Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ameliejulliette
18. srp 2011

@k_a_j_k_a Přeju pevné nervy 😉 Ale přijde mi to hezké, že už plenky "nechce", a snad si brzo uvědomí, že je pak rozdíl se počůrat v těch kalhotkách... A zkoušela jsi ji dávat čůrat i nějak jinak / jinam ? Bezplenkujete i venku (zalévání travičky, kytiček) ?

lmm
19. srp 2011

@majka1981, no určitě to zvyšuje pravděpodobnost, že se vyčůrá do nočníku než na zem, když je zem pokrytá nočníky 🙂. My jsme je dostali, protože jsem sháněla malinký nočník a všechny jsem zaúkolovala a takhle se nám sešly. Nejdřív jsme je měli různě po místnostech, ale teď stojí všechny v řadě v obýváku a když se dcera zasekne, že nechce na nočník, jdeme kolem nich, říkáme zvuky zvířátek a ona si většinou nakonec některé vybere 🙂.

sussanah
19. srp 2011

@lmm jaj to musi byt hezke, curani do kravicky a podobne 😀

Tak ja uz mam nachystane nove kvetinacky pro prcka, ale zjistila jsem, ze maji jednu zasadni vadu. Na spodku maji takove predperforovane dirky 😀 Sice to neni uplna dirka, voda v nich drzi, ale precejen bych nechtela byt u toho, kdyz to drzet nebude 😖 Kupuju totiz takove plastove obaly na kvetinace, jsou suprvelikostne a maji obly okraj. A tede uvazuju, cim bych tak mohla ty dirky premaznout, nemate nejaky navrh?
Jinak nas mlady uz spi i v noci uplne bez plen a bez nehody 😵 Dneska v noci jsem ho teda vzbudila, kdyz jsem sla na zachod, tak jen vstal, zahlasil, ze se prida, udelali jsme tandem a sel zase spat 🙂

k_a_j_k_a
19. srp 2011

@ameliejulliette skusali sme do vane po stojacky, v klbku, do WC, na nocnik, dnes aj vonku, lebo odmietla plienky, tak sme boli vonku bez nich. Ale zatial sa moc nedari 😖 plienky nechce a cikat nechce. Problem je v tom, ze este sama nechodi, tak som aspon dala do kocika nepremokavu podlozku a latkovu plienku a davala som ju kazdu chvilku na travicku. To sa jej ako-tak pacilo, ale aj tak sa nakoniec vycikala v kociku. Ale dnes som aspon zistila, ze ked jej treba cikat, tak zacne kricat a byt nervozna. Snad sa niekam dopracujeme.

ameliejulliette
19. srp 2011

@k_a_j_k_a Určitě to spolu zvládnete 😉

petulka33
20. srp 2011

Ahoj holky, chci se zeptat... od kdy jste začaly u dětí praktikovat BKM a jak? Mě se totiž Zorinka vzteká, když ji držím v klubíčku nad miskou, ale do plínky moc nechce. teda případně tam potřebu vykoná, ale odmítá v ní zůstat. nejspokojenější je, když ji rozbalím a může kajdit nebo čůrat v leže do rozevřené plínky. Když už BKM, tak bych byla ráda, aby to šlo do misky a ne do plínky, ale zase se mi ji nechce trápit. Kolikrát chce čůrat, bečí, tak ji rozbalím, podržím nad miskou...řev, řev, řev, vím, že to bude chvíli trvat, než se teda zklidní a pustí to, ale když už je to někdy delší chvíli, tak si řeknu, že teda chce asi něco jiného a ne čůrat, položím ji na plínku a ona se vyčůrá 😠 Zažila jste to některá? Jak a co s tím? přece nebudu pořád vyhazovat plíny nebo kdybych je nahradila látkovkama, tak je prát, když čůrá/kaká až po rozbalení... ☹ Jak ji lépe přimět k tomu, aby to šlo kam chci já? 😀

sussanah
20. srp 2011

@petulka33 ahoj, na mesc a tyden jsou to fajn uspechy 🙂 Me maly cural a kakal taky na plinku na pultu, ale meli jsme latkove, takze jsem ho rozbalila, tou latkovou chytla zbytek (nebyvala temer nikdy sucha) a dala cistou. Pak jsme presli na umyvadlo. tam se videl v zrcadle, to se mi libilo a cural/kakal asi 4m do umyvadla. Az teprve potom jsem koupila kyblicek a pak uz to slo. Blbe je, ze v tomto veku ji proste jeste moc nezabavis 😉

petulka33
20. srp 2011

@sussanah díky za povzbuzení, já jen že ze začátku to nebylo až takové řvaní a výsledky byly mnohem lepší. co podržení nad miskou, to skóre... teď zase ten samý scénář - řev a když ji položím zpátky na přebalovák na plenku, tak se počůrá... nouž jsem přemýšlela i nad tím, že na stěnu nad přebalovákem pověsím nějaké kračky, nebo obrázek, aby se na to koukala a nečučela jen do zdi 😀

sussanah
20. srp 2011

@petulka33 klidne zkus, treba zabere 🙂 ted se koukam, ty mas deti presne 3r po sobe?? To jsi se teda super trefila 😀

petulka33
20. srp 2011

@sussanah bez 28minut jsou 3roky od sebe, klaplo to na stejný datum 😵 tak za dnešek hlásím 2 úspěšné pokusy v klubíčku

hanibani
21. srp 2011

@petulka33 Ahoj, začli jsme asi ve dvou týdnech až už bylo v pohodě kojení. Myslím že moc neprotestoval, ale asi jsme hledali vyhovující polohu. Ze začátku když čural nebo kakal do plínky jsem dělala sss, a postupně jsem začla dávat v klubíčku na nočník, párkrát u toho ještě zasyčela a nějak se to spojilo. Mám ovšem naprosto ukázkového bezplínkáče (zatím ještě s plínkama), protože hlásí tak vehementně, že se to nedá je tak přejít. Jinak jsem moc líná na to abych s ním lítala při každém čurání do koupelny, takže čuráme a kakáme u postele do nočníku. Zatím máme 100% úspěšnost s kakáním, je naprosto nepříčetný když by měl kakat do plínky, čurání zvládám po ránu to hlásí ukázkově a většinu času když jsme doma, venku ale občas nestíhám, to se ovšem začne hned rozčilovat když má mokro. Snažím se dávat látkovky aby to cítil ale občas jsem lenoch a vytáhnu i jednorázovky, prostě podle času, toho co zrovna děláme a kolik mám práce doma nebo jak moc se potřebuju věnovat Klárce (3,5 letá, ještě nechodí do školky, takže je to tady občas mazec) Tak ať vám to jde v pohodě a bez stresů.

majka1981
21. srp 2011

@petulka33 ahoj, u nas to bolo tak, ze sice som vedela o bkm uz pred porodom, ale informovana atd som nebola. Napriek tomu som vlastne intuitivne hovorila signal pri kakani a cikani, lebo to robil zasadne na prebalovaku. Na vylucovanie do wecka som potom prisla v piatom mesiaci (kakal rano o piatej a nebola som velmi nadsena riadit hned rano plnu plienku a ritulu 😝 a strasne mi ho bolo luto...). Tak som to skusila. Na cikanie sme potom presli v siedmom mesiaci aj cez den a super to funguje (niekedy lepsie, niekedy horsie dni... ako tak ako som vyrovnana, ci sa nieco nove uci, aku ma naladu ci sa trafime co vlastne chce, kolko mam casu atd). Nerob si z toho stres, nahaj ju este kakat a cikat aj do plienky, ona si na to postupne zvikne, hovor jej signal a uvidis, to sa same polepsi. Co ma este napadlo je, ze okolo 6. tyzdna je prvy rastovy spurt, kedy dieta je celkove mimo - vyzaduje viacej prsnik, horsie spava atd, moznoze to suvisi aj s tym... Uvidis o tyzden - dva, ze bude lepsie 🙂 . A co tak jej spievat pri tom? Aj ked na odlakanie je este trosku skoro, ale mohla by si to skusit. Prajem vam stasne bezplienkovanie a daj nam vediet, ako na tom ste 🙂

rozarka65
21. srp 2011

@hanibani Ahojky!🙂 Než se malá narodila,tak jsem přelouskala knížku Bez plenky a byla jsem rozhodnutá to zkusit...v porodnici jsem jsem jen tak zkusila dát malou nad umyvadlo a Eli se vyčůrala a vykala...🙂 Když jsem neměla dost trpělivosti čekat nebo když plakala a já myslela,že už hotovo a odešla jsem a nebylo hotovo,tak se rozkřičela ještě víc a někdy se vyčůrala radši na zem než aby se nechala zabalit do plínky...Jinak taky nekaká do plínky...🙂 Ale pořád jsem nevypozorovala signál...🙂 Dávám ji na nočník když ji rozbalím nebo když naznačuje tlačení....a nebo když pláče...je třeba rozbalená,spokojená a najednou začne plakat....a i obráceně....je na nočníčku a je vyčůraná (někdy to nezaregistruji) a nechce kakat,tak mi taky pláčem říká - mámo,hotovo...🙂 Ale pořád to není ono,někdy jsem natvrdlá,trvá mi než mi to dojde....☹ A taky řeším,jetli v noci,když naznačuje tlačení a spí u toho,dát na nočník...dneska měla suchou plínku skoro celou noc a počůráno až ráno,kdy jsem váhala jestli ji vzbudit...A taky mám problém s tím,že sice beru nočník všude,ale nikdo z mého okolí se s tím nesetkal,tak když na nočníku pláče,tak ji nenechám dostatek času....bojím se negativních reakcí,jako že ji trápím nebo tak něco...kokají na mne všichni jako na blázna...

jasekd
21. srp 2011

@petulka33 Super ten presny odstup, to jste se trefili 😵 Mne dela V. to same, do cinaku se vycurala jednou! Rev nebo proste cumi a kdyz ji polozim, vykaka se n. vycura na plinku, starsi byl to same, klubko nechtel. Oba dost zvraci, starsi mel vylozene GER, tak mozna proto. Ted mame s malou dalsi problem, tak jsem se na cinak vykaslala, a nechavam rozbalenou, at si to dela jak chce ona 😉

rozarka65
21. srp 2011

@jasekd To Eli blindí po kojení....ale je to těžké,protože je jak "průtokáč"...když jsem ji před kojením rozbalila,dala vyčůrat a nechala rozbalenou,tak během půl hodiny čůrala snad 6x...🙂

zlilly
21. srp 2011

náš mrňous byl užasnej dneska ráno. doplazil se do koupelny, pak mlatil nočníkem do podlahy, tak sem ho zeslikla a posadila a on se krásně vyčural. 😵 já padám do mdlob.

sussanah
21. srp 2011

@zlilly no ja myslim, ze to krasne odpovida veku, zacina se mu to spojovat 🙂

hanibani
21. srp 2011

@rozarka65 tak to jsme na tom podobně, týden před porodem jsem přelítla knížku a byla rozhodnutá do toho jít. Přece jen druhé dítko už člověk nemá strach chytit 😀 Jinak řeším to samé co ty, když Táda potřebuje kakat, tak holt vytáhnu nočník kdekoliv, a lidi koukají jak.. což mi není zrovna dvakrát příjemné, naštěstí Tadeáš se na všechny usmívá a většinou nevypadá že by nějak trpěl, už jsme kakali i na kanál uprostřed hlavního náměstí tady u nás ve Znojmě, za chvilku budu za místního exota, no co už. Taky řeším jak to budeme dělat v zimě, holky, jak se provozuje bezplínkovka v zimě? Signály u nás jsou následující, když spí a už se mu chce, trošku kvikne, pak ještě jednou a když nereaguju ani na potřetí, většinou se počurá do plínky, kakání hlásí tak že se začne šíleně vrtět a házet sebou a funí u toho jak ježek, fakt se to nedá přehlídnout a když mi to pořád nedochází tak začne pobrekávat, to už mě to pak trkne úplně. No a jindy se stane že mi leží na břiše, pod ním mám jen kousek látkovky, hodí úsměv a já mám na břiše teplo, počural mě už několikrát, až se mi tuhle manžel smál, co že mi to vlastně spolu praktikujeme 😀
Jinak koukám že tady máme holky všechny úplně úžasný a šikovný mimča, to je nádhera

rozarka65
21. srp 2011

@hanibani Jéé,nad kanálem už taky Eli kakala,ale nebylo to uprostřed náměstí...🙂 Jinak v autobuse,v obchodě...jen pan doktor na kyčlích mě sjel takovým pohledem,jako kdybych jí ubližovala...☹ To máš hezky vypozorované...🙂 No v noci mi to občas dělá problém vstát...zvlášť když vím,že sice hlásí,ale spí u toho....musím to napravit...🙂 Teď jsem nechávala Eli hodně větrat,tak jsem byla počůraná pořád...🙂 Jsou to naše šikulky...🙂 Je úžasné,jak jsou ta miminka chytrá...🙂

peepka
22. srp 2011

no moje nervy vy o babatkach a o tom ako ich mozog funguje asi vela neviete...

a na prvej strane zena pisala ze ahh ake super, lepsie nez nechat babatko vo vykaloch no neviem ako ona ale ja svojho prebalim hned ako sa pokaka.

moc nechapem vyznam tejto metody.. mozno tak usetrit love...chudata babatka 😒

nutit kakat, fukat na pipika aby sa vycural omg

rozarka65
22. srp 2011

@peepka Ale my je nenutíme...jen na ně reagujeme....Eli mi kakala do plínky jen jednou a když jsem ji po rozbalení plínky jen zkusila dát v klubíčku nad umyvadlo a ona se vyčůrala a vykakala...tak už mi od té doby do plínky nekaká...a když jsem ji příště dala zas a nic,tak jsem myslela,že nepotřebuje a chtěla ji zabalit,tak se tak rozčílila a než aby se vykakala do plínky,tak to přistálo na zemi...🙂

sussanah
22. srp 2011

@peepka 😀 😀 Kdyz vis tak strasne moc o tom, jak mozek miminka funguje, tak si opravdu myslis, ze je mozne miminko prinutit, aby se vycuralo??? Je neprinutis, ony to proste delaji a tady jde jen o to, najit ten spravny signal pro to, abych dala mimcu moznost se vykakat/vycurat jinam nez do plinky. A moje mimco fakt jako chudinka nevypadalo, kdyz spokojene kakalo do nocniku od 4m 😀

luty
22. srp 2011

@k_a_j_k_a Reaguji opozdene. Taky si myslim, ze Natalce zaclo docvakavat, ze je lepsi se vycurat nekam jinam nez do pliny. Coz je super!!! Jenze u deti to neni stejne jako s novym softwarem do pocitace. Chvili ji trva, nez se nektere veci nauci a nez si je zapamatuji tak, aby priste vedely... Ja bych nenasilne pokracovala dale, "zneuzila" starsi sestricku k tomu, aby ukazovala, ze rekne, kdyz chce curat a jak cura (chodi na zachod, nebo na nocnik?). No a vyuzit toho, ze je leto, takze bez pliny, co to jde. Nenecha si obliknout aspon kalhotky s nejakou vkladackou, at takhle muzete aspon ven a neprepiras kocarek kazdy den?
Jinak drzim pesti, at se Vam dari!!!!

luty
22. srp 2011

@peepka Jde o to, ze Ti miminko da najevo, ze chce curat, nebo kakat tesne pred tim, nez to udela. Proc to asi dela? Snazim se jen reagovat na jeho potreby. Kdyz rekne, ze ma hlad, taky mu dam najist.
Naprosto odmitam metody uceni na nocnik, ktere praktikuji nekteri lide, kdy nuti dite chodit na nocnik, trestaji za to, ze se nevycura, nechavaji ho na nocniku, dokud se nevycura apod. Vstavaji mi vlasy na hlave, kdyz slysim nase babicky, jak nuti Jarinka curat (uz jsem zasahla), a rikaji mu, jak je zlobivy a osklivy chlapecek, ze se nevycural, kdyz ony zrovna chteji... Ja ho dam na nocnik, kdyz mi ukaze, ze chce. To je obrovsky rozdil 😉

k_a_j_k_a
22. srp 2011

Dakujeme za povzbudenie. Zacina to byt lepsie a lepsie. Natalka sice cika vacsinou mimo nocnika, ale mame novy, kt. je o dost mensi a zatial sa jej na nom paci. Dnes cikala patkrat mimo a trikrat do nocnika a raz si klakla vonku. A zbytok islo cez spanie do plienky, po com sa mi hned zobudila a ked som ju prebalila spala dalej. Takze postupne sa zlepsuje 🙂
@luty viem, ze to chvilku trva, na nocnik chodievaju obe dcerky spolu 🙂 - mame dva. Natalke vadi ked ma plienku a aj ked jej dam do gatiek vkladacku. Zato gatky sa jej pacia 🙂 a vzdy, ked ich ma mokre, tak protestuje. Do kocika a autosedacky som vymyslela nepremokavu latku (pogumovane frote, mame z toho chranice na madrace pre deti) a na to klasicku storcovu latkovu plienku. Takze nemusim prat kocik aj ked sa nahodou pocika 🙂

luty
22. srp 2011

@k_a_j_k_a To je dobre, ja bych z prni kocarku asi zesedivela🙂
Natalka je moc sikovna, Jarecek hlasi dobre, ale kdyz to pusti do plinky a je pritom necim prilis zaujaty, nevadi mu ani durch mokra plina 😕

rozarka65
22. srp 2011

@peepka souhlasím s @luty ...jsou to stejné signály jako třeba když se během kojení pustí a podívá se na mne-tzn.že ji mám dát odkrcnout....neo když usne a já ji položím do postýlky a během chvilky je vzhůru....potřebuje buď odkrcnout nebo vypila moc mlíčka a trochu ublinknout nebo ještě čůrat nebo kakat...to když jse ji po koupání masírovala bříško....nebo v noci spinká a u toho naznačuje tlačení,tak rozbalím,vyčůrá se a hned usne ještě na nočníku,ani mlíko nechce...🙂 Nebo je rozbalená,spokojená,"povídáme si" a najednou začne plakat-potřebuje čůrat....

k_a_j_k_a
22. srp 2011

@luty no Natalaka zatial moc dopredu nehlasi, aspon som si nevsimla, len niekedy zacne byt nervozna a place, ked potrebuje. Problem je ten, ze ona je od prirody taka uplakana, cize sa mi mnohokrat blbo rozlisuje, co chce ☹ dnes napr. dostala zachvat placu a nevedela prestat a nakoniec som zistila, ze potrebovala kakat. Musim sa to este naucit aj ja 🙂 inak, ked sa pocika do plienky, tak jej to vadi hned.
A vy pouzivate plienky ? Ci uz len na spinkanie? Ake plienky pouzivas? My mame latkove, cize asi preto jej to vadi, hlavne, ked jej nedam staydry vrstvu. Jednorazovky mame na noc, ale pri tych mi nehlasi, aj ked sa jej cvrkne pred spanim.

luty
22. srp 2011

@k_a_j_k_a Jarecek signaly nevydaval prilis zretelne, ale byly. Taky se casem meni, podle toho, jak roste a komunikuje. Ted curani znakuje (poklepe si na plinku), ale casto to vypada jako by si jen sahnul na plinku behem toho, kdyz nekam utika, takze to nevidim. Urcite to u nas nevypada tak, ze by volal: "Maminko, mne se chce curat, byla bys tak hodna a sundala mi plinecku a posadila me na nocnik?" 🙂))
Takze plinky porad mame. Nehod je dost, zalezi na tom, jak moc pije a jak "moc ma zrovna prace", ale v prumeru tak 2/3 az 3/4 chytame. Kakani se nechyti jen velmi vyjimecne. Noci neresim vubec, dam vycurat tesne pred spanim po kojeni (to si sam rekne), spi celou noc, nepije, nebudi se (ted teda jo, ale rostou mu stolicky) a rano je bambuska s vkladackou durch, pak jeste vycura pul nocniku. Asi mam doma maleho velblouda, ze si to tak shromazduje🙂 Mozna by se to zlomilo, kdybych ho nechala bez plinky, at si procura teplacky, ale na to jsem jeste srab. Ted v lete ho nechavam venku (kdyz jsme u nasich) behat jen v triku a to si vetsinou cura vesele okolo, aniz by neco naznacil...
Plinky mam latkove, separacku davam jen na noc, jinak cc na tretinky.

hanibani
22. srp 2011

ach ty noci, taky jsem celkem tuhá, většinou mě budí zrovna když se mi něco zdá, nadává a já pořád nic 😀