Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

johanka.
27. led 2010

Kocky, a ako vam deticky cikaju po kojeni? Tiez tak naviackrat? Mne tak dva-trikrat, s odstupom 15-30 minut, bohuzial nepravidelne, takze casovat sa mi to moc neda. A signaly tiez stale velmi neregistujem cez den. Kedy vam zacali deti cikat po jedle na jedenkrat? Predpokladam, ze sa im musi zvacsit nechur, ci co.

martinahor
27. led 2010

johanka, po kojení to má Barča taky na víckrát, většinou si jen tak cvrnkne, jdu přebalit, zkusím ji ještě podržet, nic, za 10-20min opět učurnutí. Vím ale, že umí zadržet mnohem víc, třeba když je v šátku, lépe poznám, resp. signalizuje, že se ji chce, dám ji a je to přímo vodopád 🙂. Když je na dece tak si učurává a je ji to uplně fuk, pak zamrčí až je počůraná nebo ani nezamrčí a vesele si hraje dál 😒
A v noci teprve koukám kolik toho z ní vyteče 🙂

ludmilabb
27. led 2010

juj kolke zienky tu pribudli 😉
mne sa dari odchytit kakanie na 100 %, cikame aj do lavorika aj do plienky a dovod, Sofia neznasa obliekanie a ak by som ju mala kazdu chvilku vyzliekat, prebalovat tak si trham vlasy, je to na nervy obracia sa mi na brucho, plienku si odliepa ked ma Alanu alebo aj vrchne gate ked ma latkovku
a knihu bez pleny mam doma, ale system v noci na deke si neviem u nas predstavit, boli pokusy o nocne prebalovanie ale ona dostava hysaky v tom polospanku ze s nou narabam, chce len rychlo prsnik a koniec ziadne ine aktivity sa mi nevyplatili pretoze sa mi prebrala uplne a nechcela zaspat

kveluse
27. led 2010

Ještě jsem chtěla napsat, že v šátku už se mi nepočůrá - a to nastalo docela brzy, když máte dítko na sobě, rychleji reagujete a můžete i dát hned po probuzení (když spí venku v kočáru, tak to prostě většinou nestíhám). To bych musela opravdu ignorovat její odstrkování. V náručí už taky ne, opravdu se snaží dostat ode mne pryč a když mě to nenapadne, tak jak ji položím, tak se počůrá. Někdy doleze k nočníku, někdy dokonce stojí u dveří a dožaduje se na chodbu - předpokládám, že na wc. Opravdu to obrovsky funguje, tak vy co máte ty prťátka maličkatá, vydržte, je to nádhera, ikdyž byla obobí, kdy bych s tím nejradši sekla a asi zase budou.

My jsme začaly asi od měsíce a v noci byla bez plínky od dvou. Ale už jsem tu psala, že v létě je to jednodušší, člověk se nemusí bát něchat to miminko nahaté.
Ale přesně, jak už jste tu psaly, není to o odnaučení plenek, ale o komunikaci a spokojeném dítěti.

Taky už jsem přišla na to, že je potřeba nechat pořádně vyčůrat, až když teprve dá najevo, že už je hotovo, tak dát pryč. Někdy jsem spěchala a ona jak čůrá na etapy, tak vyčůrala jen trochu a pak to musela pustit do kalhot. Možná proto mi také přišlo, že čůrá strašlivě často. Ovšem není to jednoduché to poznat, když se vzpouzí. Asi až teď mi připadá, že vím, kdy hlásí, že je hotovo a kdy je to prachobyčejné vzpouzení se (ato je většinou proto, že ji trápí nějaký prdík, nebo jí to prostě nejde uvolnit).

Doufá, že vám nepřipadám nějaká moc chytrá. To bych nerada 😖 . Jen, třeba moje postřehy někomu z vás trošku pomůžou 🙂.

ludmilabb
27. led 2010

kveluse v pohode 😀

pajka_ko
27. led 2010

Ahoj všichni,
hlásím, že po "vykecání" tady na diskuzi začal Janík zase signalizovat jak dřív 🙂 Asi se mu mámy zželelo, nebo co 😉 Takže můžu říct, že teď ve 4 a půl měsících (bezplenkujem asi od 14 dnů) nám vychází asi 4 - 5 plenek na den, když se daří, tak i 2 a suché noci 🙂 a pravidelně chytáme kakání (no, Janek má ranní stoličku a ne úplně každý den, takže to jde samo...).
Je naprosto úžasný, jak je to mimčo spkojený, když nemusí čůrat do plenky. Pomalu sbírám odvahu na to, vyzkoušet noc bez pojistky a nechat mladého pána spát jen v pyžamku. Uvidíme, čekám, že zas proběhne nějaký obrat, ať si máma moc nemyslí 😉
A ještě bych ráda pochválila naši babičku - když jsme na návštěvě, nebo prarodiče u nás, tak dává Janíka čůrat se 100% úspěšností 🙂 Ale tvrdí, že já i brácha jsme buli v roce bez plen, tak má nejspíš natrénováno a uplatňuje svoje zkušenosti.

kveluse
27. led 2010

Tady jedna sousedka se vůbec nedivila, když jsem řekla, že dávám malou čůrat. Její babička prý také něco podbného praktikovala. Prostě plínky nepoužívala. Teď píšu a čtu a za mnou se objevila veliká loužička.... No, jo, vždyť už jdu 😀 .

johanka.
27. led 2010

kveluse: takze sa vobec nemusime citit ako potrhle zenske, ktore od dobroty nevedia co so sebou, my sa len jednoducho vraciame k starym tradiciam 😀

Spominali ste niektora aj u pediatra, ze co s detickami praktizujete? Ake boli reakcie?

sonice
27. led 2010

Ahoj dievčatá,
tak po 3 dňoch necelých kakáme iba do lavórika - našťastie on tak heká u toho, že sa to vlastne nedá prepočuť 😀. Všetci na ňom poznajú, že už tlačí, aj starí rodičia.
Zredukovala som plienky z cca 10 na cca 5 za 3 dni! To je neuveriteľné. V noci som BKM praktikovala prvý raz. zacikal sa až ráno - moja vina, nevedela som rozlepiť oči, vedela som, že mu treba. Aj tak bol vlastne celú noc na jednej plienke.
Cez deň je to horšie, on asi ucikuje stále. Ako to robievate cez deň? V čom vlastne máte oblečené 3-4 mes. mimčo. V noci ho mám normálne v Disane, kľudne ho stihnem vytiahnuť z vaku, pak vyzliecť a ešte rozviazať disanu a pak až ciká.
Dnes som čučela, akonáhle ho dám nad lavórik - ciká! vždy! Ako keby už vedel, ale asi je to blbosť!

Teda na to, že robím BKM len 3 dni, tak som si to vážne zamilovala! nečakala som až taký úspech. Stále na to idem len tým šteňacím - časovacím systémom, mám teda problím hlavne cez deň, keď je v nosiči. to fakt neviem,...

Inakšie ku tým starým stradíciam - na to som miestny expert (super zažraná folkloristka) je to tak, ako píše Kveluše, plienky nebývali! A okrem iného naše babky samorzejme nosili detičky v šatkách. U nás sa to volalo pôlka a mám doma asi 3 také na stave ručne robené. Sú o dosť kratšie, ako tieto moderné.

Raz mi jedna stará pani aj ukazovala, ako sa v tom dieťa nosilo, ale nezapamätala som si to. Musím sa ešte raz opýtať.

A hlavne dosť sa praktikovalo nechať dieťa plakať ☹, al. navariť odvar z makovic a podobné strašnosti. Taktiež veľmi veľa starých žien - až na počudovanie - vlastne všetky veria na slabé mlieka, málo mlieka a pod. Bola som prekvapená, v tomto som ich považovala za múdrejšie ako súčasná generácia.

sonice
27. led 2010

Ešte som sa chcela opýtať, to aj vaše deti sú tak šťastné, keď im to šuští v lavóriku? Ten môj má vyslovene slastný výraz: Vycikal som sa - a nie som mokrý. Inakšie volaktorá ste tu písali, že beháte kakať do umývadla, aby ste sa nezamazali.
Ja som bola prekvapená ako málo je špinavý, keď sa zakaká - vlastne má len taký zvyšok na zadočku, čo mu jedným ťahom zotriem. Práve že vôbec nie je špinavý.

MmCHD ako tie deti držíte? Ja mám stále mokrú ruku 😀

pajka_ko
27. led 2010

Tak já u pediatra barvu nepřiznala, když jsme se zmínili, že šátkujem, tak sice nekomentoval, ale tvářil se 🙂
Ale jinak ho dost žeru 😀

sonice
27. led 2010

ešte jedna otázka: som baba zvedavá!
Dá sa v šatke nosiť dieťa tak, aby kukalo von, ztn. smerom od seba? Malý sa totižto len takto chce nosiť!?

sonice
27. led 2010

pajka,
já doteraz robím BKM tajne, priznala som sa len mamine. lebo už vidím, ako svokra prevracia oči. 😀

sonice
27. led 2010

som zvedavá, ako sa bude ksichtiť, keď začneme o 2 mesiace znakovať 😀

pajka_ko
27. led 2010

Sonice: gratuluju k úspěchům. Taky si vzpomínám na ty začátky, kdy se naše dvoutýdenní mimčo tvářilo absolutně happy, že nemá mokrou plínku. Teď už se při čůrání někdy doslova řehtá 😀
S oblíkáním přes den to nemám moc vymyšlený. Bydlíme v rodin. domku na vesnici, nemáme tu extra teplo, takže Janek je oblečený naprosto kovenčně - teď na sobě má látkovku AIO, tepláky, bodýčko, fusakle a pletený botky. Naštěstí mu nevadí převlíkání, když potřebuje čurat, tak počká, než stáhnu kaťata.
Na noc máme natahovací Disany a dlouhé tričko.

sonice
27. led 2010

Pajka,
my práve taktiež máme celkom zimu v dome, keď mu nechám čo len jedny dupačky a nedám ešte druhú vrstvu, tak je celý studený.
AKú máš AIO? mám jednu IV, ale už mi z nej pomaly vyrastá. Tiež mi príde, že veľmi nesaje,je taká tenučká. Chcem kúpiť viac AIO, práve na noc.

pajka_ko
27. led 2010

Jo, naše tchýně ví, že bezplínkujem a máme látkovky, příp. používáme Alany, přesto jsme dostali darem heřmánkový pampersky 😒 a asi ne naposled...
V rodině jsme lehce za exoty, mezi známýma to moc neventiluju, stačí, že nosíme v šátku, máme látkovky, třídíme odpad, nemáme televizi a manžel je vegerarián 😀 Prostě exoti 😎
Na znakování se strašně těšííím!
K tomu nošení v šátku čelem od nosiče - prý to jde a prý se to nemá (dítě má moc podnětů a nemá možnost se v případě potřeby schovat u nosiče, je hrozně "na raně" vůči venkovnímu prostředí). Nevím, nezkoušeli jsme, čelem vpřed se ale Janík hrozně rád nosí na rukou.
A ještě držení při čurání Sonice, když se tak ptáš: držím za stehýnka, mírně roztažený nožky, v klubíčku, zádama se Janek opírá o můj trup. Poslední dobou se teda snaží předklánět a koukat se do kyblíčku, co se to tam odehrává 🙂 Mívali jsme počuraný široký okolí, takže jsem se naučila prstem směřovat pindíka dolů, ale někdy je to docela tělocvik, jak už se mladej mele a kouká všude možně 😀

pajka_ko
27. led 2010

Sonice: já jsem asi lehce krkavčí matka, od mala oblíkám na doma jen do jedné vrstvy, jako máme my, taky si vždycky vyslechnu od mé mámy.... No, ale zatím je Janek zdravý, tak snad OK.
AIO mám Bum Genius vícevelikostní, saje pěkně. Teď jsem se zamilovala do Itti Bitti, koupila jsem jednu bazarovou AIO a chytá krásně. Manžel právě míří do Brány k dětem koupit 2 kousky Snap in One, 😔 hřeším. Když mně ty plenečky přijdou prostě překrásný, navíc mě láká jen vyměňovací savá vložtička uvnitř...
IV jsme měli, ale už jsou schovaný ve skříni - Janek z nich hrozně rychle vyrostl (ehm, 8 kg ve 4 a půl měsících...).
Janek si ale hodně často jen "ucvrkne" a zbytek vyčurá do kyblíčku.

sonice
27. led 2010

pajka nestiham, maly sa zobudil.
curame, kojime, curame,....
s tim nošením, Jurko sa chce nosiť len smerom von. je pravda, že sa nosíme len po dome. lebo von na nosenie sme malí - je zima. Veľmi rád kuká na naše psy, ako sa mlátia.

Si predstav, aký musím byť exot ja pre miestnych! stredoslovenská dedina je stále echt dedina! Vo vedlajšiej dedine stále ešte staré ženy chdia v krojoch. Bývam proste v rezervácii a to doslova! v Nízkých tatrách. 😀 😀 a to mám ešte v dome dve suky. mám chvateľskú stanicu. kto to kedy videl psi dnu a nie na reťazi 😀. látkové plienky tu tiež "neletí" tiež mám doma balenia jednorázoviek. veľmi rada ich nejakej inej mamičke podarujem. me k srdcu neprirástli.

no prosím, teda dve rodiny exotov sa našli.
vegetarriánstvo nám nehrozí, práve sme doudili domáce klobásy.

idem si pozrieť tie plienočky, čo si popísala.
mmchd my sice máme televizu, ale nemáme signál na mobil 😀

diduska777
27. led 2010

Ahojte maminky. Poradite mi ako zacat BMK s trojtyzdnovym babatkom? Zatial sa nam dari piskat do umyvadla len ked umyvame pokakanu ritku. Vela som uz o tejto metode citala a chcela by som to skusit, ale neviem ako na to co sa praxe tyka... Dakujem pekne za rady a typy 🙂

sonice
27. led 2010

diduska777,
ajo, ja nemam velmi co radit, leno BKM praktikujem len 3 dni. Ale dari sa nám veľmi. Idem na to šteňacím systémov. Šteňa ciká a kaká vždy keď sa zobují, napapá alebo pohraje. Robím presne to isté s mojim malým. inkšie som sa na predposlednej strane opytovala to isté, čo ty. Takže si kukni.🙂

ludmilabb
27. led 2010

sonice akych psikov chovate? my sme tiez nasu sucku na hygienu viedli cez casovanie, po kazdom hrani a jedeni a prebudeni a ked sme sa pri hrani pozabudli hned bola mlacka 😝
ja mam AIO Itti Bitti a BG one size, zavazovacie Disany momentalne nepouzivam, lebo Sofia lezie a si snurku derie o brusku
malej tiez po kakani v lavoriku zostane ritula viacmenej cista takze vela roboty s tym nie, teda uz len lavorik vyriadit 😀
kde presne v NT byvate?

luvie
27. led 2010

delfi:
taky máme furt něco počůrané, případně trošku uprdnuto 🙂 ale zdá se mi, že je jí bez plínky mnohem líp. Oblékám ji zatím do toho, co zrovna najdu, nejradši jí dám nějaký kabátek nebo košilku a tepláčky s ponožky nebo punčošky. Je to úplně rozdíl bez té plenky 🙂 Když má body, nezapínám, dupačky holt musíme stihnout sundat - a celkem se nám to i daří 🙂 dnes mi toho víc poblinkala než počůrala...

Kveluse:
díky za cenné rady, taky pomalu přicházím na to, že ne vždy se jí podaří vykakat najednou 🙂

Johanka:
U dětské jsem od té doby, co jsme začaly, zatím nebyla, ale furt si představuju, jak přijdeme, Kačku vysleču a v čekárně načůráme do umyvadla... Přijde mi to trochu divné - před všema těma maminama... Přece jen je to její tak trochu intimní věc ne?

Sonice:
Kačka je v pohodě, když se vyčůrá, když tlačí a jen si tak uprdne, nějak ji to naštve a zane plakat... možná mi tak dává najevo, že už má hotovo 🙂
a k nošení v šátku čelem vpřed - posílám vzkaz 🙂
viz taky vzkaz níže pro Pajku 🙂

Pajka_Ko:
Přidáváme se k exotům 🙂 u nás se třídí všchno, včetně takových těch malých kovových sponek na papír, plenky látkové i v porodnici (spousta sestřiček ze mě byla úplně mimo...), šátkem jsem se teda chlubila ještě před porodem. Prostě jsem ráda, že lidi jsou tu stejně naladění 🙂

Diduska777:
Prostě to zkus!! Jestli máš načteno, jak mimi držet, tak jdi do toho! Mně se nejlíp zpočátku poznávalo, když byla malá v šátku nebo u prsu, zbytek už jde rychle. Hodně štěstí!!!

sonice
27. led 2010

LudmilaBB, chovám appenzellských salašníckych psov veveve appenzeller bodka cz. take trojfarebné potvorky 🙂 vlani sme mali prvé šteniatka, bolo to úžasné. Bola som sama tehotná, k tomu tehotná sučka. sama som jej pomáhala rodiť, bol to tak krásny obrázok, keď som videla, ako sa správanie tej sučky mení. Najskôr celý deň nervozita (sťahy), potom zrazu začala veľmi nariekať. Vravím si tak a teraz je to v r..., čo mám robiť. Našťastie to trvalo len pol minútky a prvé šteniatko bolo na svete. Sučka bola ako obarená, že čo to z nej vypadlo 🙂. Pomohla som jej rozdýchať šteniatko a priložila som jej ho k cecíku. Okamžite pochopila o čo ide 🙂. Keď išlo na svet druhé, tak to prvé som odložila do košíku (suka sa u toho krúti, mohla by ho ušliapať). Šteňa začalo kvíkať a sučka sedela a skrúcala hlavu striedavo doľava a doprava, hľadela na tu malú kvíkačku. 🙂 Bola šťastná. Ale kto nemá psov, ten toto nechápe. Inakšie aplov chovám asi 8 rokov.

Bývame na Bacúchu medzi Polomkou a Beňušom.
Inakšie všetko najlepšie Sofinke k 8 mesiacom 🙂

Luvie, aký vzkaz? 😕

nesetrilek
27. led 2010

luvie: mas muj obdiv, ja si zatim bez plenek netroufnu, ale az nebude tolik kadit, tak uz se na to taky tesim, zatim ale skoro pokazde musim menit separacku, protoze ji ma umaznutou, jak si prdne 😝

johanka: Jenik cura hned po kojeni a pak tak cca po 20 min, ale kdyz usne, tak vydrzi mnohem dele, az jsem nekdy prekvapena. Dneska jsme vydrzeli na 3 plenkach 🙂 a ty 2 pocurane byly z toho duvodu, ze jsem brzda a zapomnela jsem hlidat signaly 😝

ludmilabb
27. led 2010

sonice ja mam nasho chlpana aj v albume si mozes kuknut 😉 a web je tento http://www.sopsr.sk/blaze/gallery_pages/gallery...

takze tie vase psiky vyzeraju ako klasicke salasnicke len su s kratkou srstou a kolko oceneni mate 😵

kofinek
27. led 2010

Sonice: Ja som si hovorila, ze musis byt tam okolo polomky. Spoznala som to podla polok 😀 moja mamina je z pohorelej a tiez ich zopar vytiahla zo skrine, ked som dosla domov so satkou. A ona sama bola bohuzial odchovana na nakovicovom odvare 😒
Kveluse: nestihala som sem chodit, ale ako ta tvoja starsia, uz prestala bojkotovat?

My sa mame striedavo oblacno, raz super, cely den je suchy a inokedy nestiham menit plienky. Este ho chudaka navlacam na slovensko a spat a tpo mu tak rozvrati rezim. Ale co ma tesi, ze uz aj z prechadzok sa vracia suchy, posadim na nocnik a ide to. Je to tak super, led vidim, ze nemusi byt nabaöeny v plienke a kludne si beha. Dnes pri kupani zacal cikat, tak som vystrcila pipi von z vanicky a tot teda kukal, takze myslim, ze zajtra mame o zabavu posatrane, hehe. 😅

pajka_ko
28. led 2010

luvie: jak jsi prosímtě řešila látkovky v porodnici? Já jako vyplašená prvorodička nechtěla moc čeřit vodu (stačil porodní plán🙂), tak jsem vzala jednorázovky, ale u dalšího prcka, když se zadaří, bych ráda látkovala od začátku (i když představa smolky v látkové plínce...). Odnášely použitý plenky návštěvy, nebo jsi měla možnost využívat prádelnu v porodnici?

Začínám být nalomená na to, zkusit Janíka nechat bez plínky... Ale asi počkám do jara, jsem měkká 😀

bezaz
28. led 2010

cafte, dlho som sa neukazala, darilo sa nam
ale teraz presne ako pisu baby, mlada zacala chodit a uz sa zabuda na cikanie, dokonca si do plienky aj potlaci, nabehli sme naspat na latkovky a ani to nepomaha 😝 som z nej uz na nervy, lebo je schopna precurat akukolvek plienku, takze ju sem tam prezliekam aj 3x denne ☹
plz nejake povzbudive slova 😅

pajka_ko
28. led 2010

bezaz: Janek bojkotoval asi týden po tom, co se začal sám otáčet a válet sudy. Byla jsem hotová, klidně dal 10 plen za den a čural i v noci. Přešlo to po tom týdnu 😉
Ale snažila jsem se být důsledná, dávala jsem nad kyblíček a říkala čurací zvuk, i když byla úplně mokrá plínečka. Vzpomněla jsem na doby, když jsem učila koťata na kočočí zácod 😀 😀