Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

luty
17. led 2011

@misha_ Uf, uz at je ten zub venku. Prvni dva rezaky probehly u nas celkem hladce. Byl par dni protivnejsi, ale nic strasne uplakaneho. Moc jsem to neresila, proste ho vrzla do satku, tam se uklidnil a jednoho dne rano mi drapnul ruku a strcil prst do pusy - chtel se pochlubit prvim zoubkem😉 Bylo to dojemne, temer mi ukapla slza ☹ Takze jsem necekala, ze 3.zoubek bude horsi. Ale spise je toho na nej ted moc. Cekala jsem i s temi prikrmy proto, ze mi moc nespal. Pak se naucil jaktakz pres den spinkat, tak jsem mu dala prvni lzicku, nicmene necekala jsem, ze zacne tak brzy lezt. A tak jsme to mela krasne vymyslene.. Chjo..
J. pije porad jen me mlicko, zadne tekutiny. Prikrmy delam domaci, ne moc ridke,coz muze byt i duvod, ze se mu hned po jidle curat nechce. Musi to byt celkem sok - po pulroce mlickovani maji v brisku neco hutneho. Tak snad se s tim popere rychle🙂

luty
17. led 2011

@jasekd Pres Vanoce jsem si prodelala zanet prsu, v te dobe J. BKM bojkotoval. V tu chvili jsem si rikala, ze kdybychom aspon to kakani chytali (to mel jeste hooodne ridka michana vajicka asi 3-4x denne), budu spokojena. Moc to nehrotim, on se rozhodne, kdy mu zase zacne ta mokra plina vadit.

evi_
19. led 2011

Ahojte, jdu se pochlubit, že se nám podařila už jedna noc se suchou plínkou...je to tak týden nebo 2... no, abych nepřechválila, že - od té doby se to ne a ne podařit znovu 😎 třeba dneska v noci byla mokrá plínka při každém kojení... ale je vidět, že to jde, když se poštěstí 🙂 ...a taky se nám občas podaří i vychytit čurání mezi 2 kojeními...takže úspěchy máme 😵
Už nečůráme jenom do umyvadla, ale pořídili jsme si po vzoru květináč 😀 ..jsem teda původně chtěla misku, ale žádnou vhodnou neměli...nejvhodnější byl květináč 😀
Říkala jsem si, že bych ušila flísové svrchní kalhotky podle tohoto návodu - http://ekozahrada.blog.cz/1008/flisove-svrchni-... .. nemáte někdo zkušenost?
Taky bych chtěla ušít návleky na nožičky...ale nechci dát navršek gumu, mám strach, že by to tlačilo..nemáte nějaký tip?

dugyna
19. led 2011

@luty mne sa mala opakovane pri jedle pocurala,a aj pokadila.ale dneska sme mali uspech pred jedlom sme do serblika kakali aj cikali a pri jedle vsetko ok 😉

dugyna
19. led 2011

@evi_ gratulujem k uspechom mate super pokroky 😉 ,ono to tak je raz sa dari viac a raz menej 😉

susuq
19. led 2011

Ahojte bkm-áčky. Som tu v diskusii po prvýkrát. Mám 6 mesačného syna, ktorého od 4 mesiacov nechávam bez plienky, plienku dávam iba keď spí, cez deň aj v noci. Kakanie sa nám darí chytať, aj cikanie celkom, mávame síce aj nehody, niekedy aj tri za deň, ale inak pekne hlási. Začne z ničoho nič plakať a ideme. Teraz je asi také ideálne obdobie, len čakám, kedy sa to rozhasí podľa Vašich skúseností.... už sa párkrát stalo, že sa zabral do hry a nezahlásil, ale len párkrát. Môj mm aj moja mama sú tým nadšení, manželovi rodičia už menej... tí si myslia, že mi šibe. Inak používam látkovky, len babylucy velour, mala som aj iné, ale všetky predávam, lebo buď nesedeli alebo pretekali, lebo náš malý od mala ciká ako blázon... som rada, že je tu toto fórum, lebo kamoškám sa veľmi zverovať nemôžem, tiež si myslia, že to nemám v hlave úplne v poriadku... veď asi poznáte 🙂

luty
20. led 2011

@dugyna Nam se dva dny po sobe povedlo curat hned po jidle. Necekala jsem na signaly, proste jsem to zkusila (jako po kojeni a.. no, mozna J. zrovna chtel a ja se do toho trefila 😀 Ale aj ta nahoda potesila 😀 😀 ) Asi si i on musi zvyknout na neco jineho nez mlicko a nejak se tomu prizpusobit.
Koukam, ze mame ty nase prcky temer stejne stare 🙂

luty
20. led 2011

@susuq Ahojda, jujda, Vam to ale krasne jde🙂)) Gratuluju!
Nasi se na to taky moc netvarili, manzelovi rodice se o tom se mnou bavit nechteli (zpusob, jak se nepohadat), asi si mysleli, ze mi jen ta na chvili preskocilo. Ted vsem nadsene vykladaji, jak maji sikovneho vnuka, ze chodi na nocnicek (o pomeru chytime do nocniku/skonci v pline se nezminuji..). Podobne to bylo i s satkem - akorat to se s nami o tom bavili a dost jasne.. 😒 Ted si tchyne nechala J. i na chvili uvazat 😀 😀 😀 Nenech se tim zviklat, treba tomu casem prijsou na chut 🙂

dugyna
20. led 2011

@susuq ahojky vitaj 😉 ,to mas podobne stareho synceka,to je super ze len 3 nehody. aj mi mavame ale obcas aj viac...ked mala zmeni hlasenia...ma viac sposobom ako da najavo a niekedy ako ty pises sa zahlbi do hry a tichucko ostane a nehoda je..
@luty ano mame rovnako stare 😉 mozno je to aj tym ze menia sposob hlasenia, teraz uz druhy den sa na opat dari aj kakat a cikat...tak dufam ze to tak bude...davam ju ako sa zobudi cize predtym ako ideme obedovat.. 😉

susuq
20. led 2011

@luty No dúfam, manžel bol veľmi sklamaný, keď im chcel ukázať, ako mu to ide a niečo o tom povedať, ale oni sa presne ako hovoríš "odmietli o tom baviť". A keď mm povedal, že náš syn bude určite skoro bez plienok, keď nám už teraz vie hlásiť, keď ciká tak svokra pozrela do taniera a povedala, že to s tým nemá nič spoločné, bez toho, aby si niečo nechala vysvetliť. No škoda. Možno sa neskôr tiež budú chváliť, akého majú šikovného vnuka. 🙂 Aj moja mama sa chváli, ale nikto jej neverí 😀

susuq
20. led 2011

@dugyna je to sranda, ja som z toho hrozne nadšená, najprv som len tak potajomky skúšala a ani sama som tomu neverila, ale teraz mám niekedy pocit, akoby odmietal kakať do plienky, keď už vie, že môže byť aj po kakaní čistučký... tie detičky sú potom strašne múdre, môj už začína pozerať, ako ciká, nikedy sa aj naťahuje a pozerá pod seba do umývadla (my používame len umývadlo), že čo vykakal... my máme z toho srandu. Inak máme reflux, už je to trochu lepšie, ale boli chvíle, keď som už kvôli tomu bkm skoro vzdala, lebo sa mu po papaní spučilo bruško a grckal... mi to bolo ľúto, ale nevedela som ho už nechať v špinavej plienke... radšej som sa snažila dávať pozor na to bruško a voliť iné polohy...

dugyna
20. led 2011

@susuq no my sme zacali do nocnika uz trenovat..lebo mala v poslednej dobe mam pocit ze odmietala umyvadlo/predtym inam cikat nechcela ani kakat/ ale zrazu sa nam cez sviatky trosku bkm pokazilo...a teraz nejak mala take dni ze ked sme boli nad umyvadlo tak nic..a potm ako sme dosli do izby ci zacal sa hrat na zemi a otocila som od nej hlavu tak cikala na zem...a ked som odbehla na chvilku tak to vyuzila na to aby sa vykakala..tak som skusila ten nocnik...cita na nom knizky a ked nechce tak sa stava na nohy 😀 ...mm bol tiez z toho uneseny 😉

fraufrt
20. led 2011

Ahojky, sem tam si precitam nieco v tejto teme a strasne vam fandim. My sme boli a stale sme na plienkach, kym sa mala narodila, mala som v plane skusit BKM, ale po narodeni som nevedela co skor... mala mala reflux, nepriberala, potom sme zas museli zacat cvicit... a stale nieco. Nenechavajte sa odradit, a chvalte sa, kde len mozete, lebo mate cim. 😵 😵 Je to parada, ked babatka a mamicky komunikuju takymto sposobom, je to uzasne (hlasenie). Drzim palce a obdivujem vas. 🙂 Trochu hlupa otazka, ale myslite si, ze sa da zacat "s takym tym pravym hlasenim u babatka" aj v 9 mesiacoch?

evi_
21. led 2011

Když jsem poprvé zkoušela čurání u našich, tak to byl propadák... malá brečela a nevyčurala se...mamča se na mě blbě dívala a povídala, že ji trápím 😒
No a včera jsme byly zase u našich... malá měla po 4hodinovém spánku suchou plínku - to zírala mamča poprvé...hned na to, se vyčurala s úsměvem do lavůrku - mamča zírala podruhé....a asi za půl hoďky se krásně vykakala...a to mamča zírala ještě víc .... takže - důležité je vytrvat 🙂

alenk
21. led 2011

@fraufrt jasne, aj v 9tich mesiacoch je lepsie ako v troch rokoch 🙂 a teraz mas tu vyhodu ze sedi.
hlavne sa treba obrnit trpezlivostou a necakat hned zazraky a nenahanat ani seba ani babatko. drzim palce

evi_
21. led 2011

Přemýšlím, jestli je nějaká možnost, jak se co nejlépe vypořádat s bojkotem. Nemám s tím teda žádné zkušenosti zatím, ale chtěla bych na to být připravena..pokud to tedy jde. Předpokládám, že mimčo začne bojkotovat, protože my po něm chceme, aby čůralo do nočníčku. ..co kdybych při prvním náznaku, když bych viděla že mimi vyloženě nechce kvůli mně, tak jí nechala ať si čurá do plínek jak chce a případně jí v tom dýl nechávala... pomohlo by to? ..jakože by sama pak chtěla jít na ten nočníček.
Možná až moc fantazíruju a moc to řeším, co 😎

alenk
21. led 2011

@evi_ ja som to riesila tak, ze som sa tvarila ze sa nic nedeje. teda na zaciatku, ked sme zacinali, tak som vytrvalo ho davala a cakala, ze sa podari, no nespocetne krat sme nocnikovali na sucho, ale potom sa to rozbehlo.
teraz sme mali bojkot asi styri dni a to sme fungovali v pohode, snazila som sa ho odsledovat kedy nalozi do plienky a hned mu povedat: be do plienky, do nocnika (a aj som ho hned dala na nocnik, aj ked tam uz nic nespravil)
ale nekarhala som ho ani ho v tom nenechavala a bojkot trval len styri dni.
no urcite je najlepsie si najst vlastny sposob, ktory obom vyhovuje

susuq
21. led 2011

Ja som ho najprv skúšala dávať len tak občas nad umývadlo, lebo ma stále ocikával, keď som ho rozbalila, potom neskôr, keď už vedel, čo od neho chcem som ho dávala vždy pri prebalovaní. Mne sa totiž vôbec nedarilo sledovať nejaké cikacie signály. Ja som stopovala len čas. Potom, keď som si povedala, že to skúsim bez plienky, nosila som ho každých 25 min, ak veľa jedol tak po 20 min (asi dvakrát). Až keď si zvykol byť v suchu celý deň, začal z ničoho nič sám signalizovať, tak, že začal plakať, alebo nespokojne kričať. Doteraz pred cikaním žiadne signály neviem vypozorovať, spolieham sa na čas. (je to trochu zložitejšie, dopoludnia zaručene každých 25 min, popoludní po 3 hodinovom spánku neciká aj hodinu, hod a pol. 🙂) Zatiaľ bojkot nebol žiadny. Naopak, ja som si myslela, že budeme robiť BKM "na pol uväzku", lebo v noci by som sa chcela vyspať. Malý predtým spal 10 hodín v kuse, teraz sa budí trikrát na cikania a väčšinou je plienka suchá, alebo je v nej len cvrknuté, lebo som nevstala hneď, keď zakričal prvýkrát....

luty
21. led 2011

@susuq Neboj, taky budou hrde hlasit, jak maji sikovne deti a vnoucky. Nekteri lide jen obtizne prijimaji neobvyklost (nepisu "nenormalnost" 😀 😀 😀 ). Vim, ze by potesilo, kdyby s toho meli radost s Vami, ale nenechej se tim o sve nadseni obrat. Pockej, za rok, za dva budou rikat: "No, predstav si, ze Pepicek od sousedu ma 3 roky a jeste kaka do plinek". Drzim pesti, jste fakt sikovni, u nas je nehod vic. Ale neresim to, jsem rada za kazde vychytane curani a kakani (aspon to se dari dobre). I kdyz.. ted jsem chtela hazet plinky do pracky a vsehovsudy jsme meli jen jednu procuranou z kocarku. No a ja jsem si to uvedomila az ted vecer.

luty
21. led 2011

@evi_ S tim bojkotem: Nedrazdi hada bosou nohou 😀 Bud rada, ze fungujete!!! 🙂

susuq
21. led 2011

@luty No vidíš, akí ste šikovní!!! Jedna plienka je super. Také sa nám ešte nepodarilo 🙂 Ja sa z toho všetkého veľmi teším, nielen z kakania a cikania, ale aj z toho, že, keď zaplače viem, čo chce a komunikujeme, keď vidím, aký je spokojný, keď ho zdvihnem a mierim do kúpeľne, až nahlas sa teší, že som pochopila... To pochopí len ten, kto to zažil, že tá komunikácia je úplne o niečom inom. Náš napríklad vždy večer, keď sa nakojíme potrebuje kakať. Máme reflux, tak mu už od druhého mesiaca dávam vlákninu zo svätojánskeho chleba na zahustenie mliečka. Potom má samozrejme aj hustú kaku a ťažko ide von. Predtým sme nevedeli čo mu vždy je, keď tak večer plače, niekedy sme aj dve hodiny skúšali obklady, masáže, cvičenia, aby sa ukľudnil. A teraz ho proste pdoržíme nad umývadlom, vykaká sa a ideme spať... 🙂)

misha_
21. led 2011

@evi_ My jsme meli vcera absolutni bojkot. Jestli se podarilo curat trikrat do nocniku, je to moc. Dneska si mala cely den rejdi prstikem v puse a zuzla na co prijde, dokonce me i parkrat kousla, tak cekam, ze brzy vyleze dalsi zoubek. Ani se ji nedivim, ze se pak nesoustredi na nejake signaly. Kdyz byla pocurana, moc jsem to nekomentovala, spis ve stylu: lepsi sucha plina nez mokra, hovinka byla trochu v puncochacich, ale to jak ji to uteklo cestou. No a dneska celkem v pohode. Nejakou mokrou plinu mame, hlavne proto, ze ji hodne nechavam hrat samotnou a jeji signaly nebyvaji uplne hlasite. Ale v mokre pline bych ji nenechavala. Hlavne proto, aby si na to nezvykla.
@evi_ To byla uplna klasika. Kdyz chces ukazat, ze to funguje, vypadas jak nejvetsi tyranka 🙂 U nas to bylo uplne stejne. Myslim, ze je to tim, jak je u toho clovek nervozni a mimco to vyciti. U bkm se mi maximalne osvedcilo, ze cim jsem byla ja vic v pohode, tim se nam lip dari.

luty
21. led 2011

@misha_ Mam podobnou zkusenost. Cim min se na signaly a curani soustredim, tim nam to jde lip🙂 Dneska jsme si povidali s navstevou a uplne jsem zapomnela na casovani a kdy ze jsem to vlastne kojili... No a nekolikrat se na me J. kouknul takovym tim: Mami, uz fakt musim.. a slo to nadherne. Asi se chtel pochlubit, ze uz neni maly kluk 😉

fraufrt
21. led 2011

@alenk budem skusat a inspirovat sa citanim prispevkov. 🙂 Skoro vzdy viem, kedy zacina tlacit do plienky, ale kym ju vyzleciem, uz je neskoro alebo ju "vyrusim" a nieje z toho nic. Takze je potom mrzuta a ma problem dostat to zo seba, aj hodinu nic. Tak aj ked viem, ze nieco sa deje, uz "nevyrusujem" a necham ju dotlacit.

misha_
21. led 2011

@fraufrt Tak bys ji mohla rikat nejake slovo (jako signal). A pak ji davat na nocnik jeste driv, nez zacne tlacit. Beatka kaka priblizne ve stejnou dobu, nema to Rebeca stejne? Pak bys ji rikala ten signal a ona by mela vedet, co po ni chces. Takhle to funguje u bkm miminek, myslim, ze by mohlo i u starsich deti.

evi_
22. led 2011

@luty tak já toho hada bosou nohou dráždit nebudu, no 😀
Jsem ráda za všechny vaše reakce..je to fajn, že tahle diskuze existuje 😔

stipa
22. led 2011

ahoj, máme 14 měs. syna, kterého bych chtěla naučit na nočník a kdyby to šlo, tak aby byl bez pleny. Když začne tlačit, tak už je pozdě, než mu sundám plenu, tak už je něco v pleně a na nočník nechce ani omylem, to řve jako blázen. Přes den se nedá určit kdy bude kadit, je to různé - poznám to jen když stuhne a nabírá na barvě 🙂 Prozradíte mi, jak to děláte, že vaše děti jsou bez plen nebo si nějakým způsobem řeknou, že .... díky moc....

luty
22. led 2011

@stipa Ahojky, ja asi nebudu nejlepsi radce, jelikoz signaly u nas jsou, ale neni to nic prevratneho (treba ze maminko zacne najednou plakat, vydavat urcity zvuk apod..). J. si prestane hrat a ma takovy mlhavy pohled do dalky. Nicmeme nerozlisuje kakani a curani. Proste zahlasi a podle toho, jak moc se nad umyvadlem krouti a tlaci, poznam, ze bude jeste kakat a podrzim ho dele. Takze u nas se spise nekadi do plinky proto, ze vysazuju casto na curani a pritom se J. i vykadi. A jak rika misha, zkus vypozorovat, jestli nekaka ve stejnou dobu, resp. v navaznosti na neco, napr. po jidle. J. si zvyknul kadil hned po probuzeni (bohuzel je to ve 4h rano) a pak jeste jednou - bud dopoledne, nebo po obede. Jinak me napada jeste znakovani, ale ja o tom vim zatim jen velke teoreticke nic 😒 Kazdopadne drzim palce a napis, jak pokracujete.

raa2
22. led 2011

@stipa kedy si ho zacala pravidelne davat na nocnik?

raa2
22. led 2011

@luty myslim si ze to nie nahodou po jedle sa vycikal, ja som zacala maleho davat na nocnik nieco pred ukoncenym 6 mesiacom a velmi rychlo pochopil na co to je. vzdy sa snazi a niekedy len dve kvapky vytlaci, ale vytlaci, perfektny je!! dufam ze ho do roka a pol odplienkujem, to by som chcela 😉