Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

misha_
8. zář 2010

@delfi souhlasim s tebou s tim "nedocuranim". Mame taky ted vic mokrych plinek, ale skoro pokazde, kdyz ji mokrou rozbalim, jeste ze sebe neco vytlaci. Beatka se ted pokousi lezt (zacina zvedat zadecek) a strasne se u toho rozciluje. Asi ze ji to moc nejde. Takze pak nevim, jestli hlasi nebo jenom tak nadava. Ono to zni stejne.
@lmm Taky resim kojeni. Nejak zahadne Beatka ted vydrzi spat dyl v kuse, ale i tak by bylo fajn prospat celou noc bez krmeni. Zkouseli jsme ji ruzne uhoupat a osidit dudlikem ale stejne jsme nakonec skoncili u krmeni. Plinku ted na noc davam papirovou, tam se toho vsakne hodne a na nocnik chodi, az kdyz hodne krici, spis teda ted funi. Ale stejne ma porad mokro.

delfi
8. zář 2010

holky s tím nočním kojením bych to na silu neřešila. mě se malej v 6 měsících budil po 2 hodinách (akorát 1. spaní bylo třeba na 4 hodiny) a ještě teď se mi budí kolem 4. ráno na kojení. ono to není až tak kvůli jídlu, ale spíš protože se potřebuje ujistit že jsem tam (chování apod. nestačilo) a taky asi částečně kvůli žízni. Jo je to otrava, ale kolem 8 měsíce sem přestala dávat v noci na nočník, bo se mi vztekal, prostě se chtěl napít a usnout a ne přebalovat a dávat na nočník. Mám malýho u sebe v posteli, resp. má přiraženou svou postýlku k naší a sundanou bočnici, takže v noci nemusím vstávat, ale jen se natáhnu. Podle mě mimčo si samo nejlíp určí, kdy chce ukončit noční kojení. Je to o potřebě blízkýho kontaktu s maminkou, o jistotě a klidném spánku. Názor (i když asi fundovaný), že od 6 měsíců mimčo nepotřebuje v noci jíst a proto ho nemáme v noci kojit (prý je to zlozvyk!!!!) je podle mě stejně hloupej jako říct, že mimču musí stačit kojit co 3 hodiny a basta!. prostě každý mimi je jiný a pokud potřebuje v noci pomazlení s maminkou, tak proč mu to nedopřát, než ho násilně zvykat že v noci se prostě spí a nemazlí. 😔

broucek2
8. zář 2010

tak u nás je to teď cca 14 dní s kojením v noci horší. Původně jsem kojila jednou mezi 3.a 4.h, ale teď si Verunka přidala ještě kojení mezi 23. a 1.h. Zatím jsme teda bez příkmů, takže to bude asi tím. Nedokážu si teda představit, že bych ji v noci po kojení dala na nočník, to by se jí určitě nelíbilo a vztekala by se. Už takto mi u kojení usíná.
Holky, jak skládáte čtvecovky? Používala jsem novosklad, ale vůbec mi nevyhovuje, protýká kolem nožiček.

barice
8. zář 2010

ahojte holky,
tak je to tady, čekáme druhé dítko a jsem už teď nažhavená na BKM, s prvním synem jsem něco na ten styl zkoušela, ale až v 6 měsících, spíš jsem si z toho vzala, to že ho mám dávat na nočník jen když opravdu vím, že půjde čůrat a nelámat to přes koleno....
tak se chci asi hlavně zeptat, jestli si mám objednat knížku o BKM, nebo si myslíte, že mi stačí, co čtu tak po různu na netu? Jak jsme začali s Matýskem pozdě, tak tedy žádný úspěch.
a ještě rady jestli si krom čínského nočníku, je dobré dopředu něco spešl připravit. S Matýskem jsme látkovali, takže kupu čtvercovek doma mám, jen asi spíč typa co na ně, aby se to dalo rychle sundat, protože jsem měla oblíbené natahovací nebo vázací vlňáčky a to je asi nejpomalejší verze.
Díky za rady

misha_
8. zář 2010

@barice ahoj, ja jsem cetla knizku, ale asi to neni potreba, vetsinu informaci jsem vedela z http://www.mokosha.info/content/blogcategory/30.... Knizku jsem mela pujcenou z materskeho centra - je dobra hlavne na motivaci. A cinsky nocnik tatinek zakazal, kdyz videl, kolik stoji a sam poridil v domacich potrebach obycejnou misku. A protoze Beatka chodila ze zacatku jenom na tu misku a nikam jinam, koupili jsme jeste jednu na cesty. To je cela nase BKM vybava.
Pouzivate nekdo ty natahovaci vlnaky? My jedny mame, ale porad jsem neprisla na to, jak do nich namotat cc, aby drzely. Jde to vubec?
@delfi mne prave vubec nedela dobre to caste stavani. Ale ted se to fakt zlepsuje. Uvidim, jestli neprijde jeste nejaka zmena (6.mesic). Verim tomu, ze by se deti mely naucit, ze se v noci spi a neji. Stejne jako ji budu casem ucit, ze se ani nechodi na zachod.

barice
8. zář 2010

@misha_ diky za odpoved. mozna taky zkusim pohledat nejakou misky, hlavne at to ma hladke okraje...
ja kdyz davala natahovaci vlnacky, tak jsem cc davala na draka a sepnula snapy sponkou, nekdy to povolilo, ale vetsinou az kdyz mel plinu pocuranou, takze stejne cas na prebalovani.....

misha_
8. zář 2010

@barice no jasne - snapka, ale kde je ji konec ... asi budu muset koupit novou. Ja jsem si chytre navic koupila cc, ktery jsou vlastne obdelniky a to se pak sklada. Dva mesice se premlouvam, ze je presiju.
A vubec jsem dneska nemela cist tuhle diskuzi. Vecerni rekapitulace - milion mokrych plinek, jedny moje mokre kalhoty, pokadeny koberecek v koupelne a absolutni vzdor pri poslednim curani. Beatka se napnula jako prkno a pak to teprv pustila. Premyslim, jestli si se mnou necetla, ze by ji to mohlo jit lip v leze.

jitka_
8. zář 2010

@lmm Vy jste cvičili 5x? Tak to je mazec, já se teda přiznám, že já to kolikrát 4x nezvládnu, někdy se to fakt nedá. A oblíkám stejně jako Ty, bodýčko, ponožky návleky až nahoru na stehýnka a když je chladno tak mikinku.

jitka_
8. zář 2010

My to máme s kojením v noci v pohodě. Malá ve třech měsících z ničehonic v 8 usnula a vzbudila se až ráno ve 4. Teď to prodloužila až na 6. Jenom se bojím, že jí to nevydrží a až jí budou růst zoubky, že se bude budit.

lmm
8. zář 2010

@jitka_ jo, malej byl hodně opožděnej, rehabilitační řekla 4-5x, já jsem byla vynervovaná, k tomu jsem perfekcionistka, tak jsme prostě furt cvičili. Malej u toho neřval, takže to nebylo tak hrozné, jen to žralo čas.

Se vstáváním - malá v podstatě od narození spala celou noc, šla spát v sedm, v pět ráno si cucla a spala do sedmi. V pěti a půl měsíci přidala jedno kojení, pak každých 14 dní další kojení, no vstáváme teď co dvě hodiny. Já jsem echt spáč, takže jsem z toho vyřízená, zkouším ubrat. Nemyslím si, že bychom byli bez kojení úplně, ale myslím si, že dvakrát za noc by jí mohlo stačit, když jí půl roku stačilo jen jednou. Souhlasím s Delfi, že je to asi hodně o potřebě kontaktu se mnou, přes den ji mám pořád v manduce a v noci má vydržet ležet sama...Ona často i usne bez něj, ale když přebalím, tak nikdy, to je úplně probuzená a dostane hlad. Takže v noci přesně vím, kdy čůrá, a svádím boj - vstát, přebalit a kojit, nebo nechat v mokré plíně...

jitka_
8. zář 2010

@lmm Naše malá u toho cvičení právě řve úplně hrozně. Když jsme měli jen dva cviky, tak si zvykla, jenže teď máme cvik na bříšku a to je hrůza, manžel na to nezvládá ani koukat.
Já jsem taky spáč a nemůžu se probrat. Pro mě bylo kojení v noci hrozný, natož ještě čekat a dávat ji po tom čurat. Manducu mám objednanou, tak to jsem zvědavá, jestli si na to taky zvykne a bude mě chtít i v noci. Ona dva měsíce řvala snad furt, kromě pěti hodin, kdy v noci spala. A nic nepomáhalo, takže jsme ji nechávali prostě řvát v postýlce. A právě po tom cvičení se uklidnila, tak ji nejspíš bolela záda. Tak uvidíme, jak to bude dál. No teda na tu manducu jsem fakt zvědavá, i když u našich ji pořád někdo chová a v noci spí.

luvie
8. zář 2010

Holky, zajímavě se to tu rozvíjí... Ad noční kojení - souhlasím s delfi, Kačka taky zpočátku porspala selou noc - rekord má 11 hod v kuse, teď se budí tak 2-3x za noc, nejhorší to bylo předminulou noc, kdy se vzbudila kromě svých obvyklých časů ještě nad ránem=kol. půl 4 a chtěla být přicucnutá, ale furt se vrtěla, takže jsem se fakt dobře vyspala... ale co už..
Rozhodla jsem se, že to nechám na ní, stejně teak uspaávání u prsíku... Usne jedině u prsa nebo v šátku.

A jinak, holky, miminka nemají čas neustále signalizovat, nejsou povinna vždy se na povel vyčůrat do nočníku, jsou to taky osobnosti 🙂 mějte s nimi trpělivost, myslím že je dobře že ví, k čemu nočník je a co se do něj dá dělat, ale když to nejde vždy, radujte se z těch úspěchů, které jsou a neúspěchy zapomeňte 😀 jde to pak všechno snáz.

@barice já jsem info čerpala na netu, jestli umíš anglicky, zadej do googlu elimination communication. Co se vybavení týče, já jsem začala ze dne na den, nejdřív jsem odchytávala do vany, pak do kyblíku, co jsem měla doma od barvy, až později jsem koupila obyč. nočník a teď už mi na něm sedí. Je to hlavně o tom chtít a zkoušet 🙂 nemusíš mít podle mě všechny "potřeby" pro BKM 🙂

@broucek2 novoroz. sklad požívám doteď na noc (mám teda na noc froté čtvercové) a drží. Je dobré před nasazením dítěti křidýlka přeložit a dát je nahoru, uděláš tam takové nohavičky, ktré pak všechno lépe drží. Stejně ohýbám když dávám jen plenku přeloženou do obdélníku do čtvercovky přeložené do trojúhelníku. jako je to tady, http://www.latkovepleny.cz/userfiles/file/dotro... jen ty křídla ještě přehneš nahoru a pak teprve vážeš 🙂

broucek2
8. zář 2010

@luvie tak je skládám taky, ale nevyhovuje nám to, tak vyzkouším ještě něco jiného. Verunka má totiž hodně hubené nohy.

lmm
9. zář 2010

@jitka_ no my vojtu se synem teď cvičíme znovu, teď u toho ryčí hrozně a mně to trhá srdce, ale co se dá dělat. řve bolí, bolí, tak si vyber, rehabilitační tvrdí, že je to nebolí.
tvoje malá může taky být z toho cvičení unavená, proto líp spí. ale celkově si myslím, že se to u každého mimča může zvrtnout, když si postaví hlavu, je jedno, jestli nosíš v manduce, jsi spáč, trváš na dodržení režimu, dáváš v noci čaj...když si mimčo postaví hlavu, tak se prostě vstává a kojí. však ono to jednou skončí a jak na to budem vzpomínat, i na to nošení v manduce 🙂. je zajímavé, jak lidi berou to nošení jako otravnou věc, pořád mě zastavují a říkají, jak mě musí bolet záda, a že se určitě těším, až malá bude chodit...ale já si to užívám! Nikdy už ji nebudu mít blíž. Nejdřív je mimčo v bříšku, pak trochu pouteče do manducy, pak pouteče na vlastní nožky a nakonec pouteče do vlastního bytu - tak si užívám tu blízkost, co to jde 🙂.
Včera jsem byla na návštěvě a byla tam paní "teta" z MŠ a ta zírala, že čůráme do travičky. Říkala, že letos mají hodně dvouletých dětí a s čůráním bojují, a jak my kouzlíme v půl roce 🙂.

lmm
9. zář 2010

@broucek2 , já neporadím, my od narození používáme normálně na osminky, dařilo se nám několik měsíců kadit výhradně do nočníku a teď výhradně rozbalená na zemi na plínu, takže protíkání neřešíme. Co zkusit větší čtvercovky, aby byly mezi nožkama širší?

jonas17
9. zář 2010

Ahojte,
čítam, že sa bavíte o nočnom kojení. Dnes asi každé bábo, ktoré poznám, v noci buntoší. Ja som z každej hodiny asi dvadsať minút hore, hoci spím aj pri kojení, ale potom ju prenášam, do polnoci, potom už nevládzem, tak ju nechám pri sebe, ale stále dúfam, že už další spánok bude dlhší.Rozmýšľam nad tým, že vraj bábätká sa budia, lebo potrebujú cítiť mamu.Ja by som sa nečudovala, keby som od nej odbiehala, či cez deň , či v noci, ale ja som 24 hodín s ňou.Nenechávam ju plakať ani cez deň, nieto v noci. Moja malá nemôže mať pocit, že tu nie som, a aj tak sa budí. A čo je zaujímavé, ona si nie len cucne, ona normálne aktívne ťahá akoby bola neskutočne hladná.Ale každú hodinu? a čo sa týka pocikaných plienok, tak až mi premokne v noci. A ked ju prezliekam, tak sa preberie, potom hodinu-dve nespí, ale sa rozpráva.
Cez deň piškáme a kakáme do nočníka, alebo teraz do záchoda, kúpili sme detskú dosku. A stále kaká ráno, síce len raz za 3-5 dní.No a priberá krásne, doteraz kilo mesačne, tak si myslím, že v noci by nnemala byť hladná, či?
Ináč, ja sa vlastne ani na to nevyspatie v noci nesťažujem, len tak raz za mesiac dostanem teploty z bolestivých prsníkov, lebo ak raz za čas moja malá spí dve-tri noci po sebe od ôsmej do jedenástej, že sa nezobudí, už sa mi prsia nalejú a urobí sa hrčka a teplotka je tu.teraz to bolo brutál, dva dni a bolesti strašne ☹ .no, ale musíme vydržať, presne ako hovorí
@lmm ja si to vlastne napriek všetkému užívam, lebo je to len dočasne, a ja ako zaslúžila matka to môžem potvrdiť, lebo tí dvaja moji veľkí pubiši sa už ani pobozkať nedajú 😠 😠 😠

barice
9. zář 2010

noční kojení - když noční kojení bylo častější než přes den, tak jsem si říkala, že to asi už není normální. Malý spal na mně celou noc přimáčknutý, ale stále se dožadoval kojení co 1-2 hodiny. tak jsem si řekla prostě dost. Já si taky myslím, že děti hodně hledají kde jsou hranice, dělat berany duc je dobrý ale mlátit paličkou na maso do hlavy už ne - kojit když potřebuje jasně, ale nechat se dostat na pokraj zhroucení to už ne. Kojila jsem ho každé druhé probuzení, jinak jsem houpala, kolébala, chodila... pokud neřval tak jsme zkoušeli jinak uspávat a za 3 dny to přešlo. Pak sám od sebe začal vynechávat kojení jak přes den, tak přes noc a najednou spal celou noc, maximálně stačilo mu dát na zádíčka ruku, aby cítil mojí kůži a byl klid. Ale ja taky velký rozdíl kdy se to děje, když rostli zuby nebo měl růstový skok, tak jsme prostě kojili a kojili a kojili, pak zase tak týden trvalo než se srovnal.
Hodně mi v těhle věcech právě pomohlo si přečíst jak Koncept kon. tak třeba Respektovat a být respektován, hodně mi to pomohlo si srovnat myšlenky a pocity.

jonas17
9. zář 2010

@barice jasne, len keby som nabrala silu na tie tri , minimálne, noci a začať čičíkať na rukách.len moja skúsenosť je taká, že ked jej nedám cicku, tak sa zobudí a plače.ona totižto len otvára ústa a hľadá cicku.ale to asi všetky rovnako.a ked tak začne v noci plakať, pobudí celý dom....tak radšej jej ustúpim.

jitka_
9. zář 2010

@lmm Já se na to nošení právě strašně moc těším 🙂 A myslím si, že se tím nemůže rozmazlit, že pak nebude v noci spát. Když ty dva měsíce pořád plakala, tak jsme ji taky pořád chovali a ona nakonec sama začala spát celou noc. Až jí začnou růst zuby, tak s tím počítám, že se bude budit.

Tak já malou nekojím dřív než každou druhou hodinu, dřív jí prostě nedám. Říkali mi to v porodnici i naše dětská mi říkala, že dřív určitě ne. A jednou jsem to v noci už nevydržela a dala jsem jí půl hodiny dřív a pak řvala ještě víc, jak ji bolelo bříško. Takže já to mám vyzkoušené, že naší malé to nedělá dobře. A furt mi někdo říkal, že má určitě hlad, když pořád pláče. Ale já jsem ze začátku odstříkávala a krmila lahvičkou, tak vím, že si vypila dost a stejně řvala. Tak jak někde je ten "návod", co dělat, když mimi pláče, tak je tam jako první bod - Zkusit, jestli nemá hlad, tak to já jsem nikdy nezkoušela, jako první vždycky zkusím nočníček 😀 Byla u nás kamarádka s manželem, oni mají už dvouletou holčičku a naše malá byla zrovna po kojení a mrskala jazýčkem a on mi povídá, že má hlad, že mrská jazýčkem. A já mu říkám, že nemá, že se jí chce čurat. Samozřejmě že vůbec nevěděl o čem mluvím a pořád mi tvrdil, že má hlad, chvilku jsme se dohadovali, oni už byli na odchodu, tak jsme se rozloučili, tak jsem malou rozbalila a taky že byla počuraná!! 😖
A teď jsem chytla malou, když už byla zrovna počuraná, ještě měla kapky na zadečku. Já si tu postýlku budu muset přemístit přes den do kuchyně, protože ona si po probuzení začne cumlat paleček a já vůbec nevím, že je už vzhůru.

jitka_
9. zář 2010

Proto nám to jde u našich a návštěvě líp, protože ji mám furt na očích.

jonas17
9. zář 2010

nechcem sa nikoho dotknúť, ale v 21.storočí, aby v nejakej normálne pôrodnici, teda pokiaľ to nie je vrátnička, povedali matkám , že kojiť sa má každé dve hodiny... 😕 😕 😕 my nie sme veľké mesto, u nás je pôrodníc málo, ale ani v jednej nevravia mamičkám, aby kojili až po dvoch hodinách! môj najstarší syn má skoro dvadsať a už vtedy nám hovorili, že dieťa treba kojiť na požiadanie. kojenie nie je len o krmení.je to o blízkosti matky a dieťa,vytvára sa tým neskutočné puto, prejavujeme lásku svojim bábätkám..ja budem nadalej kojiť na požiadanie, ak moje dieťa bude chcieť, tak aj po po hodine vytiahnem cicku a ho ubezpečím, že som tu pre neho.
sledujeme signály, či chce bábätko piškať, či kakať. a signál, ktorý dáva plačom, že chce mamičku a chce sa pritúliť k prsníku, prehliadame.to, či bábätko bolí bruško, sa môžme len domnievať, nepovie nám to. ale na prsníku sa stále ukľudní.a moja skúsenosť je, že bruška bolia od umelého, ťažšie stráviteľného mliečka, nie od kojeného.kojené dieťa vypije len toľko, koľko chce, bábätká sa nevedia prejedať, naopak, ked má mamička mliečko vo fľaši, tak sa pokúša do dieťaťa dostať všetko.moja dcéra, ked nechce, tak prsník jej do ústočiek nevopchám.tak predpokladám, že plače, len ked je hladná.

avila
9. zář 2010

@jonas17 pekne si to napisala. Okolie je vsak nekompromisne: nenos ho na rukach, naucis si ho... nexaj ho vyplakat... nedavaj si ho do postele... snaz sa kojit v urcitom case... Akokeby tie deti boli stroje...

jonas17
9. zář 2010

@avila dík.
ešte jedna vec mi napadla, tak to musím na margo častého dožadovania sa prsníka , napísať.užime si tieto chvílky, pretože deti nám vyrastú a už nikdy nezažijeme takú blízkosť, proste, treba si to užívať a nie vyplakávať, že sa nevyspíme. fakt nechcem nikomu radiť, hovorím len z vlastnej skúsenosti. už nikdy našim deťom nebude tak dobre, ako na maminej cicke 😀 ja by som tiež niekedy rada, ked ma niečo ťaží, ľahla k mojej mamke a neriešila nič, nemyslela na nič. 🙂
opatrovala som starú, chorú svokru.nevedela už nič o svete. nepoznala syna, vnukov. ale ked ju dačo bolelo, tak viete, koho volala? vždy, ked mala zlé chvílky, kričala na svoju mamu.tak, či sa človek narodí, či je starý a umiera, stále potrebuje mamu.a ked som unavená z neustále kojenia, ked moja maličká dcéra spokojne pricucnutá spinká a slastne poťahuje, nemám srdce ju začať kolísať, či chodiť s ňou po izbe. ked bude mať svoje deti a svoje starosti, problémy, už jej nikdy tak nepomôžem, už nikdy za ňu nič nevyriešim, ako teraz, ked jej doprajem svoj prsník.
skoro som samu seba rozplakala 🙂

jitka_
9. zář 2010

@jonas17 Napsala jsi to hezky 🙂 Jenže já jsem tohle všechno nemohla ovlivnit. Byla jsem skoro tři týdny v nemocnici, pak jsem rodila akutně císařem, malá měla 1870g a musela být 5 dní v inkubátoru na jednotce intermediární péče. Mléka jsem měla ze začátku málo, až tak za týden jsem pro ni měla dost. Po pěti dnech mě pustili domů, jenže malá ještě musela zůstat v nemocnici. Pět dní jsme za ní každý den jezdili a vozili jí mlíčko. Pak jsem s ní byla 4 dny v nemocnici, než nás pustili domů. Měla 2300g, když jsme jeli domů. Kojila jsem jenom jednou denně, protože si vypila strašně málo a hrozně ji to vyčerpávalo. V nemocnici mají přísný režim, krmení přes den po 3 hodinách a v noci po 4 hodinách. Naše malá ty 4 hodiny nemohla vydržet a hrozně plakala, tak proto jsem se ptala sestřiček, jak to mám dělat doma, kdy jí můžu dát nejdřív najíst. Naše malá si špatně odříhává a i po hodině a půl po jídle si kolikrát ublinkne. Takže cpát do ní jídlo dřív mi přišlo jako nesmyslné, když ještě nemá strávené jídlo. Opravdu užívat si našeho miminka si s manželem začínáme až teď, ten počáteční stres, strach ze všeho, co bude a jestli vůbec vše dobře dopadne a pak dny bez miminka u sebe, byly opravdu těžké. Teď už si opravdu užíváme a věříme, že už bude jenom dobře 🙂

jonas17
9. zář 2010

@jitka_ držím ti palce, je fakt super, že všetko dobre dopadlo. len stále rozmýšľam nad tým, prečo to niektoré pôrodnice robia tak ako píšeš. moja malá mala žltačku, bola pod žiaričom.ked mi ju tam brali, tak mi ju kázali nakrmiť, ale ona vtedy nechcela, tak ked sa zobudila, stále mi ju doniesli.neriešili, či prešli dve, či pol hodina.
a k tomu grganiu, tak kojené deti nepotrebujú grgať, ani cez deň, ani v noci. ja som ani jedno zo svojich detí nedávala grgať.ked chceli, tak si odgrgli, ale aby som ich po kojení držala ešte pol hodinu hore, tak to nie.ale každé dieťa je iné.
a ešte ku kojeniu, čím častejšie kojíš, tým viac mliečka sa ti vytvára, tak sa čudujem, že také malé bábätko nekázali krmiť často, ako sa len dá, lebo po menej by síce pilo, ale mliečko by sa robilo a malá by mohla viac priberať. moja sa narodila 3230g a teraz má 9500g.a moja múdra dr. zas povedala, že mám menej kojiť, aby nebola tučná! no , chápete?
a čítala som článok s Evou Lučeničovou, narodila sa jej predčasne dcéra, neviem, koľko vážila, ale asi ańi kilo nemala a začala ju kojiť až po dvoch mesiacoch.tak klobúk dole, koľko musela odsávať a odsávať, aby si mliečko udržala.

jitka_
9. zář 2010

@jonas17 Mají to tam tak zařízené, je to jednotka intermediární péče pro předčasně narozená miminka a miminka s nízkou porodní váhou, kde jsou miminka v inkubátorech a mnohá i na dýchacím přístroji. Před každým krmením miminka váží, každou počuranou a pokakanou plenku taky váží a zapisují. Bylo tam tuším 12 miminek a čtyři sestry. Pořád tam kmitaly, vůbec si nedovedu představit, že by měly sestřičky krmit děti tak, jak si řeknou, to tam prostě nejde. Navíc většina miminek si vůbec neříkala, to jenom naše malá tam vyřvávala, že už má hlad. A taky tam všechny děti krmí sondičkou přímo do žaludku, protože se nedokážou napít ani z lahvičky natož tak z prsu. Z lahvičky krmí taky, ale stejně musí miminka ještě dokrmit sondičkou. Je to tam úplně jiné než na poporodním, kde jsou maminky hned s miminky a můžou si všechno přizpůsobit. Malá si na kojení vypila 10ml a dávku měla 60ml, a to je opravdu málo. Kojila jsem jenom jednou denně, zvážila jsem ji před a po kojení a pokaždé jsem ji musela dokrmit z lahvičky. Neměla sílu na to, aby pila z prsu.
To odstříkávání je fakt náročné. Nakrmit malou, to bylo tak na půl hodiny, než všechno vypila, pak 20 minut odstříkávat, takže to už byla hodina. Teď do toho začala plakat, tak chovat. V šestém týdnu už jsem nestíhala odstříkávat, jak malá celý den plakala, tak jsem ji ze dne na den v sedmém týdnu začala jenom kojit, to už měla 3 kila.

jitka_
9. zář 2010

Včera a dnes máme super úspěšné dny (když teda nebudu počítat noc, když se nemůžu probrat 🙂) Když je suchá a nechce se jí čurat a já vím, že prostě za chvilku čurat bude, tak ji položím vedle sebe rozbalenou, chvilku si povídáme a pak to zkusím znova a většinou se už vyčurá. A taky si dávám pozor na to držení v klubíčku, aby jí to nevadilo při čurání, a je fakt, že to zabralo 🙂

delfi
9. zář 2010

jejej holky to se to tady rozběhlo ohledně kojení. teď mě vlastně napadlo, že Vaše mimča mají kolem 5+ měsíců. to se mi malej taky v noci začal budit i co hodinu, kolem 6-7 měsíce se to zase utlumilo, přisuzuji to jednak sprutu, a jednak přikrmům, resp. novému způsobu stravování. jasně že mimča potřebují a hledají limity, ale myslím že nikoli v kojení a v potřebě kontaktu, ale např. když si pořád vymýšlí že chce to a to, že začne rozhazovat hračky apod. každý mimčo je individuum a až bude připravený psychicky i fyzicky tak to přestane vyžadovat.
@jitka_ třeba právě to počáteční odloučení malý se teď snaží dohánět, a chce prostě být na prsu u mámy v bezpečí, není to o hladu. jinak skládám poklonu jak jste to krásně ty začátky zvládly a jak ses rozkojila. je fakt, že já jsem taky měla malýho, kterýmu trvalo dlouho si odříhnout (klidně i 30 a více minut) a když si neodříhnul tak pak měl prdy (což jsem poznala neuvěřitelně napěněnou stolicí a samo řevem), ale kojila jsem tedy na požádání a on si opravdu když nechtěl tak nevzal. jo a v noci taky pořádně tahal i když jsem ho někdy kojila i co hodinu, ale spíš si to spojuju s tím pocitem blaženosti že mu teče teplý mlíčko než že by měl hlad.
jo a s tím čůráním v noci - já dávala čůrat někdy před kojením (ale to často řval že chce prso) a pak po kojení v polospánku. já totiž v noci nejdřív taky nedvala, ale v noci hrozně řval a pak jak jsem ho dala, tak se vyčůral a byl klid. takže řval protože chtěl čůrat/kakat. zkuste to a uvidíte co zrovna vaše mimčo potřebuje.
uf to jsem se zase rozepsala 😎

lmm
9. zář 2010

@jonas17 , ono to není tak jednoznačné. Ráda se dětem rozdám, ale abych na to měla energii, potřebuju se v noci vyspat. Takže v noci se snažím najít s dcerou kompromis 🙂.
Obě moje děti byly/jsou kojené, syn bez odříhnutí blinkal, dcera odříhávat nepotřebuje.
Syna mi v Podolí deset dní svítili, nosili ho po třech hodinách, když se dost nenapil, hrozili, že ho dokrmí umělým. Byl to boj a nerada na to vzpomínám. Myslím, že v mnoha porodnicích /a to i baby friendly/ se jede podle toho, co je výhodné pro personál, nikoliv pro matky a jejich děti.

@jitka_ , taky si nemyslím, že bys malou nošením v manduce rozmazlila. Já nosím skoro furt, ale večer při usínání má malá ráda klid, stejně tak v noci po nakojení si chvíli povídá v postýlce a klidně usne.
Jo a ještě mě napadlo, kolem půl roku děti mívají růstový spurt, takže taky můžou začít vyžadovat víc mlíka.

Nám se taky daří všude jinde než doma, protože si malé více všímám. Doma furt něco dělám, malá pase koně, tak to plíny jen lítají.

lmm
9. zář 2010

@delfi 🙂