Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

delfi
20. bře 2011

@sussanah já už teda asi 2 týdny dávám malýho občas čůrat ve stoje - přišlo to tak nějak samo, když se mu fakt chtělo tak jsem ho postavila na prkýnko u wc, úplně mu svlíkla tepláky (pozor než se to naučí tak poslední čůrek jde spolehlivě na nohy), opřel se o mě a já mu podržela pindulu. hned čůral a strašně se mu to líbilo. teď už jsme upgradovali , že ho baví venku čůrat na stromečky, ale dost často si počůrá ty kalhoty. musíte je buď úplně sundat, nebo mu vytáhnout jen pindu a kalhoty přidržet - je to fakt věda dokud se neumí sám předklonit či jak to ty chlapy dělaj.... jinak vzdor u nás taky probíhá v plné síle - něco zakážu, nebo jen řeknu že později a on okamžitě začne sebou mlátit, řvát a je k neutišení. zkoušela jsem ho nechat vyřvat - nepomohlo to a po 15 min se dokonce z řevu počural, jediný co zabírá je po marných pokusem k rozumnému utišení,vzít ho do náruče a dát mu dudlík ...... 😖

susuq
21. bře 2011

Ahojte baby, musim sa pochvalit, viem, ze sa to tu neopláca, lebo potom sa vsetko pokazi, ale nevydrzim to... uz mesiac chodime na nocnik, prebehlo to v pohode, akurat tatinko si nemoze zvyknut 😀 no a najprv som mu zacala znakovat cikanie, ten klasicky znak, ale mal ma uplne na haku, ani mi nepozeral na ruky. Na nocnicku ale mame krasnu kacicku, taku nalepku a ta sa mu hned od zaciatku strasne pacila, sa tam k nej naklanal a strasne sa znej tesil. Boli sme na kurze znakovania, tak uz mu trosku znakujeme zvieratka a tak. No a raz na mna 5 minut hulakal, ze chce kakat a ja nic, tak zrazu zacal znakovat kacicku. Ked som mu povedala "kacicka" chces cikat? tak cely stastny este intenzivnejsie zacal znakovat kacicku. Dala som ho na nocnik a cikal aj kakal a odvtedy znakuje kacicku ked potrebuje na WC (nie vzdy, samozrejme). Skoro som odpadla.... 7,5 mesacny špunt... tak a je to vonku, idem čakať na nehody :-/

sussanah
21. bře 2011

@delfi no uz to tky vidim, ze to bude docela zabava, to zas bude pocuranych kalhot 😀 Asi to fakt necham na manzelovi, at mu ukaze, jak to delaji spravni chlapi 🙂
Jinak k tomu uklidnovani u vzdoru, u nas teda zabira si ho chvilku nevsimat, at se vyvzteka a asi po 5min delat jako ze nic a zaujmout ho nejakou oblibenou cinnosti. To zabere ve vetsine pripadu. Obcas teda si potrebuje vyplakat tu frustraci u me na rameni, ale to je spis vyjimka. Ale je to teda nekdy o hubu 😖

opica
21. bře 2011

tak a uz sme uplne bez plienky okrem noci, to sa este sem-tam pocika. aj v skolke uplne super. posledny tyzden 0 plienok, 1 nehoda (ta v skolke, ked ucitelka dvala spat deti a G nemal komu povedat, ze chce ist cikat). ja sa tak strasne vytesujem 😀

@sussanah moj muz dnes skusal dat G cikat vonku postojacky a dieta tlacilo a nic...podla mna to nechape alebo co, ze ked doteraz cikal posediacky, preco zrazu 😉

sussanah
22. bře 2011

@opica ja si prave myslim, ze az uvidi tatu taky curat vestoje, ze to mozna pujde. Proste priklady tahnou 😀

delfi
23. bře 2011

@opica @sussanah nám taky pomohlo, když čůral při sprchování po plavču - to taky ve stoje, ale spíš tím, že to po tom plavání nevydržel na nočník a já mu řekla že může čůrat. tak si zvykl, že čůrat už jde i ve stoje, ale taky to byl několikatýdení boj.....jako že spousty neúspěšných pokusů a pak se vyčůral do nočníku. ale pak viděl i tatku ve stoje a postupně se to zlomilo.

luvie
23. bře 2011

@delfi
@opica
@sussanah Holky, už máte kluky bez plenky i v noci? Mám takový nejasný pocit, že my jsme na dost dobré cestě, i noci jsou převážně suché, ale přes noc se zatím tak nějak "bojím" tu plenku nedat... Jak jste to řešily? Prostě přestaly jako ve dne? Díky

delfi
23. bře 2011

@luvie my ještě máme plenku na každé spaní a v noci (teda spíš asi k ránu) se vždy počůrá - na nočník nedávám, čůrá v polospánku, při denním spánku se doma taky dost často počůrá. zatím to neřeším...

sussanah
24. bře 2011

@luvie na denni spanek plinku nemame od te doby, co ji nema pres den. Obcas se stala nehoda, ale ted uz dlouho ne. Na noc davam jen na zacatek noci cca do pulnoci. To se vetsinou probudi a vycura nebo ho dam vycurat sama nebo jen sundam mokrou plinku. Do rana uz potom vydrzi necurat uplne v pohode, takze od pulnoci je bez pliny. Vyjimecne se stane, ze chce dat vycurat i potom nad ranem, ale to uz dlouho nebylo. Cekame az bude tepleji, ze mu sundame tu plinu uplne (jeste spi ve vaku a ten mam jen jeden), ted se pocura tak 1-2x do tydne.

lumarque
24. bře 2011

@susuq oooooooo to je teda sikovny. Moj maly zatial nic neukazuje, ale zase som ho to ani nijako extra neucila. Ako si mu ukazovala ten znak nocnicku? Ja si to neviem predstavit, lebo zatial staôle chodi pisat v naruci do "maxi cinaku" a z klasickeho mi zdrha 😒
@delfi
chodite uz aj vonku cikat? Ja este váham, bojim sa, ci este neni zima.

luvie
24. bře 2011

@delfi
@sussanah Díky holky za odpověď. Kačka je přes den v podstatě bez plenky, občas jí ji dám, když vím, že nebudu mít čas se jí věnovat a sledovat, jestli si řekne, zrovna dnes ji měla, když jsem učila a pokakala se... 🙂 Na spaní přes den jí ji nedávám, ale je fakt, že jak se vzbudí, hned mě volá a vydrží, než roztáhneme závěsy, mrknem co je k obědu a sundám jí oblečení. Taky spí na zemi - usíná mi u prsa, tak ať pak můžu vyklouznout... 🙂 Takže i když se počůrá, schytá to jen koberec. Už ji beru bez plenky i ven, nosím teda náhr. oblečení, někdy jí dám i plenku, když třeba moc fouká, ale včera vydržela 2 h. v suchu. Noci jsou nepředvídatelné, nechci ji moc budit, budí se někdy i 5x za noc, ale v podstatě se chce jen přitulit. Večer ji dám do její postýlky, spí někdy do 10, někdy i přes půlnoc, a pak jde k nám. Často vydrží nečůrat až tak do 6, kdy už se budí doopravdy, to pak buď chce jít na nočník, nebo se tulíme, ale to vezme za své plenka, úplně durch... Někdy se počůrá i při prvním probuzení, ale to často ve chvíli, kdy se před spaním vyčůrá míň nebo vůbec. V postýlce má nepromokavou podložku, ale do velké postele bych musela koupit podložku asi tak 2x2 metry, proscestuje všechny kouty, ve chvíli, kdy se počůrá, je postel durch (prostěradlo, chrániče i matrace, obvykle vše dvakrát, když spí zrovna uprostřed.) Nevadilo by mi to, ale převlékat min. jednou týdně postel, umím si najít i lepší zábavu 😀
Tak možná ještě vydržím s plenkama jako Delfi, i když je to otrava... 😀

luty
24. bře 2011

@opica
@susuq
@delfi
@luvie Juuuu, no vy jste sikovni 🙂 Mooooc Vam to preju!!! A temer zavistive slintam 😀 😀 😀 Jarecek mi totiz uspesne pokracuje v bojkotovani. Kakani chytame v posledni dobe vsechno (po ATB to bylo i 7x denne a celkem jsem chytala), curani po probuzeni, obcas po kojeni, po vyndani ze satku, po jidle + vetsinou 1x denne proste nejak poznam, ze chce. Ale signalizovani zapomnel (resp. to jeho natvrdla matka nepozna 😕 ). Uz jsem ho zkousela nechat jen v cc bez svrchnaku, takze jednoduse a rychle poznam, kdy to pusti. Nicmeme porad jsem nevysledovala zadnou souvislost mezi jeho chovanim (signaly) a curanim... Paradox je, ze jsme byvali casto na jedne plince, kdyz byl malinky a cural co 10-15min. Ted to udrzi hodinku, nekdy i dve a nejde nam to. Nicmene jsem rada aspon za to kakani🙂

zlilly
25. bře 2011

ja mam pocit, ze si ze me malej dela srandu. kaka zasadne nadvakrat, prvni pulku do hrnecku, druhou si schova do plinky nebo na prebalovak. a ja vim, ze bude kakat, ale on ne a ne a ne, az kdyz ho sundam. ach jo. vubec je toho tad na nej nejak moc.

jasekd
25. bře 2011

@zlilly Ahoj, ja nevim, je plne kojenej nebo jste na UM? Mne to delal jeden cas Martin, kdyz mel zacpu. Proste se horko tezko odspuntoval a uz netlacil, az pak pri hrani na brisku, kdyz to trochu rozhejbal, tak bud jsme to chytli na druhej pokus nebo to skoncilo v pline taky. Kdyz zacpu nema, tak to nedela. Tu zacpu mel po Nutrilonu AR a ze zacatku prikrmu asi po mrkvi.

vlastecka
26. bře 2011

Ahoj, děkuji Luvii za cenné rady. Když si tak pročítám Vaše zkušenosti, tak Vás všechny moc obdivuji v tom, jak jste pokročily a jak to s dětmi zvládáte. Už se těším na miminko (jsem teď ve 38. týdnu) a hlavně na to, jak to u nás bude asi vypadat 🙂

luty
26. bře 2011

@vlastecka Ahoj a vitej tady! Preju klidne posledni dny ci tydny pred porodem a krasny, pohodovy porod! Je to skvele, ze jsi tak pripravena, uz mas vsechno nacteno apod🙂 Ja jsem v 38.tydnu jeste stehovala, uklizela, posledni veci pro prcka jsem dosila, vyprala a vyzehlila asi 4h pred tim nez jsme vyrazili do porodnice 😉
Knizka je fajn, pridala mi optimismus a silu to zkusit. Ale je mozne, ze vsechno nebude tak ruzove a jednoznacne, jak p.Bauerova popisuje. Moje rada je:neres to!!! Tes se z kazdeho chyceneho curani a kakani, prcek urcite oceni hyckanou dupku🙂 Doufam, ze budes mit klidne sestinedeli a tudiz i energii na bezplenkovani. Ja jsem zacala az ve 2,5mesicich a slo to🙂 Ze zacatku si uzivej miminka, bude chcili trvat nez se szijete spolu. No a pokud budes mit jeste cas a chut, tak zkus vysledovat, kdy bude syn curat, behem zurani mu rikat nejake heslo (dobre si rozmysli, co to bude - treba psssss bude lepsi pro tiseni a uklidnovani, tak to miminko neplete). Pak to zkus po kojeni, po probuzeni - staco ho dat nad umyvadlo, nad nocnik, misku a rict heslo. Prcek casem pochopi a vypestuje si reflex🙂
Vic budes resit za behu 😀 😀 😀
Jeste jednou "tfuj, tfuj, tfuj, tfuj" a dej vedet, az bude maly na svete🙂

luty
26. bře 2011

Omlouvam se za preklepy 😝

luty
26. bře 2011

@zlilly Ahoj, ja asi neporadim nic konkretniho - u nas pomohlo cekat, ze to casem prejde🙂
J. cural a kakal behem jidla nekolikrat. Chodivali jsme na nocnik i 3-4x behem jidla, trochu se vykakal, vedela jsem, ze jeste chce, ale dale se vzpouzel. Uz jsem mela bolala zada, jak jsem se ho snazila zkrotit nad tim nocnikem, casto si rozmazal vsechny zbytky jidla z pusinky do celem tele. I tak sla vetsinou polovina do plinky behem jidla (casto minutu po tom, co jsme se vratili z koupelny). Pak v te spinave pline nechtel jist, takze jsem sli zpatky a tak porad dokola 😅 Po nekolika tydnech to preslo. Chodime jednou behem obeda, svacinku a veceri uz dame bez pauzy a vykaka se a vycura vzdycky po jidle. Takze "vydrzat"!!! 😉

luty
26. bře 2011

Holky, po case procitam poslednich par stranek. Nektera z vas tady psala, ze ji 7mesicni sikulka znakuje curani. Jaky znak pouzivate a jak to praktikujete? Kdy jej ukazujete? Behem curani (nevim, jak bych to udelala, jeste porad J. drzim nad nocnikem), nez jdete do koupelny, nez sundavate obleceni..??? Ucim J. snakovat uz asi mesic a pul a zatim ma z toho akorat desnou bzundu 😀 Myslim, ze nektere znaky chape (mlicko), ale sam krome "papa" neukaze jeste nic.

luvie
26. bře 2011

@luty K mi začala občasně "říkat" až před nedávnem, tak 3 týdny zpátky. často to vychytám já, když vím, že se jí chce, nebo si řekne že nechce. 🙂
Ale když nemá plenku a cvrkne si, spolehlivě okamžitě přiběhne a "stěžuje si" i to beru jako super úspěch, protože ještě před nedávnem jí nijak nevadilo sedět v mokré plence...

luvie
26. bře 2011

@vlastecka jestli budou cenné, to teprve uvidíš 🙂 hodně zdaru a trpělivosti a síly.

luty
26. bře 2011

@luvie Hm, koukam, ze Kacenka je o par mesicu starsi. Asi chci po tom mem drobeckovi moc, ze? 🙂 Dneska jsme meli jakymsi zazrakem nejuspesnejsi den za posledni asi 2 mesice. Nedelam siiluze, ze to bude ve stejnem stylu pokracovat 😒 Cural hodne casto (tak co pul hodinky po cel den), ale cca pulku jsem chytila. Z peti kakani sel jeden bobek do plinky. Takze mi zase "odtrnulo" a vymyslim blbiny (jako ze by mohl Jarinek zacit znakovat curani) 😎
Jak si Kacka "rika"?

jitka_
27. bře 2011

Ahoj, tak u nás teda absolutně žádné zlepšení. Navíc malá ode mě chytla v neděli střevní chřipku, tak se s tím trápíme už týden. Ty její průjmy byly teda děsné, kolikrát byla durch i s tepláčkama, bodýčkem a ponožkama!! Museli jsme koupit jednorázovky, protože tohle prát bych teda nechtěla. Ve čtvrtek se nám zase vrátilo zvracení, ale dneska už dobrý, tak snad už to vydrží! Malá hrozně zhubla a kdyby to chytla zase, tak už musíme do nemocnice. Má už 10,5 měsíce a s odplenkováním to nevidím vůbec růžově. Nezavolá si vůbec na nic, pokaká se i v jídelní židličce a já to ani nepoznám. V postýlce kaká ve stoje, tak to ještě někdy poznám, ale jinak hrůza. Na nočníčku už ani nechce sedět, začne řvát a nad číňákem se kroutí a řve taky. Pak ji nemůžu zabalit do plíny, jak se mrská, tak začne řvát taky. Nevím nevím, jak dlouho to vydržím, jestli se na tu bezplenkovku nevykašlu, je to fakt děs. 😢

zlilly
27. bře 2011

@jasekd Honzik je furt plne kojenej, a má spis prujem, než co jinýho 😒 takže asi začneme přikrmovat mrkvičkou, i doktorka rikala, že by se mu to po mrkvi mělo spravit. no uvidime.
@luty já to pořád přičítám spíš tomu průjmu a bolavým zubům. rostou mu horní jedničky, obě naráz a je z toho chudáček celej zmatenej. až tak hrozně moc, že úplně přestal dělat věci, který už uměl. suvereně se otáčel z bříška na záda a za poslední týden to ani jednou neudělal, na bříšku se pokaždý rozčílí, plače, ale otočit se ho nenapadne. a já su s něho taky nervozní, vidím jak ho to trápí, navíc mě řekla instruktorka v plavání, že by toho mohl na bříšku umět i víc, tak su nervozní jestli se ještě špatně nevyvíjí, natož pak kakání. ach jo. vůbec mám pocit, že mu poslední týden vůbec nerozumím. 😢 ale to sem nepatří.

jasekd
27. bře 2011

@zlilly Prosim te, nenech se tim zatim vystresovat, co ti rika instruktorka plavani 😅 Co by jako mel umet a neumi? Nas Martin se na zada neotaci prakticky vubec ani ted, sice to umi, ale mam pocit, ze nema potrebu to delat, udela to jen ze vzteku nebo kdyz je unavenej. Jinak ja mam opozdene dite, co se tyka motoriky, i jsem to resila tady s nekym, taky z toho mam nervy, nase Dr. uz nas poslala i k neurologovi, dostali jsme okamzite protekcni termin, jednak uzto u nas vypada vazne, jednak jsem z doktor. rodiny a jednak budu co nevidet rodit, proste nabehla jsem tam hned z rocni kontroly a zaver, malej je o 3 mesice motoricky opozdenej, coz zni sice hrozne, ale nema zadnou hypotonii, reflexy v poradku, takze pokracujeme v motivaci, doktor nas zatim neposlal ani na rehabilitaci, a to je rehabilitace v tom centru, kde jsme byli a on je tusim majitel, on dela hodne postizene deti, tak mu verim, ze se zatim nemusime bat, na kontrolu jdem v cervenci. Martin ma jeste ty nemocne ledviny a reknu ti, ze ty reci okoli o tom, jak je opozdenej, co uz jine deti umi a jak to, ze on ne, me stresuji vic nez cely ty ledviny a hrozici operace ☹ Je to tlak a mas pak i pocit, ze neco delas spatne, zanedbavas... Ja na plavani nechodim, kvuli tem ledvinam nesmime, ale jak to tak posloucham, ani bych asi nemela nervy chodit, protoze nejsi zdaleka prvni, komu tam tohle rikali, protoze dite bylo proti ostatnim malinko "opozdene"... Drzim palce, at jsou to jen zoubky a blba nalada a jestli se ti chce, napis prosim, co presne vam ta cvicitelka rekla. Zajimalo by me i, jakou maji kvalifikaci, jsou to nejake rehabilitacni pracovnice? Diky.

opica
28. bře 2011

@luvie sice neskoro, ale predsa ;) u nas tiez v noci este plienka, rano na 50% sucha, takze zatial neriskujem. davam mu ju sice aj na poobednajsie spanie, ale to raz za par dni vyhodim suchu, ale uz v podstate nepouzitelnu 😀 . ani v skolke sa nepocika. oni mu davaju plienku aj ked ide von, ja nie. uz ho davam cikat aj von,ale vcera som zas nestiahla dobre gate, takze vsetko slo do oblecenia, cize sprinty domov 😉

a cez vikend som s BKM mala super zazitok. boli sme na vylete, pekne vonku cikal, v aute uz standardne bez plienky, isli sme na obed a to standardne potom zalomi, ale kedze nechcel tam ist na zachod, tak som mu dala plienky, kedze v polospanku v noci sa stane. si predstavte, ze dieta vydrzalo hodinu cestou domov, aby mohol ist na zachod, ani nezaspal, necvrkol si, nic, som skoro odpadla. konecne mam pocit, ze naozaj dozrel. len som zvedava, kolko to bude potom trvat tomu druhemu spuntovi 😉 ale kazdopadne je gregor vsade za hviezdu, ze v necelych 21 mesiacoch je bez plienky, hoci tu su kocky s detmi, ktore nemaju plienku ovela dlhsie, i tak som hrda 😎

lumarque
28. bře 2011

@jitka_
ahoj jitka u nas to iste. priserny bojkot, zacalo to kakanim...teraz uz aj s piskanim.. to sa ni neda nazvat bezplienkovanie 😖 a uz to zacinalo vyzarat celkom slubne. tak drzim palce nech sa to zlepsi

jitka_
28. bře 2011

@lumarque Máš stejně staré mimi, takže ten bojkot vážně přijde v tomto věku. U nás už to taky vypadalo skvěle, do tří týdnů do devíti měsíců jsme měli v kakání pouze čtyři nehody, jen pár počuraných plínek za den, prala jsem co tři dny a najednou každý den se pokaká a úplně přestala volat, a to si už volala "aaaa", že se jí chce kakat. Pořád jsem si říkala, že si za to můžu sama, že jsem si ráno zdřímla, tak to malá nevydržela a pokakala se. Jenže dnes jsem ji budila, jak je ten posunutý čas, tak jsme vlastně vstávali dřív, jeli jsme do města, a ona už byla pokakaná! Tak nechápu, kdy to jako udělala, jestli k ránu ve spánku ?? Snažím se, co to jde, když se jí chce čurat, tak se vyčurá do nočníčku, ale musím ji fakt hlídat, vůbec žádná komunikace nefunguje, pokud to nevychytám, tak se počurá nebo pokaká. Takže je to úplně na mně, i když normálně spolu komunikujeme, hrajeme si a tak, tak v tomhle je komunikace nula. Při nejhorším koupím větší plíny a budeme v plínách ještě ve dvou letech, jako ostatní děti 😒

lumarque
28. bře 2011

@jitka_
ved aj ja som i vsimla, ze su rovnako stari...a maju aj podobne bojkoty. My sme sa tiez uz v svetlych chvilkach dostali do levelu 1 pracka za tri dni (podla si porovnavam uspesnost 😉, ale teraz sa maly asi rozhodol, ze nocnik je pre luserov...najlepsie na tom je, ze mame zrovna pokazenu pracku a vsetko musim nosit prat k mame. Ten si teda ie vybrat obdobie vzdoru 😀
co sa nasej komunikacie tyka je to tiez slabota, vie si dat dolu mokru plienku aebo si na nu pobucha..akoze : mnamka treba vymenit, ale aj na to musi mat naladu.
Kakava v ohradke alebo v najvzdialenejsom kute bytu, takze zhruba viem, kedy nieco urobi, ale nechce ist na nocnik ani za svet.... no co uz .
my mame jednovelkostne plienky do 15 kg, tak nam este mozu dlllho dlho sluzit 😀

jitka_
28. bře 2011

@lumarque Tak to je lepší než naše malá, ta se vykaká do plíny klidně i v jídelní židličce přede mnou. A na plínku si teda neplácá, že je potřeba vyměnit. Už dávno jsem chtěla zkusit znakování, ale nezkusila jsem, protože jsem nějak nevěděla, jak začít. Protože bych jí třeba znakovala na nočník a ono se jí nebude chtít a bude se vzpouzet, tak mi to přišlo, že to u nás nemá smysl, když nikdy nevím, jestli se vyčurá nebo ne. Od včerejška ale říkám aaaaaa, když se mi podaří ji odchytnout a kaká do nočníčku a na čurání jí pořád říkám ssssss. Tak uvidím, jestli to bude mít vůbec nějaký efekt. Já jsem koupila čtvercové pleny a dávám jí je narovno a vícevrstvé malou velikost, tak ty jí budou za chvíli malé.