dost dobře to odhadnu, když se probudí. Odpolední spaní je Ok, ale ráno už od porodu řeším, jestli mám jít sama na záchod, nebo na sebe nechat vytéct mléko - no a teď ještě stihnout odnést malou na záchod. Jak to řešíte vy? Včera jsem například při kojení jasně poznala, že začíná tlašit. Dala jsem jí nad nádobku - malé umyvadlo. Ona se vyčůrala. Ale mléko stříkalo všude kolem!!!! Dík za radu

ivo7814
27. srp 2009

Doufám, že ještě něco s malou zvládnu, i když se má příští týden ochladit. Tak s oblečením to bude horší. No pokud to s malou nakonec nepujde. Alespoň získám nějaké návyky pro druhé dítě. Dík. za rady a podněty.

ivo7814
27. srp 2009

Našla jsem doma keramický hladký květník - s rozměry evropského čínského nočníčku, a zkusila jsem ho při odpoledním kojení. OK. Zkusím ještě pár pokusů a pak asi koupím originál. Jen mám pořád výčitky, že jsem měla začít už dávno. Je mi jasné, že se má začít nejpozději do 4. měsíce. Klárce je už 6,5. Má někdo zkušenosti s tak pozdním začátkem.
🙂

radushka
27. srp 2009

jé holky já už se fakt těším.Hlavně na to, jak budu všechny babičky a dědečky poučovat a oni na mě budou koukat jak na blázna, co jsem si to vymyslela za novotu 😀 😀 😀
no ale nejdřív musím všechno v pořádku donosit a odrodit, dřív to nepůjde 😀

lenkicka
28. srp 2009

Ivi, buď v pohodě. Taky jsme začali v 6 měsících a dneska už má 9 měsíců a super. Ale byla období, kdy to šlo vše do plíny. Každopádně děláš něco proto, aby tvůj mrňous nechodil do 3 let s plínou, ale byl už třeba i v roce naučený na nočník a to je super.

Určitě si pořiď knížku "Bez plenky". Najdeš tam spoustu super rad.
A na nožky soksíky (návleky). Teď je používám ráno, když je chladněji, nebo je dávám pod kalhoty místo punčocháčů. Rychlejší bezplenkování a nožky v teple. Geniální věc.

http://www.branakdetem.cz/brana-k-detem/navleky...

S ostatním Ti moc neporadím...už totiž bohužel nekojím...ale po ránu vyčůrat malý a pak teprve já (ale dobíhám tak tak 😀 )

A ještě jedna důležitá finta při učení BKM: když dáváš čůrat, tak do vany a pusť k tomu vodu a říkej zvuk jako šššš (napodobování vody) a uvidíš, jak to půjde. Začínali jsme tak prvních 14 dní a moc to pomáhalo 😀 😀 😀

ivo7814
29. srp 2009

Dík. Lenki za odpověď, už jsem myslela, že je tu mrtvo. Zkoušíme dál - já tomu říkám mmp: metoda minimální pleny. Komunikaci moc nezvládám. Příjde mi, že tedy spíš odchtávám do nočníku, nebo dávám nad umyvadlo. A ono to někdy vyjde 🙂 Pravidelně čůráme při kojení do "nočníku" - mám ten květináč. A pak časuji, nebo mně zachrání intuice. Od Předvčerejška jme měli jen tři připočůrané plínky a dvakrát podložku. To jsem se ale opravdu snažila. Večer jsem byla grogy a nechala ji asi hodinu v pleně. Vydržela to a čůraly jsme zas do umyvadla. Myslím, že to ale byla spíš náhoda - třeba se ji nechtělo 😉

Jinak je to dost návykové. Budu si muset dát pozor. Dnes se mi ani nechce jít shopingovat do Ikei. Musím se nejprv dostat do bezplenkování. Včera jsem zkusila dát malou vyčůrat do keříků před Albertem - jen tak, ten svůj květináč jsem se bála vytáhnout. A nic. Malá si myslela, že ji ukazují keřík. No dcera bioložky 😲 !! A já si připadala jako exot. Počkám, až nám to lépe půjde.....

Přečetla jsem si zak čtvrtinu vaší diskuse. Takže nejaké info mám. Používám zvuk cccccc ciky ccccc ciky (tekoucí voda a zkrácenina cikanie). šššššš jsem zavrhla, protože ho já i moji rodiče často používáme k ukonejšení, a asi bych se toho nezbavila. čí čí čí by se asi mohlo plést s voláním na kočku. Někdy, když to nejde si pomůžu i tou tekoucí vodou 🙂

Dnes jsem chytla první pobek. Byla to asi intuice. Byl to první pevnější. Od pondělí přikrmuji. Tak nočník zůstal čistý, a zkončilo to meži půlkama. Tak bylo co čistit. To budu muset ještě vychytat.

No a teď jsem se rozepsala a malá je mokrá. ☹

dhatri
30. srp 2009

Chystam se pouzivat tuto metodu u sveho ocekavaneho miminka, ale zajimalo by mne jak je to s kyclema u miminek, ktera minimalne nebo vubec nepouzivaji plenky. Rika se, ze plenky pomahaji udrzovat spravny vyvoj kycli. Co tedy, kdyz pleny nepouzivaji?

bubaaca
30. srp 2009

dhatri: ako tu bolo písané už x-krát bkm matky v našich podmienkach používajú látkové plienky. Ak sa plienka nepoužíva, matka väčšinou má dieťa na sebe v šatke (úväz kríž s kapsou je ideálny na správny vývoj kĺbikov), manduce, ergu, alebo inom nosiči (pozor - ergonomickom - nie typ baby bjorn a podobne - tie sú na kĺby nevhodné). Ale skoro všetky matky tu (už som tu ale dlho nebola) používajú látkové plienkz, ktoré sú objemnejšie ako hnusky (jednorázovky) a preto sú vhodnejšie na vývoj kĺbov aj na detskú pokožku. 🙂

radushka
31. srp 2009

lenkicka: o knížce vím a chci si ji objednat hned jak zjistím , že je mimčo v bříšku v pořádku,tj po 20tt 😉 .
Už se fakt těším, až se dozvím nové věcy.
Jo a s tím pouštěním vody jsem četla od jedné maminky, že pak pustili někde vodu a mimčo si myslelo, že má čůrat, tak to pustilo.Ale třeba to byla náhoda 😅

bubaaca
31. srp 2009

čaute, toto sme my v šiestich mesiacoch, tak sa pochválim pre tých, čo to nevideli, lebo tu sú samé nové tváre 😎

https://www.youtube.com/watch?v=kdTH5Ekjmdc
radushka
31. srp 2009

Ježiš, tak teď to čtu "věcY" 😅 🤐 😨 - samozřejmě oprava VĚCI 😉

ivo7814
31. srp 2009

Tak se snažím o bkm, dnes jsem měla docela úspěchy přes den. Zařizovala jsem spoustu věcí v Praze a zvládly jsme to dvakrát do nočníku. Ale jak to bývá - na výletě (v šátku i v kočárku) malá moc nečůrá. Zato večer to byla hrůza. Malá byla už mrzutá, já unavená, takže co 20 minut prázdný nočník a plná plena 😲

Trápí mě trochu blížící se podzim. Co je nejlépší obléci malé - 6,5 měsíců? Dají se koupit návleky někde v kamenném obchodě? V Praze? Z čeho šijete rychoprdky? Co jsou to odkápačky?, -nebo tak nějak to bylo v jedné předchozí diskuzi. Také přemýšlým, že bych narychlo vyrobila návleky z punčocháčů - má s tím někdo zkušenost? Napadlo mne, že bych jen odstřihla tu sedací část a popř. vložila nějakou tenkou gumku - asi z jiných ponožek. Tak aby ji neprochladaly nožičky.

ivo7814
31. srp 2009

bubaaca: video jsem viděla. Jste tam skvěle. Jen ty moderátorky mluvily úplně z cesty- ale to už bylo řečeno v předchozích diskuzích 🙂

radushka
1. zář 2009

bubaaca:video super, moderátorka strašně důležitá a chytrá 😝 😀

bubaaca
1. zář 2009

ivo, dobré návleky sú aj z dámskych podkolienok, to ti bude lepšie držať než punčocháče - robila som, len som to obšila na stroji zúbkovaným stehom a žiadnu gumu som nepoužila.
rýchloprdky som mala jedny flanelové ale použité málo - tomuto som na chuť neprišla - lepšie sú rýchloprdko-pančucháče - rozstrihneš stred - ale nie na veľkú dieru a dáš len štvorcovku dnu - používala som v zime na nosenie, len sme odklopili a vybrali fifíka, ale u baby to bude asi horšia manipulácia. plienka držala len v pančuchách. Na to zapnuté body - alebo nie. Odklápačky sú ako rýchloprdky,len tú dieru ti zakrýva obdĺžnik látky na gombíky. 😀

ivo7814
2. zář 2009

Jak už jsem psala, výlety zvládáme dobře. Zato doma je to tak 50 na 50. Musím něco dělat a tak nehoda mezi kojením je skoro pravidlem. Používám zatím pulky bambino mio a do nich čč. Na plínu jen v punčocháčích jsem mi ještě netroufla. Uvidíme 🙂

lenkicka
2. zář 2009

Bubbaaca: super 😀 😀 😀 ...ale ten komentář po....napadají mě jen samá sprostá slova...."plínky jsou velkými pomocníky" 😠 😠 😠

Ivo, v praze se bude v půlce září otvírat Brána, tak si budeš moci vybrat soksíky, jaké se Ti budou líbit...tiše závidí, pražačkám a brňačkám, které se mohou chodit kochat frajerskýma prdkama (plínkama) a spoustou dalších nádherných věciček...u nás V Ostravě zatím smůla 😀 😀 😀

A navíc Bora začne brzy vyrábět trikáče...tepláčky s dírou na zadku na kakání a čůrání...už jsme je měli doma na testování (zapůjčeny, testuje se velikost díry)....nádhera....hrubé tepláčky, vevnitř chlupaté (biobavlna), na zimu na doma jak dělané 😀 😀 😀
Jsou ve velikosti 74,80 pro chlapce

http://www.slepicarna.cz/?cat=forum&fsection=1&...

wendy62
2. zář 2009

Baby, neviete mi poradit?
syna (15mes.) som odkedy sedi davala na serblik vzdy pri prebalovani, povedala som mu "psssss" a vacsinou hned pustil, kakanie sa nam nikdy nepodarilo zachytit, nevedela som to odhadnut. teraz v lete bol cele 2 mesiace skoro stale nahy, ale zacal serblik uplne odmietat. mam pocit ze ako bol nahy, naucil sa co to vlastne robi a uz to vie ovladat, no zaroven s tym sa mu znechutil ten serblik. napr. chodi si po dvore a na kazdu kvetinku cikne, medzitym pekne zadrziava. kakanie nam krasne hlasi - asi 5min. dopredu povie KAKO, a ked uz ma hotovo, tak hovori KAKO a ukazuje si na plienku. ale na serblik, ani na wc redukciu ani za svet. vsetci mi hovoria nech to necham tak a ucim ho az ked bude mat 2-3 roky, no mne sa to zda absurdne. nechcem to nejako silit, aby som mu to neznechutila, takze mu davam plienky a vzdy ked vidim ze tlaci mu vysvetlujem ze robi kako a to patri do serblika a pod., ale pochybujem ze to ma nejaky efekt. ked ho posadim na serbel, tak si tam aj sedi, ale potom vstane, spravi 1-2 kroky prec a tam velku mlacku. ked isiel kakat snazila som sa ho zaujat, aby tam zostal sediet, vydrzal dlho, ale nic nepustil - az hned po odchode zo serbla. z wc ma strach aj ked ma redukciu, je to este nanho asi privelke, bal sa tam aj ked som ho drzala v naruci. neviem ci ste s atu s tym niektora stretli, alebo mate nejake dobre napady ako nanho? pripadne to fakt nechat par mesiacov tak a skusit potom? Dakujem!

lenkicka
2. zář 2009

Holky, trikáče již na Bráně...ale zatím jen malé velikosti:

http://www.branakdetem.cz/flanelove-rychloprdky...

dara9402
4. zář 2009

baby chcem sa opytat, ako riesit cikanie do nocnicka, kakanie nam ide paradne kedze od malinka musel trosku viac tlacit kedze je nekojenec tak vzdy vem kedy kaka tak ho ked zacne trosku tlacit tak ho hned rozbalim a posadim na nocnicek a poviem kakame a on sa krasne vykaka, len by som rada aj pisanie co najskor poriesila, prosim latkove plienocky mi neradte tie pouzivat nebudem, kusne nieco ine. diki

ivo7814
4. zář 2009

Tak dík za typy. Ty trikáče pro mne asi fakt nebudou. Mám holčičku. Má sice velikost 74, ale četla jsem na slepičárně, že holčičí čůrání a kakání je trochu problém. Zkusím si dát ušít rychloprdky. Ten střih na mokoshopu je osvědčený? koukala jsem i na jiné odkazy. Má s tím někdo zkušenost? Dík

kubaka
4. zář 2009

dara - sedmiměsíční dítě nenaučíš na nočník čůrar - vůbec to neregistruje a vyměšování nedokáže ovládat vůlí, nemá vyvinuté nervy. Kakání odhadneš, protože ho vidíš tlačit, ale kojence na nočník prostě nenaučíš. Potřebuje plenky- zrovna byl v televizi rozhovor s pediatričkou, že tuto metodu tzvl "bezplenkové" považuje za omyl a nezdravou. I psychicky pro dítě. To je zase takový módní trend - když vystihneš kakání, tak fajn, ale nech mu plínky, zaslouží si klid, je to ještě mrňous.

ivka000
4. zář 2009

tak to neni pravda kubaka ja som môjho dávala na nočník až od 7,5 mesiaca vždy po zobudení a teraz je to pre neho automatická vec že sa tam ide vycikať a kakanie je skôr občasná náhoda. viem že to moc spoločné s bkp neni ale ja to nazývam postupné zoznamovanie s nočníkom 😉
a poznám aj dalšie čo to takto praktizujú 🙂 takže dara skúsiť to môžeš aj takto

dara9402
4. zář 2009

Dik za radu, plienky ma to je jasne a ked myslite ze na cikanie je skoro tak to nebudem surit, kakanie do nocnika vyhovuje hlavne malemu lebo sa mu lahsie tlaci v polohe v sede a okrem toho nema ziaden protitlak od plienky, takze ked vystihneme kakanie pojdeme na nocnik a na pisanie si pockame 🙂

johanda
4. zář 2009

kubaka, sice tě ctím jako inteligentní ženskou🙂, ale názor pediatričky v telce rozhodně nepovažuju za směrodatný víceméně v čemkoli...je to možná moje úchylka, telka prostě není důvěryhodný zdroj informací...proto ji též nemáme 🙂)
K věci - mám bkm děcko, znám docela hodně matek, co mají bkm děcka, takže si dovolím tvrdit, že je to opravdu funkční metoda založená na neverbální komunikaci a empatii, mateřské intuici. Dítka takto vylučují ve velké části světa, přírodní i té civilizované a není neznámá ani u nás - moje tety si pamatují, jak můj taťka (cca o 15 let mladší) specificky kňoural, když se mu chtělo čůrat a jak ho babička dávala od narození nad lavórek, vzpomněly si na to, když viděly 4 měsíční Johanku nad čínským nočníkem.
Považovat bkm za "učení na nočník" je zásadní nepochopení metody, ale stačí si přečíst úvodní příspěvek a odkazy, aby si to člověk uvědomil🙂

Dara, látkovky nejsou třeba, ačkoli mají své výhody🙂. Zkus malého nechat ráno po probuzení nahatého, a když začne čůrat, řekni nějaký čůrací zvuk nebo znakuj a pozoruj jeho výraz. Pokud je teplo ,nechej ho nahatého déle na nějaké nepropustné podložce, zjistíš režim čůrání (proto jsou lepší látkovky - tam je zřetelný každý učůr). Obecně děcka více močí dopoledne, po kojení, po spaní. Hlavně se nestresuj, že musíš chytit vše, nech tomu volný průběh, to bkm prospívá, intuitivní kontakt mezi matkou a děckem vyžaduje klid a spokojenost na obou stranách, dítě bez záchodu na vlastním těle je takový velmi příjemný bonus🙂

Bubaaca ahoj, jak se máte? Stará garda má už zhusta odpínkovaná děcka, plíny mám už rok a půl ve skříni a číňák stejnou dobu slouží k vylučováníí barbín a medvědů🙂)...někdy se mi zasteskne 😉