Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jiy
31. led 2010

nesetrilek, johanka> děkuji za podporu, malou zatím dáváme vyčůrat před kojením a po spánku (nedává znamení), někdy se vyčurá a někdy ne. Jak se jí chce. S kakáním to máme lepší, vždy počká až jí budu přebalovat, protože ví, že jí pomůžu. Do pleny se vykaká jen, když je posraná ze zubů. Tak uvidím, jak jí to půjde.

nesetrilek
31. led 2010

My to mame uplne stejne, kakani poznam stoprocenne, to signalizuje dostatecne jasne. Curani signalizuje tak, ze je neklidny a pokud nereagujeme, tak zacne brecet a kdyz vubec nic, tak to pusti. No a ja jsem nekdy fakt natvrdla a rikam si, proc breci? A kdyz mi to konecne dojde, tak uz je pozde 😠

johanka.
31. led 2010

sonice: v knihe, co som si kupila na amazone, Infant Potty Training od L.Boucke. Prva cast je pomerne podrobny popis metody plus nejake vyjadrenia odbornikov, druha su skusenosti zien v USA a tretia skusenosti inde vo svete. Zatial som v druhej casti a tam to jedna zena tvrdi, ze ona ma taku skusenost, ze v tom tretom mesiaci uz deti vedia aj pekne zadrzat, kym sa dostanu na nocnik, a aj zacinaju vedome davat najavo, ze im treba. Ale ona odporuca zacat odchytavat uz smolku, co teda nebol moj pripad, takze mozno aj ta vedoma komunikacia sa rozvinie trochu neskor.

Inak netreba zas od bkm cakat zazraky, ze za dva tyzdne uz nebude treba plienky. Je to zalezitost mnohych mesiacov intenzivnej komunikacie. Este pridu obdobia objavov (nauci sa prevratit na brusko, lozit, chodit...) a obdobia vzdoru, ked sa vsetko akoby na chvilu pokazi. Vraj v priemere sa takto deti odplienkuju okolo tych 17-18 mesiacov. Pricom neskor tie, u ktorych sa zacalo neskoro (po 6 mesiacoch) a tiez tie, kde sa pouzivali jednorazovky. Ale aj tak sa to podla mna oplati, ved raz to to dieta treba naucit, a lepsie teraz nez ked bude mat uz 2 roky a bude to "osobnost" s vlastnou hlavou. A o com inom teraz komunikovat s dietatom nez o jeho biologickych potrebach, no nie?

johanka.
31. led 2010

Inak tiez sa uz tesim na jar, ze bude moct byt lahsie oblecena, tiez sa nam doma nechce prilis prekurovat. A aj kvoli tomu, ze s nou budem moct chodit von aj v satke. V kociku sa jej prilis nepaci, to je boj ju tam dostat, a potom v nom viac krici ako spi, je to pre mna najstresujucejsia cast dna, to kocikovanie. Takze to casto aj vynechavam 😔 No chcem, aby bola na vzduchu, ale neviem velmi ako ju obliect do satky, ked su mrazy.

kofinek
31. led 2010

Holky, citala som v ceskom casopise Maminka o opatovnom pomocovani. Odpoved odbornika:`schopnost ovladnoutsvuj moc.mechyr se vyviji od zhruba 2 roku do roku 4 az 8 !!!!!!!!!!!!!!` 🙄 tie vykricniky som tam pridala ja. To ma teda podrzte, viete si prdstavit druhaka v skole, ze sa este pocurava?

Inak my sa mame teraz zle, cela rodina sme chytili nejaku virozu, chudak moj synacik, dnes sa normalne pozeral na brusko, co sa mu tam deje a co nasledovalo potom, nebudem to tu rozpisovat. Ani jest nechce, este stastie ze kojim.

delfi
31. led 2010

ahoj holky teda tady se to rozjelo 🙂
holky co máte menší mimča nechci vás nějak zrazovat, ale mě malej kolem 3 měsíce taky krásně signalizoval, a chytali jsem drtivou většinu kakání a tak 70-80% čůrání. už jsem se vytěšovala že za pár měsíců už budem bez plínky apod. hmmm skutečnost je taková, že se to spíš zhoršuje než zlepšuje a dokonce mi poslední dobou často přijde, že on si v té mokré plínce (dokud je přiměřeně teplá) hoví!!! po denním spánku se probudí a chvilku su sám hraje v postýlce - je spokojenej a nechce ven. pak začně kňučet a to už má mokrou a studenou plínku. takže se musí počůrat po probuzení a pak si v tom libovat. on se vždy tak spokojeně směje nebo je úplně potichounku a spokojenej....předtím hned řval. a dokonce teď má chudáček antibiotika a po nich průjem, takže kaká(uprdává) v průběhu celýho dne a to i do plínky a v tom si taky hoví!!!!!prostě je ticho a hraje si sám, což normálně moc nedělá. no snad se to brzo zlepší...

jiy
1. únor 2010

kofínek: moje sestra mi jednou povídala, že měla paní docentku na fakultě, a že její dítě nepůjde dřív na nočník než ve třech letech....
Si myslím, že doktoři neberou dítě jako individuálního člověka, každé dít je jedinečné.
Abych to shrnula: ten odborník musel být idi.. .

Delfi: si myslím, že má jen svoje období a že se to zpraví.

Holky, mám dotaz: kolik plínek vaše ratolest pročůrá a prokaká??

martinahor
1. únor 2010

delfi: přesně tak, ve 3 měsících se jednou stalo, že měla malá suchou plínu 2 dny i přes noc, normálka byly tak 3-4 za den, teď je to i 10 a více. taky si někdy spokojeně hraje a je už počůraná, dřív by byl řev. je to možná u nás způsobené tím, že už se zabaví i sama a míň si ji všímám 😒, dřív byla neodložitelná, takže téměř 100% času na rukách a nějak to lépe fungovalo. Ale v noci super, skoro pořád suchá plena (to chci vidět dnešní noc po tom chválení) a ranní kakanec je vždy jistý 😀
johanko: já šátkuju i přes zimu, malá má na sobě jenom bodíčko, tepláčky, teplé botičky a čepku, pak mám přes nás oblíknutý svetr a obří bundu (jako modelka moc nevypadám). já bych naopak nevěděla co oblíknout dítku do kočárku 😉. chodily jsme ven i když bylo těch -15 a malá pak byla krásně teploučká, chce se hlavně zaměřit na nožičky a hlavu (ty jsou z části odkryté).
jinak se už taky těším na jaro, až budu moct malou dávat čůrat na travičku a nebudu muset pořád řešit kde vyčůrat, přebalit 🙂

johanka.
1. únor 2010

kofinek: je to tak, zapadna europa a usa su toho nazoru, ze az od 2 rokov si dieta je schopne uvedomovat vylucovanie, takze skor nema zmysel ich ucit na nocnik. Ale myslim, ze tieto nazory su vtlacane do ludi firmami typu pampers.

martinahor: asi to tiez nejak skusim s tou satkou, poziciam si bundu od manzela alebo tak. Prave som sa vratila z dalsieho kocikovania, vonku je nadherne pocasie. Mala s placom na chvilu zaspala, potom sa zobudila, zas hrozny narek, ked som ju konecne odtial vytiahla (ked som konecne dobehla domov), oci mala cervene od placu a tvar mokru od slz. To vazne nema cenu, taketo vychadzky. Ja ten kocik asi predam, uplne zbytocna investicia to bola.

jiy
1. únor 2010

Má neteř má 10 měsíců a už jí zhruba dva měsíce učí na nočník a švagrová co mi povídala, tak malá pročůrá zhruba 2 pleny denně, ale to jí co chvíli dávají na nočník. Ale nepraktikovali bezplenkovou metodu, ba naopak, ☹

johanka.
1. únor 2010

martinahor: a nevadi, ked ma mala tvaricku na mraze? Ci ju zachumlas do satky? Ked moja by sa furt obzerala...

jiy
1. únor 2010

johanka: moje malá taky nemá ráda kočárek, vždy jdem s řevem a když si všimne, že jedem, tak se uklidní a dívá se, ale musí mít stáhnutou boudičku a za mějakou dobu mi usne. 🙂

sonice
1. únor 2010

ahojte, vdaka Bohu za kocik, je to totiz jedine misto, kde mi cez den spi aj 3 - 3,5 hodiny (dokonca bez cicky 😀) je to jedina moznost, ako upratat navarit, pozehlit, dat prat a pod... inaksie je ako pisala Martinahor neodlozitelny. Stale pricapeny na me. 🙂
Satka uz je na ceste 🙂 tesim sa, az ju vyskusam. Skusim hned to nosenie dopredu, ako ste mi posielali navody.
Neviem, ci sa nam nehybu zuby. Cely den je nervozny, uspat ho vecer je hotove umenie - 2 hodky!!!!! Rekord - aj to s revom, v noci takisto. Musi ho nieco boliet, lebo ani 100% utisovadlo - prso - nefunguje. Vzdy sa pricucne, 2 sekundy cucka a potom sa s revom pusti. Uz neviem, co s nim mam robit. MMDCH je najedeny, prebaleny, vycikany, vykakany a je na prsu - takze mi z toho nazaj vychadzaju tie zuby. Dalsi sprievodny znak - slinta ako bernardyn a pcha si stale prsteky do pusinky. kedy sa vam prvy raz isli zuby?

jiy, my teraz asi 6-8 plienok denne. Nejde nam cikanie 🙂

joanka, presne s tebou suhlasim. Nieje ziadny dovod ucit dieta cistotnosti az od 2 rokov!!! Tiez si myslim, ze je to lobbing pampersackych firiem. Ved stena tiez ucis hned cistote a necakas az mu bude 6 mesiacov, kedy vie ovladat sverace uz na 100%. Stena sa vie naucit cistotnosti do cca 3 mesiacov (zalezi na chovatelovi, v akych podmienkych stena choval, ci mali pod sebou humus - take stena trva dlhsie, kym sa nauci cistotnosti. Alebo pokial bolo stena drzane v cistote, tak uz vie co ma robit, ked od chovatela odchadza. Samozrejme byvaju aj nehody. Nehody postupom casu ustupuju a v 6 mesiacoch uz je to 100%. Ale iba u steniatok, ktore boli spravne vedene k cistotnosti)!!!!
MMCHD u psov sa neodporuca prehnane chvalit a jasat nad spravne urobenou potrebou. Pre psa je toto najprirozdenejsia vec na svete a nechape, preco clovek jasa nad jeho hovcom. Vlcia mama tiez nejasa nad bobkom maleho vlcata, ktore si nazarobilo v brlohu. 🙂 Ked sa totiz stena prehnane chvali, je z toho v podstate stresovane a zvykne teda urobit to, ze sa pri potrebe ukryje, aby ho nikto nesledoval (me by sa tiez nepacilo, keby na mna niekto v kriaku hladel a keby som spravila bobok, tak by na mna zahrical "to je dobra Sona"!! 😀) A taketo steniatko potom chodi na zachod za gauc, alebo za zaves a pod.

Nechcem byt nejako chytra, ale nevidim jediny dovod, preco by to malo by u cloveka inaksie!

Vid moja kamaratka, ktorej cera este 3 rocna nevedela kakat do nocnika, musela jej davat plienku, Inaksie drzala a nevyprazdnila sa!!!

jiy
1. únor 2010

sonice: Děkuji za odpověď.
To budou zoubky, nám už se tlačí od Vánoc a stále nic. Když malá je moc nervózní, tak jí dám na dásně gel na zuby a nebo něco proti bolesti.

sonice
1. únor 2010

jiy a pomaha to? prestane, vcera som mu uz musela dat cipok od bolesti do zadocku, potom sa ukludnil ☹

jiy
1. únor 2010

Gel ano, většinou po aplikaci jí dám dudlík do kterého začne kousat o 106 🙂 a je klidná. Pomáha i Panadol, anebo homeopatika: chamomilla vulgaris ( to mě doporučili v lékarně, protože malá nemá ještě ani 5kg).

Nebo mi maminky poslali tento odkaz: http://www.lekarna.cz/nobilis-tilia-jakoubek-10..., že prý to perfektně zabírá, potírá se to zvenčí a miminko to nemůže sníst

delfi
1. únor 2010

sonice: já teda nevím jestli to už jsou zuby....já jsem si to taky pořád myslela (už 2 měsíce) a mudra mě vyvedla z omylu že zatím zuby ne. slintá a cucá neustále prsty či cokoli jiného taky od 3 měsíců-prý je to normální. spíš mě napadá jestli to není třeba opožděnej sprut, nebo mu třeba je zima/teplo, event ho může štvát že z toho prsa teče mlíko když on chce jen dudlat-proto se odtahuje. zkus mu dát místo prsa dudlíka ale měj ho stále v pozici na kojení. nám se taky kol. 3 měs. začalo spaní kazit jako vám a pak kol. 5 měs. jsem se na to vyprdla uspávat na rukou a dala ho do postýlky s hračkama a on si tam v klidu hrál až usnul-chtěl prostě usínat sám!!!! a to ho přes den téměř nemůžu dát z ruky....

jiy
1. únor 2010

delfi :My jsme měli a máme stejné příznaky a zoubky nám rostou od 2.měsíce, paní doktorka byla z toho v šoku 🙂.
sonice: zajdi si k doktorce a uvidíš, co ti řekne.

delfi
1. únor 2010

jiy a kolik už máte zubů???? 😨 jako já vím že občas mimčům rostou takhlke brzo, ale je to spíš výjimka ne?

jiy
2. únor 2010

Delfi, ještě ani jeden ☹. Jo, je to výjimka. Jsou i mimča, co se narodí se zoubkem, ale to je už extrém. Co jsem se bavila s maminama, tak můžou růst až tři měsíce v kuse a pak vyleze (to mě dost vyděsilo). Neteři začali růst zoubky kolem třetího měsíce, rostli ji měsíc a pak se jí to uklidnilo a mám pocit, že doteď nemá ani jeden a to má 10 měsíců.

martinahor
2. únor 2010

johanko: já mažu malé obličej krémem do zimy od Weledy, určitě něco takového budou mít v lékarně.
jinak, dítko vám možná bude řvát i v šátku, někdy mi řve než usne, ale je to čím dál méně, takže se hned nelekněte, že se jim tam nelíbí.
taky mám pocit, že malé rostou zuby, už se mi zdá, že i prosvítají, ale to se mi zdá už asi měsíc, jinak od těch 3 měsících taky ocucává a okousává všechno včetně mě a že mají ty dětičky v těch čelistech sílu 😒

jabrunko
2. únor 2010

zdravim bezplienkarky ... ak ste z Banskej Stiavnice, alebo okolia, Bora robi na Slovensku mensie "tour" 4.2. v Banskej Bystrici MC mamina ... 5.2.o10:00 v Stiavnici v Skautskm dome a v sobotu bude mega akcia v Krupinskom kine
http://www.mokosha.info/content/view/99/68/

pajka_ko
2. únor 2010

Ahoj ženský, tak se zase přidávám. Byli jsme teď pár dní na horách (no, na Vysočině 😀 ), první "pobytovej" výlet s Janíkem. Bylo to super, dařilo se nám bezplenkovat i v cizím prostředí. Tím, že jsme neměli žádný jiný povinnosti a buď já nebo manžel jsme s prckem byli pořád, tak se i hodně dařilo, prostě jsme komunikovali hodně intenzivně a vyplatilo se to. Mám z toho dobrý pocit - měla jsem trochu obavy, jak to půjde.
K aktuálním tématům -zoubky jsou potvory. Mně se zdá, že se Janíkovi tlačí už snad měsíc, jedno období to bylo fakt náročný - projevy jak píše Sonice, teď se to uklidnilo. Měl opuchlou dáseň a zdá se mi, že vidím prosvítat takový bílý tečky, tak uvidíme, jestli to bude ono. Ale asi je to na dlouhou dobu, ach jo. Kamarádka mi doporučila gel Baby BioXtra, řekla bych, že zabral.
Nošení v šátku v zimě je pro nás záchrana, nemáme u nás prohrnutý chodníky tak, aby se dalo chodit s kočárkem, tak je to jediná možnost, jak se dostat ven. Nosíme v běžným oblečení + hodně teplý ponožky a čepička na hlavu, pod bundou. Janek ze začátku taky plakal, ale jen chvilku, během 10min usnul jak špalek. Teď už se nechá do šátku dát bez potíží, chvíli kouká a stejně do čtvrt hodinky spí 🙂 S kočárkem nesrovnatelný, i když je pravda, že já jsem si na to vozidlo nějak nezvykla...

johanka.
2. únor 2010

Tak som dnes prvyraz vyrazila von so satkou miesto kocika, manzel mi vyhradil na to jednu svoju staru hrubu obojstrannu vetrovku. A s velkym uspechom - prvykrat som sa vratila z vychadzky bez toho, ze by ma sprevadzal srdcervuci narek a upierali sa na mna strasne vycitave oci! A to po neuveritelnej hodine a stvrt! Dokonca mala spi dalej (stale, o chvilu to budu dve hodiny), takze by som kludne mohla zostat aj dlhsie, vsak zase zajtra. Odvazim sa aj vyrazit dalej, nielen kruzit tu nablizku. Po dedine na mna sice kukali a komentovali to, ale tym sa nezaoberam.

johanka.
2. únor 2010

sonice: dobry postreh s tymi steniatkami. Fakt, ak sa to pes vie naucit za par mesiacov, a cloveku by to malo trvat roky, tak naozaj z toho ludia nevychadzaju ako prave inteligentne tvory. Tiez neznasam taku tu maznavu rec, ako sa niektori ludia prihovaraju babatkam, a aj ja mam problem im rozumiet, co uz to chuda babo. Ja sa teda k malej spravam ako k svojpravnemu cloveku, normalne jej rozpravam, co mam na srdci, mozno viac emocie dam najavo, ale nejake tutuli-mutuli a susli-susli odo mna nehrozi. A dost nerada vidim, ked sa jej tak prihovaraju ini ludia. Tak tie deti predsa tazko naucis normalne kominukovat.

martinahor
2. únor 2010

johanka: super, já ze začátku chodila radši mimo lidi než usnula, kdyby náhodou malá řvala, aby na mě nekoukali blbě, ale už na to kašlu

johanka.
2. únor 2010

vdaka za pomoc, martinahor. Ja som okrem ineho stretla tunajsiu pediatricku (nechodim k nej, dostala som zle referencie, ked som sa pytala), tak ta ma zdrbala, ze malej je zima - patri zrejme k tym, co kazu kurit doma na 24 stupnov. Takze som si to hadam odbila hned na zaciatku.

delfi
2. únor 2010

johanka my teda máme na 24st vytopeno 😅 jinak ať dělám co dělám tak malej má chladný nožky když ho mám v manduce. má na sobě termopunčochy, zateplený lacláče, podtím ještě ponožky a na těch punčocháh má pletený botičky. navíc mám takovou zateplenou kapsu přes něj....nevím co víc, asi bude po tatkovi 😝

nesetrilek
2. únor 2010

ja uz jsem objednana na kurz vazani satku, tak se na to satkovani moc tesim, zazim pouzivam babyvak a ten mi nevyhovuje
a musim se pochlubit, dnes se nam poprve povedlo vratit se z prochazky se suchou plinou 🙂

jiy
3. únor 2010

Nese: závidím, snad i my se k tomu dopracujeme.