Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

zlilly
19. únor 2013

@orinek měli sme totéž. i ve stejným věku. trvalo to dost dlouho, asi 3měsíce. ale odešlo to samo a od té doby je bez plen prakticky natrvalo. vydrž. je to otravné, ale přejde to.

ssassi
19. únor 2013

@orinek @madlisek nepotěším vás... u nás bylo to samé. kolem 14. měsíce masakr, nakonec musel dostat zpátky plínky. teď po tom roce a půl už to vypadá značně růžověji. ono je to asi celé vývojové. vydržte.

netlačit na děti, jen s úsměvem nabízet možnost vyčurat, nedělat z toho nějaký dusno, netrestat, měnit místa a způsoby (ve stoje, v klubíčku, nočník), vzít to jakože cestou do špajzu pro mlíko nebo že hledáme nějakou hračku..., myslet na to, aby se dítě necítilo pod tlakem a že by nemělo být vyrušováno z činností naší snahou o vyčurání. u nás to vypadá tak, že mám v každé místnosti nádobu. takže ho dám čurat na místě do kelímku nebo misky, nikam ho nemusím nosit, je to hned.

chápu, že je to blbý, zvlášť v zimě... užívejte si, že děti fungují venku na návštěvách (což snad fungují, ne? ) a zbytek doporučuju řádně prodýchat 😀 😀

a u nás se všechno hodně zlepšilo po prořezání zubů

orinek
19. únor 2013

@ssassi Děkuji, vydržím 🙂 Přesně jak píšeš, na návštěvách v pohodě, i venku to vydrží, ale doma ani omylem... 😀 jen jsem nevěděla, zda je to normální, nebo ne. Protože jedna paní, co se tím zabývá, poradkyně mi psala (už před 5-timěsíci), že děti kolem 9.měs. stávkují, pak to přejde a na roce se většinou odplenkují úplně. A my pravý opak.

janinek
19. únor 2013

@madlisek
@orinek
@ssassi Moc mi radost nedelate, mam pocit, ze az se konecne zacnu chytat a pujde nam to, prijde rok a ctvrt a bude to zase nanovo 🙂

delideli
21. únor 2013

Ahoj,chcela by som sa opytat kde na nete sa da objednat cinsky nocnik,prip.nejaka jeho vhodna alternativa.Vdaka:-)

madlisek
21. únor 2013

@janinek no aspoň na to budeš připravená 🙂 Já jsem si v tom roce připadala jako mistr světa no a teď 😝 😀 Ale asi si ta cácorka moje přečetla, jak ji tu haním, protože dneska byly jen dvě počůrané plíny, jinak se opravdu snažila to držet a z venku taky pokaždé přišla suchá 😵

ssassi
22. únor 2013

@delideli koupíš v domácích potřebách pod názvem vysoká šlehací miska za 60% ceny než např tady: http://www.branakdetem.cz/miska-pro-bezplenkovo... :o)

ssassi
22. únor 2013

dýchám..... opravdu zhluboka.... ale i tak mám chuť říkat moc ošklivá slova 😀
moje již téměř úplně plenkynepotřebující dítě za poslední tři dny počuralo příděl pro středně velký kojenecký ústav. 😠 😠 😠 dokonce se počural i při odpoledním spaní... pravda je, že je jakýsi plačtivý, protivný, unavený... tak snad na něho nic neleze. ale aspoň by se tím vysvětlila ta naše ekologická pohroma 😝

janinek
22. únor 2013

@ssassi
@delideli Nebo ta silikonova tescoma fusion skladaci, ale to uz zase nevim ty centimetry, 18?

A neboj, to on te jen tak zkousi, aby sis vic vazila tech dnu, kdy to jde. 😉

alenavy
23. únor 2013

@ssassi Ha! Kurz šátkování byl vtipnej - vstoupily jsme pozdě a s řevem. Odcházely jsme brzo a s řevem. Ale ona chuděrka byla ten den mrzutá, 5 dní nekadila a bylo vidět, že už by to fakt chtělo. Nicméně i tak jsem spokojená. V mezifázi, když byla malá v klidu, tak jsem omrkla vertikální uvazy - kříž s kapsou uvnitř a venku (víc bych stejně neudržela, tak jsem se na ostatní radši nesoustředila). Vyzkoušela to na panence (netroufla jsem si v ten okamžik klidné dítě vyrušovat), zjistila, že pevnej šátek se mi asi fakt líbí víc, než elastickej, okoukla ostatní mamči, jak mají miminka nožičky, sosala z nich informace, ony mne uklidnily, že zpočátku na tom jejich děti byly úplně stejně, jako ta naše, a pak upalovala domů - mrně už chtělo spát a tam by neusnulo.

A výsledek? Domácí elastickej šátek jsem ještě tedy nezkoušela, ale navlíkla manducu, poupravila nožičky, popruhy, zapla zip - dítko nekřičelo, koukalo na mě, když zjistilo, že vidí, tak hodilo úsměv!!!! Po nějaké době začala bečet, tak jsem ji sundala, dala na nočník - vyčurala, vrátila jsem ji zpátky do manducy a zase pohoda! Jupíííííííí! Měla jsem ji tam 20 min, pak opět bekot, ale to už chtěla spát, tak jsem ji vzala do náručí a ukolíbala. Třeba časem usne i v té manduce...

@orinek
@madlisek Takže vím, co nás čeká a holt až to přijde, tak budu, jak radí ssassi zhluboka dýchat 😎 No teď se mi to směje, ale až to přijde...

alenavy
23. únor 2013

@delideli Já mám nočník ze Studia Lammas z Plzně (na webu najdeš), není špatnej, ruce jsem si opřela o pevné okraje, které nedřely a nestudily, ale co jsem pořídila tescomáckou misku, kterou tady holky zmiňovaly, tak ji mám nejraději. Myslím, že to je průměr 19 cm. Jak je silikonová, tak se přizpůsobí do oválu, takže tam malé můžu zabořit prdelku a nepřestříkneme okraj. A malou nic netlačí a mne taky ne.

karkuliak
23. únor 2013

@alenavy nooo to aby som sa za nou poohliadla ;)
mala ma teraz novu modu, cez den nechce curat do misky, ale do umyvadla v kuchyni, obcas je tam vedla poukladany umyty riad a mala mi ho chyta a zhadzuje do umyvadla. a tiez sa tam umyva ritka teplou vodou nie len handrickou ako pri miske 😀 co sa jej zacalo nejako obzvlast pacit. i kupanie si uz posledny mesiac vyslovene uziva, spliecha vodu vsade okolo a rehoce sa 😉

alenavy
23. únor 2013

@karkuliak A jakpak ji držíš při tom umývání? Já právě utírám prdku hadříkem. Tak že bych to třeba taky pozměnila🙂
Jinak my co začaly koupat v kyblíku, tak je koupání samý chechtání a cákání, je to sranda to pozorovat🙂 Ve vaničce nám hrozně bečela, jen se patička dotkla vody 😒

miskaska
23. únor 2013

Baby, ja sice nepraktizujem BKM, ale ma jednu otazku...maly uz asi 4 mesiace kaka tak, ze zacne tlacit, poptdka a ja ho rozbalim, drzim nozicky a on sa vykaka...samemu sa mu nechce, ale asi som ho to ja tak naucila..obcas ma to trapi, ci je to dobre, myslite, ze sa to zmeni? Alebo je to vyhoda a akonahle bude sediet, lepsie prejde na nocnik? Vase babatka sa vykakaju aj same do plienky, ak ich nedate vy? Dufam, ze sa nehnevate, ze davam taky blby dotaz 😝 .

karkuliak
23. únor 2013

@alenavy pri cikani mam oprety jej chrbatik o brucho a drzim jej nozicky za stehienka pri kolienkach v takom tom klbocku, ked docika, tak si jej chrbatik zosuchnem na lavu ruku, tak, ze vlastne moja ruka jej ide pod pazuchami, stale drzim nohy. potom si prelozim pravu nozicku pod lavu - su skrizene v kolienkach a pridrzim lavou rukou obe nozky. zatial pravou pustim vodu a umyjem ju. chce to trochu spoluprace aj z jej strany, lebo obcas ked sa zacne vrtet skoncime, ze ju drzim len za lavu nohu a pravu strci aj s ponozkou pod vodu… strasna sranda! 😠

karkuliak
23. únor 2013

@miskaska nechapem, drzis maleho nad niecim? umyvadlom? alebo mu len na podlozke drzis nozky skrcene aby sa mu lepsie tlacilo? ked vies kedy kaka, zacni BKM. podrzis ho takto nad miskou alebo umyvadlom: https://www.modrykonik.sk/forum/staram-se-o-det... bude sa vam potom lepsie zacinat na nocnik ked bude vediet sedet 🙂

karkuliak
23. únor 2013

@ssassi ako ta tak citam, mala tak zacala chipku ... 15 plienok v cudu ani som sa neobzrela.... tak dufam, ze ho to uz preslo, ste zdravi a uz nelikvidujete nasu planetu odpadom 😀

miskaska
23. únor 2013

@karkuliak On lezi...ja mu drzim nozky skrcene. V podstate uz by som ho pomaly mohla davat na nocnik. Len niekedy si myslim, ze kakat bude a nic. Ako dlho drzite deticky? Asi sa to nie vzdy dari, ze?

alenavy
23. únor 2013

@karkuliak Tak takhle jsem se pokoušela a moc nespolupracuje 😀 Tedy abych to uvedla na pravou míru - když chci, aby se do téhle polohy dostala a zůstala jakž takž v klidu, tak ani náhodou. Když s tím nepočítám, že ji prostě položím na postel nebo přebalovák a utřu hadříkem, tak se mi kolikrát napne a povolí a tak dokola, že se mi do tebou zmiňovaný polohy dostane sama 😀

alenavy
23. únor 2013

@miskaska Ahoj, někdy máme planý poplach, že malou podržím nad miskou a nic (ale většinou se aspoň vyprdí), někdy pro změnu je načuráno v plence, většinou se ale daří vychytat (tak teď jsem to napsala, takže za trest bude zítra počuráno spoooooustu plenek, už to vidím). A hovňous v pleně nebývá - tedy kromě minulého týdne (poprvé za období od 7. týdne do 4 měsíců a jednoho týdne!), kdy já zrovna jím polívku a malá se začala ošívat. Tak jí říkám - ale to neva, když se vyčuráš do plenky, maminka teď nemá kam ten talíř dát, tak až to zbaští, tak přebalíme. Koukla na mne stylem "jak chceš, matko". Pak to zaškrundalo, zažbluňkalo, luplo, prdlo.... A jak hned maminka věděla, kam dát talíř, aby se na dítko vrhla a honem ho očistila 😀 😀 😀

alenavy
23. únor 2013

Byly jsme venku! S manducou! A ne s manducou v tašce, ale s manducou na sobě a dítko bylo v ní! Trochu jsem improvizovala s oblečením- nechala jsem malou jako doma, jen jsem navlíkla takový flísový botičky, na krček šálu a na hlavičku čepičku, pak přes nás obě svetr, na to bundu. Ale ona je ta bunda malá, nezapla jsem ji. Tak jsem se doma rozhlídla, pak popadla nánožník, co máme na sporťák a plácla ho na sebe a malou jakože takovou ochrannou kapsu. Zapla spodní patentky na bundě, tím jsem ten nánožník trochu upevnila a šlo se 😀

ssassi
25. únor 2013

@alenavy jsi úžasná :o) nánožník na kočár 😀 😀 😀 a jak se malé výlet líbil?

alenavy
25. únor 2013

@ssassi Když já ji už měla na sobě, oblečená a pak jsem zjistila, že tady není velká bunda, že ji má druhá polovička, ale ven jsem to zkusit chtěla, tak ten nánožník, no... 😝 A malá vypadala spokojeně, ta kukadla, když vlastně viděla, kde je - v kočáru vlastně vidí prd. Jednu chvíli jsem se lekla, že se vrátíme, a to jsme byly ještě na schodech, začala bečet, ale to jsem si všimla, že mi límec od svetru přepadl tak, že byla ve tmě a neviděla. Jak jsem to upravila, tak byl klid 🙂

jarkasj
25. únor 2013

Ahojky, už asi týden se snažím bezplenkovat a po prvním úspěchu jsem tomu propadla 🙂 Jenže asi ještě nerozeznám čůrací signály ( Patrikovi je 1 měsíc ), takže zvládám čůrání po probuzení, před a po kojení, ale jinak je toho spousta v plíně - mám pocit, že spotřbuju víc plínek než dřív 😒 Začínali jste někdo taky takhle a zlepšilo se to? Nechci to vzávat, ale někdy se tak nedaří, že si připadám dost neschopná. ☹
Díky za radu a obdivuju všechny, kteří s úspěchem bezplenkují - jste fakt šikulky 😉

alenavy
25. únor 2013

@jarkasj Začínala jsem přesně takhle 😉 A ty plenky - ono jak člověk zjistí, že to miminko čurá opravdu dost často, tak začne přebalovat každý učůrnutí, takže těch plenek je najednou víc. Já si ze zvědavosti dělala chvíli čárky za každou plenku a čurání a to číslo se v klidu blížilo 30. Chtěla jsem právě zjistit, kdy asi tak čurá, proto ty čárky. Ale čárky představovaly další nebezpečí🙂 Viděla jsem přesně, kolik bylo počuraných plenek a kolik tref do nočníku. A když byl najednou rekord třeba jen dvě plenky, tak jsem se dostala skoro do stresu, když to bylo najednou zas víc 😀 A v podstatě jsem začala soutěžit sama se sebou, že dneska musí být míň, než včera. No a co bylo výsledkem? Já v křeči a neschopná odhadnout, jak jsem se moc snažila. Takže jsem se na čárky vybodla a dle rad ssassi případně zhluboka dýchám a je to mnohem lepší, najednou líp odchytávám. No a když se zrovna nepovede - no a co, jde o život? Nejde! Láká mne napsat, o co jde, bývá to taky v nočníku a je to žlutý 😀

Jo a když přijde depka, která chodí, tak si tady postěžuju a holky poradí nebo prozradí, že to je normálka a hned je líp!

jarkasj
25. únor 2013

@alenavy Takže mám asi zhluboka dýchat a vdržet, co? 🤐 -Já nejen čárkuju, ale píšu dokonce v kolik čůral, abych měla trochu představu, jak často ho dávat nad nočník. A když na to kouknu, tak si říkám, že předtim musel být prakticky pořád v mokré plínce ☹ Takhle mám aspoň pocit, že je chvilku v suchu 🙂
Každopádně díky, jsem ráda, že nejsem sama 😉

karkuliak
25. únor 2013

@jarkasj my sa musime pochvalit, ze uz druhy den nemame pocuranu plienku ;) teda ked sa nerata jedna pokakana podlaha, ale to je na vine tato, bo som mu vravela, ze mala tlaci 😉 . teraz mame 4 mesiace a 2 tyzdne. zacinali sme bezplienkovat asi po prvom tyzdni. prvy tyzden som chytila asi 5 curani 😀 druhy tyzden bezplienkovania uz aspon tie vstavacie +- sli tak 1:1 a kde tu nieco mimo... ale stale to bolo pomaly na kazdodenne pranie. tiez som mala pocit, ze tych plienok neubuda i ked uz kde tu nieco chytim 🙂
vobec sa nestresuj, bude to zo dna na den lepsie a ako vravi alenavy, ked uz sa budes moc tesit z uspechov, maly ta vrati na zem nejakou tou pocikanou plienkou... a najlepsie dvoma za 15 minut 😀
my sme napr pred dvoma tyzdnami spravili nas rekord za posledne 3 mesiace... 15 plienok za den slo do prania 😉

jarkasj
25. únor 2013

@karkuliak já teda pokakanou nebo počuranou podlahu nebo přebalovák počítám vždycky jako úspěch 😀 A vám přeju co nejvíc suchých plínek 😉

ssassi
26. únor 2013

tak a máme tu zase plenkový den.... 😠 😠 😠 😠 😠

kajalka
26. únor 2013

Ahoj holky, jsem rozhodnutá pro látkovky a chtěla bych zkusit i bezplenkovku. Je třeba nějaká literatura? Jestli jo, dáte mi nějaký tipy? Děkuju!