Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
29. říj 2010

@suik podle toho, jak to popisujes, tak na to urcite ceka 🙂 Kazdopadne nas byl fakt citlivka, jak melmokro, tak hned rval. Ja delala poradne bkm az po 3m, do te doby jen sem tam, ale i tak jsem prebalovala tak 10-12 denne. Mela jsem 36ks vv vel S a to jsem prala max obden 😀

suik
29. říj 2010

@sussanah predtim to byly rany fakt hrozny a desna naloz potom, jsem si prave rikala, jak ta bezplenkovka jako funguje, to mam kojit nad nocnikem, nebo jak (kojim nejvic v leze, je to pro nas obe nejpohodlnejsi. 😉

jankasramka
29. říj 2010

@dugyna dakujem 🙂 no som zvedava ako to pojde, zatial si tu len citam vase rady.
inak taka otazocka na zaciatok. ako to robite v noci????? to akoze vydrzia bez cikania 9,10, 11hodin?????

dugyna
29. říj 2010

@sussanah 🙂 mna vacsinavysla do 5eur, a plienocky budu aj pre druhe babo 😉

dugyna
29. říj 2010

@jankasramka niektoredievcata davaju cikat aj v noci. ja osobne az rano po prebudeni...niekedy je plienka viac inokedy menej mokra 😉

jankasramka
29. říj 2010

@dugyna jaj, tak to ja som rada ze spi. lebo predtym mi vobec nespaval- tak max 10 hodvak pocitam den aj noc. a teraz spava v noci vkuse 9 hod takze budit na cikanie asi nebudem 😀
inak ty uz teraz planujes druhe babo?ja by som aj chcela ale bojim sa ci to zvladnem 😖

jitka_
29. říj 2010

@jankasramka Naše malá taky spí celou noc a rozhodně nebudím!! Po dvou měsících pláče jsem byla šťastná, že spí. Ale teď už je větší, takže ráno je plínka hoodně nacucaná, tak ji během noci zkouším aspoň opatrně přebalit.

sussanah
29. říj 2010

@jankasramka ja taky nebudila, jen pozdeji kdyz uz cural hodne (po 7m) jsem kolem pulnoci prebalila. I kdyz jsem v noci kojila a maly byl vzhuru, bzdycky se mi hrozne vzpouzel na hrnci, takze v noci jsem ani nevysazovala. Od asi 10m ale zacal spolupracovat a ted se vycura vecer pred kojenim, potom bud kolem pulnoci, kdyz jdu spat se probudi, dam ho vycurat a spi dal. Nekdy se vzbudi poprve az kolem 4, tak ho dam vycurat az se vzbudi, suchou plinku uz si udrzi. Plinku teda davam jen do toho prvniho probuzeni (tak jednou za 5-7dni ma tu prvni pulku noci nehodu), po vycurani uz spi naostro az tak do 8 rano bez nehody. Noci byt tebou vubec nerotila, to stejne nejde ani naucit. Proste jak se to bude ucit pres den, tak se budou postupne menit a lepsit i noci 🙂

dugyna
29. říj 2010

@jankasramka a ani sa v noci nekoji?moja spinka celu noc v pohode len na kojo sa budi 😉
no tak s mm chceme urcite este jedno babatko...asi tak za rok...nie teraz hned 😉

jankasramka
30. říj 2010

@jitka_ no mne sice az tak necura cez noc, najviac sa mi zda ze skor po prebudeni od tej siedmej rano- tak mozno sa to lahsie nauci ale tak uvidime, to chce este cas 😉

@sussanah mas pravdu, prave to sa mi na tom paci ze do nicoho sa babetko nenuti. som zvedava ako bude reagovat 🙂
@dugyna nie nekojim v noci, proste ked nepyta tak nedam lebo ajtak je dost tucko. pribera viac ako kilo mesacne...
takze nakojim posledny krat o takej osmej vecer, niekedy zaspi hned , niekedy az za dve hodky a potom papa az o siedmej rano.
inak predtym sa casto budieval a potom v dvoch mesiacoch dosiel zlom-zo dna na den zacal spavat. a ja som teda zasadne proti nejakym "vyplakavacim metodam". to som nikdy nerobila...

jitka_
30. říj 2010

@jankasramka Naše taky čurala málo přes noc, ale teď po tom pátém měsíci už je to opravdu dávka, tak v noci přebaluju, ale nebudím. Kdyby se vzbudila, tak bych ten nočníček zkusila, ale jinak přebaluju opatrně. Já taky nejsem zastáncem vyplakávání, ale na naši malou nezabíralo nic, ani chovat, zpívat, vozit v kočárku, kapky na prdíky prostě nic. A má dost silnej hlas, takže když jsem ji chovala, za chvilku mě bolela hlava a nic jsem neslyšela. Takže nám nezbylo nic jiného, než ji dát do postýlky a nechat ji tam. Po chvilkách jsem za ní chodila jí pohladit, aby se necítila sama.Byla jsem z toho už zoufalá. A spávat celou noc začala taky ze dne na den.

dugyna
30. říj 2010

@jankasramka vau tak to mas super, mala obcas zahaja do 20h,inokedy do 22h...a raz za cas zuruje do polnoci...a to uz my s mm odpadavame....ale spinka do 10h.a koji sa o19-20h,22-23,1,3-4,7

suik
30. říj 2010

@jitka_ jak prebalujes bez buzeni, me se vzdycky vzbudi....mam ji jeste zabalenou jak vanocku v zavinovacce, tak nez ji rozbalim, tak kouka. Jeden cas jsem to nechavala fakt az na rano, pac nemohla usnout a brecela a pak jsme zase zacali chodit nad zachod kvůli brisku, ted jdu kdyz vim, ze je vzbuzena a potrebuje se vykakat.

jitka_
30. říj 2010

@suik Naše malá se taky budila, když byla menší, tak to jsem ji nechala být. Stejně v noci spala jenom čtyři hodiny a za tu dobu tu plínku tolik nepročurala. Už nějakou dobu spí celou noc, ale až teď posledních pár dní má tu plínu opravdu durch mokrou, tak jsem ji začala přebalovat a nebudí se jako dřív. Jestli Tvoje malá nemá tu plínu tak moc počuranou a nespí víc než 4-5 hodin, tak bych ji nechala a nebudila ani nepřebalovala. To časem všechno přijde.

sussanah
30. říj 2010

@suik souhlas, Sofie je jeste malinka, to se mi taky maly budil furt. Po tom 6m uz to zacalo byt lepsi, to uz jsem ani opatrne prebalovat nemusela, vydrzel cokoliv a chrnel 🙂
@jankasramka jaj, to je krasa, at vam to vydrzi to spani!! Ja jsem to mela podobne. Asi tyden po narozeni mi zacal spavat krasne (teda potom co usnul 😖 a budil se na kojeni nejdrive po 4h. Postupne se to zacalo prodluzovat a po 2m mi spal od 9 vecer do 6-7 rano bez koja a probuzeni 🙂 No a v jeho 5,5m jsme se stehovali a hned od prvni noci se zacal budit a uz to nikdy nebylo jako driv 😔

jankasramka
30. říj 2010

hlasime prve cikanie do lavorika! juchuuuuuuuuuuuuuuuuuuu 😀

sussanah
30. říj 2010

@jankasramka super, to je rychlost 🙂

jankasramka
30. říj 2010

@sussanah no uvidime ako to bude pokracovat, teda prepokladam ze je to pomalsi proces...
ale som ho mala nahateho ked sa hral a vsimala som kedy cika. ale on cika kazdych 15min!!!! to je toto normalne? alebo to sa vekom predlzuju tie intervaly?

jitka_
30. říj 2010

@jankasramka naše malá čurá taky každých 15 minut. Zjistila jsem to poměrně nedávno, když už jsem byla zoufalá, že máme bojkot a je pořád počuraná. A už tu víc děvčat psalo, že jim miminka tak často čurala. Snad kolem sedmého měsíce by se to mohlo začít prodlužovat, no uvidíme, máme pět a půl měsíce.

sussanah
30. říj 2010

@jankasramka je to mimco od mimca. Kdyz jsem zacinali zhruba ve vasem veku, tak taky cural docela casto, ale asi behem mesice se to prodlouzilo na cca 40min, pozdeji na hodinku, zalezelo na situaci, denni dobe, mnozstvi kojeni atd. Az ted v roce jsme kolem 1-2h (nepocitam noci a kdyz spi,to je samozrejme dele)

jankasramka
30. říj 2010

@jitka_
@sussanah hahaha, takze sme v norme 😀 este ze vas tu mam, vdaka 😉

dugyna
31. říj 2010

@jankasramka gratulujemeeee 😉 , predlzi si casom neboj...ja tiez mam niekedy pocit ze mala by uz mala curat a ona este dlhsie vydrzi...

hamma
31. říj 2010

Tak ten můj chlap dneska ráno vydržel dvě hodiny se suchou plínkou, pak se mu podařilo mě vzbudit, krásně se vyčůral do umyvadla, já si nachystala čistou plínku a šup, jenom jsem se s ní přiblížila, už byla počůraná a to včetně mě 😀

sussanah
31. říj 2010

@hamma Ach, se slzou v oku vzpominam na podobne miminkovske prihody 😉 😀

jitka_
31. říj 2010

@jankasramka jenom je hodně důležité, mít všude v domě na hodinách na minutu stejný čas. A taky si pamatovat čas posledního čurání 😀

sussanah
31. říj 2010

@jitka_ tak pamatovat si cas curani, kdyz vam cura co 15min, to jeste jde. Ale ted kdyz se mm zeptam, kdy maly cural naposledy, kdyz ho hlidal, tak proste nevi. Ono cas delsi nez hodina, to uz abychom zacali u nas zapisovat 😀 😀

suik
31. říj 2010

já se priznám, že to pořád nechápu....
@jitka_ to po cely den patnact co patnáct minut shodite curat? To si nedovedu predstavit 😅

a to ty deti pak curaj na minutu presne? 😕

nám se to čůrání zatim moc nedaří, kadění jo...a to vlastne povazuju za velkej uspech. krasne se vyprdi, neboli ji brisko a ja nemusim tolik prat kadeni. Takze jestli u toho zůstane, budu spokojena....

obcas neco chytnu, treba do rucnicku, ve kterym ji nosim, ale jen jednou a pak dlouho nic....ted byl doma docela chaos, tak ted snad bude trocha klidu a budu to moct vysledovat.

jitka_
31. říj 2010

@suik jj, chodíme každých patnáct minut. Po kojení i deset minut, pak si to prodlouží na patnáct a pak vydrží třeba dvacet minut, a to už je čas na další kojení, to už asi nemá co čurat, i když někdy je počuraná i potom. Už si musím předem promýšlet, co za těch patnáct minut stihnu. Odbíhám od nádobí, od vaření, no a když neodběhnu, tak se počurá. Na minutu přesně asi ne, ale na dvě minuty přesně ta naše teda ano 😀 Nejdřív jsem pořád nestíhala, pořád byla počuraná. Až časem jsem vypozorovala, jak často čurá a stejně nechytnu všechno.

suik
31. říj 2010

@jitka_ tak to klobouk dolu, to bych nedala, to by me uz vezli nohama napred, ja nezvladam ani ty dvouhodinovy intervaly 😒 . Jeste jsem se uplne neaklimatizovala a pochybuju, ze toho budu nekdy schopna. 😖 Hlavne si to nedokazu moc prakticky predstavit.

jitka_
31. říj 2010

@suik já jsem s tím taky nepočítala, ale když už jsem s tím začala, tak se snažím tomu všechno přizpůsobit. Říkala jsem si ze začátku taky, že jsem ráda aspoň za to kakání, ale teď se snažím i o to čurání.