Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

mochenkaa
4. zář 2012

@janakkk @majka1981 @crysmile Holky, díky. Partner si dnes dělal srandu, že signál na kakání bude ho..o 🙄 😀
Majko, fakt díky. Navíc jsme včera u dr zjistili, že má poporodní trauma a z toho záchvaty (vypadá to jako břišní kolika, ale je to záchvat strachu a paniky), takže já BKM beru jako jeden z postupů jak ho uklidnit, že mu rozumíme. Nebo jak to popsat.

katyxq
4. zář 2012

@mochenkaa Já říkam čury-čury a eh-eh-kaky-kahy 😅, teda akorát mám holku a ne kluka.

crysmile
4. zář 2012

@mochenkaa nechcem byt OT, ale ako to zistil lekar ze ma poporodne trauma? ja som rada ze robime bkm, uz si neviem predstavit nechat ho len tak kakat do plienky..

ivanka.7
4. zář 2012

a mne dieta strajkuje :p kaka tak 4x denne a za ten svet nie a nie mimo plienky... ale 5-10 minut po tom ako s nou cvicim nad umyvadlom tak pri hrani do plienky v pohode :p cakam a dufam, ze to prejde :p

dandelion
4. zář 2012

@mochenkaa já říkám ččččččč a jak začne tlačit, tak e-e 🙂

mochenkaa
4. zář 2012

@crysmile on včera dostal jeden ze svých záchvatů v čekárně a celou dobu u Dr. Ta když viděla co se děje, tak se začala ptát jestli kojím (ano), jak často jí (co 2,5-3h přes den a 3-8h v noci), jak často kaká (cca 1x za 2dny mega nálož), jak spí (2-3x v noci kojím), kdy řve nejvíc (přes den), jak se uklidní (v klubíčku v rukách nebo v manduce) a po všech těchto otázkách se začala ptát na porod. Jestli šel dobrovolně (vyvolávaný), proč (blbá doktorka řekla preeklampsie i když jsem ji neměla), jestli šel císařem (ne, ale už mě chtěli odvážet na sál), jestli začal hned řvát (ne, byl udušený vodou, takže odsávali a hned do inkubátoru), kdy se poprvé přisál k prsu (po cca 3hod), a pak z ní vypadlo, že podle ní bříško není náš problém, ale že má stres z porodu a nedokáže se s ním srovnat. Navíc já sama z toho mám trauma a on to cítí ☹

crysmile
4. zář 2012

@mochenkaa tak nech ste cim skor ok, vela nosit, mojkat, ved ty vies.. 😉

katka_brno
5. zář 2012

@mochenkaa božátka ať se s tím oba vyrovnáte brzo a stejně jal říká crysmile, objímat, pusinkovat, tulit a nosit, já nosila i doma, malá nechtěla spát a v šátku krásně spinkala dvě hodiny dopo a dvě odpo v kuse a klidně i večer, ale to už ji měl m, a já stihla uklidit, vyžehlit, navařit a odpo dojít se psem

jinak jsme začli čůrat do nočníku i v noci, původně řvala že ne a tekom sebou hází dokud si neuleví(ale ne do pleny) a pak zase spí, nejvíc počůraných plen máme ráno, ale to je mnou jsem ko a bera je průtokáč z 5 čůrání máme 2mokré plíny a celkově cca 5 za den jsem na ní hrdá jak je šikovná
jo a normálně jsem nějakou mamču včera na kyčlích nalomila na bkm, že prej super, že to zkusí 😀

eldwen
5. zář 2012

holky POMOC 🙂 - v okoli nemam nikoho s kym se poradit, tak se pridam k vam . Mame rocniho syna a bezplenkujem -prakticky od narozeni. Slo to krasne, ve mesicich zacal kakat do nocniku, dokud moc nelezl, tak jsme byli na 70-80 % uspesnosti, jak zacal lezt, zklidnovalo se to, sem tam i poklepal na ocnik, nez chtel... no a posledni dva mesice se ritime do kytek ☹. Nevim jestli se moc snazim ho davat a jsem na neho moc urputna, ale on si davno prestal rikat a tak jenom odhadujeme a casujeme, a pak je to stejne v pline poto, co jsme se ho snazila dat na zachod. Uz stridame polohy a nocniky a umyvadla a vanu.... nemate nejaky tip jak zjistit, co mu vadi a nebo jak se dobrat signalizace? Je strasne zivy - jinak hodny, klidny a zlaty, ale silene zvedavy.

dandelion
5. zář 2012

@mochenkaa u nás preeklapsie, císař, malá na Jipu.. udělalo to taky svoje.. prostě malého nos a věnuj se mu co to půjde.. hodně se mazlete a snaž se ho vnímat.. jestli má prdíky, to poznáš sama.. začne kopat nožičkama a vrtět se a plakat..

ssassi
5. zář 2012

@eldwen a co poloha ve stoje? a doma často pomůže strčit mu něco do ruky, pustit třeba vodu... ale pravda je, že občas se prostě stane, že ho dávám (sto poloh a deset zabavujících prostředků) a on se minut na to počurá:o)) prostě teď je období, kdy je všechno moc zajímavý. ale prej to taky přejde:o)

eldwen
5. zář 2012

@ssassi na to stani jeste neni tak stabilni.... jak to delas? postavit, stahnout gate a misku k curatku?
asi si budu muset nasit megazasobu telatky a trenek a proste mu nedavat ctvercovky - bude to pak rychlejsi, ale budeme hned bez obleceni.

ssassi
5. zář 2012

@eldwen máme takovou rohovou vanu, takže má široký rantl, na který se dá postavit. držím mu kalhoty (táhnu dozadu, aby si je nepočural, tím i fixuju nožky) a pak kolem bříška. a když je nejhůř a vím, že opravdu chce, slíknu mu kalhoty, ponožky, boty a postavím přímo do vany a pustím vodu (nejlíp zabírá studená:o))) ) čurá ve stoje i venku. centrum brna je postižené nedostatkem zeleně, takže čuráme na sloupy veřejného osvětlení a tak podobně:o)

ssassi
5. zář 2012

@mochenkaa to nezní moc hezky! ale existují prenatální místnosti, místnosti, které simulují porod a vím, že v případech, kdy takové trauma u dítěte, matky nebo obou přetrvává, může taková "terapie" pomoci. jakoby si znovu ten porod prožijete pozitivně. místnosti bývají teplé, malé, růžové, vede z nich úzký tunel - napodobení prostředí v děloze a samotná cesta porodními cestami ven.

ale moc bych ti přála, aby se jednalo jen o tu "tříměsíční koliku", přečti si http://knihy.abz.cz/prodej/nejstastnejsi-mimink.... kamarádčina holčička měla taky stavy neuklidnitelného pláče a po přečtení a zavedení pravidel do praxe má pohodové mimino.

majka1981
5. zář 2012

@mochenkaa vela z toho co si napiasala sme mali aj my, takze ja ta uplne chapem, ze si s tym este nevyrovnana. mas super doktorku, ked na to prisla, vela doktorov to vobec nevie alebo si s tym nerobia ziadnu pracu... je super, ze kojis, ze nosis a ze bezplienkujes 🙂 . po case sa to napravi, je dobre ked uz o tom mozes hovorit, ja som dlho nemohla a ked som zacala, tak som zo seba nedostala viacej ako par slov, lebo som tak plakala...

crysmile
5. zář 2012

@majka1981 a uz je to lepsie? mne dost pomohol druhy porod po mojom prvom pokazenom..

majka1981
5. zář 2012

@crysmile ano, teraz je to uz lepsie, ja som si dlho robila vycitky, ze dali syna do inkubatora a ze tam bol sam... ak by bolo druhe dietatko, tak si prajem aby ostalo dietatko pri mne 😵

mochenkaa
5. zář 2012

@majka1981 mluvit o tom dokážu, ale brečívám taky. Hlavně když vím, že šel ven naprosto zbytečně 😒
@katka_brno já si tu manducu pořizovala původně na doma 😀 ale zamilovali jsme se do ní s malým tak, že kočárek bývá víc a víc doma, což se teda nelíbí partnerovi (vysomrovala jsem si drahý kočár 😀 )

Jinak dneska: ráno jsem to poznala, ale než jsem našla brýle a dolezla do koupelny (máme tam i přebalovák) tak to pustil ve chvíli, kdy jsem rozepnula plínku.
Pak se nám to povedlo časovaně krásně
Odpoledne jsem jeli na výlet, a jelikož byl protiva, že z kočárku nevidí ven, tak poznat nešlo vůbec nic a jelikož celou dobu nespal, tak doma pak už nespolupracoval
Snad zas zítra

crysmile
5. zář 2012

@majka1981 ano, je to uplne ine, hned si zobrat babatko na seba, umoznit mu skin to skin, samoprisatie, hladiet mu do ociek.. tiez som zazila pri prvom porode separaciu a vycitala si to, az kym som neporodila prirodzenym porodom mojho malinkeho.. zelam to kazdej maminke.. nejak sa to vo mne urovnalo a som rada, ze som nadobudla sebavedomie, ze to dokazem bez lekarskych zasahov..
a potom to islo ruka v ruke, nosenie v satke, bkm atd..

katka_brno
5. zář 2012

@crysmile já to taky všem doporučuju, malá si i dokonce dohopsala k prsu z bříška, bylo to úžasný 😵

crysmile
5. zář 2012

@katka_brno je to zaujimave, ako to take malinke babatko dokaze.. a teraz je riadny ceckofil, stale by len na prsniku bol..

katka_brno
5. zář 2012

@crysmile ceckofil 😀 😀 hezké, já myslí, že Bera ani ne, bude to jedlík až začne jíst, už teď když mě vidí cokoliv jíst otvírá na mě pusu 😀 😀

crysmile
5. zář 2012

@katka_brno tak mojmu tiez chuti aj tuha strava, ale este stale si necha dost miesta, aby si mohol potiahnut aj moje mlieko..

orinek
6. zář 2012

@eldwen Taky jsme měli tento problém, dala jsem ho vyčůrat, vzpíral se, přestal signalizovat....jen jsem ho položila, začal čůrat jakoby nic. Ale trvalo to cca 3 týdny. Bylo to v 8.měsíci, kdy začal hodně ležet na bříšku, točit se a zjistil, že má rozhled a spoustu nových věcí. Prostě neměl čas dát vědět, že potřebuje, měl jiné starosti 🙂 Takže neboj, pokračuj, to přejde 🙂

dandelion
6. zář 2012

uáááá štěpánka mi začala nad nočníkem usínat :D nikdy dřív to nedělala.. teď se ráno nacucne, pustí se, vrtí se, svléknu jí, vysadím a ona usne zase.. ale jakmile jí zase položím je vzhůru, vrtí se, tak jí zase vysadím a zase usne :D 🙂

katka_brno
6. zář 2012

@dandelion bera taky usíná v klubíčku nad nočníkem, když je hodně unavená nebo když jde v rámci spánku, ale naštěstí u toho i čůrá a pak usne definitvně, pak ji položím vzbudí se, zapnu plínu a spí dál

katka_brno
6. zář 2012

@dandelion a co náušničky?jsem četla, že jdete...

dandelion
6. zář 2012

@katka_brno no stepka prave necura 😀 takze ji drzim nad nocnikem a jsem v pasti.. Pak ji zkousim zpivat, simram ji a po tak po 5 minutach se probere a cura 😀 nausnicky super.. Plakala, ale dobry 🙂 potom usnula a uz zapomnela 🙂

ssassi
7. zář 2012

ahoj. u nás je nějaké divné období. malý moc nehlásí, začal se občas počurávat. já jsem dost napjatá a pořád ho pozoruju... takový začarovaný kruh. celé dny (dokud je hezky) s malým někde lítám, nemám čas jíst, vlastně nemám na nic chuť - no a přesto nebo právě proto jsem přibrala několik kilo, tak jsem celá nějaká nenaložená. takže když jsme třeba na písku, dostane plínku. a do ní se nepočurá:o) jinak v kočáře, nosítku nebo doma se pořád snažím mít malého bez plenky. nechci se vracet o takový skok zpět, když už tak hezky fungoval 😒
už jsem se rozhodla, kdy přesně se chci začít snažit o druhé mimi... ale stejně o tom přemýšlím... nevím, jak to budu zvládat, když manžel furt není doma. s viktorem jsem 20 týdnů problila tak, že jsem byla na kapačkách. a nevím, kdo by se o malého staral, kdyby se situace opakovala..... nemám si o tom moc s kým popovídat. kamarádky s dětmi buď druhé nechtějí nebo až za dlouho... ostatní kamarádky děti nemají a nechcou....
hodně mě ovlivňuje měsíční i roční cyklus... měla bych to dostat a cítím změnu - léto pomalu končí. a moje velmi živé dítě mi nedovolí mít dva dny útlum tak, jak bych to potřebovala. např. moje matka pokládá za slabost poddat se periodě. já v tom shledávám vlastní sílu.... jenže na to poddávání nemám s děckem prostor. ....
takže to byla moje malá melancholická vsuvka a jedeme dál 😉

79uffo
7. zář 2012

@dandelion @katka_brno tedááá, usínání nad nočníkem u nás zatím neproběhlo, docela bych to chtěla vidět v reálu 😀 Ale když je J unavený, tak už ho čůrání nezajímá, hlavně prso a spát. To spíš, když ho dám nad umyvadlo a on vykoná svoji potřebu, tak se na mě začne do zrcadla lišácky usmívat. A kolikrát stačí jen pár malých prdíků a je hned úsměv na tváři. 😎