Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

lumarque
20. únor 2011

maly bude moct babu nazorne ukazat, co kde patri 🙂 ako moji synovci- skolkari, ktori mi velmi smutno popisovali, ako stale ukazuju bracekovi, ako sa to ma spravne robit a on nic 😉

sussanah
20. únor 2011

@lumarque to si taky rikam, ze az mimco zacne pobirat rozum, tak ze treba bude mit dobry vzor v nasem klukovi 🙂

zlilly
20. únor 2011

tak u nas to vypda na stridave oblacno. minuly tyden sem meli dokonce i 4 pokakany plinky, to uz se nestalo nejmin mesic. jenze na mrne je toho ted moc. stehujeme se, do toho mu rostou prvni zoubky, takze je celej rozhozenej. no zadnej div. chudak mrnous. ted se to snad zlepsi.

ameliejulliette
20. únor 2011

@chaarleene @sussanah Díky za podporu, no snad nám to nějak půjde, zatím je fakt, že se musíme trochu sžít a on si zvyknout teprve, že není v bříšku ...🙂 Uvidíme, určitě se tu ještě objevím 😉

susuq
20. únor 2011

@ameliejulliette Ahoj, ja si tiež myslím, že stačí dať občas pri prebalovaní nad umývadlo, on pochopí, čo od neho chceš a časom to doladíte. Môj tiež kakal vždy pri kojení, ale potom, keď povyrástol, a začalo mu byť pri kojení treba kakať, začal sa púšťať prsníka a zase ho chytať, alebo odmietal úplne piť, kým sa nevykakal. Tak to vlasne robí doteraz (má 7 mes.). On rýchlo pochopí, o čo Ti ide a sám sa prispôsobí. Niekedy som ho aj odniesla počas kojenia nad umývadlo, keď začal prdkať, ale nie vždy. Vyykakal sa a pil ďalej. On potom postupne zistil, že mu vadí kakanica v plienke pri kojení a veľmi skoro začal kakanie výrazne hlásiť. Dokonca sme už mali aj riadnu hnačku bez nehody v plienke. To kakal doslova po každom kojení. Na cikanie sa nám najviac osvedčilo nechať ho úplne bez plienky. Do plienky sa v pohode vyciká, keď sa mu nechce hlásiť, ale do šiat sa pocikáva nerád. Keď sa mu to stane tak ostane ležať, tak čudne na mňa pozerá a bojí sa aj pohnúť. :-/

ameliejulliette
20. únor 2011

@susuq Oki, díky, zkusím nad to umyvadlo při rozbalení.. Já mezi tím kojením ho moc zvedat nemůžu, protože hodně blinká, jinak občas se taky pustí a vím, že zrovna něco pouští do plínky, a že bych ho mohla dát čůrat/kakat, ale kvůli tomu blinkání zatím se neodvažuju... Uvidíme, jak to bude dál 🙂

jasekd
20. únor 2011

@ameliejulliette Blinkani ti to hodne ztezuje, taky jsme to tak meli, je to blby, nemuzes ho dat poradne do klubicka atd. My zacli chytat kakani kvuli riziku zanetu ledvin a casem se pridalo icurani, ale to nejak nehrotim. I kdyby se ta BKM mela omezit na chytani kakani, ma to smysl 🙂 Jinak ve veku tveho chlapecka jsem fakt resila jen krmeni a jak prebalit tak, aniz by vsechno, co se podarilo nakojit, zas nevyhodil. Vychytas to casem. Ted je nejdulezitejsi, aby hezky pribiral a byli jste spokojeny, pokud ti zvraci nejak hodne, nedelej si zbytecne hlavu jeste s bezplenkovkou 😉 Jinak my nocnik nepouzivame, jak tu nekdo psal, ze zacinal s chytanim kakani na prebalovaku, tak to mame doposud. Rozbalim, dam pod zadek vlhcenej ubrousek (ja je peru a pouzivam opakovane) a starej rucnik a on se vykaka a vycura, pak prebalim. Delala jsem to prave kvuli zvraceni a ted to zas delam tak, protoze jeste neumi sedet, na klasickej nocnik nemuze a ma 9 kg a ja jsem znova tehotna a nemuzu ho tahat. Na prebalovani mam nafuk. podlozku z IKEA a je na zemi (mame plovoucku, tak nevadi, kdyz pocura podlahu), malej nikam nemuze spadnout, nemusim ho drzet... A tu podlozku mam podlozenou polstarem, aby byl ve zvysene poloze. Driv blinkal i kdyz se jenom usmal, uz to z nej strikalo, tak proto. My ani nemohli pouzivat nejake ulevove techniky na brisko jako tygrika, klubicko, masaze, on se poblil i kdyz jsem mu dala na brisko tresnovej polstarek. Takze dost casto byla i rourka (asi od 5ti tydnu byl dokrmovanej Nutrilonem AR, cili mel dost casto zacpu). Nevim, zda ti to k necemu je, ale jak jsem si precetla tvuj prispevek, myslim, ze jste podobnej pripad a mohlo by ti to pomoct 😉

sussanah
20. únor 2011

@ameliejulliette no tak to uz vuuubec neres. Nas taky hodne blil, proto jsme to resili jen pri prebalovani, protoze kdyby sel po kojeni do klubicka, tak by se vic poblil nez vycural 😀 No nejednou i po zavedeni nocniku v nem skoncilo naprosto vse, vcetne blinkancku 😅 Ja ho prebalovala vzdy pred kojenim, to jsme sli i nad umyvadlo, pak zabalit nakojit a minimalne pul hodiny nehybat.

jasekd
20. únor 2011

@sussanah 😀 Souhlas. Nehybat, nas blil i tri hodiny po jidle 😠 Taky te to druhe tehot. tak zmaha? Ja uz mam dost...

sussanah
20. únor 2011

@jasekd ja nedavno rikala manzelovi, ze mi neni jasne jak tohle vydrzim jeste dalsich temer 7m 😕 😅 Ale je to uz trochu lepsi, zjistila jsem ze bliju zasadne po tehotenskych vitaminech a ovocnem caji 😖 Jenom me teda stve, ze me porad boli bricho, uz si pripadam jak uplny lazar 🙄 Jak ty? jeste mesic a pul a uz to bude za tebou 😉

jasekd
20. únor 2011

@sussanah Ja uz temer nezvracim 🙂 A kdyz ano, ma to i jinou pricinu, treba ze jsem byla nachlazena nebo neco blbyho snedla, klasicky tehot. nevolnosti uz ne. Vsak bylo nacase. Jinak to ovsem stoji za prd, nove mam Detralex na krecaky a mam si koupit puncochy, bleee. Jeste ze to po porodu velmi pravdep. zmizi. Jinak me fest boli bricho, zada, kycle... Na druhou stranu je to vyjimecny stav, svym zpusobem krasnej, uz ho asi nezaziju a to je mi trochu lito, jsem proste blba, uz pri Martinkovi jsem si rikala, ze tehotenstvi uz max. jednou a pak se mi po brichu stejskalo... Clovek nevi, co chce. Jinak jsme obe v poradku a ted jsem byla na velkem UZ a holcinka ma ukazkove ledviny a ani naznak problemu, tak snad ji to vydrzi a bude chodit na nefro jen jako brachuv doprovod, to se mi ulevilo 🙂 Takze si vlastne nemuzu stezovat. Jedine na manzela, byla jsem na vikend pryc a krasne se nam bezplenkovalo, kakani 100% a curani tak napul (noc teda nepocitam, ale to se ani nesnazim, ted i usina s revem a budi se i po hodine, i kdyz drive spal celou noc a usinal bez problemu, takze to mam uplne jine starosti), navrat ze vsech prochazek se suchou plinou, no a jak jsme prijeli, vzal si ho na starost manzel a kluk posr...j az na zadech 😀

sussanah
20. únor 2011

@jasekd super, takze v 8m tehu konecne nezvracis 😀 No me to s tema tehu vitaminama docela stve, precejen jeste kojim, ale ja uz se na tu krabicku jen podivam a navaluje se mi.. Tak jim alepson cistou listovku s komplexem Becek. Kazdopedna bezvadne zpravy z utz, je moooooc dobre, ze bude mit mala snad ledviny v pohode 🙂 Manzel se mi taky furt smeje, ze kdyz jsme se snazili, tak jsem uz strasne moc chtela byt tehotna a ted jen chodim a hekam 😅 My bychom prave chteli deti 3, ale rikam si, jestli ja vubec jeste dalsi tehu zvladnu, natoz s dvema malyma detma.. Asi to nechame tak, ze az dostatecne zapomenu, jak pri tehotenstvi je, tak do toho zase pujdeme 🙂
Co to malemu preletelo pres nos, ze se vam to spani tak zkazilo? U nas porad nejak nemuzeme vyladit usinani, ale spi nastesti ok a kdyz tak k nemu vstava muz ( je v tom mnohem lepsi jak ja 🙂 ). Treba by utesovani slo tvojemu muzi lepe nez bezplenkovani 😉 😀

jasekd
21. únor 2011

@sussanah Uspava manzel, jenze kdyz dite rve hodinu a pul (zkouseli jsme chodit jen uklidnovat a zas odejit), vymekneme oba a manzel si ho bezme do velke postele a prenasi pak spiciho. Toto uspavani je ovsem nekdy na dalsi hodinu i vice. Navic si na sebe nechceme usit bic, az budou deti dve. Jeste nedavno jsme meli kazdy vecer nejpozdeji od 9 hodin volnej, ted ani nahodou. Ovsem vcera se dostavil "uspech". Martin opet v postylce neuveritelne jecel, manzel si lehl na nasi postel a z notebooku mu cetl pohadku a cim vic dite rvalo, tim vic kricel i manzel. Dite se vycerpalo a usnulo asi po pul hodine, samo ve sve posteli. Ovsem sousedi asi brzo zacnou sepisovat petice (bydlime v panelaku) 😀 Snad docilime i toho, ze zas bude usinat v klidu a pozdeji treba pri pohadce, ale bez revu, aby ji slysel 🙂 Ja nikdy nechtela 3 deti, ted uz mi to neprijde takovy sci fi, ale na 99% to nepujde kvuli praci, nemuzu nechat ordinaci tak dlouho, zastup mam, ale jen na tyhle dve deti. A stejne bych se odhodlala nejdrive po 5ti letech a to uz budu "stara", minimalne 35. A jak rika moje sestrenice (ma deti rok a 9 mes. od sebe), 3 tehotenstvi za sebou a skoncily bychom v invalidnim duchodu 😀 Navic kdyz cekame tu holcicku, manzel se dockal, mame vyrovnany sily, tak asi ne. Mozna kdyby i ted to byl kluk, ale asi ani tak. Ty bys je chtela nejak za sebou? Jinak clovek (aspon ja) je tak pitomej, ze zapomene az moc rychle. Teda na porod ja ne, ale na problemy v tehot. ano, a chtela jsem dalsi...

sussanah
21. únor 2011

@jasekd my jsme parkrat taky zkouseli jen chodit utesovat, nechala jsem otevrene dvere, aby nas slysel, ale ne. On nas tam proste potrebuje. ted si vymyslel novy ritual. Vzdycky jak uz je vykoupany, vycurany a nakojeny, tak jde postele a zacne se usinat (maly lezi v postylce a my na posteli, podame mu ruku), tak on se tak 10-15min toci jak na kolovratku a pak musi znovu na zachod 🙄 A taky tam vetsinou neco i udela. Proste si schovava druhou cast az na zachod pri usinani 😀 Potom ale vetsinou do tech 15min zabere, takze u nas to byva vetsinou ta pulhodka. Ale my mame jeste do druheho casu dost, maleho chceme do te doby presunout do pokojiku do velke postele, tak treba se i usinani zlepsi. Posledni noci ale se v noci probudi a chce spat potom s nama (nevim, co ze tak najednou), no uvidime, co s nim provede presun..
No 3 deti bychom asi chteli, ale zeptej se me tak za rok 😀 Ja bych prave chtela radeji za sebou. Ono do puvodni prace se s nejvetsi pravdepodobnosti nevratim, nedokazu si predstavit delat tu praci s detma, to je podle me temere nemozne (12h denne, sluzebky dlouhe a neplanovane atd..) Takze bych si radeji materskou odbyla najednou, potrebuju si jeste stejne dodelat skolu, tak to vezmu pri jednom. Ale jak rikam, nejvice se fakt desim tehu a dvou malych deti k tomu 😝 Takze proste uvidime, az dvojka bude vetsi a pak se tak nejak rozhodneme 🙂

delfi
21. únor 2011

@misha_ já kolem toho roka taky už byla na prášky, všechny holky kolem se staršíma dětma už skoro bez plen a malej prostě začal bojkotovat a když navíc šel do školky tak tam se jim nevyčůral ani nevykakal na nočník ani nááááhodou, takže jsme jeli skoro pořád kromě doma na papírovkách. (doma jsme ale byli jen o víkendu a pak tak 2 hoďky večer) to jsem si říkala, že mi prostě neodpleníme dřív jak ve 2 letech. No a světe div se po vánocích se to prostě zlomilo a aniž bychom dělali něco jinak on prostě začal chodit na nočník i ve školce a i když jsme byli venku tak to prostě podržel klidně i hodinu a víc. teď třeba vydrží i 3 - 4 hodiny nečůrat, když s ním lítáme po obchodech a tak. Akorát si sám ještě úplně neříká. On prostě čeká až ho někdo dá.
@sussanah no jo pořád v pracovním procesu, ale paradoxně jsem mnohem víc odpočinutá, než po víkendu s matějem. Práce je totiž mnohem míň náročnější než starat se o malý dítě 😎 já bych se o matěje už asi fyzicky nedokázala postarat celý týden sama - fakt Vás holky co jste těhu doma s malým dítětem obdivuju. Já jsem po víkendu vždy tak zmordovaná, že se pak už v neděli večer nemůžu skoro ani hnout....

Ad bkm a druhé dítě - já si myslím, že 2 roky odstup je pro bkm už v pohodě, protože to starší už prostě normálně chodí na nočník, takže na něj už nemusíte dávat pozor a můžete se soustředit na to menší. Osobně jsem spíš zvědavější na kojení a vůbec celkovou péči o to menší. To se přece nedá zvládnout s živějším starším ne? 😅 sem zvědavá na sebe 😀

sussanah
21. únor 2011

@delfi no nejak se to zvladnout musi 😀 Sice taky si rikam, co budu delat ten prvni mesic, pokud byde dvojka taky blindit. Ja totiz s malym v podstate prvni mesic jen sedela v kresle. Bud jsem kojila nebo chytala blinkanecky a kdyz mi konecne na rukach usnul, tak jsem se bala pohnout, aby se zase neprobral a celou me nepoblil.. No a to asi ted s dvouletym svistem pujde dooost tezko. No nejak to proste budem muset zvladnout 😉
Ja ti covece tak zavidim, ze chodis do prace 😅 U nas to bohuzel neslo z financnich duvodu. Ne ze bych vydelavala nejak malo, to vubec, ale proste manzel vydelava precejen temer 2x tolik co ja a hypoteka je vysoka, takze rozhodnuti bylo proste dane a pres to nejede vlak. Ja to ale taky porad rikam, ze starost o ditko je mnohdy vic narocnejsi nez pracovni nasazeni. Ted uz to neni tak zhave, je to spis pohoda, ale kdyz byl mimco, tak sem mela co delat, abych se najedla a zasla si na zachod, o spani prvni mesic nemohla byt ani rec. A precejen i ve velkem pracovnim presu si clovek najde tu chvilku na zakladni fyzicke potreby 😉

delfi
21. únor 2011

@sussanah @jasekd jéé holky to jsem ráda že má taky někdo takový "problémy" jako já - těhu + malý dítě. Já teda nebýt práce a manžela tak se asi zhroutim (fyzicky) jinak malej už tak nějak od počátku těhu vycítil že se něco děje a od tý doby se na mě furt lepí a chce nosit, mazlit se apod. co u vás? ad uspávání - malej spí s náma v posteli, resp. ve svý postýlce, ale bez bočnice, takže je to takovej jako balkonek, celou noc se do mě tulí a uspávání musím téměř výhradně já, a to pouze při čtení pohádek a on se se mnou mazlí - celý to zabere podle nálady od 15 do 60 minut, ale to pak většinou usnu dřív 😀 jo a s tím čůráním v půlce uspávání, to nám taky asi 2 měsíce dělal a vždy něco do nočníku vytlačil (dokonce i bobek), ale pak sem mu těsně před spaním řekla, že jestli chce čůrat, tak že teď a pak už to nepůjde, on buď udělal nebo ne, ale při uspávání jsem ho už nedala a hotovo. Oni nás ti naši vyčůránci pěkně pérujou a zkoušej, ale od tý doby už to nedělá.

delfi
21. únor 2011

@sussanah u nás pracujem oba, malej je buď ve školce nebo u babi, ale je fakt že mi pracujem tak 4-6 hodin denně, takže není celej den bez nás. jinak na druhý už si pořizuju vychytávky jako je hacka - kdyby se chtěla furt nosit a špatně usínala, šátek už od narození a hlavně notnou dávku sebevědomí, že u druhýho přece už vím co a jak a nebudu vykulená. Navíc (sice mě hrozně užírá svědomí už teď) malýho budu mít doma jen tak 2-3 dny v týdnu + víkend (podle situace), jinak bych to asi nezvládla - nejsem holt supermatka jako ostatní se 2 malejma dětma. naštěstí si to můžem dovolit takže finance nemusím až tak řešit (jako kvůli tý soukr. školce)
ad práce - naštěstí jsem si to zařídila tak, že teď už moc práce nemám takže do práce chodím odpočívat 😀

sussanah
21. únor 2011

@delfi no on ma 2 polohy na to curani pri uspavani. On to nekdy fakt jenom zkousi, tak mu reknu, ze uz cural a ze se ted bude spat. Nekdy si lehne (jakoze zkusit jsem to musel), ale nekdy zacne vylozene knourat a vyzadovat a fakt je, ze se potom treba hoodne vycura nebo vykaka. Mam ale limit, dam ho na nocnik jen jednou, pak uz ma smulu 🙂
Maly taky asi vi, ze neco se deje. Jakoze nosit nechce, to jsem utla hnedka (docela dost jsme spinila, takze proste mel smulu), ale jakmile si lehnu, tak se po me zacne hned valet a obzvlaste rad po brichu 😠
Ted me napada, ty jsi asi ted v praci, co? 😉

delfi
21. únor 2011

@sussanah jojo v práci, ale za chvilku jdu na gyndu - to víš jinak bych si nemohla vypisovat takový romány kdybych byla doma 😀

sussanah
21. únor 2011

@delfi no to by prave u nas neslo. Zkousela jsem to v tehu nadhodit u sefa, ale v podstate jsem vedela, ze na pul uvazku ta prace delat fakt nejde.. A manzel pracuje vetsinou 9-10h denne + caste sluzebni cesty a kdybych ja do toho delala 8h denne + dojizdeni a nedejboze taky sluzebky, tak uz maleho fakt nevidim vubec a na to je v roce jeste precejen maly. Premysleli jsme, ze bych si nasla nejakou jinou praci na pul uvazku, ale tady je vyber fakt takovy, ze teda abych chodila do prace na 20h tydne s tim, ze v podstate nic nevydelam (slo by to na hlidani), tak to mi za to fakt nestoji 😒 Takze jsme to nakonec zabalili, ja jsem zacala chodit na nemcinu a nasla si praci na doma (doucuju), at alespon prijdu na jine myslenky a je to. Trochu se taky obavam, jak to bude po narozeni dvojky, o to vic, ze tak nejak se bojim, ze mi maleho v 3 letech ani do skolky nevezmou ☹

sussanah
21. únor 2011

@delfi ja jsem ted hrdina, maly mi spi, tak mam mozna jeste takovych 30min volno 😀

delfi
21. únor 2011

@sussanah no u nás to není práce na půl úvazku, ale povahou mého zaměstnání si můžu dovolit fakticky pracovat jen tak "málo" a dostávat jako za plný prac. úvazek - šéfová to neřeší a náklady na sebe si svou prací pokryju a ještě vydělám kanceláři něco navíc takže asi tak. jinak skutečně uznávám, že roční dítě je ještě malý dávat do školky a kdybych to mohla vrátit tak matěje takhle brzo do školky nedám. Jinak se školkou - já ani nepočítám, že by mě malýho vzali do státní, prostě platíme soukromou a zas taková palba to není - cca 8-10.000,- kč měsíčně, což ještě považuju za slušný.

delfi
21. únor 2011

@sussanah to ti přeju, že máš chvíly klidu - jak dlouho a často ti spí? mě jen 1x denně po obědě a to od hodiny do cca 2 hodin

sussanah
21. únor 2011

@delfi do je super cena, to bych taky brala 🙂 Ale to by u nas na vesnici museli nejakou tu soukromou skolku otevrit 🙄 Nejblizsi skolka je 30km v Brne a abych jeste vozila dvjoku sem a tam vyzvedevat maleho, tak to uz by me fakt trefilo... A jak na potvoru, nase slecna na hlidani nema ridicak 😒 Ale jsem rada, ze mame alespon ji. Hodne mi ted pomaha, jak jsem byla nemocna, tak maleho brala kazyd den na prochazky, nekdy i dvakrat, takze maly sevenku vyradil, ja si odpocala a vsichni byli spokojeni 🙂 Takze do tech 3 let to budeme resit timhle obcasnym vencenim no a potom budu doufat, ze se jedno mistecko ve skolce najde..

delfi
21. únor 2011

@sussanah aha tak to je blbý. No my sice bydlíme taky na vesniáci ale pracujem v praze, takže i školka je v praze. Máš pěknej pracovní název "dvojka" 😀 naštěstí manža tohle dojíždění až budu s dvojkou doma zajistí sám. Ale aspoň že máte slečnu na hlídání, ono mnohdy stačí tak 2 hoďky klidu a nemusí to být celý den. a taky hlavně že se malý může pořádně vyřádit - já už to jeho řádění totiž nezvládám a myslím, že asi žádná těhule. Hele musím na tu gyndu tak se měj krásně a zítra snad budu mít v práci zase čas 😉

sussanah
21. únor 2011

@delfi tak tak, jsem rada, za o, jak to je 🙂 Tak se zatim mej 🙂

ameliejulliette
21. únor 2011

@jasekd Díky 😉 No jako nehodily se nám ani rady typu odkrknout v poloze přes ramínko, to nablil za krk nám oběma, tak prostě krkat nedám a je to šikulín šikovný a tak z 40% si odkrkne sám v pauze mezi kojením (většinou na tanečníka kojíme)... Přibírat ale přibírá (až moc... 😀), dnes jsme byli na kontrole a za 14 dní máme nahoře 420g, je to Otesánek a za chvíli nás taky sní...

Jako by ten náš drobek četl vaše rady - dnes se už vícekrát vyčůral a vykakal rozbalený na přebalováku 😉 Ach jo, je to andílek 😀
Děkuju vám moc! Budu se tu dál vzdělávat a občas se na něco otravně zeptám 😉 a snad se někdy taky pochlubím (i když vím, že se to tu nemá 😀 protože se to pak zas zvrhne 😀 )

jasekd
21. únor 2011

@ameliejulliette Pokud ti takhle krasne pribira, tak se zas tim blinkanim nemusis trapit, i kdyz je to hrozna otrava furt prevlikat jeho i sebe. Nas Martinek ze zacatku nabral tak 80 az 100 za 14 dnu, cili to bylo o nervy. Co to je kojeni na tanecnika, to ja ani nevim 😅 No nejsem zadna laktacni poradkyne, nam to moc neslo 😀
@sussanah Taky jsem zacatky prosedela v kresle 😝 No uvidime. Ja si myslim, ze ten reflux jeste neni tak hroznej, teda pokud bych bejvala mela dost mlika a malej pribejval, coz u me asi nehrozi. Ale ceho se bojim a co nastesti nezname, to jsou koliky a prorvane dny i noci, to se nam vyhnulo...

sussanah
21. únor 2011

@ameliejulliette nam taky maly sice zvracel, az to hezke nebylo, ale taky i pribiral. mezi 2. a 4. tydnem pribral 900g, cimz jsme vydesili i doktorku 😀 My jsme teda museli nechat odrihavat, jinak to potom strilel na dalku. Takhle sice to odbrkavani pres rameno obcas skoncilo na zemi pripadne na nasich zadech, ale bylo to lepsi, nez kdyz neodbrkaval. Ale pokud mu to jde samotnemu dobre, tak je to jen fajn 🙂

@jasekd tak doufam, ze se vam to vyhne i nadale 🙂 A co vis, treba nentokrat vam to kojeni pujde mnohem lepe, holcicka bude treba neblinkava a pekne sava a budes kojit, ani nebudes vedet jak 😉