Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

kveluse
28. led 2010

Ahojte,
Kofi, nepřestala. Bojkotuje stále, bohužel i venku. Ale už to neřeším. Jen jí na to upozorním a když se počůrá venku, jde se okamžitě domů - většinou za velkého řevu, ale nedá se nic jiného dělat.
Ona by asi chtěla, abych se jí při čůrání věnovala stejně jako Květuli, tak se snažím s ní chodit čůrat, jak se mi zdá, že se jí chce. Ikdyž ne vždy ji přemluvím a ne vždy na to mám čas. Je to bída....

sonice
28. led 2010

ludmilabb,
len pre istotu, je to border kolie? Nevedela som, ze sú aj hnědé! u border kólií je to tiež genetická odchylka, ako mám já tu hnedú AZirku? Aha, je to border kolie, našla som to v názvu webu 🙂 Je veľmi pekná. Vraj sú to veľmi inteligentné psíky!!! Viděla som dokument, v ktorom pásli ovce - zaháňali ich do košiara tak, že im lozili po chrbtoch 🙂. Inakšie sa mi veľmi páči ten citát, ktorý tam máš: Žiadny psychiater na svete ti neposkytne takú úľavu ako šteňa, ktoré ti olízalo tvár. Bern Williams. 100% súhlas

Sú to švajčiarske salašnícke psy. sú celkom 4 rasy. Najznámejší je berňák. Všetky 4 rasy majú rovnaké pálenie a líšia sa veľkosťou, dĺžkou srsti a pôvodným použitím. aplík pásom samostatne kravy. okrem apla je to ešte veľký švajčiar - predstav si dogu s týmto pálením a entlebuch, tosi predstav kopova s kratšími ušami a toto pálenie. 🙂

Kofinek, áno Horehronci za hneď odhalia. a najmä Pohorelci so svojou hatlalčinou 😀 . Škoda, že sa tá pôlka nedá používať. je krátka.

pajka, tot si nemôžem dovoliť. Robila som v našej nemocnici vedúci na PaM 😀 ohovárali by ma ešte dnes 😀

bezaz
28. led 2010

pajka dik 😉 len u nas je bojkot uz vyse 2tyzdnov, neviem, co bude dalej.. na wcku posedi, vycura sa, aj sa vykaka, niekedy ma suchu plienku aj po 2hodinach vonku a doma cura hadam kazdu pol hodku.. a to ju dosledne davam na zachod kazdu hodinu..
jedine ze by som ju davala kazdu pol hodku, to nebudem nic ine robit, len ju davat na wcko 🙄

sonice
28. led 2010

ludmilabb,
kde chodite cvicit? 🙂

pajka_ko
28. led 2010

Holky, já se asi zblázním. Teď jsem zjistila, že některej z našich 2 kocourů se vyčůral do kočárku (dávám do něj Janka spávat ven), je úplně durch korbička, ta jde naštěstí vyprat, ale hlavně fusak z pravýho beránka, co jsem v něm bývala ještě já jako mimino!!! Doprčic, kočky žárlí, ale tohle fakt nemuseli. Jdu likvidovat následky, myslíte, že když to zkusím vyčistit disanou šamponem na vlňáky, tak ta kožešina ztvrdne?

sonice
28. led 2010

😀 😀 😀 pajka prepáč, vidím, že nie som sama - ale já mám zasa všade chlpy. No mačací moč treba vyčistiť, prenášajú listeriózu. skusila bych som nejaký woolite - niečo presne na vlnu! nič sa tomu nestane! 🙂

pajka_ko
28. led 2010

Leží to v Disaně, když ztvrdne, tak mám co vysvětlovat naší babi, má to jak fetiš...
Jsem ráda, že nejsem jedinej zvířomil 🙂 Na chlupama obalený dítě už jsem si zvykla, ale tohle teda...
Sonice díky!

sonice
28. led 2010

🙂 pajka, sú to pokladíky 🙂 moja kmotra má asi 7 mačiek, tiež keď zabudne kočík von, tak v ňom mačky chrápu. Darmo ich z tade vyhadzuje. je to ako kysnuté cesto, vždy sa objaví iná mačka 😀

nesetrilek
28. led 2010

Ahojda, tak se chci pochlubit, dneska jsme u doktorky curali do umyvadla 😀
Nevim totiz, jestli mi to zapomneli rict nebo jestli jsem to nejak vyopustila, ale dneska jsme si meli prinest na kontrolu po sestinedeli pocuranou plinu a jelikoz jsem ji nemela, tak jsme to museli vyresit jinak 😀 . Sestricka mi teda nechtela verit, ze se tam vycura a byla z toho trosku vyjevena a doktorka to radsi nekomentovala, takze si asi mysli, ze jsem exot 😀

kveluse
28. led 2010

Když u nás byla dr. na té první návštěvě, když jsme přišly z porodnice, tak koukala na knížku a říkala, že tomu nevěří atd. Já jsem tehdy byla také toho názoru, že to není možné, takže jsme si notovaly 😀 . Jenže pak mě to chytlo.

Ale zatím jsem jí to nepřiznala, ikdyž jsem k tomu už měla blízko. Jednou při očkování po mě chtěly, abych jí dala plínku, aby mě nepočůrala. Tak jsem se zděsila, protože jsem prostě sebou žádnou neměla. A místo toho, abych jim řekla, že bez obav, že před vstupem do ordinace čůrala do záchodu, tak jsem vyplašená běžela do čekárny. Nevím, co jsem tam chtěla vyšašit, protože jsem v batohu měla akorát náhradní oblečení. Tak jsem tam vykulená vběhla a říkám manželovi "chtějí, abych jí dala plínku, co budu dělat?" Byla tam jedna maminka a byla pohotová, jednu jednorázovku mi věnovala. Možná se divila, možná ne, já neviděla, jak se tváří. Mohla jsem jim to rovnou říct a byl by klid. No, jsem plašan. A to už mě sestřička několikrát viděla s ní jít na záchod a jednou mi dokonce řekla, že mi ji podrží a já na to, že ne, že čůrat jde ona.... Je fakt, že teď už bych se k tomu s klidem přznala, už jsem se za těch půl roku s tím sžila, ale zase se nenaskytla příležitost.

ludmilabb
28. led 2010

pajka aj my mame chlpy vsade, borderky su extra hunate psiky to mi jedine dost vadi, vysavat koberec v obyvke kazdy den ma nebavi
my dnes klasika kakanie do lavorika zvysok plienka, este stale som sa ju neodhodlala castejsie davat na lavorik, aby si ho nesprotivila, po poobednajsom spani sa budi uplakana a vzdy ked som ju dala na lavorik tak nic nespravila len plakala tak som to stopla

luvie
28. led 2010

nesetrilek:
s tím obdivem bych moc nepřeháněla... Dnes se mi Kačenka pořádně vykakala na zem - pořád hrozně tlačila a vždycky jen tak něco málo, už jsem ji tam nechtěla trápit... Asi se jí lépe kaká bříškem na mém předloktí 🙂)

pajka_ko:
taky prvorodička (s plánem na dvě strany🙂), ale byla jsem rozhodnutá pro látkovky, tak jsem se na to v porodnici při prohlídce ptala. DOvolili, sice jim pak trvalo asi tři dny, než mi přinesli aspoň pytlíky - původně mi slíbili koš. Muž každý den nosil várku domů 🙂 Smolka mě málem odradila, musela jsem to v porodnici vždycky aspoň trochu vyprat, kartáček jsem si chytře nevzala a separačky mě napadly až poslední den - a to jsem měla zásobu doma... Ale příště jdu do toho znovu, doufám ale, že spotřeba plenek bude u druhého mnohem menší 🙂))

luvie
28. led 2010

Jo a ještě jeden dotaz:
je možné, že by se mi moje dvou a půl měsíční holčička snažila po týdenní praxi BKM zavděčit? Téměř vždycky, když ji dám nad WC nebo kyblík, kam čůrá, tlačí. Dnes se jí dokonce dvakrát podařilo ucvrknout - jen málo, normálně toho vyčůrá víc.
Dík

betelgeuzz
28. led 2010

Tak mě se od včera začalo dařit. Já přebaluju před kojením, protože cvičíme vojtovku. Většinou se u toho cvičení malá počurá. A včera jsem zjistila, že tak 20 - 30 min po kojení začne mrčet a ono se jí chce čurat. Včera jsem to odchytila takhle 3x, dneska jenom 2x, ale za to dneska se po 12 dnech vykakala a šlo to do nočníku. Tím mi udělala velkou radost 🙂

johanka.
28. led 2010

ludmila: tiez sa mi nedari po dennom spanku davat ju na kyblik, spravidla sa dost hneva a vystiera nozicky - jasny signal, ze chce dole. Neviem, mozno musim dlhsie pockat, kym sa poriadne preberie, hlavne ak je v tomto po manzelovi 😅 Ale uz davam po kojeni, snazim sa nepripustat si to jej grckanie, a pomaly sa nam zacina darit (cize obcas aj nieco chytime). Ale len casujem, signaly stale nevidim ziadne.

johanka.
28. led 2010

luvie: moja ma tiez dva a pol mesiaca a tiez velmi rychlo pochopila, ze nad kyblikom treba tlacit, takze ja myslim ze ano, za tyzden to v pohode pochopi. Takze ak ju davam dostatocne casto, kakanie odchytame, to vie pekne potlacit. S cikanim je to zatial horsie, treba lepsie vystihnut.

sonice
29. led 2010

Dievčatá, nemala som sa chváliť s 5 pocikanými plienkami. Včera ich bolo 1O 😕 už sa tu chváliť nikdy nebudem 😀
kakáme nad lavórikom. Za 5 dní sme 100% úspešní (snad to zasa nezakriknem). Inakšie si pekne nadávam, že som trúba, lebo môj malý mával koliky. Takto keď ho držím sa mu kaká oveľa lepšie. Možno, keby som ho dávala skôr, tak by nemal s bruškom až taký problém.
Cez deň ej to problém, nejak nedokážem identifikovať kedy mu treba, lebo on sa fučí stále. Je pravda, že keď ho rozmotám, keď sa takto fučí, tak je zacikaný. teda neviem, či som ho len nestihla rozbaliť, alebo to znamenalo len som mokrý prebaľ ma.
Zachycujem 1. negativum tejto metódy. Veľmi rýchlo si zvykol na suchú plienočku, teraz kňučí už keď si len cvrkne. 😀 Ono je to v podstate dobre - chápem. Ale kto ho má stálerozmotávať 😀

johanka.
29. led 2010

hehe, sonice, to uz tak chodi. Ale s kakanim sa aj nam celkom dari, aj ked nie na 100 percent. Ona mysim fakt vie zatlacit, takze je treba akurat dostatocne casto davat nad kyblik. Vcera rano sme mali prvu pokakanu plienku po 3 dnoch, ani to nebolo take strasne, co-to zadrzala a dala potom do kyblika. To tie tri dni dozadu bola ina naloz. Pokakala obe plienky, co mala v postolkach, aj postolky (som netusila, ze sa to da), aj bodycko, aj dupacky a aj plienka pod nou to schytala, nastastie postel ostala cista. A kakala este aj v umyvadle, kym som ju umyvala 😀

sonice
30. led 2010

ahojte, potrebujem nutne počuť niekoho normálneho.
včera som musela čeliť desiatim vyjaveným ľudom, ktorí nechápali, že nedávam 3,5 mes. dieťaťu čaj - lebo je smädné, ovocie - lebo neskoršie nebude chcieť riadne jesť, jogurt - lebo potrebuje veľa vápniku, grís - aby dobre spalo. Títo ľudia ma evidentne považovali za totálne nemožnú. Už mám všetkých plné zuby, nech si pchajú do vlastných detí čo chcú, a mne nech dajú pokoj.
Já som pre nich celkovo čudná, lebo dieťa nosím v šatke - ako indiánka a nebude chcieť chodiť, keď sa len nosí,
dávam ho kakať do čínskeho nočníka - veď to dieťa nemôže a na to sú predsa jednorázovky,
mám pri dieťaťu psa - veď bude alergický a pes ho pohryzie,
jááj a ešte chcem s ním znakovať - tak to je ako pre opice a na čo to, veď sa nebude chcieť naučiť hovoriť a kto to kedy počul.
baby, bola pri mne na návšteve kamarátka lekárka. Vraj prečo mám látkové plienky, ona svojim dávala jednorázovky (to je mi srdečne jedno, to je na každej matke). Ale - teraz ako sa s tím chválila: "Na noc som im dala len jednu, ráno sa zobudili a mali ju až po kolena, hihihi!" Priznám sa, že som len prehltla a na viac sa nezmohla.
Pripadám si, že som ako z iného sveta! ☹

sonice
30. led 2010

joanka. tak to bola nádielka 😀! nejako sa mi prestalo dariť v noci. Kedy dávate bábo cikať v noci? hneď keď a preberie? ja sa neviem tak rýchlo prebrať 😔

nesetrilek
30. led 2010

luvie: to my uz jsme meli podlahu pokakanou nekolikrat a pocurany taky vsecko mozny 🙂 A mne taky Jenik tlaci kdykoliv ho dam nad nocnik ci umyvadlo, prijde mi, ze tlaci nekdy i pres moc a pak vresti, kdyz mu to nejde 😒 A taky nepoznam, kdy uz nechce nic delat, obcas se nad umyvadkem tvari, ze spi a pak kdyz ho chci ustrojit, ta
k se zacne vztekat

nesetrilek
30. led 2010

sonice: ja si taky zacinam pripadat jak z jinyho sveta, to je hrozny, jak rychle clovek zmeni mysleni, taky bych malyho za nic nenechala celou noc v jedny pline, i kdyz jsem nekdy tak unavena, ze nejsem schopna reagovat na signaly, tak alespon pred kojenim to poresim. A jsem z toho vzdycky na nervy, kdyz jsem nekde, kde si Jenik musi nadelat do pleny a nemuzu ho ihned prebalit ☹ Ale lidi to moc nechapou, ti co jeste nemaji deti tak mozna trochu, ale ti co maji male deti a curaji do pampersek co to da, tak muzou leda kroutit hlavou, proc si tak zbytecne pridelavam praci.

luvie
30. led 2010

sonice:
lidi kolem bych vůbec neřešila. naopak, schválně bych jim takovým přizvukovala: "Já teda nevím, jak vy, ale já doma chvi mít cvičenou opičku. Až zvládnem znakovku, budeme dělat akrobacii a pak ji prodám do cirkusu." "Čaj??? Jste se zbláznili, to nechce!!! Ale čekám, od zítřka mají v Globusu slevu na dětské šampaňské, tak se tam chystám..." "A s tím psem, toho bych se nebála... Už jí rostou zuby, tak ho kdyžtak kousne taky"
Ber to tak, že ti lidé kolem jsou divní, Hlavně, ty jsi máma a děláš to co víš, že je pro tebe a tvé dítko dobré a správné!!!
Pevné nervy

jiy
31. led 2010

Dobré ráno,

včera jsem se začala pokoušet o bezplenkovou metodu a mám pár otázek, jak jste začali, jak dlouho vám trvalo než se dítě naučilo.

nesetrilek
31. led 2010

jiy: Ahojky, my se o BMK pokoušíme teprve pár týdnů. Řekla bych, že to není o tom, kdy se to naučí dítě, spíš jde o to, jestli jsou rodiče schopni rozpoznat signály a rychle na ně reagovat. Jde o to, jak rychle se naladíte na stejnou vlnu🙂 My jsme teď na tom tak, že pokud něco uteče, tak někdy nějaké to čůrání ve spánku (buď si nevšimnu, že se vrtí nebo ho nechci budit) nebo něco dělám a nestíhám, popř. mi to dojde pozdě, že mi dává signál.
My jsme začali ráno po probuzení a pokračovali jsme tak, že jsme při každém rozbalení zkoušeli nad umyvadlem.
Na cestách zatím čůráme do plíny ☹, pouze před a po kojení do nočníku.

Přeji hodně úspěchů a trpělivosti 🙂

nesetrilek
31. led 2010

Musim pochvalit tatku, uspesne se zapojuje do BKM, dneska dopol. zatimco jsem jeste spala 🙂 chytli s Jenikem do umyvadla (do nocniku si tatka netroufa) 3 curani!

sonice
31. led 2010

Dievcata dakujem za podporu 🙂

Nesetrilek, MM sa včera dokonca chválil pred kamarátmi, že čo som malého naučila. Ale doma som mu nakoniec povedala, aby sa tak verejne nechválil 😀 pozerali na mňa čudne - zasa!

jiy, nám ide iba kakanie, lebo to veľmi pene signalizuje. Tlačí a funí ako starý chlap 😀. Cikanie je horšie, to je skôr tak, ako píše nesetrilek. 🙂

johanka.
31. led 2010

jiy: ked mi cikala na prebalovaku, tak som jej do toho vravela moj cikaci-kakaci signal. Pri prebalovani som ju tiez davala nad kyblik, aj ked uz bola pocikana-pokakana (robim to stale). A potom typicke prilezitosti su dat cikat po prebudeni a po kojeni - to aj viackrat, tak po 20 minutach vzdy. Za par dni pochopila, ze nad kyblikom sa tlaci, bola som sama prekvapena, neviem, ci by to mne na jej mieste doslo tak rychlo 😅 A ako sonice, s kakaniami som podstatne uspesnejsia, aj ked moja signaly velmi nedava - obcas som si vsimla akurat taky zlahka zasneny vyraz v tvari, ked isla tlacit do plienky. Cikanie nesignalizuje, takze to len casujem. O kakanie sa v podstate uz nestaram, to nechavam na nu, ona sama zatlaci, ked dostane prilezitost.

Akurat dnes som citala, zevraj okolo 3 mesiaca zacne babo vedome signazilovat, dovtedy je to take nevedome (mozno pocut, ze tlaci, mozno sa mrvi, ako si chce vyprazdnit mechur). Ale kazde je asi ine.

johanka.
31. led 2010

sonice: u nas sa tiez chvali manzel, ja sa o tom moc nerozsirujem, nech na mna divne nehladia 😔 Takze ked nastane nejaka kalamita, tak viem: "Zase si sa niekomu chvalil !" 😠

sonice
31. led 2010

Joanka, a kde si to citala? ja stale nejako neviem s tym cikanim. Lebo bud signalizuje stale - lebo sa stale mrvi a knuci a teda stale ucikava. alebo to nieje cikaci signal a to uz teda vobec neviem. keby uz bola jar, aby mohol byt viac vyzleceny, ale teraz je ponavliekany v nosici, kym sa ku nemu prebojujem,... uz je po 🙂