Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jitka_
13. říj 2010

Tak my dneska docela dobrý, soustředila jsem se a dávám ji vyčurat opravdu každých 15 minut. Akorát jsme teď měli super nehodu, nechtělo se jí a já věděla, že prostě bude, jenže se strašně šprajcovala, tak jsem si ji tak hambatou posadila na klín, že ji za dvě minutky dám zase, neuběhla ani minuta a počurala mě!! A to v knížce psali, že miminko by maminku nepočuralo..

misha_
13. říj 2010

@jitka_ Jak to stihas kazdych 15 minut? My chodime tak jednou za hodinu, vetsinou samozrejme tesno po 🙂 a i tak mi to prijde docela casto. A knizkam uz neverim. Miminko maminku nejednom v klidu pocura, ale i pokadi. A to i nekolikrat behem par dnu.
Obcas mam sama na sebe vztek, ze jsme s BKM zacali. Ta nase potvurka se ted budi dvakrat za noc na zachod (krome dalsiho na kojeni) a neusne, dokavad ji na ten nocnik neposadim a nevymenim plinku. Jo, a vcera mi Dr. rekla, ze nocni kojeni uz neni o hladu a klidne bych ji to mohla odnaucit. Ale ze pry to jeste nemusim resit, tak nebudu.

jitka_
13. říj 2010

@misha_ někdy stíhám a někdy ne. Taky mám pocit, že nedělám nic jinýho. Malá totiž přes den usne tak jednou maximálně dvakrát a kojím po dvou hodinách. Čurat dávám před kojením, po kojení a když dávám po kojení ještě umělý mlíko, tak musím dávat ještě mezi kojením. No a pak každou čtvrt hodinu a tu druhou hodinu před kojením stačí co dvacet minut. Taky když pak usne, tak honem jdu uvařit oběd a něco podělat, protože za 15 minut mezi čuráním se toho moc nestihne. Mám to vyzkoušeno, že tak často čurá, protože když to nestíhám, měli jsme třeba o víkendu zedníky, tak je tak často počuraná. A taky už jsem si za to bkm párkrát vynadala, ale zase je to na druhou stranu dobře, že se tak miminka naučí čistotě, že jim vadí, že jsou počuraná.

jitka_
13. říj 2010

A naše malá zase spí celou noc. Naposled kojím tak v sedm nebo v osm, dvakrát nebo třikrát se vyčurá a spí až do pěti do rána.

misha_
13. říj 2010

@jitka_ Kojeni po dvou hodinach taky moc dobre znam. Natahla si to na tri hodiny az ted, co mame prikrmy. Ty noci si zaslouzis. Aspon ti to trochu vynahradi ten zbytek, ze. Jak uspavas po nocnim curani? Jsem zvedava, jak se vam bude darit dal. U nas do sesteho mesice taky slo vsechno krasne, signaly jasne, plinky jsme skoro nepotrebovali a pak jak kdyz utne. Porad to jakztakz jde, ale neni to ono.
Za BKM jsem byla hodne vdecna, kdyz jsem videla zapareny zadecek jedne 10 m. holcicky. Mela ho chudacek cely rudy a to uz pry mela zahojene. I kdyz se nedari, porad vim, ze neni v mokre plince nijak dlouho a to mi staci.

jitka_
13. říj 2010

@misha_ V noci ji nechávám spát, nečuráme. Jen jednou jsem ji dala, vyčurala se a zase usnula, ale to se opravdu dlouho mrskala a málem si užužlala paleček. A usnula sama bez kojení. To jsem taky zvědavá, jak nám to půjde dál. A s tím zapařeným zadečkem máš naprostou pravdu. Ze začátku jsem dávala taky papírovky, byla jsem tak vyřízená, že jsem neměla sílu ještě prát plínky. Ale látkovky jsou mnohem lepší, když jsem jí dala u našich papírovku, protože látkovky všechny počurala, tak měla zadeček hned červený a spocený. Když se ráno probudí, tak jsou ty látkovky durch, ale to je tím, že se vyčurá po probuzení, než já se vzbudím a proberu a než si uvědomím, že malá je už vzhůru. Jinak jí ty počurané plínky vadí, fakt to studí, takže taky není v mokrém dlouho a o to mi taky šlo, aby byla pořád v čistotě.

lmm
14. říj 2010

@misha_ u těch našich dětí to už asi fakt není o hladu, ale o potřebě přitulit se. A ta je stejně důležitá. Dcera mi taky do půl roku spala celou noc, teď vstáváme někdy i pětkrát, přitulí se, trošku si cucne a spokojeně usne. A jednu dobu vstávala kvůli čůrání a to jsem si stejně jako ty říkala, jestli mi ta BKM stojí za to. Stála, byla celou noc v suchu 🙂. Teď už jedem na sto procent plínky, ale BKM byla dobrá aspoň k tomu, že si malá vytrénovala močový měchýř a vydrží dlouho bez čůrání.

johanka.
14. říj 2010

@misha_ ako lmm pise, tiez myslim, ze nocne dojcenie nie je len o hlade. Je mozne, ze po pol roku by to deticky zvladli aj bez nocneho papania, ale paradoxne prave vtedy sa zacinaju viac budit. Potrebuju pritulit, presvedcit sa, ze mamicka je nablizku, uspat. Po polroku si totiz viac zacinaju uvedomovat seba a svet a zacinaju sa obdobia separacii, ktore moze trvat az do troch rokov veku. Ked sa im dari prespat noc, je to super aj pre matku, ale vacsinou sa to asi nedari a podla mna to netreba nasilne riesit. Moja nikdy neprespala noc a nikdy nezaspala sama. V najlepsich casoch sa budievala tak 3-krat za noc, teraz je to asi 6 az 8-krat, neviem naisto, nepocitam to. Prsnik potrebuje, aby sa uspala naspat. Nedat jej ho, tak sa uplne rozoberie, zacne strasny plac a nocny spanok je v haji. Dojcenie naozaj zdaleka nie je len o papani.

sussanah
14. říj 2010

@delfi tak to je bezva, tak at to jde takhle dobre dal 😉 U nas stale nic, coz se ani nedivim vzhledem k nasemu nocnimu kojeni a mym cca 6tcyklum 😀 Ale zatim to nijak neresime, jak jsem psala, neni to stredobodem naseho vesmiru 😉 JInak maly mel vcera v noci 39,3 uplne chudak horel. No a dneska vykoukl dalsi zub a obe 3 nahore se uz taky zacinaji napinat. No ale noc desna 😖 Jo a bkm venku, koupila jsem mu treninkove kalhotky baby lucy, sice jsou docela velke a protoze jsou delane fakt jen na cvrnknuti, tak jsem je rozstrihla a dovnitr vkladam tenky bmb flaus a dobry. Je to perfektni, kdyz ho nechavam nekde venku curat (i kdyz ted uz ani moc ne) ze jen stahnu a natahnu. Ale vlastne jeste ani nevim, jestli by to vydrzelo plnou davku, zatim si jen obcas curnul, ale davku tam jeste nehodil 😀

sussanah
14. říj 2010

ad nocni buzeni, nas maly spal celou noc od cca 9 do 6 rano az do 5m, potom se zacal budit a uz mu to zustalo. V noci vetsinou nekojim, spis az nad ranem a nekdy rano. Ale stejne se maly vzbudi, jde k nam do postele, prituli se a spi dal. I u nas se nekdy budi, najde si moji ruku, da si dudlik a znovu usne. Obcas chce nakojit v noci, ale to mu reknu ze uz je velky kluk a ze bude az rano, on si dvakrat zakrici a je klid. Proste nektere deti jsou holt vice budici nez jine 😔

jitka_
14. říj 2010

Naše malá má teď 5 měsíců, tak uvidím, jak to budeme mít v noci dál. Ale nikdy jsem ji prsem neuklidňovala, taky jsem ji vlastně skoro do dvou měsíců krmila z flašky, vždycky usnula sama.

sussanah
14. říj 2010

@jitka_ pevne doufam, ze to bude taakhle v pohode u vas i nadale, ale bohuzel nic neni dane a mimca se pekelne rychle meni 😉 Ja taky nikdy prsem neuklidnovala, usinal sam, prso bylo jen na jidlo a pak najednou behem tydne to bylo vsechno vzhuru nohama a ja se nestacila divit 😕 to je to kouzlo tech deti, jak si clovek mysli, ze uz h nic neprekvapi, tak sup a je to vsechno zase jinak 😀

lmm
14. říj 2010

@sussanah, u nás přesně to samé. Prso bylo na jídlo, usínala sama, někdy v pěti a půl měsících nebo tak nějak zlom a už se vezem. Chvílemi je to třeba jen jedno dvě probuzení za noc, ale většinou spíš třikrát-čtyřikrát. Vždycky zkusím vzít na ruce, když si položí hlavičku a zmlkne, vím, že ji můžu za chvíli zase položit, když ji otáčí na strany a fňuká, vezmem to i s kojením. Dříve i s čůráním, nyní s výměnou plínky. Pak zase klidně usne. Ale přiznám se, že se docela těším na dobu, kdy se zase vyspím 🙂.

jitka_
14. říj 2010

Já si nedělám iluze, že to tak budeme mít pořád. Jak začnou růst zuby, je to jasný. I když teda po očkování měla teplotu 38,2, čípek jsem nedávala, protože večer jí klesla na 37,9 a spala celý den a celou noc. Však vám dám vědět, jak to bude probíhat, ten šestý měsíc je tu coby dup.

lmm
14. říj 2010

@jitka, klidně vám to může vydržet, syn mi spal krásně. po šestinedělí začal spát do půl páté do rána (to už potom ale vstával) a zůstalo mu to. zato v poslední době prudí.

jitka_
14. říj 2010

@lmm Tak uvidíme, naše malá začala ve třetím týdnu plakat a pak fakt jenom řvala a trvalo to dva měsíce. Takže až tak od začátku čtvrtého měsíce začala spát celou noc.

sussanah
14. říj 2010

@jitka_ tak to si zaslouzis, aby ti pekne spala dal 😉

misha_
14. říj 2010

Betule nikdy nespala celou, nejdyl vydrzela sest hodin v kuse. Do pateho mesice krasne usinala sama, stacil ji dudlik. Pak jednou ji to nejak neslo, tak jsem ji dala prso a uz to jede. Ale uz je to fakt mnohem lepsi, zas tolikrat v noci nevstavam. Dneska jsem konecne vyrobila separacku z Irmy (trvalo to max deset sekund), tak uvidim, jestli se ji nebude spat lip. Tesim se, az budu moct spat celou noc, ale uz ted me mrzi, ze ji nebudu moct kojit. Idealni by bylo, kdybych si mohla dat tyden "dovolenou" a pak byt zas na matersky.

sussanah
14. říj 2010

@misha_ taky jsem nad nejakou dovolenou uvazovala 🙂 MM me porad posila na vikend do Londyna (moje srdecni zalezitost), ze to s malym zvladne a ja si trochu uziju, jenze to by asi znaenalo konec kojeni a taky si nejsem jista, jeslti s tim uz chci skoncit 😕 No jdu se podivat na Ryanair 😀

misha_
15. říj 2010

@sussanah Do Londyna bych si taky zaletela. MM by to zvladnul urcite, ale kojit jeste chci. Minimalne jak u vas do roka. Jedna znama postupne preucuje dite na umely, protoze uz kojit nechce (maly ma 9 mesicu). Mne to pripada zbytecne. Uz jenom pro to, kolik UM stoji. Do kdy je vlastne detem potreba davat mliko? Resp. kdy se muze bez problemu nahradit kravskym?
Dneska jsem zas byla jednou sikovna. Dala jsem malou na umyvadlo vycurat, ta zacala tlacit a abych nemela hovinko v umyvadle, dala jsem ji rychle vedle na misku - a hovinko skoncilo na koberci. 😠

jitka_
15. říj 2010

@sussanah no možná bych si to zasloužila 🙂 Je to fakt paráda, když spí celou noc.

@misha_ My už umělý dáváme asi čtrnáct dní. Malá přibrala za měsíc jenom 150g, tak jsme museli začít přikrmovat, mám už málo mléka. Dávám jí to umělý ale až odpoledne a večer a až po kojení. Už to poznám, že má ještě hlad. Takže u nás bude odstavení asi jednoduché. No snad to ještě nějakou dobu vydržím a kojit budu, co to půjde. My jsme museli koupit HA, což je teda fakt drahý, takže kdybychom krmili jenom tím, tak je to měsíčně tak 3tis. minimálně 😒

Dnes jsme byli zase na rehabilitaci a zároveň jsme měli kontrolu u primáře. Přišel se podívat i s vrchní rehábkou a ta naše rehabilitační sestra hned že máme samé vymoženosti jako návleky a nočníček. Tak všichni koukali a naše malá se samozřejmě nevyčurala, když na ni civělo tolik cizích lidí 😀 A jak odešli a naše rehábka se otočila k počítači, už to bylo v nočníčku 😀 A pak si ještě teda cvrkla při cvičení na bříšku, ale zbytek dočurala do nočníčku. A byli jsme tam dneska dýl, tak se pak na stole ještě jednou počurala úplně.

jitka_
15. říj 2010

A s tím časem a návštěvama to máme úplně stejný. První dva měsíce jsme nikam nemohli, jednak byla čtrnáct dní v nemocnici a až do sedmého týdne jsem odstříkávala a krmila z flašky. Až v tom osmým týdnu, jak jsem už malou jenom kojila, tak jsme byli na návštěvě u našich dobrých známých. Jinak vlastně za celou tu dobu jsme nikde nebyli. Akorát mi naši pohlídají malou a já si jdu vyřídit věci do města. Bez kočárku toho stihnu víc a oni jsou rádi, že tam malou mají. A každej hned jak se narodila, ať přijedeme na návštěvu, že nás chtějí vidět. A jedna známá mi dokonce už přestala psát i mejly, omezila je tak na jeden měsíčně, přitom jsme si psaly často, tak je asi naštvaná, že jsme nepřijeli, jestli si myslí, že se jenom vymlouvám, nevím. Jenže k nim je to hodina cesty autem tam a pak zpátky. Takže to je na celej den, to je fakt dost a já jsem taky za celej ten den utahaná a unavená. A taky nechci nechávat malou dlouho v autosedačce, když má s těma zádama a levou kyčlí problémy. Tak tak no, tak jsem se vykecala, dneska nějak nemám náladu, to asi ten podzim...

sussanah
15. říj 2010

@misha_ ja se na to davani mlika ptala dr a ta mi rikala, ze tak do tech dvou let bud kojo nebo um, potom uz se muze kravske. Resp. dat ho muzes samozrejme kdykoliv, ale s rizikem 😉 Moje svagrova prestala kojit nekdy kolem 15m a nedavala potom ani UM ani mleko, nahrazovala to jen mlecnymi vyrobky (syr, jogurt) a taky to detem stacilo. No proste at maji nejakou tu mlecnou davku 😉

impka
15. říj 2010

@sussanah mas pravdu s tymi zmenami, clovek si mysli, ze konecne nasiel v niecom pravidelnost, alebo ma pocit, ze v niecom si je isty/ista a zrazu je to fuc a je potrebne sa znovu zorientovat a reagovat na novy "napad" dietka... Ale fajne, my tiez bezplienkujeme od Jergusovych 2 tyzdnov. Su dni, kedy to ide super, su dni kedy je kopu mokrych plienok, ale v zasade to neznasilnujeme, dakedy sme aj my s muzom taki unaveni a nedostatocne vnimavi, ze skratka nepostrehneme, ze sa pyta, niekedy je zase on taky daky "roztatareny", ze cura hore dole a nerozpoznat to 🙂
Minule tiez moj muz uvazoval, ze sme si sami usili na seba budu, ked sme zacali bezplienkovat (demotivovany bol), ale rychlo som ho znovu motivovala. Ja si myslim, ze to nie je len o tom suchom a cistom zadku, ale tato skusenost, ze jeho/jej potreby su naplnane a reaguje sa na ne sa generalizuje aj na ine oblasti zivota deticiek. Budu citlive a budu sa svojich potrieb pravom dozadovat, nechceme ich predsa ucit, ze ich potreby nie su dolezite!!!

sussanah
15. říj 2010

@impka jj je to i o jinych vecech nez plinach, ja treba ocenuju komunikaci, fakt mam pocit, ze malemu docela rozumim, ze vim, co chce (teda vetsinou 😅 Ale zas o dulezitosti potreb, bacha na to stoprocentni plneni potreb ditete, nas se dneska dozadoval noseni na rukach (ne v nositku, ne ve voziku, ne chodit) a ja byla zrovna uprostred nakupu v obchodaku 😔 No veselo bylo, ale zas vydrzel hezky necurat a to i kdyz teda vztekly byl hodne 😀

divoska
15. říj 2010

hojte zeny. zatial vas necitam, ale hadam sa k tomu raz aj dostanem 😀 chcem sa spytat na nejaku techniku drzania deti pri bkm. konkretne co sa vam osvedcilo hlavne pri chalanoch. /pripadne nejaky link potesi, tie co su na mokoshi som videla/. pretoze ked ho mam na prebalovaku tak dokaze docurat hoooodne daleko pred seba 😀 chapem ze je to ine ked lezi a ine ked bude vo zvislej polohe ale aj tak sa ho bojim chytit tak nejak 🙂 od tohto vikendu mam v plane odchytavat. aspon teda skusime zacat. pisala som si zatial len 2-3 dni, neviem ci to bude nieco platne kedze casto pusti este pocas kojenia, ani necaka po, a rovnako doobeda nerobim nic ine len kojim a prebalujem, doslova. ale kazde zachytenie bude uspech. obcas to na nom vidim ze sa chysta inokedy to vidim ze sa chysta, potom stale nic a zistim to zas az tesne po. takze uvidime.

impka
16. říj 2010

@sussanah tak to je super, ze aj napriek hnevu sa nepocural 🙂 Jasne ze treba diferencovat, ale zase ked mu rozumies, vies aj kedy je to jeho "rozmar" a kedy nie... Ja dufam, ze do toho roka deti rodicov "necvicia" a placu, alebo kricia len vtedy ked je im fakt zle.... zato starsie deticky uz chapu, ze sa mozu niecoho zacat dozadovat len preto, ze to proste chcu, no a tie deti chcu asi vela veci, cim su starsie tym viac. Minule som na ulici videla mamku s malou asi 2 rocnou dcerkou a ta mala vravi: "mamiii, vies co, vies co chcem na vianoceeee? vies? vies?" a mama na to: "co?" a dievcatko povedalo, mama sa len usmiala a nechala to tak, neslubovala ani nevyvracala. Nechala tak, lebo vie, ze do vianoc jej to dietko este 100 krat povie, co chce a na mnohe zabudne 🙂 deti CHCUUU 🙂 Takze ako vravis, treba davat bacha.

impka
16. říj 2010

@divoska aj my mame chlapca, riesime to tak, ze si sadnem na kraj postele, jeho chytim tak, ze ho drzim pod kolienkami, alebo za boky ritky a chrbatik ma oprety o moje brucho. vedro je priamo pod nim keby aj kakal a pred vedrom mame na podlahe handru rozprestretu keby prestrelil. To sa stava naozaj casto. Ked cura, tak uz teraz s nim "klesnem" hlbsie do vedierka, aby sa ten prud zachytil o stenu vedra a stiekol donho, aby necural ponad okraj vedra. Ale ked aj prestreli, utrie sa to. Ak mate koberec, dajte pred vedro dostatocne velky igelit a na to hadru napriklad. igelit musi byt aj do sirky, lebo niekedy curaju sikmo 🙂
Ked sura pocas kojenia to vyuzi. maj ruku na jeho plienke a pozoruj ho ako sa tvari a co robi predtym nez sa pocika. Moze ti to pomoct vsimnut si tie signaly. Ale u takeho malickeho baba je to dost tazke, my sme sa dlho spoliehali na casovanie a samozrejme po prebudeni vychytavame super.
Citala si knizku o bezplienkovej metode? je tam vela tipov, poloh, aj v obrazkoch.... aj na mokoshi ju najdes.

divoska
16. říj 2010

@impka necitala, idem to tam kuknut lebo take som tam fakt nenasla, pripadne beknem. dakujem. ale viem ze to tam teraz maju dost rozhasene. koberce nemame, vdakabohu som si to dala vyhovorit, takze to s tym uterakom je dobry napad. takze budem so sebou po byte vlacit misku a uterak ;) aj nas cura nasikmo obcas takze si to viem predstavit. toho drzania sa fakt bojim, nezvyknem s nim robit taku akrobaciu 😀 tak sa bojim ze to pojde vsetko komplet mimo. s tym kojenim a signalmi velmi dobry napad, vykonam. bo presne to som sa aj chcela pytat ze ako rozlisujete nervozitu dietata ked pyta jest alebo ked vykonava potrebu. ale pomohlo mi co som si precitala tam, ze ked cura tak zvykne kopat nozickami a ked pyta jest tak vrtiet hlavou. kupodivu som to vcera hned od precitania s tym jedenim videla. dovtedy som vzdy najprv skusila plienku a az potom si ho prilozila. uvidime ci to takto bude fungovat vzdy. bo doteraz sa mi zdalo ze je nervozny rovnako pri vsetkom. asi treba mat fakt vycvicene oko na kazdu originalitu v tom prejave

impka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz