Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

bohuli
19. kvě 2012

@mala_kopretina 4měsíce a dva týdny, ale ještě jsem pořádně nezačal, spíše o tom uvažuji.
Teda dneska jsem to zkusila a hned první úspěch, ale to bylo taky tím, že se před chvílí probudila. Netušim jak tak staré mimčo vlastně často čůrá, jestli to třeby není moc brzo začínat, abych taky stihla něco jiného než koukat do plíny 😀

bohuli
19. kvě 2012

@lenya79 A kolikrát za den se ti to tak podaří vychytat? A kdy jste vlastně s malým začli? A jaký u toho používáš znak?

majka1981
20. kvě 2012

@bohuli urcite zacni, nie je neskoro.
u nas v tomto veku cural priblizne kazdu pol hodinu doobedu, poobede to uz bolo pomenej podla toho kolko som kojila - po kojeni tiez kazdu pol hodinu a potom menej.

mala_kopretina
20. kvě 2012

@majka1981 Majko, prosím tě a dávala jsi fakt každou půlhodinku na nočníček??? Mám 6ti týdenního chlapečka a pomalu začínáme, jen nějak nevím jak na to...tak je to spíš takové naslepo...

majka1981
20. kvě 2012

@mala_kopretina ked som mala na to cas, tak ano skusala som to dodrzat.. ale boli dni, kedy sa nedarilo, mala som pracu doma a nestihli sme
neboj, prijdete na svoj rytmus 🙂

lenya79
20. kvě 2012

@bohuli když jsme doma tak vychytávám fakt hodně, on pěkně signalizuje. Kadí jednou za den ráno vždy ve stejnou dobu, takže to už máme pěkně vychytaný. Když jsme venku tak to moc neřeším a čůrá do plenky, ale většinou je pak dost nespokojenej, když to do ní musí pustit, někdy kvůli tomu i pláče, takže ho musím stejně přebalit, protože ač používám jednorázovky, tak jemu to mokro prostě vadí. Dneska jsme byli venku a nechala jsem ho rozvalenýho nahatýho na dece, což většinou čůrá jak se mu zachce a koukala jsem jak z jara, když hodil signál a já ho dala čůrat a on fakt chtěl, tak to mě celkem potěšil, že nebyla mokrá deka 🙂 Začala jsem asi v 6 ti týdnech, úplně přesně si ten start nepamatuju, ale tak nějak.

lenya79
20. kvě 2012

@rozarka65 tyjo, tak to je super, že jsi začal už v porodce, to já po císaři na to neměla myšlenky ani chuť ☹ začala jsem s malým asi v 6ti týdnech a taky jsem nechápavě koukala, když se to povedlo poprvý 🙂 já taky jedu na částečnej úvazek, třeba venku to moc neřeším, pokud je tam umyvadlo tak ho dám, nebo když jsme na návštěvě, kde jim to nevadí, ale skládací nočník s sebou beru jen málokdy. Znakovat chci taky, právě si říkám, jestli má smysl už začínat teď nebo ne....kdy jsi s těmi znaky se starší začala?

bohuli
20. kvě 2012

@lenya79 a jaký dává signál?

lenya79
20. kvě 2012

@bohuli mručí 🙂 nebo prostě začne být takovej nervózní, protivnej a mrčí u toho a v noci ze spaní taky mrčí

bohuli
20. kvě 2012

@lenya79 tak to je malý šikula, nám se ráno podařilo vychytat velkou, ale to byl dneska první a poslední úspěch, pak jsem ji nechala svlečenou a když ji měla na rukách tak začla čůrat aniž by před tím hnula brvou 😒 , tak nevím, navíc malé počůraná plena vůbec nevadí, prostě i kdyby ji to už táhlo k zemi, tak je spokojená 😀

lenya79
20. kvě 2012

@bohuli tak to je super, že jste vychytali velikou 😉 dej tomu čas, uvidíš, že to půjde 😉 většinou dětičky když jsou vyslečený tak signál nedávají, Samík to taky nedělá a nahulatej s prominutím zechčije všechno 😀 Ze začátku, než jsem poznala ty signály, tak se mi osvědčilo spíš časování - hned po probuzení, po kojení ... většinou je to dopoledne častější (čůrání), odpoledne už méně.

rozarka65
21. kvě 2012

@lenya79 Tak po císaři to chápu... 😉 Já všude s sebou brala čínský nočníček...takže klidně ve vlaku apod...teď už bude malá každým dnem běhat a trávíme teď hodně času venku na hřišti...tak jsem pořídila tréninkové kalhotky a budeme trénovat..🙂 A až to pochopí,tak bych možná koupila rychloprdky,aby mohla čůrat sama i venku...
Jinak o znakování jsem se dozvěděla,když mojí starší bylo asi 8měs. a začaly jsme hned...ale musíš být trpělivá,ale jakmile začne dělat jeden znak, většinou je to "světlo",tak už to pak jde rychle....🙂

mala_kopretina
21. kvě 2012

@lenya79 Prosím tě, já teprve začínám, ale mám malý problém s tím, že malý mi při kojení vždy usne a nemám to srdce ho budit na nočníček... Většinou dávám po probuzení a někdy mezi kojením, když se mi kroutí... Stačí to??? Je to přeci jen po 3 hod... Je to vůbec k něčemu?? Malýmu je 7 týdnů...

majka1981
21. kvě 2012

@mala_kopretina nebud ho po kojeni, prosim ta nahaj ho spat 😉
to staci, ked sa vycika po 3 hodinach (fakt tak dlho vydrzi a ma suchu plienku?)

lenya79
21. kvě 2012

@mala_kopretina jasně, kvůli čůrání ho nebuď, to je blbost, zase tak až bych to nehrotila. Ber to tak, že ze začátku každé vyčůrání/vykakání mimo plínu je úspěch. A navíc u tak malého miminka. Není to o tom dělat to za každou cenu a brát dětem jejich pohodlí (např. usínání u prsa). Po probuzení to má velkou úspěšnost bych řekla dle mojí zkušenosti a během kója se taky dá, pokud neřve hlady. Mně když byl mimušátko tak hodně kakával při kojení, takže jsem to praktikovala tak, že jsem kojila nad nočníkem, ale kolikrát to byl výkon hodný akrobata, když se u toho kroutil. Však jsem taky jednou zůstala pěkně s nadílkou v klíně - a nemyslím tím čůrání 🙂 A v noci, když jsem byla rozespalá, tak se mi taky kolikrát nepodařilo mu pindíka správně nasměrovat do nočníku 🙂

droby
21. kvě 2012

ahojte, bezplienkuje/odplienkuje tu niektora rocne dietatko?
my bezplienkujeme od narodenia, je to uplne super a som rada ze ma drobec k tomu nakopol 🙂 a pri dalsom pojdem do toho urcite hned...

no syn ma rok a 2 tyzdne, od 11m sa pyta perfektne a noci ma suche, vylety navstevy je uplne 100poercentny staci nam jedna plienky v ktorej pride aj odide,
problem ale je trocha doma, to casto hlasi az ked cika a ked ho necham bez plienky to vnima akoze moze cikat uplne kedy chce ako chce, straasne sa z toho tesi.
no netusim ako ho mam naucit bez plienky, ked sa vtedy pytat nehodla a tak by som mu dopriala slobodu bez balika na ritke... byvame v byte (koberce, parkety) takze nic moc na nehody

majka1981
21. kvě 2012

@droby jednoducho zober plienky, vysvetli mu ze bude bez plienky, pocitaj par dni viacej nehod. koberce odstran ak sa da. parkety umyjes, to je jasne.
ja som zobrala synovi plienky ked mal 15 mesiacov a celkom dobre sme to zvladli. par dni bolo vela nehod a potom uplna pohoda, nehody v "rozumnom mnostve" 😀 . velka vyhoda je v tom, ze vidis ked je nehoda, nemusis nahmatat ci je plna plienka, ci uz bolo alebo ako 🙂
aj u nas je to tak, ze najviac nehod je doma. proste nema niekedy cas na cikanie na wecko/do nocnika, naco ved ma mama aj tak preoblecie

zlilly
21. kvě 2012

takže taky nejvíc nehod doma..... to su ráda že je to všude stejný 😠 😎 😀
ale zato když má jít spinkat, tak to říká naprosto spolehlivě, dost důrazně, třikrát za sebou a většinou dost přeháni. opičák malá 😀
přemýšlím, jestli se odhodlám a seberu plínku na spaní. při poledním spaní se nepočural ani nepamatuju, ráno se počural akorát včera, ale to proto, že sme se místo čurání asi pul hodiny mazlili a blbnuli. jinak je suchej celou noc spolehlivě už docela dlouho. mám asi měsíc, než se narodí druhý, tak jestli to v tom mezičase zkusit? po porodu to hádám půjde do háje tak jako tak.

majka1981
21. kvě 2012

@zlilly jasne, vysvetli mu ze ide sa spavat bez plienky a zober mu ju 🙂
cas bezi, ty uz si 35 tt, strasne rychlo to preslo...

droby
21. kvě 2012

@majka1981 no este mu toho moc nenavysvetlujem, ale asko tak citam utesili ste ma ze nie sme jedini 😀

@zlilly nechcem to zakriknut ale dnes som ho nechala prvu noc bez plienky, som zvedava ako to v noci pochopi ze ma cakat do rana. cez den ho nechavam vacsinou bez plienky uz dlho a pohoda, len hned po zobudeni na wc ziadne tutulimutuli
drobec to uz zacal aj zneuzivat pyta sa aj ked neni treba lebo vie ze ho vezmem ( na ruky, z kocika, od niekoho...)

droby
21. kvě 2012

no nic berem spet, noc bez plienky uz teraz nevysla 😅 proste nemaju tak moze cikat, uz ho mam prezleceneho a nasackovaneho v mojej posteli 😀

rebelie
22. kvě 2012

@droby Nemám moc odhad co funguje na roční dítko, ale vím, že spousta lidí jako odpleňovací fígl použila koupi nějakých super pěkných slipů/kalhotek - ideálně jít je vybrat s dítětem - a ty si pak dítko nechce počůrat...

ssassi
22. kvě 2012

@bohuli ahoj, já bezplenkuju s jednorázovkama. smysl to každopádně má. moc v tom nevidím rozdíl. používám pampersky - jsou jemné, dělají malý zadek a poznám i malou nehodu. třeba plenky babylove jsou tuhé. papírovky mi přijdou praktické. jsou dny, kdy vyhodím plenku večer, protože už nelepí, ale jsou dny, kdy jich vyhodím třeba pět. vyhazuju, i když je v plence pidi nehoda - jen pár kapek. ona ta plenka začne okamžitě smrdět (upřímně, nevím, jak může plenkující matka tento fakt tak úspěšně ignorovat) a pak taky je teplá (což není nejlepší prostředí pro varlata)... no a malej pozná, že je počuráná, tahá si za ni a nechce ji. ale ty vyšší počty jsou většinou kvůli zubům nebo tak. většinou se nám dost daří. třeba celý víkend byl bez nehody :o)

@evi_ funkční oblečení využívám dost. ale jak jsou velká tepla, moje dítě nošení odmítá. narodil se loni koncem července a v těch nejbrutálnějších vedrech mu bylo líp v kočáře. rozvalil se tam a byl hodnej. jindy ale chtěl nosit. nošení bylo nejvíc fajn v zimě:o)

ssassi
22. kvě 2012

@lenya79 se znakem otálet nemusíš. ale spojit palec a ukazovák je sakra vysoký level. ručka v pěst je daleko jednodušší pro malá mimi. můžeš třeba tou rukou v zápěstí kroutit, nebo mávat nahoru dolů celým předloktím. musíš vyzkoušet. ale vyber něco, co dítě zaujme, na co se bude dívat. nemá smysl dělat znak, kterého si děcko ani nevšimne nebo znak, který je tak komplikovaný, že ho sice zaregistruje, ale "nepochopí" jak se dělá. říká se, že znakovat se může zhruba v půl roce. děti začínají napodobovat zhruba kolem osmého měsíce. vše je ale značně individuální.

ssassi
22. kvě 2012

@bohuli já mám třeba hodně čurací mimino. je schopný čurat po pěti minutách, když se hodně napije. pak dávám tak maximálně po 20 minutách. není to tak, že bys nedělala nic jiného. zvládám obstojně domácnost, nákupy, návštěvy.. a přitom bezplenkuju stále. někdo třeba venku na čurání peče. já nemám problém vytáhnout uprostřed nákupního centra misku a dát vyčurat, když se děcko vzbudí. navíc venku dítě hezky drží a daří se krásně. doma na to někdy peče, doma je nehod víc. nejlepší je to na návštěvách:o) jak je v cizím, signalizuje a drží. přijde mi škoda mu nevyhovět 😎

ssassi
22. kvě 2012

@mala_kopretina mimi nebuď. buď ráda, že spí:o) v prvních týdnech se mimískovi přizpůsobuj. usne, nech ho spát. vstává, vstávej :o)
@droby @zlilly ano, doma bez plíny se čurá libovolně. had je to mrňavej. klidně po pár minutách. a ještě s oslnivým úsměvem. naštěstí máme jen jeden koberec v obýváku a jinak je po celém bytě omyvatelný povrch, takže to jde. ale docela mě to štve. nebaví mě ho furt obalovat a rozbalovat a soukat do něčeho.... tak nemá zatím ani 10 měsíců... ale v létě na chatě bude běhat jen tak. jsem zvědavá, jaké budou výsledky :o)

majka1981
22. kvě 2012

@droby rocne dieta uz rozumie dost, sama budes prekvapena co uz bude o par tyzdnov rozumiet a da Ti to aj najavo! ja by som skusila dat v noci vycikat, ked da signal alebo si myslis Ty ze musi cikat 🙂

bohuli
22. kvě 2012

@ssassi A od kdy jsi s BKM začínala? Já na ní žádné signály zatím nepoznám, takže se mám teď z počátku řídit spíš časem, tj. probuzení a pak cca co 15 - 20 min.?

bohuli
22. kvě 2012

@bohuli Jo a od kdy se má k tomu přidáývat nějaký ten znak? A je jedno jaký?

ssassi
22. kvě 2012

@bohuli začala jsem asi druhý týden po narození - hned jak jsme se doma nějak doma rozkoukali. bylo to snadné. probudil se a čural. kojený v podstatě nebyl, takže šlo snadno přerušit krmení za účelem hovínka 😉 když se mu chtělo čurat nebo kadit, vrtěl se. bylo to opravdu snadné, spal, jedl a vylučoval. čím je starší, tím je všechno komplikovanější. teď hlavně časuju. i když mám pocit, že když za mnou přileze a zatahá mě za kalhoty, říká tím, že chce. někdy si taky plácá zepředu na plenku. někdy nadskakuje... i když bůhví, on teď dělá všeho tolik, že jsem ráda, že držím dům před rozpadnutím 😀

znak si můžeš vymyslet. čím dřív začneš, tím dřív se naučíš ho používat a tím dřív si ho dítě spojí s konáním potřeby a pak i začne používat. ve znakovém jazyce neslyšících je znak pro kakání: levá ruka v pěst, držena před břichem, znak začíná pravým palcem v levé pěsti a pokračuje pohybem palce(zbytek ruky také v pěsti) dolů (asi 20cm) symbolizuje to vypuštění hovínka z těla. čurání: pohyb dvou prstů (nebo špetka) podél břicha dolů - naznačuje opět proud moči. já si ale znaky modifikovala tak, aby šly dělat oba jednou rukou a aby byly "viditelnější - posunula jsem je dál od těla.
je jedno, jaký znak si zvolíš. ale neměla bys ho pak už měnit.