Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

mamusia
7. bře 2011

@sussanah no ked mala Zoe horucky,tak to zas skoro vobec necikala...... takze je to fakt divne,ked chodi kazdu chvilku cikat 😲 a volala si Dr?

sussanah
7. bře 2011

jj prave ze volala a rikala, at radeji prijdeme a prineseme moc, ze je dobre to pro jistotu prekontrolovat, ze s temito priznaky je to na miste 😒 No uvidime, jeste si delam nadeji, ze rozhozene curani je fakt zpusobene tim cestovanim a horecka je od zoubku a skrabani na pindiku je jen objevovani vlastniho tela 😅

evlyn
7. bře 2011

@sussanah když by je neměli v lékárně - zkusila bych lékárnu u nějaké nemocnice, tak ještě vyzkoušet prodejnu zdravotnických potřeb - u nás je mají - kus za 5kč. Jinak Dr říkala buď zkusit chytit do skleničky nebo do zkumavky, jinak do toho sáčku - dát pozor aby se tam nedostalo mazání na zadeček (třeba Rybilka), prostě aby měl pindíka čistého když to nasazuješ..

sussanah
7. bře 2011

@evlyn diky, po zvazeni s manzelem jsem uznali, ze bude pravdepodobnejsi, kdyz to zkusime chytit do sklenicky. Mazani nastesti uz dlouho nepouzivame, jen vyjimecne, ale pro jistotu ho jeste rano umyju, at je to jistota.

jasekd
7. bře 2011

@sussanah Ahoj, no Martin je mladsi a jeste pozadu, cili nemame zas takovej problem, on je zvyklej kakat a curat na prebalovaku, takze ja chytam do vyvarene presnidavkove sklenicky. Predtim ho poradne umeju. A prvni ranni moc to neni, on se nam po probuzeni nevycura nebo jen minimalne, takze az po krmeni. Davam ale jen opravdu na bakt. vysetreni (Uricult) a moc chemicky jenom jestli tam nema zanet, neresime cukry atd. Jsou to dve zkum, jedna nesterilni, jedna steril. na ten Uricult. Na diskusi o ledvinach nekdo resil tohleto a myslim, ze prelejvali varici vodou nejakej pekac z varnyho skla, aby to chytili, podrzet ho trochu nasilim a treba se vycura, spis se do toho trefite nez do sklenicky. Ja bych se toho nocniku trochu bala, ono se sice rozlisi kontaminace od prukazne infekce, ale prece jen ti to to vysetreni zkresli. Prokazatelna inf. je od urciteho poctu bakterii. Jenze proc mas podezreni na infekci, horecka, boli ho curani, neprospiva celkove? Kontaminace muze bejt bud ze spatnyho odberu nebo muze bejt i problem s predkozkou, cili by se mel vyloucit ten spatnej odber. Leda vydesinf. nocnik Savem, ale zas jak na tom sedi, cura si po kuzi a tu nevydesinfikujes. Nebo se vycura ve stoje? To asi jeste ne, co. Sorry za blby dotazy, nemam s vetsima detma zkusenost 😅 Do te sklenicky chytas proud moci ze vzduchu, takze kdyz se ti to povede, muze to byt kontaminovane leda z predkozky, nebo infekce, nebo ciste. Teda v pripade, ze mas cistou sklenicku. Ale neporadim ti, jak udelat odber u takhle stareho ditete, protoze je vetsi nez M., ma svoji hlavu, ale zas asi neni tak velkej, aby to vzal jako hru, ze se ma trefit do sklenicky apod. My odebirali dneska, je to vzdycky boj s casem, stihnout to k Dr. do pul 8, ale M. dneska nadmiru spolupracoval. Tohle s nim ted celkem jde, zato jsme vcera 5x prevlikali cele dite kvuli GER 😀

jasekd
7. bře 2011

@sussanah
Holky, ty sacky nee! Tam je to riziko kontaminace taky vysoke, udelali jsme jednou a byla, ted uz odebirame od cervence co mesic a je to vzdycky cisty 😉

sussanah
7. bře 2011

@jasekd no sestra( volala jsem dr) se me prave ptala i na stav predkozky, ale to ma myslim ok, kazdopadne si ho zitra dr zkontroluje. No podezreni mam proto, ze minuly tyden (jak jsme byli na chate na horach) asi od Ct nechtel moc chodit na nocnik a kdyz uz, tak jen curnul, zacal si porad tahat za pindika ( i pres teplaky). Sice nakonec se vzdycky vycural, ale prislo mi to jako docela boj. O vikendu zacal ucuravat, pocuravat se a pak si treba volal na curani i po 30min (vzdycky cvrnk a hotovo). Navic mu vcera vecer a v noci vyskocila horecka (38,5) a dneska od rana se drzi na 38. Taky zacal prave asi od Ct i mene pit, vylozene mi to prislo, ze pije malo, aby nemusel na zachod. Treba je to fakt jen shoda okolnosti a bojkot nocniku se sesel s rustem zubu=proto ta teplota a zbytecne plasim 😅 ale zas pro jistotu bych tu moc prekontrolovala. Diky za tipy, uz jsme to s muzem vymysleli, dame tu vyvarenou sklenicku dovnitr toho naseho kvetinace, nad kterym jsme ho drzeli jako mimco (ma ho jeste na curani na noc u postele) a tam se uz nejak trefime. Nebo nekdy cura nad ranem a to je tak rozespaly, ze by si toho saskovani se sklenickou nemusel vsimnout 🙂
Jinak prave maly cura uz jen na nocniku v sede, pult nepouzivame uz vubec a do klubicka uz taky nechce. A curani na kluka chci aby s nim muz zacal trenovat ted v lete.

jasekd
7. bře 2011

@sussanah Podle toho, co popisujes, to ta infekce klidne muze byt, cili urcite bych moc dala, i kdyz vetsinou u infekce moc. cest byvaji ty teploty i vyssi, ale to hlavne asi u infekce ledvin, a to by podle me vypadal jinak, daleko hur. Tak pak dej vedet, zda vam neco nasli.

sussanah
7. bře 2011

@jasekd co jsem vycetla, tak prave u zacatku jsou jen mirne teploty a az pozdeji nastupuji horecky, prave az kdyz to dojde k ledvinam. Ale rikam si, ze fakt nema cenu cekat, co a jak a radeji tu moc prekontrolovat (dr prave rikala, ze urcite mame pro jistotu prijit). Zas takova prace to neni a budeme alepson vedet, jestli jenom bojkotuje nebo co se deje.
Diky moc za konzultaci 🙂

sussanah
7. bře 2011

@jasekd jo a musi to byt opravdu ten stredni proud moci nebo to muze byt proste od zacatku? Nevim jeste jak ho prinutim curnout a pak az do sklenicky 😅 No zitra rano bude u nas veselo, asi vstaneme uz v 5 rano, at to stihneme na tu pul 7 😀

jasekd
7. bře 2011

@sussanah Na pul 7? To opravdu vstante v 5. My na 7,30 vstavali v 6, rozbalit dite, umejt, neco malo jsme chytli ve sprse, zabalit, abych vedela, zda pri jidle cural, najist se, rozbalit, vykakat, vycurat - vychytat 😀 Tentokrat jsem chytla dost, minule to byla tak pulka zkumavky kazdej vzorek, ale prej to stacilo. Stredni proud je nejlepsi, ale uprimne, s tim jeho ucuravanim (nekdy cura krasne obloukem a nekdy jak to tlaci, tak ucurava a tece mu to spis po noze) jsem rada, kdyz chytim potrebnou davku, takze spis chytam od zacatku a nemeli jsme od cervence jedinou kontaminaci. Snad to ted nezakriknu 😉 Jinak vys. moce je standardni a dela se skoro u vseho, nam ho poprvy delali, kdyz kvuli tomu GER a ze jsem nemela mliko vubec nepribejval, cili asi na mesici, to nam prave dali ten sacek a kontaminace. Jenze tenkrat slo jen o vylouceni infekce a rekli, ze to staci, pricina byla skutecne jinde. Ale co jsme sledovany na nefro, pytlik zakazali.

sussanah
7. bře 2011

@jasekd ale ne, jsme taky na pul 8, jen neumim psat 😅 No urco to nejak zvladneme, nejsme prvni ani posledni, ze ano.. Radeji budeme chytat od zacatku a pak poutirame podlahu kolem 😀
Jen teda doufam, ze ta vase holcicka v tomhle nebude po Martinovi, protoze s holkou to musi poradna zatez, precejen tam je to riziko mnohem vetsi 😔
Jak ti jinak je? Uz jen mesic 😉

jasekd
7. bře 2011

@sussanah Spatne pani, spatne 😀 Valim se jak tank, nosim puncochace na krecaky, beru Detralex a dneska jsem malem opet zvracela 😀 Ale holcicce se snad dari dobre, kontrolu mam pristi stredu, uz monitor 😕 Jdeme s Martinem, to bude neco. Vycurat se na papirek, monitor, odber krve, ster, UZ a u toho ho mit asi stale na ruce, protoze autem nejezdim, cili asi ho zavru do prenosne tasky (jestli se tam jeste vejde) a tim ho znehybnim a nez se vymota ven, snad bude asopn neco z vysetreni hotove 🙂 Ted jsem chodila sama, bylo to odpoledne atata mel po ordinaci, jenze ted musim rano uz na 7 😅 To taky budem vstavat v 5, aby se M. najedl a vykakal, neni nekdy ta BKM na prekazku? Jine matky by ho nechaly vykadit do pliny a neresily to. Jinak holcicka mela na obou velkych UZ ledviny naprosto ukazkove, cili jsem optimista 🙂 I jinak je v poradku, u Martinka to bylo furt neco, sice vetsina nic zavazneho, ale kolem ledvin a pindika a kulicek sama odchylka. Kulicky uz se spravily 🙂 Jinak te hygieny u holcicky se desim, asi jako vetsina z nas, co mame doma kluka. Zensky, co maj holku, zase resej, jak se budou starat o predkozku a pindika a pripada jim to slozity. Hele, nechas si rict, co cekate? Protoze to uz byste taky za chvili mohli vedet, kdyz je kvalitni UZ. Ja to vim od 13 tt, i kdyz to bylo samo jeste bez zaruky...

sussanah
7. bře 2011

@jasekd jaj no tak vysetreni se synatorem si teda fakt nedokazu predstavit 😀 Ale Martin jeste aspon nechodi, maly by se uz u nikoho ani nezdrzel a zdrhal by mi. Ale prenosna taska zni slibne, jen bych se bala, aby mi ji maly vzteky nerozerval 😀
jj vim, jak jsi o tom utz ledvin male psala, tak drzim palce, at to tak pekne vypada i po narozeni 🙂 Jinak me teda starani se o kluka v tomhle ohledu prijde stokrat jednodussi, predkozka se o sebe vetsinou postara sama, jen je potreba kontrolovat, jinak je vlastne vsechno v pohode. Nedavno jsem tu mela kamaradku s holcickou a ta se koupala spolecne s nasim mladym. Manzel dohlizel, koupal, mydlil a pak doslo na holcicku a ony partie a chudak uplne znejistel a predal to zpatky kamaradce se slovy, ze fakt nevi, jak se vlasten holcicka myje 😀
Jinak na utz jsme byli minuly tyden (nt+) a asi to bude druhy kluk 🙂 Sice zatim jen na 70%, ale ja jim verim 🙂
A hec, ja uz dobrych 14dni nezvracela 😎

mamusia
7. bře 2011

@jasekd aj ja uz ledva fucim a som este stale hladna k tomu 😀 no ja uz budem pomaly popijat cervene vinko od 38tt,necch sa mala pekne pripravuje von,uz mam dost tych tehotenstiev,vsak sme skoro 2 roky vkuse tehotne 😀 Inak ja som mala tiez problem umyvat malu,ked bola babtko,bo niekto tvrdi,ze nechat tam to biele,ze sa to cisti samo,iny tvrdia,ze dat von....no a nakoniec to vsetko umyvame,je tam dost tazky pristup,no kazdy vecer po kupani jej cikulku vtierame este detskym olejcekom,ktory mam na tampone,bo jej to tam po celom dni v plienke dost smrdi 😅 no a ak nahodou sa nieco neumyje,tak tym olejcekom sa to krasne vytrie.....a treba davat pozor nato,aby tie pysky nezrastli dokopy,tak pekne pri vytierani (napr tym olejcekom) jej to tam otvorim a zatila (klop,klop)nam nic nezarasta 😉 A meno este nemate? Ja idem zajtra 1x do nemocky na monitoring,no s malou by som to urcite nezvladla - mne teraz zacne chodit mama na 2-3 dni v tyzdni az do porodu,ze nech si mozem trosku oddychnut,tak aspon nieco 🙂
@sussanah jeeej a chces chlapceka radsej? Ja som moc chcela dalsie dievcatko a je to baba zatial podla vsetkych utz 😵

jasekd
7. bře 2011

@sussanah Vsad se, ze zitra nejpozdeji se poblijes 😀 😀 😀 Jinak nemit malej tu ledvinu, tak toho pindika vubec neresim, taky mi pripada, ze staci normalni hygiena, kontrolovat, my jen ve vane poradne umyjem a az to zmekne, malinko bez nasili pretahnem, aby byl cistej, u tehle deti spis prevlada nazor, ze trosku pretahovat... Kdezto ta holcicka, no pomoc, ja to videla na porodnic u spolubydlici male, jak kdyz se pokakala, mela to vsude, necham si rozhodne udelat instruktaz myti, i kdyz teoret. to clovek vi. Tasku rozervat nesmi, neni nase 😀 Zkusim to doma. Mozna manzel pujde se mnou aspon abych si dosla na to WC s tim papirkem, i tak mam problem se na nej trefit. Pres bricho nevidim uz par mesicu. Martin jak se jen vali a plazi po zemi, tak ho zas musim vsude drzet. Oni tam maji takovou detskou zidlicku, ale pro nej to bohuzel jeste neni, a vytirat ordinaci by nemusel, ikdyz verim, ze tam maji cisto. Kdyz sestry nemaji fofr, tak jsou ochotne pohlidat, ale ten fofr je tam skoro furt.

jasekd
7. bře 2011

@mamusia Jo to jsem rekla kamosce, co ma kluka, ze to holcickam muze srust a uplne se vydesila, oni meli u kloucka trochu problem s predkozkou, byl na uvolnovani sondou, tak si myslela, ze holky jsou OK, a rikala, ze teda radsi zas kluka, a asi ho ceka 🙂 Ja jsem chtela trosku vic kluka kvuli Martinkovi, ale manzel si strasne pral holcicku a ja poprvy taky, tak jsme nakonec asi radsi, ale clovek si na obou variantach najde to pekne a ma radost z obojeho. Ja nejvetsi z toho, ze nema tu dilataci 🙂 Jmeno bude asi Vendulka. Ja chtela Zuzanku, ale ta neprojde. Uzavrene to jeste neni, ale vzhledem k tomu, ze to nijak neresime, asi ta V. zustane. Kamoska co ma holcicku taky moc chtela druhou holku a ma ji. Polde me lepsi varianta, kdyz by si clovek mohl vybrat, je, kdyz par, tak starsi kluk a mensi holka. Snad z ni manzel neudela fakana rozcapenyho, moc se na ni tesi. Ja zas budu rozmazlovat Macinku kdyztak, je to muj chlapecek 🙂 Vino nesnasim, budu pit malinik a sliz ze seminka. No uz aby to bylo za mnou. I kdyz je to asi moje posledni tehotenstvi a to je mi trochu lito, pres vsechny ty problemy, co mam, je to pekne cekat mimco.

mamusia
7. bře 2011

@jasekd aj ja pijem malinik aj semienka a aj alchemiku,no to vinko,to je uz na vyhananie malinkej,nie na pripravu na porod 😉 NO a tiez si pamatam,ze Zoe mala kaku vsade,ked este mala riedke,no zas teraz budeme bkm-kovat odzaciatku,takze sa moc nato tesim,dufam,zesa nam bude darit aspon tu kaku 😉

jasekd
7. bře 2011

@mamusia Ja jsem jeste nezacala, Konik pridava tyden proti doktorce, cili jsem spis 35 tt. Mam uz zacit s malinikem? A odkdy seminko? Si to nejak nepamatuju.

mamusia
7. bře 2011

@jasekd ja som citala,ze od 34-36tt sa moze malinik,tak ja pijem od 34tt jednu salku od 36tt pijem dve a od 38tt budem pit tri denne. A s lanovym semienkom som zacinala spolu s malinikom,varim si ten sliz,no stane sa,ze niekedy vecer uz nevladzem a tak hadam 2-3x som uz aj nemala 😅 Este od 38tt idem brat poupalka dvouleta a homeo Arnica Montana

mamusia
7. bře 2011

@jasekd a konik nepridava tyzden,to je tak,ze ak si napr 35+1,tak je to ukonceny 35tt + 1 den,cize prebiehajucu 36tt 🙂

jasekd
7. bře 2011

@mamusia Ja tomu pocitani rozumim, ale u Dr. maj ty pocty trochu jinak, i termin mam malinko jinak, nez vypocetla konikovska kalkulacka. Jinak presne na den teda nevim, kolik vlastne jsem, proste jen pristi tyden u Dr. bude sestra hlasit 36. tt. Pocitali to podle toho kolecka otocnyho. Tak to asi zacnu s tim malinikem, ten ujde, do slizu se budu muset nutit 😝 Jo a tu Arnicu mam taky koupenou.

mamusia
7. bře 2011

@jasekd no co som citala,tak najpresnejsi datum porodu je ten,co Ti ukazal prvy utz,potom sa uz vacsinou lisia datumy a cim si blizsie k porodu,tym sa datum posuva dalej.... Ja ten sliz zapijam mineralkou so zapchatym nosom 😀

jasekd
7. bře 2011

@mamusia Mne u Martinka vysel na den presne termin dle posledni menstruace. Ted mam ty terminy dle Dr. podle PM 12.4., dle UZ ze 14.tt 10.4. a podle UZ z 20.tt 19.4. a z 32.tt. 18.4. Konik pise 11.4., coz je hezke datum 🙂 Martinek se narodil 29.3., tak by mohli bejt i presne o rok, ale zas tak nespecham. Sliz piju s citronem.

mamusia
7. bře 2011

@jasekd mne zas ak sa mala narodi 01.04,tak bude presne 15 mesiacov rozdiel 🙂

sussanah
7. bře 2011

@mamusia o ja chtela prvne spis holcicku, chvilku mi trvalo, nez jsem se srovnala s tim, ze7 to bude kluk. Videli jsme to jasne na 20tt utz a teda bylo to opravdu stoprocentni 😀 Ale samoze jsem rada, ze mame kluka ted 🙂 A ted jsem si prave rikala, ze by bylo fajn mit 2 kluky a manzel porad, ze by tu holku, at si vyzkousime oboje. No a je to kluk (zatoim na 70%), tak uvidime. Ale je to tak, jak rikala @jasekd , ono je to v podstate stejne nakonec jedno, hlavne at vsechno funguje jak ma 🙂
Jinak s temi srusty u holek, no nic moc, ale pry se to spis tyka holek, co davaji papirovky a malo prebaluji, protoze to v podstate mene resi a nekoukaji, co kde je. Ale slysela jsem uz i o pripadu, kdy byla 3leta odplenkovana a stejne mela srusty 😖
@jasekd no toho slizu se taky docela desim 😝 ale malinik mi moooooc chutnal, takze na ten se i tesim, tim jsem se vylozene prolevala 🙂 Vendulka je hezke jmeno 🙂 Me se libi i martin, ale tech mam v rodine strasne moc 😒 U nas to bude asi Simon a kdyby nakonec holka, tak Alice
Jo a me, az je to divne, vychazeji vsechny TP stejne, jak ms, tak vsechny utz, co jsem zatim absolvovala, vcetne toho NT ukazuji na 14.9. 🙂 A to je zrovna narozena neter, takze kdyz jsme ji to rekli, tak se cely vecer tetelila, jaka je to velika pocta, ze se maly narodi na jeji narozeniny 🙂

ameliejulliette
8. bře 2011

@jasekd Se slizem jsem to "obelstila" tak, že jsem si vařila ovesnou kaši a do toho přidávala lněné semínko a nechala dýl vařit, aby se vyslizovalo 😉 Docela to šlo (ale že by to zrovna nám pomohlo, to nevím 🙂 )
@sussanah Jak to, že tak brzo víš, že to na 70% bude kluk? Šimon je krásné jméno 🙂 Alice se mi taky moc líbí 😉
Jste mě docela vyděsily s tím srůstáním u holčiček, jinak taky bychom chtěli jako druhé holčičku, a když se nepovede, rádi bychom nějakou do třetice adoptovali, to teď hodně řešíme, protože asi bude potřeba nějaký předstih, ať na ni nečekáme do padesáti... 😝 Ale když jsem v porodnici myla Benjaminkovi poněkolikáté smolku z pytlíku, děkovala jsem za syna, protože jsem si nedovedla představit, jak bych to sundavala z holčičky... 😖

A proč píšu v takovou nelidskou hodinu: 😀 (Mě vždycky kojení hrozně probere)
Začerstva jsem chtěla napsat, že poprvé se ospalá matka probrala včas, aby drobečka rozbalila a on se krásně vyčůral na podložce 😀 Zachránili jsme hodobóžovou noční plínku 😀 Ale hlavně snad si to takhle zapamatuje, že stačí malinko dýl vydržet, že ho skutečně rozbalím 😀 a nebo že já už začnu reagovat dřív, když vidím, že výsledek to má 😉
Tak dobré ráno 😉

lmm
8. bře 2011

ahoj ženské, popsaly jste toho tolik, že nemám čas to dočítat, jen k tomu chytání čůrání, u kluka je pytlík dobrej (dávali jsme to ikskrát, se synem jsem nedělala BKM a vždycky bez kontaminace), na holku nevím, jak bych to lepila, ale ta dělá BKM, takže je to lepší. Vyvařím pekáček z varného skla a do něj chytáme, pak přeliju do vyvařené skleničky. Přeju, ať je to v pořádku.

jasekd
8. bře 2011

@lmm Vidis, my mame pytlik z nefrologie zakazanej, proste riziko kontaminace je daleko vetsi, z predkozky, z kuze, navic nechytnes stredni proud. Myslim, ze to riziko je tim vetsi, cim je dite mladsi a predkozka mene uvolnena, tudiz se to hur omejva, proto ja radim, chytat do sklenicky, na pytlik se vykaslat 😉 Myslim, ze jste meli docela kliku, ze z pytliku to bylo ciste. Ja hlavne musim mit jistotu, ze tam ty bakterie proste nejsou a ne pak resit, ze jsme asi spatne nalepili pytlik, u nas se to resi vic. Vy mate taky problem s ledvinama nebo jste chytali "jen" protoze byl zrovna nemocnej? Pekacek je dobrej tip, tak nevim, zda jsi to uz psala ty tady nebo nekdo na diskusi o ledvinach... Akorat ja nemam tak velkej hrnec, baych v nem vyvarila pekac. Snad to nebudem u slecny potrebovat...
@sussanah Tak pak napis, jak jste uspeli 😉
@ameliejulliette Holcicku ted neres, mas Benika, jinak ja se toho myti taky desim, prave ze jsem videla v porodnici, kam vsude jim to leze 😝 Takze ty bys chtela dve deti vlastni a kdyz holka nebude, tak adoptovanou? To obdivuju, ja bych se toho bala. Mozna kdybych nemohla mit vlastni deti, ale nastesti muzu. Ja bych mozna chtela i tri deti, ale kdyz nam to vyslo takhle, tak asi ne, nevim, zda bych zvladla fyzicky treti tehotenstvi, uz tohle stoji za prd. Jinak s BKM jste nejaky sikovny, na to, jak je malej. Jestli holka nebude mit reflux, musim to taky zkusit hned od zacatku 🙂

lmm
8. bře 2011

@jasekd, my jsme to měli jen kvůli nemocem, naštěstí. Předkožku má furt neuvolněnou, ale na ten základní rozbor to tam asi fakt nevadilo, že je tam nějakej ten bacil. Švagrové holčička měla rozšířenou pánvičku, chytali taky do pytlíku, takže tady na nefrologii asi nic neříkali, já nevím. Ale jak mi popisovala, jak jí to lepí, uf uf. Pekáček mám takovej malej, akorát na dětskou prdelku 🙂. Už jsem to tu psala, je to bezva.
Já mám po klukovi holku, jsem docela ráda, že jsme kakance dlouho nemuseli řešit, teď pokaždé, když se pokadí, umývám jak divá, a to už jsou spíš bobky než vaječina. Tu nevím, jak bych vymývala.