Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

avila
22. srp 2010

Ja sa k vam tiez pridavam. Dnes sme si zadovazili misku na slahanie z Kauflandu alias cinsky nocnik a uz je v nom prva cika 🙂 Sa vytesujem ako mala. @dugyna to ma nenapadlo, takto to komentovat, je to logicke ale. Pozitivne podmienecne podmienovanie, tak sa to vola 😀 Prof. deformacia 😉 Ak sa nenahnevas, budem kopirovat, mozem?

dugyna
22. srp 2010

@avila v pohodicke komentuj ked kaka hovorim- kaka,eee a napodobnujem prdiky /prdim pusom/ 😀 a ciak robim -pssss a cika...
kocky dnes sa mala dvakrat pytala na cikanie...ale ked cika tak az potom ako zacnem ovorit kaka ee a prdiky...na cika a psss nie...proste pre nu je cikanie aj kakanie -kaka eee a zvuky prdikov a sa pri tom rehoce 😀

@delfi mala si pravdu...lebo dnes som tiez nejaku kaku nestihla..alebo mala nesignalizovala....a ankoniec som si uvedomila ze zacala davat asi iny signal....som si vsimla ze sa predtym na mna usmieva..a potom...takze mala si pravdu mala robi novy signal..a mm spomynal ze vcera ked kakala sa najprv usmievala a potom pustila ...
takze dakujem za radu 😉

inak u nas v teme si myslia o mne asi ze som sisi niektore kocky...alebo ze si namyslam..alebo ze tyram svoje dieta 😀

sussanah
22. srp 2010

@delfi tak jsem se chtela pochlubit, jak si maly dneska znicehonic prodlouzil curani na 1,5 - 2h behem dne a ted ctu tvuj prispevek 😒 No moc jsi me nepotesila, s tim co nas ceka 😉 😀

sussanah
22. srp 2010

@dugyna mate super uspechy, v podstate bych to brala tak, ze kazde jedno vycurani/vykakani je velky uspech, vzdyt teprve ted jen zacinate. A taky jedna uz tady nekolikrat odzkousena vec, je dobre se na bkm moc "nesoutredit", ony to ty mimca vyciti. U nas se hodne osvedcilo t brat jako soucast programu 😉 Jo a taky jeden zakon zdejsi diskuze: Kdyz pochvalis mimco, ze se vam dar, do druheho dne bude uspech 0 bodu 😀 😀

dugyna
22. srp 2010

@sussanah dakujem ja som tiez z toho statsna..ano vytihla si to ked moc chcem aby sa vykakala ci vycikala..tak nic a ked len tak tak pekne cika alebo kaka 😀
dneska nas vecer bolelo brusko prvy krat ☹ ...ale pekne sme cely vecer hlasili cikanie 😅

juj baby ked nas niekto cita nezaiteresovany musi si mysliet ci nam sisi 😀

@avila daj vediet ako vam to ide dalej...inak obcas mam pocit ze mala da znamenie len preto aby sa mohla rehotat na tych zvukoch co jej robim...tu kulisu 😀

avila
23. srp 2010

@dugyna dam vediet, dnes sme este nocnik nepouzili, rano uz plakal od hladu, tak som ho nechcela stresovat. Inak tam sa pisalo, ze sa moze nocnik pouzit i pri dojceni. Mate s tym niektora skusenost? Bo moj kaka pocat. Ale zase si neviem predstavit, ze by som ho potom tak nechala, rcite by som ho chcela umyt a nechcem mu zase prerusovat papanie. Tak neviem... Prakticke rady sa mi zidu 😉

Moja sestra tiez vcera skoro odpadla, ze ona ucila deti na nocnik ako rocne a ja zacinam u 3 tyzdnoveho 😀 Inak ako je mozne, ze ten cinsky nocnik je takmer totozny s tou miskou na slahanie, ja to nechapem...

dugyna
23. srp 2010

@avila ja davam malu kakat pocas papania..nemam tu misku..mi mame serblik..cize ja malu normalne vezmem a ideme..ale zase ona ked kaka sa odpoji od cecku..cize je s tymto priblem nemam...

lmm
23. srp 2010

tak my jsme na nule 😨 . malá se přestala i otáčet, ani na břiše nechce být, jenom by se nosila, když ji chci dát nad misku, záchod, venku čůrat, tak se vzepne a vzteká se, bez ohledu na to, že chvíli před tím dala signál...no máme parádní bojkot. zuby to nakonec nejsou, ty čárky na dásních jsou stále stejné, tak to možná bude nějaký vývojový spurt, když se vrátila kousek zpátky. mám jí dát pár dní oddech, když tak strašně nechce?

johanka.
23. srp 2010

@lmm v bkm by sa nemalo robit take, ze sa bude striedavo prestavat a zacinat odznova, lebo deticky su vraj z toho akurat zmatene. Na druhej strane, ak sa strasne brani, tak nutit asi nie je dobre. Mne ked sa strasne branila, tak to vyzeralo tak, ze som ju vyzliekla, isla dat na nocnik, ona vedela, co sa deje, tak sa zacala strasne branit, a tak som ten pokus nechala a zabalila ju.

My sa drzime na minimalistickom rezime, ze do nocnika sa cika len rano po zobudeni. Aj to mi vzdy najprv zdrhne, tak ju tam posadim hned znova, a vtedy sa uz zvykne vycikat. No dnes ma prijemne prekvapila. Clapkala sa v bazene a zrazu sa zacala tahat von, tak som ju vzala von a zabalila do uteraka, no chcela aj von z uteraka. Polozila som ju nahu na zem a tak sa vycikala. A potom sa zase chcela naspat clapkat v bazene. Kukala som jak puk.

chaarleene
23. srp 2010

ahoj, holky, jsem v téhle diskuzi nová, BKM s malou zkouším praktikovat od příchodu z porodnice a už jí to moc pěkně jde 😵

jen by mě zajímalo, jak to děláte venku? protože ona začala už signalizovat i v kočárku a její signály jsou tak hlasité, že se nedají ignorovat 😀 tak ji normálně dám nad trávu, vyčůrá se a jedeme dál... zatím venku kakala jen jednou, ale přece jen z toho mám takový blbý pocit, protože ještě pořád kaká "vaječinu" a to jaksi nejde sebrat 😀 a přijde mi blbý, když třeba jedeme kolem dětského hřiště, abych ji tam nechala vykakat 😔
koupila jsem takovou kulatou zavírací misku, vozím ji s sebou v kočáře, ale je dost mělká a blbě se do ní strefuje... nemáte nějakou vychytávku?

lmm
24. srp 2010

@johanka, dělám to stejně. vysleču, zaznakuju, zvednu ji nad nočník/umyvadlo, ona se propne, položím, obleču. A za minutu přebalím plínu ☹.
@chaarleene, vítej. Já jsem nosila normální malou misku, co jsem koupila za dvacku v kuchyňce. Jen tak aby se tam vešla dupka (u kluka by možná nestačila). Nosila jsem ji v batohu a byla vyplněná náhradní plínou, takže nezabírala místo.

chaarleene
24. srp 2010

@lmm no jo, když naše malá čůrá obloukem, ač je to holka 😀 takže se stejně vždycky vyčůrá částečně mimo... no, ještě to chvíli budu zkoušet s tou zavírací miskou a uvidím, jestli se to naučím 😀

jinak teda nedávno mě dost překvapila, když jsme byli kamarádovi na svatbě, ona mi zahlásila, že chce čůrat, a normálně vydržela i ve frontě na záchod a pustila to až tam do umyvadla 😵 😵 😵

lmm
24. srp 2010

@chaarleene, venku jde stejně hlavně o to, abys kolem pískoviště nemusela vybírat z trávy vaječinu 🙂. Zato my už můžem misku používat místo čepice. Snad ten bojkot brzo skončí, příští týden přijede těhotná kamarádka z Ameriky, chce to tady omrknout, jestli taky nezačne.

sussanah
24. srp 2010

@chaarleene ahoj 🙂 No kdyz jsme na normlani prochazce, tak davam na travu, ale na delsi den mimo, kdyz ocekavam kakani, tak vozim nocnik v kocare. Teda my mame kvetinac, nezabere zase tolik mista. Ale on kaka vcelku ocekavane, vetsinou po jidle, takze me to venku zaskocilo jen jednou. Vajecinu jsme venku ale nidky nemeli, takze neporadim 😒

avila
24. srp 2010

Este stale mi to triafanie nejde tak ako by malo... Zase ma kus ocural 😖 Ale stastna som, ze sme zase cikali do serblika. U nas to je tak, ze akonahle mu umyvam ritku po kake, ide hned cikat, tak ho musim este mokreho posadit na nocnik 😉

@dugyna budem musiet skusit do tak, uvidime, ze co...

labutka
24. srp 2010

Zajtra o 17.15 v Reflexe na Markize reportaz o latkovych plienkach. V hlavnej ulohe moj maly Slovanista. 🙂

luvie
25. srp 2010

Ahoj holky, po dlouhé pauze se zase hlásím.
u nás pořád stejné, Katka když se nevyčůrá do plenky nebo na zem, hodí to do nočníku, ale čteme u toho knihy, takže je asi po tátovi, který na WC pročte celou věčnost 😀 Občas se nám daří i suché noci, má teď tendenci probudit se, hned chce prso, při kojení se počůrá a pak vesel usne, takže ji občas zkouším nechat chvilku nad nočníkem i když se trochu brání... V šátku, ať už doma nebo venku, už si ani nepamatuju, kdy se mi napoledy počůrala (a teď jsem to určitě zakřikla...) takže to je jediná jistota. dokonce když tu byla babička a vozila v kočáře, přijela Kačka suchá - celkem jsem se divila.
No a jinak, přes den čůrá na nočníku v sedě, v noci ji ještě držím v klubíčku. v sedě se krásně i vykaká, někdy i do plenky 😀
O víkendu jsme byli na delší procházce, měla jsem pocit, že se jí chce kakat, ale prostě se venku nevykakala. Asi jí to prostě venku nesedí. Doma jsem pozapomněla... no a výsledek, krásné hovínko přímo na koberci.. ale není první a předpokládám ani poslední, takže to neberu tragicky.

@johanka. v noci pokud se počůrá se ji snažím přebalit. Ne vždy jsem toho schopná, někdy mi usne, to ji pak nechci budit, ale většinou ji stihnu přebalit. Teď dokonce prkrát zvádla zase suché noci s čůráním do nočníku.... To naše balení není zas tak mohutné, jen to tak vypadá, jak to popisuju, ale vložky jsem si šila sama a nejsou zas tak tlusté. Myslím, že kdybych ji v takové plence chtěla nechat celou noc, pořídím vetší 😀

delfi
25. srp 2010

@avila rozdíl mezi číňákem a šlehací miskou je v tom, že ta miska je v průměru větší, ale má ostřejší okraje. číňák je zase menší, ale můžeš si o ty široký okraje opřít ruce a pozdějš na to posadit i dítko. jinak tě vítám mezi náma
@chaarleene já sem kakání venku neřešila, pravda většinou jsme kakali v přírodě, ale i na vesnici v parku na náměstí a tu vaječinu jsem tam prostě nechala a jen jí polila trochou vody. ono se to z tý výšky tak rozprsklo, že toho nakonec moc nebylo.
@lmm já bych taky určitě nepřestávala bkmkovat, občas tě třeba vezme na milost.
holky už jsem dost zoufalá, mates po 1 denní pauze opět brutálně bojkotuje, už ani sprcháč nezabírá. pokakaná plínka je každý den. na norm. nočník vůbec nechce, občas po probuzení vezme na milost číňák, jinak vůůůbec nic, nula bodů......už mě to dost znervozňuje, je dost velkej na to, aby chodil na nočník aspoň občas, čím je starší tím je to horší. začínám pochybovat že v tom roce a půl odplením bez nehod 😖

avila
25. srp 2010

@delfi dakujem za porovnanie 😉 Inak som prisla na nevyhodu... Matusko si rad niekedy pokopka a ked ho tak drzim nad miskou, tak musim davat pozor, lebo kopne a uz si par krat osuchol nozky o okraje a bolo vidiet, ze zabolelo 😒

Len trpezlivost, niekedy to pride zo dna na den 😉

opica
26. srp 2010

delfi, moja spolubojovnicka, u nas tak isto...uplna nula bodov. ani vonku nechce, teda obcas sa podari. ked ej doma nahy, tak sa zasadne vycika na podlahu a potom mi to ukazuje. nocik nepouzil asi mesiac (teda, ja ho tam davam, ale nic z toho). do zachoda velmi obcas. moj odhad je tak 3-4 uspechy za tyzden ;(

delfi
26. srp 2010

@opica jeeeeeej tak to mě "potěšila" a zároveň zneklidnila, že jsme na tom stejně. můžem se opájet tvrzením, že tohle je ten megabrutál bojkot, který předchází úplnému odplenění. jen aby netrval třeba až do 2 let (ten bojkot) 😝

kveluse
27. srp 2010

Ahojky,
moc vám držím palečky, aby dítka přestala "zlobit" s bojkoty a pěkně si říkala a čůrala a kakala tam, kam mají....

delfi
27. srp 2010

@kveluse a s květuškou takový problémy nemáš/neměla si? jo jinak u nás posun, mates když chce čůrat nebo kakat tak si někam zaleze kde nikdo není a tam to udělá. můžu ho dávat na nočník jak chci, ale prostě na nočníku ne, a jen ho oblíknu zdrhne a schová se. doufám že to je jen to "stydlivý"období.....

ludmilabb
27. srp 2010

nam presli tie trojdnove vzdory a teraz zase pekne cikame aj kakame do cinaku, ale pouzivam fintu, knizku alebo hracku, niekedy to ide aj bez a v pohode vydrzime aj pol dna v suchej plienke len skoda ze prestala hlasit hlasi vzdy az ked je v plienke 😒
@dugyna a v ktorej teme si s BKM cudna hadam nie v latkarskej? ja som tam uz davno pisala o BKM a vtedy tusim zajaciq zareagovala vsak ja som bola len rada ked som nemusela prazenicu z plienky zapierat

lmm
28. srp 2010

tak pauzu od bkm jsme si nakonec daly. dostala jsem ctyricitky a musela mi prijet pomoct s detma svagrova. statecne prebalovala latkovky, ale na kyblik si netroufla. tak uvidime zitra, az se mi nebudou trepat kolena, prevezmu zase peci a zkusim, co mala zapomnela. byla i bez prikrmu, tak treba ji napodruhe zacne chutnat 😀 .

sussanah
28. srp 2010

@lmm tak doufam,ze uz jsi v pohode, vubec se neboj, ze by mala zapomnela bkm, to vam zase nabehne ani nebudes vedet jak ;)
Tak u nas jsou nejake az moc velke uspechy, skoro to vypada na postupne odpleneni 😕 Osvezila jsem si na mokoshopu nejake veci o bkm a zacala praktikovat "3x a dost" (3x denne jsem mu ochotna vymenit slipy a teplaky a pak uz dostane zase plinku) no a po 3-4dnech ficime ve slipech a plinu ma jen do kocarku (99% sucha) a na spani a pohoda. Teda ale jsem srab, davam mu takovou malinkou vlozku do slipu, at neni vsude louze 😅
Ale zase mam stale na pameti @delfi, kde matysek byl taky v 11m bez pliny a ted bojkotuje 🙄 Takze se z toho tesim ted a dal neresim 😀

lmm
29. srp 2010

@sussanah, děkuju, 4.den ATB je to už lepší. Akorát jsem z těch horeček skoro přišla o mlíko a teď bojujem - malá je líná sát, když to moc neteče, takže nevím, jak to dopadne.
A psst, nechval vaše úspěchy, víš, jak to vždycky dopadne 😀 . Držte se, jste moc šikovní!

jitka_
29. srp 2010

Ahoj!
Jsem tady nová a potřebovala bych poradit. Máme doma miminko 3,5měsíce a bezplenkovku praktikujeme od 3. týdne. Chtěla jsem počkat až po šestinedělí, ale malá tak strašně plakala, že jsem ji zkusila dát na nočníček. Hned se vyčurala a vykakala. Asi po měsíci jsem začala používat látkovky, aby si víc uvědomovala, že je mokrá a bezplenkovku to ulehčilo. Zdálo se mi, že se nám daří čím dál líp. Asi to bylo taky tím, že malá celý den plakala, tak jsem ji dávala na nočníček každou chvilku. Kakání chytáme všechno, ale musíme dávat železo, takže kakání máme třeba i za dva dny, předtím kakala několikrát denně. Dokonce jsme byli párkrát i půl dne na suché plínce, i na procházce byla suchá a čurali jsme i venku do trávy. Jenže už asi tři týdny se nám nedaří. Malá přestala plakat a začala si žmoulat pěstičky, pak palečky a teď si k tomu ještě povídá, a je každou chvilku počuraná. Někdy měním počuranou plenku i třikrát za hodinu! Dám ji na nočníček a nic, za 15 minut to zkusím znova a ona už je počuraná a tak furt dokola. Dokonce se počurá, i když si hrajeme nebo ji chovám a "povídáme si". Vůbec nepoznám, kdy se jí chce! Ale na kakání se zatím hlásí. A musím se teda přiznat, že mě to už nebaví a když je počuraná fest, tak ji ani na nočníček nedávám, protože vím, že se stejně zase nevyčurá. Právala jsem plínky jednou za 2-3dny a teď peru každý den. 😖 Je to normální v tomhle věku, když začíná víc vnímat a zajímat se o okolí? Mám úplnou obavu, až začne lozit, že už nebudeme chytat do nočníčku vůbec nic ☹
Jitka

sussanah
29. srp 2010

@lmm jj cekala jsem ze, to vcera vecer pusti a taky zejo 😀 Ale jedny slipy za den, s tim jsem ochotna zit 😎 Teda s tim mlikem, nezavidim, znam duverne, rozkojovala jsem se z nuly v malheo 3m a pak znova o mesic a pul pozdeji 😒 ALe vase uz je dost velka, tak neboj, i kdyby to skoncilo flaskou. Ale kazdopadne drzim palce, at to zvladnete!

raa2
29. srp 2010

@lmm chcela by som sa ta spytat ze aky je ten signal? ci je to rozne? ja maleho ucim uz od 5 mesiacov na nocnik, ale zatial som signal nezbadala ☹ vie na co to je, cika mi a kaka, dokonca aj rano ma suchu plienku...ci sme zacali uz neskoro a signal teraz babetko nevydava?? dakujem