Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jasekd
8. bře 2011

@lmm Taky si to technicky neumim predstavit s tou holkou, Martinkovi jsme davali pytlicek jednou a byl kontaminovanej, i kdyz jsme lepili s manzelem oba a dite bylo predtim peclive umyte. No a pak to sundavani, hrozne to tahalo, u vetsiho by mi to asi tak nevadilo, ale malymu byl sotva mesic, tak mi ho bylo lito. Kamosku nechali v nemocnici chytat moc od rocni holcicky rovnou do zkumavky, fakt vtipny, stravila tam pres dve hodiny, chytla jen jednu zkumavku, tu nesterilni, Uricult uz ani nahodou. Takze udelali nesterilni a prej kdyz bude vypadat dobre, ze se na tu sterilni vykaslou. Tak nevim, k cemu takove vysetreni 😅 Jakoby ji nemohli ve spitale dat aspon nejakou sterilni banku... Oni to teda meli jen kontrolni, ze holka furt rve a je celkove nespokojena a ma subfebrilie, tak se hledalo, zda neni neco skryteho. Ja budu kdyztak chodit s holcickou na rady 😉

sussanah
8. bře 2011

Cau holky, tak dneska je teda den, ze by me trefilo. Maly se vzbudil uz v 5:15, nakojil se a pak nemohl usnout a knoural a fnukal aporad chtel byt na prsu, coz ja nechtela, no veselo. Kazdopadne odchytli jsme curani uplne bezvadne bez problemu, chytla jsem si sklenicku v nocniku a pridrzela ho nad nim a v pohode se vycural. Sice asi moc stredni proud ot nebyl, ale za cistotu rucim 🙂 Navic uz nastesti nema horecku, jen zvysenou teplotu 37,4, takze snad je to ok. Dr si ho zkontrolovala, moc budeme vedet zitra po 10h. Ale vidim to dobre. Dr rikala, ze to spis vidi na nejake prochlazeni, jinak asi ok 🙂
Akorat, ze ted, jak maly vstaval tak brzy, tak je uplne na odstre a ja jsem teda taky kvalitne unavena 😒
@ameliejulliette no kdyz je mimco dobre natocene a je kvalitni utz, tak to jde uz fakt poznat, ale samoze to jeste neni jiste. A a vy s tou adopci, to jenom pokud by se nepodarila holcicka anebo urcite chcete jedno adoptovat?

jasekd
8. bře 2011

@ameliejulliette Ja vim taky od 13. tt., ze cekam holku, sice to bylo jeste bez zaruky, ale poznala to. Moje Dr. ma dobre oko, velmi kvalitni UZ a holka spolupracovala. Loni u Martina mela UZ o neco horsi a tak mi to rekla "az" v 16.tt.

jasekd
8. bře 2011

@sussanah Prima den, a nezvracis? 😀 Jinak zas bud rada, ze vstal driv, aspon jste to v pohode odebrali. Kdyz to mate do zitra, tak to vam asi delaji jen moc chemicky, proste ten zaklad, ne kultivaci, tak snad to bude dobre. Kdyz i Dr. to vidi optimisticky a teplota klesla.

sussanah
8. bře 2011

@jasekd ja jsem hlavne klidnejsi kvuli te teplote, protoze kdyby tam byl zanet, tak teplota tak ochotne sama od sebe neklesne 🙂 Takze fakt se asi jen prochladil. Ale dobre bylo, ze jak se rano vycural, tak potom pred odjezdem k dr uz nechtel. Takze v cekarne to na neho prislo, zacal ukazovat, ale mel plinku, tak mu rikam, ze nocik nemama a ze ven nepujdeme, ze musi do plinky. Tak se zacal pekelne soustredit, vycural se, ukazal hotovo a sli jsme ji sundat 😀
Jo a nezvracim 😝 Jenom me teda boli bricho jak slak, asi jak jsem maleho rano tahala k te dr a porad se tam po me plazil a tak 😒

jasekd
8. bře 2011

@sussanah To mate super. Vy znakujete? Ja jsem si koupila tu knizku a zacala cist, ale nejak jsem pak nemela cas a nejsem dusledna, mam par znaku, ktere ukazuju, Martinek samozrejme nic. Musim zacit poradne, pokud chci, aby to melo nejakej vysledek, jenze nejvyraznejsim pruvodnim znakem meho tehotenstvi je lenost 😀

sussanah
8. bře 2011

@jasekd ty ale nas v 11m ukazoval tam max 1 znak a to jen proto, aby mi dokazal, ze to umi, ale aktivne ho nepouzival. Hodne se to rozbehlo po roce, to se ucil uplne hooodne rychle. A taky teda nejsem super dusledna. Jakoze snazila jsem se ukazovat pravidelne, ale obcas se nepodarilo. A ted uz vlastne na neho neznakuju vubec, semtam mame novy znak, ale jen co si mlady pan vybere, protoze co on nechce, to proste znakovat nebude 😀

jasekd
8. bře 2011

@sussanah Ja ani necekam, ze by uz znakoval, zacali jsme na cca 10ti mesicich, ale ani ja moc neukazuju, a to je ten problem 😀 Musim se polepsit.

lmm
8. bře 2011

@sussanah, my vstáváme standardně kolem půl páté, páté. Syn byl stejnej. Netuším, po kom to děti mají, ale já jsem napůl mrtvá. Další dítě taky z tohoto důvodu nepřipadá v úvahu, já bych to prostě nepřežila 🙂. To jsem ráda, že to vypadá dobře. Nám dělají test na moč rovnou v ordinaci, tak to tam asi jen strčí lakmusový papírek, co? To bych mohla dělat doma 🙂.

ameliejulliette
8. bře 2011

@sussanah @jasekd No my jsme se pohlaví dověděli až ve 22. týdnu, ale je fakt, že nám mimíka nijak zvlášť často ani dlouho neskenovali 😉 Ono se mu to stejně nelíbilo 😀 I fotí se celkem nerad 😀
@sussanah No chtěli bychom celkem tři děti, uvidíme, jestli budou ty dvě první zdravé, rádi bychom i třetí. Jen já si nejsem jistá, jestli bych zvládla být třikrát těhotná a třikrát po těhotenství a porodu (porod byl asi objektivně vzato celkem v pohodě, i když subjektivně... 😝 ale to neřeším) 😅

jasekd
8. bře 2011

Zkusim sem dat odkaz na to vysetreni moci: http://www.stefajir.cz/?q=vysetreni-moci
My to posilame do laboratore a delaji moc chemicky + snad sediment a z druhe zkumavky tu kultivaci.
@ameliejulliette Ja vim naprosto jiste, ze tri tehotenstvi nedam, nechci se zdravotne vyridit 😝 Mozna tak za 5 let bych do toho sla, ale stejne to nepujde kvuli praci, a clovek bude prece jen pohodlnej uz asi, a bude mi nejakych 36... Porod... No nemela jsem zadnou rychlovku ani vylozene dlouhej, prumernej, ale stacil mi bohate a kdyz preziju tenhle 😀 , dam si uz asi pokoj. A sestinedeli je vopruz nejvetsi a to jsem taky nemela zadne specialni problemy, akorat se mi v nastrihu udelal hematom, nastesti neinfikovany, a hodne dlouho to bolelo a bylo tvrdy. Ted to musim kdyztak rozmasirovat driv. Ono musime myslet i na sebe, deti jsou krasny, ale ja byla celkem zdravotne fit, hodne jsem sportovala, a ted je ze me skoro troska, zada v haji, krecovy zily atd. Ale zas vetsina tech potizi zpusobenych tehotenstvim zmizi 🙂 Predstava nosit ty priserny kompresni puncochace dele nez do porodu me desi, pripadam si jako duchodkyne 😠 Jo a taky pro me vrchol hruzy je kojici podprda 😝 Tu jsem nevydrzela nosit dlouho...

evi_
8. bře 2011

Ahoj maminky, probírala se tu zajímavá témata - hygiena děvčátek...dodnes nevím, jak mám malou správně umývat 😔 V porodnici říkali, že vatovým tamponkem se slunečnicovým olejem po koupání...a že netřeba čistit úplně....tak zběžně ... naše dětská doktorka, když jsem se jí ptala, tak se na mě nechápavě dívala a říkala - ubrouskem utírat ze předu do zadu (vnitřek vůbec neřeší) ... no a mě přijde dost špatné jí tam to bílé nechávat, když navíc to kolikrát není bílé, ale žluté 😖

Já rodila císařem a doufám, že další porod bude přirozený....i když každý porod má své ....

Jinak - už jsem si předvčerejšky myslela, že jsem konečně pochopila signály....celé dopoledne jsem dávala malou vyčůrat, když se mi zdálo, že mi řiká, že chce.... no a od té doby signály zase vůbec nechápu...nebo je nedává.

jasekd
8. bře 2011

@evi_ Tak tu holky, co mate holcicky, udelejte anketu, jak je myjete, at se my ostatni poucime 🙂 Jinak prirozeny porod je urcite lepsi, pokud se nejak nepokazi (poraneni, kleste atd.), no nejhorsi varianta je skucet x hodin a pak muset akutne na cisare, tak jestli jsi mela tohle, tak urcite nic moc 😝 To hojeni potom ma asi kazdej jiny, u obou typu porodu, tezko rict, kazdy ma neco.

evi_
8. bře 2011

@jasekd No, tak já jí tam to bílé nenechávám - snažím se po koupání (jednou za 2 - 3 dny) vytřít olejíčkem jak to jen jde.. a nejlepší se mi to dělá s mojí mamčou - víc rukou víc umí - 2 ruce drží stydké pysky od sebe a třetí se čtvrtou čistí - nejrychlejší a nejšetrnější varianta si myslím ....ale jestli je to tak správně, to fakt netuším 😅
Jinak mezi koupáními zběžně kontroluji zda tam nemá nečistoty...většinou je to ok.

Císař jsem měla, protože malá byla nastartovaná nožičkama...praskla mi voda (přesně 37 týden) a za 2,5 hoďky byla malá venku...zažila jsem asi 2 kontrakce. Takže porod pohodička. Ty další dny blbý...ale to je normálka bych řekla.

ameliejulliette
8. bře 2011

@evi_ Jak píšeš, další dny blbý, to je blbý, ale jinak 2 kontrakce to mě dostalo 😉 Já jsem měla kontrakcí nepočitatelně (jsem četla nějakou statistiku, že kolik jich průměrně je, a plánovala jsem si, že to budu odpočítávat 😀 😀 😀 ) a při každé jsem blila a kadila 😝 Bezva to bylo a dáme si to znovu 😀 O umývání holčičky čtyřruč čtu poprvé a to teda by ta naše byla pěkná špindíra, babička zdaleka 😉 Ale jinak díky za tip!
@jasekd Máš pravdu, i na sebe musíme myslet 😉 (Na začátku šestinedělí jsem říkala, že budeme muset najít někoho, kdo nám ty další dětí odnosí... 😀 )

Prosím vás o rady a názory, zkušenosti - když ten náš drobek čůrá tak často při kojení a ještě úplně nestíháme někam dojít, rozbalím ho většinou jen tak v náručí (a taky někdy se ani nic nekoná, akorát ho pak nejsem schopná zabalit a musím ho odnést na přebalovák, čímž kojení zbytečně narušuju), napadlo mě za dvacku koupit v sekáči nějaké tepláčky a vystřihnout je na rychloprdky a do nich jen provizorně instalovat čč... ?

sussanah
8. bře 2011

@ameliejulliette u vas bych zatim asi curani u kojeni neresila, to se jeste ustali. Sice jsou maminy, co koji s cinakem pod zadkem, ale ja si to moc nedokazu predstavit, vzhledem k tomu, ze jsem ze zacatku kojila jen na fotbalistu 😀 Dej tomu cas 😉
Jinak to urceni pohlavi tak brzy, byli jsme na nt+ na speci centru v Brne, takze tam maji utz hodne dobre a dr taky zkusena, takze neco tam uz videli. Ale treba u naseho kluka jsem to taky vedeli az v tom 20tt, protoze v tom 13tt tam nebyl dobre natoceny. Sice nam nabidla, at si na chvili sednu a ze za pul hodku to muzeme zkusit znovu, ale tak moc jsme na tom zase nelpeli, takze jsme pockali do toho 20tt a tam to bylo vic jak jasne 😎
Ad 3 tehotenstvi, no ja jsem ted zase hrdina, mam ted to dobre obdobi, zacatek 4m, takze je mi do zpevu 😀 Ale jak uz jsem zjistila, pamet je milosrdna (obzvlaste ta moje), takze si pamatuju jen to dobre. A pokud budu fyzicky ok, tak bychom do toho 3 ditka sli, ale nejdriv ve 2-3letech mladsiho, driv ani omylem..
@jasekd no hlavne vy si dejte tentokrat bacha na tu antiko, uplne si vzpominam, jak jsi na latkovkach jednou prisla s tim, ze jsi snad asi tehu, ze to snad neni ani mozne 😉 😀 😀 Jo holt nekdo je plodny vic jak dost 😉

avila
8. bře 2011

@ameliejulliette aj ja som mala tendenciu davat ho pocas dojcenia na nocnik, kedze ked bol malinky tiez kakal a cikal pocas dojcenia. Ale kedze sme maly problem so spravnym prisatim, tak som radsej s nocnikom nesachovala 😉 Ked uz som citila, ze sa ide kakat, tak som ho dala kakat a potom dokrmila. Alebo som mu medzi nozicky dala stvorcovu plienku, keby nahodou. Ale ono sa to casom upravi a uz bude kakat a cikat az po 😉

jasekd
8. bře 2011

@sussanah No to je prave ten paradox, na Martinka jsme skoro rok intenzivniho snazeni cekali, zacli jsme v srpnu po svatbe a furt nic, v lednu mi nasli cystu na vajecniku, nizkou sliznici, udelali taky hormon. profil a mela jsem anovulacni cykly a zacla jsem se lecit, Agolutin, Utrogestan, nakonec Clostylbegit, tri mesice trvalo jen nez jsem se zbavila te cysty, zkazilo mi to sjizdeni Vltavy, protoze se uracila prasknout zrovna tam, a to neni nejprijemnejsi stav 😝 Otehotnela jsem nastesti prvni cyklus s Clostylem, protoze to je hnus fialovej, bylo mi hodne zle. V cervenci v Chorvatsku 😎 N a holcicka je jedna jedina nehoda, takze prvni tehotenstvi vsechno totalne zmenilo, takze bacha na to, kdo mel problemy s prvnim, nemusi mit problem s druhym 😀

ameliejulliette
8. bře 2011

@sussanah @avila Oki díky, peču na to 😀 😀 Prozatím 🙂 Když se to upraví teda... snad ano 😉 Jsem zvědavá na dnešní noc, jestli zažijeme tu úžasnou zkušenost suché plíny 😉 (To byl ale šok! )
@sussanah Je to tak, paměť je milosrdná, dobře to příroda zařídila, abychom nevymřeli 😉 Jakože rozumově si pamatuju, že porod byl děs a hrůza, ale pocitově si to už vybavit absolutně nedovedu... A ani to těhotenství se mi teď nezdá tak hrozné (a přitom bylo docela hrozné a připadalo mi, že už jsem těhotná asi tak celý život a málem mi ke konci hráblo 😝 a 4. měsíc jsem si rozhodně ještě neužívala, to si užívala spíš wc mísa 😀 ) - tak vlastně nevím, jak by se zrovna takové těhotenství dalo zvládnout už s jedním dítkem...

sussanah
8. bře 2011

@jasekd hele, no jakobych slysela kamaradku. Na prvni cekali 3 roky, nechteli moc jit do umeleho, takze taky hormony, lecitele, bylinky, no skoro u toho skakali po hlave 😅 Pak se zadarilo a druhe se zadarilo, jakmile prestala plne kojit a presne jak pises, jedna nehoda 😀 Dle slov kamaradky, jak se ty trubky jednou prozenou, uz to jde potom samo 😀

sussanah
8. bře 2011

@ameliejulliette ale pockej, ty jsi po porodu teprve mesic, uvidis za pul roku, za rok, to si budes pamatovat jeste tak polovinu a zbytek ti zas tak hrozny pripadat nebude 😉 No a muzu ti rict, ze zvraceni s ditkem je nic moc. Maly mel z toho ale strasnou srandu, vzdycky stal u me a smal se 😀 Mu se totiz libi, takove veci, jako kychani, brknuti, smrkani, takze zvraceni byl pro neho jen novy zdroj zabavy 😀 Ale nemela jsem to zas tak hrozne, jak treba psala jasekd, takze to bylo jeste ok, ale s dvema detma si to teda nedokazu predstavit vubec 😝 Ptala jsem se svagrove, jak to prezila u toho posledniho (ma deti 12, 10 a 7,5) a teda rikala, ze se do dneska divi, ze to prezila 😅

ameliejulliette
8. bře 2011

@sussanah No já jsem to tu četla, že se Tí prevítek smál 🙂 Tak to u mě by se přímo za břicho popadal, problila jsem šest měsíců :-P A pak začaly zase jiné radosti, takže jsem si to užila... No porod jsem si pro jistotu detailně zapsala 😀 abych úplně nezapomněla... 🙂 Nějak bude, se uvidí... 🙂 Zatím jsem ráda za to jedno dítko (i že ho máme, i že je jen jedno 😀 )

sussanah
8. bře 2011

@ameliejulliette no me bylo predchozi dobre za zacatku, ale asi od 5m jsem si paradne uzila, bricho tvrdlo az do kreci, v horku jsem omdlevala, no chutovky.. Takze se ted docela desim leta 😅 Ale co, nejak bylo, nejak bude 🙂
Ja si porod taky sepsala a ted nedavno jsem to cetla a normalne jsem sama sebe docela vydesila a to jsem mela porod docela v pohode 😀

jasekd
8. bře 2011

@ameliejulliette Da, protoze musis. Moje vyhoda byla, ze obe tehotenstvi nebyly na lezeni, i kdyz u M. jsem brala Utros na udrzeni, naplno jsem pracovala az do MD a i pak tam chodila, naposled jsem byla v praci v patek a rodila v pondeli. Jsem zubarka a jak jsem myslela, ze budu postupne ubirat, tak lidi me nenechali a cim vic se blizila MD, chytali paniku a chodili lidi, ktery se predtim par let neukazali, takze docela maso prace. A stema nevolnostma rezat treba v 7 rano absces plnej hnisu (sorry za ty detaily), osetrila jsem pacienta a letela zvracet, osetrila dalsiho a opet letela pres plnou cekarnu na WC zvracet, takhle cca do 11 hodin, pak se mi udelalo lip a pak zas blby vecery. Druhe s holkou taky, jenze mi bylo blbe cely den treba. Do toho Martinek, obcas jsme zvraceli skoro synchronizovane 😀 Velka vyhoda deti takhle za sebou je, ze M. jeste na zacatku ani neplazil (otehot. jsem na jeho necelych 4 mesicich), kde se polozil, tam zustal, tudiz obcas si poplakal, protoze jsem nemohla hned. Ted uz se plazi, ale neleze, nesedi, je trochu pozadu, vsude ho taham, zvedam, musi porad odkrkavat, vazi 9 kilo, je to narocne, ale prece jen nestoji mi furt za zadkem, nezdrha... Kazdy vek ma neco. Prace byla drsna, stresy a velka zatez i fyzicky, ale po praci jsem si dala nohy nahoru, spala, kdy jsem chtela a to ted nemuzu, ani nevim, co je horsi. Zase bolavy pacienti nemeli takovou trpelivost jako Martinek donedavna, opravdu slusne se vzteka az posledni dobou. Pokud bych ale mela nejakou pohodovou zasivarnu v praci, jasne rikam, ze radsi tehotna v praci nez s deckem... Co si neumim predstavit, je rizikove tehotenstvi se starsim ditkem doma, to nastesti nemam, jsme uplne v poradku, i kdyz fyzicky jsem uz na dne. Porod mam bohuzel jeste v pameti prilis i sestinedeli a proto mi moc dobre neni, ze to za chvili budu muset zvladnout znova, ale treba to bude lepsi...

sussanah
8. bře 2011

@jasekd synchronizovane zvraceni 😀 😀 Myslis, ze budete kvalifikovani na olympiadu? 😉 😀
A neboj, urcite to ted bude lepsi, hlavne je dulezite tomu verit 🙂 A taky uz ted vis, ze vsechno se zahoji a vsechno nejak prejde a bude lepe 😉

sussanah
8. bře 2011

@jasekd jinak za sebe teda rikam, ze prace je mnohdy lepsi nez materska s ditkem (at uz i s tehu nebo bez)... A to jsem teda zadnou zasivarnu nemela ani omylem, ale alespon jsem si vzdycky nasla chvilku na to, abych se najedla, v noci jsem spala aspon 6h, alehlavne v jednom kuse apod 😝

zlilly
8. bře 2011

teda zensky, vy toho nakecate 😀

sussanah
8. bře 2011

@opica Ahoj, nejak jsme te v te rozbehle diskuzi zasklili 😀 Uz jsem te tu nevidela fakt ani nepamatuju 🙂 Je fajn, ze se Gregor tak drzi, uz je jen trochu dopopohnat v te skolce 😉 A kdy mas TP?

sussanah
8. bře 2011

@zlilly no chapej, dite spi, manzel na sluzebce v Dubaji, toz co mam doma sama delat 😀

zlilly
8. bře 2011

@sussanah Já na tvým místě bych vyšívala 😀