Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

somik
19. črc 2009

lenki, je to super, viď? Kdy jste začali s BKM? A za jak dlouho jsi viděla úspěch? Info mám pro kámošku, díky. Jinak holky, doporučuju čůrací polohu na záchodě tak, že si sednete co nejdál, před sebe mimi, já ho tedy musím zabořit víc do mísy, aby nečůral ven, řeknem čůrací signál a ještě jakoby "zatlačím" aby cítil břišní svaly a okmažitě se spouští proud 😀 nějak mi vadilo neustále vylévání nočníku, spíš víc to, že jsem ho postavila na zem a pak si ho několikrát nakopla 😝

matilko
20. črc 2009

somik, no jo, niekto vylieva číňák často 😀 ja tak raz, dvakrát denne 😀 inak utieram nonstop loužičky, prestáva mi to dokonca vadiť, ona to zahlási, ale väčšinou až pozde, no čo... hlavne, že si nečúra do gatí, no nie?

čo sa týka verejnosti, asi som ešte nedozrela do štádia úplného exota pre ostatných 😀 proste sa stále hanbím a mlžím 😉 ale snád to príde...

inak pokračovanie diskusie bkm na slepicarna.cz 😉

labutka
22. črc 2009

no, dnes máme (zatial?) o jednu očuranú plienku menej, adama pri prebalovaní už dávam cikať na číňák, a väčšinou sa aj dočkám a vyciká sa. 🙂

lenkicka
25. črc 2009

Somi, asi po měsíci super výsledky...ale přes fázi vše do plíny...jsem s tím málem praštila...a určitě pomohlo to teplo...furt holý zadek a to si hlídá, aby neměl mokrý nožičky...když má plínu, tak to klidně pustí. 😀
Dokonce už někdy i zahlásí, a pokud ho mám v šátku, tak to vrtění celkem poznám 😀

johanda
27. črc 2009

Hehe, holky, bezplenková příhoda. Navštívila mě ségra - mainstreemová pampersačka s 8 měsíčním prckem, bylo vedro tak ho svlíkla - plínku prej ne, aby to tu nepočůral 🙂)... nakonec sundala i ji...mrně leží, hraje si, já na něj kouknu, vidím typický zadumaný pohled a říkám " Ségra, malý bude čůrat a asi za 5 s to pustil. Sestra čučela jak telátko 🙂)

zuzik28
28. črc 2009

Ahoj holky, malej má 7 týdnů, používám látkovky a chci se pustit taky do bezplenkovky. Číňák mám doma, dneska jsem ho poprvé vyzkoušela. Pár kapek se nám podařilo 🙂
Poradíte mi někdo jak se do toho dostat? Četla jsem, že je dobré mít nějaké slovo, které když se řekne, tak že se prcek vyčůrá. Jaký slovo by to mělo jako být? Děláte to taky některá tak? Nebo prostě podle signálů nebo podle času (třeba po probuzení, po kojení a tak)?

m.e.l
28. črc 2009

Ahoj holky, jdu nabrat trochu rad s BKM, začala jsem minulý týden. Docela mám vymakaný kakání (koná se teď kolem třetí ráno při jídle) a čůrání při jídle. Ovšem ten zbytek mi i nadále uniká. . .
Zuzík, já k čůrání říkám číííííí a ke kakání jako když tlačím. Takže takový to hmm.

zuzik28
28. črc 2009

Tak dneska se nám povedlo vyčůrat se poprvé do číňáčku...a to jsme to zkoušeli poprvé 😀 A bylo to po spinkání...takže to je jistota. Jinak začnu určitě taky pozorovat a třeba nějaký signál vypozuruju 🙂 Kakání vím, že je vždy při kojení, ale to teda nevím jak ho mám nad tím číňákem držet a u toho kojit. Děláte to někdo? Jde to?

m.e.l. díky za radu s těma slovama

labutka
28. črc 2009

mne adam kaka vzdy pri rannom kojeni, a chcem sa preto opytat, ci nieje nevhodne, ze ho v strede jedla dam dole s prsa vykakat a potom ho zabalim a dojeme...
on sa vzdy zacne tak vrtiet a pustat sa, a to uz viem ze treba rychlo odbalovat a kakame...

lenkicka
31. črc 2009

Ahoj holky...pár rad řekla bych už skušenější 😀

Když jsme se začínali učit, tak první na řadě bylo kakání...vždy jsem poznala, že tlačí...upřený pohled a zrudnul 😀
Pak přišlo na řadu i čůrání...vždy po spaní...a hlavně finta...k čůrání jsem pustila vodu z kohoutku a ten zvuk ho zaručeně donutil čůrat....při tom jsem říkala "čššš"...brzy to pochopil a dnes už používáme jen zvuk a jde to super i bez kohoutku...ale má to i jednu malou nevýhodu, když slyší zvuk jakékoli vody třeba v kuchyni, tak utírám loužičku 😀 😀 😀
Protože Šimi už byl větší, když jsme začali...měl půl roku...tak už nehlásil...tak jsem začala časovat...asi co půl hodiny jsme šli pouštět koutek...někdy se zadařilo, jindy to skončilo v plíně...ale určitě jsem měla míň praní 😀 ...dneska po dvou měsících už zase začíná hlásit...tak mám radost a když jsem pozorná, tak za den mám třeba jen 2 plíny
Ale bylo období, kdy jsme nechytli nic...tak se nevzdávejte 😀 😀

Zuzi, tak daleko jsem se nedostala, ale dělá se to tak 😉
Labudko, klidně dej vykajdit a pak pokračuj v kojení...taky jsme párkrát kakali mezi jídlem a v pohodě 😉

A ještě tip: knížka Bez plenky...super počtení a spousta fotek různých poloh a tipů...doporučuji

http://www.branakdetem.cz/ingrid-bauerova-bez-p...

labutka
1. srp 2009

knizka Bez plenky je fakt dobrá, dosť mi pomáha.
takže hlásim úspechy - skúšame cikať hneď po zobudení, a ono to fakt funguje. včera sme dokonca cikali do trávičky, dnes v noci po kojení v polokóme sa Adam asi po 10 sekundách na šerbli vyčural, ani si nemamätám, či som mu stihla povedať čuracie slovíčko. ráno po zobudení sa tiež vycikal... strašne sa teším.
to že sa vyčural v noci do šerbla ma normálne nabilo energiou, inokedy som pri kojení zaspávala, a teraz nie. 😵
a zdá sa mi, že máme menej pocikané nočné plienky. a to seriózne skúšame cikať do šerbla asi 4 dni. 🙂

lenkicka
1. srp 2009

super Labutko 😀 😀 😀

Je to jako droga, když vidím výsledky 😀 ...dneska jsme se v noci 2x probudili a šli jsme se vyčůrat na záchod (číňák už odmítá, tak obědnávám z Brány normál nočník 😀 ) ...jsem nadšená 😀 😀 😀

kacenicka
6. srp 2009

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli časem děti čůrají míň často a intenzivněji, v poslední době (s nočníčkem jsme intenzivněji začali cca před týdnem, před tím jen když to bylo zcela evidentní - po vyspaní) mi přijde, že máme děsně připočůrajench plenek, teď jsme asi měli v posledních dnech růsťák, takže to v noci bylo k nevyspaní - čůrání snad co půl hodiny, takže výsledek bylo kvantum připočůrnutejch plen, i když jsme do nočníčku čůrali...
Jak dlouho necháváte na nočníčku? To prdění mi někdy přijde nekonečný....(Hlavně v noci)

kamirka
14. srp 2009

Mámasi hloupý dotaz, ale jestliže se díte naučí na nějaký signál "čššš" "hmm"-tlačení atd. tak jak se to pak dělá a je starší a třeba slyší tento zvuk? je schopno si uvědomit, že teď to neznamená, že má jít na WC? Myslím to tak, že je třeba ve školce a nějaké jiné dítě ten zvuk udělá třeba náhodně...

Metoda se mi strašně líbí, ale tady na to jsem nepřišl jak to je dále 😕 Každopádně se těším až to taky budu moct vyzkoušet..Moc Vám fandím 😉

labutka
14. srp 2009

kamirka, citala som presne toto v knihe Bez plenky, ze autorka naucila dieta cikat pri pustenej vode a zvuku csss, alebo pri slovach pipi a kaka, a ze ked to niekto nahodou spomenul a maly to pocul, ze bol trosku zmeteny...
ja som nad tym rozmyslala, a je pravda ze csss asi nebude najvhodnejsie, lebo napriklad moja mama ho pouziva na utisenie adama, alebo ked ma zaspat. to, ze ty ho nebudes pouzivat je jasne, ale ze to nebude pouzivat okolie niako neovplyvnis.
ja si myslim ze to treba starostlivo vybrat, nech to pripomina danu cinnost, ale nepouziva sa bezne aj v reci.

inak sa chcem pochvalit - dovolenka pri mori mi pri BKM dost pomohla, kedze adam bol dost casu naostro, tak sa mi podarilo viac curania zachyytit, a obcas mi vyjde aj intuicia. 🙂 len stale lutujem, ze sme nezacali skor.

papol
17. srp 2009

Zdravím vespolek, přišla jsem nahlásit, jak si na tom stojíme. No, nevím, zda jde o extra úspěchy, ale pro mne to úspěch je, když máme za den jen 4 mokré plenky a všechny kakoše ve WC. Hlásí mi jen zřídka, nebo to nepoznám 😖

radushka
20. srp 2009

Holky tahle metoda mě úplně nadchla, už se těším, až ji budem moct vyzkoušet 🙂 .Příjde mi to všechno strašně logické, přirozené.Super 😀 .Jsem sice zvědavá jak se to všechno kolem mrňouse naučím, ale příroda to už určitě nějak zařídí 😀

hellu
21. srp 2009

Ahoj holky, potřebuji trošku poradit. S malou jsme zkoušely bezplenkovou metodu, než jsme skončily v osmi týdnech v nemocnici se zánětem ledvin. Do té doby super, i týden v suchu, ale pak se zasekla a i já se bála ji furt rozbalovat. Teď to od narození zkouším se synem, je mu sedm týdnů, ale vůbec nereaguje....ať syčím nebo pískám, prostě se nevyčůrá. Jediný, co skoro vždycky chytneme do nočníčku, je kakání. Neměla některá z vás podobný problém? Už mě i napadlo, jestli není hluchej ☹.....

bubaaca
22. srp 2009

Caute, po dlhej dobe prispievame.
Od cca 13 mes G. hlasi :"kaka" aj nma cikanie aj na nocnik. Ale niekedy az v priebehu akcie. cikaci zvuk som nejako uz aj vypustila. V noci ma suchu plienku a cez den chodime v slipkoch aj von, doma aj s holou ritkou. Kakanie hlasi uplne spolahlivo dostatocne vopred (dufam , ze sa to neskazi ako tradicne, ked sa tu baby pochvalili ☹ ), cikanie vacsinou, niekedy mame pocikane teplaky, ale nechce sa mi cez den mu tu plienku dat a v noci ju davam asi zo zvyku - ale ked nobol chory, tak mi ju nepocikal ani ked bol trkrat hore a dvakrat sa dojcil... no snad sa to nepokazi, ideme na dovcu a nechcem tahat vela plienok, max. par kusov. 😉

majenka
22. srp 2009

Kamirka: ve starším věku už dítě signálek nepotřebuje. Malé už dávno signálek neříkám-prostě ví, co se na nočníčku dělá a udělá to. A kdybych jen tak ten signálek řekla, tak se do kalhotek nepočůrá (pokud to tedy nebudu říkat opravdu takovou tou signálkovou intonací-to nevím, jak by dopadlo). Ale když to jen zaslechne, tak se nic neděje. Signálky podle mne slouží pro malá miminka a dětičky, které ještě nočníček/záchod nemají zažitý... 😉

erinka83
24. srp 2009

Holky, chci se zeptat, co říkáte na tento nový nočníček na Bráně? http://www.branakdetem.cz/cinsky-nocnicek-evrop... Je trošku větší jak klasický, může to vadit? Chtěla bych udělat konečnou objednávku plínek a tak, už chci vzít i ten nočníček a nevím... 🙂

radushka
24. srp 2009

Viděli jste reportáž na primě? Říkali, že je to fajn, ale doktoři nedoporučují kvůli možnému špatnému vývoji kyčlí.Co vy na to? Co vám říkají vaši Mudři?

majenka
24. srp 2009

Erinka: tak to nevím, my máme klasický číňák a malá do něho zvládá dělat potřebu i dneska, když chce (cca 12 kg). Možná, že je vhodnější (ten větší), když máš chlapečka 😉

Radushka: o čem reportáž? O BKM? To přece nemá nic společného s kyčlema...malá měla kyčle vzorové a BKM praktikujeme od 5 tt....

palenda
25. srp 2009

Holky, může se začít s BKM kdykoliv? A je možné u většího dítěte používat doma normální nočník místo čínského? Já se už nějakou dobu snažím vypozorovat signály, ale ne vždy se mi to daří, tak nevím, jestli to souvisí i s věkem ??? Kakání teda poznám vždy, jen někdy nestíhám včas zasáhnout - než ho rozbalím z látkovky, už je tam bobek.

betelgeuzz
25. srp 2009

Majenko a používali jste látkovky? V té reportáži to totiž brali tak, že kdo praktikuje BKM, nepoužívá vůbec plenky a proto má dítě problémy s kyčlemi.

erinka83
25. srp 2009

Mně ta reportáž přišla trochu zkreslená, jako že to fakt podali tak, že nepoužívají plíny...přitom aspoň tady podle koníka bych řekla, že právě ti, co praktikují BKM, tak používají látkovky...

radushka
25. srp 2009

jj, přesně, byla to taková pidi reportáž o ničem.Taky to brali tak, že plenky rodiče nepoužívají vůbec.Proto se ptám , jak to máte vy.Mimčo je v plence a hned ho rozbalujete nebo doma ho necháváte bez plínky? Proto se ptám i na ty kyčle, jestli tu je někdo , kdo nechává malé většinu času bez plen 😉

majenka
25. srp 2009

BKM není o tom, že se nepoužívají plenky...používaly jsme látkovky, později na noc jednorázovky. Jde o to, že přebaluješ po každém počůrání a učíš vykonávat potřebu na signálek (když je mimi malé, tak cca po 20 minutách). Myslím, že bez plenek u takhle malých dětí (aby to ovlivnilo kyčle), nikdo nebyl-podle mne až tak v 10 měsících. Dítě je normálně v plence-spíše budeš mít suchou plenku, než že by se dítě nepočůralo bez ní. Radushka, navíc budeš mít také únorové mimi (máš termín na Aničky narozky 🙂), takže v zimě bez plen můžeš nechávat jen chviličku.

Palenda: ve věku 7 měsíců už je to spíše klasické učení na nočník. Mám pocit, že tady kdysi zkušenější bezplenkařky psaly, že ta bezplenkovka se má začít do 4 měsíců (čím dříve, tím lépe), pak už je dítě naučené na to, že je přirozené dělat potřebu do plenky a ten jejich přirozený vylučovací instinkt "zaniká". Asi jsem to blbě napsala, ale podstata je, že s BKM začít do 4. měsíce.

kili
25. srp 2009

betel, reportáž som síce nevidela, ale je to určite blbosť, teda skôr nepotvrdená teoria ľudí, čo o tom nič nevedia a nemajú svoje tvrdenia podložené na faktoch. dovolím si trvdiť, že kto praktikuje BKM, tak ten aj nosí v šatke (aspoň 99% určite), a to je lepšie ako široké balenie.

labutka
26. srp 2009

poradte aj mne...
adam cika do serbla, niekedy do plienok, zatial tak 50 na 50. lenze zacal kakavat nie hned rano pri kojeni, ale neskor, a to uz nieje take lahke odpozorovat, kedy tlaci... a druha vec je, ze niekedy rano kaka trocha, a potom "dokaka" tak za hodinu - dve. jak ho mam naucit, nech to vytlaci naraz? 🙂
a este. skusam ho davat cikat aj v noci, ked ho prebalujem, ale niekedy je polospiaci, a manzel mi hovori ze to nerob, len ho terorizujes. co mam robit? davat cikat aj v noci alebo nechat pocuravat?
pomaly budeme prechadzat na prikrmy, a zaujima ma, aky to bude mat dopad na BKM...