Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

zlaticko444
22. kvě 2013

@raduga To pozname, na nocniku sa spieva, cita, naklana, ohyba, kope nohami do vsetkeho, co je okolo... 🙂 A tiez mame chlapceka, tak preeeeesne poznam situaciu, ked sa mama tesi zbytocne, ze sa mlady pan vycikal do nocnika... Uz sa mi stalo, ze som nasla mlacku pod nocnickom 🙂

zlaticko444
22. kvě 2013

@iwulew U nas sa signaly menili. Jeden cas (ked mal maly asi 3 mesiace) si lezal pod hrazdickou, kopal nozickami a rucickami a zrazu zacal kricat "mamamama". A to bol ten cas, ked ho bolo treba dat nad nocnik. Dost dlho mu to vydrzalo, potom signaly zmenil, isty cas sa prejavoval tym, ze bol nespokojny, potom to zrazu zmenil a hlasil, ze sa pocikal (tento signal mi samozrejme bol uz nanic 😀) Ked sme zacali papat lyzickou a maly mi odmietol dalsiu lyzicku dat do pusy, uz som vedela, ze treba na nocnik... A pri kojeni su tiez tie signaly krasne citatelne, len to treba vymaknut... Ale moze sa stat, ze proste nesignalizuje... my mame teraz ma 8 mesiacov a nesignalizuje mi vobec 😵 Tak vela zdaru v bezplienkovani 🙂

gooobi
23. kvě 2013

Ahojte, my sa k vam pridavame, skusame uz asi 5 dni, stolica sa nam celkom dari s cikanim je to horsie. Budem si k vam chodit po rady a povzbudenia. 😀

linteolinka0
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sonice
23. kvě 2013

@iwulew presne toto, já som žiadny signál neobjavila. Ale kakanie bolo na 100% úspešnosť 🙂

kocanda2009
23. kvě 2013

@iwulew náš první syn koukal do blba před každým čůráním, tak třeba je to váš signál😀 ale to jsme BKM nedělali. Teď druhý si zvykl, že se musí ozvat, když chcce čůrat tak jen třeba mlátí rukama a nohama ale když chce kadit tak to řve jak tur....jo a když se nechce přisát k prsu a řve tak to taky znamená, že se chce nejdřív vyčůrat a pak si u prsa usnout 😀

sonice
23. kvě 2013

@kocanda2009 tak to si dobráááá😀 já to vštko brala ako jeden veľký rev 😀. A reval fakt dobre 😎

ssassi
23. kvě 2013

@vju většina nás tady, co bezplenkujeme, i nosíme. spolu s kojením a spaním s dítětem v jedné posteli je tohle všechno normální součást kontaktního - přirozeného rodičovství.
tak jako pes, krysa nebo kočka, ani dítě netouží kálet si do "pelíšku". a tím šátek rozhodně je. takže metoda, když se se starším dítětem dneska zrovna moc nedaří, šup ho do šátku. tam se nepočurá. a když, tak už to opravdu musí být hóóódně akutní. ale cvrknutí každopádně nebude.
novorozenec buď spí, jí nebo vylučuje. takže je podle mě nejlepší začít s bezplenkovkou hned. nejpříšernější spotřeba plínek bývá v tom šestinedělí - dítě (kojené) kaká opravdu často. a u bkm dítěte je pak ekologická i finanční úspora dost patrná.
v šestinedělí se matka učí poznávat signály, které dítě dává. co znamená "mám hlad", co znamená "chci si ulevit". správná "kontaktní" matka by neměla znát uplakané dítě.

@sonice hm, možná se to napoprvé nestihne, ale napotřetí už určitě ano. dítě není debil a pochopí, že bude vyndáno za účelem ulevení. navíc záleží na tom, co má dítě na sobě. pořídíš-li mu praktické oblečení bez cvočků, bude svlečený na to šup. moje děcko mělo od narození triko a polodupačky - stáhnout, vyčurat, natáhnout. dupačky jsou zkáza bkm, body je sice rychlejší, ale zas může nepohodlně plandat a být počuřáno. v zimě jsme neměli žádné nepraktické kombinézy, ale kabátek a taktéž polodupačky (samože tlusté), letos bunda a zateplené kalhoty (bez kšandů - jo, blbě se shání). ano, dávala jsem čurat i v zimě, eskymáci plínky taky nevedou 😉

ssassi
23. kvě 2013

@iwulew pravděpodobně už to přišlo. ono je to kolikrát jen pokrčení nosu. nebo kroucení palečky na nohách. takové drobnosti. zrychlené dýchání, může být pofňukávání, vrtění se a celkový neklid....nebo naopak ztuhnutí a zahledění se.... hlavně se to nesnaž za každou cenu vypozorovat. spíš dej na svůj instinkt, zkus se naladit na dítě, vnímat emočně. a ne pozorovat, jestli kope nohama. určitě najdeš tu "vlnu", kterou každá matka (pokud chce a není zarputilá 😀 ) najde 😉

ssassi
23. kvě 2013

tak u nás asi rostou zuby. teplota, protivnost... a usnul mi na nákupu v 11. normálně chodí spát až ve dvě. na čurání si stále krásně říká, takže mám radost, děcko je fakt a definitivně bez plen. říkala jsem si, jestli nebudou nějaké nehody, když bude nemoc nebo tak, ale super.

jo, jinak relace "guru radí" se omlouvá za případné bláboly z důvodů nemoci v rodině:o(((((

sonice
23. kvě 2013

@ssassi zopakujem,kao to bolo pri nás pri bezplienkovaní pred 3 rokmi. Chlapec bol veľmi uplakaný, narodil sa akútnou sekciou + nátura. Mal koliky, vďaka tomu sme začali BKM, krásne sa naučil kakať - bol veľmi šikovný vlastne od 2-3 mesiacov jeho života som nemala zakakanú plienku. No s cikaním to tak nebolo. Teda nie kvôli tomu, že by som sa nesnažila, alebo že by dieťa bolo "debil" (toto si ssassi fakt silné slovo na miminko použila!!) proste sa nám nedarilo. A to ani doma, keď bol takmer vyzlečený, len dupačky a plienka. Myslím, ež to prosto neudržal. Proste som nevypozorovala žiadny signál.
Takmer vždy to bolo tak, že keď som ho rozbalila, bol pocikaný a keď som ho dala nad lavórik, tak sa vycikal znova 🙂.

Za to sa opytujem na tie signály, ktoré boli u iných mamín, aby som bola teraz šikovnejšia. 😎

ssassi
23. kvě 2013

@sonice ony se ty signály taky mění. u novorozence je to neklid, pláč, propínání nožiček. jak začne pást a otáčet se na břicho, jsou to xichtíky, kňourání, kopání nožkama, jak začne lozit, je to zas něco jiného. když stojí, může se pohupovat, kroutit se.... a hned jak to jde, zkusit učit nějaký čurací znak. dítě signalizuje jinak nebo vůbec, pokud je unavené, naštvané, nemocné, rostou mu zuby, .... z toho vyplývá, že když už si myslíš, že "jo, to je vono, to je ten signál", tak druhý den je signálem něco úplně jiného 😀
ale opravdu funguje zkusit na to cíleně nemyslet a zkusit chytat ty "miminkovské vlny". třeba dnes se mi dvakrát stalo, že jsem vzala do ruky kelímek a šla hledat dítě... no a ono mi běží vstříc, volá "ano, ano" a ukazuje čurací znak. takže já jsem v kuchyni ucítila "vlnu", kterou dítě vyslalo z pokojíčku. to je to souznění, to je to naladění se. celé mateřství je o emocích. my hodně pracujeme neverbálně. s mimikou, gesty, intonací, dotyky...a kolikrát se přistihnu, že na něj zavrčím jak na svoje psy, když něco provede :o)

sonice
23. kvě 2013

@ssassi jj, jasné rozumiem. Prihlásim sa o 3 týždne, keď už budeme vodvojo. Šatka nachystaná - lebo zasa bude sekcia, takže predpokladám, že bábo bude kus v šoku.
Uvidím, čo to bude za poklada zasik 🙂

vju
23. kvě 2013

@ssassi áno znie to veľmi logicky. Len som nevedela, či v tom intervale medzi - signál - pustí stíha mamka vybrať zo šatky, vyzliecť a vybaliť z plienky. Ak máte sú skúsenosť, že áno, tak fajn. Ešte sa opýtam - ako balíte novorodenca do šatky, ak chcete bezplienkovať - látkovka, vrchné nohavičky, alebo klasická plienka štvorcová + vrchné nohavičky? (Prvého sme používali jednorázovky, takže som v tomto neskúsená). Vďaka!

ssassi
23. kvě 2013

@vju já jsem bezplenkovala s jednorázovkama 😉

kocanda2009
23. kvě 2013

@ssassi úžasně popsané BKM 😀 u nás to s tím kálením do pelíšku takhle funguje i v kočárku, odmítá usnout dokud ho nedám vyčůrat

@sonice nám taky někdy čůrání jde třikrát za sebou a pak třeba 2,5 hodiny nic, prostě se tím nestresuju, vyměním plínu aby byl v suchu a jedeme dál...nejlepší bylo když jsem ho v kočárku rozbalila (v obchodě vyváděl a evidentně chtěl čůrat ale tam to fakt nešlo ho vyndat) měl tam mokro, tak jsem si říkala, fajn vyměníme plínu, už tam je hodně mokro...no a on na mně kouká jak na blbouna, že co na tom nechápu a když se dál bavím s jinou maminkou a pomalu vytahuju plínu tak se teda vyčůral do kočárku...hloupá máme, nepochopila, že chce ještě 😉

@ssassi jaký používáte znak (máte obrázek nebo fotku) ? s prvním synem jsme znakování zkoušeli ale jediné co se on naučil bylo rozsvítit a zhasnout (asi ho nejvíc zajímal vypínač) a na ostatní sice reagoval ale neznakoval....

kocanda2009
23. kvě 2013

@vju taky mně paní přesvědčovala, že dítě počká...no u nás to je tak, že druhý prcek šátek nemusí takže to řešit nemusím Ale je pravda, že miminko to prostě pochopí, že má počkat a u toho kakání to myslím pochopil hned, že je lepší to pustit do nočníčku než do plíny takže jsme prvních 14dní měli obrovskou spotřebu jednorázovek a jak jsme začali látkovat a BKM tak najednou jen počůrané plínečky..
Na BKM je praktičtější něco co se nemusí složitě navlékat a skládat, protože to neustálé zapínání a skládání člověka za chvíli přestane bavit...já jsem občas taky šáhla po té jednorázovce, když jsem se terpve učila jak to pozunat a teď používáme látkovky SIO na suché zipy

ssassi
23. kvě 2013

@kocanda2009 moje dítě prakticky jenom znakuje. říká tak akorát máma, táta, bába, ham. a pak takový praktický slova jako gauč, klaun, auto, vlasy.... ale takový ty "praktický" slova pro každodenní žití znakuje. máme hafo znaků pro zvířata, hmyz, dopravní prostředky, oblečení, hračky.....
čurací znak jsem si vymyslela: paže u těla, předloktí přímo před sebe, vodorovně s podlahou. ukazovák a prostředník v protažení, zbytek zabalený v pěst. znakujeme pohyb předloktím nahoru-dolů, asi 15 cm, žádné mávání.(jakoby si člověk s někým potřásal rukou). teda tak to znakuju já. malej si to tak jenom odmávne jedním prstíkem a žádná křeč.
kakací znak - ten mám převzatý ze znakového jazyka neslyšících - obě ruce v pěst, před tělem, pěsti "sedí na sobě", palec spodní ruky v pěsti horní ruky. znakujeme pohyb spodní ruky dolů - palec opouští horní pěst - simuluje to lezoucí hovínko :o))))
dá se setkat z mnoha různými znaky, lidi si vymýšlí svoje. já doporučuju aspoň na čurání něco, co jde znakovat jednou rukou, jasně a viditelně i pro dítě, které s motorikou teprve "začíná". vhodný je taky jednoduchý pohyb - jasně patrný a snadno napodobitelný. vždy znak doprovázíme čuracím slovem. slovní doprovod platí i v případě "znakování s miminky"

kocanda2009
23. kvě 2013

@ssassi právě proto se ptám co používáte, protože nevím jak mu to znakovat, když obě ruce potřebuju 😀
jak jsem psala, zkoušela jsem s prvním synem znakování a samozřejmě s tím slovním doprovodem ale on
to flákal tak jsem se na to pak celkem vykašlala ale aspoň na to BKM by se nám to teď hodilo s druhým

Jinak ten první syn sice neznakoval ale do 3 let používal gestikulaci nebo ukazování. Až ve školce pochopil, že musí
používat slova. Je asi stydlivý po mně, když má promluvit, chudáček můj malej

ssassi
23. kvě 2013

@kocanda2009 gestikulace a ukazování jsou vpodstatě znaky. já malého znaky cíleně učím, jinak bych byla odkázaná na "toto" a "eee". samože mu je upravuju tak, aby je i ve svém věku zvládnul. no a on si je třeba i sám nějak přiupraví, aby mu byly pohodlné. dokonce si vymýšlí i svoje.
znakovat se doporučuje od 6. měsíce s tím, že kolem 8. měsíce už se ty děti zapojují a taky něco znakují. ten můj lump začal znakovat (jakože opravdu pořádně) až skoro v roce. prostě místo nástupu prvních slov měl nástup prvních znaků. a k ním teda to "máma", no aby nebyl za němého :o))))
čurací znak se ukazuje předem: půjdeme čurat + znak. pak se dítě vezme do klubka a pokud se matka cítí, přidrží dítě jednou rukou obě kolínka a ještě jednou znakuje přímo při akci. ale bacha, ať se tím akt nějak zbytečně nenarušuje. raději zůstat jen u znaku před akcí. dítě jakožto mládě prudce inteligentní (dobře, nebudu psát, že dítě není debil, byla jsem pokárána), si znak a akci spojí.
a jako u všeho je třeba vydržet.

malaletajicimyska
24. kvě 2013

Tak jsme zase ve hre.
Nektere z Vas si mozna vzpomenou na nas boj s bezplenkovkou, kdy syn po prujmu zacas stavkovat a pozdeji se to nelepsilo. Tak Kolimu je dnes 14mesicu a zda se, ze se rozhodl skoncovat s plenkami. Pred par dny si zacl sam sundavat plenku kdyz se vycural a vcera se rano vzbudil se suchou plenkou, pridrzela jsem jej tichounce protestoval ale vycural se, dnes rano se opet vzbudil suchy a jen lehce zaknoural a nacural do nocniku a nutno dodat ze plenku kterou dostal vcera v 18:30 ma na sobe suchou jeste ted......vypada to, ze si maly vzpomel jak je to fajn necurat do kalhot 🙂 akorat tedy vyzaduje svuj kyblicek do ktereho cural jako miminko jinak je vzteky bez sebe 😀 tak mi drzte palce at jej nezapominam nosit vsude s sebou.

alenavy
24. kvě 2013

Jdu vás pobavit. To mé úžasné dítko, které bylo nedávno skoro dva dny a dvě noci se suchou plenkou a suchýma gatěma... Tak to mi dneska nakadilo do postele 😠 (!!!!! já vytřeštěně zírala, neb od šestinedělí hovno jinde než v nočníku nebylo!!!!!!! jsem si vzpomněla na @ssassi a něco o tom, že dítě není debil, aby si neznečistilo hnízdečko - tak opravdu potvrzuju, že mé dítě není debil, neb nakadila do MÉ postele 🙄 , ne do její), samozřejmě počuralo mne, když jsem ji držela v náručí, k tomu mokrý dvoje gatě (teď tuším počurává ty třetí, ale prdím na to, musím vám to vylíčit). A to jsou prosím teprve dvě hodiny... To, že počurala mne, za to si můžu sama - ona se zavrtěla, tak jsem mířila k nočníku a najednou vidím, že má blaženej výraz - kouknu, kam hledí - a na kalendář se slonama. Tak matka debil jde k tomu kalendáři a blábolí - to jsou ale krásný sloníci, viď? A ten chobot, jakej mají... No a pak už jsem cítila mokro. 😀 No zbytek dne bude asi ještě vtipnej - v tyhle okamžiky už přestávám být totál vnímavá a chápavá a všechno bude podle mne až těsně po. Dumám, na co to svést... Na zuby! Ještě žádný nejsou, určitě se někde klubou! A v noci několikrát bečela ze spaní... To bude určitě ono! 😝 😅

ssassi
24. kvě 2013

@alenavy hááááhahaháááá 😀 😀 😀 😀 😀
super! moc mě to pobavilo 😎 😎 já už se totiž silně nudím, když dítě tak hezky funguje. asi už potřebuju nějaký další 😝

alenavy
24. kvě 2013

Mimochodem, zhluboka dýchám a mezi jednotlivými nádechy do sebe cpu čokoládu. A v lednici je načatý vínko... 😎

kocanda2009
24. kvě 2013

@ssassi tak já to shrnu takto - naše dítě znakům rozumnělo ale vymýšlelo si své pro svoje vyjádření 😀
A děkuji tedy za popis k čůrání. Mně osobně ta věta " dítě není debil" přijde dost výstižná v tomto kontextu,
takže já s ní souhlasím 😀

@alenavy to jsem slyšela od více lidí, že se počůrají zásadně u rodičů v posteli 😀 Já jsem u nás pak přišla na to, že když se k nám v noci přemístí tak s ním musím jít nejdřív na záchod, jinak by tam ttaky bylo mokro

alenavy
24. kvě 2013

@kocanda2009 Jojo, ty děti jsou fakt chytrý 😀 My máme postele tak, že její postýlka má sundanou bočnici a je přiražená k našim postelím. Vedle její postýlky je ta moje část. A ona se tam tak hezky koulela... No fakt to prostě trefí na tu mou postel 😝 Já fakt nechápala (nechápu doteď, ale pobavila jsem s tím už hodně lidí), hovňous byl v plence fakt naposledy v šestinedělí, kdy jsem ještě s BKM nezačala. Jakmile jsem s tím začala, tak byl hovňous vždycky v nočníku. Ono to začalo hned o půlnoci - první část noci si už téměř nepamatuju, že by byla mokrá plenka. Takže jsem byla vykulená už někdy ve dvě ráno, že je mokro. Ale hlásím, že odpol se to už srovnalo, jsem zvědavá na zítřek 😀 😀 😀

kocanda2009
24. kvě 2013

@alenavy 😀 taky tak máme postele, tak to jsem zvědavá co mně čeká až se mrňous bude koulet.

janinek
24. kvě 2013

Ahoj, ja se sem uplne stydim jit,protoze u nas se absolutne nedari. Plinka vzdy mokra, ale to jsem zvykla, nicmene uz pres dva tydny se mi nevykakala do misticky. Vycura se tam, ale pak se vzpina, vzteka. A pak vzdy do pul hodiny neco v pline. Nekdy treba vim, ze asi chce kakat, ale nestihnu to, protoze ji zrovna delam jidlo nebo tak neco.

@alenavy Diky, pobavilas, ale chapu, ze ty ses nesmala.

janinek
25. kvě 2013

Tak dnes dopo prvni kakinov musticce, to ji po mesicich vysadil tatinek

kacena00
25. kvě 2013

ahoj, mám druhé dítě a opět jsem tu za toho blázna, co trápí dítě tím, že ho dává čurat a kakat ačkoliv mu je teprve 8,5 měsíce!! (to je jen ironie 😉
- buď se lidi jen podivují, při prvním dítěti např. v jeho 18 měsícíh jsem čelila reakcím ze strany rodiny, že bych měla kluka přestat trápit poté, co se spokojeně ohlásil, vyčural a spokojeně si hrál) s bkm jsem u prvního začala až okolo 7.měsíce ačkoliv jsem ho do té doby měla v látkovkách a celé dny měl možnost se vyčurat navolno, protože jsem ho větrala jen jsem pod ním měnila počurané pleny, jen jsem do té doby o BKM nevěděla

u dcery to bylo trochu komplikovanější, rozerpisovat důvody nebudu, chtěla jsem nosit- dcera nechtěla, chtěla jsem BKM - kovat už po 6 nedělí nejdéle- nicméně jsem řešila sousty jiných problémů, zpočátku nesl syn její narození hodně těžce a mít ji u sebe v posteli by pro něj asi bylo hodně těžké, tudíž se mnou v posteli nebyla, když jsem to období překonali a zkoušela jsem ji uspat u sebe, byla natolik vzrušená, že prostě neusnula, až teď vedle mě spokojeně usne 😀

zrátka začala jsem opět po půl roce, zpočátku velké nadšení, dcera hlásila jak o život, jenže posléze se ukázalo, jak tvrdohlavá ona je- to jsem věděla už dřív, teď se to jen potvrdilo -bohužel ji nejvíc baví kakat na břichu, což fakt nechápu 😀 😀 , takže je ochotná vykakat vždycky jen kousek, co ji nejvíc trápí a další si nechá po dašlím jídle 😀 😀

s čuráním přes den- např dnes vyndám ze šátku po probuzení, ona má suchou plenu, ale nevyčurá se a nevyčurá, vzpouzí se, obleču ji a šup už je to v pleně..když se to stane ve městě, o to víc jsem asi za bláznivou matku, která takové "miminečko" trápí s čuráním a ono "samozřejmě" nečurá...(nikdo mi to takhle neřekl, ale po zkušenostech s BKM u syna vím, jak na to nepraktikující nazírají, stejně tak jako jsem byla skeptická já, než jsme začali praktikovat )

v noci jde BKM luxusně, tO je opravdu o komunikaci, vychází to výhradně od dcery,není to o bezplenkování 😉

to jen na úvod proč sleduji Vaši diskuzi, nejde mi však nereaogvat na příspěvek @ssassi a tvou větu kontaktní matka by neměla znát uplakané dítě...snad promineš, vy už se tu asi znáte, já píšu první příspěvek a už se chci proti něčemu ohradit....
mám za to, že u syna jsem měla možnost a byla jsem tisíckrát kontaktnější a zrovna tak jsem "nakazila" mého manžela, ten byl nadšený z toho, jak se synem oba komunikujeme o čurání, kakání, ač byl v počátcích stejně jako já skeptický, syn miloval nošení, nosili jsme ho oba, spinkal s námi v posteli, když si řekl-jako mimčo mě při usínání večer vysloveně odstrkoval, když byl starší to, že chtěl spát jsme poznali jen já a manžel, protože potřebu spát neprojevoval mnutím očiček jako většina dětí, ale naopak zvyšoval svoji tělesnou aktivitu a kdo ho neznal, nechápal, proč chvátáme na to ho uspat, protože jen já a manžel jsme znali ty záchvaty z přetažení a věděli jsme, že o to hůř bude syn usínat, o to víc nočních děsů bude mít....

přesto všechno, jak naladění jsme na něj byly, se syn postupně proplakával prvním rokem života, postupně jak mu vyzrával mozek se mu usínalo čím dál lépe- trvalo mu to kratší dobu, pláč byl méně intenzivní, např první 3 měsíce plakal denně 6-8 hodin, pamatuji i dvě 12-hodinovky, po 3. měsíci života plakával už "jen " 4-6 hodin 3 krát do týdne, ale např ještě v 8měsících proplakal následujících 2,5 dne pokud jsem s ním někam vyrazila (a mezi lidi člověk zkrátka potřebuje..)

bylo vidět, že postupně jak mu dozrávala NS upravovalo se jeho usínání, během spánku se nechal čím dál méně vyrušit...

naopak u dcery jsme podstatně méně kontaktnější, syn je prostě doteď náročnější (viz rána, on doteď plakává 15-20 minut než se srovná- to bylo i před narozením dcery), naopak dcera si brekne tak maximálně minutu, někdy ani to ne

dcera má na práci sledovat syna, prostě on ji baví víc, na kontakt se mnou už jí nezbývá tolik času (naopak syn měl jen mě, tak mě o to víc aktivně "volal"), z druhé strany, s dvěma dětmi už nejde tolik být navázaná na to nemluvně a světe div se, dcera si z toho moc nedělá a to i přestože jako syn nedovede jen tak jednoduše usnout a probudí ji kdejaké šustnutí a znovu už usnout nedokáže, tak nepatří mezi uplakané děti....

takhle generalizovat se to zkrátka nedá....vím jak přesně mě tyhle věty mrzely, když jsem poprvé četla koncept kontinua, synovi už bylo něco přes rok a já měla výčitky, než jsem si to srovnala v hlavě a naznala, že i kdybych se snažila sebevíc, četla knihu už jako těhotná a následně hned po narození, stejně bychom si musely projít tím samým peklem, já i syn, protože bohužel...není vše jen o kontaktním rodičovství, dejme tomu jsou vyjímky, které potvrzují pravidlo 😉