Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

lenka_l
18. lis 2011

Ahojte, chcela by som sa s vami poradit, s bmk sme zacali ked mal drobec asi 3 tyzdne, teraz bude mat uz skoro tri mesiace, niekedy mame dobry den a vychytame vela cikani a ale niekedy vobec s kakanim je to lepsie to sa nam vacsinou podari odchytit aj ked nekakava pravidelne, lebo stale nemame poriadny rezim. Mame problem s dennym spinkanim, spi velmi malo, je strasne zvedavy a nevie zaspat aj ked je unaveny, alebo zaspi len tak na 10 - 15 minut a je zase hore, vsimla som si ze ho cez den casto budi cikanie a ak ho teda dam cikat alebo prebalim (ak nestihneme cikat mimo plienky) je opat culy a cely dlhotrvajuci proces uspavania mozme zacat odznovu... V noci spinka pekne, vtedy sa budi len na papanie a hned zaspinka. Nemate niektora s tymto skusenosti? Niekedy si hovorim, ze keby som ho neucila bmk spinkal by kludne aj cez den 😒

majka1981
18. lis 2011

@lenka_l ahoj, tak toto poznam: moj syn spaval do 8 tyzdnov po porode krasne, aj 2-3 hodiny v kuse. Potom zrazu spaval maximalne alebo lepsie povedane presne 30 minut a to 4x denne. Polepsilo sa to az ked mal 4 mesiace. Vtedy som ho naucila spavat v posteli (do vtedy bol vela v kociku) - neviem ci to pomohlo, asi nie, ale spaval aspon jeden krat cez den dlhsie ako tych 30 minut. Ako Ti zaspava? spi tak malo aj vtedy ked je v satke? a ked ho uspis na prsniku? ako je to vtedy?
Urcite nespi zato zle, ze praktikujete bkm... to zabudni, nerob si vycitky svedomia. Su deti, ktore jednoducho nepotrebuju tolko spanku, urcite Ta s touto spravou neuspokojim, lebo si zelas aby dieta spalo... ale su deti, ktore naozaj nespia cez den, v okoli poznam dve deti, ktorym staci 1-2x po 20-30 minut denne, ale zato spia dlhsie v noci.

lenka_l
19. lis 2011

@majka1981 Ahoj Majka, davam ho spinkat do postielky, niekedy si tam polezi, popozera sa a ked ho to prestane bavit zacne mrncat, ked nereagujem, tak sa to zosiluje a zintenzivnuje... niekedy (velmi malo kedy) zaspinka, ale naozaj len na kratko, maximalne pol hodinku... V satke myslim vydrzi spinkat aj dlhsie, ale uz ho velmi nenosim, ked bol malinky, tak ano, ale teraz uz len na presuvanie sa mimo domu. Na prsniku zaspi (ak je unaveny) ale ako ho dam dolu a chcem dat do postielky, je hned hore, malokedy zaspi tak, ze sa pri ukladani do postielky nepreberie, pritom vidim, ze uz je unaveny, ale nevie zaspat a potom je zly ako cert, len reve a nic uz nie je dobre... Inak stale nemame ziadny rezim, co ma tiez trochu trapi lebuouz bude mat 3 mesiace a mamina mi stale tvrdi, ze uz by ho davno mal mat a ked to pojde takto dalej, ze sa to bude len zhorsovat... tak neviem ako ho naucit na pravidelnost... mozno pravidelnym papanim kazde 3 hodinky, ale aj dnes som ho musela upokojovat na prsniku, ked uz som naozaj nevedela co s nim... Taze hovoris, ze u vas sa to zlepsilo po 4 mesiaci? Mam dufam, ze aj u nas sa to potom zlepsi?

majka1981
19. lis 2011

@lenka_l vies s tym rezimom je to tak, ze ak ho aj bude mat, tak si ho stale zmeni. moj syn si furt daco meni, asi aj kazde 2-3 tyzdne je to inak. takze sa netrap a na maminu nepocuvaj, nic nebude horsie.
Niektore deti potrebuju na spanok mamu - ja som ho kojila doma na spanok vzdy po leziacky, mala som ten isty problem ze ked som ho chcela polozit, tak sa zobudil a reval. Tak som ho zacala kojit aj cez den po leziacky, ked zaspal tak som ho nahala tak lezat ako bol na prsniku a vstala a takto sa nezobudil hned, az po tej pol hodinke. A vela krat som si takto s nim pospala. Mozes to vyskusat, ci by takto nezaspal. A zabudni to, ze si dieta na to navykne - je to to najlepsie, co mozes spravit, ked das svojmu dietatu to co potrebuje - porciu lasky, tepla, maminy...
Ja som nahavala syna spat aj v satke, takto bol spokojny po spanku. Samozrejme len do vtedy, kym mi nebol tazky, kedze som ho nosila aj ked bol hore a na vychadzky.
S rezimom mozes skusit mat neaku pravidelnost v tvojich cinnostiach - ranajky, prechadzka, nakup, varenie, hranie atd v priblizne rovnakom poradi. Deti miluju, ked je pravidelnost/rytmus 🙂
A samozrejme mozes dufat, ze sa Ti to polepsi. Okrem toho byva okolo 12 tyzdna rastovy spurt, takze ked ho prekonate, tak bude zase viacej harmonie v domacnosti a uvidis, bude aj lepsie spavat 😉

crysmile
21. lis 2011

@majka1981 pekne si to napisala.. 🙂
my si zvykame na nase nove kakanie... uz teda nekaka 8x za den, ale len 3x, 4x.. odchytame pomaly vsetko, a uz zacal chapat aj to cikanie, uz mi cika ked mu treba aj do nocnicka.. pomohlo to, ze som akoby prestala na neho tlacit a zacal sam.. stale som ho davala nad nocnicek, a zrazu to prislo.. a ked lezal a cikal, tak som davala cikaci signal, dakujem za rady..

romcovaklarka
21. lis 2011

@crysmile Tak to je super, rychle se to naučil 😵 Mně se zas povedlo už párkrát dát ho vykakat na nočníček a měla jsem fakt radost, pač jsem viděla, že tlačí do plíny a nejde mu to a do nočníčku se mu to povedlo 🙂

Akorát s tím čůráním do nočníčku furt bojuju, nejlíp nám to teda jde do vany, dám si nohu na kraj vany, posadím si ho na nohu, tak mám jednu ruku volnou a můžu mu trochu mířit s tím pindíkem 😅 Jinak do nočníčku (máme teda jen takovou misku) mně to nejde, vždycky načůrá kus vedle anebo si počůrá nohu nebo tak něců. Nemohl by mi někdo zkušenější nějak podrobně popsat, jak drží kluka, když ho dává čůrat? Jak máte mimčo, kde máte jednu ruku, kde druhou. Jako pro blbce 😀 Nebo je velký rozdíl když máte ten čínský nočník? Ale zas na druhou stranu čtu jak dávají holky čůrat nad wecko, nad umyvadlo - to je mimčo tedy taky ve vzduchu, že. Prostě mi to nějak nejde, jemu je to nepohodlné, že ho držím jak prase kost, nebo zase když je po jídle, že mu moc mačkám bříško... Díky 🙂

ansira
21. lis 2011

@lenka_l presne si opisala denny rezim mojej sestry a jej dcerky, a aj oni praktizuju bkm. ja si myslim, že to s tim suvisi. aj ja som zacala robit bkm, ale mna to nejak nechytilo.Moja dcérka, pekne spi cez den, aj v noci ( mame 6t), nemrnci, je kludná. ale ked sme skusali cikat do umyvadla, ale do nádoby, vobec sa jej to nepacilo. Sice islo jej to celkom dobre, ale bola taká nekludná. my sme sa rozhodli pre plienky, a ked uz bude vediet sediet, rychlo supnem ju na nocník., kym nevie chodit, a nemoze mi utiect 🙂 takto sme to robili aj s mojim mladším bratom, a veľmy skoro a sikovne sa naucil cikat do nocnika, a rozlucili sme sa s plienkami. prajem ti vela trpezlivosti, ja som to vzala ( a to neľutujem, len aby ona bola spokojna ) a ona je , a s nou aj ja. 🙂

crysmile
21. lis 2011

@romcovaklarka ja mam slahaciu misku z kauflandu za 1 euro.. je to v podstate to iste co je cinak.. davam ho tak, ze si zaseknem nocnik medzi nohy, nohy mam spustene zo sedacky dolu, zaseknem medzi stehna a maleho chytim chrbatikom od seba, chrbatik mu dam aj s hlavickou medzi moje prsia.. zadocek dam nad misku, chytim ho pod stehienka a drzim nad nocnickom.. nohami mam zafixovany nocnik a maleho drzim rukami v klbku.. teraz ked je vacsi, tak sa mu ritka aj s pindikom nepracu do nocnika, ale to ho dam tak sikmejsie, aby sa mu to tam naraz zmestilo vsetko.. mne je zas nepohodlne drzat ho nad umyvadlom, lebo ma boli chrbtica..

romcovaklarka
21. lis 2011

@crysmile Aha, takže nočník máš šikmo, jasně. To by snad šlo. Mně je Sam právě už velkej a těžkej a když ho držím nad weckem nebo něčím, mám ho opřeného zádama o svoje břícho/prsa a oběma rukama mu držím nožičky, tak mu pindík míří nahoru 😅 No budu to zkoušet, škoda že nemám taky pindíka, bych měla praxi 😀

crysmile
21. lis 2011

@romcovaklarka no ja ked davam len cikat, tak drzim nocnik kolmo, tak vtedy musim pindika ukazovakom smerovat dnu do nocnika.. tiez s tym nemam prax 😀 skus ten nocnik, ja som davala aj nad umyvadlo, aj vanu, ale malemu trva dlhsie kym zatlaci, tak tri styri minutky, takze to som bola nervozna, tak som ostala pri nocnicku..

luty
21. lis 2011

@lenka_l Ahoj, ctu Tvuj prispevek o spinkani, rezimu a nerezimu, uspavani apod.. Jako bych videla naseho Jarinka🙂 Akorat ze on spaval do 3 mesicu slusne, pak se to zvrtlo a nespal temer vubec pres den (spolehlive v satku, v kocarku obcas - to byly vzdycky nervy, v postylce vubec), v noci se budil 4-5x na mlicko (predtim jen 1x za noc), vstaval ve 4h rano... Rezim zadny, sic jsem se snazila s nim chodit ven ve stejnou dobu, at se nauci spat ve stejnou dobu... Babicky me chtely sezrat... vyslechla jsem si dost, sama jsem uz z toho byla hodne spatna. Nakonec jsem se na vsechny vykaslala, nechala jsem ho spat v satku, jak chtel, kojit, kdykoliv chtel, klidne usinat se mnou v posteli pri kojeni (ja jsem si aspon pres den taky schrupla - sice s prisatym ditetem, ale casem jsem si zvykla). A bylo mi mnohem lip, Jarecek byl spokojeny🙂)) Okolo 8-9m, kdyz jsem zavedla svacinku dopoledne, si zacal zvykat na pravidelny spanek po svacince a zacal usinat i sam v postylce. Taky jsem se bala, ze nebude chtit spat vecer, kdyz nebude nakojeny. Ted ma 17m a obcas si na mlicko vecer ani nevzpomene a chce se jen pritulit a za chvili chce sam do postylky a usne. Takze ja bych nikoho neposluchala, nosila, kojila, uspavala klidne kojeni, dokud Ti to bude vyhovovat. Az budes mit delsi dobu pocit, ze uz to tak dal nejde, tak to zacni resit. Deti to nakonec zvladaji mnohem lip, nez si my myslime. Verim, ze je to tim, ze v nich od zacatku prave nosenim, kojenim apod. budujeme silny pocit bezpeci a lasky. Tim pak jen tak neco neotrese🙂

lenka_l
21. lis 2011

@ansira niekedy si hovorim, ci by bolo nieco ine, keby som ho bmk neucila, ale to sa uz nadozviem, na druhej strane verim, ze na nocnik sa nam pojde lahko, takze kym bude sediet to nejak vydrzime a potom to hadam zase bude ine... uz ked sme zacali, teraz sa uz nevzdam 🙂

lenka_l
21. lis 2011

@luty tiez ma do rezimu stale niekto tlaci, ze deti to potrebuju, inak su nespokojne, ale rozhodla som sa, ze ho budem viac nosit, v satke spal pekne, lenze sa to nepozdavalo mojej mame, ze to nie je dobre na chrbticu a ze ma spat v postielke, tak sme prestali... dnes som s nim spala cez den a vydrzal spat 3,5 hodiny, sam by tak dlho cez den nespinkal, takze ma asi potrebuje mat blizko seba a preto je nespokojny, plienku mal precikanu a vobec mu to nevadilo 😀 takze budem kaslat na rezim, skuseme sa dojcit kedy bude chciet on a kolko bude chciet, budeme sa viac nosit a cez den zavediet jeden spolocny spanok a uvidime, ci nebude spokojnejsi 🙂

luty
21. lis 2011

@lenka_l Drzim pesti🙂 Hlavne to moc neres, nechej to plynout a delej to,co si myslis, ze je spravne a co Tvemu drobeckovi vyhovuje🙂 Muj syn je obecne nespavec, takze kdyz slo o spani, sla BKM stranou!
Jen jeste na okraj: pred par dny jsme byly s kamaradkou a jejim synem na temer cely den na vylete, byla jsem s kocarkem, J. byl spokojeny, ani se satku nedozadoval (normalne v kocarku nevydrzi). Ja jsem vzdycky rikala, ze chci taky takove dite, co mi bude spat v postylce a vozit se bez protestu v kocarku, ale ted jsem z toho mela dost divny pocit.. Jako bych cely den nebyla s nim.. jen jaksi vede nej (jestli je to pochopitelne, co jsem tim chtela rict...). No a J. se pak vecer doma nemohl dotulit🙂) Takze nejen latkovani a BKM, ale i noseni je silene navykove!!!

zlilly
22. lis 2011

@lenka_l Leni, je ještě maličkej! klídek🙂 já sem měla pocit, že muj synek si sám tak nějak srovnal rytmus až tak někdy ve čtvrtým měsíci. teprve tehdy pochopil, že se spí v noci a tak. a pak byl nějakou dobu ve spaní přesnej jako hodinky. ty máš ještě mrňátko, to potřebuje hlavně mazlit. jinak já sem to dělala podobně jako Luty. lehala sem si do postele k němu, on se nasosal, usnul, pustil, zase nasosal a takhle spáváme vlastně pořád 🙂 i když už si to zase přeorganizovává. já teda taky věřím, že děti potřebují jakýsi rytmus (nechci říkat režim), ale ani ne tak podle hodin jako spíš svůj vlastní. jakože ne abys ty nastavovala rytmus dítěti, ale sama zjistíš, že odpoledne je čilej, tak pujdete ven, že po probuzení nemá cenu ho krmit hned, ale až za chvilku atd. takže ono vlastně nastaví rytmus tobě 😀 ale tvuj mrňous je fakt ještě miminko.

@luty úplně souhlasim a podepisuju to. tuhle sem vzala na prochazku kočárek a bylo to jako by tam se mnou ani nebyl. daleko min sem na něj mluvila, on se mnou taky min mluvil, no brrr. navic ho do kocarku neumim oblict a netusim, jestli mu neni zima nebo co.
a tuhle v lete byl par dni protivnej jako cert, neormálně je to zlatý usměvavý dítě, a já sem si uvědomila, že sem ho dva nebo tři dny nenesla,protože bylo moc horko. tak sem ho naložila, sli sme ven a on se úplně rozplýval 😵
a pak byl zase nejakej nafrklej na tatínka, protože mu odjel na služebku. vubec se s nim nechtěl bavit. tata si ho vzal do satku, sli na prochazku a pak byli zase kamaradi.
vsichni si myslí jak otrocim diteti, ze je noseni znouzectnost, ale neni, ja to miluju a mimino taky.

musim napsat neco o BKM at to neni cely off topic. dneska rano: ze soufalstvi sem strčila prckovi na noc papirovku (ja vim, ja vim, ale sem jak chodici mrtvola, chtela sem se vyspat. stejne to nepomohlo.) probudil se asi dvakrat za noc a dělal ššš šššššš ššššššš. nakonec zase zaspal. a rano zase. budil me, chytal se za plinku, dělal ššššš šššš ššššš a pak začal plakat aplakal dokud sem ho nedala vycurat.

zlilly
22. lis 2011

@zlilly jak to po sobe ctu, tak už je me jasny, proc je na me zse nafrklej. má rýmu a kašle tak nechodíme ven, tak se ani nenosí. a sme doma. jenže nosení po bytě ho bavit nebude. ach jo. blba rýma, blbá inverze, blbý bacily.

stangla
22. lis 2011

Ahoj holky, naše žabička má 11 dnů. Zatím sem z toho všeho taková vyjukaná, předevčírem sem si říkala, že je to ve mě, že já žádný signály nevidím a to co vidím je až po. Ale když sem si tady pročetla pár posledních stránek, uvědomila sem si, že není kam spěchat. Zatím sem, pokud sem ji přistihla čůrat, začla říkat ččččččččččččč a dneska jsem ji 3x po kojení držela nad čínanem a na čččččččč se vyčůrala, někdy ale po kojení usne tvrdě, tak ji nechci budit, stejně tak během kojení to neřeším a před taky ne, to se trošku vzteká, že chce prso a klubko se jí nelíbí, takže zatím víc řešit nebudu ... stejně zatím čurá a kaká skoro furt, tak snad když ji dám občas nad nočník po kojení, nic nepokazím. 😉
Příští týden budu už zkoušet šátek tak uvidíme 🙂 🙂

luty
22. lis 2011

@zlilly To je Honzik sikovny, ze tak hlasi🙂 Jarinek rano v klidu cura do plinky, mlicko je pro nej prednejsi🙂 Az pak ho muzu dat vycurat - necha si jeste obrovskou porci do zachodu.
Pokud nema teplotu a jen sopli, tak bych s nim na chvili ven sla - nejlepe vepredu v satku, at se neunavi, neuriti, ale trochu se provetra. Bude mu hned lip. J. byva zasopleny dost casto, ale neteplotuje, chodim s nim vzdycky ven a je mu pak mnohem lepe. A mne taky🙂 Prijde mi, ze zavreny doma s nemocnym ditetem to nevydrzi ani svaty!!!
Ad noseni - taky jsem zavisla. J. ted i vydrzi v golfkach a ja mam z toho fakt spatny pocit... No nic, u tretiho uz takove blbosti resit nebudu..🙂))) Jinak obcas nosivam i doma na zadech, aspon na chvili, kdyz mame abstak. Navic J. ma rad, ze mi vidi pod ruce, kdyz varim🙂

luty
22. lis 2011

@stangla Presne jak rikas: neni kam spechat! Jste dobri, ze se Vam tak dari🙂 Drzim pesti, at se mate fajn nejen v bezplenkovani!!!

majka1981
23. lis 2011

Ahojte baby 🙂 , ale ste sa rozpisali 🙂 .
Aj ja si nosenie v satke velmi vychutnavam a moj syn tiez. Vcera vecer sa nevedel ulozit v posteli, tak som ho dala do satky a bol klud 🙂 .
S bezplienkovanim sa nam dari celkom fajn, az na dnesne kakanie, dva krat do plienky a vlniacikov, neviem co sa deje - asi preto ze ma riedku stolicu pre zuby, tak asi nevie vydrzat a dat signal ci co 😝 . Dufam ze zajtra to bude lepsie, lebo plienky riadit po kake ma fakt nebavi 😀
@luty ja som otocila kocik a teraz kuka do predu, tak tiez sa neako citim blbo ze nevidim, ako sa tvari, ale vela krat vydrzi kym ideme domov a cika doma... Ja musim chodit aj s kocikom, lebo nakupy atd to mi je strasne tazke vlacit domov, neskutocne ze to niekto robi.
@zlilly aj ja chodim so synom von aj ked je prechoreny, ked neteplotuje tak chodime minimalne na pol hodinku 2x denne von!! za kazdeho pocasia! a velmi sa mu ulavi, a aj mne 😅
Davas papierovku na noc a nechce do nej cikat? 😀 no ved si si ho naucila 😀 . O tom mozu ine maminy len snivat 😉 . Drzim Ti palce, aby si si oddychla a nabrala dalsiu energiu, coskoro Ti bude lepsie 🙂

majka1981
23. lis 2011

@stangla Vitaj, len tak dalej Vy si najdete cestu a budes vidiet urcite signaly 🙂
Ked pocujes alebo citis ze kaka (pri kojeni atd), tak jej davaj signal, ona sa ho nauci a uz coskoro budete aj kakat do misky 🙂

majka1981
23. lis 2011

@ansira ja si myslim ze ten denny rezim nema nic spolocne s bkm, lebo my sme zacali praktizovat bkm naozaj az okolo 5. mesiaca a pred tym len kakaval na prebalovaku a ja som mu davala kakaci signal. A treti a stvrty mesiac bol co sa tyka spavania najhorsi ... Vtedy sme bkm nerobili.

stangla
23. lis 2011

@majka1981 Děkuju za povzbuzení, já taky věřím, že časem to zvládnem, dyť sme holky šikovný 🙂 🙂 🙂 Moc mi to tady mohlo, člověk aspoň ví, jak na tom jsou druzí a uklidní se. Něco jinýho je přečíst knížku, články a potom ta samotná praxe a to mě přivedlo až sem 😀 😀

majka1981
23. lis 2011

@stangla urcite to zvladnes 🙂
aj mne tato tema velmi pomaha, citam o starsich detoch ale aj o mladsich, kedze pri druhom babu chcem bezplienkovat od zaciatku 🙂

crysmile
23. lis 2011

ahojte, my uz aj cikame do nocnicka.. neda sa mi to uplne odsledovat, ale uz mi zacina davat signal ako ked kaka.. medzi signalom a cikanim je ale cca 10sekund, tak musim byt rychla.. on sa pri tom uskiera, ked robim fofry aby sa nepocikal.. dnes mal prvykrat pri spinkani co spal pol hodinu suchu plienku, ani ciknute, taku radost som mala.. mali sme navstevu a sokovala som ich ako sa maly vycikal potom do nocnika.. ale mne sa to uz neda, ked viem ze bude cikat brat ohlad na ich nazor.. no co uz..
co sa tyka spania a nespania.. my nemame zatial ziadny rezim, ked pyta, tak dam papat, nasledne na to niekedy zaspinka, niekedy este je hore, no a spime zalostne malo, ale aj dcerka s ktorou sme nerobili bkm tak nespavala.. ja nemyslim ze to ma na to vplyv..

ameliejulliette
24. lis 2011

Ahojte, prosím vás o radu, kde bych sehnala odklápěcí PULky, nevíte někdo? Na Fleru byly jedny, ale momentálně se nepřijímají objednávky... tak nevííím vůbec... Díky moc!

sheherazada
26. lis 2011

ahoj, jsem tady nová a chci se zeptat, když mám 5ti měsíční mimčo, je asi pozdě s tímto začít že?

crysmile
26. lis 2011

@sheherazada viacero s tym zacinali az v takomto obdobi, podla mna este mozete zacat.. 🙂

majka1981
27. lis 2011

@sheherazada mozes skusit a uvidis 😉 . treba ale uz vela trpezlivosti... my sme zacali ked mal syn 5 mesiacov, pred tym ale kakaval vzdy na prebalovaku, takze neaka ta bezplienkova komunikacia bola aj skorej🙂 . Skus a uvidis 🙂

sussanah
28. lis 2011

@ameliejulliette myslim, ze na ekozahrada je strih a urcite by se dalo i objednat 🙂