Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

alenavy
9. pro 2012

@dandelion Ona o bezplenkovce slyšela až ode mne, ta ji mrzí, že nezačala dřív. A znakování se jí zatím nezdá. Ale doporučila jsem jí tu knížku, co tady byla doporučená mně, tak třeba ji to zaujme.

Jo a holky, jsem se chtěla zeptat opět. Mrně se mi šikovně vyčurá, já ji položím, dávám plenku a ona se mi rozeřve jak tur. Naposled začala řvát uprostřed čurání. Taky někomu tak? Ona tedy celkově poslední 3 dny je nějak podrážděnější, přes den nějak nechce zabrat... A taky najednou chce přes den pít po dvou hodinách (předtím to byly spíš 3, když jsme byly venku, tak 4. Tak asi když spala, tak tolik nespotřebovala, jako když je vzhůru, proto má možná tak rychle hlad. Takže já ji rozbalím dám vyčurat, pak nakojím, následující hodina není moc o usnutí, protože během ní tak 3x čurá. A když konečně dejme tomu začne zabírat, tak se zase vzbudí a je čurání a kojení...

Jestli jí tak leze na nervy ta plínka... Nebo matka 😝 Nebo jestli je to ve dvou měsících normální...

janistr
9. pro 2012

@alenavy A nebude to nějaký růstový spurt?

katschka
9. pro 2012

@alenavy Já právě mam takový pocit a právě nejsem jediná. Ale tak to je jedno. 🙂

alenavy
9. pro 2012

@janistr Ten byl nedávno... Přesně v 6. týdnu, teď jedeme osmý... A to jí nestačila obvyklá doba kojení, musela jsem natahovat. A intervaly mezi kojením se snižovaly.. Ze tří hodin na dvě, na jednu, na 45 min, na 30 min, na 10 min a pak řvala hlady i u prsa. Jestli jí nemůže třeba bolet čelíčko - má tam takovou vyrážku, seb. dermat. to prý je. Ale to prý nebolí. No a zjistila jsem jí zapařeninu pod krčkem, takže tu teď taky hlídám, jestli nebolí ta....

alenavy
10. pro 2012

Haha, dneska to vždycky těsně nestihnu. Zatím se mi to povedlo jednou. Malá začala víc komunikovat, tak si povídáme, chrastíme chrastíkem, koukáme na hračky a pak najednou bekot a už je pozdě 😝

A jsem z ní teď trochu nervozni, neb se třeba čurání povede do misky a po tom čurání vždycky začne hrozně bečet:( Při dávání plenky je to pak hlaholu... Až jsem se začala trochu bát ji dávat vyčurat v noci.. No, uvidíme, budem zkoušet dál....

ssassi
10. pro 2012

@alenavy pokud ti řve při dávání plenky, zamysli se nad prostředím. není jí horko? nebo není v místnosti zima? kde máš přebalovák? nejdeš třeba z koupelny studenou předsíní do pokojíčku? není nad přebalovákem moc světla (moje dítě stejně jako já nemá rádo stropní světla)? a co ztráta očního kontaktu., když odněkud vytahuješ plenku? nestudí přebalovák? dej na něj měkkou plenku....

já třeba mám přebalovák v koupelně na pračce. nerozsvěcím stropní světlo, ale jen mléčná světla po stranách velkého zrcadla. pak mám ještě lampičku připevněnou u přebalováku (zajišťuje dost světla na manipulaci, ale neoslňuje a v noci rožnu jen ji a je tak v koupelně příjemně a příliš nás to neprobudí). topení je nastavené pro koupelnu o nějaký ten stupeň víc jak pro zbytek místností, aby nebylo malému zima. navíc máme vyhřívanou podlahu, takže i když je teď už větší a sedí na zemi na nočníku, je mu dobře. u našich v koupelně pořád vstával, než jsem přišla na to, že je mu tam zima. tak jsme pořídili takový malý kobereček a už se tam v klidu vykadí, páč mu je teplo.
udělala jsem si to v koupelně příjemné, protože jako bezplenkující matka tam trávím dost času. když byl malý, natáhla jsem mu nad přebalovák špagátek a na něj věšela různé hračky. na přebalováku se u nás děly první úchopy, první přetáčení, pasení..... a taky už jsme stihli dva zničit :o) prostě popraskaly ty svary. tak koupím třetí:o)

katschka
10. pro 2012

@alenavy Mě malá při dávání plenky řve většinou z důvodu, že to ještě nebylo všechno a chce ještě něco zkusit. Ale je fakt, že když se vyčůrá a vykadí, tak je v klidu.. jo, kdyby jim člověk viděl do té hlavičky. 😅

eliss2
11. pro 2012

Tak jdu zas pro radu.. Jonášek má 12 týdnú, po vyspání nebo sem tam mezi, kdyz se mi to zdá nebo nezdá, tak ho dám nad kyblík, většinou něco udělá..a á stihnu říct čururu.. tak mám par otázek..
1) Mimčo se tím znakem nauči se vyprazdnovat kdyz to řeknu? A jak dlouho to tak trvalo?
2) Jak často ho mám zkouše dát nad kyblík, když to neni po spánku.
3) Jak mám postupovat dál, nebo zda se dá nějak postupovat.
a ješte jsem se na neco chtela zeptat ale uz jsem to zapomnela 😀

alenavy
11. pro 2012

@katschka Ono pak podruhé v té plence nic není, tak to asi všechno je... Nebo si pak třeba řekne po deseti minutách znovu, když je to po kojení. Občas tedy přemýšlím, jestli by nechtěla ještě hovňouse.. Ale kadí fakt po třech čtyřech dnech, tak bych si říkala, že ten den po kadění by to ten hovňous asi být ještě neměl...

alenavy
11. pro 2012

@ssassi Zkusím to... mám takovou dětskou lampičku (žlutý měsíc), kterou rozsvěcuju. Ale možná ji to opravdu stejně ruší. Byla k tomu světlu bokem... Zkusím ji otočit, aby k němu byla hlavičkou a nožičkama na druhou stranu. Ale zas mě napadá, že mi takhle bečí i při přebalování přes den, to mi došlo teď. Že by zima... Taky asi ne.. Mám topení nastaveno na 21,5 stupně, ale stejně tady máme 23... No zkusím přes ni případně přes nožičky přehodit plínu, možná jak je vyhřátá z pelíšku, tak je to na ní chladnější... Jinak nikam necestuju, mám takový nafukovací přebalovák, který si dám vždycky na postel.

Taky mě napadá, jestli ji prostě neberu nějak blbě:( Leží vedle mě, já sedím, na posteli mezi nohama mám nočník, mrně vezmu jednou rukou po prdelkou druhou pod krčkem a pod hlavičkou (jako na zajíčka), položím si ji na hrudník, chytnu za stehýnka a malá jakoby sedí a je o mne opřená. A když ji pokládám, zase chytnu levou rukou pod prdelkou, trochu si jako lehnu, abych uvolnila pravou ruku a chytnu ji zase pod krčkem a hlavičkou a položím. Tak jestli neprotestuje, že se jí nelíbí, jak ji přendávám....? Jakpak berete (nebo braly jste dvouměsíční miminka?

marter12
11. pro 2012

ahojky muj 3,5lety syn si sice krasne rika na wc,ale kdyz jde na velkou tak vetsinou po 3-4dnech.obcas po2.od malinka se schovaval a ted se za to spis stydi nebo co,ale kdyz uz to je venku tak ma radost.brisko ho sice neboli,ale kdyz to na neho prijde tak jako by to zatlacoval a utika na zachod,tam sedne a hned vstane ze to nejde a takhle treba cely den nebo pul dne.dochazime na chirurgii uzivame duphalac,jablecne stavy,ale nekdy ani to nepomuze. taky ma tu stolici na 3lete dite moc velkou takze to mu taky nepomuze. Mate nekdo nejake zkusenosti poradte diky moc

ssassi
11. pro 2012

@alenavy v porodnici mi říkali, že jsou prostě děti, které nemají rády manipulaci. podle mě to není pravda. dítě, manipuluje-li s ním jeho matka něžně a s láskou, nemůže být nespokojené. pokud se mu něco nelíbí, není to manipulace jako taková ale její následky - pohyby v bříšku, zima, atd.
já si myslím, že častý je ten problém, že když se děcko uvolní a vyčurá, uvolní se samozřejmě tak nějak celkově a může dojít k nějakému nepříjemnému provnímání plynů ve střevě, tlak v důsledku nedostatečného odříhnutí atd.
viki se dost vzpouzel, když byly prdíky.

při manipulaci s takhle malým dítětem bys měla myslet na fixaci hlavy - neměla by nikam klinkat. a nemělo by docházet k rotaci v páteři. ohýbání do klubíčka je v cajku, ale vytáčení kolem svislé osy je špatně. jinak asi není moc co řešit. já jsem brala děcko pod kolínkama a pod hlavičkou a přetočila jsem si ho k sobě zádičky

katschka
11. pro 2012

@alenavy Těžko říct, jestli jí ta manipulace fakt nevadí. To je hrozně těžký říct. Ale máš to teda vychytaný. Já malou prostě čapla pod nožičkama, aby byla opřená o mě z toho, že jsem jí držela tak, že mi ležela na ruce zádíčkama. A pak když jsem jí dávala z čůrání, tak jsem si jí zase "posunula" na ruku, aby na ní ležela zádíčkama a já jí mohla utřít řiťku. A nemá takové ty fialové nožičky? Možná v nich má mravenčení. Jinak mě už asi fakt nic nenapadá.

dandelion
11. pro 2012

že by se blýskalo na lepší časy? 🙂 od 12 do teď byla v suché plence 🙂 hurá.. snad se postupně zase sehrajem přes den 🙂

katschka
11. pro 2012

@marter12 Ahoj, moje kamarádka má synátora, který nechtěl chodit vůbec na záchod a chodil třeba jen jednou za týden. Taky mu bylo tenkrát kolem 3 až 4 let. CHodili do nemocnice a nevěděli co s tím. Nakonec zašla za kamarádkou, která dělá reiki a pracuje s energiemi a ta mu pomohla. Od té doby chodil pravidelně každý den. Každý na tohle nevěří, ale už znám x případů, kdy to fakt pomohlo. Takže já doporučuju tohle.

alenavy
11. pro 2012

ssassi a katschko, budu na to dávat bacha a snad na to přijdu.

Ssassi, teď jsem dávala vyčurat po kojení, tak trošku byl pláč, ale zkusila jsem hned navázat oční kontakt a mluvit na ni a rychle se uklidnila. Možná to byla náhoda, budu to tak ale dělat dál. A mám takový pocit, jestli opravdu nepláče víc, když je po kojení, že jí to může v tom bříšku fakt tlačit. Po kojení se tedy snažím ji mít víc v lehu, víc se zakloním, abych jí to bříško moc nemačkala.

Katschko, prosím tě, já úplně nepochopila, jakou máš tu výchozí polohu... Máš mimčo zádíčkama na ruce, jako když se chová v náručí? Tak, že ho máš při čurání k sobě bokem? Že je v kolíbce?

alenavy
11. pro 2012

Jdu prozkoumat další polohy v knížce. Já jela klubíčko, další je tam kolíbka ˇže by poloha Katschky?) a pak tam je taková pro miminka s citlivýma bříškama, že to miminko je víc vleže... Takový narovnaný klubíčko, kdy to mimčo leží na předloktích. Jen ta ležící poloha si nejsem úplně jistá, jak tam to mrně dostat.. Přes zajíčka do klubíčka a z klubíčka do lehu... Jo a to není sedět na posteli a mít nočník mezi nohama, to je mít ho na zemi a sedět na bobku (nebo vkleče možná). Ale píšou, že v některýc zemích to dělají tak, že to mimčo leží na stehnech matky. No asi to budu muset zkusit v praxi🙂 Abych zas s tou malou moc nemávala zase....

ssassi
14. pro 2012

nepeču, neuklízím, užívám si čas se svým dítětem. nepotřebuju být uhnaná a nespokojená matka se řvoucím nespokojeným děckem. zajímavé, že jsou matky, které to nechápou:o)

čurání i kakání se nám daří, trochu zápasíme s prvnímu vzdory, ale zatím se mi to daří přetvářet ve smích a zábavu. uff 😀

katschka
14. pro 2012

@alenavy Když ještě nedržela hlavičku, tak jsem jí měla jako v klubíčku a pak jsem si ji na čůrání jen přesunula, aby měla hlavu mezi prsama a držela jsem jí nožičky. Takže asi kolíbka. 🙂

janakkk
14. pro 2012

@ssassi taky nepeču , taky neuklízím 🙂
a jak přetvářet vzdorovatý výstupy na zábavný...to bys nám mohla poradit 😉

katka_brno
14. pro 2012

@ssassi víš nějak nechápu, kde máš ty kila co o nich občas mluvíš...doma ve skříni?a co ta červená na bundě?,,,, jsem chvilku váhala, zda jsi to ty 😀 díky

katka_brno
14. pro 2012

já teda přiznávám že peču, mám několik těst v lednici, ale je to i tím, že má moje maminka šikovná 4stehy na prstu a prst zafačovaný.....jinak samozřejmě že těsta udělána za vydatného spánku mé milované na mém těle 😀 jsem zvědavá jak nám zítra půjde vykrajování 😅 jo a k tématu, dneska jsme do plíny chytli téměř vše, asii 5x do nočníku zbytek tak nějak v plíně včetně počůrání se 3x v ergu, ani se nemrcasila nic, ale nám to nevadí, že, píšu to sem abych s cukrovím nebyla mimo téma 😀

ssassi
14. pro 2012

@janakkk no to chce deset kilo trpělivosti a nervy z titanu 😀 jo a taky nadhled. ze strouhanýho jabka na zdi se nevěším:o)

@katka_brno no vona je to bunda na lyže. kže jsem úplně celočernou nechtěla 😎 😎 a ta šedočerná čepka dnes měla derniéru, na svoboďáku jsem koupila černýho teploučkýho kulicha! 😀
co plínky? jsou ty dvojky ještě dost?

alenavy
15. pro 2012

@katschka Tak to ji držím stejně 🙂

alenavy
15. pro 2012

Holky, se podělím, jak mě malá dneska vyškolila🙂 Od včerejška od 17h do rána do 8 jsem pochopila výzvy malé a udržely jsme tak suchý plenky. Asi jsem si začala moc myslet, takže ráno mě malá vzbudila, odchytly jsme, nakrmím, odchytnu, frňák až ke stropu. Zapínám polodupajdy a malá začne natahovat. Si říkám, asi chce chovat, vždyť teď čurala. Jooo, použila jsem rozum a pěkně blbě. Když se malá rozhulákala, tak jsem si řekla - no, pro jistotu kouknu. Jo, a byla ta plenka počuraná. Jsem si řekla, jaký jsem jelito. No, jaký... Pořádný! Po chvíli hrdě opět odchytnu, rozum mi říká - během chvilky čurala 3x, chce se jí spát, houpej. No jasně že mě zas seřvala, protože fakt chtěla okamžitě zas!

Je to neuvěřitelný, připadám si před malou fakt jak trdlo! Pořád jsem vykulená z toho, že ta miminka si to fakt umí zahlásit! Jen to vždycky pochopit, no...

Jo a už mám doma knížku Jak se domluvit s kojencem a batoletem. Jsme na to ve dvou měsících ještě malý, ale aspoň mám čas to pročíst. Ve slovníčku jsem hledala slova čurat a kakat😀 Tak tam mají jen přebalovat. A třeba mě mezitím napadne nějaký znak, mám na to ještě pár měsíců🙂

ivanka.7
15. pro 2012

Trosku vas citam, uz som sem ani nechodila, lebo mi mala vsetko bojkotovala a kedze k tomu este zuby a bleskurychly pohyb vsade mozne a nasledovne jedovanie sa, ked ju niekam nechcem pustit... no potes koste. Paradoxne nam ide lepsie cikanie ako kakanie (ale to teraz neriesim, lebo mierna hnacka zo zubov).

janinek
15. pro 2012

@alenavy Jezis, ty jsi fakt dobra! Ja to curani nedavam. Ted nam neslo ani kakani pres tyden, ale dneska uz zase jo. Ona kaka aspon 3x denne totiz. A jak rikas, take mi trva poznat, ze chce kakat. Normalne spis casujeme, ale tak jednou denne si to vyrve.

alenavy
16. pro 2012

@janinek No, já si tak nepřipadám. Jak se malá začne mračit a vrtět, tak ji pokud možno beru vyčurat, a dost často se netrefím. Taky to mám spíš na časování - když je po kojení, hlídám první půl hodinu, pak má pozornost klesá🙂 No a ty omyly, no.. si třeba říkám, to není čurání, to je rozmrzelá, že se jí chce spát nebo má hlad - a ejhle... Ono čurání 🙂
No a to kakání je fakt jednou za 3 dny, takže to bývá náhoda... A je den, kdy mám pocit, jak mi to jde, vzápětí přijde den, kdy mám pocit, že neodchytím nic! Ale to neva, já si říkám, že každý odchycení, ať už včas do misky, nebo i čerstvý počurání, je dobrý, hlavně že malá není tolik v mokru.

A mrzí mě, že takhle v zimě nemůžu dát malou vyčurat venku. Být to v létě, tak je v kočárku nalehko, vidím na ni dobře, tak by se dalo dávat vyčurat i při procházce. Ale takhle... Ve dvou měsících mi přijde blbý malou vyndávat do zimy:(

alenavy
16. pro 2012

Holky, já vím, že to není kapitola přímo sem, ale znakování se tady občas objeví. Nemáte někdo zkušenosti s touhle knihou http://www.albatrosmedia.cz/versovane-znakovani... ?

janakkk
16. pro 2012

Ahoj, u nás zase všechno špatně.... 😒 nejsem psychicky vubec v pohodě, tak nám to nejde....malej kadí už několik dnů do plínky, pouze ve stoje a nesmím na něj ani sáhnout, to pak spustí řev, praští s sebou o zem a mlátí rukama a hlavou o podlahu...když se zmíním "podíváme se na plínku" nebo "pojd se vyčůrat", dá se na útěk 😒 po odchycení nastává výše popsaná scéna "praštím sebou o zem".....vím, že je problém v mojí hlavě...jen jsem si přišla postěžovat..... ☹