Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
29. srp 2010

@jitka_ ahoj, vitej. Ano, toto je bojkot a ty proste budou. Mala roste a zacina vnimat svet kolem,tak proste nema cas. Neni to nic zvlastniho, prozili (nektere stale prozivaji) jsme si to tady vsechny. Hlavne z toho nestresovat a nenutit. Je dobre to proste nehrotit. U nas se osvedcilo davat v intervalech (napr po 30min ve vasem veku) a proste na nocnik kazdopadne a pripadne prebalila. Casteji bych asi nedavala. Maly se pak pomerne rychle naucil si pockat. S bojkoty se ale pocitat, mimco bude cim dal vic zkouset, co muze a co ne. Osobne doporucuju poridit proste vic plinek (muj osobni favorit jsou vv a rucniky ikea, vydrzi akorat na 1-2davky - u vas mocna i vic), at te nestresuje denni prani a zkousela bych dal. Porad si myslim, ze jste super uspesni 😉

@raa2 signaly ty "reflexni" uz podle me vymizely, pokud jste zacali az kolem 5m. Nas maly namzacal davat vedome signaly az tak kolem 8m ( a to jen kdyz opravdu chtel), do te doby to u nas byla spise intuice. Jinak u nas bylo zakladem uspechu casovani

jitka_
29. srp 2010

sussanah, děkuji za přivítání 🙂
Děkuji Ti za odpověď. Já jsem ten bojkot čekala až později, až začne lozit. Už jsem ten nočník chtěla vzdát, ale nedám se. 😉 Zkusím víc časovat a uvidím. Používám čtvercovky, mám kikko barevné bambusky, kikko vícegramážní a klasické čtvercovky. Vícevrstvé mám taky, ale byly na ni moc tlusté, malá má teď v 3,5 měsících teprve něco málo přes 4 kila. Ze začátku nám stačily klasické čtvercovky a na noc bambusky, ale teď už čurá víc, tak zkusím i ty vv. Moc Ti děkuji!v 😉

raa2
29. srp 2010

@sussanah dakujem, tak isto davam, ale vsimla som si ze on napriklad sa vycika, prdka si, tak cakam a cakam a ked 5 minut nic, tak dam plienku a on sa mi potom do 5 minut pokaka a ja uz len citim 🙂 inak odchytavam to casto, ale stane sa tak nehoda a pri tom sa znova aj vycika, len sa mi zda z cesty ho davat kazdych 15 minut..davam ho cca kazdych 30-45 minut, vzdy po jedle a spani...a je taky huncut ze ked sa pokaka do plienky tak sa mi smeje, zazila si to? 🙂 a hovorim mu ked to spravi do plienky ze fuj..

sussanah
29. srp 2010

@raa2 no jeje, to je takovy ten sibalsky pohled v ocich ala "a hadej co jsem udelal do pliny" 😀 Myslim, ze intervaly co 30-45min jsou tak akorat, taky aby clovek nemel pocit ze furt jen svlika a oblika atd.. to by bylo dost na palici. Casem i vypozorujes, kdy jsou zhruba jake intervaly. Nas treba rano nejdriv po hodce, potom do obeda po pul hodce, a vecer i po 15min. Ale to uvidis sama, kazde dite je stejne jine a jinak to ma uzpusobene. Me treba vcelku pravidelne delal to, ze kdyz ho to zacalo tlacit na kakani, tak se nejprve vycural, pak oznamil ze ma v kalhotech a tak jsme vedeli, ze se asi blizi kakani 🙂

sussanah
29. srp 2010

@jitka_ ajo no tak 4kg v 3,5m to je jine kafe, nas mel po 6-ti nedeli 5,3kg 😅 (a to mel pri narozeni 3,65..) my jeli na vv od narozeni 😝 Ono to lozeni jako prvni bojkot, podle me prave nejvice prevratne jsou ty prvni tydny/mesice zivota, podle je to tak obrovsky rozvoj pro mimco, jen neni tak zvenku zrejmy (vyvoj zraku, sluchu, usmev, zvedani hlavicky, paseni konicku, prekuleni na brisko atd.) Proste ono v podstate staci cokoliv. Ale neboj, urcite si najdete nejaky ten svuj rezim 😉

misha_
30. srp 2010

Ahoj, vratili jsme se z prazdnin, tak se vracim i do diskuze 🙂 Tak nejak jsem si myslela, ze budeme na podzim aspon chvilema bez plinek, ale pripada mi, ze je to spis horsi. Cim dal tim vic nedava Beatka signaly a hlavne cura mnohem vic v noci. Zatim jsem se bala ji v noci casto davat na zachod, aby se neprobudila. Ted uz chodi poprve kolem ctvrte (jeste pred mesicem vydrzela i do sesti) a plinu ma poradne nacucanou. Tak premyslim, ze pomalu zrusime nocni kojeni - budi se ted frajerka po dvou hodinach a me uz to docela nebavi. Ale to zas nevim, jestli neni moc brzo ...

sussanah
30. srp 2010

@misha_ ahoj, vitej zpet, jaka byla dovca? Byt tebou, tak bych se asi neupinala k rychlemu odpleneni, o tom ta bkm az tak neni 😉 Curani v noci a castejsi nocni buzeni kolem pul roku, to bylo presne u nas 😒 Do 5,5m spal celou noc a potom to zacalo a bohuzel jeste neskoncilo ☹ Ja osobne bych u vas jeste nocni kojeni nekoncila, ja to zvazuju ted a to ma maly skoro 11m. Ale kojim uz jen jednou vetsinou a to az tak kolem 4-5rano, s tim uz se da zit.

jitka_
30. srp 2010

Jejda holky, vy mě děsíte 🙂 Naše malá spí už měsíc celou noc až do rána. Doktorka mi říkala, že jak se začne v noci budit na kojení, budu muset začít přikrmovat umělým mlékem.
misho, kolik měsíců je Beatce?

sussanah
30. srp 2010

@jitka_ nerada ti beru iluze, ale ono nocni buzeni mozna zacne hladem, ale spis je to proste vyvojem, zubama, u nas si myslim, ze je to tim, ze proste cley den lita a ma spoustu vjemu a proste to v noci zpracovava a budi se. A muzu ti zarucit, ze hladem to urcite neni 😉 A pokud kojis, tak tim tuplem bych si nedala um vnutit, jeste navic z takovych prazvlastnich duvodu 😉

jitka_
30. srp 2010

sussanah, dokdy bych teda mohla jenom kojit? Já jsem četla něco o šesti měsících, pak se musí dávat nějaký příkrm? Já nechci to umělý dávat, je to to nejlepší, co můžu malé dát.

bambulka26
30. srp 2010

Jitka, po ukonceni 6-teho mesiaca sa zacinaju davat miesto jedneho kojenia zeleninove prikrmi. Zvysok dna normalne kojis ako predtym. Takze ak mas mliecko a chut kojit nemusis babatku davat umele mlieko. Ja som sa tiez snazila kojit co najdlhsie. Mala sa mi skoro dva mesiace budila okolo 3-tej, o pol 6-tej..... Lenze malo priberala. V styroch mesiacoch mala 5,1kg (narodila sa normalne s vahou 3620g). Dostala hnacku, takze schudla asi 150g, co horko-tazko pribrala. Lekarka nam na zastavenie hnacky kazala davat mrkvu alebo ryzovy odvar. A v 4 a pol mesiaci mi kazala zacat prikrmovat. Vraj mozme zacat so zeleninovym prikrmom a po kojeni jej mam ponuknut umele mlieko. Zeleninku mi zje a mliecko vypije az tak na vecer, vtedy jej uz asi moje nestaci. Teraz bude mat 5mesiacov a stale sa kojime. Myslim, ze ak Tvoje babatko pribera a prospieva netreba ho prikrmovat. Drzim palce 😉

sussanah
30. srp 2010

@jitka_ jenom ciste kojit se doporucuje tech 6m, ale znam i par, co kojily plne do 8m. To hodne zalezi na tom, jestli to mimcu staci, jestli prospiva a nema hlad. Taky mezi 6-8m je tzv senzitivni obdobi, kdy je mimc ochotno prijmout nove veci, stravu a piti. Potom prikrmy pridavat postupne a kojit muzes v podstate jak dlouho chces, kamaradka odstavila kluka az ve 2 a 3/4 roce, takze ten nikdy UM nepoznal. Zkus si projit me oblibene stranky www.kojeni.net

misha_
31. srp 2010

@jitka_ Beatka ma 5,5 mesicu. Zacala se v noci budit vic jaky byly ty horka a uz ji to zustalo. Hlad asi moc nema, spis se potrebuje pritulit. Na netu jsem nasla, ze by se deti nemely v noci moc krmit, protoze se pak malo vyspi - a ja bych se taky rada vyspala 🙂 Tady to je http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=News&f.... Myslim si, ze tim jak zbytecne hodne pije, pak v noci i hodne cura. Dneska dostala papirovku a v pul ctvrte mela snad pul kila. Ale je fakt, ze pak az do sesti zustala v suchu.
@sussanah Dovca byla super, prakticky cele prazdniny jsme nekde byli. Vim, ze BKM neni o uplnem odplenkovani, ale zni to lakave. Chtela jsem to pres leto vyzkouset, ale nedostala jsem se k tomu. A ted uz do toho nejdu - vcera jsme meli snad 8 mokrych plinek.

jitka_
31. srp 2010

Moc vám všem děkuji za odpovědi! Naše malá měla porodní váhu v 37. týdnu 1870g, asi jsem měla špatnou placentu a moc nízko, takže jsem rodila akutně císařem. Byla i pět dní v inkubátoru a krmili ji sondičkou a lahvičkou a já jsem odstříkávala, protože ji kojení strašně vyčerpávalo. Až měla v sedmém týdnu 3 kila, pak jsem začala kojit plně, protože už jsem nestíhala kromě krmení a odstříkávání vůbec nic, malá furt řvala. Na noc jsem ji stahovala do zavinovačky, aby se uklidnila a usnula. Mně právě moje kamarádka zdravotní sestřička taky říkala, že v noci by se nemělo mimi krmit, že si potřebuje odpočinout a vyspat se. A právě jak byly ty horka, tak jsem ji do té zavinovačky už nedávala, aby se neuvařila. A kupodivu se v těch horkách uklidnila sama a začala spát celou noc. Tak uvidím, jak dlouho to kojení zvládneme, zatím přibírá pěkně.
Včera jsme měli úspěšný den. V noci je teda počuraná, já se prostě vzbudím pozdě, když už je dlouho vzhůru. Ale od rána od sedmi až do tří odpoledne byla suchá 🙂 A to jsme byli ráno na odběrech krve, tam se vyčurala i v čekárně do nočníčku a hlásila. Pak jsme byli u mých rodičů. Přijeli jsme ve tři domů, nakojila jsem a během hodiny dvě plenky počurané 😀 Je zajímavé, že jí to jde venku líp. Asi je to tím, že venku se na ni můžu plně soustředit víc než doma, kde vařím a tak. Je fakt, že je potřeba to nehrotit a nestresovat se počuranýma plínama, tak se snažím být v pohodě. Zatím papa a ať se vám daří 😉

sussanah
31. srp 2010

@jitka_ tak to jste mely teda poradny zacatek, klobouk dolu, ze kojis plne 😕 No a tim spis ze byla mala takova mala a jeste o fous driv, bych se kojeni drzela a nikam nespechala a uz vubec ne s um. Proste pokud prospiva a mliko ji staci, tak si v klidu pockej jeste mesic 😉
S tim, jak jde bkm mimo domov, o tom ja muzu psat romany. Na navstevy muzeme jen ve slipech a doma potom cura i po 15min 😀 Ale ted ho musim pochvalit, od minuleho tydne jedeme ve slipech 1-3nehody denne, plina jen na cesty a na spani a vyhovuje mi to. A myslim,z e malemu taky, hrozne se mu libi ty obrazky na slipech, porad je pusinkuje 😀 A to jeste navic se zacal vcera stavet sam, tak uplnbe ziram, ze mu to nerozhodilo bkm 😕 cekam co prijde 😝
@misha_ nojo, to odpleneni, jakoze ja te chapu, taky mam takovy soukromy plan a to vanoce (to bude malemu 15m), tak snad 😉 Ono se tomu clovek asi neubrani, obzvlaste pozdeji, kdz vidi, jak to mimco umi pekne hlasit, ale jenkdyz chce a uzna za vhodne (ne ze by to neumelo) 😀

delfi
31. srp 2010

holky já vám ty plány na odplenění tak přeju, ať vám to vyjde 😉 jinak včera jsme s malým lítali po venku a to zůstala plína suchá, ačkoli jsem ho nedávala nějak často čůrat, ani neměla možnost reagovat na klasický situace (po probuzení, po jídle apod.). prostě když jsem měla možnost (tak 1x za 2 hodiny) tak jsem ho zkusila dát a on se krásně bez řevu vyčral. zato jak jsem přijeli domu tak ani ťuk. doma prostě nebude a nebude čůrat do nočníku ani jinam. občas zahlásí po, ale to je výjimečně. navíc se už stalo normou, že do kalhot i kadí. výjimečně chytáme do nočníku 😖

sussanah
31. srp 2010

@delfi ty deti jsou fakt ale potvurky.. Ja mam teorii, ze proste ten nas vi, ze kdyz jsme nekde na navsteve nebo nekde litame, tak si mysli, ze jeho neschopna matka beztak zapomnela nahradni plinu, takze radeji bude curat a kakat mimo. No a doma? tam je vzdycky nahradni plina k dispozici, tak proc se snazit 😀 😀

chaarleene
31. srp 2010

my jsme byli včera na nákupu, vybírala jsem si bundu a do toho malá spustila strašný řev, tak jsme rychle vyjeli před obchod, rozbalila jsem ji a jen se jí dostal zadek nad trávu, tak hned začala kadit 😀 no a pak už zase bylo všechno v pohodě a mohla jsem dál vybírat 😀
jinak mám teda taky pocit, že doma si říká míň než venku nebo na návštěvě...

jitka_
31. srp 2010

sussanah, já jsem byla od začátku rozhodnutá, že prostě budu kojit, že žádný umělý mlíko nechci. Kdo to má furt shánět a lítat kvůli tomu po obchodech a ještě čistit flašky 😀 My bychom navíc museli kupovat to nejdražší protialergenní. Máma mě sice přesvědčovala, že mlíko mít nebudu, protože ona u mě i u bráchy mlíko ztratila v šesti týdnech, jenže já mám elektrickou odsávačku a to je zázrak! Mlíko jsem měla už třetí den po císaři, všichni v nemocnici koukali 🙂 To samé mám s plínkama. To byla moje noční můra z přebalování, umývání zadečku pod sprchou a praní pokakaných plenek. O kvantech papírových plenek ani nemluvě, to jsem zavrhla hned, ten stres, jestli máme doma dostatek plínek a jestli musíme pro ně do obchodu, to není nic pro mě. Látkovky vyperu, hodím do sušičky a je to a peru jenom počurané, takže i kdyby jenom kvůli tomuhle to stojí za to. A vidím, že to s tím nočníčkováním doma a venku máme stejné 😀 To je fakt zajímavé. Držím moc pěsti, ať to s tím odplenkováním vyjde!

sussanah
31. srp 2010

@jitka_ tak vidim, ze jsi tk trochu extremisticka matka, co se rozhodla kojit a proste koji a pres vsechna varovani o vyvareni plenek a hodinach stravenych zehlenim na ukor toho neboheho cloveicka, latkujes 😀 😀 jj elektricka odsavacka je zazrak, me taky zachranila kojeni v maleho 3m, kdyz jsem byla na operaci a maly na flasce s um... at zije moderni veda a technika 😉

jitka_
31. srp 2010

sussanah, to trochu jsem 🙂 Já jsem právě tyhle varovné články o žehlení a vyváření vůbec nečetla 😀 A kvůli látkovkám jsme pořídili tu sušičku. Já jsem jenom viděla tu horu jednorázových plenek, pořízení další popelnice na plenky a v obchodě jak tlačím plný vozík s plenkami. 😀 Já jsem četla jenom o bezplenkovce a které látkovky jsou nejlepší. I když pravda ze začátku jsem byla za jednorázovky ráda, přece jenom mi po císaři nebylo nejlíp. A teď beru látkovky i ven. A techniku kojení a péči o mimi mě naučili až v porodnici. Když mi sestřička ukazovala přebalování a velmi důrazně mě upozorňovala, že mám zadeček dítěte nasměrovat mimo sebe, aby mě nepokakalo nebo nepočuralo, že to někdy bývá gejzír, jenom jsem se uculovala a v duchu si říkala, tak tohle mě nepotká, my budeme mít nočníček. 😀 A taky se mi tohle nikdy nestalo, malá kaká jenom do nočníčku a kolikrát mám pocit, že i počká a hodně volá. A jak jsme v těch třech týdnech s nočníčkováním začali, přestala malá kakat během kojení. Ještě přemýšlím o nějakém šátku nebo nosítku, přece jen už mě kolikrát bolí ruce.
Přesně tak, ať žije moderní technika 🙂

kveluse
31. srp 2010

Ahojky,

chaarleene, tohle moc dobře znám. Já jedu s holkama na nákup a každý nákup opouštíme plný vozík, vybíháme akčně ven a holky obě čůrají na trávu.

delfi, já ti moc přeji, aby se to konečně u vás obrátilo.
U nás je to vše báječné, ale přecijen už je to dítko 14ti měsíční, takže když ji dávám čůrat, není to zas až takový šok pro okolí. Jediné, nad čím se pozastavují, je to, že už nemá plínku. Já z toho mám samosebou radost a obrovsky mi to ulehčuje a 100% se mi vrací ta energie, kterou jsem do toho během toho roku vložila.

sussanah
31. srp 2010

@kveluse takze teda uz je zcela a uplne bez pliny? Mivate nehody nebo uz je proste sikovna a hezky si vola? A jak dlouho ti zhruba vydrzi necurat? Tak trosku vyslech 😅

kveluse
31. srp 2010

@sussanah no, bez plíny je od dvou měsíců 😎 , ale pochopila jsem otázku a ano, už je úplně "odpleněná". Říká si sama, někdy do toho zasáhnu já, že mě napadne ji dát vyčůrat a ona se nebrání a vyčůrá. Jak často to ti vůbec neřeknu, protože to nějak nevnímám, neřeším, vyčůrá a jde se dál. Na kakání je 100%. Nehody jsou, ale jsou i dny, kdy se nepočůrá vůbec. Jinak většinou jednou za den, a to spíš kůli mé nepozornosti. Je to hrůza, ale co se čůrání týče, je míň nepozorná než ta starší, která když má svůj den, je schopná se 5 x přičůrnout. V noci se nepočůrala snad už 2 měsíce, zrovna dnes jsem si říkala, že jí zase musím vyměnit povlečení, že už se v něm potí dlouho... 😉 Už nevstávám pokaždé, když se v postýlce začne chrout (tedy pokud je to velké válení, tak už jo), ale většinou si i v noci řekne čůracím zvukem - ale hlídat je to potřeba, protože v první polovině noci obě tvrdě spí a to si říkají právě tím chrutím a neschopností v klidu znovu usnout - tak poznám, že třeba i není dočůraná a dám ji znovu.

Ovšem stále ji převážně držím v klubíčku, na nočník si někdy sama sedne, ale klubíčko jí vyhovuje víc.
Myslím, že je na BKM prostě dělaná, ale nedělám si iluze, že už to bude pořád jen OK. Myslím, že sem tam nějaká ta krizička se ještě dostaví.

kveluse
31. srp 2010

Ještě jsem chtěla napsat, že už si potvora začala vybírat, kam se půjde venčit 😉 .

sussanah
31. srp 2010

@kveluse ajo ja zapomnela, ze by jedete bez plinek naostro 😉 ja prave malemu davam uz slipy s takovou pidi vlozkou, co nasaje alespon trochu a zbytek poberou slipy a teplaky (louzicky se mi z pod penoveho puzzle hrozne spatne vytiraji 😅 Plinu ma zatim v kocaru a na noc, ale na nocich zaciname pracovat, jednou v noci se vycura a byva suchy. Akorat ze se tim uplne probudi a pak uspavat, to je zahul.. To je u nas "nevyhoda" bkm 😅 Nevim ale, jak to budu resit ted na podzim, az zacne byt venku sychravo, jestli ho davat curat venku, on si totzi vzpomene vzdy po asi 20min vychazky jak naschval 🙄 Taky zvazuju odpoledni spanek, to byva taky vetsinou suchy, ale kdyz by se pocural a byl ve slipech, tak by asi bylo po spanku, jsem v tomhle asi zbabela. Nebo myslis, ze uz je dost velky, aby si uvedomil, po tom co si zdrbe 2-3 odpoledni spanky, aby si "rekl", ze to vydrzi? V sobotu jedem k mori, tak jsem zvedava, jak sezase bude predvadet 😀

kveluse
31. srp 2010

Já nevím, dávala jsem ji čůrat v noci už od začátku a teď se vyčůrá a pokud má prázdno, položím ji do postýlky a spinká dál. Je ale pravda, že přes den ji to asi od spánku ruší.Většinou nespí dýl jak hodinu, protože ve dne už potom spát prostě nepůjde. Někdy si vyžaduje znovu uspat, ale to ji uhoupávám v kočárku. Ale pokud ti vydrží suchý při odpol spánku, tak to zkus, ale nech ho spíš spinkat dole úplně bez na něčem savém, např. dece, na té nehodu nebude tolik cítit a nemuselo by mu to spánek přerušit. Kluci většinou vydrží dýl, mají asi větší kapacitu močáku 😉 Ale musíš hned jak se probudí ho dát vyčůrat, ale to asi děláš stejně, že...

radkavojikova
1. zář 2010

S bez plenkovou metodou jsem začala 14 dní před ročními narozeninami, hned po té, co jsem si přečetla knížku Bez plenky. První týden byl hrozný, chytila jsem jen ranní čurání, pak to šlo dobře hlavně v noci. A teď již roční Maruška občas řekne i před čuráním či kakáním "bo", ale tak 1xdenně. Jinak ji dávám vyčurat asi každých 45 minut až hodinu, odpoledne jsou intervaly i delší. V podstatě se na signál vyčurá vždy, i když jen takzvaně cvrkne.

jitka_
1. zář 2010

Tak my máme dneska nějaký špatný den. Byli jsme zase u našich a za dopoledne počurala všech 9 plen, co jsme měli s sebou, ještě že má doma babi balík jednorázovek. Ale asi je to počasím, dneska je vůbec malá celý den ukňouraná.
kveluse, pochopila jsem to dobře, že nedáváte plenky od 2 měsíců?? To já bych si netroufla. My čuráme do nočníčku od třech týdnů, ale normálka balím do plen. A v noci nechytáme vůbec, a přitom všude píšou, že v noci je to jednodušší. Poslední krmení máme v sedm, když se probudí ve čtyři ráno, tak se nikdy nevyčurá, ani když je suchá nebo mokrá, to je jedno, nakojím ji a ona hned usne. Pak si netroufnu ji vzbudit a dát vyčurat. Mám to zkusit? A dát ji hned po krmení vyčurat nebo až za půl hodiny? To už ale bude spát tvrdě, ne? A asi kolem jedenácté se hodně vrtí a cucá si paleček, že to vypadá, že se probudí, ale usne dál. Mohla bych ji zrovna v tu dobu zkusit dát vyčurat? To mám právě strach, že se probudí a bude chtít jíst.

Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli někdo nemáte zkušenost s tímto vakem? Malá je teď klidnější, když se nosí, tak jí chci něco pořídit. Tento vak mi říkala kamarádka, že prý se v něm musí jednou rukou dítě přidržovat, že není úplně pevný. Ale má zase asi 5 různých typů nošení.
http://www.babymax.cz/emitex-mimivak-klasicky-d...
A pak jsem přemýšlela o chiccu, ale mají dva, menší asi za 600,- a větší za 1300, ten větší je údajně lepší. Poraďte mi prosím.

sussanah
1. zář 2010

@kveluse tak jsem ho dneska v noci pozorovala a riskla to dat ho vycurat a ono to slo 😵 Prvne se mi zacal kroutit uz kolem 11, myslela jsem, ze se ududla ale furt nic, tak jsem ho rozbalila, on se vycural a pri zabalovani do pliny uz usnul 🙂 No a podruhe ve 2 (to se normlane budil na kojeni, ted odvykame), takze zase vycurat a usnul bez nakojeni a naposled se vycural v 5 a usnul s kojenim, no proste docela pohoda, az jsem zirala. Tak uvidime dal.
@jitka_ k nositku, ja osobne bych do vaku nesla, mela jsem ho pujceny v maleho 1-2m a teda chvilku to slo, ale pak zacal byt tezky a na vak velky. Taky z neho pekelne boli zada. Osobne doporucuju satek (kdyz tak elasticky na male mimco, tak do 7-8kg), vazani jsem zvladla i ja a to je co rict 😀