Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

prsky
21. zář 2011

@majka1981 je to normalne

majka1981
22. zář 2011

@prsky diky 🙂
a myslis, ze sa to este zmeni (kvoli pocasiu? ked bude chladnejsie?)

majka1981
22. zář 2011

@luty a Tvoj je este kojeny ci nie?

ssassi
22. zář 2011

@majka1981 hm, no já jsem přemýšlela o tom, že později ty látkovky asi zavedu. právě, jak píšeš, že když bude malý aktivnější, abych případnou nehodu poznala hned. uvidíme. spíš se taky bojím, že jak se bude zajímat o víc věcí, bude víc pohyblivější atd... jestli bude ta signalizace stále tak dobře čitelná. hlásí mi to zatím hezky. jen aby to zůstalo.

ssassi
22. zář 2011

@crysmile můj viktor taky čurá dost často. po jídle je to klidně po čtvrt hodině. ale je super, že dokáže opravdu počkat, až ho rozbalím a dám nad umyvadlo (ke stromečku :o) ). začínali jsme tak, že vždycky, když jsem ho rozbalila a uvolnil se mu pindík, tak si cvrkl. tak jsem ho pak hned po probuzení a chvilku po jídle nosila na přebalovák a většinou se povedlo. vždycky jsem při tom opakovala stejně slovo. teď už nějaký týden čurá do umavdla. například od včerejší asi jedné hodiny odpoledne má tu stejnou suchou plenku! to jsem víc počuraná nebo pokaděná já. tůdle, když už jsem si myslela, že je dokakáno a nesla ho od umyvadla na přebalovák (mám ho na pračce v koupelně, žádná dálka), tak ještě trochu hodil na mě a na zem 😀 . nebo když ho utírám po mytí, tak čurá. většinou to chytnu do plínky, ale včera jsem to schytala od hlavy k patě:o)

luty
22. zář 2011

@majka1981 Jo, kojim 2-3x denne (rano, vecer a mekdy pres den - kdyz toho moc nevypije). Jak si myslis, ze to ovlivnuje frekvenci moceni?

luty
22. zář 2011

@prsky Chces rict, ze bych mohla ovlivnit frekvenci moceni? Zkousela jsem ho davat jen co hodinku, docela dlouho, ale v te dobe mel docela slusny bojkot, takze to k nicemu nevedlo... Rada bych to nejak ovlinila, ale netusim jak na to..
Ted si vzpominam, ze kdyz jsme zredukovala pocet kojeni, tak pres den pil dost malo, to cural tak co 2h, ale ja jsme zase byla na mrtvici, ze skoncime v nemocnici na rehydrataci (cural celkem koncentrovanou moc a male objemy). Nicmene pak se "rozpil" trochu vic a zase zacal curat co pul hodinky. Navic prestal hlasit. Nechala jsem svou frekvenci vysazovani co hodinku a pul, dve a melo to za nasteledek spoustu pocurnych plinek.. Asi jsem mela vytrvat, ze? Nevim, jak ted na nej...

majka1981
22. zář 2011

@ssassi mozes to riesit aspon na doma so stvorcami + na priklad flip ´pulky, to mne osobne vyhovovalo velmi dobre, pokial sa da babo prebalit (to u mojho uz nehrozi... strasne sa zacne krutit atd )
co sa tyka signalov, tak to sa asi este zmeni, babätka to celkove menia ... mam dojem ze ako nahle si na daco zvyknem, tak to moj krpec zmeni 😠
@luty no u nas to bolo tak, ze po kojeni sa vycikal 30 minut, potom este raz po 30 minutach a potom to uz boli dlhsie intervaly, aj 45-60 minut do dalsieho kojenia. pomedzi sice pil aj vodu, ale nie az tak tolko. teraz od kedy ho troskku menej kojim, tak necika tak casto, ale ako som citala tvoj prispevok dole nizsie, tak aj vam sa to potom este zmenilo, ked zacal poriadne pit.

luty
22. zář 2011

@majka1981 Jo,mas pravdu, u nas to bylo asi stejne, kdyz jsem kojila casteji behem dne. Ted ty 2-3 kojeni moc neovlivni. Jinak toho J, behem dne celkove moc nevypije, ale i tak cura hodne casto. Dneska to byl extrem, vubec jsem to nechytala - od rana 6h do 9h procural 5 plinek a 2x cural do nocniku. Odpoledne to uz neylo tak caste, celkem jsme to chytali, z satku vyskakoval, kdyz chtel curat, na hriti si prestal hrat, pridrepnul. Kdyz jsem mu rekla, ze musime na travicku mimo hriste, tak v klidu vydrzel par minut. Doma to byva par dni super, jedna plinka, pak zase par dni tak 50/50...
Jinak drzim pesti, at se malemu v jeslich libi a Ty jsi tim padem v klidu🙂

lenka_l
22. zář 2011

Ahojte, my este bezplienkovu metodu len zaciname skusat, chcela by som sa ale poradit ohladom drzania babatka nad miskou, alebo teda skor umyvadlom, kedze zatial nemame misku, tak ho drzim v stoji nad umyvadlom. Drzim ho zospodu za stehienka a zvysok telicka si opieram o seba, neviem ci je to spravna poloha, aby som mu nejak neposkodila klbiky alebo chrbticu, drobec ma zatial len 3 tyzdne... ako ste drzali vase deticky vy? dakujem za akekolvek rady 🙂

ssassi
23. zář 2011

@lenka_l myslím, že tak nějak by to mělo být. uvidíš, jak trošku poroste a zpevní se mu záda a držení hlavy, už to půjde líp. taky mi to první týdny připadalo nějaký šišatý to naše držení :o) navíc můj otesánek dost ublinkává, takže když dávám nad umyvadlo po jídle, spíš si ho tak jakoby položím na předloktí a rukama ho držím pod stehýnky - takže není tolik skrčený. dobře se mi to ale dělá, když čupím, to si ho zapasuju mezi stehna a opřu o břicho - to je pohodlné nám oboum. jenže to můžu dělat jen venku, do čínského nočníčku se mi nedaří ten jeho proud trefit, vždy je víc venku. 😀 musím koupit něco většího. jinak zkus http://www.branakdetem.cz/ingrid-bauerova-bez-p... , pokud ještě nemáš.

sussanah
23. zář 2011

Tak Sima se uz obcas vykaka a vycura do umyvadla 🙂 A musime ho vyfotit, protoze ty obliceje, co u toho hazi, to je siiiila 😀

sussanah
23. zář 2011

@lenka_l o vikendu zkusime toho naseho vyfotit, at vidis, jak ho drzimemy, ale v podstate tak, jak to popisujes.

evi_
25. zář 2011

Ahojte, dočítám a přemýšlím nad tím, jestli opravdu jde ovlivnit frekvenci močení jak píše @prsky
Má s tím někdo jiný také zkušenost? Nikdy dřív jsem o tom neslyšela. ...napadá mě, jestli by to nemohlo trošku uškodit, když se říká, že zadržování moči není "zdravé" ...a o tohle tu asi jde... nebo to nechápu dobře.
Mně osobně by se to teda líbilo moc, protože naše prtě čurá často po 15 min.

ssassi
25. zář 2011

@evi_ musím říct, že mně se do ovlivňování frekvence čurání nechce. i když po jídle je to kolikrát dost často. pak ale vydrží klidně hodinu nebo dvě. tento víkend jsme byli na chatě, pak jeli k manželovýmu bráchovi ukázat mimino, pak ještě k našim... no a za celý víkend se vším tím cestováním a změnama prostředí jsem nechytla jen dvě čurání. takže já se přizpůsobuju jemu, naopak mi to nepříjde zatím jako "dobrej nápad". možná později.

mám dotaz, milé bezplenkářky 😎 . jak proboha dítě vyslíkáte a oblíkáte za pochodu? zatím jezdím s kočárem, malý nechce být v kolíbce, ale už hezky drží hlavu a za nějaký týden už ho šoupnu do vertikálního úvazu nebo do manducy a tak nějak se obávám právě toho, jak ho budu vyslíkat a oblíkat "ve vzduchu". v kočáře to jde snadno, ale co když není kam dítě položit? :o)

ameliejulliette
25. zář 2011

Ahojte, hlásím se sporadicky, ale moc vám děkuju za vaše zkušenosti - jinak bych například nevěděla, co s drobkem, když najednou nechce čůrat do číňáku, i když mám pocit, že chce čůrat... Týden ho dávám nad wc a pokaždé spustí! 😉 Manžel čuměl jak puk. Když syn signalizoval čůrání a mm ho držel už hodnou chvíli nad nočníčkem a říkal čury čury a pak na mě "on asi nebude", poslala jsem je nad záchod a hned jsem slyšela ten vodopád 😀
Díky, ve volném čase vás zas musím dočíst a něco nového se přiučit 😉

opica
25. zář 2011

tak sa hlasime zas po nejakom case.
jergus stale kaka raz za uhorsky rok (raz to bolo uz aj 8 dni), ale musim povedat, ze ked vidim, ze sa puci, tak ho rozbalim a zvacsa sa vykaka hned potom, takze to ani nestihame nikam ist, ale i toto povazujem za uspech.
co sa cikania tyka, tak zvacsa sa podari odchytit len po zobudeni.
ale nejdem to silit, ani pri gregusovi som nie a uz je bez plienok vyse pol roka 🙂
ono to snad nejak pride i samo a zacneme spolu uspesne komunikovat 😀 .

ameliejulliette
26. zář 2011

@opica Určitěěě 😉 S láskou vzpomínám na ty kojené časy, kdy Beník kadil jednou za čas 😀

Holky, to vám musím napsat. Jak to naše miminko, které cca od 3 měsíců víceméně spolehlivě kadí do číňáku, nejsladčeji spinká s hovínkem v plíně 😅 Je teď nemocný a posledních pár nocí moc dobře nespal a dneska jak vyměněný - no a ve čtyři ráno jsem přišla na to, že tam má bobek 😅 (vůbec netuším, kdy ho vyrobil 😕 ) Mu tam snad nějaký budu před spaním dávat nebo co 😀

crysmile
26. zář 2011

ahojte, hlasim prve uspechy.. sice uz mi kakaval do nocnika kazde rano po zobudeni, ale vcera aj predvcerom uz sa mi podarilo vypozorovat a dat kakat, tak mi 4x denne nakakal do nocnicka.. aj ked on kaka ovela viac x, ale uz zacinam viac pozorovat jeho spravanie..

majka1981
26. zář 2011

@ameliejulliette ved je uz velky, no co ma nad cinakom ked je uz velky, ved to musis chapat, on chce ako Ty a tm 😀 😀

majka1981
26. zář 2011

@crysmile len tak dalej, vy sa zladite 😵 😵

crysmile
26. zář 2011

@majka1981 no dufam.. len cikanie este neviem aky signal dava, po dva razy cikal tak, ked som ho len rozbalila, tak uz isiel prud.. ale asi to chce cas a pozorovat..

majka1981
26. zář 2011

@crysmile skus sa spolahnut na tvoju intuiciu a na timing, moznoze Ti to viacej klapne s cikanim 🙂

crysmile
26. zář 2011

@majka1981 kdesi som citala ze signal moze byt aj cmulanie pasticky.. je to mozne? lebo to robi niekedy.. dnes aj nad nocnikom, ale to kakal potom, necikal.. kolko mam cakat kym nieco urobi? aby tam nebol prilis dlho.. na intuiciu sa musim spolahnut..
este jedna otazka, ked sa zobudi, ktore slovo mam hovorit, ci na kakanie alebo na cikanie? alebo je to jedno?

majka1981
26. zář 2011

@crysmile moze to byt aj cmulanie pasticky, preco nie...
necakaj dlho, tak minutku - dve staci... ak nie je nic, tak nie je a netreba 🙂
ked sa zobudi, tak ja som mu hovorila slovko na cikanie, lebo najprv cikal a ked tak potom kakal a to som uz videla na tvaricke, ze ide aj kakat. teraz mu uz nehovorim signal kazdy krat 🙂

crysmile
26. zář 2011

@majka1981 mne sa zda ze si cmula pasticku ked chce cikat, len keby som tak mohla na neho vkuse pozerat co robi, aby som to odpozorovala.. vsimla som si ze stichne az ked cika, nie predtym..on ked sa zobudi, tak hned kaka.. ale ze hned, preto ho musim dat na nocnicek este skor ako rozlepi ocka, lebo on sa ponatahuje, pomrnka a este nema ani ocka otvorene.. a ked to nestihnem, uz je kaka v plienke..

iplusr
26. zář 2011

baby, my pouzivame latkove plienky, ale na bezplienkovu metodu som nemala odvahu - ako vyplasena mamina zaciatocnicka. teraz by som sa na to aj dala, ale uz je asi neskoro ... ci?
ako mam zacat?

majka1981
27. zář 2011

@crysmile ja som nezacinala s novoskom bkm, lebo som o tom nevedela, ale ja som mu na prebalovaku hovorila signal (vlastne som ani nevedela, ze to tiez je bkm 😅 ).
Myslim si, ze sa Vam to urcite coskoro zmeni a budes mat na to chvilku cas a nebudes ho davat nad nocnik/nad misu este zo zatvorenymi ocami 😀

majka1981
27. zář 2011

@iplusr my sme zacinali tiez az v 5.mesiaci, pred tym mi ale zasadne kakaval na prebalovaku, tak to som mu hovorila signal.
my sme zacali s kakanim rano o piatej (vtedy sa stale budil, bol nastaveny ako budicek 😝 ), to som ho davala nad wecko a on sa tam vyprazdnil, ulahcilo mi to zivot ho neriadit rano rozospata a nadsena kolko toho nakakal do plienky 😲 alebo na prebalovak. A zrazu bol usmiaty 🙂
potom sme pokracovali cez den po spanku, neskor aj po kojeni atd.
len skus a budes vidiet 🙂

crysmile
27. zář 2011

@majka1981 no ved uvidim.. uz teraz vidim pokroky.. neviem ci zistil ze je to lepsie nekakat do plienky, alebo som ja lepsie zacala reagovat na jeho signaly..