Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

mamusia
15. čer 2011

@sussanah mala som aj oblecenie a nahradne gatky na vymenu,ale budem jej asi davat normalne tenke gatky+mala vkladacka z bambusu,co mam nastrihane a skusim zajtra zobrat nocnik von,bo ked ideme vecer von s mm nachvilku,to vydrzi az domov.
@kaja73 a udrzia plnu davku? Bo ja mam mothercare a tie tak udrzia iba ucvrkntie,inak cele pretecu.
@raa2 tak to Ti krasne vydrzal 😵 ja ju davam cikat este castejsie,kym si zvykne na ten system,ze uz nebude cikat do plienyk vobec,ale od vcera,ako som pisala,tak sa doma pyta sama 😉 ale aj ja sa jej pytam,po istom case,ci nechce ist (keby nahodou zabudla 😀 ),skusim to s tym nocnikom von.tiez si myslim,ze ked sa 1x prelomia lady,tak to uz pojde aj vonky,lenze si myslim,ze skor jej vadi klbko 😖

kaja73
15. čer 2011

@mamusia Co je to plna davka? Raz vyčura malinko,raz obrovske množstvo.Maly je už vyse mesiaca bez plienok-mava nehodu tak raz za 3-4 dni,ale on sa nepocika uplne-to už takmer 3 tyžden nepustil plnu davku.Ale iste je,že ked babo sedi na zadočku a vtedy sa pocika,tak gatky preteču-nestihaju to vstrebat,ked sa pocika po stojačky,tak to stihne vstrebat.Mne to zatial nepretieklo,ale ako hovorim,tak zaleži od mn.moču ktore babo vycura.Moj ma teda riadne rozdiely-pekne sa pyta slovom pisi a vždy ide ina davka.

sussanah
15. čer 2011

@mamusia ja mam site treninkovky po vzoru imse, jsou tam 2 vrsvy bmb frote + pul + barevna latka nahore a drzi to slusne. Davla jsem jeste anavy vkladacku (2 vrstvy bmb frote + bmb aksamit), kdyz jsme jeli treba v autosedacce. Vydrzi to vcelku slusne, samotne kalhotky udrzi tak pulku davky, vetsinou to bylo bokem i na kalhotech, ale zas to aspon neteklo po nohach a do bot 😀

sussanah
15. čer 2011

@wzorcek ahoj, uz ma 3m a 7kg, coz je uz vcelku dost, takze uz by to chytani melo byt prave jednodussi. Chytni si ho rukama pod koleny, nocnik mezi nohy, zada a hlava oprana o tve bricho, ditko by melo mit kulata zada (jakoby podstrceny zadecek dopredu. Muzes si lehce oprit ruce o nocnik, ale jeste ho spis drz na rukach, je precejen jeste malinky, tak at se mu zbytecne nezatezuje pater. Bohuzel nemam zadnou mimi fotku, jak jsem ho davali, ale koukni na net, da se dohledat 😉

apollo11
15. čer 2011

@sussanah Jen náhodou jsem sem zabrousila, my jsme bezplenkovku nepraktikovali (moc jsem o ní tehdy nevěděla 😅 ), ale ten první odkaz nemá chybu! Ten úsměv 😵

sussanah
15. čer 2011

@apollo11 taky se mi to libilo, to vylozene krasne odpovida te situaci 😀

rozarka65
15. čer 2011

Ahojky!🙂 Krásná videa...🙂 No jsem zvědavá na sebe...u malé jsem jela jednorázovky...celkem rychle se zbavila plínek...ale u druhého mimi jsem pořídila látkovky a ráda bych zkusila bezplenkovku,alespoň částečně...tak jsem na to zvědavá...🙂 Nočníček budu pořizovat až příští měsíc,ale koukám,že stačí umyvadlo...🙂

wzorcek
15. čer 2011

@sussanah dakujem, budeme skusat 😅 ten prvy odkaz je ozaj nadherny

lmm
15. čer 2011

@raa2, prosim te, ja ji pomalu delam i striptyz, abych ji zabavila, ale proste ne, rekne signal, ja reknu nocnik a zacne jekot, nechce ani v klubicku venku ani do zachodu, chce proste do pliny. Ma to uz pres tyden, tak uvidime, jak to bude dal. Cura do nocniku jen rano a po obedovem spani, jakmile se vzbudi syn, je po vsem, ona ma asi pocit, ze by o neco prisla. Tak snad to prejde brzo, jako to bylo u vas. Diky.

raa2
15. čer 2011

@lmm no podobne to bolo u nas, ja som dala raz zo zufalstva aj kusok kinder cokolady, len aby sedel a zabralo 🙂 potom som davala kadejake veci, dokonca aj malovatka, len aby obsedel a vycikal sa, take veci ktore ma zakazane, tie zaberali u nas. aj teraz niekedy mu musim dat, raz mi dokonca rozbil puder, tak mu teraz ostalo zrkadielko, z toho sa tesi 🙂 a este som mu povedala ze to je skarede, fuj, ked sa pocika, ze ma nocnik a sme to naschval s mm riesili ked dosiel z prace ze sa pocikal a aj on mu povedal ze fuj 🙂 a samozrejme vsetci tlieskame ked sa vycika 🙂 aj navsteva vsetci 🙂
@mamusia to klbko vadilo aj matkovi, zo zaciatku cikal na stojaka a ruku pchal do mocu 😀 ale teraz zase do klbka ho davam 🙂 a tiez sa pytam ale teraz uz nie som z toho nervozna ked dve hodky necika, ale na zaciatku som bola hotova z toho 😀 par krat som isla s malou dusickou vonku, ked som ho mala v manduce aby sme nedosli mokri domov 🙂

lmm
16. čer 2011

@raa2, a to jsi ho posazovala nasilim? Protoze ona se zacne vzpouzet, uz jen kdyz ji vezmu a zacnu ji sundavat plinu. Hystericky jekot, prohyba se, aby se mi vyvlekla, mlati kolem sebe...takze ji proste nechavam. Reknu ji, ze eee se dela do nocnicku a to je vsechno. Dala jsem ji tady celou vystavku nocniku, nalepila na ne zviratka, aby si mohla vybrat, ale zabrao to jen jednou, pak zase krize. Tak premyslim, o co tady muze jit.

raa2
16. čer 2011

@lmm nasilim sa nedalo, lebo to som ho ani neposadila, tak sa vzpieral, som ho vzdy nedovolenou vecou uplatila a potom som mu uz plienku nedala a ku podivu tych nehod az tak vela nebolo ...tak skus ju nechat bez plienky, to by jej mohlo zacat vadit ked si nohavice pocika, skkus vydrzat tak 5 dni, bude mozno vsetko pocikane, ale to by este mohlo zabrat, ak predtym chodila pekne na nocnik...inak uz neviem..

lmm
16. čer 2011

@raa2, to uz jsem zkousela cely tyden, ale je ji to uplne jedno, to je zajimave. Pocurane vsechny nove koberce, hracky, botky...uvidime, zkusim jeste koupit manaska a hrat ji divadlo 🙂. Pri nadeji me drzi, ze vam to trvalo tak kratce. Rikam si, ze kdyz ji nebudu nutit, ze ji to treba zacne zase bavit. Nebo zkusim nejake to jidlo, to je taky fakt. Akorat to hned bude chtit i ten starsi, kdyz pujde na zachod 😀 . Kazdopadne diky!

luty
17. čer 2011

@lmm Jarecek nechtel na nocnik dlouho, porad jsem klubickovala, ale ani tak nam to moc nefungovalo - nad umyvadlem i nocnikem v klubicku se kroutil a ja jsem ho nebyla schopna udrzet. Pak se ze dne na den cca v 10m najednou rozhodnul, ze nocnik je super, a meli jsme obdobi s par nehodami za den. Posledni 2-3 tydny, kdy se vic rozchodil, je to horsi. Porad chytame vice nez polovinu, vetsinou tak 75%, ale casto to na nocniku trva treba 2-3min. Mam u nocniku krouzky na navlikani a nejake knizky - casto ho zabavim timto a za chvili je hotovo. Jeste nam pomaha piti u nocniku. Mam blizko hrnicek a dam mu napit - to pak pusti do par vterin. Tak zkus jeste to piti.

kaja73
17. čer 2011

@lmm A neskusila si ju nechat v tom počuranom-napr jej daj treningove gatky a ked sa počura,tak nech si to trochu užije.Moj neznasa byt v mokrom,ked si obcas cvrkne,tak hned place a snaži sa vyzliect ,dokonca ho aj par krat naplo na vracanie,ked som mu to mokre vyzliekala 😕

luty
17. čer 2011

Holky, jeste jsem se chtela zeptat na par veci:
1. Kdy vam zacli deti hlasit znakovanim? J. si obcas poklepe na plinku, ale obecne pouziva jen par znaku, moc se mu do toho aktivne nechce.
2. J. obcas hlasi ukazkove - poklepanim na plinku. Nekdy si prestane hrat, prijde za mnou a skace (vypada, ze to neudrzi ani vterinu), ale pres polovinu odhaduju ja (casovanim, intuici). Vetsinou se vycura, ale mam pocit, ze je to spise proto, ze jsem ho posadila na nocnik a neco tam na curani je. Kdybych ho neposadila, tak by to treba jeste chvili udrzel. Nicmene tim, ze moc nehlasi, tak bych to prehledla a bylo by to v pline. Mam to zkusit nechat na nem a davat ho jen, kdyz hlasi. Nebo se casem nauci hlasit pokazde?
3. J. cura hodne casto - behem dopoledne obcas i co 15min, vetsinou je to co 20-30min. Po spanku, kdy se probouzi suchy, cura 2-3x za pul hodinky. Neni to tim, ze by usrkaval piti cely den, je porad dost kojeny, takze ma spise vetsi davku tekutin najednou. Moc se mi nechce ho nechavat v mokrem a posazovat mene casto, ale chci se zeptat, jestli s tim nemate nektera zkusenost a zda to pomohlo?
4. Kdy Vam zacali deti hlasit zvlast curani a kakani. Ja posadim a teprve na nocniku vidim, ze tlaci. Pritom pouzivam zvlast "cucu" a "kakat", ale on kdyz chce kakat, tak proste kaka, ani nemusim nic rikat.
5. Sice mam dneska 8 pocuranych plinek (a cca 20x do nocniku), ale malinko laskuju s myslenkou nejakych trenink. kalhotek. On sice klidne a s usmevem pocura koberec, kdyz ho necham bez plinky, ale treba by ten sok, ze je bez plinky, udelal sve🙂
Diky moc za rady!!!

kaja73
17. čer 2011

@luty Kakanie mi maly začal hlasit tak,že povedal eee-ked mal cca 11m,ale nie vždy,tak na 50%,zvysok som ho proste davala kakat ja- od 5m sa nepokakal.Priznam sa, ža curanie ma vobec nenapadlo riešit-sice vo veku 10m som si vsimla,že cielene tlaci aj na curanie,ale neriešila som to.Až ked sam odmietol plienky v 16m a niečo,tak som mu ich proste nedala a po 4 dnoch,čo som ho davala cikat ja v 30min.intervaloch-ale casto cural aj po 15minutach 😝 -sa zacal sam pytat a to hned slovom pisi.Obcas si klepol na pipika,ale to len možno prvy tyžden.Moj bol starši,tak neviem či plati to iste aj pri veku 12m,ale nam pomohlo uplne odstranenie plienky a po 5 dnoch som zodpovednost nechala na nom.Vonku sa ho pytam casto a obcas aj sama dam vycikat,ale doma je to na nom-nam to pomohlo.Mne zacal hlasit ako prve kakanie,kedže cikanie sme ani netrenovali vo vasom veku.Treningace použivam len zriedkavo-napr.ked idem dlhsie autom.

raa2
17. čer 2011

@luty
@kaja73 nam sa to upravilo s cikanim asi tak mesiac dozadu, on vydrzi aj dve tri hodky, uz necika kazdych 15 az 30 minut ako ked bol mensi..a to vypije vyse litra tekutin denne...kakanie pekne hlasi a uz celkom dobre aj cikanie, tak ze sa chyti za pipika, alebo ukazuje na nocnik, alebo take uhm urobi...
a to pitie na nocniku aj u nas zabera, dneska napr. tiez nechcel sadnut na nocnik a cikat, tak som mu dala spiralu a piskotku a tak posedel a vycikal, ale on je vymyselnik, on si tam rad sadne vecer, len preto aby nemusel ist spat 😀 matko zacal hlasit cikanie a kakanie, ked som mu prestala davat plienku, dovtedy som ho posadzala ja...a tazko povedat ci by to zacal hlasit v roku...
@lmm a starsiemu treba dat tiez nieco do rucicky aby si osladil zivot 😉

lmm
18. čer 2011

@luty, my jsme s nočníkem dlouho problém vůbec neměli. Naopak je milovala a nosila mi je ukazovat. Nevím, co se stalo. Nejspíš ji to zdržuje od "práce", protože v noci a ráno, kdy syn ještě spí, na nočník normálně chodí. A po obědovém spánku, když je ještě "zblblá", tak taky. Pití jsme taky zkoušeli. Největší problém máme v tom ji tam vůbec posadit, to ji musím vysloveně "zlomit", jak se kroutí. Pak už to nějak jde, dělám blbiny, ukazuju jí knížky a tak tam někdy vydrží. Snad to prostě brzo přejde. Nechávám ji od nočníku odpočinout, ona přijde, zahlásí, ukážu na nočník, řekne ne, "zasní" se a já vyměním plínu. K tvému dotazu - hlásit začala kolem 11 měsíce, spolehlivě tak kolem 14 měsíců. Znak nerozlišujeme, takže tady neporadím. Dopoledne posazuju častěji, nesnažím se prodlužovat intervaly, nechávám to dozrát.
@kaja73, mokré je jí úúúúplně jedno. Babička ji občas zapomene přebalit i celé dopoledne /zapomene, že moje dítě nemá plastovou plínu, jak říká 😀 / a dcérenka spokojeně běhá. Teď se občas i pokadí a přijde mi to říct až syn, že smrdí (když si hrajou v herně), ona si v tom hoví. Na tréninkovky zrovna teď vůbec nemám peníze. Budu to zkoušet asi venku bez plíny (kde nehrozí počůrané koberce) a doma s plínou. Ale takhle napůl je to asi taky napytel, co. Tak možná do kalhotek budu dávat jednu vkládačku, aby to do koberce neprosáklo. A poptám se po kamarádkách, jestli nepůjčí tréninkovky.
Díky holky, moc. Snad ji tenhle podivný bojkot brzo přejde.

lmm
18. čer 2011

@raa2, ten už si umí osladit život sám, jakmile zjistí, že bezpečně sedím na záchodě, popadne židli, frčí do špajzu a už loví v horních řadách. Ten se neztratí 🙂.

luty
19. čer 2011

@kaja73
@raa2 Diky za rady, ja to necham na nem, uvidim, co bude za 3 mesice.

luty
19. čer 2011

@lmm Myslim, ze kazdy z nas resi s detmi neustale se opakujici a menici se problemy. Kdyz pomine problem s jidlem, tak uz na nas ceka dalsi se spankem, pak zase s curanim, s kocarkovanim, s... Deti mivaji obdobi, kdy nechteji delat to, ci ono... a pak nastane zlom a zase je dobre, jako by z hodiny na hodiny zapomnely... A my casto tapeme a jen hadame "cim to tak muze byt".
Ja bych se ji snazila davat na nocnik, kdyz chce, ale pokud se u toho bude kroutit, tak bych ji nechala. Casem to prejde🙂

jonas17
19. čer 2011

tak včera sme mali mesiac, čo som zrušila cez deň plienky, dnes je tretí deň, čo sa krásne sama pýta. tak sme definitívne bez plienok. na noc jej ale dávam ešte. 😉

ameliejulliette
21. čer 2011

@jonas17 To je krásné 😉
@lmm Že "plastová plína" 😀

My po druhé dávce očkování cca po dvou týdnech začali zase být úspěšnější v komunikaci, nevím, on je na nás vždycky asi naštvaný nebo co... ☹ A taky mě naštvalo, že furt prší a neschnou nám plíny, tak jsme se do bkm pustili opět s plnou vervou a za včerejšek a dnešek máme víc než 50% úspěšnost 😉 Jediná chybka je, že v pondělí máme poslední očkování, snad to nebude zase obrat čelem vzad... Jakože s výkyvama jsem počítala a počítám, ale že nám to takhle moc rozhodí už to očkování, tak to mě celkem vzalo... 😝

Prosím vás o radu na noc - když ho rozbaluju, tak se úplně probere, takže teď když stejně byla bkm u ledu, tak jsem pořádně vycpala plenku a přebalovala většinou až kolem 3h ráno. Ale jak to praktikovat dál? V čem vaše děti spinkají? A máte někdo zkušenost s těmi jakože bkm PUL svrchňáky z pejashopu? Díky.

luty
21. čer 2011

@jonas17 Gratuluju! Parada!!!!!
Jak to vypadalo tesne pred tim, nez jsi se rozhodla nedat plinu pres den? Pokud byly nejake nehody, zlepsila se situace nejak vyznamne pote, co byla Ema bez plenky pres den?

jonas17
21. čer 2011

@luty ja som jej dávala plienky normálne cez deň, nie som taká precízna BKM-káčka, ale dávala som ju na nočník. tak ked vydržala dlhšie plienka suchá, dala som jej gaťky a začala som ju dávať na nočník častejšie. postupne som intervaly predlžovala, a ona vydržala. vlastne veľmi skoro nastalo obdobie, že sa prestala popišávať, čakala, kým ju posadím. najprv sa popišala raz za deň, potom vydržala dva, tri, potom sa popišala zas a tak pomaličky. a hlavne, videla že jej tečie pišanička po nohách, tak si to začala všímať.a ukazovala na to. to som zistila, že pochopila, že sa niečo deje. a po 4 týždňoch mi sama doniesla nočník. ináč mám pocit, že sa veľmi rýchlo odplienkovala a bez nervov, stresov, úplná pohoda.ešte počkám pár dní a nedám jej ani cez obed.spánok plienku, lebo sa už nepamätám, kedy naposledy vstala mokrá. a čo je zaujímavé, tak v noci plienka je o polovicu ľahšia, ako doteraz.donedávna každé ráno mala takú prepišanú, že aj pyžamo mala mokré. tak asi aj v noci pišá už menej, hoci sa stále kojíme. 😵

evi_
23. čer 2011

@ameliejulliette Do nedávna jsme používali v noci vlňáčky a dávala jsem na nočníček / přebalovala po každém kojení. Teď používáme na noc (ale i přes den) mini flísáčky (pruh flísu v pase do gumičky) a jsem s tím moc spokojená.

ameliejulliette
23. čer 2011

@evi_ A když se počůrá, tak to ty miniflísáčky udrží? Já je dávám na den na válení a do nich jen čč na dvanáctiny... Na noc bych se to asi bála, přece jen... No možná se napoprvé hecneme a třeba nám to půjde 😉 Díky za tip!

evi_
24. čer 2011

@ameliejulliette No nám to vydrží ...oblečení mokré neměla ani jednou. Na noc dávám čč na rovno a ještě třeba froté vložku nebo druhou čč. Malá nečůrá když spí..takže ji dám vyčůrat než jde spát a pak když se v noci vzbudí, tak taky na nočníček. Občas mokrá je, ale to je tím, že ji nestihnu dat na nočníček hned když se probudí. Pokud Ti malej v noci nekaká, tak ta čč na rovno je v pohodě.... dřív jsem dávala čč do novoskladu a na to ty vlňáčky. ...no ono taky asi záleží jak silný je ten flís ...pokud s pročůráním nemáte problémy přes den, tak snad i v noci by to mělo být ok 🙂