Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

majka1981
19. dub 2012

@ssassi u nas dnes podobne - cura si kedy chce 😒 , idu mu ocne zuby a obcas pcha prsty aj na zadne stolicky...

ssassi
19. dub 2012

dítě sice spí už od osmi, ale od té doby byl s brekem pětkrát vzhůru. chudě malý.... to ty zuby snad budou půlmetrový.....

ssassi
19. dub 2012

@katyxq jo, slíkání fusek znám. koupila jsem jich mraky, než jsem našla několikery, které drží a přitom neškrtí. teď už máme polodupajdy jen na spaní, na den má http://obleceni.mimishop.cz/detail.php?zbozi=27... a ponožky s protiskluzem.
paní je ochotná. šije z příjemných materiálů a udělá i změny. nechávám si šít vysoký pas i na tepláčky, u kterých to normálně nenabízí. navíc po brně rozvoz zdarma. vozí její manžel vždycky kolem 7 večer:o)
@majka1981 capáčky jsem sice dvoje koupila, ale přijde mi, že je spokojenější v ponožkách s protiskluzem. navíc se přes samotné ponožky líp oblíkají kalhoty, že? 😉

majka1981
20. dub 2012

@ssassi ano, lepsie sa obliekaju, ale ked zacne dieta chodit alebo stat, tak capacky su uz lepsie. ale je to aj narocnejsie ked je dieta bez plienok - aj tie byvaju mokre, ked pusti poriadnu davku a tecie to po nohach dole 😝 .

majka1981
20. dub 2012

@ssassi nam zabera dobre homeopatika na zuby, jedine na co nie - na bojkot cikania 😀 . davas mu nieco?

dandelion
20. dub 2012

Ahoj holky!!! 🙂) musím se pochlubit 🙂 dneska je nám 13dní, a jsme druhý den doma z porodnice a už jsem podařil zásah do nočníčku.. 🙂 až jsem z toho byla dojatá 🙂) malá se hezky napapala, pak jsem jí zkusila lehce vysadit, moc nemačkat, aby mi neblinkala a světe div se ono to funguje.. čůrala i kajdila 🙂 snad to tak půjde dál.. 🙂 ;) alespoň něco občas chytit 🙂

ssassi
20. dub 2012

@majka1981 nedávám:o( jak se prosím ta homeopatika jmenují? a máš zkušenost s nějakými gely na dásně?

ssassi
20. dub 2012

@dandelion parááááda! s takhle pidi miminem to jde podle mě nejlíp:o) žádné lezení, žádné zuby, žádné trucování:o) ach, někdy bych chtěla mít aspoň na den zase dvouměsíční miminko 😎 užívej si to!

kvietok73
20. dub 2012

ahojte baby....tak ja tiež referujem, že u nás sa to po..kalo... hm....ostatný týždeň sme mali tak 5-7 plienok...a to som vôbec nechápala prečo...pre istotu som si vynadala, že musím dcérku viacej pozorovať, lebo si to neviem vysvetliť....mali sme dni, kedy boli max 3 plienky a teraz takto....
@ssassi vieš mi poradiť, či môžu byť zúbky problém? my máme síce 5 mesiacov, ale myslím, že asi sa nám nejaký ten zúbok tlačí...a tiež mám niekedy problém chytiť pišanie vtedy, ked je malá na brušku...poradíte???
@ majka 1981 môžem s aopýtať, kedy ste mali prvý bojkot??

lenka_l
20. dub 2012

ahojte maminky, my tiez skusame BKM asi od troch tyzdnov, teraz ma maly 7,5 mesiaca a tiez mame lepsi den a niekedy horsi... kakame uz pekne do nocnika, ale s tym cikanim to veru nie je nic moc, ked ho necham s holou ritkou a prevali sa na brusko, zarucene sa pocika aj ked som ho pred tym davala... no vemi to neriesim, dufam, ze uz to, ze vie, ze sa da cikat (kakat) inde ako do plienky, nas lahsie odplienkuje... len mam otazku, ako to riesite v noci? ja som ho v noci nikdy nedavala cikat, lebo sa vzdy tak prebral, ze uspavanie travalo aj hodinu, len mam teraz pocit, ze sa budi prave kvoli cikaniu, stale sa kojime, takze ho dam na prso a dalej pekne zaspinka, budi sa niekedy aj 3-4 krat za noc, a to by ju uz "mal" prespat celu... nemate podobny problem?

ssassi
20. dub 2012

@kvietok73 myslím, že kolem toho pátýho měsíce zuby začly zlobit viktora. takže to klidně může být ono 😒

majka1981
20. dub 2012

@ssassi poslem Ti IP

ssassi
20. dub 2012

@lenka_l to už se tady myslím několikrát řešilo.... každé dítě je jiné. v tomhle asi musíš věřit instinktům a brát v potaz taky svoje potřeby. moje děcko čurá v polospánku. probudí mě mrčením, takovým hlasitým dýcháním (nevím jak líp to popsat). polospícího ho vysleču, podržím nad umyvadlem s čuracím slovem, on se vyčurá (stále se zavřenýma očima) a na přebalováku už většinou zase spí tak, že ho můžu v klidu dát do postýlky. čím blíž je ale ráno, tím je větší šance, že se probere a budu muset uspávat v hacce, někdy chce i čaj a někdy už pořádně neusne:o( zkoušela jsem, že ho prostě nechám počurat, ale to jaksi nejde.

ssassi
20. dub 2012

@majka1981 super, díky

majka1981
20. dub 2012

@dandelion jej gratulujem, len tak dalej 🙂
@kvietok73 pravda, to mozu byt zuby. nas prvy bojkot bol hned v siedmom mesiaci, kratku dobu po tom ako sme zacal v siestom mesiaci, ja som bola total mimo preco to zrazu nefunguje, ale nevzdala som to 🙂
@lenka_i to je uplne normalne, ze male babätko ked sa pretoci na brusko (predpokladam ze este nestvornorzkuje) a pusti moc. to sa postupne nauci, este tie svaly nie su dobre vyvynute.
v noci som to dlho neriesila - iba do plienky, ale vtedy som tiez komunikovala a hovorila signal. ked vycikal tak som premenila plienku. teraz to je uz ine, uz necika tak casto (maximalne 1x v noci), tak spi bez plienky a ked chce cikat, tak ponuknem umyvadlo - ak nechce, dam medzi nohy plienky a dostane cicik do ust, takto sa vycika.
prosim zabudni taketo poznamky ze "mal by prespat celu noc". to je ina kapitola, ze to "nemusi" byt. Mojho syna tiez este kojim, aj v noci, neprespava celu noc - mali sme len v januari par tyzdnov fazu, kedy spal do stvrtej rano od vecera, ale to uz nie je aktualne. ked je hore len 2x, tak to je dobra noc, ked viacej ako 5x tak som k.o.. Ale mam velmi spokojne dieta a kvoli prespavaniu neodkojim a urcite neprestanem komunikovat bkm.
co ale mozes skusit je, ponuknut v noci vodu - ale mne to robi viacej roboty a je to nepohodlne (syn nepije z flasky, iba z pohara), takze ja kojim. iba ked sa ideme vycikat, tak ponuknem vodu z pohara, lebo vtedy pijem aj ja.
este ma napadlo, ze tusim @zlilly raz pisala, ze od kedy davala maleho cikat v noci, tak sa jej menej casto budil a menej casto cikal.

ssassi
20. dub 2012

jinak u nás změna. prostě jsem ho včera zlomila. a to doslova. jak se propínal a řval, tak jsem ho prostě skrčila do klubíčka nad sprchový kout - čupla jsem si s ním, takže byl v pevném klubíčku. sice s řevem, ale vyprděl se (to byly zvuky) a pak i hezky vykakal. pak bylo čurání zase v poho a na 100%! a jak byl spokojený, že bříško povolilo. dneska ráno se zase začal propínat, tak jsem ho zas "donutila" vykakat a byl pokoj. nevím co je. před pár dny jsem zařadila do jídelníčku ovesné vločky, ale už je tři dny nedávám, protože jsem si myslela, že je nadmutý z nich. je to s ním hrozný. stále mu vařím ovoce, syrové jabko by ho roztrhlo. dokonce byl šílený boj i s rýží. mohla jsem mu ji začít dávat až v 7 měsících, předtím ji vůbec nezvládal trávit. možná je to jen podráždění z těch zubů (pořád má prst v puse. chudě moje malý.

majka1981
20. dub 2012

@ssassi pravda, to moze byt z ovsenych vlociek. moj syn neznasal hrusku, ta ho isla tiez roztrhnut, aj o stvrtej rano. Myslim si, ze pri zuboch take prdy nie su, iba ak hnacka, ale prdkanie nie.

My sme mali doobedu zle bkm-kovanie, syn bol strasne unaveny, tak cural do nohavic ako sa mu chcelo. potom sa ale vyspal 2,5 hodiny 🙂 ,co normalne nerobi, a po spanku az do teraz ani jedna cika v nohaviciach. Takze niekedy je to aj vtedy, ze je dieta unavene.

lenka_l
20. dub 2012

@ssassi aj ten moj, presne ako opisujes, zacne mrnkat a vzdychat, asi to teda bude to cikanie, lenze mne sa pri tom vyzliekani a cikani uplne preberie... no uvidime aka bude noc, mozno to dnes vyskusame a uvidime ci bude potom lepsie spinkat...
@majka1981 kojenie v noci mi nevadi, casto krat som v takom polospanku, ze ani neviem 🙂 len praveze neviem, ci sa budi na cikanie alebo od hladu... skor asi to cikanie a ked mu dam podudkat, vycika sa do plienky a zaspinka... a vodicka by nam nepomohla, totiz z flasky pit nevie, tak tiez skusame z poharika, ale teda zatial si vzdy len tak namoci jazyk a tym konci jeho pitie... kazdopadne dakujem za rady, vyskusame nocne cikanie do serblika a uvidime ako nam to pojde 🙂

majka1981
20. dub 2012

@lenka_l jasne, ked nevie pit z flasky, tak je to narocnejsie a presne z toho dovodu mu teraz neponukam vodu na odkojenie. mne tiez kojenie vyhovuje.
skus dat vycikat a uvidis. moj syn dlho nechcel cikat v noci - len do plienky, prelomilo sa to az neako okolo 15 mesiacov. ale kazde dieta je ine.

ani84
20. dub 2012

U nás je teď bezplenkovka skoro v háji, ale nevzdávám to 🙂 Malej se před 14 dny naučil lézt, nedá se vůbec zastavit a skoro ani přebalit, natož aby vydržel nad nočníčkem nebo umyvadlem. Začne se celej propínat a ječet, tak ho nechám rozbalenýho, že to zkusím za chvilku znovu, a on se klidně během minuty vyčůrá na koberec 😀 Naštěstí aspoň po spaní vydrží chvíli v klidu a do nočníčku se vyčůrá i vykadí. Za ty 2 měsíce, co jsme začali s BKM, se až poslední týden vykadil dvakrát do plíny. Přebaluju ho většinou během lezení po zemi a jak jsem ten bobek nečekala, tak skončil na koberci, teď už jsem radši obezřetnější 😀

ssassi
21. dub 2012

@majka1981 nemyslela jsem to tak, že by měl prdíky ze zubů. spíš ty zuby "znásobují" bolení bříška. jakože to snáší hůř, když zoubky rostou. dneska kňourá chudáček při každém čurání, ale čurá pěkně do sprcháče, zatím žádná nehoda. kakal od rána už dvakrát. včera totiž chtěl mlíko navíc, tak byl asi přecpaný:o( ale jinak myslím, že je rád, že se vykadil. snad to brzy přejde. dnes dostane jen lehké jídlo, takové, co vím, že dobře tráví.

jinak jsem zase sama doma. manžel odjel do bratislavy na crashtesty... jsem pořád sama :o( pomalu se dostavuje takový pocit otupělosti, stereotypu... myslím, že to není dobře ani pro malého, že jsme věčně doma sami☹ minulé dva víkendy jsem byla u našich, ale bratr má před poslední státnicí a důrazně mi dal najevo, že nás v baráku nechce 🙂

kvietok73
21. dub 2012

@ssassi ja by som si to pokojne vymenila...myslím to, že si sama...mne tu stále svokra lieta a ked sme u našich, tak to je plný dom...už ani poriadne neviem, ako je to mať ticho aspoň na pár hodín...ale verím, že ked to trvá dlhšie, je to na figu... :/
asi to budú tie zúbky, lebo inak si to neviem vysvetliť...ja skúšam bezplienkovaťi v noci, ale nejako mi to nejde...nestíham to chytiť :( máme síce za sebou asi dve suché noci, ale to je asi najväčší úspech za mesiac bezplienkovania...neviem, neviem...nechcem sa na to vykašlať, ale niekedy v noci prosto nevládzem.. :( asi to chce len skúšať, čo?

wilikiki
21. dub 2012

@ssassi sme na tom trochu podobne, aj my sme vacsinu tyzdna sami. Nechces prist niekedy do Bratislavy na par dni 😵 Ja som rada, ked tu niekoho mam, ale nikto k nam nechce 😀

wilikiki
21. dub 2012

@ani84 Kristinka sa tiez prepina jak luk, vacsinou uz zo zvyku. Ked vidim, ze nechce byt na nocniku a curat do neho, tak ju zoberem a ideme nad umyvadlo. ked sa aj tam prepina, tak s nou chvilu robim lietadielko v tej curacej polohe, chvilu zabudne, ze ma byt neprijemna 😅 a vacsinou sa potom vycura. Uz vie, ze so mnou nevybabre 😅

stangla
21. dub 2012

Ahoj holky,
už sem tu dlouho nebyla, nějak není čas. Ale pořád se BKM snažíme. Dopoledne, když udržím pozornost zvládáme bez počůrané látkovky, po obědě sme furt někde fuč, to máme jednorázovky a večer zas do spání látky pokračujem na nočníku. Pokud se ale zasoustředím na něco jinýho tak nějak ten interval čůrání přestanu vnímat a taky se čůrá někdy při kojení, takže s tím taky nic nesvedu. Utíká to, už je nám přes 5 měsíců. Jinak až teď po dlouhé době plkanec na zemi někdy větrám prcinu 🙂 , když byla žabka na bříšku, rostou zoubky, tak kadíkuje častěji 😀 No su zvědavá, jak to bude pokračovat jak začnou příkrmy 🙂

andilekjoja
22. dub 2012

Ahoj mamky! Dovoľte,aby sme sa predstavili 🙂 Volám sa Jozefína mám už skoro ročnú dcérku Ladu.Pochádzam z Vých.Slov. a teraz žijeme v Prahe.Skúšala som bkm už predtým,ale cez zimu som to vzdala.Aj keď mi to furt vrtalo hlavou.Malá už krásne sedí na nočníku a je pred nami teplé obdobie takže by som to chcela znova skúsiť.Zatiaľ budem sledovať vaše príspevky a dočítavať trošku do zadu.Takže mi prosím prepáčte ak budem mať "inteligentné otázky",ktoré máte možno už dávno vyriešené 😖

ssassi
22. dub 2012

@andilekjoja vítej. sem s inteligentními dotazy! 😀 od toho to tady tak nějak je, ne? máš super dcerku!

ssassi
22. dub 2012

jinak u nás pokrok. dnes jsme zase na své 100% úspěšnosti. kakal po několika dnech konečně bez slz. proklaté vločky!!!!!
ale má teplotu a horní dáseň nateklou, jak kdyby se mu klubaly sloní kly! jedničky už jsou přes dáseň vidět. snad už to nebude dlouho trvat. navíc je celý zahleněný, tak dávám mucosolvan. šíleně chrčí a chrápe. je asi padesátkrát v noci vzhůru. a vypije hrozně moc čaje, takže pořád čurá. ale chytám hezky. ale přes to všecko se směje, je hodně aktivní, lítá po bytě jako střela... jsem ráda, že je takový "odolný" a že nonstop nebrečí

ssassi
22. dub 2012

@wilikiki zní to lákavě. ale někdo se musí starat o psy a vařit a prát mužíčkovi:o)))
@kvietok73 za 8 měsíců by ti z takové samoty kapalo na maják. jsem sice obecně samotář a mám ráda svůj klid, nějaký "ženský brebentění" mě nikdy nebavilo 😀 ale všeho moc škodí. dneska je konečně mužíček doma. bez toho, aby dělal účetniství, psal posudek, připravoval prezentaci...... tak jsem mu strčila děcko a poklidila aspoň trošku kuchyň - přebrala a vyházela starý věci.... táta hezky bezplenkuje a tváří se docela spokojeně 😀

zlilly
22. dub 2012

Ahoj holky! byli sme ted par dni na dovolené a malej byl skvěle spolehlivej v čurání🙂 kakání špatný, na to on potřebuje svůj nočníček a svůj klid, takže držel dokud to šlo a když už to nešlo, tak se pokakal do plinky a pak to tajil. je fakt srandovní. navíc se učí čurat ve stoje, to se mu děsně líbí. copak o to, venku to jde, ale doma cvrkne 2 kapky do hrnicku, pak se snaží čurat ve stoje, sám neumí mířit, tak počurá kdeco, ale ohromně se baví. a různě experimentuje a zkouší co všechno se při čurání dá dělat za blbosti. čili u nás nemůže být o nějakým suchu řeč, ale čurací komunikace funguje.