Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

kveluse
24. únor 2010

Luvie, přesně jak popisuješ. Květule sebou prostě mele a mele a dává jasně najevo, že se jí chce, když nereaguju a musí si učůrnout, tak se probudí úplně, protože má pod sebou mokro. Když to vychytám, tak čůrá v polospánku. Teď už je to i takové dost pravidelné. Jen, když má nějakou horší noc a budí se třeba každou hodinu, tak ji vždy musím dát vyčůrat. Někdy se vzpouzí, ale pak pláče v postýlce, protože se jí chce....

Ludmilabb, tobě bych možná poradila, když se rozhodneš do toho jít, nechat ji přes noc bez plenky, jen na savé podložce a plínkách a když se vyčůrá, jen při kojení vyměnit tu plínku, aby ležela nasuchu.
Květule taky byla vždy dost rušivá, ale asi jak jsem s tím nočním čůráním začala brzy (ve 2 měsících), tak už se to naučila a zvykla si, že ji vytáhnu z postýlky a stočím do klubíčka nad nočník. Někdy když se brání a budí, tak ji jakoby víc položím, takže není úplně v klubíčku, ale jakoby v pololehu.
No, a je to potvora, protože mi někdy připadá, že se jí musí chtít, ale nevyčůrá se a u mě spí, tak ji položím a chruje se a poplakává, tak ji zase vytáhnu a zase nic a jen spí....

johanka.
25. únor 2010

Luvie, tak je to asi podobne, akurat mne cika v noci castejsie. Dobre noci su, ked sa jej na zaciatku podari potiahnut 4 hodiny, potom sa uz budime tak kazde dve. Je fakt, asi to treba odpozorovat, to mrvenie. Tiez sa mi zda, ze ked sa jej chce cikat, tak dviha dohora nozicky, tak sa dohora chuli do klbka. Ale stane sa mi, ze to neodhadnem, bud ju vytiahnem zbytocne, alebo nevytiahnem a docika sa. No, skusim pokracovat, vdaka za povzbudenie. Na tie jednorazovky by som nerada nabehla.

Ludmila, presne, je to o komunikacii, ked nechce, tak nechce. Alebo skusit bez plienky. Len ked ja ju mam u seba v posteli celu noc. Este pod nu by som mohla polozit nieco save, nech nehoda nepretecie na matrac, ale co ked mi ocika paplon, ktorym sme vsetci prikryti (mame jeden obrovsky, rodinny), prezliekat a prat to stale sa mi zda neprakticke.

olina.s
25. únor 2010

Maminky, chtěla bych vás poprosit o radu. Ráda bych zkusila s mimi BKM, ale nevím, kde začít hledat informace.

ludmilabb
25. únor 2010

ja by som ju bez plienky na noc nechat nemohla je naucena spavat spacom vaku, mozno v lete
a este k teme ze nechat pocikane dietatko v latkovke ide o to, ze ked sa da do pleinky kvalitna fleesova separacka tak aj v latkovke moze zostat na urcity cas v suchu ako v jednorazovke

olina ja som si objednala tuto knizku
http://www.martinus.sk/?uItem=66178

a potom info tu z fora aj tu je nieco
http://www.mokoshop.eu/product_info.php?product...

kveluse
25. únor 2010

Já četla "Bez plenky" a pak tady 😉

ludmila, tak to v pytli moc nejde, to je pravda. Já mám dva, ale nespí v nich, protože mi to přišlo hrozně složité ji vyndavat z pytle a dávat čůrat, pak zase zandavat. To bych ji právě probudila.

luvie
25. únor 2010

Kveluse, a kojíš v noci? Nebo jak dlouho jsi kojila, když se ti malá v noci vyčurala - chtěla se pak ještě kojit?

Johanka, to určitě zvládnete, když ne hned, tak nejpozději do tří let určitě 🙂 jsem o tom přesvědčená i u té naší malé.

Olina, ahoj, nevím jestli čekáš další mimi nebo chceš zkoušet se svou skoro tříletou ratolestí - u ní to nejspíš půjde jinak než s našimi prťaty 🙂 Já jsem čerpala info na mokoshop (odkaz od ludmily), a pak na spoustě anglicky psaných webů - nevím, jak na tom jsi, ale uvádím pro případné jiné zájemce např.:
http://www.tribalbaby.org/ECawareness.html
http://www.diaperfreebaby.org/?&MMN_position=1:1
Určitě, když si zadáš BKM, případně Elimination communication do vyhledávače, vyjede ti toho spousta. Mrkni taky na youtube, sice je tam spousta věcí cizojazyčně, ale aspoň pro názornost.
Každopádně držím pěsti a dej vědět, jak se vám daří.

opica
25. únor 2010

ja sa hlasim dnes s vysokou teplotu...vcera vecer sa mi uz g zdal nejaky divny, v noci o 4,30, ked som ho sla kojit, bol strasne horuci, meriam 38,5...tak som mu dala capik..a dnes v podstate cely den teplotuje..nema ziadne ine priznaky...ale idu mu dolne ocaky viditelne 😒 , tak sa trapime...
a ku BKM...dnes kakal tri razy do nocnika, dost brutalne (aj to hovori na zuby), ale vzdy len na nas kukal kukal, ze treba mi, len sme posadili na nocnik a uz to islo...s cikanim to moc nejde, ale nechcem ho trapit, ked je taky otapeny 😉

sonice
25. únor 2010

nestiham 🙂
tak vas lenzdravim 🙂
opica, drzkajte sa 🙂

luvie
25. únor 2010

Holky, nevíte, jestli se někde dají sehnat tréninkové kalhotky menší velikosti? Nejmenší, co jsem našla, jsou na 11kg... Kačka má necelých 6 🙂
Nebo nemáte někdo střih?
Díky

kveluse
26. únor 2010

Ahoj,

Opica, držíme palečky, aby to bylo brzy zase v pořádku. Snad jsou to jen zoubky a ne nějaká střevní viróza.
Květuška včera taky pořád lezla na záchod, tak jsem ji dala nad nočník a bylo to jen tak tak. Trochu mi odmítá příkrmy, takže zase hodně kojíme, tak má to kakání zase takové řidší.

Luvie, kojím ji ještě v noci 2x, před tím ji dám vyčůrat. Mimo to, ji dávám ještě 2-4 za noc vyčůrat. Podle toho, jak neklidně nebo klidně spí 😉 . Ona většinou při čůrání je v polospánku, ale někdy se stane, že se probere a to pak by se nejradši napila, ale já ji uspím jinak. Byla bych ráda, kdyby pila už jen jednou v noci, ale ona toho přes den moc nesní (příkrmy), nemáme nahrazeno ještě ani jedno kojení (někdy toho k obědu sní hodně, tak už nekojím, ale někdy zase nic, takže má jen mlíčko).

Já mám ty tréninkové kalhotky od 11 kg, Imsevimse, v pase mají nenatažené 15cm, průramky pro nožičky mají 9 cm. Nezdají se mi ani tak veliké. Květuška v nich je už docela dlouho, řekla bych že tak cca od 7 kg. Naopak mi připadají, že nemůžou být až do těch kil, která mají jako max. Ale možná to mám zkreslené, protože Bělinka měla vždy velké bříško, takže jsme jí museli kupovat větší plínky než na její kila. Květuška je štíhlejší.

sonice
26. únor 2010

luvie, mame male treningace od BL www.plienka.sk

dadude
26. únor 2010

Ahoj, jsem tu nová, se synem (4,5 měsíce) zkouším soft verzi bkm (tzn. že plinky má), ale snažíme se kakat a čurat do vany od návratu z porodnice, teď už je to tak, že vystihneme 95% kakaání, ale s tím čuráním to moc nejde, to nedává moc najevo, nebo to nepoznám, časování občas vyjde občas ne. S čuráním máme úspěšnost ani ne 30% bych řekla. Ale co bych se chtěla zeptat, tak jaké mají maminky zkušenosti s čínskými nočníčky? Syn totiž čurá nahoru a doprava 😀 a nad tou vanou je to v pohodě, tam ho můžu podržet víc vleže, aby po kojení neblinkal, ale nedokážu si představit právě ten čínský nočníček, buď bysme čurali úplně mimo nebo by se mi poblinkal. Co s tím??? Díky Dáda

opica
26. únor 2010

no, tak je to bakterialne..dnes som vyhanala muza s nim k lekraovi, urobili CRP a dala mu atb...sa tesim, ale co narobim. dnes uz s teplotou lepsie, ani som nedavala paralen..ale hned som kupila aj bio gaia, kedze PNC ATB su riadne hnusoby...a moc mi nechce jest, len moje mlieko, tak kojim o dusu a doobedu zjedol dve presnidavky...obed nula bodov a to som mu otvorila aj hami (co som asi ani nemusela), lebo moju varenu stravu odmietol...takze sme skoncili na kojeni...a rano uz vidim,ze tlaci, rychlo som ho rozbalila, tak bola kusok pokakana plienka 😒 , utekali sme na zachod, tam este dost kakal...inak sa nam celkom dari aj s cikanim teraz, ked vela pije (musim mu davat aj vodu kvoli teplote). len som zvedava, ako mu nachytam moc v pondelok rano...lekarka kazala okolo 4, tak rozmyslam,ze vydezinfukujem nocnik a z neho to potom vlejem do toho sacku na moc...nemate nejaky navrh?

delfi
26. únor 2010

opica: jejej to je mi malýho moc líto, my jsme si taky ATB už zažili a to mi teda do nočníku ani nechtěl kakat, resp. to chudinka nestíhal a to jsme měli i ty probio kapičky. hlavně ať je brzo v pořádku a líp papá. btw. a jak by to s tou močí udělali jiný mamči co jim děti čůrají do plínek???? to by mě teda fakt zajímalo. mě ještě napadlo dát ho čůrat nad vanu a tatínek ať chytá 😀

holky tak mám náběh na zánět prsa 😒 od včerejška mě bolí levý prso na boku, je to tam horký a ode dneška i trochu červený, mám teplotu a bolí mě hlava jo a malej mi z toho prsa nechce moc pít (to mlíko prý bývá nakyslé)...zatím to teda jen leduju a nechávám to, k mudr zatím nee nechci ATB. měla to z vás už některá??

dadude: já má číňák už od narození a malej mi taky čůrá doprava nahoru 😀 když ho mám nad noočníkem tak mu prostředníčkem směřuju pindíka, ale nepopírám, že to mnohokrát zvlášť když byl menší letělo částečně na mou nohu a všude možně. s blinkáním jsme moc problém neměli, jen úplně když byl malinkej tak si mi občas na nočníku ublink -- neřešila jsem to.

luvie
26. únor 2010

Holky, díky za typy, zkusím si asi objednat od každého jedny a uvidíme,
Taky jsem našla nějaký návod na ušití, tak ještě sehnat něco nepromokavého, najít chvilku, kdy malá nebude přisátá u prsíku a hurá do šití 🙂

Delfi, drž se. Mě to naštěstí jestě nepostihlo... Už to tu myslím někdo zmiňoval, ale pro jistotu pro tebe ještě jednou:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...

kveluse
26. únor 2010

Delfi,
já už to dvakrát rozháněla zelným listem do podprdy a kojit a kojit a kojit (naštěstí mi z toho chtěli pít), podruhé nepomohlo ani kojení, auž jsem to prso měla strašlivě tvrdé, všude boule, takže jsem skočila do sprchy a pod teplou vodou ostříkávala a masírovala, až to povolilo.
Tak držím palce

Opica, určitě to zkuste chytit přímo z čůrání. Já takhle kdysi potřebovala moč u Bělinky a taky jsem chytala nad umyvadlem přímo z čůrání. Ale věřím, že u kluka k tomu budete zapotřebí dva 😉 Taky držíme palečky.

delfi
26. únor 2010

holky dík za rady, snad to už pomalu přechází, takže ten "pravej pořádnej" zánět nakonec mít nebudu. jinak doma nemám ani zelný list ani tvaroh 😒 jediný štěstí je, že to prso nemám tvrdý, ani boule, spíš to bude asi zánět z nějaký ranky na bradavce...

dadude
26. únor 2010

delfi: dík za odpověď, ale zatím pořád váhám s koupí číňáku. Myslíte, že když ho dávám pořád jen nad vanu, že mi pak bude třeba bojkotovat klasickej nočník, až začne sedět? Že nebude vědět, co po něm chcu?

A jinak já u prvního dítěte měla záněty prsu bohužel dost často. Pediatrička v porodnici radila tvaroh kostku (ne vaničku) smíchat s kapkou slivovice (aby se to prý líp vstřebávalo) a tím potřít to místo, přes to jsem dala sáček, aby se mi to nerozpatlalo, před kojením nahřívat, po kojení chladit. A když to náhodou syn nechtěl, nebo prso bylo už moc nalitý, tak holt místo syna nastoupil na kojení manžel 😀 , ptž žádná odsavačka ani odstříkávání není tak dokonalý 🙂 A ta sprcha a masírování taky pomáhalo

luvie
26. únor 2010

Dadude, my číňák nemáme a Kačka je holka, takže nevím, jestli poradím, ale čůráme i kakáme do WC, do normálního nočníku (v obýváku), ale ten mi přijde hrozný, prootže ne vždy se dobře trefíme, a do oválného kyblíku od malířské barvy (umístěném v jídelně) - ten je super, protože je právě oválný a dobře se do něj trefí. Dnes jsme po dlohé době zkoušely pro zpestření umyvadlo, ale to mi přijde nepraktické . jen to zrcadlo je zábava 🙂
Myslím, že až ho začneš dávat na normální nočník (až začne sedět), nebude určitě problém. Přeci, dvou, tří i čtyřleté děti se musí naučit na nočník z plenky a to je myslím horší!!! a jestli praktikuješ čůrací zvuk, tak by to měl mít už celkem dobře zafixoané - myslím 😝

mataharyy
26. únor 2010

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, zda je možné začít s touto metodou s "velkým" miminkem. Adrošovi bude 11 měsíců 😕

kofinek
26. únor 2010

opica: na ten odber mocu, to by si nocnik nevydenzifikovala, iba ak by si ho varila cely v hrnci cca 5 min 😝 musis to rovno do sterilneho sacku alebo sterilnej ¨skumavky, ak ti dala mudr. Inak vychadzaju sialene ketolatky a podobne veci, proste to musi byt sterilne, uz i to, ze by si mala sa snazit umyt i pindika a tiez nie prva davka, ale az stredny moc, ako u dopselych. Je to narocne, ale da sa to zvladnut. Ja ked sme takto museli, tak ja som ho dala na prebalovaci pult a pustala vodu (co obvykle nerobim), pokym sa nevycikal. A to sa dlao chytit a nechcem teda podrazat autoritu, ale preco by si to mala rano o 4, to mi velmi neni jasne, podla mna staci normalne ranny moc. A PS ATB, vdakabohu za ne, maly tiez teraz berie, ale ze mal otitidu a to som teda kukala, horel horuckou a 1.davka a za hodinu teplota dolu a po dalsej uz skakal po gauci. Je super, ze ti dala PNC, je to dobre, ked sa zacina zakladnym ATB a nevymyslaju s niecim inym 😉 Tak sa uzdravte

kveluse
27. únor 2010

Ahoj,

my třeba střídáme WC a nočník (obyč),někdy i umyvadlo, když je po ruce. A už si sama doleze k Wc. Tak zkus Dadude třeba přesedlat rovnou na WC a pak nemusíš ani používat nočník, až bude větší. Znám spoustu dětí, které se klasicky z plenek učily a na nočník nechtěly ani náhodou.

opica
27. únor 2010

kofinek...diky...ja som farmaceut, len sa poznam, proste kym netreba lieky brat, tak ich neberim 😒
a ja viem, ze by sa to malo priamo brat, lebo nic dostatocne nevydezinfikujem
asi skusim, ked sa zobudi ho dat nad to umyvadlo alebo tak...no, ona tvrdila mojmu muzovi,ze ranny nechytim inak...ja ti nevim, este som to nikdy nerobila, tak skusime..vdaka za rady 😉

kveluse
27. únor 2010

mataharyy, já myslím, že to můžeš zkusit. Budeš muset časovat a budeš muset být hoooodně moc citlivá k tomu, co ti říká a jak reaguje. Přecijen už si spoustu věcí uvědomu a je to něco jiného než s 2 měsíčním miminkem, které ještě nezapomnělo signalizovat atd.

Takže to asi bude dost náročné. Myslím tím co nejcitlivější přístup a nenutit, aby z toho nebylo klasické předčasné učení na nočník....
Ale jestli tě to zaujalo, tak bys to minimálně zkusit měla 😉 .

luvie
27. únor 2010

Ahoj holky,
chtěla jsem se zeptat hlavně těch, které říkáte, že se vaše mimi směje, když se vyčůrá či vykaká... Jak to přesně vypadá? Kačka, teď občas trochu "protestuje": Když ji dám nad nočník, začne plakat, když se vyčůrá, hned je v pohodě. Nedělá to pořád, ale nevím proč to dělá... Směje se snad jen když leží nahatá, vyčůrá se na podložku a já se jí hned věnuju :-d Jinak se teda řehoní skoro furt, je to spokojené miminko, pláče jen málokdy 🙂

mataharyy
27. únor 2010

tak nastuduji a zkusime jak to dopadne. A jak to delate v noci/rano,mac me ditko budi a to je vetsinou uz durch a kdyz neni,tak jak mu sundam plenu,tak me a vse kolem pocura 😎

luvie
27. únor 2010

matahary, v noci tě pravděpodobně budí až "po" proto, že předtím jsi na signály "před" nereagovala 🙂 jak už radila Kveluše, zkusila bych to s časováním, myslím, že to, že rozbalíš suchou plenu je úspěch, i když se hned pak vyčůrá 🙂 Využij to na učení čůracího zvuku.
Raduj se i z jdnoho chyceného čůrání či kakání denně (nebo týdně), i to je skvělé pro tvoje dítě!!!
Držím pěsti a dej vědět, jak vám to jde

nesetrilek
28. únor 2010

Ahoj holky, ted jsem stihala sotva docitat, co je kde noveho.

Opica: jak jste na tom, je uz malemu lepe? Ohledne toho chytani moce-nad umyvadlem bys to mela chytit, ale asistence nekoho dalsiho se bude jiste hodit 😉

My uz se od vcerejska pokousime satkovat, zatim maleho vazu do kolibky, vertikal se mu nelibi. Byla jsem na kurzu, prijemne me prekvapilo, ze tam byli pripraveni na bezplinkacky, hned mi nabizeli kvetinac na curani, pry jim do obchodu bezplinkacci chodi 🙂 Taky v obchode planuji prodavat nocniky a pomucky na BKM 🙂. Jen je mi lito, ze zatim nikoho osobne neznam, kdo BKM provozuje 😒

Co se tyka nasi uspesnosti, tak se drzime na 2 pocuranych plenach za den, pokud jsme doma(+prochazka), pokud jedeme do Pardubic, tak je spotreba samozrejme vetsi a vubec nemam radost z toho, kdyz ho musim nechat curat do plinky ☹ Noc nepocitam, to se nam prvni polovina noci nedari vubec (to jsme radi, kdyz malyho pracne uspime) a druha polovina noci obcas byva sucha, kdyz se zadari.

Doma ted lenivim a nebavi me porad sundavat a nandavat plinku, tak obcas kojim "na ostro", tak jsem zvedava, kdy na to doplatim 😅

opica
28. únor 2010

nesetrilek...dik, uz v podstate fajn, len je umenie donho tie atb dostat. katastrofa..a navyse ma totalne spuchnute dasna (ocaky mu idu asi prve ☹ ). teraz vdaka tomu PNC kaka aj 6-krat denne a to mu davam bio-gaya...ale zvladame chytat, v pohode, klasicky "hlasi", ze chce ist. a som az prekvapena, vcera sme boli asi hodinu a pol v satke von a prisli sme domov, hned sa pytal na nocnik a vycikal sa statocne, plienka uplne sucha..to sa nam tak casto nestava ;)
a uz som muza pripravila na to,ze mi bude musiet pomoct a vstat v noci ;) len dufam,ze nieco odchytime...

nesetrilek
28. únor 2010

opica: s tou ctvrou rano se mi to tez moc nezda, netusim z jakeho duvodu by to melo byt, prijde mi to nesmyslne (a to jsem ze zdravot.oboru)

My dale pokracujeme v lenosti sundavat a nandavat plenky, takze maly byl ted bez plenky i v satku 😅, tak cekam, kdy bude pohroma 😉...ale ted jdeme ven a to radsi plinu dam, takovi machri zatim nejsme 😉

Vcera jsem si udelala radost, koupila jsem dalsi AIO the pop in - super plena (uz mame 3). Na doma davam nejradsi cc, ale kdyz vim, ze musim nechat curat do kalhot, tak jsem rada, kdyz je v teto. Ale leze celkem do penez. Koupila jsem ji za usetrene penize, ktere jsem mela na satek, btw satek mam jiz zanoseny z komise (pevny-Watanai)