Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

johanka.
14. čer 2010

@diduska777 myslim, ze v takych horucavach, ako tu prave boli, sa s dietatom v satke potit proste budes, ci ju mas v tenkej alebo hrubej satke, to ani nie je tak kvoli satke ako kvoli tomu, ze sa navzajom hrejete. Ja moju nosim najviac na chrbte v batohu, to ma tiez len jednu vrstvu na sebe, a tiez sa potime, aj ked na tom chrbte mi to asi menej vadi ako keby ma hriala na bruchu. Oblecenu ju mam len v bodynku a v plienke, a ked boli tie 30-ky, tak ani vrchne nohavicky som nedala, nech sa v nich zbytocne nepari, aj plienku som dala len taku najtensiu, v podstate akoby namiesto spodneho pradla. Riskla som to, a nastastie sa mi do satky nestihla vycikat 😎

busni
14. čer 2010

@diduska777 ja nosim malu tiez teraz v teple v satke, vydrzi lepsie ako v kociku a davam jej body s kratkym rukavom, ak sa pohybujeme v tieni (vnutri) alebo tensie body s dlhym rukavom - ked sme aj na slnku, k tomu kratasy take tenke bavlnene siroke (nie obtiahnute), co akurat zakryju kolienka alebo aj bez - ked ma latkovku a na nohy tenke ponozky, ked bolo vyse 30 tak bez ponoziek, ale to je trochu zradne, lebo v tieni mala studensie nohy, tak som jej ich natiahla. v tomto oblecku sa nestazovala na teplo, skor bola uplne pokojna a nebola az taka upotena. 🙂 inak ja mam tiez 5 mesacnu dceru, podobne ako ty a ja ju uz viazem len do kriza, cize o jeden pas latky ma menej ako v krizi s kapsou, ona uz totiz chce mat aspon jednu ruku vonku a otacat hlavou. je pravda, ze mam aj taku tensiu satku didymos s primesou lanu. no Lulu je uplne spokojna v nej aj v horucave, narozdiel od kocika, kde sa strasne poti a nevie preto ani zaspat ani sa zahrat a len place.

busni
14. čer 2010

@diduska777 ja som happy nappy kupila a zaciname plavat buducu stredu, tak ti potom napisem ci to bolo v pohode 😉

johanka.
14. čer 2010

@lmm tie vlniaciky pre stvorec, to je taky ten vlneny obdlznik? Ja som si objednala dalsiu merino vlnu, ze upletiem taky obdlznik, nieco na styl mokomidi, co sa tu raz rozoberalo. Uplietla som uz podlozku, ktoru pod malu davam na noc a celkom sa mi to osvedcilo, uz to zachytilo zopar kalamit, ked sa mi vycikala pri prebalovani alebo rano, ked ju chvilu nechavam blbnut s holym zadkom, nech sa vyvetra po noci. Lebo zatial mam len pulky, a to ma zbytocne obalene boky, hlavne takto v lete mi to pride zbytocna vrstva. A klasicke vlniaky, to je tiez mohutny kus oblecenia.

lmm
14. čer 2010

diduska, zjisti si, jestli u vás na bazéně akceptují látkové plavky (jestli jsou ty tvoje látkové), někde tě s nimi do vody nepustí, omezenci.
johanka, kofinek, ad vlňáčky: známá rozjíždí eshop se svými výrobky, jde o tyhle vlňáčky, když jsem jí napsala, že je potřebuju na jednu čč, přidala další patentky na zmenšení: http://www.merinostar.cz/merinostar/eshop/2-1-S... - jsou tenounké a hebounké, tak vám dám vědět, jak v nich ta jedna čč drží.

luvie
14. čer 2010

@sussanah mo, já jsem právě líná neustále jí tu plenku měnit... A ohledně trávy, myslím, že trocha lození i v jiném, ale bezopečném prostředí dětem neublíží. já Kačku moc nenechávám, ale taky jí nebráním za každou cenu slézt z deky. jen ji pak víc musím hlídat, protože mi papá a pak kaká sedmikrásky 😀

sussanah
14. čer 2010

Ahoj holky, jak jsem psala posledne, vlneny obdelnik dosel a je super! Nasi letni variantu jsem vyzkousela ted o vikendu a bezvadne. Mam kalhotovku sitou jen z upletu, jsou to dve vrstvy jako kapsovka, dovnitr davam bud cc nebo jen saci vlozky z BL organic a k tomu ten vlneny obdelnik a drzi to perfektne, az jsem byla prekvapena. Takze zadny velky zadek a jeste udela v kalhotkach paradu 🙂 Takze za sebe rikam VO ano! A taky jak jsme zakoupili slipy, tak super, pres ten nejvetsi parak mel jen slipy a triko a jednou pocural, ale jinak pohoda, ani nemel zapareny zadek, jako miva jindy. A dneska maly zase nejak prdi na nejake hlaseni curani.Normalne se dneska uplne procural odpoledne pri spanku, usnul mi totiz v kocarku tesne pred tim, nez jsem ho chtela dat curat a pak spal prekvapive 2h i po presunu do postylky. Takze potom byl cely durch vcetne bodycka a kalhot a vite co? Ani ho to nevzbudilo 😅 😕 h

luvie
14. čer 2010

@johanka. a jak dlouho prikrmujes? ja už skoro měsic, zítra začnu dávat i druhý příkrm, ale zatím se mi stalo jen asi 4x, že se opravdu natahovala a otvírala pusu a snědla toho asi polovinu... ale někdy ani neochutná nebo si jen na špičku lžičky lízne... no, kakání už se jí už malinko změnilo, navíc si do něj přidává další veci, jako snězenou trávu a sedmikrásky... 😀

sussanah
14. čer 2010

@delfi Ahoj, nedavno jsme tady resily podlozku do kocarku a nasla jsem tohle http://www.detskyraj.cz/scripts/podrobnosti.php... to vypada rozumne, co myslis? Docela nad tim uvazuju, potom co nam o vikendu pocural kocar 😀 Sice jsme ho vysusili na slunicku, ale precejen, do budoucnah 😉

johanka.
14. čer 2010

@sussanah a ako sa ten vlneny obdlznik zavazuje? Na bokoch? Alebo zadnu cast uviazes vpredu?

johanka.
14. čer 2010

@luvie ja prikrnujem asi tri tyzdne, zacala som trochu neskor, bo sa mi do toho nechcelo 😔 Len dvakrat sa tvarila, ze papa, akoze poprezuvala, prehltla a otvorila usta na dalsiu lyzicku. Inak vsetko, co jej dostanem do ust, a je toho len par stipiek, nasledne zbieram z jej oblecenia a okolia. Tiez dava prednost netradicnejsim potravinam, ma rada papier a vcera si pochutnala aj na korenoch buriny, co som vytrhala 😨 - nedopatrenim som kybel s burinou nechala blizko pri nej.

malineta
15. čer 2010

Ahoj holky, děkuji moc za rady. Malý se mi vždy po čůrání oklepe, tak ho zkusím ještě rychle svléknout, uvidíme 😉 Byla jsem s ním u našich (mají domek se zahrádkou), tak udělal bobek do trávy 😀 Jinak nočník nesnáší, už tedy sedí, ale nočník bere jako hračku, do které hází kostičky, běda, jak ho tam posadím, vzepře se a zdrhá...

ludmilabb
15. čer 2010

@sussanah prosim ta o ktorom vlnenom obdlzniku pises?

mne sa po dva dni Sofia pokakala do plienky 😨 a kaka hocijako, vobec to nie je pravidelne...cika teraz menej a to sa snazim do nej dostat viacej tekutin okrem kojenia, asi to aj vypoti tak preto

ludmilabb
15. čer 2010

@johanka. to pozname, vyjedanie kadecoho pretrvava u nas stale 😀

sussanah
15. čer 2010

@johanka. no ja ho nezavazuju. Mam takovou jen kalhotovku z tenkeho upletu, do ni ho vlozim a jeste cc nebo tenkou saci vlozku a je to. Zkoumala jsem zavazovani, ale na to nase sidlo by to asi tezko drzelo. Mozna by to drzelo ve slipech, ale to jsem nezkousela. Nebo myslim,z e by byla dobra kombinace do bundle treninkovych kalhotek. Ty jsem si ted chtela koupit, ale nemeli S.. :(
@ludmilabb http://www.zlaticko.cz/foto.php?foto=vZl2.jpg&n... vložka Zlatičko

sussanah
15. čer 2010

jo jinak, jak u nas bylo vse v super pohode, tak jak vcera zacal nehlasit curani, tak dneska to dovedl do dokonalosti, uplne se na to vyprdl, takze proste cura vesele do plinky 😖 Vubec nechapu co se deje.. O vikendu byl tak uzasne sikovny a ted proste jakoby ho to vubec nestvalo.Proste si nacura do pliny, nema tam ani separacku, takze je v mokru a je mu to putna. Sice, kdyz ho rozbvalim i pocuraneho a dam na nocnik, tak se vycura aspon kapku, takze vi, na co nocnik je, ale jak ho nedavam tak co 30min, tak proste vesele cura do pliny. A to vydrzel ted vetsinou i hodinu 😒 Nevim co s tim 😢

marcik2
15. čer 2010

@sussanah Hm, tak snad to je jen nejaky kratkodoby vypadek. Nechysta nejaky zavratny vyvojovy prevrat 🙂 ? Urcite zase naskoci na ten vas rezimek, neboj. Ale stejne jste uzasni, jak vam to jde, fakt parada.

marcik2
15. čer 2010

U nas nejak tak furt stejne, dnes jsem vychytala asi 60% curani, coz je uspech. Jo a vcera jsme curali podruhe venku na travicku, poprve se nam to podarilo v sobotu na vylete. Predtim jeste ne, ale furt jsem to zkousela, az se to podarilo, byla jsem tak stastna a manzel to musel vyfotit.
V sobotu jedu s malou zase do Cech k rodicum, uz se moooc tesim, moje mamka mi po telefonu rikala, ze uz se hrozne tesi, jak zase bude odchytavat a taky spolu pujdeme koupit normalni nocnik na pozdeji, az bude Sofinka sedet.
Jo a v jednom Mat. centrum pobliz Sumperka, kam pojedu, bude v sobotu odpoledne beseda na tema Koncept kontinua v praxi s pani Petrou Janouskovou, co provozuje Mokoshop! Tak se tam asi pojedu podivat, urcite bude mluvit i o BKM. No a rakousky Mokoshop provozuje pani Bora Berlinger, holky to je Ceska??? Jestli jo, tak je to celkem bomba, bydli totiz asi 30 km od nas!!! Myslite, ze ji mam kdyztak kontaktovat ohledne nejakych rad a tak?

luvie
15. čer 2010

holky, moc nestíhám... ale jen se chci podělit o zážitek - byli jsme o víkendu pryč, celý den jsme cestovali autem, tak jsem Kačce dala jednorázovku, vydržela na dvou - jednu jsem jí vyměnila hned jak si tam cvrkla, druhou přivezla suchou - to jen tak na okraj. Každopádně, jak bylo vedro, měla i v té suché papírovce nějaké zapařené vlhko a to jela jen v plence. Větrali jsme jak to šlo, na zpát. cestu už jsem zvolila aspoň částečně látkovky. Nechápu, jak ty děti můžou v těch papírovkách v těch vedrech vydržet, chuďátka... ☹

luvie
15. čer 2010

@johanka. vidím, že ty děti jsou fakt na jedno brdo 🙂 Kačce papír nedávám 😀, ale nedávno mi sebrala obal od čaje, myslela jsem, že ji mám pod kontrolou, ale druhý den vykakala hovínko s nápisem MILFORD 😀 dnes jsme zkoušely svačinku - jabko, snědla dvě porce - myslím tím dvakrát si slízla špičku lžičky. Ale jsem ráda i za to a vím, že to přijde, jen vytrvat 🙂

luvie
16. čer 2010

Ještě jsem se chtěla přpojit k diskuzi oblékání do šátku ve vedrech. Kačce jsem koupila tričko z MOIRY, není v něm tak upocená, taky máme návleky na nožičky, takže ji chrání před sluníčkem, dají se sundat ani bych dítě ytahovala z šátku, nemá na dupce zbytečně moc látky. když vím, že ji budu moct dát vyčůrat, nedám jí plenku, jen kalhotky (obyč., nebo lehké kratasy) dnes by mi měl přijít druhý šátek, tak se těším, protože ten jeden je furt propocený, příp. lehce počůraný a někdy nestíhám vyprat 🙂

luvie
16. čer 2010

jo, holky, co máte zrovna problémy s tím, že dítko se začíná více hýbat a nad nočník nechce - zkoušely jste přijít s horou, teda s nočníkem za objevujícím dítětem?
Já jsem dnes zkoušela Kačku na nočník posadit - už celkem hezky sedí sama - ale moc se jí to nelíbilo. budeme občas zkoušet. taky plánuju koupit v nejbližší době zmenšovadlo na WC, už je dost těžká... 🙂

mamusia
16. čer 2010

@busni my sme zacinali s BKM v 3 mesiaci(teda jeden den pred 3-tim mesiacom 😉 ), no nikdy som si nevsimla pri cikani nejake tie signaly...iba obcas....a vacsinou casujem....asi sme tak dobre prepojene,ze to casovanie vychdza///co sa tyka kakania,teraz kaka 2x za den a to vzdy pri prvom mliecku a potom po prikrmoch poobede pri dalsom mliecku,tak to uz viem,ze vtedy bude.....
Akurat sme sa teraz vratili z Balatonu a tam bola iba v plavkach,treningovkach a gatuskach, iba na noc som jej davala plienku (ale aj tak nepotrebne,bo bola vzdy sucha...)noci zatial vydrzi cele uz dost dlhu dobu,no ideme ju premiestnit do vlastnej izby,tak uvidim,ze ako budem rano stihat dobehnut 😀 teraz ako bolo tak strasne teplo,tak pila ja 300ml dzusiku,no cikala velmi malo,bo vsetko skoro vypotila(sme ju otuzovali od malicka a v noci spava v tomto teple iba v plienke a aj to je fest upotena)......
Tak asi tak sme my natom 🙂

mamusia
16. čer 2010

A este,co sa tyka obliekania,tak ked sme boli na Balatone vonku,tak mala vacsinou plavky,alebo len gatky....ale mali sme s lekarne krem, vola sa Daylong a je pre babatka do 1.roku zivota je SPF 30,ale je na baze fyzikalneho filtra,cize odraza slnecne luce prec od dietatka...a musim povedat,ze aj ked sme boli na slnku a vo vode,mala sa vobec neopalila,ani nesplaila,proste je fajn,len je dost drahy.....taky maly 50ml stal 10 eur 😒 a samozrejme,ze na hlave mala klobucik.

delfi
16. čer 2010

@sussanah ta vložka do kočárku vypadá dobře, jen bych si to potřebovala ozkoušet, aby se v tom příliš nepotil (z umělotiny) ale jinak to vypadá jakjo nejlepší řešení.....
holky zítra na noc jedem do chorvatska tak jsem zvědavá jednak na cestu (autem) - no snad to přežijem, malej moc auto nemusí....a jednak na pobyt, plánuju zavést většinové odplenění (krom noci a jízdy autem) kolik toho budem mít počůranýho. zásilka s dalšíma tepláčkama a trenkama nedošla 😒 tak máme na týden asi jen 7 tepláčků což je tak na 2-3 dny.
tak se tu mějte krásně 😵

lmm
16. čer 2010

luvie, moira dělá tak malinké věci? a máte někdo zkušenost s hadříkama z merinovlny v těch vedrech? neb jsme vyfasovali peřinku na další dva měsíce, a to už má malá obě kyčle 1b 😖 . mamusia, ty krémy s minerálními filtry jsou všechny pekelně drahé, ale co bychom neudělali pro nase robátka, že 🙂. užijte si dovolenou.

busni
17. čer 2010

@mamusia no fakt gratulujem, ako vam to ide 🙂 ved moja Lukrecia je len o dva tyzdne mladsia od tvojej Zoe. no ja som zacala az v 4 mesiacoch. tiez nesignalizuje nic, ale zda sa mi, ze ked sme doma, snazi sa necikat a cakat kym ju vezmem nad lavorik, lebo uz sa mi stalo, ze som ju vzala, plienka sucha, nechala som ju rozbalenu na pulte a este som riesila ine veci, merala jej teplotu a tak a ona chuda cakala asi 3 minuty a ked lavorik nebol tak pustila. 😀 mozno si to len nahovaram, ze to vedela, ale predsa, nieco na tom hadam je 😀 😀
a ako to riesis vonku, napr. v meste? my totiz celkom casto chodime hore dolu. do mesta, nakupovat a tak, nosim ju vacsinou v satke a vtedy to neriesim. proste cika a kaka do plienky. zas mi je to ale aj luto, lebo niekedy sme preco aj 3 dni z prac. tyzdna a potom lavorikujeme len rano a vecer :(

luvie
17. čer 2010

@lmm moira se mi zatím osvědčila, celkem uvažuju, že koupím i sobě, ale to mezi sebou budeme muset nosit plenku nebo něco bavlněného, co nám odsaje pot, ted to chytám já 🙂 ale neznamená to, že mi není horko!!!

@busni mozná si nic nenamlouváš 🙂 děi jsou chytré. Jinak já dávám Kačku čůrat i venku a je to v pohodě, když teda není moc velká zima. už to umí fakt i chvilku podržet, než najdem lepší místo než uprostřed chodníku 🙂

bubaaca
17. čer 2010

Nám sa v horku viac osvedčila manduca než šatka, mne tie meetre látky boli fakt navyše... horko a to som mala šanami, vraj je to jedna z tenších... 😉

firstbaby
17. čer 2010

@ludmilabb

Dobry den Ludmila,

konecne som vas nasla.....raz som vas videla s malou v satke na lavicke na THK....odvtedy akoby sa za vami zlahka zem... 🙂 chcela by som sa s vami stretnut,nakolko aj ja satkujem moju malicku,ma len 2 mesiace aj 10 dni....potrebovala by som trosku podpory z okolia....sice moj partner s tym suhlasi ale moja rodina je proti............prosim ozvite sa mi bud sem,alebo na fb....Jana Pavlikova alebo e-mail jankapavla@yahoo.com.au

dakujem, s pozdravom Janka