Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jasekd
6. led 2011

@jitka_ A jak je starej, ten tvuj genius? 😀 Oni se nekdy tak nadherne trefi do situace a ani o tom nevi 🙂 Malej se jeden cas vylozene smal, kdyz se nekomu neco stalo, v televizi, doma, kdyz jela sanitka... Jasne ze ne schvalne, ale vypadalo to zvlastne. Ty saty me pobavily, holt musis zhubnout matko, chtela ti rict 😀 Jinak jak tu pises o cisteni holcicek, z toho mam uz ted hruzu, mam doma kluka a ty jsou na udrzbu jednodussi, navic kdyby mala mela stejnou vadu na ledvine, jako ma Martinek, tak se budu hrozne bat, aby neco nechytla, u Martina, kdyz nahodou nechytime a ma to blizko pindi, uz jsem na sebe nastvana, ze jsem to neuhlidala 😠 Ale dneska mam opet vysledky kontrolni moci a cisto, delame to dobre 🙂 A to tlaceni je v poradku? Protoze nas Martin nekdy tlaci, i s placem, cura prerusovane, a je to kvuli te jeho vade (reflux IV.stupne, jde mu moc zpet do ledvin) a nikdo z toho moc odvazanej neni, obcas ho to i boli 😖 Takze i zdrave deti tlaci na curani a znamena to, ze chteji uvedomele curat? Ja to fakt nemam tak nastudovany, proto se mozna blbe ptam...
@radushka gratulace k uspechum na nocniku i jinde 😉 Ja prave taky nejsem ortodoxni BKM, neco jako ty, proste po jidle, po spani a kdyz zatlaci, taky jsem sem nechtela lizt, ale pak jsem zahlidla zname jmeno, necim prispela a ted i docitam, co se tu pise obcas. Z maleho lenosti mindrak nemam, dokud si tu nectu na koniku, jak deti na pul roce lezou, stavi se... Neni kam spechat, ale prece jen to cloveka napadne, aby to ten Martinek zvladnul. Ale on je opravdu povaha lina, rekla bych, ale zas je moc hodnej.
@malinovka333 Jake problemy budou mit deti z toho, ze nejsou tak casto v mokru nebo zaparene papirovce, ze nemaj zadek nevim jak dlouho pokakanej, ze se clovek snazi reagovat na to, co to dite chce... Ja sama nejsem striktni v teto metode, zacali jsme pozdeji, nemam to tak podchycene jako jine holky, coz me trochu mrzi, ale aspon neco. Ja jsem zacala kvuli nemoci maleho, kdy jedna takova posr... plina (ne ze by se nam to nekdy nestalo, ale cim min tim lip) ho muze ohrozit akutni infekci ledvin, myslis teda, ze ho poskozuju? 😅 Ty jsi psala pomerne prudce, jak tem detem ublizujem, tak my reagujem, ze neublizujem, nic vic, nic min 😉

jasekd
6. led 2011

@sussanah Ja jsem taky jako ta tvoje kamoska, i kdyz na latkovkach, proste tak napul, a asi to dela dost lidi, aniz by predtim neco studovali nebo se pripravovali, ja jsem se v tehot. akorat poradila s kamoskou o latkovani a jinak jsem neresila nic, ze existuje tahle metoda vim odsud a nahodou,, asi ve spojitosti s latkovanim to nekdo zminil, treba i ty...
@barborkach Ahoj, taky jsem videla kousek o tom pulrocnim diteti bez plinek, asi na netu, to je dobre, ale asi ne obvykle, ani u lidi, kteri se o tu metodu snazi. Samotnou by me zajimalo, kdy se tady holkam podarilo odplenkovat deti. Ja mela pro latkovani taky hlavne eko duvody, pro nasi "BKM" mam zas duvody zdravotni. Je tu diskuse o latkovkach a pak i diskuse o konkretni latkove vybave, tam ti holky poradi, je to v sekci Vybava. Ja treba net nestudovala, poradila mi s vyberem plen kamoska, co je pouzivala, a ja je u ni videla. Na netu jsem byla spis ztracena a nevedela, kde zacit. Nastesti mi kamoska poradila dobre, jsem moc spokojena, i kdyz mam vybavu v podstate jen z jednoho typu plen a stim holky latkarky nesouhlasi, kdyz vyberes blbe, mas v tom hodne penez neucelne vynalozenych. Ale ja jsem nastesti velmi spokojena 🙂

sussanah
6. led 2011

@barborkach ahoj vitej 🙂
Ja jsem mela nastudovane veci z http://www.mokosha.info/ a ted jsou i nove stranky http://www.bezplenek.cz/
Co se tyce latkove vybavy, tak na zacatku bych sla do uplne standardni (za sebe slozenou z cc a vv + nejake rozumne svrchni kalhotky) a pak az dokupovala podle toho, co ti bude sedet a jak vam to pujde. Vice info https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/nase-kon... a pro vybavu na novoska https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/latkove-...

co se tyce pulrocniho bez plinek, no tady jedna maminka byla, co mela malou od narozeni uplne bez plen a za "odplenkovani" povazovala cca 1rok. Rikala, ze ji to v prumeru vyslo na 2 pocurane puncochace denne. U nas treba maly prave kolem toho 6-8 byl super sikovny, to mival tak 1-2 pocurane plinky denne, jinak sucho. Ono se ale nejakym tem bojkotum nevyhnes, nekde jsou silnejsi, nekde vlaznejsi. Nekteremu diteti to bkm sedne a jine, i kdyz pristup maminek se nelisi, bude vytrvale odolavat az do toho veku 1,5 - 2r 😉 My jsme u nas odplenkovali kolem toho roku, sam si vetsinou zavola + ho obcas dam ja (po spanku, pred vychazkou apod). Nehody mame ted posledni tyden skoro kazdy den (vic jak jednu nehodu denne ale spis vyjimecne), vetsinou teda pri sledovani vcelich medvidku se zapomene 🙂 co se tyce zacatku s novoskem, to poradi vic ostatni holky, my jsme ze zacatku davali nad umyvadlo jen pri prebalovani (co 2-3h), nocnik jsme koupili az v maleho 3-4m

sussanah
6. led 2011

@jasekd ja se taky o latkove vybave s nikym moc neradila, vybrala jsem si vv, abych to mlhla zehlit a u toho jsem v podstate zustala ( + par nocnich plin). O bkm mi rekla moje tehu kamaradka, ja si teda klepala na celo, ze je blazen, ale to bych nebyla ja, abych to nezkusila. Hlavne teda i proto, ze maly je fakt citlivka, obcas se mi oprudi i ted, staci kdyz ma trochu prujem a i odplenkovane mimco ma hned rudy zadek ☹ pravidelne se mi opruzoval po papirovkach, kdyz je mel vickrat za sebou nebo delsi dobu. tuhle diskuzi jsem objevila nekdy v maleho pul roce, a to uz jsme byli na tech cca 2 plinach denne 🙂 a jsem teda rada, pokud jsem te inspirovala, udelam si dalsi zarez na pazbe 😀

jasekd
6. led 2011

@sussanah No ja byla hlavne nadsena z toho tveho komentare, ze na roce jste bez plin, kdyz je jasne, ze nehody obcas jsou. Me teda latkovani nejak neobtezuje, i kdyz ted s pupkem me stve kazdej pohyb navic, ale zas kdyz si predstavim, ze bych krome odpadu jeste setrila vodu a energii 😵 Ale zatim mame diky nasi metode spis vic plen, jak je pri zkontrolovani ucurnuto, menim plinu, ktera by jeste minimalne hodinu v pohode vydrzela, ale chci, aby to mel pohodlny, i kdyz on sam si nestezuje. Opruzenej je obcas taky, ted spis odrenej na stehynkach, i kdyz jsme vetrali, jenze pak jsem ho pristihla, jak to skrabe, cili cim vic vetrani, tim horsi nozicka 😠 A kazdej mi hned rika, ze to je kvuli latkovkam, ty opruz. 😠

sussanah
6. led 2011

@jasekd to je holt u bkm bezne, plinka se meni s kazdym ucurnutim 😀 ja teda prave pouzivala ty ikea rucniky a kdyz to bylo jen curnute, tak jsem to obcas jen preskladala 😅 A teda opruzeniny z latky, jak jsem psala, u nas to bylo presne opacne. Sestrenka rikala, ze to je ale jasne, kdyz je maly zvykly na bavlnku, bodejd by se neoprudil u papirovych. Rikala, ze mame kostelove dite 😀 Ja jsem prave moc zvedava, az se nejaka dalsi mamina tady s odplenkovanim ke me prida, zatim se pomalu snad blizi mamusja 🙂
S tim pupanem to musis mit uz docela vtipne, jak to zvladas? Hlavne teda maleho asi normalne nosis co? Kolik vazi? Muj ma totiz ted asi 11kg a teda uz tedmi dava zabrat, nedokazu si to predstavit za 2m, ale snad uz se nebude chtit tolik nosit (chodi uz asi 3m jako profik) 😅

jitka_
6. led 2011

@jasekd Naše malá má 7a půl měsíce. Je to fakt sranda, jak se kolikrát s těmi zvuky trefí. To si vždycky vzpomenu na film S tebou mě baví svět, jak tam bylo: "a za každým uchem měla třešni"... a malý Mates: "jééééé" 😀
Já mám taky různé plenky. Nejlepší se mi zdály barevné bambusovky Kikko, jenže se mi začaly srážet po vyprání, jenže až po pár měsících, celou dobu dobrý a zničehožnic jsou čím dále menší. Pak vícevrstvé bílé Kikko, a ty jsou asi nejlepší. Nesráží se, jsou pořád stejné. Popolini vícevrstvé se mi scvrkávají, tak je musím natahovat, jinak vypadají jako krepové povlečení. A když byla malá menší, stačily nám i obyčejné čtyřcovky. Všechno dávám jenom na rovno, žádné "sklady" u nás nefrčí.

barborkach
6. led 2011

@jasekd no s tymi laktovkami mas total pravdu! uz som sa skusala pytatpar mamiciek ale vzdy som mala take blbe stastie ze sa mi ozvala mamicka, ktora mala predajnu s tymito plienkami a ked mi nadiktovala co vsetko mi treba, tak som len oci valala 😲 prislo mi to tak, akoby slo len o zarobok 😒 ja zial ziadnu kamosku, ktora by pouzivala latkovky nemam, budem musiet nieco vyspekulovat 😉
a hej, to polrocne bezplienkove dieta bolo niekde na nete, tusim poliaci to vysielali 😵 to je moj ideal, takeho synka chcem 😀 😀 😀 😀 😀
@sussanah dakujem za linky, niektore poznam, ine spoznam 😀 inak budem to mat troska komplikovane, lebo dost vela cestujeme a maly bude s nami tiez cestovat a rozmyslala som, ako s cestou kym bude mrnavy...asi by bolo tazke pri kazdom bucku zastavat a davat ho cikat 😀 tiez som citala, ze deti odchovane v latkovkach davaju najavo, ze modra plienka-vymenit, no nerada by som pocas cesty tiez stala a prebalovala...neviem ci na cesty nebudeme musiet kupovat jednorazovky..co ty na to?

jasekd
6. led 2011

@sussanah M. kdyz se chce oprudit, tak v obijim, na druhou stranu nemam pocit, ze by se prudil v papiru, spis se mi nelibi, jak mu ta plina, kdyz je nacucana hodne (obcas jsme kvuki tem odreninam davali na noc papir), jak mu to macka kulicky 😠 On uz takhle ma problemy s tema moc.cestama, k tomu hydrokelu a nejakou cystu v nadvarleti, tak nechci, aby se jeste zaparoval a mackal) Ale ostatni si mysli, ze latka dela horsi opruzeniny... Ja si predstavuju mit na sobe papirovku ze je neco jako klasicka vlozka,a ta je hnus 😝 S pupkem nic moc, ja mam hrozne velky bricho, i s M. bylo, a ted je to horsi, tehotenstvi po tak kratke dobe... Byla jsem v praci dneska a potkal me doktor gyndar (ja k nemu nechodim, kdyz delame v jednom baraku 😝 ), on je dobrej, ale starsi a takovej katastrof, a vynadal mi, ze kam jsem pri svem vzdelani dala rozum, ze to je riziko takhle brzo tehotnet. Moje Dr s tim problem nema, naopak me chvalila 😀 Jsem mu rikala, ze nejsem po sekci, ale prej stejne. On mel hruzostrasny hlasky i pred Martinovym porodem, vyptaval se moji mamy (taky tam dela) na kde co a ze s moji stavbou a velikosti ditete a jeste tou vadou ledvin u ditete, jak si to mam nechat protekcne smiknout a kdesi cosi, ja uz se pak pred nim schovavala, protoze poslouchat ho, mam pocit, ze si jedu do porodnice ne pro dite, ale pro smrt 😀 A poradil mi malinik a lneny seminko, ale mne to vubec nepomohlo... Pacienti se me ptali, ze urcite za chvili rodim, no fakt vypadam jak pred porodem, takze mam dost, je to narocny. Martinek vazi asi 8,6 kg ted na 9. mesicich. A nosit ho musim, krkat, premistovat... Ale je to zlaty dite, nemusim ho chovat, ze by rval, tak jsem rada. Ja bych ho snad radsi nekde nahanela, mne pohyb nevadi, byla jsem ted i na bezkach, ale vadi mi to zvedani a taky rvani kocaru tema zavejema tady, to me pak t o bricho boli, ze mam pocit, ze budu rodit. Ale jsme OK a zadnej problem nemam, i kdyz je to tak brzke druhe tehot. 🙂

jasekd
6. led 2011

@jitka_ 7,5 mesicu, tak to je genialni 😀 Jinak dite roste, pliny se zmensuji, jak prakticke 😀 Ja mam celou vybavu z HD pastelka a spokojenost max. Par cc a 3 AIO k doktorum, jednotvarne, ale mne vyhovuje a manzel je vylozene rad, ze ma svuj system, jednorazovky odmita, neumi a ty AIO taky moc nedava, ale ty jsou fakt jen k Dr. Kdyz hlidal muj tata, naopak tu AIO ocenil (IV je fakt jednoducha). Ja kdyz uz cc, tak novosklad, ty narovno nechapu, protejka mi to, nevyhovuje, mozna tim, ze svrchnaky HD jsou sirsi, ze to neudrzi...
@barborkach My i na cesty latkovku, kdyz jedem dal, vycpavam, ale my nedelame striktni BKM, ze bych byla schopna reagovat na signaly curani, tak nevim, jak to delat. Navic M. sedi vzadu a my s manzelem vepredu, on je v aute hodnej a mne se vzadu dela spatne 😝 Takze na nej moc nevidim.
Holky, kolik zachyti ty treninkovky? Ma smysl mit je treba pres den na hrani, kdyz moc curani nechytame? Kdyz pres den spi, po probuzeni suchej, to je v pohode, ale jak si hraje na brisku, cvrnka a furt je mokrej. Obcas dam AIO, ze se dobre svlika, ale zas se mi je nechce furt prat. Taky balim do novoskladu bez svrchnaku nekdy.

jitka_
6. led 2011

@jasekd Malá ještě sama nesedí a zrovna včera jsem říkala, že bude dřív mluvit než chodit 😀 Nám jsou všechny ty kalhotkové plenky velké. Měla jsem Baby lucy XS/S a Baby Lucy bambusové jednovelikostní a oboje nám byly ještě nedávno velké, tak jsem je prodala. Malá se narodila a neměla ani dvě kila. Ze začátku jsem dávala papírovky a měla ten lem až po bradavky. Až asi ve dvou měsících jsem začala dávat látkovky. Ona jak byla malinká, tak i toho čurání bylo málo, takže nám i na noc stačila jedna na rovno složená obyčejná čtyřcovka. Kaká do nočníčku už od třech týdnů, takže ty plíny máme jenom na čurání, jinak ta novorozenecká míchanice určitě v těch plínách na rovno protékala.

jasekd
6. led 2011

@jitka_ Protejkanim jsem myslela curani, dala jsem to parkrat do svrchni casti z AIO Pop in, nejak dosly pliny, a nic moc. Martin ma pres 9 mesicu a taky nesedi, vytahne se za ruce do sedu,chvili rovnovahu udrzi, ale sam ani prd, takze ho nijak nenutime, tvoje holcicka ma spoustu casu, kor jestli se narodila driv... A malej teda ted cura jak o zlaty vidle, predtim to byla pohoda, zlom nastal cca kolem 7. mesice... Zacla jsem vycpavat a dobry.

antlen
6. led 2011

ahoj, nechci prudit, rozčilovat někoho nebo tak. jen by mě zajímalo, co je tak zázračného na tom, dávat každých 15min. miminko nad umyvadlo apod., několikrát denně převlíkat, čistit koberce a tak? a doma nechávat bez plíny a na ven dávat plínu, aby se nemuselo rozbalovat v zimě...nějak této metodě nerozumím, co to přináší vám a hlavně miminkům??? 😕

jasekd
6. led 2011

@antlen To by sis musela precist 😉 Ja osobne nedelam uplnou BKM, spis chytame hlavne kakani, a to z duvodu Martinovy nemoci a vetsimu ohrozeni akutni infekci ledvin, cili to delam pro jeho zdravi. Jako bonus to, ze spi pres den casto v suche plince (kdybych mela papirovku, tak ho ta naducana netlaci). I kdyz bude bez pliny jen doma, tak vetra, nepari se... Holky, co tomaji vychytany, umeji reagovat na signaly, ze mimco chce curat, takze nerozbalujou bezhlave kazdejch 15 minut, ja to nepoznam, tak rozbaluju po spani, po jidle... Koberce nemam. Plina na ven se dava v zime, kdyby se pocurali, tak ted zmrznou, ale spousta deti vydrzi bejt suchy a plinka je jen sichr.

antlen
6. led 2011

jo, kvůli nemoci to chápu, to jo. ale když to tak čtu, tak mi připadá, že je to prostě dost náročné na čas a na neustálé sledování miminka. děti jsou přece kolikrát spokojené, když si můžou sami chvíli hrát, zkoumat, prozkoumávat, tak pak nevidím důvod je v tom rušit a omezovat vysazováním v půl roce na nočník, nad umyvadlo a tak...prostě jen nechápu ten důvod, proč se zbytečně zatěžovat něčím, co stejně kolikrát ani nefunguje a děti vám to třeba nějaký čas bojkotují...jak je to třeba s tím, pokud vám dítě někdo hlídá? třeba babičky nebo tatínci? taky BKM praktikují?

jasekd
6. led 2011

@antlen Hele, v tomhle ja uz ti neodpovim, ja jsem napsala svoje duvody, proc jsem zacla ja. Jinak prvni, uvodni prispevek teto diskuse vysvetluje leccos 🙂 Vypada to slozite, ale neni to vzdycky jen vopruz, neco jako kdyz ja na latkovkach pisu, kdyz mame nejakej problem, plina protece, neco nefunguje... Vypada to jako otrava, pridelavani prace, ale v naproste vetsine jsme spokojeny, funguje to a nijak nas to nezatezuje.

jitka_
6. led 2011

@antlen Zkus si přečíst hned tu úvodní stránku, tam je to všechno vysvětlené. Já jsem s tím začala, protože malá začala řvát a nic nepomohlo, když se vyčurala a vykakala do nočníčku, v klidu usnula. Já plíny malé dávám, takže koberce nečistím (my ani žádné nemáme). Vtip je v tom, že když se naší malé chce čurat nebo kakat (u kakání je to spolehlivé, u čurání až tak dobře nehlásí), tak si hrát přestane, dokonce začne volat a křičet, když sedí na klíně, tak se na mě otočí a kouká na mě. Takže vím, že je čas, dám ji vyčurat a malá si zase spokojeně hraje dál. Takže ji v žádném jejím hraní ani rozjímání neruším. A když hlídá moje máma, tak dává malou čurat bez problémů. Není to o tom, že bych nad malou stála se stopkama a "otravovala" ji tím, ona sama na ten nočník chce. Bez vyčurání a vykakání ani večer neusne a předevčírem ráno ve čtyři mlátila nohama do postýlky, tak jsem vstala, malá se vykakala a bez nakojení znova usnula a vzbudila se v obvyklou dobu v 7 hodin. Jenom nevím, jestli jsi už slyšela příběhy, jak se učí dvouleté dítě na nočník. Opravdu těžko se to učí a nechápe, proč celou dobu je to rodiče učili do plínek a najednou je to špatně a ještě jsou někteří rodiče na dítě zlí. Dokonce jsem i slyšela, že jedněm rodičům už došla trpělivost, když čtyřletá holčička stále chodila do plenek a nočník odmítala, tak se ta chudinka s nima o ty plínky prala, když jí je chtěli vzít!

jitka_
6. led 2011

Holky, víte co naprosto nechápu? Že lidi věří blbinám v televizi, zázračným pilulkám a čajům na hubnutí, dokonce se už s tím několikrát nechali napálit, a když jde o zdraví a pohodlí miminka, tak z nás dělají pomalu blázny a tyrany 😒 Asi to bude tím, že lidi začnou místo přemýšlení hned blábolit a vykládat svoje moudra, místo toho, aby si o tom napřed něco zjistili nebo aspoň v diskusi přečetly první vysvětlující informace.........

lmm
6. led 2011

@sussanah, přesně takové tady potřebujeme, ne? 🙂
O umývání kakance z rodidel teď zrovna něco vím, malá má ATB a kadí nekontrolovatelně a v podstatě průběžně. Taky mě to úplně děsí, kam až se to dostane. Snad to přežije bez úhony.

evlyn
6. led 2011

No já teď narazila v knížce o cvičení s kojenci a batolaty (od Ivy Dolínkové) na cvik "Udržování čistoty" - po probuzení podržet nad nočníkem, slovně vyzvat k vyprazdňování - když jo tak pochválit, když do tří minut nic, tak oblíct. A časem dávat i třeba před a po jídle a před spaním. Tolik k "americké" metodě, ale co by byla diskuze bez občasných prudičů 😀

jitka_
6. led 2011

@antlen Proč se teda děti v těch dvou letech vůbec učí chodit na nočník a berou se jim plíny, když je to téměř vždy s problémy? Proč se s tím teda nepočká až třeba na základní školu? A proč si myslíš, že nás tahle péče o dítě zatěžuje? Nebo proč si myslíš, že to dítě obtěžuje? Když vidím, jak je moje malá spokojená a usměvavá a snaží se komunikovat, že má ve mně důvěru, že jí pomohu. Tohle není nějaký výmysl, my si tím nic nedokazujeme, to je tělesná potřeba dítěte, kterou ono samo na nás vysílá a my mu vyhovíme. My od mala chodíme na rehabilitace, malá byla v inkubátoru a zvykla si otáčet hlavu jenom na jednu stranu. Nedávno nám tam sestra řekla, že ta naše holčička je úplně jiná, než ostatní děti, že je spokojená, že je vidět, že s náma domlouvá, že nám věří a že je taková dospělejší. Ostatní děti prý jenom řvou a křičí a jsou takové roztěkané.

jitka_
6. led 2011

No, holky, chtěly jste prudiče, tak tu máme rovnou hned dva 😖

sussanah
6. led 2011

@antlen na cas je to asi trochu narozcnejsi, urcite treba pro me ve veku maleho, protoze drtiva vetsina maminek deti ve veku 15m maji deti v pline, takze jen jednou (v lepsim pripade co 3h) za cas prebali a je klid. Ja musim pocitat s tim, ze maly muze chtit curat a mit s sebou vzdy jedno nahradni obleceni ( i kdyz to jsme jeste ani nepouzili 🙂 )
Me ale treba zas neprijde nic diveho na tom, ze kdyz dite zavola, ze potrebuje na zachod, tak ho tam vysadim. A tim padem nevidim rozdil mezi tim, kdyz da vedet male miminko nebo 5lete dite. Ja teda taky nerozvbalovala co 15min, doma je bez plin az ted od roku a ano, obcas nehoda je, ale to je asi tak s vetsinou odplenkovavanych deti. Treba loni v zime mel normos plinu a venku jsem ho fakt netrapila, ale i tak byla casto plinka sucha. A co to prinasi? treba miminkum to prinasi cisty zadek 😉 S tim,z e si dite hraje samo, tak proc ho rusit, no u nas si teda maly donedavna sam nikdy nehral, jako miminko byl sileny rvoun, takze pro nas to byla i nejaka forma traveni cas, nejak zmena/impuls, diky kteremu alespon zas na chvili nerval. V lete se treba nepotil v plince, byl proste ve slipech, stejne tak i na dovolene na Krete. A tatinek samozrejme vysazuje maleho uplne stejne jako ja (dokonce s nim maly chodi kakat mnohem radeji nez se mnou 😀 ) a i babicky se zapojily naprosto bez problemu. S hlidaci tetou zatim curat nechce, to radeji vydrzi 2h necurat a pocka si na jednoho z rodicu 🙂

sussanah
6. led 2011

@jitka_ ale no tak, zrovna @antlen se zeptala fakt docela normalne, oproti predchozi prisvevatelce 😉 Ono fakt pro spoustu lidi je to neco uplne noveho a nepochopitelneho a proto je treba delat osvetu 😀

antlen
6. led 2011

@jitka_ já přece vůbec neprudím. jen se ptám. a neřekla bych, že moje děti jsou ukřičené, nevěří mi a jsou zaostalé jen pro to, že půl dne netrávím tím, že se snažím, aby se vyčůraly jinam než do plínky. Samy píšete, že signály značící to, že se chtějí vyprázdnit nefungují 100% a proto mi přijde divné je xkrát do hodiny někam vysazovat a mezitím uklízet stopy, když se zrovna nezadařilo...

sussanah
6. led 2011

@jasekd tak to je radost, takovy soused, to te hnedka potesi co? 😖 A teda s tema ledvinama si fakt uzivate, jen co je pravda ☹ Je ale fajn, pokud mu bkm alepson trochu pomaha.

Jinak jsem dneska byla s nasim malym na neurologii a rikala jsem, ze je bez plen a vite co mi neurolozka rekla? Ze to je fajn, ze se dneska porad rika, ze male deti to nejsou schopny udrzet a ovladat, ale ze ona ze sve praxe vi, ze to neni pravda, ze je to spis na tom kterem diteti a hlavne na pristupu rodicu. Takze tolik slova odbornika 😎

chaarleene
6. led 2011

@antlen ale vždyť nikdo netvrdí, že ty to děláš špatně, prostě to jen my děláme jinak 😉
naše malá normálně plenky nosí, prostě ji jen při přebalování dám na nočník... už třeba vím, že když ji nechám vyčůrat a dám spát, tak když ji po probuzení hned dám vyčůrat, tak pravděpodobně bude suchá 🙂 no a jinak mimo jídlo a spaní ji přebaluju tak nějak nahodile, tak cca po hodině až dvou, někdy je počůraná, jindy je suchá...
a manžel zvládá nočníkování naprosto v pohodě, moje mamka ji taky klidně na nočník dá

já jsem chodila na nočník od 3 měsíců (měla jsem po UM zácpy, tak mi to prý líp šlo 😀) a vyhovovalo to mně i mamce...

sussanah
6. led 2011

@antlen nezlob se na jitku, ted jsme tu totiz mely jednu pani, ktera opravdu prisla ucelove prudit, tak proto asi ta prudsi reakce 😉 Ono nazev "bezplenkova" je zavadejici, nase mimca maji/mely normalne plinky. A nekolikrat do hodiny, to taky moc holek nedela. Ja jsem vzdycky mela nejkratsi interval cca 40min, pokud si nerekl driv, kolem 10m to byla asi 1h, ted vydrzi 1-2h (ve spanku samozrejme dele), v zavislosti na tom, kolik toho vypije. A jeste k tomu sledovani ditete, ono je to stejne jako s jakoukoliv jinou potrebou. Casem se vypestuje sesty smysl, kdy neni potreba na dite primo zirat a presto poznas, ze "musi". A s tim ukricenym ditetem, no.. Muj maly byl teda rvoun sileny a uvztekany a tvrdohlavy a mamanek zavisly, takze s bkm bych to az tak do souvislosti taky nedavala 😉 Nastesti z toho zacina pomalu vyrustat 🙂

antlen
6. led 2011

jsem psala, že jsem nepřišla prudit, jen se prostě zeptat a pochopit to 🙂 uznávám, že je to zajímavý, ale asi ne pro mě, mám dvojčata a to opravdu nevím, jak bych praktikovala... 😕

jasekd
6. led 2011

@sussanah Ja jsem premejslela, jakej soused... A ty myslis toho gynekologa, to neni soused v baraku, ale dela na stejnym stredisku jako ja, ja na zubnim, on gyndu. Jako doktor dobrej, pacientky ho chvalej, ale na me vzdycky vyrukuje s nejakou jobovkou, kdyz se potkame na chodbe, dnes na parkovisti (sla jsem do prace trochu pomoct). Ptala jsem se kamosky, co k nemu chodi, jestli ji taky tak strasil, a prej ne, a to mela rizikovy 😀 Oni ty doktori se u druhejch doktoru tak nejak vic bojej, ze se neco pos..., takovej zakon schvalnosti, kdyz osetrujes rodinu nebo kolegu, tak mozna proto na me tak reaguje, i kdyz k nemu nechodim, na druhou stranu kdyz videl to pandero, tezko s tim uz ted neco udelam, i kdyby to melo bejt smrtelny 😀