Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ameliejulliette
29. pro 2011

Mě to tak podpořilo, že v tom bojkotu nejsme sami.. 😉 Ne, že bych vám to přála 😀 Tak jen čekat, až to přejde... dejte určitě vědět, přeju vám, aby to přešlo brzo 🙂
@majka1981 Jo, tak to se máš 😉 s tou prací 🙂 Já jsem podala výpověď a den na to jem zjistila, že jsem těhotná, takže mě po dětech čeká fakt zábavné shánění práce asi.. 🙄
@zlilly Jé, vy budete mít prcky takhle celkem těsně u sebe, jak se těšíš? 😀 Jestli nám to tentokrát klapne, tak ti naši budou rok a sedm měsíců a celkem z toho mám vítr 😅

zlilly
30. pro 2011

@ameliejulliette no ja sem presvědčená, že sme sourozence počali na Honzíkovy první narozeniny 🙂 ani sme nepočítali, že by se to mohlo tak rychle povést🙂 těším se moc.

jinak brouček svuj bojkot ještě ozvlášťnuje tím, že falešně hlásí, normálně si vymýšlí, hlavně když má jít spát. tvrdí jak potřebuje čurat, když ho dám, tak se vzteká, když ho nedám, tak zuří.
a nejradši to dělá ve 4h ráno. dneska se probudil, vyčural, pomazlil se a když zjisitl, že mliko nedostane, tak si vymýšlel čurání a zuřil až do peti hodin, kdy definitivne vstal. a to tu ted máme kazdej den 😠

ameliejulliette
30. pro 2011

@zlilly 😀 Tak to je hustý! Promiň, že se směju, ale to je fakt dobrý, že falešně hlásí. Podle mě to znamená akorát to, že si fakt všechno uvědomuje a to je super, ne? (I když v tom uspořádání, co teď máte, je to na palici, tak určitě ho to přejde a pak budete spolu krásně fungovat 😉 ) A s těmi narozeninami to je krásný 😵 Já bych chtěla mít na Beníkovy narozeniny potvrzené srdíčko a budu spokojená 🙂

radushka
30. pro 2011

Tak vám cjci jenom napsat moji zkušenost s BKM.Kdysi jsem tu už psala, že to zkoušíme(asi od 2 týdnů malé), ale spíš jen tak, že ji vysazuju (klubíčko) při přebalování a kakání jsme naposledy měli v plínce v 6.m. Nakonec to dopadlo tak, že malá asi po měsíci cvrknutí do kalhot a pak rychle na záchod už je bez plenky (jen na noc, ale ta je kolikrát suchá a nebo mě v noci volá, že chce čůrat).Takže bez plenky jsme od 21. měsíců. Přišlo to skoro samo.Nevím, jak velký podíl na tom má BKM, ale je fakt, že s tím kakáním mi to dost ujednodušila.Takže pokud řešíte bojkoty, ono se to za chvilku vyřeší samo .Moc držím palce, ať se daří a ať prcci brzo pochopí, že plenka není in 😀 😀 😀

majka1981
31. pro 2011

babule prajem vam vsetko dobre v novom roku, malo bojkotov a pekne bezplienkovanie 🙂

luty
1. led 2012

@majka1981 Ahoj, odpoved mas v poste.

ameliejulliette
2. led 2012

Tak u nás už tři dny aspoň to kadění zas do záchodu 😵 A postupně se přidává i čůrání... No uvidíme... Ale Beník je nakonec nemocný, tak možná to byla už předzvěst... Zuby nejdou. Ale změny ve žvatlání jsou veliké a stojí sám... No my jsme se rozhodli být taky trochu aktivní a ve čtvrtek nám do domácnosti přibudou dva druhy nočníků a redukce na wc, jsem zvědavá na odezvu 😅

sussanah
2. led 2012

Tak malemu asi rostou zuby a povim vam, ze bezplenkovat miminko, kdyz ma prujem a kadi snad 100x denne a pritom jeste kocirovat to starsi torpedo, to je vazne pro hodne odolne natury 😀 Ale aspon si maly fakt rika, jen musim mit zrovna volne ruce

kkomtesa
3. led 2012

@luty ahoj, tak bohužel nám to jít přestalo, když na nočník nedám, tak často kaká hned po jídle, ale když dám, tak dlouho nic, tak oblíknu - nechám jen 80 na novosklad a pak zkouším občas sáhnout, jestli už a pak umejeme zadeček a přebalíme. Když jsem ho nechala dole bez, tak se opakovaně počúral a hned se v tom vyválel, takže by jedině musel být úplně nahatý 😒 Ale nevzdávám se a zkouším to dál-)

Jinak všem všechno nejlepší do nového roku

- ať vám úsměv vydrží po celý rok🙂

evi_
4. led 2012

Jak jste tu probírali druhé mimi a BKM, tak bych to taky chtěla znovu praktikovat. Určitě se to vyplatí, už kvůli tomu kakání, kdy nemusím řešit špinavý zadeček a záda a kdoví co ještě.
Jen pořád čekám, že mladá si začně konečně říkat a že stihneme být bez plenek alespoň doma, než se druhé narodí.
Začíná mě to tak trochu vytáčet. Je možné, že by pořád nechápala, že do plínky se nečurá, když jí to opakuji pokaždé, co jí má mokrou? Dělá že mě neslyší, když jí povídám, že do plínky čí je be 😎 ..jinak je bystrá, tak se občas takle vytočím 🙄

romcovaklarka
4. led 2012

Holky, jaké konkrétně používáte při bkm plenky?

crysmile
4. led 2012

@romcovaklarka najcastejsie stvorce.. lebo ich mam vela a prebalujem po kazdej cike, lebo ta sa nam nedari stale odchytavat..

romcovaklarka
4. led 2012

@crysmile A do PUL kalhotek? Do jakých? Dík 🙂

crysmile
4. led 2012

@romcovaklarka hej, do pul, mam imse vimse a flip.. ale mam radsej vlniaky, mam aj doma strikovane, aj z merina usite.. natahovacie..

radmilavankova
4. led 2012

@luty Taky jsem bezplenkovala, prvních 8 měsíců úspěšně, Viki čúral pokud nespal co 20-30 minut, kakal 1xdenně, ale od doby co se začal plazit čúral co 5-10 min a to už jsem fyzicky nezvládla ho pořád nosit na nočník. Máme studené podlahy,asi to je tím. Ted v roce pořád leze,taky stojí a čúrat už zapomněl, zkusím znovu zopakovat po probuzení, snad to vyjde a vzpomene si. Ano šla bych do toho znovu, bylo to úžasné!

romcovaklarka
5. led 2012

@crysmile No vlňáčky mám taky natahovací, ale jsou takové volnější, plenku narovno si do toho nedovedu představit. Já mu dávám čč narovno do vnějšku od itti bitti, ale přemýšlím, jestli nekoupit http://www.pejashop.cz/plenkove-zbozi/moko-midi... nebo tak něco.

majka1981
5. led 2012

@romcovaklarka my pouzivame vlniaciky natahovacie a stvorec na rovno. pokial nestal a nekrutil sa pri prebalovani, davala som flipky a do nich stvorec na rovno.
To mokomidi neviem ci je dobre, lebo chlapci cikaju (aspon moj) tak na sikmo a vzdy na stranu, takze aj plienka je väcsinou len na strane mokra a to by vytieklo von 😝
@radmilavankova aj moj syn ked sa plazil, tak cikanie som nestihala - je to tym, ze lezi na studenej podlahe a plazi sa a ani svaly na to nie su este vyvynute. Skus urcite este raz, ked zacne stvornozkovat, tak sa to polepsie 🙂 . dieta to tak rychlo nezabudne. A aky je teraz stary?

majka1981
5. led 2012

@romcovaklarka jaj a co som zabudla ze aj nase vlniaciky su trosku volnejsie, ale je to aj dobre, ked to musi ist rychlo 🙂 . Ja ich zachytavam tak, ze body zapnem na teplacky a tym to drzi dobre 🙂

ameliejulliette
6. led 2012

Tak u nás zas změna, kadí se do plenky, ale pak mi hezky zahlásí, že kadil 😀 😀 😀 Vyčůrat se furt nechat nechce, ale dnes dorazí klasický nočník, křesílkový nočník a redukce na wc, tak budeme zkoušet 😉
Všem přeju hodně zdaru a zábavy 😉
@romcovaklarka My používáme doma zejména čč na rovno do PUL kalhotek (máme Imse Vimse a teď jsem si nechala na mmb ušít PUL odklápěčky, ale k čemu nám teď jsou, že? 😝 )

majka1981
6. led 2012

@ameliejulliette ale sa tesis na nocnik a redukciu na wecko, coo ? 😀 😀 urcite sa to zmeni 😉

caute ostatne baby, ako sa vam dari?
nam tak pol na pol, vela krat nehlasi, alebo sa spolieha na mna a potom je to v plienke 😝 . co sa ale musim pochvalit je, ze som naklepala mojho manzela, aby sa viacej angazoval a pocuvol, dari sa aj im a dava ho cikat 🙂 .

sussanah
6. led 2012

@ameliejulliette kdo ti prosim te sil ty odklapecky? dik

ameliejulliette
6. led 2012

@majka1981 Jooo, tak časem se to změní, no 😀 Ale aspoň budu mít pocit, že jsem vyzkoušela, co jsem mohla... 😵 Jinak dneska se prostě regulérně pos... 😅 Podezírám jogurt a nebo zuby. Minule před zubama průjmoval 14 dní a najednou vylezly 4 😀 Super, že se Ti podařilo zlanařit muže 😉 Já mám vždycky velkou radost, když mm hlídá a slyším, že dává Bena čůrat 😉

evi_
6. led 2012

@romcovaklarka Něco obdobného jako ty moko midi mám taky. Nejsou vlněné, ale z fleecu a prakticky nic jiného už přes rok nepoužívám.

majka1981
6. led 2012

@evi_ to fakt sa Ti tak dobre pouziva? mohla by si mi to odkreslit alebo odfotit, ze by som to aj ja skusila usit? 🙂 ja som si myslela, ze to je len pre velmi male babo dobre, nie pre chodiace

evi_
6. led 2012

@majka1981 opravdu doma nic jiného nepoužívám, i na návštěvy a na procházky s kočárkem. Na noc mám teda vlňáčky. Dávám pouze čč narovno a když se počurá, tak hned přebalím. Na ven do kočárku dávám ještě vkládačku navíc. Mám ušité dvoje a stačí to.
Zrovna dělám i jedny pro švagrovou, tak jsem to hned nafotila a přikládám.
Není ještě navlečena guma v pase. Dělala jsem to podle nějakého návodu na netu, ale upravila jsem si to dle sebe. Na netu to bylo šité z dvojitého flísu, já mám pouze jednu vrstvu, ale udělala jsem je dlouhé, a tak když je v pase přehnu, tak ta látka vyjde dolů zase až pod zadeček. Takže to dvojité vlastně je. Drží to dobře. - Je přes to zapnuté bodyčko a navrch dávám tepláčky. V té polovině, kde je to širší, tak je dvojitý okraj a je tam navlečena guma.

majka1981
7. led 2012

@evi_ jej dakujem, si velmi zlata, prestudujem to a povymyslam, urcite to skusim 🙂

dugyna
7. led 2012

ahojte tak sa chcem s vami podeli od I.sviatku vianocne uz len zachod a nocnik konecne, v noci bez nehody.
a viete kde bol problem nasho bojkotu? to co mala hovorila ze tato sa vykakal na zem alebo vycikal..alebo jej to urobil do katiek ci plienky...
tak tesne par dni pre vianocami tusim 20.12 mala dostala zupan naramne sa tesila lebo stale obdivovala moj...a pytali sme sa jej s manzelom ze koho je zupan a ona oboma rukami ukazal na seba a povedala tato...cize nasa mala samu seba vola tato...a tym padom ked mi sme sa smiali ze aka je vtipna ze tato sa jej pokakal do plienky adt...tak si myslela ze je to ok....
teraz uz vsetko bereme inak a nadalej vola samu seba tato 😀 ale chodi cikat pekne na wc alebo serblik a pyta sa

zlilly
9. led 2012

u nas s bojkotem taky lepsi. hlavne to kakani. vlastne ani nevim, cim to bylo. ale ustalilo se mu i spani, vstava zase okolo seste, a hned jde na hrnecek a vykaka se. predtim vstal po ctvrte, vycural se, kakat nechtel, pak pospaval (nebo taky ne) a kdyz vstal, tak nechtel posedet.
s curanim taky o fous lepsi. pravda je, ze ho vic hlidam a nenechavam to uplne na nem jako kdysi, ale je to lepsi. krom toho zacal curat o hodne castej. curaval prakticky presne po hodine, ted ucvrkava kazdych 20-30 min. tak je mozna nachalzeny. vic ho oblikam, davam ho castej a JE to lepsi. rozhodne uz chodime zse na nocnik bez revu, to je hlavni.
kazdopadne doufam v nejaky pokrok. jasala sem, ze je prakticky bez plen a ze nez se narodi druhy, ze to bude umet na 100%, ale ted, po dvou mesicich curani do plinek uz si nejsi tak jista. fakt nechci mit dve deti v plenkach ☹
snad se to zlepsi, az se otepli.

majka1981
9. led 2012

@zlilly do porodu mas este dost, urcite sa to polepsi 🙂 . v lete je to inak 😅 . jedine co este moze byt je, ze ked pride druhe babo, tak bude vyzadovat viacej pozornosti a trosku sa to zase pohorsi, ale urcite sa to aj vrati do starych kolajnic. Aj ja som sa vratila k plienkam, lebo ked mu bola zima ked si vysedaval tak to bolo strasne casto a nechcela som, aby prechladol. teraz je to okay a velmi sa tesim na jar, na leto, ked ho naham bez plienky 🙂

mamusia
9. led 2012

Tak my zaciname gatkovat 😵 ked malinkej treba cikat,tak pride za mnou,alebo mm,je to ukazkove BKM dieta 😀