Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jaan
22. říj 2009

U nás je to tak, že když spí klidně, čurá jen před kojením - 2x až 3x za noc. Když spí neklidně, čurá každou chvilku a ani to nepoznám, včera nad ránem už jsem vyměkla a tu jednorázovku mu dala. Se stravou nevím.

mouse
24. říj 2009

Ahojte,
u nas su noci v pohode, 2-3 krat sa pyta cikat, niekedy castejsie. Ale cez den je to horsie, kaka do plienky, cika vacsinou tiez len do plienky... A to medzi 8-11mes. bol uz takmer uplne bez plienok, nehody sa stavali len vynimocne. Co je zvlastne, ked sme vonku, alebo na navsteve, pyta sa a chodime cikat na wc alebo vonku do travy. Doma uplny bojkot. Cca pred mesiacom sme sa stahovali, mozno to bude aj tym, neviem...
Martinahor, asi to je aj stravou, ale co konkretne, musis odsledovat. Moze to byt psenica, mliecne vyrobky..

delfi
27. říj 2009

tak u nás v noci naštěstí čůrá jen po kojení (2-3 za noc) a dost často po posledním večerním kojení (pak následuje dlouhej 4-7 hodin spánek) čůrat nechce a fakt vydrží až do dalšího kojení, takže třeba nečůrá 8 hodin. pak je to ale teda fakt nálož.
mouse: tos mě teda nepotěšila, že ačkoli jsou plenky téměř odbourány může to začít tak moc bojkotovat 😒
jinak hrdě hlásím, že pokud jsme doma tak máme přes den včetně noci tak 1-2 čůrání do plínky jinak vše do nočníku. venku jsme to teda ještě nevychytali, ale za to můžu já, protože se třeba probudí v autosedačce a to má prostě smůlu a nebo venku ve městě to prostě teď v zimě ho těžko dám hned čůrat...

mouse
6. lis 2009

Delfi u nas prvy bojkot zacal asi v 5mes., ale to nebolo take zle, len sme prestali pouzivat cinsky nocnik. Vymenili sme ho za vanu a umyvadlo. Potom v 8mes. zacal chodit sam na velky nocnik, to trvalo asi 3 mesiace. No a potom sme sa prestahovali a sup do plienok, lebo na nocnik nechce ani za svet, do vane cika len v noci, obcas sa vypyta na velke WC. Kamaratka ma ale rovnako staru dcerku a ziaden bojkot nemali, mala nosi plienky uz len von. (nas syn naopak von chodi bez plienky)

delfi
8. lis 2009

mouse: to je fakt zajímavý, jsem zvědavá co my budem dělat až mu bude číňák malej (což bude každým týdnem)...co vany nebo wc se mi chodit nechce, v koupelně je chladnějš, nemám ho kam položit a hlavně ho nevydržim tak dlouho dobře držet (někdy kadí třeba i 10 min)....no doufám že seženu nějakou větší nádobku...
tak jsem zažila první "bojkot" ale to byl nemocnej, takže do nočníku ani za boha, jen do plínky, ale už je to zase dobrý. no snad se vám to brzo upraví a malej bude bez plínky i doma.

erinka83
9. lis 2009

Holky, jak jste u miminek začínaly? Já se zatím snažím jen u přebalování podržet a říkám čččččč, párkrát se takhle vyčurala i vykakala, ale někdy se vzpouzí, tak ji položím a ona se vyčurá (vykaká) třeba za minutu.... Jinak se mi nedaří moc odsledovat ty signály, někdy sebou pěkně mele, a než se teda rozhodnu, jestli to zkusíme, tak se pokaká 🙂 Takže se asi hlavně nesmím bát🙂 Ale nevím, co dělat, když se takhle mele ze spaní, není pořádně probuzená, to se mi ji nechce vysvlékat z plíny...

mouse
9. lis 2009

Erinka zacinali sme podobne ako pises. Na zaciatku - prvy tyzden, dva som ho len rozbalila nad prebalovacou podlozkou a tam sa vykakal, vycikal. Potom kym dorazil cinsky nocnik som ho davala cikat aj kakat nad umyvadlo. Pri kakani som akoby tlacila s nim. Kakanie vzdy daval jasne najavo a to sme stihali stopercentne. Cikanie som sa naucila casovat. V byte sme mali dost teplo, tak som syna nechavala casto naheho bez plienok, aj spaval bez plienok. No a v satke som ho nosila len bez plienok, aj v zime vonku. Nosila som ho pod mojim oblecenim, tak mu bolo vzdy teplucko a s cikanim si pockal az na navrat domov, teda vacsinou 😵 . Co sa tyka spinkania, na zaciatku som to neriesila a nebudila som ho ked bol obleceny, ked spinkal nahy, tak vtedy som ho davala cikat. Neskor sa zacal budit ked mu bolo treba cikat, najskor mi to nedochadzalo, tak sa s placom pocikal a znovu zaspinkal az ked som ho prebalila. Tak som ho vzdy ked sa zacal prehadzovat vyzliekla a dala vycikat do lavora vedla postele. Zo zaciatku sa totiz vzpieral, ked som s nim chcela ist do kupelne. Teraz chodime v noci cikat do kupelne. Plienky v noci nema.

erinka83
10. lis 2009

Přes den ji mám jen v čč na snapku, takže když šáhnu, vím, jestli je nebo není počůraná, asi to bude chtít jeden den fakt poctivě sledovat ty signály....

radushka
10. lis 2009

Holky mě teda ještě zajímá ta praktická stránka.Když miminko kaká, tak je většinou ta stolička řídká ne? (teda já jsem prý s tímhle problémy absolutně neměla, takže chápu, že to není pravidlem 😉)Pak ho umyjete pod vodou a obsah spláchnete do toho umyvadla nebo jak 😕?

erinka83
10. lis 2009

tak já v umyvadle přepírám i pokaděný plíny, tak mi to nepřijde🙂

delfi
10. lis 2009

erinka: já jsem začínala jako ty s tím, že jsem v té době ještě převážně měla papírovky, takže jsem tak nějak odsledovala, že chce čůrat po kojení. nejdřív jsem tedy opravdu dávala čůrat jen po kojení protože jindy jsem žádný signály neviděla (asi ani nebyly, bo on byl dost plačtivej celkově). no a postupem času systémem pokus/omyl jsem se propracovala k částečnýmu časování a částečnejm signálům. ale až kolem 3 měsíce se to opravdu začalo stávat bezplenkovou metodou a dožaduje se dost vehementně. takže na nic nespěchej. a na noc mu ještě doteď dávám papírovku (i když teď už ani v noci není většinou mokrá plína), aby náhodou nebyl v mokrým a dávat ho v noci na nočník jsem začala až mezi 2-3 měsícem vždy po kojení, do tý doby jsem ho jen přebalovala.
radushka: no já používám číňák, takže ho pak vynáším do wc a myju mu zadeček nastříhaným perlanem (zdravotnické potřeby) namočeným ve vodě nebo ve vodě s olejíčkem.

radushka
11. lis 2009

🙂 tak děkuju za rady 🙂 Právě čtu knížku Bez plenky a jsem úplně nadšená, tak snad mi to odhodlání vydrží i po porodu 😀

ludmilabb
18. lis 2009

ahojte chcem sa opytat, davam malu hned rano a potom po kazdom spani na lavorik. Vzdy sa jej podari vykakat obcas aj vycikat, u nas je to o casovani ale aj o tom ze ked ju podrzim nad lavorikom, v podstate jej drzim nozicky a ona si tlaci nimi brusko a tym tlaci....cize vyvolam v nej "pocit, ze jej treba" myslite si, ze si moze zvyknut na to, ze jej pri kakani v podstate pomaham tou polohou???

ikke
18. lis 2009

batulka • Dnes o 10:57
Ahoj,
právě jsem dočetla knížku o bezplenkové komunikační metodě a moc mě to zaujalo. Koukala jsem, že už se to tu v diskuzích probíralo, ale nenašla jsem nic z poslední doby. Najde se tu maminka, která by si o tom chtěla popovídat?
Moc by mě zajímaly vaše zkušenosti. Já mám čtrnáctiměsíčního syna, kterého právě celkem úspěšně učím na nočník, a do konce listopadu se nám narodí další mimi. S tím bych právě ráda začala co nejdřív, ale trochu mě děsí ta kombinace učení dvou prcků zároveň a k tomu ta spousta další práce kolem...
Jaké jsou vaše zkušenosti? Odkdy a s jakým úspěchem jste učily vaše bezplenkáče?

batulka
18. lis 2009

Ikke, díky za navedení na tuhle stránku. Už jsem tu byla, ale když jsem viděla, že diskuze začala loni, myslela jsem si, že sem už nejspíš nikdo nepíše. Jsem tu úplně nová, tak mě nenapadlo podívat se na poslední stránku...

ludmilabb
19. lis 2009

asi sem nik nechodi kto bezplienkuje uz dlhsie 😖

erinka83
19. lis 2009

delfi, co je ten perlan a kolik to tak stojí?

Jinak u nás je to teďka tak, že dávám čůrat po kojení, v noci hned, ve dne když na ni vidím, počkám, až si "řekne". Ale třeba dopoledne úspěšnost nic moc, vyčůráme a za chvíli je třeba počůraná🙂 Buď to přehlídnu, nebo jsem pryč, ale je to tím, že je dopoledne hodně učůraná a tak plínu během 2 hodin měním třeba 4x... celkem se nám daří chytat kakání, ale každý den je to jiné... Ale tak se mi zdá, že si na to zvyká, že jakoby čeká, jestli ji nad tím nočníčkem podržím... Ale v noci to absolutně nedávám, kromě toho po kojení...Já prostě spím a její kňourání se snažím nevnímat dokud nebrečí 😅 Hrozně ráda spím, nemůžu si pomoct 😔

ludmilabb
19. lis 2009

erinka mas krasnu derku ako si spokojna s vrchnakmi Thirsthies?

erinka83
19. lis 2009

No abych se přiznala, používám jen IV organic, ty se mi líbí nejvíc... mám problém do Thiersties plíny narvat a pak je mi prostě IV sympatičtější 🙂

marta.k
20. lis 2009

ludmilabb ja osobne si myslim, ze zvyknout si na kakani v klubicku tom zmyslu ze by se ji jinak kakalo hur se podle mne neda. aspon kdyz to vezmu podle malyho,kdyby byl "zavisly" na teto poloze,tak by se asi uz projevili nejake potize kdyz kaka "normalne" protoze jsme napr. zrovna dlouho venku a je zima ho davat na cinak 😀

ludmilabb
20. lis 2009

erinka aj ja mam IV organic a su prijemnejsie, tensie a okolo noziciek jemnejsie

marta.k samozrejme aj mne kaka aj do plienky ako dnes, rano sa mi pekne do lavorika a potom aj tak este potrebovala kakat....ja jej zatial pri tom nevydavam ziadny zvuk, ked som skusila tak sa ku mne otacala, rozrusovalo ju to

martinahor
20. lis 2009

Ahojte,
tak u nás střídavě oblačno. Přes noc někdy i 3x skrz na skrz, někdy uplně suchá, vždy se před tím vzbudí a dá vědět. Asi to bude mou stravou, ale jsem nějak líná to odpozorovat.
Mám dotaz, když 100% vím, že se jí chce čůrat, podržím ji, hrozný řev, když chvíli vydržím, vyčůrá se (ale asi má i dost hlad). Jak to děláte vy, když pláče, počkáte chvíli nebo dáváte hned pryč? Nechci ji způsobit nějaké trauma... 😖

neurologia
20. lis 2009

ahojte
aj my skusame BKM....celkom sa nam dari kaku zachytime ale ciku sa nam podarilo zatial len nahodne parkrat....inak nam mala nad zachodom niez niekedy zaplace ale u nej to je skor z tolkeho jej snazenia ze tlaci ....

martinahor ty ju davas na wc pred papanim? nam nikdy nic pred papanim nevykakala ale po papani je toho cela kopa

erinka83
20. lis 2009

martina, to že mi pláče a pak se vyčurá, řeším taky 😒 KDyž neřve dlouho a zklidní se, tak vydržím, když se ještě hodně vzpouzí, pokládám zpátky...ale právě si říkám, proč brečí, když se pak přece jen vyčurá....Dávám čůrat po kojení a když sebou mele....

anda123
20. lis 2009

Ahojte maminy, chcem poprosit o radu, kde sa da kupit cinsky nocnik? Chcem s druhym babom realizovat bezplienkovu metodu, len neviem, kde sa k nemu prepracovat. Dakujem 🙂

anda123
21. lis 2009

Erinka dakujem 🙂 Vecer sa mi tuto stranku podarilo najst. A super je, ze mokoshop dodava za rozumne ceny aj na SK. Len ja som videla aj taky s vacsimi hranami, vyzera ako cilinder (klobuk). Ten sa mi pozdaval tak viac.

martinahor
21. lis 2009

neurologia: přes den mi spí hlavně v šátku, vydrží i 3-4hod suchá, takže když se vzbudí, dem nejdřív nad vanu a pak teprv kojit, vyčůrá se, trošku si někdy ukákne, ale to hlavní kakání si taky nechá až po kojení, někdy tlačí až 20 min, doufám, že se to časem zrychlí až bude těžší🙂.
To plakání je hlavně v noci, čůrá před kojením, páč pak u kojení obě usínáme, chodíme až do koupelny, mám sice číňák, ale nějak mi to s ním nejde (většinou ho vyleju na koberec nebo do postele 😒 ). Možná ji ty minitůry někdy obtěžují. Nejlepší by bylo asi kojit a u toho čůrat, ale to nějak taky nezvládáme ☹ .
Jinak nás musím pochválit (hlavně teda Barboru), že většinu čůrání chytáme, kakání všechny (kromě těch prdů, které zasebou taky cosi nechávají 😉, jen asi poslední týden, když ji mám na klíně a děláme blbiny, tak mě klidně počůrá ani nevím jak. A já myslela, že se na mámu nečůrá 🙂(podle knížky Bez plenky).
Jejda, to je román, omlouvám se.

delfi
21. lis 2009

martina + erinka: tak mě taky dřív na nočníku někdy řval a pak se vyčůral, teď už je to míň. řešila jsem to dudlíkem - narvat do pusy, pak se uklidnil a vyčůral. teď to dělám jak kdy - někdy když se po dlouhý době probudí tak vím že má hlad i chce čůrat, ale pokud se mi na nočníku začne rozčilovat tak ho radši sundám a nakojím (občas i bez plíny - pravda cca 3x mě už při kojení počůral) a pak dám čůrat znovu. většinou pokud má plínu tak v pohodě vydrží suchej než ho dám. a v noci to dělám tak, že nakojím, odříhnu a pak dám vyčůrat. když jsem občas změnila pořadí tak se mi nevyčůral ani náhodou, prostě chtěl nejdřív jíst.
anda: na www.branakdetem.cz maj i ten co říkáš - klasický čínský nočník, měli by ho mít i na mokoshopu. já ho mám, ale upozorňuju, že pokud budeš mít chlapečka tak ten klasický číňák (klobouk) je dost úzký a já mám věčně počůranou nohu a teď občas i zem, protože je už na něj asi velkej. zase jeho výhoda je, že na zadečku neřeže, protože na něm mimčo vlastně "sedí" sice ho držíš pod stehýnkama v klubíčku, ale ruce máš položený na tom nočníku. ale zase stojí pár kaček, takže na malý mimi můžeš mít tenhle a pak koupit nějaký větší 😉

erinka83
21. lis 2009

Delfi a ten perlan? Kolik to stojí? Je to jemné na zadeček?
V noci je počůraná dycky, protože já prostě kňourání ignoruju ☹ Pořádně se vzbudím až po delší době, takže to fakt nechytáme, ale nakojím, odříhnem a dám před přebalením vyčůrat a to vždycky něco do nočníčku pustí...
Já ale kolikrát nepoznám, jestli už je hotovo🙂 Vykaká se, vyčůrá, pak ji položím a za chviličku třeba ještě něco ukákne...tak nevím, jak dlouho ji tam držet...nebo se jen vykaká, pak se začne vzpouzet, tak ji položím a ona se teda vyčurá 🙂 na přebalovák 🙂 Ale tak jsem zatím ráda aspoň za to málo a uvidíme dál...