Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

zlilly
17. pro 2010

nejvetsi problem, kterej s BKM mam, je, ze kdyz drzim malyho nad hrneckem a cekam az se vycura, tak se vetsinou zcne chtitcurt me 😀

sussanah
17. pro 2010

@zlilly jj to se mi taky stava, hlavne v noci a me se potom taaaaak nechce vstat a jit na zachod 😀 Ale pockej, casem u prikrmu jeste pribude problem, ktery byl alepson ted au nas. Maly nekdy vysedava u kakani 5-10min a to clovek aby si potom bral plynovou masku, jak jsem jeste naklonena nad tim nocnikem 😅 😀 😀

hamma
17. pro 2010

zlilly - to mám taky, úplně stejně! Někdy si říkám, že sice budu mít vyčůraný miminko, ale počůranou maminku 🙂.
Jinak náš kluk si teďka vymyslel nový způsob kakání - vždycky kakal před kojením a teď to dělá tak, že se chce trochu napít, pak se pustí, jdeme kadit a pak zas pije. Máte to taky někdo tak?
A taky mám první úspěch s mističkou - byli jsme na obědě v restauraci a malý musel kakat, tak jsem vytáhla mističku, sedla si do rožku a manžel stál přede mnou a dělal šašky, aby to nebylo slyšet - byli tam s náma i kamarádi a ti z toho byli celí nesví a to nemluvím o číšníkovi 🙂. A když pak manžel nesl mističku s míchanýma vajíčkama na záchod, tak to byla taky legrace 🙂.

sussanah
17. pro 2010

@hamma s tim kakanim u kojeni, to je pomerne hodne bezne. ono to kojeni pomaha mimcum rozbehnout peristaltiku ve strevech. Prave ze ne bkm deti treba delavaji to, ze se pri kojeni s placem pousteji, dokud se poradne nevyprdi do plinky a pak teprve jsou schopny se dopit poradne. Nekdo tu myslim psal, ze i kojil tak, ze melo mimco cinak primo pod zadeckem, takze si jen udelalo malou prestavku a pak pilo vesele dal 🙂
No super praktikovani bkm, ale teda uprimne se tomu cisnikovi nedivim, ze byl z toho cely nesvuj 😅 Ja teda bravala maleho vzdycky s sebou na zachod a tam jsem ho dala, ale to uz byl o dost starsi (8-9m), s takovym mimineckem ja ani nikam nechodila, vubec to u nas neslo 😀

mamusia
17. pro 2010

@sussanah aj ja planujem tak,ze budem kojit a cinak pod ritkou 😉

sussanah
17. pro 2010

@mamusia no ja si to teda nedokazu logisticky predstavit 😀 Ale to je taky proto, ze ja kojila prvni 3m jen na fotbalistu, jinak se mi tvorily bulky v prsou, takze u fotbalisty cinak pod zadkem asi nejde 😀

mamusia
17. pro 2010

@sussanah no to teda nie...aj ja som tak kojila,vsak uvidim,aka bude situacia,ale ak normalne budem kojit,tak cinak pod ritulou bude 🙂 sa uz tak tesim nato,ako na Vianoce teraz 😀 😵 😵

sussanah
17. pro 2010

@mamusia se nedivim, clovek uz ma zkusenosti, tak to prece uz musi jit uplne ukazkove 😉 Treba budes jako Kveluse a plinky budes pouzivat jen na navstevy vyjimecne, jinak bude mala uplne bez plenek 😀

mamusia
17. pro 2010

@sussanah no tak svetlo to moc nevidim pri tej mojej malej ochechule 😀 no na zacciatku aj tak budem riesit iba kaku a cikanie az tak neskor..od 3 mesiaca asi - uvidim,ako to budem zvladat s dvoma deturencami 🙂

sussanah
17. pro 2010

@mamusia ja myslim, ze to urco pujde (nejak, teoreticky 😉 ) Budu rozhodne drzet palce, at uz s novou bkm a taky se zvladanim obou holcicek 🙂

akdarka
17. pro 2010

baby prosim vas co sa da vyuzivat namiesto toho speci nocnika? nejake osvedcene "nadoby"? chcem skusit chytat kakanie 🙂

sussanah
17. pro 2010

@akdarka my mame plastovy obal na kvetinac koupeny v kvetinarstvi za cca 25Kc 😀 Dulezity je ten spravny tvar a kulaty okraj 😉 nektere holky tady maji plastove misky do kuchyne, nekdo dokonce sadu 3 a meni podle toho, jak ditko roste 🙂 Doporucuju navstivi neblizsi domaci potreby a neco urco najdes

akdarka
17. pro 2010

@sussanah no teda tam moja fantazia zatial nesiahala 😀 diky za radu, zbehnem niekam do obchodu. a este otazka, dokedy dava miminko na znamost, ze musi kakat - do 5,6 mesiacov? potom to vymizne? lebo ja len obcas vidim, ze musi kakat a bojim sa, ze kym ho vyzleciem tak na "polceste" pusti 🙂

sussanah
17. pro 2010

@akdarka no ono to vetsinou prestane hlasit do toho 3-4m,ale to jen pokud se s tim nepracuje, tj pokud se mu neumozno potrebu vykonat. Kdyz ji davas, tak spis naopak, jak poroste, tak ti bude spis hlasit a dele vydrzi. teda alespon teorie a nektera praxe (u nas) to tak rika, ale nekterym holkam tady to slo jen tak do tech 5-6m a potm trvaly bojkot

akdarka
17. pro 2010

@sussanah dakujem, tak musim rychlo skusat ci to pojde 🙂

sussanah
17. pro 2010

@akdarka ted koukam, ze pisu o holce a ty mas kluka, promin 🙂

akdarka
17. pro 2010

@sussanah 😀 nic to, dakujem za rady

hamma
17. pro 2010

@sussanah Já se číšníkovi taky nedivím...ale je to tady v hospůdce u nás, kde mají salonek, který vůbec nepoužívají, tak když máme s manželem chuť na dobrý jídlo, tak se jim tak nastěhujem. Jinak normálně taky chodím na záchod, ale tady bych musela projít celou hospodou s miminem v náručí.

jonki
17. pro 2010

@sussanah
@vafle
@jitka_ vdaka za nazor...uvidime ako sa nam bude darit...dnesne kakoprdy som absolutne neodstriehla....ale tak dnes bol zly den...nervozna mamka, nervozne dieta... ☹

misha_
17. pro 2010

@hamma Taky jsme takhle chodili na zachod v restauracich. Byla vyhoda, ze jsme zacinali v lete, takze jsme vetsinou sedeli venku, ale i tak to nebylo vzdycky uplne prijemne, kdyz lidi okolo koukali. Jak to slo, zacala jsem Beatku brat na zachod. Tam zensky koukaly mnohem vic, ale v te dobe mi to uz bylo jedno.
Vcera jsem v MC potkala maminku, co taky zkousi BKM. Uz nejsem jedina v sirokem okoli. Hura. Zkouseli jsme v nasem bezplenkovani postoupit dal, vecer nechavame Beatku bez pliny - vcera se vycurala v zidlice pri krmeni a dneska na koberci. A hned plnou davku. Myslim, ze v pline si pocka spis, nez bez ni. Mate nejakou praktickou radu, jak ji naucit, ze se necura v puncochacich?

sussanah
17. pro 2010

@misha_ to nenaucis, na to musi prijit sama 🙂 Ja mu od toho 8m dala jednou za cas teplacky a slipy, ale nijak zvlast ho to nebralo. Potom prisel zlom, najednou si to uvedomil vic a spis naopak, kdyz plinku mel, tak tim spis pustil. Jakmile jsme nekde byli,t ak drzel jak blazen, aby nahodou nebyl v mokrem ( a to dela dodnes) i kdyz s sebou mam vzdycky nahradni obleceni 😀

lmm
18. pro 2010

My jsme chodili na záchod v restauraci vždycky, většinou jsem šla i já a syn, takže to byla taková kolektivní akce 🙂. Malá celkově kdekoliv mimo domov vydrží mnohem déle nečůrat, mám pocit, že odmalička. A co je zajímavé, včera onemocněla a od té doby zase bezplenkuje, bojkot si dal pauzu (všímejte, už nepíšu, že skončil 😀 ).

misha_
18. pro 2010

@lmm Treba ji ta nemoc tak vycerpava, ze nema silu umyslne bojkotovat, tak se chova prirozene - bezplenkove. Hlavne, at se brzy uzdravi.
Pred chvili jsme se vratili z plavani. Mala se vycurala doma, ve sprchach, na me, na zachode, dvakrat na me a pak uz jsme sly nastesti do bazenu. Nechapu, kde se to v ni bralo.

disaster
19. pro 2010

Ahoj holky, chtěla bych se vás zeptat, jestli je možný při bezplenkové metodě používat klasické papírové pleny? Všude vidím bezplenkovou metodu pouze ve spojení s látkovýma plenama. Ale mám z nich trochu strach, že nejsou tak příjemné jako papírové, navíc je s nimi určitě víc práce...Díky za váš názor...

lmm
19. pro 2010

@disaster, myslím, že to v podstatě jde, akorát asi budeš muset čichat k plíně, jestli v ní něco je, nebo jestli je suchá. Co se látkovek týče, na prdýlce jsou mnohem příjemnější (porovnej, když máš na sobě bavlněné kalhotky nebo "papírovou" vložku). Trochu víc práce s nimi je, počítám tak půlhodina týdně, se sušičkou tak čtvrthodina. Na druhé straně jsou v porovnání s jednorázovkama mnohem zdravější. Ať už se rozhodneš jakkoliv, v červnu se těším na další bezplenkovou maminku 🙂.

evlyn
19. pro 2010

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli myslíte, že se má cenu začít pokoušet o aspoň částečnou BKM u dítěte lehce přes půl roku. Od narození je v látkových plínkách přes den, na noc zatím dostává papírovku (ale už sbírám odvahu zkusit i látku na noc). Když byl malé miminko a občas měl problémy se vykadit, tak jsem ho měla rozbaleného na přebalováku, cvičila s nožičkama a říkala mu ať udělá "prrrc" dokud něco nespáchal - dalo by se od toho aspoň odpíchnout?

sussanah
19. pro 2010

@evlyn urcite bych do toho sla, kdyby se naucil alespon to kakani do nocniku, tak je to obrovska pomoc u latkovek 🙂 Asi bych se v prvni rade soustredila hlavne na to kakani a curani bych nechala na nem nebo pokud by vylozene nevolal, ale to casem sama rozeznas a spis nez se snazila vypozorovat signaly, davala bych radeji v pravidelnych intervalech po spani, po jidle, pred spanim, po vychazce atd 🙂

sussanah
19. pro 2010

@disaster kamaradka bezplenkuje s papirovyma plinama a jde to. Teda sama uznava, ze ma nekdy problem poznat, jeslti je v plince curnute nebo neni (zvlast kdyz mimco nepusti celou davku, ale fakt jen ucurne), takze kdyz ma moc dlouho sucho, tak preventivne plinku vymeni, protoze zacina spis zapachat. Tedy jde to, ale zase musis pocitat s tim, ze kdyz dite to vlhko na zadku v jistem veku neuciti, tak to nemusi byt tak efektivi. Do latkovych plen se totiz dava separacni vlozka, aby byl zadek pekne v suchu a ja ji pres den prestala davat, kdyz bylo malemu asi 6m a teda zareagova paradne, minimalne pri pocurani hned zavolal, ze ma mokro a ze chce prebalit. Ale pokud jsi rozhodnuta pro papirove, tak vam to v bkm urcite nebrani 🙂
Kazdopadne se priznam, ze me prekvapuje to, ze nechces latkovky, protoze je s nima prace navic, protoze s bkm je to taky "prace" navic 😉 😀

misha_
19. pro 2010

@disaster My jsme zacinali bkm jenom s papirovkama. Na latkovy jsem nemela odvahu a par dni pred tim, nez jsem bkm objevila, jsem nakoupila v akci dva velke baliky - ty nam nakonec vydrzely snad ctyri mesice. Jestli v plince neco je jsem zkousela podle vahy. Nektere pliny jsou trochu navonene a miminkovska moc zas tolik citit neni. Na latkovky jsem presla, protoze bylo jednodussi je premachnout, nez hledat dalsi akci. A navic mi bylo lito penez za papirovky. Jestli se do bkm pustis, tak ani nebudes muset prat pokakane pliny, to je spis vyjimka. Vic pokadenych veci (pliny, obleceni, nabytek 🙂 ) jsem mela pred bkm.
@evlyn Myslim, ze nemas co ztratit. V nejhorsim bude porad kadit do plinek, ale spis si myslim, ze se rychle nauci, si rikat. Kolem pul roku se zavadenim prikrmu se detem stolice meni, takze jim pak da vic prace to vytlacit a v plince jim vic vadi. Drzim palce, at se vam to podari co nejdriv. Aspon nebudes mit dite ve dvou letech v plinkach.

vafle
19. pro 2010

@sussanah s bkm je práce méně 🙂 už nemusím ručně předepírat látkovky protože do nich nekakáme /maximálně prdíka a toho nechávám na pračce ta to sežvýká 🙂
Ale chápu jak to myslíš.

Mě na bkm překvapilo jak to jde tak samo a jak je to moje dítko šikovné....je ve věku kdy všichni říkají že je to jen miminko tak co po něm chci a dnes u rodičů teda koukali když jsem ho podržela nad nočníčkem a on se okamžitě vyčůral. A to zatím hlásí jen kakání (a nebo čůrání prostě nepoznám-nevidím?).

Dotaz: mám s malým problém že mi někdy hlásí že chce kakat a nad nočníčkem se snaží ale třeba se mu to nedaří..nevím pak jestli ho mám ještě držet..nebo raději zabalit a nechat to na plínce.....to pak totiž hlásí často dokud se mu to prostě nepodaří :(
A pak ještě má problém se vykakat jinde než doma a jinam než do svého nočníčku...a čůrá přitom do jakéhokoli...budeme se stěhovat tak mám strach že se nám to zkomplikuje....když už nám to tak hezky jde :(