Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

dandelion
7. zář 2012

@79uffo hele zkusíme to vyfotit :D

zlilly
7. zář 2012

tak nevím, jestli na sebe mám být pyšná, nebo jestli si mám vyčítat, že sem málo asertivní. včera jsme měly babinec, seděly sme v hospodě, já s sebou prcka. seděl, koukal, mazlil se, kojil se, pak začal byt neklidnej, bylo mě jasný, že chce kakat. a byla sem měkká vytáhnout misku a dat ho vykakat. mamka ho chovala, pořád se mlel a byl neklidný, tak sem nakonec misku vytáhla a dala ho. už byl trochu pokakakný, ale ještě dal pěknou dávku do misky. Tak si vyčítám, že sem ho měla dat dřív, nemusel se pokakat vůbec. ale jinak su drsná. 🙂 zas budu za divnou, ale co už.

dandelion
7. zář 2012

@zlilly taky s tím bojuju :/ venku mi není blbé jí dát čůrat na travičku, ještě je relativně teplo, ale když jsme někde na návštěvě, tak čůrání trochu ignoruju a pak mě to mrzí... :/

dandelion
7. zář 2012

@ssassi zase bude dobře 🙂 uvidíš.. ;) já jsem momentálně v divném rozpoložení.. moc nám to s mužem neklape.. :/ něco je blbě a já musím přijít na to co.. ano, jsem pořád unavená a nestíhám.. vzala jsem si velký sousto.. dodělávám zkoušky, na jaře maturita, čtu povinnou četbu a ještě dodělávám nějaké zkoušky... prostě jsem v jednom kole a zároveň se snažím si malou užívat co to jde.. No doufám že je to jen blbé období a bude líp.. a jinak já se celý svůj "ženský" život poddávám periodě.. 🙂 ovšem ještě nedorazila a doufám že ještě chvíli bude na prázdninách ;) jinak jak jsem tu psala, malá mi nad miskou usíná 🙂 je rozkošná 🙂 daří se nám tak na půl.. podle mojí pohodlnosti.. když se na malou ráno "napojím" tak máme i třeba jenom 4 počůrané plenky (pořád jí do ní lezu, takže jde fakt jen vždy o jedno čůrání) což považuji za úspěch.. ale jsou dny, kdy jsem pohodlná a moc jí nevnímám a jsem ráda že chytíme kakání...

79uffo
7. zář 2012

@zlilly Ty ale určitě děláš pro své mimi to nejlepší, co můžeš. To, že pro jiné jsi divná, je jen a jen jejich problém, ne tvůj! 🙂

eldwen
7. zář 2012

@ssassi
@orinek diky za podporu, nejak se pomalu vracime ke spolupraci 🙂 Ze ja jsem vam sem nenapsala driv, treba y ta stavka trvala kratsi dobu 😉

eldwen
7. zář 2012

@zlilly nic si z toho nedelej - a havne se neboj, parkrat divne kouknou a pak to vezmou jako fakt 🙂 - my curame na rodinnych seslostech, pred kostelem, na cvieni s ostatnimi velmi skeptickymi maminami... tam bylo nejdriv par narazek, casem je to prestalo bavit a vzali nas jako fakt 🙂

pajenka
7. zář 2012

Všechny zdravím, tak jsem přečetla posledních 100 stránek a jak bude zas čas, dočtu zbytek. Chtěla bych se k vám přidat, zatím tedy teoreticky a pokud vše půjde dobře, tak od ledna i prakticky 🙂 Moc se těším, až to s prckem vyzkoušíme a podle toho, jak dnes kopal, se na to těší taky 😎 přeju hodně úspěchů, ať mám z čeho čerpat zkušenosti a víru, že to má smysl. BKM zdar!

opica
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
mochenkaa
8. zář 2012

Holky, tak my za poslední 2 dny máme tak 8 počůraných plínek za 24h, což z původních 13 beru jako úspěch 😵 Ale jsem blboň, nejlíp nám jde časovat, ale kolikrát to vzdám s tím, že nic nebude a jakmile ho položím na přebalovák tak čůrá 😀 nebo nechápu, že by chtěl čůrat co 10 minut, no, chtěl, takže čůrá ve chvíli, kdy rozepínám plínku. Máme denně 5 krásných zásahů a tak 4 nepovedené (viz výše). Já jen moc nepoznám ty jeho signály, někdy začně být nervozní (to chápu), ale někdy čůrá bez upozornění (aspoň podle mě. V klidu si totiž "povídá" a zničeho nic čůrá). Akorát dneska jsme byli v té koupelně snad půlku dne, už dva dny chudák tlačí a bez úspěchu, takže mě vždy zblbne a jdeme si postát nad vanu.
Venku ho nedávám, to má plínku. Ne, že bych nevěděla co chce, ale ještě mu to trvá dýl a 5 minut ho s holým zadkem nenechám 😀

79uffo
9. zář 2012

@mochenkaa u nás taky vede časování, dopo jsem s ním na nočníku snad každých 15 minut, odpo už v delších intervalech. Dřív aspoň "šlapal vodu", tak jsem poznala, že se mu chce. Teď jsem zmatená, takže časuju. No ale u kojo je to víceméně vždycky jasný - jak se pustí prsa, tak jdem 🙂

mochenkaa
9. zář 2012

tak dneska ani tuk. Bojkotuje jakykoliv pokus. Bud se smeje a nic a nebo hned zacne rvat. Tak to cca 2x za hodinu zkusim a nechavam ho tak. Snad to bude zitra zase lepsi

ssassi
10. zář 2012

@dandelion všechno je blbě. místo, abychom byly ženami, abychom byly pyšné a nalezly uspokojení v mateřství, jsme nuceny honit se za kariérou, jsme nuceny žít izolovaně. už jsem to tu asi psala, ale jak krásné by bylo, kdybychom my - jako člověk - tvor společenský - žili ve společenství. planeta je přelidněná, ale trpíme samotou. děti mají vyrůstat s jinými dětmi, s tetami a babičkami, muži mají chodit na lov a né se ve větší či menší míře neúspěšně pokoušet být oporou u porodu, starat se o děti, naslouchat manželce a trpět hormonální bouře v šestinedělí.....

k druhému porodu budu chtít určitě dulu. už nebudu partnera zatěžovat. není to přirozené. on je skvělý muž, ale na tohle není "vybaven"

katka_brno
10. zář 2012

@ssassi přečti si od narození po první početí a druhý díl od prvního početí po stáří, mají to např v levných knihách . autorkou je gynekoložka - Northrup (jménem si nejsem přesně jistá), které se přestal líbit rize patriarchální přístup k ženám, mě to velmi pomohlo, já se cítím skvěle jako žena, jsem šťastná že mám dceru a mohu ji konečně předat všechnu ženskou sílu, kterou jsem našla, potom ti doporučím i Jordánovou. Jinak pro mě byl manžel velkou velkou oporou u porodu a bez něj bych to nezvládla, stále si nejsem jistá, jestli nějaký další porod bude, jsem sce hrdá a šťastná, že jsem žena, leč jsem přesvědčená, že porodníci a gynekologové by měli povinně studovat i psychologii... porodníků takových, kteří by splnili mé vysoké nároky po lidské stránce je velmi velmi málo a nechci prožívat trauma z porodu jako většina žen, i když mají pocit, že je to normální co se děje v porodnicích

katka_brno
11. zář 2012

pak že holčičky nečůrají do oblouku, právě mě pochcala i postel takovým obloukem že jsem nevěřila, říkám vidím jdeme čůrat, rozdělala jsem plínu otočila se že vezmu misku a bylo to 😀 takže dneska jedna počůraná plínka při hraní a jedna počůraná mamka ostatní v nočníku

lenkalis
11. zář 2012

Ahoj, dlho sledujem diskusiu o bezplienkovaní a prečítala som o tom pred pôrodom všetko dostuné, ale keď sa narodila malá, zdalo sa mi to nemožné a najskôr sme museli zvládnuť kojenie a spanie. Ale po šiestich týždnoch som už presne vedela, kedy príde kakanie, tak si hovorím, prečo by som mala čakať, keď to bude v plienke. To ešte kakala tak osem krát denne vždy počas kojenia, pustila sa a začala krútiť ručičkami. Tak sme začala bezplienkovať kakanie. Postupne sa počet znížil na dve až tri denne a máme už presný režim, kedy ideme kakať. Signály už však nevidím, jednoduchu tlačí, keď je v kúpeľni nad umývadlom a pozerá sa do zrkadla, čo sa jej veľmi páči. Je to úplná pohodička, keď si predstavím tie pokakané plienky, a to v nich bolo iba malé množstvo náplne. Neviem si predstaviť, že by terazšia kakanička skončila v plienke, to by bolo asi až za ušami. A zadaček je krásny, nie ako predtým červený. Čo sa týka cikania, veľmi vás obdivujem, že to tu tak dobre zvládate. Ale to si pri tej vysokej frekvencii ešte neviem predtaviť. Keď leží na prebaľovacim pulte a hráme sa, nechám ju bez plienočky, tak asi po 10 minútach ideme a vyciká sa. Ale zdá sa mi to veľa pre také bábo, každú chvíľu ju vysadzovať na cikanie. A tie signály tu nie sú také jasné, ako píšete, niekedy je predtým mrzutá, ale neplatí to vždy. Takže to je moja skúsenosť a uvidíme, čo príde. Bezplienkovanie je super a som rada, že si tu môžem prečítať aj vaše skúsenosti.

majka1981
11. zář 2012

@lenkalis postupne sa pocet cikania znizi a vydrzi dlhsie necikat, takze neboj na cikanie urcite prejdete neskor. super, ze sa vam tak dobre dari s kakanim a ze ste si nasli rezim. zaciatky su tazke, kojenie a spanok su urcite dolezitejsi 🙂 .
a ako tovyzera u vas, ked sa dcera prebudi? necika vtedy? vidim krasnu fotku kde mas babo v satke, nemrvi sa a nesignalizuje tym potrebu?

ssassi
12. zář 2012

@katka_brno objednáno. díky za tip. možná to objednám k vánocům i své máti. i když to stejně číst nebude:o(

ssassi
12. zář 2012

@lenkalis vítám další bezplenkující maminku. ona se ta frekvence snižuje. i když, já občas taky dávám ještě po 10 - 15 minutách - když hodně pije. hodně z nás tu prostě časuje - dáváme čurat po probuzení, po pití, po jídle, po vyndání z nosítka/šátku, po hře....
přeju ti úspěchy, ale hlavně pohodu. BKM není o počtu počuraných plen, ale o komunikaci, empatii, souznění, spokojenosti tvé i děťátka. stres a nějaké "musím" nefunguje. 😎

ssassi
12. zář 2012

jinak u nás změna. když jdeme k někomu na návštěvu nebo na písek, dávám děcku tréninkové kalhotky (jednorázovky). je to super. k plenám jsem se vracet nechtěla, ale tohle neberu jako plenku, ale jako "kalhotky" :o)))) mnohem míň malého hlídám, tím jsem víc v pohodě, on taky a daří se nám prakticky na 100%. je to taky izolace. někdy se stalo, že když si jen v tepláčkách sednul na studenou zem, tak to prostě pustil. myslím, že když má dítě v 13 měsících tréninkovky, není to snad zas až taková ostuda 😀

jinak v brně dneska prší a já budu asi muset být většinu dne s teroristou doma! to bude masakr 😀 😀 😀

mamusia
12. zář 2012

@majka1981 ahoj. Ako ste Vy na tom? Ak este kojis,najme noci ma zaujimaju..... 😉 my sme uz uplne bez plienok od 11,5 mesiaca si hovori slovickom kaka - obkukala od starsej,najme posledny mesiac,dva je to super,no v noci stale plienka,dost casto sa koji a tak bud ja nemam silu vstat a dat ju vycikat,alebo ona sa hneva,ze ju beriem prec z postele 😅 No v noci si nepovie kaka.

jaruska8
12. zář 2012

Ahojtebaby, o bezplienkovrj metóde som sa dočítala už dávno, ale povem vám, klobúk dole pred tými, čo sa to snsžia striktne dodržať, na to som asi príliš pohodlná. 😀 By ma zaujímalo, hlavne pri väčších detičkách, ako riiešite napr. Keď musíte niekam ísť bez dieťaťa, keď je s mm alebo babkou, dedkom , tak aj oni dodržujú túto metódu, viete sa na nich spoľahnúť???? Alebo aj keď boli úplne malé a neboli s vami, hm?????

maskaa
12. zář 2012

@lenkalis super, ze ste zacali kakanim, neboj, postupne pride aj na cikanie 🙂 take male babo si cvrkne male mnozstva a casto... ale neskor, ked bude vediet, ze ju vysadis aj na cikanie, tak si bude predlzovat intervaly medzi cikaniami, dlhsie vydrzi... nasa mala asi do 7 mesiaca nesignalizovala vobec, az pocas kakania, alebo cikania, predtym nic, tak sme casovali... vysadzala som bezprostredne po spanku, po papani a po tom ako sme sa vratili z prechadzky a samozrejme aj medzi tym, ked sa mi zdalo, ze presla uz dlhsia chvilka... potom sa sama zacala chytat za brusko a tak dava signal... cize teraz to uz mame jednoduhsie, aj ked zacala stvornozkovat, tak sa to troska pokaslalo, ale ako tu baby pisali, cakame kedy prejde toto obdobie a zase bude dobre....
inac, sme uz bez plienky na spanie a aj cez den, len na vonku davame ako poistku 🙂
prajem vela sil a trpezlivosti, viem, ze ked ste uz zacali, neda sa prestat 🙂

pifina
12. zář 2012

@jaruska8 moja mala je zatial stale so mnou 😅 muz ju cikat nedava, nejak sa boji, ako ju pritom chytit, ale signaly odcitat vie, tak ma vzdy zavola, ked vidi, ze mala chce ... alebo ju aspon rozbali 😀 ... ale ak by sme byvali napr. s nasimi, tak by moja mama urcite davala cikat, lebo ona je z tejto metody uplne unesena 😀 vzdy ked prideme na navstevu, tak chodi pozerat, ako mala tlaci do vedierka 😀

maskaa
12. zář 2012

@jaruska8 tak u nas to funguje celkom dobre... moj priatel bezplienkuje s nami od zaciatku... mame skoro 9 mesacnu dceru a nastupujem od pondelka do prace... s malinkou budu babky na striedacku... tak sme ju zvykali na nich, aby to nemala take razne... no a babkam to spociatku az tak neslo, ale v poslednych dnoch to ide ako po masle... samozrejme, ze to nie je take na 100% ako ked je so mnou, ale tak aj za to som na obidve babky hrda, ze na to pristupili a ze su ochotne a nie su lenive, vytesuju sa z toho, ze aka je malinka sikovna a nerobi im to vobec problemy... cize podla mna len treba chciet... ja len dufam, ze to bude cim dalej, tak tym lepsie a ze sa mala zacne pekne pytat slovom, lebo doteraz signalizuje tak, ze sa chyti za brusko a to stale clovek nepostrehne, musel by na nu vkuse pozerat 🙂
v kazdom pripade aj ked bezplienkuje cela rodina, tak to ide... aj ked dedkovia sa zatial nechytaju 😀 😀 😀 😀 ale to by som uz asi chcela vela 🙂

lenkalis
12. zář 2012

@majka1981
@ssassi
@maskaa Ďakujem za povzbudenie a rady a verím, že časom zvládneme aj cikanie, už sa na to teším. Nosím v šatke, kočík s u nás zatiaľ neujal. Ale tu veru neviem rozoznať, či ciká, a ďalšia vec je, že by sa mi nechcelo úväz rozväzovať a znovu viazať. Ale doobedný spánok absolvuje malá v šatke, dve hodiny, niekedy aj viac a často má plienočku suchú a ciká a kaká po vybalení zo šatky, to ma vždy poteší. Ale iba po tomto doobednom spánku.

79uffo
12. zář 2012

@jaruska8 Tak já musím potvrdit, že u nás děda také bezplenkovat nechce, prý neví jak na to a radši utíká pryč 😀 Manžel ho sám aktivně vysazuje, když má pocit, že se J chce čůrat, moje mamka a ségra také a to nás vidí 1x za měsíc. Takže u nás no problém 🙂

katka_brno
13. zář 2012

musím se pochlubit 😀 za 5dní máme 20 počůraných plín 😅

majka1981
13. zář 2012

@mamusia ahoj, my sme na tom celkom dobre. nehoda so mnou doma vynimocne - sem tam, takze super. ked je v jasliach, tak tam mu aj ujde, neviem cim to je ci nehlasi a oni nerozumeju alebo ci je zaujaty hrou a nechce ist cikat. zatial to v jasliach neriesim,zatial je to v rozumnom pocte a oni tiez nestresuju.
v noci nadalej kojim, ale musim dodat ze Sebastian uz nepije velke mnozstvo v noci, väcsinou je to len trosku cucnutie a spime dalej. takze sa toho vela nenapije a nemusi ist cikat, cika vynimocne moznoze jeden krat do tyzdna v noci, inak vydrzi az do rana. je den a noc bez plienky.
ked nechce Zara ist cikat von z postele, neskusis ju dat cikat v posteli? ja som to robievala tak, ze som ho posadila pri kojeni do sirokeho kvetinaca, podlozila bud uterak alebo stvorec, zabalila mu ritku do toho aby ma neobcural a takto sa dal vycikat (takze cikal s prsnikom v ustach). takto sme presli na cikanie aj v noci mimo plienky a spal dalej bez plienky.

majka1981
13. zář 2012

@jaruska8 moj syn bol pri babicke ked som este nemala miesto v jasliach, a tam to fungovalo vyborne, bolo aj obdobie ked to fungovalo lepsie ako so mnou. s ockom to dlho nefungovalo skoro vobec, on proste signal nevidel alebo syn nehlasil a vobec s nim nechcel ist cikat. teraz je to uz celkom dobre, nie tak ako so mnou, ale proste lepsie. aj s mojou sestrou to celkom dobre islo, jej dobre hlasil 🙂