Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

lenkakt
1. únor 2009

lucia, to známe. prý to v tomhle věku mají všechny děti 😉 pročti si mojí výměnu názorů s borou o pár stránek dozadu

vikinka27
1. únor 2009

papol, co tak jemne pridrzat pipika??? 😀 😀 😀
teda, ani nie pridrzat, skor urobit taku zabranu, aby nesmeroval vyssie... (ked by si silnejsie pritlacila, mozes zrusit cikanie....) a nasmerovat do umyvadla.....

luci, je to normalne.... u nas tiez... 😵

papol
2. únor 2009

viki, to jsem zkusila. Jen jsem mu tam dala lehce ruku, ale nečůral a pak mi počůral postel 😀 , když jsem ho chtěla zabalit 😀 😀 😀 . Však ono se to jistě jednou podaří. 😵

kunak
2. únor 2009

kocky, musime se pochlubit a zaroven opet vznest dva debil dotazy.

Chlubeni:
- chytame temer 100% kakosu, curani je slabsi 😎
- pres vikend tu byli nasi a mama zacala s malou nocnikovat: http://picasaweb.google.cz/mykuna/EliskaPoSesti...

Dotazy, ktery mozna patreji jinam, ale tim, ze mate diky bkm prehled o kakosich vasich deti pisu s prosbici sem:
- meli vase bejbatka koliky kdyz bkmkujete? Mam pocit, ze se vykakosi i vyprdi dostatecne... nam to zacalo pred tydnem vzdycky navecer a je to hukot - tak jestli to je od prdu nebo ne (jinak pres den a v noci jsme andilci - tuk tuk tuk)

- mame takovy dost ridky kokose - vlastne vicemene vodu s malejma kousickama "vajicek" - je to ok? (jsme 100% kojeny a zaciname 8my tyden)

dekujem mooc

sonulah
2. únor 2009

kunaku, super! i ta babička.....
🙂

kili
2. únor 2009

kunak, tak to je super, gratulujem 😵

sme to tu už preberali, že bkm deti asi moc kolikami netrpia, ale niektoré asi aj napriek tomu. teda viem tuším len o gedren, neviem či este niekto iný. viem, že by S. mal koliky, keby sme nebezplienkovali, mám to otestované 😝
možno je to niečo iné, že proste chce nosiť, hojdať... alebo ju skús držať v klbôčku (fakt ju treba zaklbkovať) nad nočníkom, že či sa vyprdí.
a stolica je asi OK, to netiším, naši mali hustú, lebo som im mlieko zahusťovala.

lenkakt
2. únor 2009

kunaku, blahopřeju i k babičce (taky máme jednu takovou, dokonce nosí i v ergu, přitom má jen tak o 10 kg víc než jura 😉

kakání novoše se může různě měnit, může to být chvílemi i jen voda s nějakými kousky, záleží na tom, co jíš a jak ona to stráví.

s jurou jsem taky zažila večerní pláče, zhruba v podobnou dobu, jak píšeš, trvalo to asi 14 dní. tehdy jsem si vypozorovala, že když byl přes den venku v kočárku, pláče mnohem víc, než když byl jenom nošený. proto od té doby v kočárku nebyl. pláče pak ustaly zcela samovolně, fakt to bylo jen velmi krátké období. nevím, co to bylo...

lenkakt
2. únor 2009

těch 14 dní jsme to praktikovali tak, že jsme plačícího juru chovali v náručí, aby nebyl sám a on plakal a plakal až usnul. nebo jsem ho houpala v šátku a masírovala bříško.
mám dojem, že prdíky poznáš podle toho, že při masáži, nebo chvíli po ní, se dítě uvolní. příjemné jí může být, když ji položíš na záda, chytneš za holeně a jakoby přitlačíš kolínka k bříšku (analogie jogových torzních cviků). můžeš nožičkami jemně kroužit a vlastně jejími stehýnky masírovat bříško. když se ti při tomhle uvolní a usměje, potom ji opravdu trápí zažívání.

lenkakt
2. únor 2009

a nyní jeden dloooouhý text - slíbila jsem boře povídání o tom, co nám dala bezplenkovka. tak hola hola, tady to je:
Co všechno nám přinesla "bezplenková metoda"

Nejdřív přišla prostá radost z toho, že to funguje. Že můžeme reagovat na potřeby synka. Že mu můžeme nabídnout něco tak přirozeného, jako je mít pořád suchý zadeček.
Potom se k tomu přidalo nošení; s nošením v šátku nám totiž závratně stoupaly úspěchy. Na nošení jsem si zvykla natolik, že jsem už kočárek věnovala kamarádce. Nepoužívám ho. Užívám si blízkost synka. Vůbec si už neumím představit, že bych ho položila tak daleko - až na dno kočárku. Vždyť bych si s ním na procházce nemohla povídat. Nevěděla bych, jak se cítí. Nemohla bych ho pohladit, když se lekne štěkajícího psa. Nemohla bych mu pomoci se vyčůrat, když to potřebuje.
Díky nošení mám pocit, že "zvládám". Starší dcerku jsem chovala v náručí a všechno kolem stálo. Synka si nosím a tak si stihnu hrát s dcerkou, uklidit, uvařit, nakoupit, poskládat prádlo. Nikde nevládne chaos, všude je pohoda. A k tomu si celý den dosyta mazlím svoje miminko.
Na nošení navázalo společné spaní. Bezplenkování je jednodušší, když k sobě máme v noci blízko. Se společným spaním přišla radost z tulení, mazlení, prohloubení vzájemné blízkosti.
Naučila jsem se chovat si nahaté miminko. Už si nemyslím, že je to výbušný tvoreček, který mne nebo své okolí kdykoliv znečistí. Vím, že to neudělá. Důvěřuju mu a s klidem si ho rozbalím na gauči, v restauraci, na klíně, prostě kdekoliv. Je to obrovská úleva.
Naučila jsem se obě děti více pozorovat a hledat příčiny vzteku a pláče. Vím totiž už s jistotou, že všechny špatné nálady a mrzutosti mají svou příčinu. Snažím se příčiny hledat a předvídat následky.
Konečně jsem se celým tím procesem úplně otevřela mateřství a učím se dávat víc a víc. Už mi nevadí, že se v noci nevyspím, "protože mne to dítě pořád budí". Užívám si kontakt s někým, kdo mne má tak rád, že do potřebuje každé dvě hodiny zabořit nos do mého ramene.
Když to shrnu, tak experiment s nočníkem ovlivnil celou naši rodinu víc, než jsme čekali. Našli jsme důvěru v sebe sama i ve své děti a k tomu objevili nový svět kontaktního rodičovství, v němž nám je velmi dobře.

audreyd
2. únor 2009

lenka, krásne si to napísala 😵 😵 😵

vikinka27
2. únor 2009

to kunak: vodicka s plavajucimi vajickami je idealna konzistencia ;)

u nas koliky ani v jednom pripade, ale mame podozrenie, ze keby mladsi nebol bezplienkovany, tak mame "kolikove" dieta. pred kakanim zvykol vysoko (nervozne) plakat - na signal. ked sme ho polozili na nocnik, tak prestal ;)
ale to sa tyka iba signalizovania, nemam skusenosti s placom a bolenim bruska....

lenko, nadhera.
najme na dojalo to ....kdo mne má tak rád, že do potřebuje každé dvě hodiny zabořit nos do mého ramene.
pred chvilou som myslela na to, ze maly uz 1.5 hodiny spi a este nevstal... a uz mi chyba ze nevstal... 😅

papol
3. únor 2009

kunak , náš hošík také velice plakával a nemohli jsme ho třeba dvě hodiny večer utišit. Měl vodnatou a zelenou stolici a ukázalo se, že je hladový i přesto, že jsem ho kojila co hodinu. Měla jsem málo mléka a byl už dokrmován od tří týdnů. Večer dostával vždy Nutrilon. Přes den byl vždy klidný. Když dostal i přes den alespoň jednou Nutrilaon, pak už večer neplakal.
Jinak se barva stolice u kojenců mění, jak už bylo výše řečeno. Vodnaté zelené stolici se u kojenců také říká ,,hladová". Pokud je oranžová, pak to je něco jiného.
Samozřejmě to u vás hlad být nemusí. Je to jen naše zkušenost.

Chlubení: bezva!

lenko, je to povzbudivé a krásné. Díky!

papol
3. únor 2009

sonulah a všichni, koho zajímá zlepšovák na držení ponožek z mamaja: právě mi ten ,,zázrak" došel. Škoda, že tam také neudali velikost. Je to tak pro čerstvého novorozence majícího snad méně než tři kila 😀 😀 😀 . A tak si to mohu strčit třeba za klobouk, který nenosím 🙄 😵

papol
3. únor 2009

vlastně to je jen ,,roura" s otvorem uprostřed (jen prostřiženo), která je obšitá. Lehce lze vyrobit vlastními silami 🙂 . Hm, a stálo mě to 258-, 😀

sonulah
3. únor 2009

jejda papol, tak to je na ho.... 🤐 se ti tímto omlouvám, mě to z obrázku přišlo, že tam jsou nějaký sucháče či co a že to bude univerzální velikost 😅
no novorozeně si fakt ponožky moc nesundavá....

promíííííň

😉

kunak
3. únor 2009

lenka a vsici - dekuju moc za odpovedi (hladova nejni urcite - dlabe jak utrzena ze retezu 😀, cvicime - vsechno, spis me jen zajimalo, jestli jste to mely taky ). Nejak se s tim poperem, dneska to bylo trochu lepsi 🙂

jinak lenka tyhle vety: Už mi nevadí, že se v noci nevyspím, "protože mne to dítě pořád budí". Užívám si kontakt s někým, kdo mne má tak rád, že do potřebuje každé dvě hodiny zabořit nos do mého ramene.
to je baajo.

Dneska jsme v noci trikrat vstavali na nocnik - pokazdy se vycurala, meli jsme jednu mokrou plinu a jak tam tak v noci spolu sedime, tak me tak napadlo, jak jsem rada, ze jsem diky MK objevila BKM a vas. Bylo to takovy souzneni s tim drobkem, ze jsem se ani necitila ospala, jen jsem mela obrovskou radost, ze muze curat a kakosit a ze si sama rekne a ze to chytim - takovy naplneni.... ale to asi znate, takze tak. Ted mi tu chrupka v satku a muzu rict, ze jsem nejstastnejsi tvor pod sluncem 😵.

Jo a jeste, Eliska ma v noci genialni signalizaci. Pritiskne si svoji tvar k moji a zacne do me kopat a bouchat....proste k sezrani 😎

Kazdopadne fakt diky, ze jste zensky 😅 - je to druha diskuze (MK) do ktery na I-netu prispivam. 🙂

hlavinka
3. únor 2009

ahooj holky, zacinam uvazovat, ze to zkusim. Ale reknete mi (prosim ale neodsuzujte), musi se to delat stale - je cesta zpet? Co kdyz nebudu dost trpeliva? Nebo nam to nepujde? Chci rict, ze bych to zkusila, ale ted v zime (venku) tezko budu decko vyndavat nebo treba nevim, jak to delat pri kojeni ci v noci, protoze v noci spinka treba 5 hodin v kuse a co si budeme nalhavat, za to jsem rada, ze se aspon trochu vyspim.....
Takze je tu nektera, co to zkusila a neslo to a prestala? Nebo nedelala pokazde?

Dekuju za info. A drzim palce, at vam to jde, jste sikulky, fakt klobouk dolu 🙂

papol
3. únor 2009

sonulah, to nic, kdo to mohl vědět 😨 Alespoň jsem vás varovala 😵

hlavinka, také začínám a upřímně mi to nejde. Kdybys přečetla pár stránek zpět, tak by jsi viděla, že děti mají v určitém období ,,svou hlavu, nebo lépe-projevují svou osobnost a najednou přestanou spolupracovat, takže pak opět nastoupí plenky, nebo když máme z nějakého důvodu nemůže...Zkus se kouknout asi tak na poslední tři stránky.

hlavinka
3. únor 2009

Papol: diky 🙂 , planuju to tady procist, ale ted nejak nestiham. 😒

milwa
3. únor 2009

hlavinko, jedna vec je, ze kdyz to clovek jednou zkusi, tak uz pak obvykle nedokaze ignorovat signaly a tak. Druha vec je, ze neni nutny bezplenkovat nonstop. Nekdo to neresi v noci, nekdo jo. Nekdo na prochazkach vynda dite ze satku i v mraze, nekdo na to kasle. U nas se to hlavne menilo v ruznych obdobich, treba prvni dva tri mesice jsem resila hlavne kakani, curani mi bylo celkem fuk. V noci jsem zacala nocnikovat az tak v sedmi mesicich, driv jsem se na to necitila. Ale kazdy to ma jinak. Nejdulezitejsi je, aby to vyhovovalo vam, nemela by to byt stresujici zalezitost 🙂

papol
3. únor 2009

Huráááá! Právě jsme čůrali do nočníku! Po probuzení. Tedy trochu do mého rukávu a dost na zem, ale přece!
konečně první úspěch. 😵

papol
3. únor 2009

poprvé 😅 😵 🙂

kunak
3. únor 2009

ahoj hlavinko - bezva ze Te vidiim.

vubec se toho neboj - spis se boj toho, ze je to navykovy 😀
urcite nemusis non-stop - zacnes u kazdyho prebalovani, pred a po kojeni. v noci adelku urcite budit nebudes - sama si kdyztak bude rikat. za chvili uz budete sehrany a ona si bude rikat (treba zacne plakat, nebo kopat nozickama, nebo se ruzne mrcasit) - ale my taky teprve zaciname, tak spis kocky, co uz maji vesi bejbosky povedi.

a hlavne u novosku je to fakt super, protoze uspechy mas casto a to te motivuje dal to zkouset.
a stoji to za to - urcite bych to zkusila - a kup si cinskej nocnicek - nic nestoji a muzes ho mit u prebalovaku.

drzim palec

sonulah
3. únor 2009

papol, gratulace! 😉

hlavinko, jsou určitě i holky, co to třeba zkusily full-time a zjistily, že to prostě neni pro ně (třeba myslim mysinka) a tak zůstaly u toho, že dávaj na nočník třeba ráno, po vyjmutí ze šátku, když dítě prdí a tlačí atd..... prostě zvolnily tempo, protože z toho byly víc urvaný než kdyby nebkmovaly....
to neni prohra, prostě je to o komunikaci, jak se na to kdo cítí atd.... já to ze začátku taky prožívala víc, teď jak přišel částečnej bojkot, tak jsem vděčná za to, že se mi ráno J vyčůral a vykadil do nočníku a i když se dneska už nepovede nic, tak ok, třeba se konečně doklube ten zub a povede se první plazení 😉

sonulah
3. únor 2009

jo holky a dnešní dávka sentimentu už by stačila, ne? jsem v jednom oku zamáčkla slzu po lenčině příspěvku, v druhym po kunakovo a páč třetí oko nemám, říkám: dost! 😉

hlavinka
3. únor 2009

Papol: gratuluju 😵

Kunak: diky, taky Te rada vidim. 🙂 Mas pravdu, zkusit to muzu a uvidim. Ten nocnik jsi koupila kde prosim Te? Ja nasla jen tady ten http://www.mokoshop.eu/index.php?cPath=27&osCsi... , u nas v CR nejak ne..... 😒
Jak dlouho vy to zkousite?

Sonulah: jasne, mas pravdu, uvidim. Myslim, ze asi nejsem tak trpeliva a tak nesobecka, abych jela full-time.

Kez bych byla aspon z poloviny jako vy, myslim vic pro decko. Mrzi mne to ☹ , ale nejak tomu nemuzu prijit na chut. Ale to jsou mozna jeste hormony....Ale fakt se snazim byt dobra mama a rada bych nasi komunikaci zlepsila a chtela bych si to taky uzivat

kunak
3. únor 2009

hlavinko - muzes od bory z mokoshopu (posila to z cech, takze postovny je ok)
nebo od lusinty z brany: http://branakdetem.cz/ - ale pozor, tam jsou jeste latkovky - to je navykovy uplne stejne. Jinak pro dbejboska je urcite dobry, aby byl v latkovkach - a lip se Ti bude poznavat jeji signalizace. Ale na to muzes prejit casem 😀.

My jedeme asi od 14 dnu, ale muze se od kdykoli.

Dobra mama jsi uz jen proto, ze chces a ze si to zjistujes - takze v klidu, netlac na pilu, az se potvory hormony vrati do normalu uvidis, jak vsechno pujde.

Hlavne beze stresu - bejbosci to vyciti.... zacni pomalinku a uvidis - ono to pujde samo a nic si nevycitej!!!

jinak Adelka je moc krasna 🙂

hlavinka
3. únor 2009

Kukak: diky, koukam na branudetem. No, latkovky nevim, asi jsem fakt moc pohodlna...I kdyz je fakt, ze tech penez a ta ekologie mi docela lezi v hlave (kazdej den plnej pytel plen 😒 ).

No, myslim, ze nestresuju, tedy doufam. Spis si pro sebe rikam, co je sakra spravny? Tak, aby byla spokojena a stastna a hlavne, aby si nic nedonesla spatneho so budouciho zivota?

Dekuju, vase Eliska je taky broucek roztomilej, hlavne na fotce nahacek pred masazi 😵

kunak
3. únor 2009

penize vem cert 🙂, ale bejbatkum je v bavlnce/bambusu/konopi preci jen lip, nez v chemce - sledujes ten nenapadnej natlak 😀 😀 😀 😀
ne, v pohode, sama uvidis - ale je to zabavka a pro me pohodlnejsi nez shanet papirovky 😵

papol
3. únor 2009

A teď se nám podařilo i kakání s čůráním do nočníku a bez nehody!

hlavinka, já zprvu také používala papírovky. Vůbec jsem na látkování neměla síly. Nyní mám nejvíc obyčejných čtverců a několik kalhotkovek na noc a k MUDr. Mám to jako zábavu. Nezapomenu, jak jsme jednou sháněli tu naši značku a nesehnali. Oba uštvaní, rozmrzelí a volný čas, který jsme mohli strávit společně byl pryč 😠