Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

katyxq
29. kvě 2012

@majka1981 Až bude Šárka větší, tak i v zimě venku budem bezplenkovat, ale letos jsem to fakt ještě neriskla 😉 🙂, ale malá se vyčůrala před procházkou, cca hodinu vydržela suchá a doma jsem ji hned dala vyčůrat. Ale doma čůrá i teď klidně po půlhodině a po troškách ... mrška, ví, že ji hned přebalím, tak to pouští bez skrupulí 😀.

ahojkyy
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
katyxq
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
majka1981
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
madlisek
29. kvě 2012

@dai Dcera leze a stojí a zatím to funguje dobře. Měla období, že nočník bojkotovala (např. byla na nočníku a nic do něj neudělala a v momentě, kdy jsem jí dala plínu, tak se do ní vyčůrala), ale zase se to srovnalo. U takhle starších dítek je to snažší i v tom, že nečůrají každou chvilku jako malá miminka. Takže já vysazuju po spaní, nebo když přeruší hru, přileze za mnou, po kojení, před koupáním. Většinou jakmile vyžaduje nějakým způsobem pozornost (kňourá, nevydrží u hračky), tak je to kvůli tomu, že se jí chce na záchod.

Nevím, jestli se mi podaří v tomto směru pokračovat i až začne opravdu chodit, to neumím posoudit. Ani nevím, jestli kvůli tomu bude dřív bez plen. Ale zatím jsem prostě ráda, že se nám více méně daří zabránit kontaktu pokožky naší dcerky s výkaly 🙂 A vzhledem k tomu, že používáme látkovky, tak jsem také ráda za každou plínu, kterou nemusím prát 🙂

majka1981
29. kvě 2012

@katyxq krasna fotecka v lese 🙂

ahojkyy
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ahojkyy
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
dai
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
alenka600
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
zlilly
29. kvě 2012

@ahojkyy @dai Abych se drzela BKM tematu: podivejte, všechny jsme určitě slyšely spoustu historek o novorozenatkach typu - jen jsem ji rozbalila, tak se počurala, sundam ji plenku a okamzite se pokaka....... a tohle říkají i "neBKM" matky o úplně čerstvých novorozencích.
Dítě nechce vylučováním špinit samo sebe, už od malička. kdykoliv dostane šanci se vyčurat nebo vykakat mimo plínku, tak jí využije. když ji nedostane, tak drží dokud to jde a pláče. vydrží pochopitelně jenom chvilku, pak se počurá. ale když ví, že má lepší možnost než je plína, tak jí fakt využije, počká si na ni a opravdu dost vehementně si o to řekne.
vzpomínám si, že když měl synek průjem, tak troch ukákl u každého čurání. řekla sem si že ho zkusím nedat čurat, abych ho nenutila k tomu kakání. probudil se, usmál se, chvilku čekal co bude, pak začal plakat. odnesla jsem ho na přebalovák a čekala, až se vyčurá. plakal, plakal, zuřil, nechápavě se na mě díval. pak už to nemohl udržet tak se počural a podíval se po mě, jako by chtěl říct, že takhle teda ne, takhle se přece nečurá. bylo mu tak 5-6m.
a jestli chcete přínos pro dítě, tak tohle je jeden z nich. byl spokojený, v pohodě a veselý, protože neměl důvod plakat. žádné "bezdůvodné" pláče. mj. taky žádná kolika.
a další přínos - právě při těch průjmech jsem BKM dost ocenila. věděla jsem naprosto přesně, kolikrát kakal, jakou to má barvu, konzistenci, množství.... tohle prostě v jednorázovce nepoznáte, říkejte si co chcete.

ahojkyy
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
wilikiki
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
dai
29. kvě 2012

inak by ma zaujimalo ak uz ma niektora z vas skusenost - ako prebhlo realne odplienkovanie - bez problemov? Lebo ja poznam2 baby co aplikovali to posadzovsnie na nocnik v takom rannom veku - neviem ci to bola priamo bkm a potom mali vo veku kedy by sa uz mali deti pytat dost velke problemy pretoze im deti vyslovene nocnik ci zachod z trucu odmietali.
Dakujem za skusenosti...

madlisek
29. kvě 2012

@zlilly S tímto naprosto souhlasím - při průjmech je to k nezaplacení. Dcerka měla od šesti neděl cca měsíc průjmy s občasnou žilkou krve, měli jsme podezření na alergii na bílkovinu kravského mléka. Díky bezplenkovce jsem měla velmi dobrý přehled o počtu, barvě, konzistenci a přítomnosti krve a i díky tomu se nám potom podařilo alergii vyloučit.

katyxq
29. kvě 2012

@dai Teď bych ji v zimě nebo dešti čůrat nedala, majce jsme psala, že to v zimě zkusím, až bude Šárka větší 😉 (a píšu v zimě, ne v mrazu nebo dešti), čili žádná změna názoru se nekonala.

ahojkyy
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
alenka600
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
wilikiki
29. kvě 2012

Pozri ked to robis od zaciatku, tak uz to mas vychytane. Vies, ze ked sa napr. zacne divne krutit, mrncat atd (kazde dieta dava ine signaly) tak potrebuje a zachvilu to pusti. My sa nesnazime, aby to zadrziavali, ale snazime sa im uspokojit potrebu vylucovania mimo ich telo (ked ma plienku, vylucky ostavaju a dotykaju sa tela). Ale ako vravim, rocne dieta to uz proste nenaucis, ked si ho rok mala v plienke, vies? ~Chapes to? Proste on uz ti tie signaly davat nebude, ked si ich rok ignorovala. Kasle uz na to, ked ho nikto nepocuva.

ahojkyy
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
majka1981
29. kvě 2012

@ahojkyy dieta neplace preto ze sa "nechce vycikat prirodzene do plienky". urcite nie. pretoze to nie je prirodzene ignorovat svoje telo 😉
dieta ma viacej moznosti dat najavo, ze nieco nie je v poriadku - a k tomu patri aj plac 😉 . ale mozem ta o tom presvedcit, ze dieta dava aj inak najavo, ze chce cikat. plac nepatri k beznemu signalu.
@dai myslim ze nikto nekrmi z tadialto priamo nad nocnikom 😉 . to urcite nie. ale ked dojde pocas krmenia na kakanie, tak sa s dietatom ide na nocnik/na wecko, a ked dieta chce, tak sa pokracuje s jedenim po vykakani.
pri kojeni novorodenca je to nieco uplne ine. pretoze novorodenec kaka viacej krat pocas kojenia a niektore matky si to ulahcia plienkami, ine matky zvolia hned cinak a dieta je ciste a nie obkakane.

zlilly
29. kvě 2012

@dai nechci mluvit za @katyxq, ale mezi jednou a druhou zimou je 1rok rozdíl. přece jen je rozdíl dávat v zimě čurat dítě kterýmu jsou řekněme 4měsíce, rychle prochladne, musíš ho vyhrabat z fusaku atd. a 16m dítě, který chodí, samo stojí a když chce čurat, tak prostě jen stáhneš kalhoty, pak dítě postavíš, oblečení narovnáš a za minutu není co řešit a takhle velký dítě takhle rychle nenastydne.

majka1981
29. kvě 2012

@ahojkyy nie je to stresujuce, lebo dieta sa nenauci ignorovat svoje telo, je to uplne normalne tak ako hlad, smäd, zima, teplo...

ahojkyy
29. kvě 2012

@alenka600 nemyslim si, ze je to blbost a fakt len zistujem. co sa tyka bkm teda. A nevyryvam, len porovnavam v realy, co by platilo - neplatilo u nas..

katyxq
29. kvě 2012

@ahojkyy Před čůráním plakala už od narození, čůrala obvykle až po rozbalení, já před porodem o BKM četla a neplánovala jsem ji praktikovat - malá rozhodla jinak 🙂, začli jsme někdy kolem 3. měsíce.

ssassi
29. kvě 2012

@ahojkyy s tebou je to jak do dubu. moje dítě není frustrované tím, že ho vytrhávám ze hry. naopak - on se zvedne, přileze za mnou, zatahá mě za gatě a já vím, že chce čurat. bezplenkuju všude. v obchodech, na návštěvách... v létě, v zimě...

jak si myslíš, že to dělá celej svět kromě naší úžasně pokrokové evropy a USA? myslíš, že eskymáci mají pampersky? (a že je tam ale kosa, co?) že křováci jedou na plínkách z DMka? a v hovínkách se neválí, hm, jakpak to asi dělají??? zamysli se, děvče.

děti se rodí kontinentní. je zcela normální vyhovět jejich žádosti o vykonání potřeby.
seš představitelka zatvrzelé plenkující matky, která není schopná si přiznat, že novorozenec dá najevo svoje přání. jak ti je, když teď víš, žes NUTILA vlastní děti mazat po sobě výkaly?
my tady máme šťastné a vyrovnané děti. děti, kterým bylo vyhověno. děti, kteým jejich první sociální interakce vyšly podle plánu.

smekám před všemi, kteří sem přispívají o tom, jak bezplenkují. všechno to jsou úžasné ženy, které se nespokojily s "odbornou" literaturou. ale které POCHOPILY. je jedno, jestli jsme vyučené nebo nevyučené. jsme ženy, které přijaly přirozenost za normu. jsme ženy, které rozumí svým dětem. jsme ženy, které jsou empatické, vřelé, samostatné a spokojené s tím, jaké jsou. a přece se nebudem hlásit adminovi, ne? 😎

píšeš o rozumu, ale že nepochopíš něco tak zjevného, jako že tě tu nechcem... no....

ssassi
29. kvě 2012

@katyxq jé, to je panenka. nádhera!

katyxq
29. kvě 2012

@madlisek A my díky tomu aBKM potvrdili ☹.
@zlilly Máme podobné zkušenosti, mimčo ví, co chce, naprosto 😉.

madlisek
29. kvě 2012

@ahojkyy Já jsem měla ze začátku (no, několik měsíců 😅 ) problém vychytat čůrání, vlastně jsem se o to ani nepokoušela. Kakání bylo jasné, malá kakala při kojení, tak jsem kojila nad číňákem a bylo. Ale čůrání jsem začala pořádně vychytávat až někdy ve 3m.

kaja73
29. kvě 2012

@dai Ja som nerobila klasicku BKM,ale davala som maleho kakat do klbka od 3m-maval zacpu a toto uzasne pomahalo-,od 10m zacal cielene aj curat do vecka-vzdy ked som ho podrzala,vtedy sa aj zacal pytat kakat-buchanim po plienke a slovkom eeee.
Cural v tej dobe aj do plienky,ale vacsinou do vecka.
V 16m a pol m. sam odmietol plienku -uz aj na curanie-a odvtedy bol bez nej-v klbku kakal a pisal do takmer 2 rokov-nikdy nesedel na nocniku,dodnes kaka v klbku-vacsinou,pisa uz na stojaka.
Inak to klbko bolo super v tom, ze sa vedel hned aj vonku vyvcikat,starsi syn bol odplienkovany v 18m,ale az od cca 22 zacal curta vonku bez problemov-bol zvyknuty na vecko a na travciku proste nechcel curat.
Mladsi kakal a cural od utleho veku v klbku hocikde-vonku aj vnutri,tak s tym problem nemal.
Takze ja ani neviem ako sa odplienkoval,prebehlo to uplne bez problemov,stresu a pocikanych slipikov vo veku kedy vacsina deti veselo kaka a cura do plienok.