Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sonice
3. únor 2010

Delfi, ja ziram! to si akoze jeden vecer prosto nevydrzala a fikla si ho do postielky s hrackami a bol ticho? 😲 Asi to vyskusam, aj ked tomu nedavam vela nadeje. Este ina vec, co ma trapi je, ze ked uz koniecne zaspi, tak sa za 20-30 min zobudi - a rev. znova ho ulozim a za hodinu zasa. Vobec nechapem, co sa mu to robi ☹

joanka, viem si zivo predstavit, ako na Teba ludia zazeraju 😀 . vid na predoslej stranke, co som pisala ja.

dievcata - dojciace, poznate web, ktory pise Annag? ma ta vyborne clanky. To dievca by si zasluzilo metal.
http://dojcenie.wordpress.com/
nesetrilek, ja som sa maleho pokusala narvat do babyvaku raz. Musela som ho v podstate lamat, lebo sa tak "sprajcnul", cely sa napnul a ani za svatyho som ho tam nesla narvat. nastastie bol vak len pozicany. Satka je na ceste,... ale na kurz nejdem, pac u nas v rezervacii ziadny nieje 😀

nesetrilek
3. únor 2010

No, tak jsem se asi prechvalila, vcera za cely den jen dve pocurane pleny a dnes jich timpadem bylo nepocitane 😠
sinice: Jenik je nastesti trpelivej, takze ho tam narvu, pak ho nejakou dobu rovnam a on je v klidu, ale neni mozno s nim ve vaku cokoliv delat, btw jak se ohnu, tak tam doslova vali sudy (s nim to teda ani nehne 🙂 ), takze ho v tom musim stale dokola rovnat. Od satku si slibuji neco jineho, v nem doufam bude fixovany lepe. A za ten kurz jsem rada, bez nej bych si nevedela rady, jak satek uvazat, jak tam narvat dite, jaky satek vybrat apod. Doufam, ze tam se vse dozvim a naucim 😉

johanka.
3. únor 2010

no baby, vam to ide s tym neplienkovanim, Ja som na tom stale rovnako, obcas nejake cikanie odchytim, ale stale mi to pride ako stastie. Ked tej mojej uz akoby aj mokre plienky prestali vadit 😒 predtym aspon okamzite zahlasila, ze je pocikana. Nejake hlasenie vopred, o tom zatial mozem len snivat 😔 Uz som zistila, ze po prebudeni zvykne cikat tak o 10 minut, ak ju dam skor, bude krik. Ale casto to odmieta i tak a chce najprv jest, popritom sa samozrejme docika a potom sa mi strasne zvija pri prsku... Proste ma vlastnu hlavu - co len bude o dva roky...

Ja som tiez nebola na ziadnom satkarskom kurze, o nijakom tu ani neviem. Kriz s kapsou vonku mi ukazala sestra, ked tu bola na vianoce, ale uz viazem kriz s kapsou vnutri, podstatne viac sa mi to paci. To som sa naucila podla obrazkov a videi. Akurat ma facsinuje, ake su na tych videach tie deti pri viazani kludne. Ja by som moju musela strasne nadrogovat, aby sa tak pokojne nechala zaviazat. Jej najvacsou zalubou je krutit sa popritom a vystierat nozicky, takze ten uvaz vobec nie je vzorovy, nech sa ako snazim. Tak potom opatrne dotahujem, ked zaspi, prave preto sa mi paci ten s kapsou dnu, ze tam to ide.

Aj dnes som bola vonku so satkou, stale sa nad tym vsetci strasne pozastavovali, ale kupodivu dnes boli same pozitivne ohlasy 🙂, dokonca cim starsie zeny, tym viac sa im to pacilo 🙂

delfi: ja som sa pytala pediatra na teplotu, ci staci, ked mame vykurene na 18 stupnov, a on ze hej. Ze sa nemam prilis trapit, ze rucicky, nozicky aj nosik ona bude mat studene, ale to vraj este neznamena, ze jej je zima. Niekde som aj citala, ze teplota babatka by sa mala prave preto kontrolovat na zatylku, nie na rucickach.

sonice
3. únor 2010

joanka, no vidim, ze s cikanim sme na tom uplne rovnako, aj s jedovanim sa. Nechapem to, prvu noc, BKM sme ostali kompletne suchi, odvtedy sa nam nepodarila ani jedna plienka!!! presne ako pises, najskor chce jest a pri tom sa docika.
nasej rodine sa to celkom zapacilo - myslim tym ostatnych clenov. Vsetkym sa ppaci, ked maleho drzim nad lavorom, ze ako u toho vyzera, vraj mu trcia iba nocky a hlavka 😀

papol
3. únor 2010

Zdravím vespolek,
tak jsem byla s hošíkem v nemocnici a dostal velikou pochvalu, že si už v 17 ti měsících říká na nočník. Jednu sestřičku zajímalo, jak to děláme a tak jsem jí popovídala o BKM. Povídala o traumatu, ktré děti zažívají, když se dávají moc brzy na nočník a pak také o dětech, které mají ještě ve třech letech plenky. Moc se jí ta metoda líbila a uznala, že je to moc dobré🙂

Ovšem prožil trauma na JIP (jednu noc na jednotce intenzivní péče) a začal se mi doma počůrávat a také se už i pokakal. Doufám, že se to opět srovná.

jiy
4. únor 2010

Tak jsem malou přechválila s kakáním, už se mi zas stalo, že se mi ráno probudila s pokakanou plínkou, někdy si řekne a já to nepochopím a vykaká se do plíny ☹. Ale jinak, máme čím dál tím víc suchou plínku, 🙂.

delfi
4. únor 2010

sonice: ačkoliv neuznávám knížku "každé dítě se může naučit spát" či tak nějak, metoda "vybrečení" po minutách, tak v jedné věci tam mají asi pravdu, když je dítě prostě připravené tak už zvládne samo v postýlce usnout. já jsem to samozřejmě dělala jen v případě že neřval, když začal pobrekávat tak jsem tam ihned šla, ale to většinou proto že mu vypad dudlík, nebo že se mu chtěla čůrat/byl počůranej. navíc mi máme videochůvičku, takže celou dobu vidíme co v postýlce dělá. ale opravdu jsem ho jednoho dne dala večer do postýlky (když byl unavenej a chtěl spát, ale na rukách se rozčiloval) a on si tak asi 10 min hrál (bez breku) a pak usnul. teď to trvá od 5-20min, ale vždy usne sám. občas tam musím kvůli dudlíku ale jinak nebrečí.
holky u takhle malejch miminek je všechno co popisujete normální. i to, že čůrání chytáte spíš jako náhodu. já jsem měla úplně stejnej průběh. nejdřív signalizoval, pak ne, někdy chtěl čůrat hned po probuzení někdy chtěl nakojit a někdy se u toho počůral, rozčiloval se nad nočníkem i když se mu chtělo apod. to se časem spraví! nejlepší na tom ale je, že když jsem už konečně nějakej vzorec podle kterýho čůrá a úspěšně ho aplikovala, tak on ho po pár dnech zněmil (např. čůral cca za 2 hoďky a pak najednou chtěl po půl hodinách, pak zase zpátky na 2 hoďky atd.). takže mokrý plínky nebo rozčilování nad nočníkem když se mu nechce je stále 😀
papol: copak je malýmu????

luvie
4. únor 2010

Chlubím chlubím holky 🙂
Kačenka se snaží tlačit skoro pokaždé, když "jdeme" - čůrání teda absolutně nepoznávám, takže to zkouším, když si myslím, že už je čas, ale kakání celkem vychytané. Je to šikula.
V noci se vždycky před čůráním začne vrtět, jenže maminka je lenoch líná, stejně pak vstávám, abych ji přebalial, protože je mi jí líto, takže poslední noc jsem se překonala... Výsledek - plenka vydržela suchá od večera až do rána - pak ji počůrala, když mamka usnula - hehe 😎

A dnes pokakala tatínka a pořádně poblinkala maminku, asi abychom věděli, že ji máme 🙂

Mějte se krásně

delfi
4. únor 2010

luvie: gratuluju, ale radši se tu moc nechlub nebo to zakřikneš jako my všichni když se chlubíme 😀 no jo pokakat tatínka je žůžo 🙂

ludmilabb
5. únor 2010

ahojte, my sme trosku zacali strajkovat a to mi akurat cinak dosiel ☹
idu jej zuby tak mi reva len ked jej plienku vymienam alebo nedajboze polozim na chrbat, jaci odusu

sonice tu stranku o dojceni od annag poznam je tam super spracovany pitny rezim aj prikrmy ale v podstate vela dolezitych rad pre kojace zeny, fakt velka chvala a dva metaly 😵 😵

johanka ja tiez satkujem , odkukala som zo stranky nosenideti.cz navody ako viazat a mala tiez nie je kludas pri uvazovani a napravi popruhov uz toboz nie, vonku s nou teraz nechodim bojim sa aby neprechladla, taku velku bundu aby sme sa do nej obidve spratali nemam, kapsu tiez nie takze cakam kedy sa otepli

sonice
5. únor 2010

Ahojte dievcata, tak somna pol hodiny dala maleho z ruky - dedovi. Vysledok zakadena plienka 😠
chjo.
delfi, maly neznasa dudlik. 2x ho podudle stylom Liza Simpsonova a pak ho oblukom vypluvne 😀 . Robil to uz v porodnici, sestrricky sa na nom rehotali.

Luvie, tiez som sa uz tu pochvalila!!! chystaj si pracku 😀
LudmilaBB, aj ja mam cinak na ceste, z kade si ho objednavala Ty? ja z brany. Mohli sme sa dohodnut, sme ale trdla. Manzel robi v BB. je tam kazdy den, urobil by nam kuriera.

jiy
5. únor 2010

Holky, jsem nadšená, sice máme ještě plné pleny, ale je jich miň a miň. Malá je šikovná. Je to ale ještě běh na dlouhou trať.

luvie
5. únor 2010

Holky, dnes jsme vyrazily poprvé v šátku do centra města (zatím to bylo vždy jen na prochajdu někde kolem řeky). malé koukala jen čepička, ale stejně lidi koukali - někteří se dokonce usmívali. Přišly jsme do obchodu s koj. zbožím a já povídám: "chtěla bych nočník" Paní mrkla na probouzející se Kačku v šátku a říká jí: "Pro staršího brášku nebo sestřičku, že?" Měly jste vidět její udivený obličej, když jsem řekla, že je pro tu malou 🙂 Rovnou jsme ho tam vyzkoušely, zaplatily a šly.
Ale stejně mám pocit, že se nám líp čůrá do WC nebo do kbelíku od malíské barvy - do toho nočnku se ne a ne pořáně trefit... No co, steně jsem ho chtěla jen na cesty 🙂)

Delfi, Sonice:
Prostě jsem to nevydržela nepochlubit se 🙂 Ale pračka teď jede jen tak asi každý druhý den, počítám do toho i naše oblečení a jiné věci. Dřív s plenkama tak jednou až dvakrát denně...

A ještě vzkaz pro alternativní nejenom v oblasti bezplenkování:
Tak už mám zase menses :( ale vytáhla jsem svůj menstruační kalíšek Mooncup, takže třeba inspirace pro ty, které jste o něm ještě neslyšely, ale třeba ho chtěly vyzkoušet. Ráda povím zájemkyním víc 🙂

Krásný víkend všem!!

delfi
5. únor 2010

sonice: aha tak to je blbý s tím dudlíkem - místo toho má předpokládám prso že 😀 tak to s tím spaním neporadím, ale možná to zvládne i tak. jinak ne že bych ti chtěla zakřiknout, ale malý mi už asi týden má naučeno, že před spaním prso, pak čůráme a pak do postýlky, ve který usne tak do 5-10minut a nemusím k němu už chodit! žůžo, doufám, že to nezakřiknu....

jiy
6. únor 2010

Luvie: o kalíšku už jsem kdysi dávno četla, ale nevím kolik to stojí a kde ho sehnat.

nesetrilek
6. únor 2010

Ahojte, tak my jsme po minulem sebechvaleni meli mokrou jednu plinku za druhou 😠 , snad uz to konecne zlomime. Ale rekla bych, ze je to spis tim, ze Jenika ted vic trapi prdiky, nad umyvadlem ted. stravime desnou dobu, nevim jak to budu delat, az bude tezsi, ted ma ctyri a pul kila a uz me z toho pekne bolej ruce

luvie: to je sila, zkouset nocnik hned v obchode 😀, to tam asi jeste nemeli, jinak ohledne toho kalisku-taky o nem uvazuju, az se mi vrati menzes (snad to nebude moc brzo).

jiy: zkus nejakou dobre zasobenou lekarnu

martinahor
6. únor 2010

nesetrilek: já s malou asi do 2 měsíců trávila 2x denně 30min v kuse než se vyprděla, a to jednou bylo většinou ve 3 ráno. poslední 2 měsíce se vzbudí tak v 7-8hod ráno, dám nad lavor a za 5 min je hotovo a to koukám co se to všechno do ní vešlo. takže až bude starší tak mu to kakání půjde určitě lehčejí 🙂

johanka.
6. únor 2010

no, tak u nas to vyzera na laktacnu krizu ci co 😝 myslite, ze moze v tomto case byt? Nie a nie sa najest, zvycajne jej jeden prsnik stacil, posledne dva dni ale nie, a nocnik rezolutne odmieta, radsej chce hned jest. A horko-tazko vybudovany rezim tohto mojho nespavca (zobudit sa, najest, zabavit, ukolisat v satke do spanku - aspon na pol hodku, prosim!) je v haji. Takze som rada, ked odchytime aspon nejake to kakanie.

luvie: tiez ked som vonku, tak vsetkych ta vytrcajuca ciapocka velmi pobavi, cudzi ludia ma zastavuju a veselo komentuju 😀 Ocividne som tu zjavom, namiesto kocika satka, ale v podstate sa to myslim paci.

sonice: uz ti dosla satka? Skusala si tie uvazy tvarou napred?

delfi
6. únor 2010

luvie, johanka: je to divný, ale já když s malým vyjdu v manduce, tak se spíš každý potěšeně usmívá a dokonce když šla s malým ve městě (spal) tak jedna mladá holčina říká svýmu příteli že to je krásný, že by to svoje budoucí taky takhle chtěla nosit a kluk na to jak jinak že jí ho klidně hned udělá 😝 😀
nesetrilek: já tohle taky řešila , že mi z rukou klouzal a byl těžkej, vyřešil to číňák, o kterej jsem si podpírala ruce.
johanka: laktační krize či růstový sprut - malý jsou 3 měsíce ne? to se spraví neboj. ad režim přečti jsi co jsem psala o pár příspěvků výše. u malých mimin se režim bohužel průběžně mění a hlavně ty 3 měsíce jsou fakt takovej obrovskej zlom, najednou začne mnohem víc vnímat a reagovat, nahlas se smát, cíleně chápat to BKM apod. hlavně ti začne míň spát a víc vnímat a třeba i se sama víc zabaví u hrazdičky atd. 😉

nesetrilek
6. únor 2010

martinahor: diky za povzbuzeni, tak doufam, ze u nas se to pak taky zlepsi, btw ted mam pocit, ze by jsme mohli nad umyvadlem travit cely den 😝, Nekdy uz jsem z toho na nervy, kdyz nestiham varit a najist se je taky problem, nekdy toho vseho mam plny zuby, ale je pravda, ze kdyz pak vidim spokojeny vyprdeny dite, tak to stoji za to 🙂

johanka: ohledne ty laktacni krize, kazde mimi ji muze mit jindy, to je individualni,my jsme ji meli minuly tyden. To se malej najedl, vycural, vyprdel a chtel jist ihned znovu. Ale prijde mi, ze od te doby mam i mene mleka-coz je divny, btw kdyz je vetsi vydej, tak by se melo i vice tvorit 😒 . Takze se ted snazim tvorbu mleka trochu podporit-piju meltu s plnotucnym mlekem, hodne jim maso a masove vyvary. Tak doufam, ze se to zlepsi. V pondeli jdeme do poradny na zvazeni, tak snad to bude o.k.

papol: uz je lepe? a co vam vubec bylo?

johanka.
6. únor 2010

delfi: ze menej spat?! To nehovor ani zo srandy! Ja dufam a cakam, kedy konecne zacne poriadne spat (a sama, nielen v satke a so mnou v posteli). Nahlas sa smeje uz nejaku dobu, velmi pekne vnima a reaguje, da sa s nou pekne hrat, i sama sa zabavi niekedy aj 20 minut. Mlatenie do hrazdicky je uz nuda, trieska hrkalkou o stenu, strka si ju do ust... len to cikanie stale nehlasi 🙄

nesetrilek
6. únor 2010

delfi: no, cinak si teprve planuju poridit, zatim mame takovou misku plastovou, ale moc idealni neni, proto chodime casteji nad to umyvadlo 🙂

sonice
6. únor 2010

tak poporade, dufam, ze nic nezabudnem:
Delfi, tefila sim, dudlik je maminka 😀 no predpokladam, ze se nebude dudlikovat az do maturity 😕
Susede chodil maly 3 tak, ze si doniesol stolcek a driapal sa sam pod tricko. Potom to naraz utla, ked na nu cudne pozerali ludia v autobuse, ked sa jej 3 rocny chalan pytal: "A preco mi nechces dat cicku?" 😀 😀

johanka, myslim, ze tobude kriza. vydrz. U nas to trvalo asi tyzden. mala som ho aj kazdu hodku na prsu, ale za to teraz ta pohoda. Neviem si predstavit v noci stat a zacat robit mlieko, alebo ked place, tak - pockaj, urobim ti mlieko. Naviac to tulkanie - ma cicusu v puse a kuka na mna hore a usmieva sa na mna 😵 to by som nevymenila za nic! Este taka poznamka, mam svokru zo starej skoly, takze som mala na dennom poriadku prednasky o slabom mlieku a nedostatku mlieka a musis jest zaprazene polievky - a vlastne co jej ktora tetka povedala, ze je dobre na mlieko, to bola ta najlepsia rada, len to co som vravela ja, boa blbost. Takze som jednoho dna povedala, ze po zaprazenych polievkach budem mat namiesto mlieka velku rit a viacej tieto aj ked dobre mienene rady nepocuvam! Satka este neprisla.

nesetrilek, tie potvrdzujem, maly sa vyprdi do 5 min kompletka 🙂!

sonice
6. únor 2010

dievcata poradte,
vediem subor na dedine. Mam teraz dost velky problem. CCA od tretieho mesiaca chodim na skusky 2x tyzdene na 2 hodiny. asi 500 m vzdusnou ciarou od domu. No ten problem je v tom, ze ked sa maly rozplace, musim letiet na zad - lebo stari rodicia ho nevedia utisit. Naviac - dnes som mala 1. poporodne vystupenie a nemozhla som prist, ked zacal plakat, tak asi hodinu svokrovi plakal - tak som si vypocula dost neprijemne reci. Rozdohla som sa, ue bud nebude moct chodit, alebo bude maly chodit so mnou. Myslite je ze je vhodne brat so sebou 4 mesacne babo medzi tolkych ludi? CO by ste robili vy? Subor bezo mna v podstate nefunguje, nie su schopni nacvicovat. robim choreografie, ucim ich tancovat,..
a naviac som do toho vlozila tolko energie, bolo by mi to luto len tak zahodit. A taktiez je to moj jediny odvaz! inak mam maleho stale prilepeneho na sebe. Nie ze by mi to vadilo, naopak. Bola by som ovela radsie, keby bol so mnou aj na skuskach - mat ho stale na ociach. Lenneviem, ci je to dobre aj pre maleho.? 😖

senja
6. únor 2010

sonice: Mela jsme stejny problem, ale jelikoz to do tehoto tematu nepatri, muzes mi napsat do IP, rada se podelimo zkusenosti 😉

martinahor
7. únor 2010

sonice:dát do šátku a vyrazit s ním, lidi mu vadit nebudou

nesetrilek
7. únor 2010

sonice: brala bych ho s sebou, spis mu to prospeje nez ublizi, pokud teda zrovna neni chripkova epidemie 🙂

sonice
7. únor 2010

dievcata, tak som rada, ze mate rovnaky nazor ako mam ja. nabuduce ide so mnou. 🙂

jiy
7. únor 2010

luci: dík za info. 🙂. Jen dotaz, jaký je rozdíl mezi variantou A a variantou B, já jsem žádný rozdíl nenašla. 🙂

jiy
7. únor 2010

Luci: jsem slepá, už jsem ten rozdíl našla. Varianta B je menší, než varianta A.🙂