Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

artepeli
15. kvě 2009

Ahoj, dalsi nova pokusitelka BKM. Uz nam jde krasne kakani do umyvadla, ale nevim, jak to zvladnout z curanim, skoro nikdy se pri kadeni nevycura a tak jde vsechna moc do plenky. Nemate nejake tipy jak na to?

hupcza
15. kvě 2009

sonul: ondra se pouští až poté, co vykoná potřebu ...uleví si, pustí se a nahodí blažený úsměv 😀
právě proto se ptám, jestli přerušovat kojení

lenti: jak píšu - ondří se pouští až po ..takže bych jej vlastně musel rvát z prsa ....což mi příjde dost drastické

a vlastně tím pro mě je metoda trošku nepochopitelná
nějak mám za to, že pro miminko je důležitější se v klidu napít než vykadit mimo plínu
(navíc, když k tomu připočtu, že ondra je trošku čuňátko a pokaděná plína zásadně neznamená jeho nepohodu ...kdybych ho nepřebalovala z vlastní iniciativy, klidně by v ní byl od koupání do koupání 😀)

ptica
15. kvě 2009

artepeli: zabalit, polozit nebo chovat, mazlit a po 10 min zkusit znova🙂 mi taky malokdy cura hned po kadeni, ma to nejak v mozku rozpojene

evicka7
15. kvě 2009

artepeli, asi nechat dlouho rozbalenou na podložce a počkat až bude čůrat a říct u toho čůrací zvuk, nebo tak jsem to tu z diskuse pobrala já

jinak my jsme teď měli několik dnů bobky v plínách, ale zas máme 4 nový zuby,

zkoušíme teď hodně bkm na návštěvách, ale ještě jsem neměla žádný úspěch, buď se Vikouš stydí, nebo nemá čas, protože sleduje, kde co lítá

včera jsme měli návštěvu a když jsme si všimli, že Alex tlačí, tak jsme mamince nabídli číňák a on se krásně vykakal do nočníčku, tak jsme dělali trochu osvětu, i jsme zapůjčili plenku na prochajdu, ale tam asi úspěch neuděláme, protože mamina prohlásila, že plenka Alexovi sluší a je moc krásná, leč stále má tu nevýhodu, že se musí vyprat (no jako kdyby to neprala pračka)

lentilka11
15. kvě 2009

hupcza, asi není nejvhodnější začínat trénovat zrovna při kojení..teprve až to budete mít natrénované nad umyvadlem třeba po spaní (nejjistější), tak se třeba začne odpojovat..

anebo taky ne..

artepeli
15. kvě 2009

jeste jsem holky nejak nepochytila, jestli maji byt dva zvuky pro kakani a curani zvlast nebo jestli zareaguje na jeden podle toho, co citi za potrebu??

hupcza
15. kvě 2009

lenti: no po spaní u nás moc neexistuje (krom v noci) ...přes den spí naprosto minimálně ...
prostě - ráda bychto zkusila.... ale nějak mi není úplně jasné kde začít 😅

ptica
16. kvě 2009

jsem byla po dni hlidani mamou tak odpocata, ze jsem prave vystartovala s jemne kniknuvsim suchym miminem u prsu do koupelny, nakojila nad umyvadlem, po zmene polohy na curaci vycurani a po 10min povidani s medvidkem spanek;) priste tam teda jeste nerozsvitit, jen na chodbe🙂

sonulah
16. kvě 2009

artepeli, může být jen jeden, mě to přišlo divný, tak máme dva 😀 .... když byl malej, používala jsem oba, teď řikam ten, kterej odpovídá očekávání 😎

hupczo, ideální momenty jsou teda po spánku (ehm, takt to holt je u vás jen ráno 😀 ), po vyndání z nosítka, u nás třeba po kojení/jídle... prostě to občas nenuceně zkusit a když se povede, tak při tom začít řikat ten čurací zvuk (nebo 2, že) a pak si to to dítě nějak asi spojí a pak už to jde samooooooooooooooo (do 4.měsíce 🤐 😀 )

a u nás pořád chytáme bobky a občas čůrání, ale J je nemocnej, takže máme jiný starosti...

aniska
17. kvě 2009

ahoj zeny, prepacte ze vam sem skacem do diskusie, i ked neprspievam, a ospravedlnujem sa, nemam cas ani hladat tu niekde, ci sa to uz spominalo:( niet cas, bohuzial, studujem k tomu dieta, atd.. tak mi to prepacte prosim. potrebovala by som poradit k bkm pre pokrocilejsich- mam 20 mesacneho synceka, ktory uzniekolko mesiacov nenosi plienky. je dost spolahlivy, co je sice super, ale na kakanie si asi na mna dost zvykol:( a v tom je problem. jednak vyzaduje po mne, aby som ho drzala v klbku ako pri bkm, prote do nocnika moc nechce, no a cakame druhe mimi, tak skusame presuvat povinnosti na ocka, ale maly u enho zacal strajkovat, kakanie nechce s nim nikdy, a curat obcas, skor mu musime vraviet aby siel.
mate s tym niekto skusenost, nejaku radu? ja ho uz fakt potrebujem v tomto maximalne osamostatnit- bruch cim dalej vacsie, a tiez ked pride to druhe, budem potrebovat ruky na neho.
diki za akukolvek radu, pripaden tip, kto by mi vedel poradit, diki!!

fibi
17. kvě 2009

aniska u nás detto ☹ Zo začiatku ani cikať, ani kakať s nikým iným, len s mamou, to sa radšej počúrala, ale už sa to lepší 🙂 Neboj, zvykne si aj na tata. Lujza stále kadí najradšej do číňaku, aj preto uvažujem nad kúpou ďalšieho, aby nemala pocit, že jej súrodenec kradne veci 😀

kristynna
18. kvě 2009

Aniska, já teda nevím, jestli je problém v závislosti na Tobě nebo poloze, ale zkusila bych ho "nenápadně" přesunout na nočník. U H. mi fungovalo nejprve držet v klubíčku nad klasickým nočníkem (nebo i záchod s redukcí - to H. docela ráda - je to takové dospělácké 😀 ). klečela jsem, nočník mezi nohama, H. v klubíčku nad nočníkem a příště bzase níž a pak posadit a ještě později se přemístit jinam než za záda... hodně štěstí 🙂

ptica
18. kvě 2009

Holky co mate chlapecky, poradte, Mysatko velice casto cinak prestreluje a mam to na podlaze, kalhotach etc. Drzeni pindika ho myslim rusi. Poradite? Slehaci misu, opravdovej nocnik? Curat jen do umyvadla? Kdyz ten cinak je tak pohodlnej a skvelej na kakani a prdy.
Dari se furt zhruba stejne, v noci zase vuuubec, jsem rozespala, ale dnes treba ma uz od pul11 sucho a cisto, taky vydrzle rekordni dobu bez curani pres den 3,5hodiny. V nedeli vylet autem, cesta nic moc, v sedacce hlasi na posledni chvili a neda se sjet z dalnice, ale na miste pred, behem a po vylete super spoluprace. No a cestou zpatky se v sedacce pokadil ani nevim jak;) Mysicka moje 😉
Jeee musim se pochlubit, babicka nam koupila knizku BKM, ted ji studuje teda mama, pak ji dostanu ja, uz se moc tesim.

pistok
18. kvě 2009

jsem kousek četla a chtěla bych se zeptat, jestli ještě můžu taky něco udělat víc pro svího 10měs. syna.
používame jednorázovky a jenom ted čtu o BKM.
od půl roku ho dávame sedět na nočník, jenomže ne s velikým úspěchem
a vůbec mu nevadí, když má nakaděno v plíne, nebo je hodně pročúranej
když vidím, že začína tlačit, tak ho zvleču a posadím, no někdy se povede a jindy ne
i čúrání taky tak, jednou do nočníka a jindy do plíny
máme klasický nočník
děkuji za odpověd

sonulah
18. kvě 2009

ptico, já mam syna, taky musim držet pindíka a občas přestřelíme, ale většinou ten nočník instaluju tak, abysme se prostě strefili (i s erekcí 😅 😉 ) dovnitř, tj. naklopim až tak, že kdyby při tom kadil, tak to jde po zadní straně nočníku 😀 😀 ale když byl menší (a jeho prdka též), tak se to celkem dalo poštelovat...

pistok, asi víc neuděláš, spíš je asi zbytečný nechat ho na nočníku sedět dlouho a např. si tam hrát... prostě zkusit, za pár minut sundat
možná zkus nějakou motivace - počůrávací obrázek, co svítí nebo hrací nočník atd...

já teď zkoušela dát J na klasickej nočník a vůbec se mu nelíbí....nojo, číňáček je čínáček 😉

sywys
18. kvě 2009

Ahoj všem. Jsem fakt vděčná za tuhle diskuzi. Už od cca 3 týdnů s Rozinkou bezplenkuju, teda na částečný úvazek, a látkuju, (to už i s první dcerou) , ale pořád hledám lepší vychytávky a hlavně mám pocit že v tom nejsem sama. Jsem asi v půlce čtení téhle diskuze a mám několik dotazů. Budu ráda když mi odpovíte, jednak se tu lépe domluvím (některé zkratky) a jednak potřebuju fakt poradit)

1) proč tu říkáte manželům městská hromadná doprava (zkratka MHD)???

sywys
18. kvě 2009

2) co je to zkratka vo?

3) někdo sem dával odkaz na tuhle stránku, že tam je návod na ušití rychloprdek, ale našl jsem jen obchod, návod , návod ne, asi špatně koukám?
http://www.mamaroobabysling.com/newsite/MamaRoo...

sywys
18. kvě 2009

4) sariku, četla jsem ve starším příspěvku že s děckem chodíš čůrat i ve vlaku. Vůbec mám dojem že jsi byla velmi úspěšná v této metodě, a nebála se jí používat všude i na veřejnosti.
Potřebuju nějaký popis nebo návod.
Měla bych jet s naší R.vlakem 4h do Prahy, malé jsou 3 měsíce a neumím si představit jak jí nesu, zároveň se vyhýbám všem těm špínám, udržuju rovnováhu a ještě nervově ustojím pohledy, případně poznámky a dotazy okolí 😕
Cestovávala jsem takhle pravidelně s tříletou dcerou a i když už normálně chodila a tak, bylo to na WC ve vlaku vždycky trochu adrenalinový zážitek.

kili
18. kvě 2009

sywys, vysvetlenie skratky mhd nájdeš tu https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea... , daj si vyhľadať mhd 😉

sywys
18. kvě 2009

Dotaz na Vás zkušené ohledně Mokoshopu:
CHci objednat číňák a zároveň se trochu dovybavit (zatím jedeme na lavoru a obyč. oblečení-dupky, bodýčka, gumový svrchňáky... plus babyvak a šátek) Ale:

Ráda bych koupila i ty návleky - opravdu tam nerozlišují velikost? Moje dítě je ve 3měs. velký (a tlustý) jako jiná holčička v půl roce. V rodině máme taky další dvě holčičky 1 rok a 0,5 roku a ta starší má nožičku silnou jak ta mladší ruku 😕 . TO přece ty návleky na nožičky musí některým dětem musí padat a jiný škrtit, ne? nemluvě o délce.

A vůbec nechápu pojem minimální plena - těch šest věcí v nabídce menu "minimální plena" mi nedávají dohromady žádný systém jak to dohromady používat. Navíc ta malinká vkládací plenka - to musí být okamžitě pročuraný, ne? Naše malá mívá delší pauzy , zato pak to je vždycky záplava.

CHtěla bych vyměnit klasický český čtverce za něco s menší náročností při věšení a skládání plín, navíc ty fumový svrchňáky mi vadí. Ale nevím co zvolit, všechny ty z bambusu, předem tvarované, extra super poppolini apod... zdá se mi to všechno strašně drahý. koupit dalších 30 plen á 250kč , to mě manžel vydědí. Nějaká rada čím začít , co je spolehlivě dobrá volba?

listicka77
18. kvě 2009

sywys, nechci boře kazit kšefty, ale návleky designsocks se dají koupit na mimibazaru do padesátky. s tou velikostí máš samozřejmě pravdu. o délku nejde, to se nařasí. ale s šířkou může být problém. já používám pořád ustřižené dětské podkolenky.

co je na čtvercovkách náročného? já si je teda po celé plenkové období nemůžu vynachválit! jako svrchňáky používám jen a jen vlňáky.

sywys
18. kvě 2009

Kili děkuju za první odpověď.

sywys
18. kvě 2009

listicka: když už čtvercovky nežehlim a špatně je pověsim, tak jsou pomačkaný, strašně tvrdý a dá moc vytahování a potahování vytvarovat je do pravidelnýho útvaru s aspoň trochu hladkýma koncema - aby malá neměla zmačkanou hrčku pod zádíčkama.(posledně je věšela sedmiletá dcera - zlatíčko mi chtěla pomoct ☹ )
Peru v eko tekutým prostředku a nedávám aviváž. Mamka a mamka(=tchyně) mi tvrdějí, že za jejich mlada byly plíny mnohem měkčí, že to co se dnes prpodává je jakési nekvalitní. Něco na tom bude. Plínky po mém manželovi (asi 4) jsou měkoušké jako hezdábíčko, ty co jsem kupovala na Jindřišku před 7 lety jsou jak šutr i po xtém praní - vyváření pro její prdelku.

sywys
18. kvě 2009

listicka: mimochodem, vyvařuješ je? Četla jsem na jednom portálu že stačí prát na 60, ale když to mám 2 dny v kýblu ( i víc když se daří bkm) tak se tam už určitě nějaký ty breberky pomnoží... přece jen vyvářka je desinfekce...

jabrunko
18. kvě 2009

sywys tvarovane plienky pre bkm naozaj nic moc a ak ti vadi skladanie klasickych stvorcov, tak si kup stvorcove viacvrstvove plienky, daju sa na MMB kupit aj pouzite a cena je v pohode ... nasiaknu viac ako klasicke a nemusia sa tak skladat

co sa tyka curania do cinaku vo vlaku, na zachode je to naozaj nechutne a s tak malym mimi narocne ... ja som isla asi pred mesiacom s Dotkou vlakom asi 5 hodin a davala som ju na cinak normalne v kupe ... supnes cinak medzi nohy rozbalis dieta a sup sup, nikdo si nic nevsimne ... fakt ... uvidis ako ludia budu cumiet ake mas zazracne dieta ...

listicka77
18. kvě 2009

nevyvařuju a nikdy jsem nevyvařovala, peru na 60, to stačí, aby se vše zničilo. používám teď hlavně kikko lux nebělené a taky jsou moc prima kikko bambusové barevné. ty bambusky ani moc netvrdnou, ale mám je teprve krátce. obyčejné libštátské, které mám od narození malé jsou teda fakt jak prkno. ty jsem ale odstěhovala k mámě a ta je občas přejede žehličkou, tak zase změknou. 🙂

sywys
19. kvě 2009

listicko: Prosím jak ty pleny skladuješ a jak často a v čem pereš? kikko pleny - jaký je rozdíl v bambuskách a bavlně?
jabrunko: jak dlouho ty vícevrstevné schnou?
A když jedete ve vlaku, co má mrňous na sobě?

sywys
19. kvě 2009

Ještě dotaz - ta gumička do pasu MOKOMINI - používáte jí i na nošení v šátku?
Používáte někdo ty rychloprdky s volným rozkrokem?
Jak do těch věcí upevníte plínu aby nesjela někam úplně mimo? Největší zátěž není když malá leží, ale když jí nosímnebo dávám do vaku, a zejména do šátku. To si bez svrchních kalhotek neumím představit. Mívá problém si na šátek (v kolébce) vůbec i zvyknout, zatím hlavně vakujeme a tam má víc prostoru. A navíc je fuška jí tam i dát - a tak aby držela a bylo nám to oběma pohodlné.

ptica
19. kvě 2009

No, sonulah, uz uz jsem chtela cinacek definitivne odlozit pro pristi Mysaky nebo Mysky, ale prevedcilla jsi me, jeste mu dam sanci. Zkusim klopit, drzet. Ale az za par dni, ted potrebuju trochu relax od vecne pocuranych kalohot a predlozek. Snad se s tim poperu, jsem holka sikovna 🙂
Dnes silene rano, vstavani v 5, doted snad 20 curani a ne zrovna malych a tri megakakance, bilance dobra, v plene dve curani, na podlozce dve curani, kdy jsem to videla a rekla zvuk, jeden kakanec ve ctvercovce pri kojeni (kroutil se jak moh a ja neverila, ze bude tak brzo zase kakat pipina blba), vsecko ostatni na nalezitem miste. Chlapec se zacina plazit 😀 Neumim si predstavit pampersku, ktera by to vse pripadne pojala 😀 JInak kakani do umyvadla mu slo snad jeste lip nez do cinaku 🙂 Asi ho inspiruje pohled do zrcadla.

sywys
19. kvě 2009

Mně u těch plen nejde ani tak o estetiku, jako spíš kombinaci praktičnosti a úspor. Úspor peněz i času - při praní, nežehlení, ale taky ručním vytahování při věšení, rovnání a uhlazování při skládání - a na to ty prkenný a vytahaný obyčejný český čtrvercovky jsou strašný. I když teď jsem dokupovala 10ks a jsou úplně jiný a mnohem měkčí než ty co mám už 7 let.
Třeba vlňáčky mi přijdou pro ležací mimino nepraktické - moc s ním musím kvedlat abych to sundala a nandala. Pro běhací asi budou super. Na mokoshopu jsem četla chválu na mokomidi - jak je to praktické pro přebalování na klíně a nedělá to hluk. Tak sbírám zkušenosti i s odůvodněním proč ano/ne a dávám si dohromady co pořídit/vynechat.