Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

johanka.
16. led 2010

ludmilabb: tak to mas snad este vacsie peklo ako ja. My aspon koliky nemame. Len parkrat mala bolesti bruska, a to bol hrozny rev, akoby su z koze drali, a to prehybanie sa a metanie sebou... horor. Odvtedy do seba lejem fenyklovo-rascovo-anizove caje, a snad aj to zabera, ze uz malu brusko tolko netrapi. Teraz ma hlavne ten spanok hneva, zda sa mi, ze spi primalo, aj to vzdy ako na ihlach. Dufam, ze po tom tretom mesiaci sa aj to nejak napravi.

radushka: drzim palce, nech sa ti co najlepsie dari. Hlavne sa kvoli tomu netreba prilis stresovat, ale radovat sa z kazdeho odchytenia 😉 Ja to beriem ako doplnok k normalnemu plienkovaniu a vopred sa tesim, ze sa snad vdaka tomu rychlo naucime na nocnik.

radushka
18. led 2010

johanka:stresovat se nehodlám 😀 .Já bych byla ráda, kdybysme odchytávali aspoň to kakání.Zbytek už je v pohodě 😉 .A to se prý právě hodně daří, takže jsem zvědavá.A dřívější naučení na nočník je jasná výhoda 😉

kveluse
18. led 2010

Ahoj,

Pajko, taky se nám to hodně rozhodilo, když se začala přetáčet na bříško. Dle mé zkušenosti, vždy když přijdou na novou dovednost, "vykašlou" se na nějakou dobu na říkání si o čůrání i kakání. Tak to vydrž a nevzdej, přejde to.

delfi
18. led 2010

ahoj holky hlásím se po delší odmlce. no a nebyla to jen odmlka tady na MK, ale i odmlka v bkm....náš malej se prostě rozhod čůrat do plínek. jen noci většinou odchytíme. přes den teď za poslední týden klidně i 6-10 plen! do nočníku jde tak max 3 čůrání za den. chjo. začíná totiž válet sudy a pomalu si na bříšku stoupá na kolínka takže má jinou zábavu.
ad vlňáky: pokud provlhávaj tak jsou špatně nalanolínovaný. mě se to stávalo když jsem měla lanolín od ulricha. to jsem vlňáky vůbec nepoužívala protože mi provlhávaly až na bodíčko. teď mám lanolinou kůru od imse vimse a jsem spokojená. nemusím to ani 2x lanolínovat, stačí jednou a to mám jedny z nejtenčích vlňáků.

já už čč skládám narovno, má to víc savejch vrstev a ve svrchňácích to drží v pohodě. ale to se mimčo už nesmí pokakávat, jinak by to bylo dost blbý 😒

martinahor
19. led 2010

ahoj,
tak my máme střídavě oblačno. jak jsem nás minule vychvalovala, jak máme suché noci tak minulý týden byla furt durch, v noci jsem ji musela i převlíkat a přes den vůbec katastrofa. teď už je to zase trošku lepší aspoň v noci. mi ale stačí, že vychytáváme všechno kakání, kaká jen ráno cca v 7 hodin, pak má celý den pokoj, za to jsem moc ráda, a doufám, že to vydrží co nejdýl. Čůrání chytáme sem tam nějaké, ale peru čím dál častěji 😉
jinak taky používám lan.kůru od imse vimse a spokojenost, neprovlhnou, pokud mi teda plenka nečouhá se svrchňáků, což se dost často stává 🙂

kveluse
19. led 2010

Ahoj,
to jsem ráda, že nemáme jen my špatná období a že je to vlastně normální průběh. Prostě asi nemůžeme počítat, že pokud pár dní to jde, že už to půjde pořád. No, je to jako se vším, jednou spí krásně, pak zase nespí, jednou hezky baští, pak zase všechno plivou...atd.

Ještě jsem chtěla napsat, že jak tu proběhlo, že když se pochlubíte na netu, tak se to zhorší, tak to platí i naopak.... Tak snad se vám to brzy zlepší taky a zase chytnete optimismus. No, přestat se už nedá.....

papol
22. led 2010

Zdravím vespolek! Přišla jsem nahlásit, že hošík si už asi týden sám říká, že se mu chce čůrat 😵 Je mu teď 17 měsíců. Neumí to samozřejmě říst, ale přijde za mnou a s nějakým slovem, kterému nerozumím si drží vpředu kalhotky a velice se dožaduje pozornosti. Poprvé jsem to vůbec nepochopila, zato to pochopila moje sestra, u ktré jsme byli na návštěvě a vychovala 3 děti (plenkáče 😅 ) v noci se budí na čůrání už dávno. Přesto je někdy ráno mokrý. Ale to je opravdu vyjímka.
Přeji hodně dobré nálady a trpělivosti. Já jí moc neměla.

delfi
22. led 2010

papol: to je ale pozitivní zpráva 😀
tak u nás je to pořád střídavě oblačno. malej je možná trochu nachlazenej, takže si učůrává každou chvíli a mě se nechce (když si nejsem jistá že se mu chce) ho pořád slíkat a oblíkat, když to tak nesnáší. no uvidíme jak se to vyvrbí. 🙄

papol
23. led 2010

delfi: tak u nás se to také pokazilo ve chvíli, když jsem si už myslela, že budeme bez plen. Měla jsem najednou denně 10-11 plen a pralo se každý druhý den. Vlastně ještě před vánocemi, než jsem mu plenku vzala a víc si ho všímala. Začal mi pak dokonce pravdivě hlásit, jestli se mu chce, či nikoliv na můj dotaz.

A teď se se mnou o tom nechce bavit. Prostě si to chce určovat sám a hotovo! 😀
Včera jsem po něm chtěla, aby se vyčůral před odchodem ven, jak to děláme vždycky. Velice se zlobil a že ne!
Tak jsme vyrazili. Když už jsme byli od domova tak akorát, aby se nešlo vrátit včas na WC, vzpoměl si, že ch čůrat 😀 Vůbec jsem ho neměla ustrojeného na čůrání venku. No, co se dalo dělat. Musela jem ho svléknout víc, než bych si přála, aby se ,,pán" mohl vyčůrat. No, hlavně, že byl spokojený. To byl fofr s oblékáním 😀 Tentokrát se ani nezlobíl a nechal se rychle obléci 😀

Přesně tak, jak se to tady píše. Přicházejí různá období.

johanka.
25. led 2010

zaujimavy uspech bezplienkovky vcera vecer: mala revala jak o dusu, nic nepomahalo, ani spat, ani jest, ani nosit a kolisat, tak som ju vyzliekla a dala nad kyblik, a zrazu ticho, spokojnost, dokonca usmev, ako sa obzerala okolo. Ale necikala ani nic, proste s jej tam vcera pacilo sediet 😕

johanka.
25. led 2010

Dosla mi konecne knizka o bkm, co som si objednala. Tak som na jej radu nabrala odvahu a zacala davat na nocnik aj po kojeni. Vzdy mi tam totiz po kojeni grckala. Ale vraj je to ok, ze tym detom to ocividne nevadi (to aj na nej vidiet) a oni este nevedia tak rozlisit jednotlive brusne svaly. Tak jej aspon prilozim predtym podbradnik (trochu ironia, podbradnik pri vylucovani, nie papani 😅 ) nech ju nemusim stale prezliekat. Inak vedeli ste, ze v USA vraj nie je raritou mat 4-rocne dieta stale v plienkach? 😒

Kto mavate babatko v noci bez plienky? Niekto tu spominal, ze len da pod male nejaku nalanolinovanu vlnenu podlozku. Aku velku? Mam dve klbka merino vlny, tak ze by som z nich nejaku uplietla (do buducnosti, zatial musime byt stale v postolkach 😝)

juliakocka
25. led 2010

...no ako to tu čítam, a vždy som bola presvedčená, že budem používať bkm, tak neviem neviem....či budem mať trpezlivosť... a ešte k tomu som si myslela, že človek ušetrí na plienkach, ale ked si tak zistujem, tak tie hociaké gaťky a látkové plienky sú strašne drahé a k tomu pranie - energia, prášok, žehlenie a čas...no neviem, snáď vyskúšam bkm ale s jednorázovkami.... 😒

sonice
25. led 2010

Ahojte divčatá,
veľmi rada by som sa ku Vám pridala, ak je to možné.
Začali sme bezplienkovať dneska ráno. Máme 3,5 mesiaca. A veľmi sa mi to zapáčilo. Zatiaľ na to idem kúsok zvláštnym systémom - šteňačím - prosím nečudujte sa. Vychovala som niekoľko psov. Šteňa ciká a kaká vždy keď sa zobudí, keď sa naje a po hre - takisto je to len hra na postreh. No malý sa dnes ráno zobudil, dala som ho nad lavorik a hurááááá 1. pokus hneď úspešný. Na to som si všimla, že začal funieť - vravím si, ide kakať - no a výborne - prvá praženica nebola v plienke, ale v lavóre. Obliekla som ho - medzitým som sa do tejto metódy zamilovala. Dala dom ho do nosiča a začal tlačiť znova. Tak pekne von, vyzliecť a ďalší nášup bol v lavóre. Takisto som to skúšala po najedení opäť s úspechom. Čiže len od rána mám 4 zachránené plienky - nemusím ich prať - hlavne od tých hovienok odpierať. SUPER! Zatiaľ teda vôbec nehľadám nejaké sygnály - teda skúšala som to, ale nič som nevypozorovala.

Nevládzem prečítať celú históriu v diskuzii, prosím Vás o rady:
1. čo mi treba? asi ten čínsky nočník však.
2. dá sa čínsky nočník zohnať na Slovensku?
3. treba nejaké špeciálne oblečenie?
4. máte nejaké dobré rady a tipy?

Ďakujem

sonice
25. led 2010

Vlastne som sa zabudla opýtať na to, čo ma najviac "trápi". AKým spôsobom to robíte v noci 😀 ?
To znie čudne,- teda ako neplienkujete v noci? 😀

johanka.
25. led 2010

sonice, blahozelam! tak takyto uspech by som aj ja chcela mat na zaciatku (aj teraz, po par tyzdnoch snazenia 😅 ) Stenaci pristup sa v bkm nazyva "casovanie". Ale vidim, ze u vas uz funguju aj signaly, aspon na kakanie.

Ja cinsky nocnik nemam, pouzivam kyblik od stierky, manzel mi ho na jednej strane "vypolstroval" akousi cudnou umelinou, takze malu nereze na zadocek, ked ju trochu opriem. Specialne oblecenie tiez nemam. Ale uvazujem nad nejakym, hlavne na noc, aby som malu prilis nerozbila tym zdlhavym rozbalovanim, vraj sa to da v noci vybavit v polospanku. A noc - to sa mi dari vlastne najlepsie. Spi so mnou v posteli (nie kvoli bkm, ale aby vobec spala, v postielke nechce). Tak ma to preberie, ked sa zacne mrvit. To ju pohladim, chytim za rucicku, ak ju to neukludni, tak viem, ze treba ist cikat/kakat, alebo je mozno uz aj neskoro, tak aspon prebalit. Ale dnes sme ostali cez noc suchi 😵

sonice
25. led 2010

joanka,
tak časovanie, no prosím, je to určite lepší názov než štenací 🙂 .
malý so mnou tiež spí v posteli, ale čisto kvôli mojej lenosti. Resp. už som nevládala ho v noci kojiť v sede a potom ho hojdaním uspávať. Teraz sa zobudí keď potrebuje papať a pak zostane na prsku a chrápe a ja tiež.
Takže Ty to v noci robíš tak, že malá sa Ti pomrví, tak ju dáš na nočník? Keď ju potom kojíš, tak ju dávaš aj potom, alebo to už ju necháš spať? Po kojení už potom nechce cikať?
máš ju normálne v noci v plienke?
fuch, veľa otázok však 🙂

johanka.
25. led 2010

sonice: hej, ked sa privelmi mrvi a nejde utesit pohladenim, tak je to s najvacsou pravdepodobnostou potreba, vsak to unho odsledujes. Dam na nocnik, zabalim, a presne ako ty uspim pri prsku, ju i seba. Cikat bude chciet az o dve-tri hodiny, spravidla, hoci cez den cika po papani vzdy, v noci sa vraj ten metabolizmus spomaluje. Presne tento pristup odporucaju aj v tej knihe, ktoru prave citam a vdaka ktorej som zrazu taka mudra 😀, tak ma to potesilo. Vraj babo ked sa v noci zobudi, spravidla je to kvoli cikaniu/kakaniu, nie ze by bolo hladne. Takze vybavit nocnik, pokial sa to podari tak, ze babo sa prilis nepreberie, super, spat dalej, a ak sa preberie (u mna bohuzial vzdy, niekedy si aj pokrici), tak uspat prsom, dalej neriesit (ziadne odgrgavanie a pod)

Ja ju mam v plienke aj v noci, zatial musim, mame nariadene postolky 😝 ale laka ma skusit bez plienky v noci, ked sa nam zacne spolahlivejsie darit. Vraj to deticky zvykne povzbudit k tomu, ze su v noci disciplinovanejsie - nemaju na sebe namotany "krizovy zachod" - zasa mudra knizka 🙂 Navyse sa to bez plienky aj rychlejsie vybavi.

johanka.
25. led 2010

aha, a aj ked je v noci pocikana, dam i na nocnik, mozno nieco zadrzala, uz sa mi to neraz stalo.

martinahor
25. led 2010

juliakocka: pokud někdy s BKM začneš, myslím, že jen tak neskončíš, jak s látkovkama tak s jednorázkama 🙂 . Pokud ale zjistíš, že je jednorázovka jenom čůrnutá tak ji prckovi stejně už zpátky nedáš a vyměníš. Já mám pár dražších kalhotovek, ale stejně používám většinou jenom obyčejné čtvercovky. Peru v ořechách, které jsou téměř za babku.
Jinak se mi líbí věta, jak už někde někdo psal "cílem kojení není odstavení, stejně tak cílem BKM není odplenění, ale je to způsob jak se co nejlépe postarat o své dítě tady a teď" 😉 Holt, dřívější odplenění beru jen jako bonus.

nesetrilek
25. led 2010

Ahojte,
ráda bych se připojila 🙂 . Synovi je pět týdnů a o BKM se pokoušíme už od příchodu z porodnice. Vlastně už v porodnici se nám povedlo chytit jedno kakání do WC 😀 a po příchodu domů jsme prostě pokračovali. Ze začátku jsme chytali jen kakání, čůrání přišlo samo. Rekord máme 6 hod v suché plence, déle se nám zatím nepovedlo. Noci teda zatím moc neřešíme, zatim celkem casto kojime, curame i kakame, tak se bojim, ze bych byla porad vzhuru☹. A kvuli tomu kakani bych musela az k umyvadlu, btw to je vetsiniu na umyti, to utrit zadek nestaci. A vlhceny ubrousky mame zakazano pouzivat, pac ma citlivou pokozku a byl z nich opruzenej... Ale lezi mi to v hlave, mam z toho blbej pocit, ze ve dne to tak krasne zvladame a v noci ho chudaka necham pokadit a pocurat.

Tak bych se chtela bych se zeptat, vy, kdo resite i noci, tak kolikrát vstáváte? A v noci vam deti jen curaji nebo i kakaji?
Predem diky za odpoved

kveluse
26. led 2010

Ahoj,

to je dobře, že se bkm tak rozmáhá 😉 .

Já už jsem to tu psala. Mám malou ve dne v noci bez plenek. Místo plenek peru oblečení a hned vidím, když je počůraná.
V noci leží na přebalovací podložce, složených plenkách a dece. Když se počůrá, hodím pod ní další plínku, kterou kdyžtak zase vyměním.

Je jí 7 měsíců a přes den se počůrá tak 2-3x a to proto, že zrovna jsem zapracovaná někde jinde. V noci se počůrá, když nepřijdu dost rychle - a to se vždy jen učůrne a zbytek hodí do nočníku. Čůrá dost často, ve dne i v noci, takže ikdyž se sem tam počůrá, je to pro mě moc velký úspěch. Taky bylo období, kdy jsem jí kalhoty měnila třeba 15x za den a v noci se počůrala při každém zachrutí. Myslím, že už teď to líp udrží.
Já mám úplně obyčejný nočník, ale na kulatý, ale jakoby hranatý, dobře se mi drží mezi koleny a je malý, takže už by na něm teď v pohodě mohla sedět, kdyby to vydržela 😉 .

tak přeju moc úspěchů a pište, jak to jde.

martinahor
26. led 2010

kvěluše, a jak je malá v noci oblečená?

betelgeuzz
26. led 2010

tak nám se s BKM moc nedaří, ale stále zkouším.

O víkendu jsme byli u tchánovců a tchýně říkala, že viděla rozhovor s nějakým hercem, kteří mají dítě bez plenek. tak jsem jí vysvětlila podstatu BKM. Je fajn, že o tom mluví i někdo slavný, aspoň nebudem za takový exoty 😀

kveluse
26. led 2010

Jo, to mi taky každý říká, že o tom někdo mluvil v televizi. TAkže to tak neznámé není. No, teď už se nestydím ji dát čůrat i ve městě. Dřív to bylo horší, pokaždé jsem se někde schovávala. Je fakt, že lidi koukají, když vidí, že dávám vyčůrat takové malé miminko.

Martino, je v tričku a ponožkách. zatím se moc neodkopává, tak je to v pohodě. Kdybych ji musela dát do pytle, tak bych jí asi dávala na noc trénovací kalhotky, které se dají rychle stáhnout.
Vůbec teď nepoužívám oblečení, které jsem měla na první. Třeba bodýčka a dupačky jsou teď nepoužitelná.

delfi
26. led 2010

papol: kolik že je malýmu? tý jo v tomhle mrazu se svlíkat by se mi teda nechtělo - aspoň se naučí že musí doma před odchodem 😝
juliakocka: no bkm s jednorázovkama dost dobře praktikovat nejde (teda alespoň ze začátku ne). v jednorázovce těžko poznáš kdy a kolik toho vyčůral což je základ bkm. navíc když si nejsem jistá zda je počůranej nebo ne, jen mu skrz oblečení šáhnu na plenu a hned vím zda nemrčí že se právě počůral. jednorázovky používám teď na ven a i když mám už malýho trochu přečtenýho tak i teď mi půl dne v jednorázovkách rozhodí zbytek dne, bo nevím jak přesně čůral. navíc se mi z látkovek nejvíc osvědčili klasický čtvercovky (ty lepší ať víc nasajou) a pak vícevrstvý (ale ty až teď když mi do plín nekadí) a 2-3 svrchňáky. počáteční investice pár tisícovek - zhruba tak 3-4 tisíce možná i míň hádám od boku. jiný plíny jen pro tvou parádu 🙂)
sonice: gratulu k takovému úspěchu 😎 čínský nočník není potřeba ale mě přijde nejpraktičtější (nebo cokoli co můžeš držet mezi nohama a posadit malýho na okraj zadečkem aby ho to netlačilo), máš ho vždy po ruce, nemusíš s malým nikam chodit. v noci bezplenkuju tak, že když byl menší cca ty 3 měsíce tak jsem ho dávala na nočník po každým kojení (což bylo a je stále co 2 hodiny 😒 ) před kojením měl vždy hysterák a nevyčůral se, tak jsem holt musela po kojení. postupem času čůrá v noci míň a míň že třeba vydrží až do 4-5 hodin nečůrat.
nesetrilek: já pokakání vždy utírala buď jen vodou (měla jsem nastříhanej perlan a do misky s vodou jsem ho namočila) nebo mám mycí olej na zadeček co se dává do vody a v tom pak namáčím ten perlan. vlhčený ubrousky jsou bleeee (jen na cesty)
holky a bkm praktikuje ten herec z VKV z primy

radushka
26. led 2010

delfi: a který? jich tam hrálo víc 😀

delfi
26. led 2010

radush: no já přesně nevím, ten herec byl jednou v pořadu Hádej kdo jsem a tam to říkal. A beru zpět, není to herec z VKV ale z ošklivky Katky a je to ten co hrál jejího šéfa. herec se jmenuje Lukáš Hejlík

luvie
26. led 2010

Zdravím všechny příznivce (i odpůrce) BKM 🙂

Mám dva a půl měsíční holčičku a s BKM jsme začaly v pátek odpoledne, tj. zkoušíme 5.den. Před porodem jsem o této metodě slyšela, ale přišlo mi, že to bude hrozně náročné, že to nebudu zvládat... Ale naštěstí jsem na tuto metodu narazila znovu teď, a jelikož už Káčátko trochu znám, řekla jsem si - proč to nezkusit? Chci s ní časem začít taky znakovku a tohle je možná podobné. Tak jsme to zkusily a jsem nadšená!!! Sice s ní často běhám zbytečně, ale máme spolu za sebou taky spoustu úspěšných chycení 🙂 často se nám sice podaří netrefit se, pokakat mamince ruku, kalhoty a ještě i miminkovské oblečky, taky se při tom kolikrát poblinká, protože se pořád kojí, takže nestíháme říhnout, ale je to super pocit, když jsem si jistá, že teď to přijde 🙂

Zatím praktikujeme jen přes den, v noci mi krásně spinká už skoro od porodnice, ale teď mám ještě větší výčitky, když se zavrtí a já vím, že si asi cvrkla... Ale časem to taky zkusíme - možná tak, jako to dělá KVELUSE (cituji: "V noci leží na přebalovací podložce, složených plenkách a dece. Když se počůrá, hodím pod ní další plínku, kterou kdyžtak zase vyměním.")

Tatínkovi se to taky zamlouvá, ale když mu dám malou na starost, má obavy, že to nepozná, a pro jistotu ji radši má na podložce nebo v plence. Ale jsme domluvení, že to o víkendu zkusí s šátkem, tak už se těším.

A jedna veselá historka: Dnes jsem ji měla v šátku, už klasicky bez plenky, usnula mi, spala jako andílek a mně se hrozně chtělo na záchod (na velkou... jak naschvál). Vím, že když ji vyndám z šátku, probudí se, takže šup na záchod s ní... Jenže ona se probudila zrovna v tom nejlepším a chtěla taky 🙂) Nevěděla jsem, jestli mám vytahovat Kačku z šátku, utírat sebe nebo ji ještě zkusit (běháním po bytě s holým zadkem) uspat (blbost!!), takže nakonec to dopadlo tak, že se vyčůrala v šátku, pak počůrala celý záchod, když jsem ji vytahovala, a završila to loužičkou na zemi na podložce, kam jsem ji položila. Ale kakání jsme už odevzdaly do WC...

Tak jsem zvědavá, jak to s námi dopadne 🙂 a přeju všem hodně štěstí

nesetrilek
26. led 2010

Tak mi to teda nedalo a zkusila jsem se v noci premoci (jsem hrozna co? ale ta unava uz na me docela doleha) a kdyz se zacal malej kroutit, tak jsem s nim letela nad umyvadlo a celkem uspech-za noc bez pokakani a s minimalnim pocuranim🙂 (v tech hnuskach se to tezko odhaduje, jestli udelal nebo ne, tam se pozna jen kdyz je totalne podojenej). Predim jsem vzdycky nechala prcka vycurat jen pred kazdym kojenim a nekdy i po nem, kdyz neusnul a to zatim fakt nestaci.

Takze zaver po dnesni noci: Kdyz Jenika necham vycurat i mezi kojenim, tak to vyjde nastejno, ne-li lepe, btw predtim jsem si vzdycky naivne myslela, kdyz zacal v noci ze spani poknouravat, ze uz ma hlad, vzdycky me to vzbudilo a sledovala jsem, zda se probudi nebo ne a uz spanek stal za prd. Stejne jsem byla vzhuru. Takhle ho dam vycurat, on usne a jeste klidne hodinu do kojeni spi. Jen to musim zkusit s latkovkama i v noci.

delfi: kde se da sehnat perlan? ve zdravotnickych potrebach? S tou miskou s vodou to neni spatnej napad, staci zapojit mozek 😀 jen u nas je jeste trochu problem v tom, ze Jenik ma s kakanim trochu problemy, vetsinou mu to jde ztezka a to pak u toho krici, tak se mi moc nechce budit manzela, ale zkusit to muzu a uvidim, dik za tip 🙂
My jsme predtim honzika umyvali zinkou-jenze on mel potom opruzenou(odrenou) prdelku, proto ted myjeme pod tekouci vodou rukou, ale je fakt, ze perlan je jemnej

A jeste neco pro zasmani: O vikendu u nas byla mamka a nabizela mi, ze mi zaplati pliny(hnusky), jestli na ne nemame, abysme nemuseli pouzivat ty latkovky 😀

delfi
26. led 2010

luvie: tak to máš teda můj obdiv, že necháváš malou vážně bez plínek navíc po tak krátký době. to s šátkem je dobrá historka 😀 😀 prej zkusit jí uspat s holým zadkem 🙂))) jo ale takový stavy taky znám, kdy si v noci bláhově myslím, že když mu vrazím dudlík a budu ho hladit a dělat pššššš tak že usne (BLBOST!) jak máš malou oblečenou když nemá tu plínu?