Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

greenline
11. zář 2009

kubaka: ešte raz - výskum o ktorom hovoríš bol výskum doktora Brazeltona (môžeš si to overiť na internete) a je to ten výskum o ktorom som písala. bol založený na teórii dozrievania zvieracích svalov. hneď ho nekriticky prebrali a prijali bez dalšieho skúmania pediatri a lekári. iné medicínske výskumy neexistujú k tejto téme. to že Brazelton sa neskôr zamestnal vo firme vyrábajúcej pampersky je fakt a rovnako ako aj to, že jeho "výskum" je v príkrom rozpore so skúsenosťami miliónov matiek po celom svete - v afrike, ázii.
čo je to - "naučí sa chodiť zráním"? najprv sa musia jeho svaly predsa spevniť, "vytrénovať" - to je ono "dozretie".
porovnanie so šteňatami bola nadsázka 😉 mnohé deti vedia napočítať do sto ale nevedia podľa doktora Brazeltona ešte ovládať zvieracie svaly - no na zamyslenie https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
alebo že by bola niekde chyba lávky?
kritika BKM je večšinou založená na kritike skorého učenia na nočník - viď aj svoje príspevky. prečo by som sa nemala ohradiť keď niekto porovnáva láskyplné, nenútené držanie dieťatka nad nočníkom k násilnému privezovaniu a núteniu na nočník ako tomu bolo v dobách našich babiek a mám.
už som to raz napísala a iba to zopakujem - každý nech si koná podľa svojho vedomia a svedomia 🙂 ja mám dobré dôvody prečo túto metódu začať praktikovať aj pri ďalších mojich deťoch. no a snáď nezačnem dávať teraz plienky môjmu sedem mesačnému synovi iba preto, že veľká časť mamičiek západného sveta to tak robí 😉

nechcela som ťa naštvať ani vytočiť, ani nič podobné. tým výskumom naletelo veľa inak inteligentných a vzdelaných ľudí - vedcov. skús si však o nich niečo zistiť - ako nevedecky v skutočnosti prebiehali a aj dodnes sa ich výsledok nazýva iba "TEÓRIA o dozrievaní zvieracích svalov" čím neskôr začneš svoje deti viesť k hygiene, tým neskôr sa jej naučia. nie je to o žiadnom "dozrievaní". dozrievajú iba hrušky a jablká

kocanda2009
11. zář 2009

Preju krasny den maminky. Uz brzy by se nam melo narodit i to nase vytouzene miminko. O BKM jsem se dozvedela na strankach o latkovych plenach uz asi pred pul rokem ale az ted jsem se nejak odhodlala o ni opravdu zajimat. Vidim ze to opravdu funguje, chtela bych se zeptat jaky z tech cinskych nocnicku pouzivate (napr. na branakdetem.cz maji jakysi cinsky a pak ceskou nahradu), chtela bych si ho objednat spolecne s knihou o BKM....predem dekuji 😀

greenline
11. zář 2009

ku zmierneniu kolík o ktorom píšeš že ti pripadá ako jediný seriózny argument 🙂 nuž, vec sa má podľa mňa tak, že koliky sú prejavom toho, že nechávame bábetká aby sa trápili so svojim vyprázdňovaním v neprirodzenej polohe v leže, do plienky. veď si na svoje maličké telíčko ešte iba zvykajú a tlačiť sa im musí ťažko. preto tak veľa novorodencov kaká počas kojenia, keď sa uvolnia. aj náš syn kakal tie prvé tri týždne iba počas kojenia. bola som voči BKM skeptická ale rozhodla som sa to vyskúšať. tiež som si vravela, že ako to bude u nás fungovať, keď malý kaká iba keď ho dojčím. nakoniec to dopadlo tak, že keď mal niečo okolo 3 tt, tak som ho po jednom dojčení podržala v klbku nad nočníkom a on sa na moje počudovanie vykakal. a či mi veríš alebo nie - odvtedy kakal do nočníka. pocikaných plienok bolo ešte veľmi veľa. akonáhle som ho dala nad nočník, vedome uvolnil svoje zvieracie svaly a vykakal sa - a to kakal niekedy aj 10 krát za deň keď bol ešte úplne maličký. takže výskumy nevýskumy, niet nad to presvedčiť sa sám 😉 momentálne ciká doobeda tak každú pol hodinu, poobede vydrží aj dlhšie, hodinu, hodinu aj pol. plienky mu nedávam ani na cestu v aute (cestujeme 2x do týždňa hodinu a pol. ) vždy pekne počká kým ho vytiahnem s autosedačky a dám ho vycikať.
takže ja neviem či máme doma geniálne dieťa alebo je to pre deti prirodzené - špiniť mimo svojho intímneho priestoru - rovnako ako pre všetky ostatné živočíchy. skôr by som sa prikláňala k tej druhej alternatíve 😉

radushka
11. zář 2009

No ať je to, jak je to, tak si myslím, že dítěti to neubližuje, nestresuje atd. Tak proč to nezkusit?
kubaka: a že jsou děti průtokový ohřívač to je mi jasné 😀 .Akorát neprotíkají neustále, ale v nějakých frekvencích (vím, že velmi častých 😀 )
greenline: a kolik má mimčo teď, že ti vydrží 1,5h v autě bez nehody? My jezdíme 2 h, tak mě to zajímá.Chápu, že to u nás nemusí být takové idylicke, jako u vás 😀

delfi
11. zář 2009

green: ačkoli i já se snažím praktikovat BKM tak bohužel musím nesouhlasit s tvrzením, že koliky jsou z toho, že se mimča musí vyprázdnit vleže. syn, ačkoli ho od 3 týdnů "dávám na nočník" po kojení tak přesto na prdíky dost trpí. je otázkou, zda by bez nočníku netrpěl ještě víc....asi ano. ale to klubíčko snad dělají všichni rodiče který maj mimi s kolikama ne? plenka neplenka. je ale fakt, že bez plenky se mu líp tlačí. nechci aby to znělo skepticky, já jsem s BKM dost spokojená (malej snad taky)
a teď jeden praktický dotaz - je možný, že syn když ho dám na nočník tak automaticky tlačí, ať už se mu kakat nebo prdět chce nebo ne? on totiž kadí tak 1 denně (pořádně), ale pokaždý když ho dám na nočník tak tlačí a když nic nevychází tak začne mnohdy hystericky brečet a utiší se až když ho začnu chovat. to se třeba ani nevyčůrá, jen tlačí na kadění, nic nevyjde (možná jeden dva pidiprdy), začne řvát tak ho sundám a utiším. někdy taky začne brečet (nebo se rozčilovat - zatím to neumím rozlišit), dám mu dudlík, on ještě zatlačí a pak to teprve z něj začne padat. Taky nevím kdy ho mám z nočníku sundat, kvůli tomu prdění a kakání, nekdy to fakt trvá dlouho než se vykadí. Nevím abych ho zbytečně nestresovala....jaký máte zkušenosti vy?
a je normální, že mi dneska v noci vydržel 6 hodin (přes 1 kojení) bez čůrání???, teď přes den jsem ho po kojení dala čůrat a nic, takže to už je 4 hodiny bez čůrání.....je to možný, nebo spíš bude problém že třeba málo pije....?

matilko
11. zář 2009

delfi, podľa mňa miminu vadí vo vyprázdnení aj protitlak plienky, nám sa koliky ohromne zmiernili ked som zaviedla BKM, škoda, že som to neskúsila skôr, koliky sme mali neskutočne silné prvé 4 mesiace ☹
tých 6hodín bez čúrania v noci sa mi zdá OK, akurát sa mi moc nezdajú tie 4hodiny cez deň, ale asi je každé dieťatko iné, neviem, Kajkulka pije veľa a tak veľmi veľa čúra...
s tým tlačením nad nočníkom moc neporadím, my sme začali až v 4. mesiaci, takže u takéhoto bábätka nemám skúsenosti

delfi
11. zář 2009

matilko tak to mě nenapadlo ten protitlak plenky...jak říkám, nevím jestli by ty prdíky nebyly horší bez BKM, ale rozhodně to není spása, že jako po zavedení BKM prdíky vymizí.....
ad čůrání - kojím cca co 2 hodiny a zdá se mi, že pije dost....je pravda, že jednou nečůrá 4 hod a pak třeba čůrá během 2 hodin 2x

kubaka
11. zář 2009

kojenci přeci mají úplně řídké kakání, je to jak voda - protitlak plenky nevadí - navíc, když je papírová , ta je rozhodně volná a přilehá jen gumičkou kolem nožiček. Když ho utáhnete do bavlněné, tak tam mu možná překáží. Ty jsem používala u prvního syna a stejně mu padaly, 😅 takže protitlak se nekonal. papírová ale určitě kakání nepřekáží 😉

green - podle teorie cvičení svalů bys teda mohla naučit chodit i novorozence, když je to jen o naučení a vytrénování svalů - ne náhodou děti začnou sami chodit kolem jednoho roka. Dřív je to nenaučíš i kdybychom se na hlavu stavěli - všechno má svůj čas. Ta teorie o zrání neurosvalového systému je dostatečně podložená praxí - dítě má svůj čas kdy začne lézt, chodit, chodit do schodů. Nic z toho ho nemusíme učit, přirozeně k tomu dospěje samo bez cizí pomoci. Předčasně je učit něco, co by sami bez pomoci nedokázali je nevhodné zasahování do přirozeného vývoje. Případ delfi je docela pěkný:

delfi - to co popisuješ mi přijde úplně logické. Dítě má jen zafixované, že na nočníku se tlačí ať chce nebo ne a pak ho to rozhodí, když nic nejde a začne plakat, tudíž je ve stresu. Takže se chová jen podle podmíněného reflexu, který jsi vypěstovala, ale nevyvěrá z jeho skutečné potřeby kakat a čůrat. Tohle je přesně jedno úskalí, o kterém jsem přemýšlela: vypěstujete uměle reflex, se kterým si ale dítě neumí poradit - protože na něj není zralé a nevyšlo z jeho vlastní iniciativy.

matilko
11. zář 2009

delfi, ja netvrdím, že prdíky po zavedení BKM zmiznú, to určite nie, ide o to, že tie prdíky idú pri BKM jednoducho a prirodzene vonku... ak ti čúra 2x za 2hodiny, tak to mi príde ukrutne málo, mne malá čúra asi 3x za hodinu a aj keď bola maličká čúrala hodne často, prebaľovala som ju po hodine, max dvoch.

kubaka
11. zář 2009

Citát od jedné lékařky z článku o předčasném udčení na nočník (před 15. měsícem) : "Učení na nočník vlastně není učením v pravém smyslu slova, protože správnému vyměšování dítě nenaučíte dokud nedospěje, pouze mu vypěstujete reflex, kterého se může časem těžko zbavovat. Když vyčkáte až dítě dospěje do určitého stadia, stačí pár dní na to, abyste mu ukázali, jak je to správně a dítě vše velmi rychle pochopí. "
Takže s tím reflexem, který vypěstujete u bkm jsem se trefila. Fakt si myslím, že matka má na starosti víc než jen sledovat, kdy se děcku chce a každou chvíli s ním lítat na nočník 😝
delfi - možná odpověď na tvůj dotaz

radushka
12. zář 2009

kubaka: no je to zajímavé, uznávám, asi na tom něco bude.Akorát proč by se mělo dítě těžce zbavovat reflexu vykonávat potřebu jinam než do plenky? Resp. proč by se ho mělo zbavovat vůbec? Vždyť to je potřeba pak v celém životě, ne? Nějak tuhle část nechápu 😒
A taky mi přijde strašně logický názor, že žádné zvíře nevyměšuje do svého pelechu, tak proč by člověk měl? Jak je to teda s tímhle?

xxxjaninkaxxx
12. zář 2009

Zdravi vas pritel xxxjaninkyxxx. Zrovna si mi postezovala, ze to tam u vas nejaka pani kubaka porad narusuje svymi negativistickymi nazory. Tak vam jdu na pomoc: Vazena kubako, uz to sem nepiste! Prekazi to tu a zdrzuje podstatu debaty - zalozte si svoji diskusi jinde. Nas malej je moc spokojenej, nekolikaveterinove cekani na nocnicku mu prijemne vyplnujeme povidanim. Jediny stres dycha z Vas - muze to byt spatnym modelem Vaseho nocniku... 🙂 Jiri

matilko
12. zář 2009

K tomu reflexu, Kajkulka žiaden vypestovaný reflex nemá, takže to celé nejak nechápem. Dám ju na nočník a keď sa jej nechce, tak mi to dá patrične najavo.

delfi
14. zář 2009

tak mám ohledněne toho tlačení na nočníku novinku - on se tam asi nudil když tlačil a proto brečel. párkrát s náma byl i tatínek a mluvil na něj a hrál si s ním a on tam vydržel tlačit dýl a pořádně se vykadil. pak tlačit přestal sám. takže to zas až takový reflex na tlačení nebude. on totiž běžně "tlačí" i když spí - třeba 2 hodiny a nic z něj nevyjde. pak se probudí a objeví se občas nějaký prd. takže ho asi spíš trápí prdíky a proto pořád tlačí než že by měl na nočníku reflex.
nicméně stále mi zůstává otázka kdy ho z nočníku sundat - nepoznám kdy se rozčiluje že se mu nechce a kdy se rozčiluje že tlačí a nic nejde, ale chtěl by se vyprdět.....
jak dlouho necháváte mimíse na nočníku když třeba tlačí, ale nic nevychází? pár vteřin mu prostě na vykadění rozhodně nestačí.....
ad zbavování "reflexu" - taky nechápu proč by se měli tohohle reflexu zbavovat? vždyť je to správný reflex a podle mě to může pomoct ke správnému modelu vyměšování (v průběhu celého života). spíš mi přijde horší zbavovat se reflexu - vyměšování do plenky.........

kubaka
14. zář 2009

radusko - je fajn si s tebou podebatovat: reflex je nevědomé chování - neřídíš ho vůlí, ale děje se samo o sobě, aniž bys ho chtěla. To, co psala Johanda - čínští studenci v USA měli problémy udržet moč, když jim při tělocviku pískali na píšťalku - měli zafixovaný reflex, že při pískání se čůrá. Proto je nevhodný. Dítě se musí učit vědomého chování, ne naučit je něco reflexně. K tomu, aby to chápalo, musí prostě dozrát. Dítě se také rodí s určitými reflexi, které zajišťují jeho přežití - ty postupně ztratí, a nahradí je vědomé chování současně s tím, jak mu zraje mozek a celá nervová soustava.. POkud by je neztrácelo, je to chyba.

Slepá mláďata prvních pár týdnů matka čistí - vylizuje jejich moč i výkaly - pokud jsou kojené. Nebo prostě vyhazuje výměšky z hnízda. Pak už běhají a jsou soběstačné , takže si do pelíšku nekálí - což mimina ještě dlouho nejsou. A děti nevyměšují do pelechu, ale do plenky, která se odstraní, jakmile je znečištěná- takže to je lidský způsob udržování hygieny namísto olizování 😅. Takto se děti udržují v čistotě. V postýlce neleží ve výkalech. Tak snad jsem vysvětlila tuto část srozumitelně 🙂

janinkaxxx - tvůj způsob argumentace nestojí ani za odpověď. Podstata debaty je debatovat

elisovabarbora
14. zář 2009

Ahojte .My niesme tak uplne BKM ale na nocnik chodime od 5m a teraz ma 8.Na nocniku cika a kaka podla seba ,nevie sa pytat na nocnik ale da sa to pozorovat podla spravania, hlavne kakanie.Samozrejme mame aj papierove plienky,pretoze ked je uplne bez plienky tak cura rovno do gati 😀 .No s plienkou na zadku je bez nehody aj pol dna podla toho ako sa nam podari vychitat cikanie.Ku kolikam mam len tolko-ked uz tu boli spomenuti psi a ja som chovatelka- fena stena neporodi tak uplne vyvinute -je hluche slepe nechodi-a tiez sa bez pomoci nevyprazdni .Fena ho masiruje jazykom aby sa vycikalo zducha don nosom aby sa schulilo do klbka a samozrejme vsetko po nom uprace....Takze aj ludske mlada aj ked je uplne ine ako stena prirodzene sa to nauci .Aze je to podmieneny reflex-samozrejme ,ako aj krmenie a ine. Delfi kolika nieje to iste ako vetri

lenkicka
14. zář 2009

milá Kubako, tak teď si protiřečíš....nejdřív napíšeš, že reflex čůrání není dobrá věc ...a pak napíšeš, že reflex se ztrácí s věkem...tudíž, pokud je čůrání nejdřív reflex, tak pak se nahradí vědomým chování (chozením na nočník), tak co je na něm špatného ???...a přesně o tom je BKM...nejdřív přirozený reflex, později vědomá činnost...proč tudíž nechat dítě "dělat do plínek" ?

A ta postýlka plný výkalů...pokud leží v plínce a "naplní si ji", ty stíháš okamžitě ho přebalit? Pokud ano, tak ho hlídáš v jednom kuse, a tudíž zase bezplenkuješ...tak nebylo by lepší to udělat rovnou do nočníku, či záchodu a bylo by i méně práce s umýváním či otíráním zadečku???

Ak tomu, co napsala Johanda...byl to spíš vtip

kacena00
14. zář 2009

jedanánku tady to ale jede 😀

opět se jdu chlubiti, i když včera večer byl tak utahanej, že se vzbudil jen v deset na čůrání (začíná hlásit v deset, jedenáct a pak ráno okolo 4. hodiny, takže má přes noc o dost sušší plenku a líp spí), nečural před spaním a dopoledne si ze mě taky dělal dobrý den

ale na moje čuru už reaguje nádherně, pokud se teda dá říct nádhera na to, že to vychytám aspoň z jedný třetiny 😀
(já sem spokojená, malej je sušší, má už míň mězi nožkama, dávám mu teď jednu čvercovku, doma se batolí buď nahej nebo s tou jednou čtvercovkou, takže má i lepší možnost se plazit) takže svoje ovoce to u nás začíná plodit 😉

matilko
14. zář 2009

kacena, máme rovnako staré deti a myslím, že sme na tom skutočne stejne ako vy 🙂 aj v noci aj cez deň

delfi
14. zář 2009

eliso: aha tak to jsem nějak nepochytila, že je to něco jinýho....ale to je jen dobře že nevím co to kolika doopravdy je - malýmu se to vyhnulo 😉
holky kdy jste začali bezplenkovat? já totiž mám takovou (asi naivní 😅 ) představu, že malej bude v cca 6měsících téměř úplně bez plenky a bez nehod-teda hlavně doma a na cestách tak v 8m. možná kromě noci....to je asi přehnaný co? ale zase když bezplenkuju už teď a poměrně úspěšně bych řekla i mimo domov - chytáme teď tak 50 a víc % čůrání a kakání tak 80 a víc % - podle toho jakou má náladu a jak mám bystrej mozek....

lenkicka
14. zář 2009

Delfi, tomu věř...protože na tom makáš od narození 😀...a i když ne do 8 měsíců, tak věřím, že do roka 😀 😀 😀

radushka
14. zář 2009

kubaka:no už to nějak nestíhám pobírat 😅 .Beru, že něco pravdy na tom bude 😉 .Akorát mně se BKM prostě líbí, takže pokud mi někdo neřekne, že touto metodou své dítě vyloženě nějak ohrozím (vývojově, duševně), tak s ní začnu a uvidím, jak to budu (budeme) zvládat 🙂 .Nemám v úmyslu stát celou dobu u mimča a nervózně přešlapovat, jestli už asi teda chce nebo ještě ne a hystericka sledovat hodinky, že už nečůralo půl hoďky a je nejvyšší čas ho "dát na nočník". Taky netoužím mít 2 plínky za celý den a dítě v "tom" nechat válet.Chci to zkusit a pak se uvidí. A znova říkám, nejsem blázen, abych v rámci nóva a alternativy stresovala dítě a tím pádem i sebe.Pokud to nebude vyhovovat, jsou tu osvědčené praktiky.Zatím této metodě ale nějak věřím, že funguje a že je vlastně přirozená 😉

matilko
14. zář 2009

delfi, záleží na dieťati, to moje fakt ignoruje čúranie, takže prestalo hlásiť, má na práci zaujímavejšie veci - plazenie, lozenie, kecanie a tak 😀

delfi
15. zář 2009

lekni: oki budu tomu věřit, ale nějak ztrácím iluze jak vás tady čtu 😅
matilka: no to mě nenapadlo, že vlastně bude mít na práci zajímavější věci - ale je to fakt. včera jsem byla s malým ve městě a koukal tak kolem sebe na nový věci že úplně zapomněl že má hlad a jedno kojení vynechal 😀 a co až bude lézt a hrabošit a ocucávat....jejej
radushka: když jednou začneš nebudeš už moci přestat a malej taky ne. např. mě přijde, že mýmu vyloženě vadí když musí čůrak nebo kakat do plínky a pak hned začne hystericky brečet, že je mokrej a že má tak natvrdlou mámu, když "znakuje"(pokud nemá papírovku či jinou plenku se suchou vrstvou). 😵

radushka
15. zář 2009

delfi: 😀 natvrdlá máma 😀 .Jojo, o závislosti už jsem taky slyšela.Už se fakt těším 🙂

kubaka
15. zář 2009

lekni - neprotiřečím si - nevíš nic o podmíněných reflexech - to co psala Johanda sice je vtipné, ale je to přesně ukázka podmíněného reflexu. Vyprazdňovací reflex, sací, dávicí jsou v pořádku, taky reflex chůze, ten třeba vymizí ve 3 měsíci. Vypěstovat se dá podmíněný reflex - posadíš dítě a ono začne tlačit aniž by se mu chtělo a pak se zlobí, pač to nechápe. Vidíš ditron a začneš slintat- to jsou ti Pavlovovi psi 😅. Co objevil snad nemusím vysvětlovat 😨 O tom mluvím a psala ta lékařka. Nevěděla jsem, že to musím vůbec vysvětlovat a rozdělovat to. Dítě vyměšuje reflexně, nikoliv z vůle.
radusko - rozhodně uvidíš jak se ti to bude líbit a jak to budete zvládat -každého zkušenost. nic proti tomu. Hlavně buďte vklidu 🙂 Priorita v šestinedělí je hlavně se vyspat a najíst 😅 😅

Prostě celkově mám pocit, že se toho po dětem chce moc, jsou zahlcení, následně roztěkaní, už odmalička se tlačí do spousty aktivit a nenechává se jim prostor a klid na vlastní tempo a způsob poznávání a uchopení světa.... To je prostě takový současný trend. Pak jsou neurotické, agresivní, nezvladatelné atd. Vidím to jako celek zvenku a svrchu a švagrová se přesně tímto zabývá v disertační práci z pedagogiky. Takže proto o tom tolik píšu, čtu a přemýšlím. Nevylívám nikdy s vaničkou i dítě, ale chci být přesvědčena. 😉

lenkicka
15. zář 2009

víš, Kubako, jsem ráda, že ze mě tady pořád děláš blbce, který ničemu nerozumí, popřípadě fanatika...ale to, že tady do diskuze píše někdo, kdo v životě bezplenkovat ani nezkusil stále své evidentně mylné názory postavené na nějakých studiích, taky o něčem svědčí...
Stačí, když si přešteš knížku Bez plenky, kde je vše výborně vysvětleno, a pak pochopíš, o čem tady mluvíme a co vlastně děláme....jen to nejlepší pro naše děti, protože je to přirozená věc.

K tomu přetěžování...je krásné, když své názory stavíš na nějaké disertační práci...ale já mám již 10-letou praxi v oboru a co je přetěžování tedy rozhodně vím a poznám přetěžované dítě...a zatím jsem jich moc nepotkala. Navíc BKM bych rozhodně do "přetěžování" nezařadila....stajně tak kojenecké masáže, plavání, cvičení a podobné aktivity. Při nich totiž děti přicházejí naopak do styku se svými vrstevníky a již si budují první mezilidské vazby a vztahy. A to jim může v budoucnu jen prospět....budou schopny s okolím lépe komunikovat. A samotný pohyb jim navíc lépe pomáhá ke zdravému rozvoji svalstva celého těla....a toho všeho jsem si všimla přímo na svém synovi, a proto jsem pro tyto aktivity, pokud mé dítě o ně projeví zájem...a on rozhodně projevuje.

Rozhodně se za blbce,ani fanatika nepovažuji...a přesně vím, co dělám, stále něco studiji, ale hlavně používám "selský rozum", naslouchám své intuici a využívám své pedagogické zkušenosti k tomu, abych pro své dítě dělala to nejlepší....a to dělá každá matka, jen máme různé úrovně toho,co pro dítě chceme a co jsme pro něj schopny obětovat a udělat.
A proto bezplenkujim dělám s ním i spoustu dalších aktivit a hlavně vidím v něj člověka, ve kterém se rodí osobnost s vlastním názorem.

radushka
15. zář 2009

kubaka: jj, vyspat a najíst, myslím, že to je přesné 😀
jinak já jsem pedagog, takže o nárocích na děti vím své.Akorát, že se po nich chce něco, co nebudou ani moc potřebovat a nezvládají věci, které jsou úplně běžné.kolegyně nedávno četla o novém typu písma.Pro děti je prý to dnešní moc složité a kudrlinkaté a hodiny psaní je stresujou 😕 .To fakt vymyslel nejaký chytrý mozek 🙄
No, ale to jen na okraj 😉 .Ať nejsme mimo téma 😅

matilko
15. zář 2009

už ma to tu začína jaksi nudiť, myslím, že diskusia je predovšetkým pre maminky, ktoré BKMkujú a potrebujú poradiť, začína sa to tu uberať akýmsi iným smerom, tudíž mimo téma 😠

o preťažovaní sa môže založiť kľudne ďalšia téma! pretože to by sme sa tu hádali snáď ďalších 10 stran.

greenline
16. zář 2009

radushka: Malý večšinou cestu prespí, takže ak sa vám podarí cestu načasovať tak aby dieťa spalo, je to bez problémov 😉 no a ak je náhodou hore, tak ho dám cikať tesne pred odchodom. no a potom počas tej cesty ešte raz.

kubaka: načo si sem vlastne prišla 😉 hádať sa a robiť si dobre tým, že budeš vypisovať o tom ako svojim deťom škodíme? Pretože svoj názor si už prejavila. pre mňa je to iba názor nepodložený skúsenosťami. to, že si niečo prečítaš a potom to tu víťazoslávne vytasíš a podčiarkneš, že to napísala doktorka, nemení pre mňa nič na fakte, že o prirodzenej hygiene detí nič nevieš a nerozumieš jej. inak by si tu nevypisovala o skorom učení na nočník.
mimochodom. pozrela si si ten link ktorý som ti posielala? píšu tam mamičky troj a viac ročných detí, ktoré stále nezvládajú chodiť na nočník a vyzerá to tak, že ich deti naozaj trpia tým, že sa im nedarí plniť to, čo sa od nich očakáva. totiž chodiť na záchod. ja môjmu synovi nerozprávam keď sa pociká "hanbi sa, do plienky sa to nerobí." ani ho nedržím nad nočníkom dovtedy, kým tam niečo neurobí. jasne mi dá najavo, že momentálne nemá záujem, takže aký podmienený reflex.
vysvetli mi inak ako je možné že môj syn plače keď chce ísť cikať a plakať prestane až potom ako ho dám na nočník - mohol by sa pocikať do plienky ale on čaká a pýta sa na nočník.
teória pripravenosti, ako som už písala, sa zakladá na domnienkach dr. Brazeltona. on sám priznáva, že v polovici sveta je tomu inak a deti dokážu ovládať zvieracie svalstvo oveľa skôr, bez akéhokoľve "dozrievania". jeho teoria má platiť iba pre západný svet, kde matky žijú hektickým tempom a nemajú dostatok času venovať pozornosť vylučovaniu svojich detí. ale ja som toho názoru, že čas to stojí vždy tak či tak. každá si robíme podľa seba.
a k chodeniu. porovnávať ho s vylučovaním vidím ako nie príliš šťastné. vylučovanie je proces (rovnako ako dýchanie) ktorý sa deje v tele už pred narodením, kdežto chodiť dieťa pred narodením nechodí. rovnako ako dýchanie, trávenie. je to teda základná potreba, ktorá sa deje bez ohľadu na to či ju dieťa vykonáva do plienky alebo do nočníka. Teória pripravenosti je iba teória. prax miliónov matiek po celom svete však ukazuje úplne iným smerom a ich deti rozhodne netrpia psychickými poruchami v takej miere ako deti v našom, západnom svete