Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

luvie
8. srp 2010

Holky, GRATULACE k těhotenství 🙂 Už se taky těším na další, ale po CŘ si musím dát chvilku pauzu... ☹

K BKM - u nás je teď pořád stejě, někdy se Kačce chce, já to odhadnu, tak se vyčůrá, jindy se jí nechce, já to neodhadnu a to mi to pak dá pěkně sežrat... Začala chodit, hrozně ji to baví, takže neustále chce moje ruce, a mámo jdem nebo budu řvát jak lev!!! Jiné ruce ani moc nechce, s mámou je to prostě nejlepší 🙂 No, ale tím pádem, čůrání je často hrozné zdržování...

K sezení na nočníku: Já jsem Kačku od mala dávala čůrat na různá místa - nočník, umyvadlo, WC, venku. Teď se mi někdy příčí, ale to je spíš tím, že ji zdržuju nebo se jí nechce. Na nočník ji ně+kdy posadím, jindy držím v klubku a pokud se jí zrovna chce, neprotestuje ani v jedné poloze. Těší mě hlavně, že se v sedě dokáže vykakat, protože to jí někdy rvá déle (5 min. držet skoro 9kg je pro mě fakt dlouho 🙂)
Holkám, co děti nechtějí sedět: Nezkoušely jste takové to dětské sedátko na WC?

@impka myslím, že by to mohlo být tím, že mimčovi se ta poloha líbí, nechala bych si ho tak klidně déle. Možná taky ještě není hotovo. Ale spíš se přikláním k tomu prvnímu. Každopádně držím pěsti ať jde všechno dobře.

mamusia
9. srp 2010

Dakujem baby za gratulacie a samozrejme aj @delfi GRATULUJEEEEEEEM 😉 tak vidis,mame obe peknu inspiraciu na odplienkovanie deti....len mne uz trosku hori pri zadku s tym odplienkovanim,bo mala bude mat iba 1rok a 3 mesiace (ak sa nahodou nenarodi skor). Akurat idem zajtra k Dr,bo mm sa boji,ze aby bolo vsetko ok.

My mame tiez bojkot s BKM-kovanim,nema proste na to nejak cas a ked sa stara mm,tak sa mu aj pokakci 😠
@luvie a skusala som tu Tvoju metodu s tym papanim a dala som jej kusky brokolice,teda hlavicky a chutilo jej,no cele si ich tam strkala do pusy,ale papala 😉 ale skor to brala ako zabavu,nez papanie,bo mi pekne papa z lyzicky,ale chcela som skusit 🙂

sussanah
9. srp 2010

@mamusia my jsem ve vasem veku meli taky drsny bojkot a to i kakani 😒 Ale trvalo to asi 14 dni, jednou za 2-3dny to hodil do pliny, ale pak asi uznal, ze to zadne vzruso neni a od te doby se to nestalo, kakani proste ohlasi stoprocentne! Na curani dlabe (jak kdy), ale v kakani se proste odmita valet 😀 Jinak rok a 3 mesice, to teda budes mit co delat na to odplenkovani, ale budeme drzet palce 😉
Musim se pochlubit, vcera jsme byli na prochazce v lese v nostiku cca 3h a meli jsme dokonale BKM mimco. Proste zavolal, my vyndali, vycural se, zabalit a slo se dal. Takhle jsme to udelali 3x, zadne zbytecne rozbalovani, proste idylka 😀 Kez by to vydrzelo a lepsilo se 😅

mamusia
9. srp 2010

@sussanah tak to super,ze tak hlasil a ako hlasil?Sa iba vrtel,ci aj vrvel nieco? No ja ked som s malou,tak ju vzdy odchytim pri kakani,bo bud tlaci,alebo kakame pri mliecku,niekedy po zobudeni,kedysi to bolo lepsie,lebo kakala v rovnaku dobu,no teraz uz nie,kazdy den inak,niekedy 2x,niekedy 1x,niekedy aj 3x,ak sa jej chce,ale to moc neriesim,bo viem,ze to je ok,skor to cikanie,akurat som rozmyslala,ze hadam budem musiet aj nove plienky kupit pre druhe,co su tieto uz take vyprane 😀 no uvidime. Ak bude na sone 1 baby 😀 tak idem kupit satku a budem s druhym satkovat,ale predtym este vyskusame na Zoinke,tak uvidim,ci vude v satke hlasit.

sussanah
9. srp 2010

@mamusia on proste zacal knourat. Ale tak jakoze jinak. Uz totiz zacina docela rozumet (s mluvenim je to horsi, jeste ani slabiky), tak jsem se ho zeptala a on proste zareagoval, ze to vypadalo, jakoby mi rozumel a vycural se 🙂 Taky nam ted kaka jak kdy, pravidelnost je jedina, ze je to ze 70% po jidle. Ale to je asi tak vse. Satek vrele doporucuju, urco budu druhe taky vic nosit nez prvni. Ja mam doma Moby, je pruzny, na novose idealni, ale zas je jen tak do 8kg, pak se mi zacal provesovat a my najeli na Ergo. Ale kamoska nosila i v pevnem tkanem a v pohode. Takze zitra UTZ? Ona je nejaka pravdepodobnost, ze by jich tam mohlo byt vic?

mamusia
9. srp 2010

@sussanah no dufam,ze bude iba jedno,ale moja babka ma bratov dvojicky a zevraj sa to dedi na ob generaciu......co som ja 😒 ale verim v jedno 🙂 no uvidim,ci mi bude uz chciet robit hned UTZ,alebo ma objedna inokedy,ale tesim sa,som dnes 6tt 1,tak uz by aj srdiecko malo bit. My mame tiez iba nositko,no som si povedala,ze chcem satkua,ko budem aj malu kocikovat a druhe v satke....chcem pevnu,bo tiez som citala,ze tie elasticke su iba tak do pol roka a ja ho chcem aspon do 1 roka pocitam........uvidim este.
Akurat mi ukazuje,ako bojkotuje,sa zobudila,som ju posadila na cinak,tam nechcela byt a prisla som s nou do obyvacky a sedi a usmieva sa na mna a vidim,ze sa sustredi....samozrejme cikala. 😠

delfi
9. srp 2010

@mamusia tak to budeš mít s odpleněním co dělat. ne že bych tě chtěla nějak odrazovat, ale myslím, že úplné odplenění s minimem nehod je asi celkem nereálná věc, navíc ještě pokud bude hlídat někdo jiný než ty. obecně se říká, že BKM mimča se plně odplení (s minimem nehod) tak kolem 18měsíce a později....já to vidím na malým, že ačkoli je celkem motoricky a i bych řekla chápáním dopředu, tak vyjadřovat se že chce čůrat a kakat sám od sebe tak to ani náááááhodou 😠 každopádně ti držím moc palce
jinak holky děkuji za gratulace, ale bohužel naše radost trvala jen krátce, dnes jsem začala dost krvácet, takže bobík se prostě neudržel 😒 no co se dá dělat, další jsme zatím neplánovali, takže ani na "náhradě" se pracovat nebude....
každopádně těhulkám přeju ať jim to vyjde 😉

sussanah
9. srp 2010

@mamusia jj to jsou ty soustredene pohledy 😀 Jova, ja ti normalne zavidim to dalsi tehu, asi se mnou uz zacinaji zase cvicit hormony 😅 S dvojcatama jsem ja zas nekde cetla, ze nositelem jsou prevazne muzi a prave od generaci. No uvidis 🙂 Ono jak je uz ta zkusenost s jednim, tak mi ted uz dvojcata nijak zvlast roztomile neprijdou 😅 😔
Elastickou fakt jen do max pul roku, hodne se potom pronasi, ale ja jsem prave hooooodne ocenila tu elasticitu, jak se maly narodil. A proc chces teda pevny, kdyz uz nositko mas?Nevyhovuje?

mamusia
9. srp 2010

@sussanah nemame nejake dobre,tak lacne a ako ma teraz mala 8kg tak ak ju mam 10 min v nom,tak to je maximum a potom mi uz idu odpadnut plecia a chrbat 😒 tak preto,ze aby bola satka prre male babo,kvalitna a tenka,lebo ak sa baby narodi v aprili,tak zachvilku bude teplo potom a nechcem zhoret 😀 a ked uz budem tolko penazi invesdtovat,tak aby to bolo aspon do toho roku.
@delfi tak to mi je velmi luto ☹ budem sa snazit veeeelmi na to odplienkovanie,ja som bola v roku bez plienok,ze som si stale nosila nocnik so sebou,ked mi bolo treba,tak dufam,ze ak sa nam to podari,tak kym budem v porodnici,tak sa s tatinkom nevrati na plienky 😀

sussanah
9. srp 2010

@delfi to je mi lito, doufam, ze jsi v pohode. Ono to je holt nevyhoda moderni doby, ze se vlastne tehu zjisti v podstate okamzite, kdysi by to bylo jen opozdena MS 😔
@mamusia Tak to potom jo s tim satkem. My mame Ergo a i ted pri maleho 10kg o v pohode beru na 2h prochazku po lese a zada v klidu, spis me boli nohy ze zateze 😀 Jinak s odplenkovanim souhlasim, ja taky byla v roce bez plen a pro nocnik jsem si chodila. Zato bracha az v 18m. Podle me je tohle proste v mimcu, nektere spolupracuju dobre, jine hur. Je to proste kus od kusu 😉 KAzdopadne at mas teda ten dobry kus, precejen by to bylo jednodussi..

impka
9. srp 2010

susanah, luvie, diki za odpovede 🙂 No to nas nenapadlo, s tym, ze este nema hotovo, ale moze byt... niekedy je to take problematicke, lebo ma prdiky a dakedy sa nevie vykakat, len sa puchri a tlaci a ked ho drzime nad vedierkom a nic nejde par minut, dajme tomu sa len vycika, tak to vzdame a polozime ho, aby sme ho tam zas dlho zbytocne nedrzali...

sussanah
9. srp 2010

@impka s tim poprdkavanim, to byla u nas normalka. Ted uz ne, ale jeste tak 2mesice zpatky treba volal, ze potrebuje a jedine co slo do nocniku byly prdiky 😀 😀 Asi to ty micma proste jeste nepoznaji, coze to vlastne pujde. Mas pravdu, vic nez par minut opravdu nema cenu drzet, to je moc. Ale i tak, myslim, ze jste moc sikovni, ze vam to tak jde, uvidis, za chvili budete profici a pak si budes uzivat plne BKM asi tak po 4-5mesicu, nez zacne mit vlastni hlavu a poradne bojkoty 😀 😉

opica
9. srp 2010

delfi...to ma mrzi, ale moznoze to bol len prazdnu zltkovy vak a vnutri ziadne embryo...esteze to beries s nadhladom 😉

baby, potrebujem poradit. moje dieta ma uz stve, ked mu treba, tak pride bud k zachodu alebo k nocniku, ale akonahle ho posadim, tak sa zacne uplne strasne vzpierat a do minuty je pocikany alebo tlaci. teda, zacalo sa mi darit s tym,ze rano sa horko-tazko vykaka do zachodu (to si gratulujem), vtedy ho tam nejak hrackami a tak udrzim. inak nula bodov, mozem sa aj na hlavu postavit. nemate nejaku radu? nechcem to zas silit, aby si nevybudoval nejaky blok z toho. vdaka za kazdu radu 🙂

mamusia...aj ja som bola bez plienok v 9 mesiacoch a mala som zavazok pri gregusovi do roka...hehehe, vidim to blede a to som sa fakt snazila. asi budem musiet zlavit z narokov na moje dieta 😉
my sme mali tiez pevnu satku, moj najlepsi pomocnik. teda, uz asi 4 mesiace ju nepouzivame, teraz ho ked-tak nosim v krosnach,ale presne i ja si to tak predstavujem. jedno dieta sa bude spacirovat alebo v kociku a druhe na hrudi v satke. uvidim, ci nieco z toho aj bude 😉

luvie
9. srp 2010

@sussanah co chudáka @impka strašíš 😀 s těma bojkotama
@mamusia Kačka jídlo taky hodně bere jako zábavu, ale kojím furt hodně, malá prospívá, jídlo ji baví, já se u toho nestresuju a stihnu taky najíst, takže spokojenost na všech frontách (akorát dědovi a babičce se to moc nelíbí..., že jako vůbec nejí.... oni by do ní cpali totiž nanuky, chleba namočený v bílém kafé, slazené čaje a další nesmysly...)

luvie
9. srp 2010

@opica možná jenom potřebuje všechno zvládnout sám, ale na ten záchod se prostě ještě neposadí.... Já bych určitě pochválila, že přišel, že si tak hezky řekl, zkusila bych ho umluvit, ať si s tvou pomocí sedne, a když to nepljde, tak spolu pak se smíchem ukliďte tu loužičku... Uvolníš se i ty a možná, když to nebudeš tak hrotit, půjde pak vše pozitivněji. Nezkoušíš s ním čůrat jako s velkých klukem? Třeba by ho to taky motivovalo... hodně štěstí.

opica
10. srp 2010

@luvie toto vsetko skusam. pytam sa ho, ci ideme cikat a tak. len potom skonci bud tak,ze je docikane (dokakane) vsetko okolo 🙂 alebo mi zacne ukazovat na plienku, ze sa pocikal tam. ked sa vzpiera, tak ho nenutim, lebo to naozaj nechcem extremne silit. esteze nemame koberce, inak by sme ich asi mohli vsteky povyhadzovat.

k tomu jedlu.. keby ste videli moje dieta, tak sa zblaznite. on je srotovnik. ked mu konci miska, vzdy reve, ze este chce. ked ideme po ulici a vidi ludi jest, tak sa za nimi nacahuje a krici. ja som z toho uz niekedy hotova. len nechcem, aby bol obezny, takze sa snazim mu dat max jeho porciu a dost. je sranda, ako ma kazda matka iny pocit z toho jedenia dietata 😉

mamusia
10. srp 2010

@opica a skus nocnik a pusti mu Bebe TV,neviem,ci to ponas,ale moju malu to aspon na pol hodlku dobre zabavi,ked je uz extremne zla,je to taka infantilna rozpravka pre najmensich 😉 http://www.livestream.com/bebetv

mamusia
10. srp 2010

A mozno,ze nam sa tak zle dari,lebo to moc riesime,fakt,ze nase matky,babky to vobec neriesili ako aj matky v Afrike a tak a preto im to ide tak lahko.......prirodzene. 😵

impka
10. srp 2010

sussanah, dnes sa nam v noci podarilo uspesne 3x zachutit curku do vedierka po prebudeni!!! Normalne som bola schopna sa zobudit v momente ked on, skusila som plienocku, este bola sucha, tak chytro nad vedierko a krasne sa vycikal 🙂
Prve uspechy 🙂 ale chce to fakt sa zobudit ked on, napriklad o siedmej rano som sa neprebrala dostatocne vcas a uz bol pocikany. Myslis, ze to zladenie medzi mnou a nim este len prichadza? Lebo doteraz som sa preberala az ked uz mrncal nespokojny a dnes prvy krat tak akurat s nim....

mamusia
10. srp 2010

@impka hej,treba hned vstat s mimi,mne sa aj teraz velakrat nechce vstavat,ked ju pocujem,ze je hore,lebo je vo vedlajsej izbe a to sa mi taaaak strasne nechce chodit 😒 😠 aleona uz aj trochu pocka aj 5 minut niekedy,podla toho ako velmi jej treba cikat......ale take malinke babatko cika furt...to moze byt pocikane aj z predtym,tak aj tak ho skus este dat,aj kedd je mokre,ako vstanes 😉 Jedine,ze citis,ze je to teple,cerstvo vycikane - neviem ake plienky pouzivas.

sussanah
10. srp 2010

@impka tak to jste lepsi nez my, u nas to v noci nikdy nefungovalo. On bud vydrzi az do rana nebo jednou v noci prebalim a pak az rano curat. A to mezitim i pije a kojim. Proste jak v noci vytahnu hrnec, ytak je zle a rev a ani kapka.

JInak ten nas kluk me fakt zkousi, protoze dneska opet vychazka v nositko a opet 100%uspesna a bez pliny, proste krasne volal. No a odpoledne uz 2pliny zrusene a ani nefnukl, ze je pocurany. A pak se v nem vyznejte 😀

annie003
10. srp 2010

Zdravím všechny 🙂 a už se těším až si to budu moct vyzkoušet v reálu.
@johanka. @kveluse @katcok @rampa @sussanah Děkuju všem za inspiraci ohledně "bezplenkové výbavičky". Předpokládám, že asi nebudu mít tolik odvahy, abych najela na bezplenkovku odpravdu bez plenky jako kveluse (máš můj obdiv), ale nějaké ty nepromokavé podložky apod. si určitě pořídím. Jinak teda zůstanu hlavně u těch čtvercovek, na ty AIO plenky se teda vykašlu a pořídím zatím jen pár pul kalhotek, šlehací misku a nějaké návleky na nožky a pak kdyžtak něco přikoupím až pozděj po porodu - podle toho, jak uvidím, že nám to jde, co nám sedne a co mi přijde, že by se nám tak ještě mohlo hodit...
Ještě mám na vás dotaz k těm pulkám - tak nějak mi přijde, že nejjednodušší na oblékání/vyslékání budou nejspíš ty na suchý zip, ale mám dojem, že jsem někde na nějaké jiné diskuzi četla, že na bezplenkovku doporučují nejvíc ty s patentkama, že je s nimi manipulace snazší, máte stejné zkušenosti?
Jinak přeju všem hezký den a co nejmíň bojkotů. 🙂

sussanah
10. srp 2010

@annie003 tak to slysim prvne,z e jsou jednodussi na manipulaci 😕 No asi jsem extremne zrucna, protoze my mame suchac 🙂 Ja myslim, ze je i rychlejsi.
Ze zacatku bych byla osobne pro suchac, lepe ho prizpusobis na mimcu, pozdeji muze byt trochu "problem" protoze nektere deti suchac na plinkach rozepinaji (treba ten nas rarach 🙄 Takze ma pres kalhtky tenke bavlnenek= kratasy a je to 😉
Jo jeste me napadl jeden tip k latkovkam, hodi se zejmena na zacatku a to j prodlouzeni na bodycko http://www.branakdetem.cz/extendor-k-prodlouzen... ze zacatku nam maly rostl, ze jsme nestihali kupovat nove a nove velikosti 😀 Hodi se ke vsem bodyckam tesco, tak polovina od C&A a na ostatnich taky nemam problem (carter's, lindex, h&m)

lmm
10. srp 2010

sucháč je určitě rychlejší, ale jinak jsou lepší patentky - déle vydrží a neškrábou bříško ani nožičky. ovšem když někdy po vyčůrání zabaluju v dřepu na koleně, pak se proklínám, že mám většinu svrchnáků s patentkama 🙂.

lmm
10. srp 2010

extendor mi ušila sestřenice (já ani nevím, jak se navlíká nit do jehly) a říkala, že doma šitý vyjde asi na dvacku. tak kdo umíte navlíct nit ... 🙂.

delfi
10. srp 2010

holky dík za podporu, ale naštěstí to už berem s nadhledem, při matesovi, když jsme přišli taky o mimčo (to ale bylo v 9tt ) to bylo mnohem horší
@mamusia kojíš ještě v noci nebo ne? tě obdivuju, že ses odhodlala dát malou do svého pokoje. mates spí pořád s náma v posteli a musí se ujišťovat že tam sem...hele a tím nosítkem myslíš klokanku ne? ta je naprd! vůbec pro malou ani pro nosiče není zdravá. ten šátek si kup už teď a "zanos" ho, ať je pro nový mimi krásně jemnej a ty se aspoň naučíš úvazy. event. může nosit manža
@annie003 já jsem rozhodně pro patentky a pro pulky Imse Vimse, ty jsou fakt jak zpracováním tak materiálově nejlepší. nejsou tak umělý a nedělaj velkej zadeček. s tím sucháčem jsem měla zkušenost, že při rozepínání moc šustil, takže to malýho v noci úplně vzbudilo a občas si o sucháč odřel bříško nebo nožičku 😒 jo a extendor je supr věc! umožnilo nám to kupovat bodýčka ob velikost, ale kup si radši dva (když ti jeden počůrá nebo se někam zabordelí)

johanka.
10. srp 2010

@delfi to som rada, ze to beries tak v pohode. Pri prvom to musel byt des, ja by som z toho asi bola na prasky. Na tohto nasho drobca sme cakali pekne dlho, nastastie, ked sa uz zadarilo, slo vsetko bez problemov. K bkm, naozaj mame neskutocne dlhy bojkot, len obcas preruseny zopar svetlymi dnami. Ale vraj sa to moze stat. Teda niekedy neviem, ci je to naozaj jej bojkot alebo moja neschopnost, ale asi skor bojkot. Robi mi obidve veci, bud ked ju vyzliekam, ze skusime nocnik, tak rychlo pusti do plienky, aj ked toho este nie je vela, alebo plieka ostane sucha, nocnik nechce, ani hracka do ruky nepomaha, a dve minuty po zabaleni sa docika.

impka
11. srp 2010

@mamusia pouzivam latkove plienky a na tom ma v noci vrchne nohavicky tak volnejsie zaistene, takze lahucko strcim dnu jeden prst a citim 🙂 dnes v noci som zachytila len 1 krat, dva krat uz bol pocikany, ale cerstvo. @sussanah je to fakt niekedy matuce. my sme este nezaregistrovali ziaden explicitny signal, takze behom dna to casto zistim az ex post, ale hned potom, lebo zacne byt nekludny. teraz testujeme signal kopkanie pravou nozkou - uz to tak 2 x vyslo, ale vela krat nie. Taketo male dietko vraj signalizuje uplne tesne pred tym ako cura/kaka... no a niekedy zachytim nieco tak, ze intuitivne vycitim, ze by siel

mamusia
11. srp 2010

@delfi nie,nekojim,mala mi uz prespi celu noc...ak by som musela kojit,alebo by sa mi v noci budila,tak by urcite bola este s nami v spalni.....no klop,klop,uz od 5 mesiacov je vo svojej izbicke,aspon nebudem mat problem pri druhom,ze to hned moze ist k nam 🙂 ja som nikdy nechcela ucit dieta spat s nami v posteli,bo viem,ze je to tazke potom oducat,vzdy som si dala tu namahu vstat a dat jej dudlik,prebalit ju,ci nakrmit...aj ked bolo tazko 😒
Hej,chcem kupit tu satku skor,a vyskusat na malej,ja budem nosit asi iba na chrbte neskor,aby mi netlacila na brucho a mm bude normalne,uvidim,ci sa jej tam bude pacit,ale v klokanke lubi byt,tak to je podobny pocit asi 🙂 som rada,ze vsetky,co mate satku ste spokojne,fakt som sa este nestretla s nespokojnou maminou,no hadam aj u nas to bude ok.

mamusia
11. srp 2010

A takto behame cez den 😉