Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

lmm
3. srp 2011

@petulka33, my jsme byli v noci v pohodě v podstatě od začátku. Myslím, že malá byla v noci většinu doby v suché plíně, od roka a něco už jí pleny na noc ani nedávám. Ve spaní děti nečůrají a po probuzení jsou vnímavé ke svým tělesným pocitům, takže zahlásí. Pokud teda není něco nutnějšího (jako hlad u minimimina, ale to se zase vyčůrá po kojení).

lenshenka
3. srp 2011

Ahojte, maminy. Praktizujem bezplienkovu komunikacnu metodu a hladanim tipov od mam, ktore toto uz robia, som sa preklikala az sem. Sem-tam pletiem a chcela by som vediet nieco o tych strikovanych vlniacikoch a lanolinovani (co to preboha je???). Preco su tie vlniaky lepsie ako vrchne nepremokave gate? Predpokladam, ze to lanolinovanie by im malo zarucit urcitu nepremokavost, nie?

hamma
4. srp 2011

@lenshenka Vlňáčky jsou lepší, protože jsou prodyšnější, takže se miminko v plenkách tak nezapaří. Ale já je třeba nemám ráda, protože jsou vždycky objemnější a nedrží dobře plínku. A ano, lanolinováním se zajišťuje to, aby nepromokaly (což se třeba mě nikdy úplně nepodařilo🙂). S pletením ti asi nejlíp poradí na diskuzi o látkových plenkách (je to v sekci výbava).

jasekd
4. srp 2011

@lenshenka Je to prodysne. Ja na ne nemela odvahu u prvniho ditete, presne jako ty, provlha to, lanolinovani atd, diky, nechci. Ted si trochu nadavam. Na druhe dite mi je kamoska venovala, upletla ji je nejaka babi, mam natahovaci s kratkou nohavickou. Nejsou to kalhotky na dlouhou prochazku v zime, ale ted v lete super. Davam je na doma, kdyz je teplo, kdyz je hic, i na ven, mala ma pak lepsi pokozku. Plinku drzej bezvadne, jak novosklad, tak kalhotkovku, natahuji se lehce... Trochu navlhle to je, ale ne jako protekla plina. Pouzivam je s trickem, s bodyckem nebo teplackama moc ne, z duvodu provlhani. Na tricko si dam ty pasky na drzeni trika (neco jako extendor na bodycka), takze na zada ji netahne a pritom ma na zadku jen plenku a prodysne kalhotky. Ja jsem spokojena moc. Jinak PUL kalhotky jsou samozrejme nejpraktictejsi, bez nich si to predstavit neumim, vlnaky mam jako milej doplnek 😉 Objemnejsi nejsou, ty co mam ja, protoze nemaji zadne zapinani, jen stahobvani kolem pasu na snurku, a jsou z tenke vlny. S kupovanymi zkusenost nemam. Nekde tu je diskuse Sijeme latkove pleny, tam asi poradi nejlip.

ameliejulliette
7. srp 2011

@lenshenka Já si teda na BKM nedovedu natahovací vlňáčky představit, leda nějaké rozepínací a nebo něco jako mokomidi, my jsme teda měli natahovací Disany a byl to horor je na drobka narvat i z něj "rychle" stáhnout... 😅 Ale jinak za mě vlňáčky určitě ano, prostě to celé balení krásně dýchá 😉 S pletením neporadím, já tak maximálně vysrážím starý svetr a z toho "ušiju" vlněný obdélník 😀

lenshenka
7. srp 2011

@hamma
@jasekd
@ameliejulliette

dik. Este zvazim. Ja ho zatial nechavam len s latkovou plienkou, aby mi neosprejoval cely dom, pod nim je nepremokava podlozka. Len ked spi mu davam vrchne gate.

deniskateniska
7. srp 2011

baby tie ktore tu praktizujete BKM tak mate niektora aj chlapca? bo vsade ked to v telke prezentuju tak su same dievcatka a to sa mi zda jednoduchsie ked dievca cika do nocnika ked chlapcek ma pipika dohora ked cika.. my mame 13m a doteraz ho nemozem dat na nocnik bo mi vsetko ocika.. dakujem za odpovede

ameliejulliette
7. srp 2011

@deniskateniska Já mu ho tam vždycky tak nějak namířím 😉 Ještě se nestalo, že by něco naokolo počůral.

ameliejulliette
7. srp 2011

@deniskateniska A do záchodu když čůrá, tak obloučkem a už to máme cca vyměřené 😀

deniskateniska
8. srp 2011

@ameliejulliette no isto je to tazsie ako s dievcatkom... my sme nocnickovali pekne, ked mal polroka, dako som to namierila 😀 ale zacal mat paniku z nocnika, len sa s nim hra dava tam hracky a ked mame ist na nocnik reeeeeev... no co uz... 🙂

hamma
8. srp 2011

@deniskateniska Měli jsme ten stejný problém - naštěstí už si umí sednout a vyčůrá se do nočníku v sedě. Ale předtím to byla hrůza - dávala jsem ho čurat do umyvadla, protože za ním máme vykachlíkovanou stěnu, ale stejně jsem několikrát denně umývala koupelnu. Jedna holka mi tu radila, že se dá pindík prstem nasměrovat, ale můj kluk vždycky, jak jsem se ho dotkla, tak přestal čůrat 🙂.

deniskateniska
8. srp 2011

@hamma aj moj prestal cikat vzdy ked som mu ho nasmerovala alebo si ho zacal chytat on a natahovat 😀 😀 mne by tiez nebolo dva krat prijemne keby ma pri curani niekto drzal 😀 😀 😀

hamma
9. srp 2011

@deniskateniska Jo, natahování je taky dobrý🙂 To máme zas teď, když sedí na nočníčku a má to všechno tak po ruce - už několikrát si ruce počůral a nebo si natahuje pindíka takovým způsobem, že stejně nakonec čůrá mimo nočník🙂. Ale co, oni to chlapi s tím mířením kolikrát nezvládnou ani v dospělosti 😉

majka1981
9. srp 2011

ahojte, aj ja mam syna a aj na wecko a aj na nocnik cika vlastne bez problemov - myslim s tym mierenim. Neobcika mi nic, iba ked si ho chyti a natahuje 😀 . Na wecku mam ten zmensovak a nocnik je vpredu tiez taky vyzsi, takze nemam s tym problem.

majka1981
9. srp 2011

@lumarque som sa pobavila, ze musi tvoj syn kakat von 😀 ... mas stastie, ze je leto, co bude ked bude zima 😀 😀

lmm
12. srp 2011

holky, co jste už dětem vzaly plíny, prosím o malou radu. Malá už je přes měsíc (nevím přesně, možná i dva) bez plen, pokud někam nejedem. Ale úspěšnost je stále stejná, nezlepšuje se to, minimálně 4x denně se počůrá, spíš víc. Když jsme doma, hlásí celé dopoledne a po spaní odpoledne, ale k večeru se to kazí. Venku na to prdí mnohem víc, nespoléhám na ni, ale hlídám ji, protože má jiné "starosti". Máte nápad, jak ji trochu víc vyhecovat, abych to pořád nebylo tak půl na půl?

sulky
12. srp 2011

ahojte, prisla som k vam po radu 😎 Nedobrovolne sme sa s manzelom dali na BKM 😀 Donutila nas k tomu dcera Hanka. Ona normalne odmieta kakat do plienky. 😝 Zacalo to vlastne uz v porodnici. Vzdy ked som ju rozbalila, tak sa pocikala. Ale vtedy som este tie jej signaly ignorovala 😉 Moc sa mi do BKM nechcelo, ale bohuzial (alebo chvalabohu ) nemame na vyber.
Takze musim teraz prestudovat vela literatury, aj tuto vasu temu. Zatial nemam cas moc citat, preto by som potrebovala poradit, kde zozeniem ten klasicky cinsky nocnik. Nasla som iba slahaciu misku, ale tu nechcem.

jonas17
12. srp 2011

@lmm ja ked nedala plienku, tak som ju dávala veľmi často na nočník, aj každú pol hodinu. postupne začala viac zdržiavať moč, ale ani v začiatkoch sa mi za deň nepopišala 4x. tak raz, dvakrát. po mesiaci už vedela tak udržať moč, že ked som išla niekam, som ju nechala s plienkou a celé dopoludnie nepišala, mala súchú plienku a ked som ju posadila na nočník, tak vypišla pollitra. asi po dvoch mesiacoch, aj skôr, sa začala sama pýtať. ale len doma, takým spôsobom, že prinesie nočník, nerozpráva ešte nič. ked sme vonku, tak sa jej pýtam, nočník nosím so sebou všade.už je štvrtý mesiac bez plienok, popišá sa tak raz za týždeň, ked ju menej sledujem, aj to nie všetko, len akoby už nevydržala.

majka1981
13. srp 2011

@sulky ahoj... je to stastie, ze vam odmieta kakat do plienky... ver mi, bude tak lepsie 😉 .
klasicky cinsky nocnik dostat na priklad tuto:
http://www.babygerecht.de/index.php/cat/c53_Toe...

ja som z Rakuska, citala som nemecku literaturu a mam to spisane po nemecky. ak vies nemecky, tak Ti to mozem poslat...

@jonas17 kedy si zacala s bkm? moj syn mava tiez dni, kedy vydrzi a potom cika vela, az sa cudujem... ale inokedy jednoducho nie.

jonas17
13. srp 2011

@majka1981 v dvoch mesiacoch...ale nedodržiavala som to poctivo.. 🙂

lmm
13. srp 2011

@jonas17 , k tomu mi teď dva dny bojkotuje nočník. Nepůjde a nepůjde. Propne se, řve, nejde ani na travičku nebo záchod. Dneska mi dokonce donesla plínku. Nevím, co si o tom myslet. Asi klasický bojkot. Dnes se až na kakání 11x vyčůrala do kalhot! A to už jsem si myslela, že prodám plíny 🙂.

jonas17
13. srp 2011

@lmm len trpezlivosť...ja som asi mala šťastie, niečo ako bojkot som nepozńala ani pri synoch.ked už raz vedeli pišať do nočníka, tak s tým nemali problém.ale 11x? to je nejak veľa,nie? 😕 nebude nachladená?

lmm
14. srp 2011

@jonas17, myslím, že ne, jen došla řada na bezovou šťávu, kterou miluje. Pije po litrech 🙂. A litry taky čůrá. Je to zvláštní, že se ještě dostavil bojkot. Minulý týden si krásně říkala i na návštěvě, tahala mě za ruku k záchodu, když jsem se zakecala...a teď když tuším, že by měla čůrat, tak ji nepřesvědčím ani kouskem jídla, aby sedla na nočník. A za minutu je pod ní louže. Ona už tenhle nočníkový bojkot taky měla, ale pak přišlo období, kdy bylo vidět, jak je pyšná, že chodí na nočník...holt přečíst tu dětskou dušičku, to je fakt práce. Takže Emička je od roka bez plen, to jste skvělé!

majka1981
14. srp 2011

@lmm ahoj, aj moj syn mi strajkoval obcas... väcsinou vtedy, ked som bola ja v strese - nebola som s niecim vyrovnana (bola som nasrata na celu rodinu) a on to vsetko citil. nie a nie sa vycikat. az ked som sa ja vyrovnala, tak aj on zacal krasne cikat na povel. nam pomohlo vela nosenie v satke (neviem, ci to este u Vas je mozne, ci to chce...) a tulenie sa a ako som pisala, vyriesit svoj problem. A co Ta urcite potesi je, ze väcsinou po takomto bojkote funguje bkm este lepsie 🙂 .

lmm
14. srp 2011

@majka1981, děkuju za povzbuzení, u nás těch bojkotů bylo podstatně víc než úspěchů, ale teď mě to překvapilo, myslela jsem, že už jsme v podstatě bez plen (i když nehod bylo hodně). Nosím v manduce, když si řekne, tulíme se, to je v pohodě. Jedině že by to byla opožděná reakce na odstavení před 14 dny. Vyrovnaná nejsem, co mám děti, tím to nebude 😀 .

luty
15. srp 2011

@lmm Ahoj, vzpominam si, ze spousta holek tady hlasila bojkot v dobe, kdy si uz mysleli, ze prodaji plinky. Casto to byl "predodplenkovaci bojkot" tesne pred konecnym zabalenim linek do skrine🙂 Treba jste na te spravne ceste a mala si chce naposledy vyzkouset, jake to je, curat do plinek🙂))))
Jak jsi ji naucila pit ty "litry vody"? O vikendu jsem byla presvedcena, ze skoncime v nemocnici na rehydrataci - J. nechce moc pit, max. 3dcl za den + 4-5 kojeni. Rada bych zrusila denni kojeni a nechala jen jedno rano a jedno vecer. Sam si o kojeni moc nerekne, takze idealni cas to redukovat. Kojim ale pred den, abych do nej dostala nejake tekutiny. Kdyz nenakojim, ta proste nepije. Ted mu rostou stolicky, tak to uz odmita temer veskere tekutiny a ja jsem z toho dost spatna... Pije dcerka sama od sebe?

luty
15. srp 2011

Jinak u nas je "curaci situace" velmi ruzna. Jsou dny bez pocurane pliny, pekne hlasi. Venku je to horsi, zvyknul si na nocnik, takze v klubicku moc curat nechce, nocnik na kazdou prochazku brat nebudu. Docela dlouho to udrzi, ale u nas to bude hlavne tim, ze moc nepije.
Zvlastni je, ze kakani nehlasi, ale vetsinou kaka behem jidla, coz uz na nem poznam. Casto v polovine jidla odmitne jist a nedostanu do nej ani lzicku, dokud se nevykaka... V noci si cura do plinek, nebudi se, ale presto je rano dost pocurana plinka.

evi_
15. srp 2011

@luty s tím pitím by mě to taky zajímalo. Do té naší nedostanu ani ty 3 dcl za den. Kojím 4x za den a ráda bych místo odpoledního kojení zavedla příkrm...ale odkládám to, aby měla dost tekutin. Snažím se i do jídla dávat hodně vody. Takže oběd mačkám/mixuji a přidávám dost vody. Zkoušela jsem různé hrníčky, různé nápoje..i přislazovat...no nic moc úspěch.

luty
15. srp 2011

@evi_ 3 dcl v 10m mi prijde skvele, ja do nej ted dostanu casto jen 2dcl. V 10m jsem pitny rezim neresila vubec, to jsem proste kojila, kojila, kojila,kojila... Ve 14m mne uz ale prijde, ze pokryvat denni potrebu tekutin mm neni prilis stastne. Jarinek pije krasne z hrnicku uz davno, takze by byla hloupost ho ted ucit na flasku s dudlikem (mozna by z ni vypil vic, zkousela jsem to jednou a dudlika jenom kousal a nepil vubec). Pititka mame, ale vypije z nich toho stejne jako z hrnicku. Nejvic mu jede voda a muj caj (muzu mit superkysely ovocny caj, ale z meho hrnicku mi toho upij nejvic), zkousela jsem i ruzne redene dzusy, ale ani tech nevypije o nic vic. Dost mu chutna kefir, podmasli apod., ale to se neda zapocist plnohodnotne jako tekutina.
Hlavni roblem je ten, ze zacinam pracovat. Sice jeden den v tydnu, ale babicky vubec nemysli na to, ze by mu mely piti nabizet imrverefurt, navic nebude dopoledne kojeny, takze mam strach, jak to zvladne.
Jeste k te odpoledni svacince - ja jsem ji zacala davat snad az okolo roku. Do te doby mu stacilo odpoledne kojeni, pak dostal kousek ovoce, jen tak na kousani a na chut🙂 Ale az okolo roku to vypadalo, ze ma odpoledne hlad, tak jsem nakojila a jeste mu dala svacinku a zdlabnul oboji🙂 Myslim, ze pokud chces, tak muzes odpol. svacinku pomalu zavest a pritom jeste kojit. Sama si pak rekne, ceho chce vic🙂