Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

martinahor
1. led 2010

johanka: to se mi stává běžně, že se začne nad lavorem vztekat a pak to pustí za minutku, někdy zkusím položit na přebalovák, chvíli si s ní povídat (ale to začalo zabírat od 2měsíce) a pak ještě zkusit. Když ji mám ale v šátku spící tak 3hod, pak se vzbudí a je suchá, takže vím, že bude čůrat tak ji tam držím, i když se vzteká. Držím malou tak půl minuty nebo dokud se mi nezačne prohíbat do luku 🙂
A určitě je to začátek nacházeni společné řeči. I když mně to někdy příjde, že když už si myslím, že si už co se týče jejího vyměšování rozumíme tak je pár dní kdy nerozumím ničemu 😒 . Každopádně je to ale lepší než mít pro prcka 3jednorázovky na den. 😝
jo a ještě, já nosím téměř neustále, spíme spolu v posteli, ale ty názory starší generace jsou myslím v dnešní společnosti dost zakořeněné, např. když jsem byla v porodnici, malá plakala, tak jsem ji houpala a zpívala a druhá maminka na pokoji mi řekla, ať si ji na to houpání nezvykám jinak si prý na to zvykne. Ach jo.

johanka.
1. led 2010

vdaka martina, takze zda sa, ze uz treba len trpezlivost a trenovat a trenovat a trenovat. Inak dnes to bolo skoro pravidlo, ze krik nad kyblikom a potom vycikanie sa do plienky ledva zabalenej,s este vacsim krikom. Dufam, ze si na to nezvykne.

Tiez uz vela nosim. Objednala som si babysatku a dosla mi akurat pred Vianocami. Miska v nej uzasne spava, kolkokrat si potiahne aj tri hodiny. Ale musim viazat kriz s kapsou, v ziadnej koliske nechce byt. V podstate ani na ruke mi v takej koliskovej polohe nevydrzi, to fungovalo len uplne na zaciatku, mozno prve dva tyzdne, Tak uvidim co mi z nej vyrastie pri tolkom noseni. Dufam, ze nebude na mna prilis naviazana a nebude sa bat ostatneho sveta. Dnad nie, stara mama, ked videla babysatku u mojej sestry, tak povedala, ze presne sa kedysi deti nosievali.

martinahor
2. led 2010

johanka: já nosím kríz s kapsou od narození, první 2měsíce z něho šla jen na kojení, teď už se zabaví na dece docela dlouho. Nosí i přítel, teď je tu i moje máma, taky nosí (nic jiného ji nezbylo, nemáme kočár)u ní spí taky min.2hod. Myslím, že nošením se dítě nebude bát okolního světa, spíš naopak, tím, že první měsíce má matku nadosah, získá tím důvěru a postupně se bude osamostatňovat (jak začne lozit, chodit). K matce se stále bude samozřejmě vracet ve stresových situacích apod. Každě dítě je ale jiné, takže někdo se osamostatní dřív někdo později, ale já doufám, že Báře moc neubližuju 😉
Barča je teda moje první dítě, tak snad to tak funguje jak si představuju 🙂

johanda
2. led 2010

Ahoj holky, už dávno sem nepřispívám, páč odpleněno máme už 2 roky, jen občas nakouknu. K tomu vztekání se nad nočníkem - nenutit, děcko se často v poloze klubíčko není schopno uvolnit, takže řešením je pozice "narovno", položit na rozbalené nepromokavou podložku a klidně nechat vyčůrat tam. Přitom opakovat čůrací zvuk nebo znak. Nejde o to, chytit vše do nočníku, ale o to, aby se dítě nenaučilo vyměšovat výhradně do oblečení /tj i plín). Samozřejmě, že občas mimčo pustí i tam, není to žádná tragédie, je malé a svěrače nemá moc silné.
Já i jiné bkm matky jsme miminko nad nočníkem držely většinou 5 minut, pokud nic nevyprodukovalo, tak nemělo akutní potřebu. Pokud se vztekalo, tak byla doba nad nočníkem kratší, většinou pomohlo ono položení na podložku, kde se uvolnilo a vyčůralo. Pokud mu to bylo jedno, případně se kojilo, klidně si hovělo nad číňákem i 20 minut, to byl nočník využit i několikrát 🙂

martinahor
2. led 2010

Ahoj johando,
díky za rady, to je super, že jste odplenily tak brzo. Jak to probíhalo? Do kdy jste měly nehody. Báru bych chtěla mít přes léto bez plín, ale uvidíme.

johanka.
2. led 2010

johanda: vdaka za radu, budem to robit presne tak. Posledne dva dni je totiz pravidlom, ze sa zacne rozculovat nad nocnickom, a akonahle ju polozim na plienku, do ktorej ju idem zabalit, tak sa na nu vycika. Pripadne este chvilku pocka, kym ju aj obleciem 😝 Uz som zacinala mat pochybnosti o bkm, ci to naozaj nie je len trapenie deti. Ale zaujimave, ze vykakat sa jej vcelku dari do nocnicka, zvierace v konecniku si asi ovlada lepsie. Dokonca tlaci, aj ked v nej skoro nic nie je a niekedy vytlaci tych par kvapiek stolice.

martina: tak tvoja Barborka je ako stvorena pre satku. Ja Misku davam do satky len spavat, bdelej sa jej tam az tak velmi nepaci. Mozno aj preto, ze ako spociatku zle spavala, tak sa zacala dost skoro obzerat po svete, capat do hraciek a tak. Tak teraz jej nestaci len tak sediet v satke, potrebuje vidiet dookola a machat rucickami, myslim. Ale na to je este prilis malicka, aby mala rucicky vonku.

betelgeuzz
2. led 2010

Johando, svým příspěvkem jsi mě potěšila. Malou dávám nad nočník asi od 3 týdnů, dokud kadila několikrát denně, tak se velmi často podařilo do nočníku. Jenže teď kadí tak jednou týdně a čurat do nočníku jí prostě nejde. Ale na tom přebalováku v leže se podaří velmi často. Cvičíme vojtovku a ta to i prý podporuje. Už poznám její čurací obličej, akorát že ten dělá přímo při akci. Tak budu zkoušet při tom dělat ten zvuk, snad to bude mít nějaký efekt.

johanda
2. led 2010

martinohor - jako u velké většiny bkm dětí a na rozdíl od dětí plínkových, se Joja odplenila nejdřív v noci. Kolem 10. měsíce se začala sama budit kolem 1 hodiny na čůrání, takže jsem ji přestala dávat plíny a spala s nahatým zadkem na nalanolínované merino podložce a přikrytá vlněnou dekou. Občas se počůrala (většinou jsem nebyla dost rychlá, nemohla najít číňák 🙂 apod.), ale díky vlněným vychytávkám to bylo bez újmy na posteli. Přes den jsem asi v roce zrušila tradiční balení (tj. látkovky) a nahradila je systémem vlněné spodní kalhotky s čtvercovkou na osminy. Holky s hubenými dětmi používaly bavlněné spoďáry nejmenší velikosti (ty vlněné jsou na baculatější děcka) s vloženým vlněným obdélníkem a plínou. Tohle balení je skvělé na rychlé svlíkání a zároveň chytnou lehčí potopu🙂.
Jinak Johanka se odplenila v 16. měsících kompletně, nehody měla velmi zřídka tak do 20 m, v noci od roku nikdy. Ale upozorňuju, že je to výjimka i mezi bkm děcky, většina z nich se počůrává tak do 2 let.

johanko - bkm rozhodně děti netrápí, není to žádné "učení na nočník" a nepracuje s násilím ani s vnucováním vůle rodiče dítěti. Snad by v některých případech mohlo jít o týrání rodiče, pokud si příliš bere bojkoty a "neúspěchy" a považuje je za vlastní selhání🙂. Ještě připomenu jedno bkm pravidlo - pokud se s úspěchem podělíte na diskuzi, čekejte kalamitu 🙂)

erinka83
3. led 2010

Tak taky zas píšu 🙂 S čůráním jsme dál moc nepokročily, prostě plínka je většinou mokrá a jak tu psaly holky, občas začne natahovat nad nočníčkem, ale to čekám, protože vím, že se pak často vyčůrá, když to je s tím prohýbáním, sundávám a buď zkusíme znovu, nebo dám plínu...Kaká pořád několikrát denně a většinou to chytáme, tak aspoň že tak... V rodině naštěstí podpora je, ale jak to tak čtu, tak jsem zvědavá, jak se to bude vyvíjet dál... Nejlepší je, když se pokaká zčistajasna, občas fakt žádný signály nevidím...ale třeba dneska ráno vypadala, že to na ni jde, i jak kdyby trošku tlačila, ale po zkušenostech, kdy jsem ji nejdřív dala na nočník a byl řev, jsme začly kojením, ona to vydržela a pak se krásně vykakala na nočníček a ještě jsme tlačily 🙂 To si dycky říkám, že to má cenu 🙂

johanka.
3. led 2010

johanda - tak to bkm pravidlo je svata pravda. Potom, ako som sa tu pochvalila, ze sa mi konecne zacina trochu darit, som od podvecera do rana spotrebovala 15 plienok 😲 Tak som sa divila, ci je to naozaj bezplienkovka, co som skusila praktizovat 😅

erinka - ja tiez signaly na kakanie vobec nevidim. Len ju dam nad kyblik, a niekedy zatlaci a vykaka sa. Tak si myslim ze to kakanie sa jej lahsie ovlada. S cikanim som zacala, ako poradila johanda, ze ju polozim, ked to nejde v klbku, a este chvilu pockam, casto pusti na podlozku. Sa mi ju nechce dlho trapit nad nocnikom, ked ma pritom strasne nariekat, nech to neberie ako trest. Radsej nech aj zaspini dalsiu plienku. No i tak sa mi zda, ze uz nebudem musiet prat kazdy druhy den, len kazdy treti (tak, a do zajtra cakam dalsiu kalamitu 😀 )

delfi
3. led 2010

johanda mě se malej taky nad nočníkem vzpíral (přicházelo to v takových vlnách) a to jsem ho tam fakt nenechávala. resp. když se začal prohýbat do luku tak jsem sundavala, ale když se jen rozčiloval a já věděla, že se mu chce (třeba po dlouhém spánku) tak jsem ho tam nechala dýl, ale určitě ne dýl než těch 5 minut.
jinak jsem si už zase říkala, jak mi to s malým pěkně do toho nočníku jde (2 plíny za 3 dny a 3 noci) a pak jsme přijeli k manželovým rodičům a tam šlo min. 50% čůrání do plenek a dokonce (!) se jednou do plíny i pokakal!!! a to se stává tak max. 1x měsíčně. a navíc kakal bez řevu úplně potichu v pololehu na tatínkovi a poté co se vykakal tak byl ještě víc zticha a dělal jako že nic 😅 a to měl na sobě vlňáky,ale naštěstí v nic tvarovanou plínu, takže vlňáky jsou pokakaný jen trochu.
jinak to balení jak píše johanda - tj. vlňáky + plínka narovna na osminy používám už teď a spoďáry jsme dostali k vánocům a to mě nenapadlo tam dát ten vo+čč tak to zkusím.
jen taková otázečka - když bkm děti nemají nehody až kol. 20 měsíce tak do kolika měsíců mají plínky (nehody) nebkm děti? jsem myslela, že ve 2 letech už je normální nemít pleny i u nebkm dětí....

erinka83
4. led 2010

Holky, co nosíte ten kříž s kapsou, zkoušela jsem to, moc mi to nešlo uvázat, ale spíš malé se nelíbilo, že nevidí, zatím ještě hlavičku moc nedrží, tak jak to řešíte?

A jinak já ji teďka dávám po každém kojení a už vím, že musím čekat, protože ona vypadá, jako že nic, spokojeně "sedí" a najednou taková rana 😀 Mezi kojením se nám čůrání moc nedaří, někdy to chytnem, ale většinou se zas brzo stihne počůrat 🙂 Plín máme kolem 12, záleží na tom, jak dlouho spí... Jo a noční buzení na čůrání u nás asi nebude nikdy, já spím tvrdě, vzbudí mě až hlasitější kňourání a to už je určo počůraná, rovnou kojíme...

delfi
4. led 2010

erinka: no já když jsem vázala KsK tak malej měl hlavičku na bok takže na jednu stranu viděl a pak hned usnul, ale rozhodně jsem ho nemohla mít uvázanýho dlouho. po probuzení se už vztekal, že chce volnost...

holky kdo je z prahy tak 26.1. je v prodejně brána k dětem setkání rodičů praktikujícch bkm http://www.branakdetem.cz/clanek/prezentace-pra...

johanka.
4. led 2010

erinka - tiez sa malej nepaci, ze nevidi von, takze bdela tam az tak casto nechce byt. Davam ju tam, len ked viem, ze je unavena, aby tam spinkala. Kym nezaspi, pridrzam jej hlavicku a pohupujem sa, pripadne aj spievam, hlavne ked je viac rozrusena. Ked zaspi, hlavicku si oprie o mna, a az vtedy cez nu pretiahnem aj nejaky pruh latky, pre istotu. Tipujem, ze ked uz bude pevnejsia, tak sa jej v satke zacne pacit aj za bdela, ze sa bude moct lepsie rozhliadat.

kofinek
4. led 2010

Vsetko dobre do roku 2010!!!! A hlavne malo mokrych plien!
Som sa sem skor nedostala. AKo som citala diskusiu,
delfi, podla dostupnej literatury a co nas ucili v skole 😎 nebkm deti ZACAT ucit na nocnik okolo 2 rokov. Nehody a nocne curanie mozu byt pokym nechodi do skoly... 🙄 A ked to tak vidim okolo seba, tak to je pravda.

Inak sa muism pochvalit,od noveho roku bol maly stale v suchej plienke, tak som presla na lahsiu variantu, uz len slipky alebo tie trenovacie bundles a mala frote plienka, lebo mu normalne cc zacala vadit. A co som kukala, prechadzky von uz suchy, proste vydrzi, kym prideme domov a vyzlecieme, co teraz trva asi 5 minut, posadim na nocnik a pusti plnu nadrz 😀 Akurat noci nam nejdu, to ako sme prestali kojit, ale ho teda po vykonani prace prebalim a je to. Skusala som ho este davat, akoze trohcu pribudit a na nocnik, ale to chyta uplnu paniku, ze to asi za to nestoji.

Dnes som mala "prijemny"zazitok. Ako chodime plavat, tak tam nosim cinak, lebo ked ho ma Vojta na ociach, tak ukaze ked chce curat a vacsinou medzi maminami, ze aky super cestovny nocnik a bla bla. Dnes sa ma spytala jedna mamina, ze aky vybrony nocnik a druha jej odvetila pchh, to je ten na novorodencov... 🙄 Sa tvarila, akokeby som jej odhryzla z nosa, som zostala uplne v soku, ze som ani nestacila reagoavat. Neviem, ako vy ostatne, ale zatial vzdy, ked sa ma niekto spytal, ze preco davam na nocnik, tak som normalne povedala svoj nazor, nikomu nic nevnucovala, ved kazdy ma svoj mozog, tak nech si robi co chce. Ja davam syna na nocnik a nie do igelitu, je to volba kazdeho. 😎

kofinek
4. led 2010

Dievcence, kto ste z prahy, ak mate radi kulturu, na prazskom hrade je vystava Jozefa Capka, vyborna, do 17.1. Boli sme tam s malym, pustia i s kocarkom dovnutra, krasne obrazky, aj maly pozeral. A bol suchy 😀

ludmilabb
5. led 2010

ja sa ozyvam po dlhsej dobe, mali sme dobre obdobie vsetky kakania (2-4 denne) som odchytila po prebrani ale teraz mi zacina plakat, ma buclate nozicky a drzat ju v klbku skusam len chvilku, nechcem aby si to spojila s niecim negativnym a mam pocit ze ju prstami tlacim a preto place uz neviem 😒 a niekedy sa vycika a rozplace sa
cinsky nocnik som si objednala len teraz, malu drzim nad lavorikom vo vzduchu v klbku.

delfi
5. led 2010

ludmila: a zkoušila si jí posadit na norm. nočník? už ti sedí ne? nebo zkus dát dudlíka pokud ho používáte, můj se tím uklidní a pak se soustředí na dílo.

ludmilabb
6. led 2010

no cumlik mi vypluje a rovno do lavorika 😀 este nesedi ale zajednala som si cinak tak som zvedava ci to pomoze ked ju nan polozim

kveluse
6. led 2010

ahoj,
to je zajímavé... V knížce bez plenky se o tom moc autorka nerozvádí a koukám, že to trápí v určitém období každé dítko. Já tedy malou teď bohužel musím někdy nechat vyčůrat do kalhot, protože se mi taky začala vzpouzet (asi si to tu přečetla 😀 ). Když ji posadím na nočník, tak tam chvilku vydrží, ale pak se zvedne a "odchází", aniž by cokoliv udělala. Samosebou změna prostředí, kterou jsem tu chytře radila už u nás nefunguje, asi se jí úplně nelíbí v té poloze, ale nevím, jakou jinou mám zvolit, když mi utíká.... 😉

kveluse
6. led 2010

Ještě jsem chtěla napsat, ne že bych vám to přála, ale jsem ráda, že taky řešíte stejné problémy jako my..... Myslíte, že se indiánské děti také vzpouzejí? 😉

kveluse
6. led 2010

Někdy mám pocit, že s tím seknu, celý den převlékám obě holky a pořád je "honím" na nočníky 😝 , ale samosebou to neudělám 😉 to prostě už nejde.

zizkam
6. led 2010

ne idianské děti se nevzpuzejí to by to autorka knihy určitě napsala a navíc oni čuraj všude takže nemaj komplexy z číňáku.
já jsem ted měla Josefínku 14 dní nemocnou vysoké teploty a prujem ( ten máme ještě ted - dám ji na nočník a nepoznám jestli čůra a nebo kaká - prostě to teče...) dnes jsem opustila jednorázovky protože byla děsně opruzená (měním často ale kdo ví co do toho dávají za chemikálie) .. mate někdo takovou zkušenost že jste přestali z nějakého důvodu bezplenkovat a pak znovu začínali??? bude to jako na začátku nebo si to bude pamatovat.... chytla jsme zatí jen dvě čůro-káka po spaní

hushidlo
6. led 2010

ahoj holky,
naše zkušenost s bkm
začli jsme někdy od dvou měsíců, a bkm praktikovali po celý den asi tak do pěti měsíců, teď už jen po ránu (čuru a kaku nad umyvadlem, resp. záchodem) a pak už jen náhodně během dne, nosíme jednorázovky (při bkm jsem dávala čtvercovky a malej byl v podstatě pernamentně v mokrém a já jen prala a prala, co druhý den). Trošku mě to mrzí, že jsem polevila, ale prostě to nešlo... takhle po ránu to vždycky vychytáme, pokaždé se vyčůrá a vykaká a zbytek dne je aspoň v suchu... Říkala jsem si, že jakmile začne míň čůrat, že se to zlepší, ale Šimi stále čůral a čůrá co 20 minut, když nespí, nědělala jsem nic jiného jen ho kontrolovala zda není počůranej, stála s ním nad umyvadlem nebo ho přebalovala..
Začíná sám sedět, zatím s oporou, chystám se koupit nočník a začít ho učit na nočník. Tak uvidíme, ale na šušu a kaku slyší, takže doufám, že nám to půjde.
Máte všechny můj obdiv, co to zvládáte celý den a třeba ještě s více dětma 😉

ludmilabb
6. led 2010

hushidlo ja zatial nepouzivam signalizovanie, ked som to skusala tak sa vzdy strhla ze co jej to vravim a prestala cikat 😒

johanka.
6. led 2010

zizkam: kdesi som citala, ze ked sa nacas prestane s bkm, tak potom to znovuzacinanie ide lahsie, ze babatka si to nejak zapamataju. Tak drzim palce, nech vam to ide. No a neviem, ci nase deti su ine, ze sa casto vzpieraju nad nocnickom, alebo to len autorka nespomina. Ja som si tiez objednala knizku o bkm, ale tuto:
http://www.amazon.com/gp/product/1888580305/ref...
podla recenzii na amazone sa mi pozdavala viac ako ta, co je prelozena do cestiny, Tak uvidim, ked dojde, ci sa tam docitam nieco dalsie.

A inak baby, balite deticky aj do postoliek? Ja som myslela, ze s latkovkami je to uz take sirsie balenie, a ze postolky su uz minulost. Ale v pondelok mi ortoped normalne nakazal, ze poriadne siroke balenie, cize postolky. Tak som z toho bola trochu vyburana.

delfi
6. led 2010

ludmila: s tím dudlíkem je to blbý, ale mě ho malej taky vyplyvuje a já vracím a vracím, pak se uklidní dudlík si nechá a vyčůrá se.....
holky s tím vzpouzením to je fakt, malej se taky vzpouzel když byl menší a v knížce o tom nic nepsali. teď se naštěstí vzpouzí jen když nechce - zatím.
kveluse: to tě teda obdivuju, hlavně že malou fakt necháváš bez plenky. jinak když ti odejde z nočníku tak v jaký poloze se pak vyčůrá?
hushidlo: a není mu zima že čůrá tak často??? a to čůrá i teď tak často v průběhu celýho dne? mě malej třeba ráno někdy čůrá co 20-30min tak 2x - 3x a pak se to prodlouží po hodině, někdy i dýl....
zizkam a co za jednorázovky jsi měla? já jsem občas používala pampersky a po nich měl třeba trošku červenej zadeček, ale teď mám alany z dm a jsou o 100% lepší. přijde mi že tam nejsou moc chemikálie, ta savá vrstva je spíš jako hodně stlačená vata či co....
johanka: my jsme měli mít široký balení 2 plenky na 1/4 (teda jestli si to dobře pamatuju), ale dávala jsem mu jen čč na novosklad a mudra říkala že to stačí. ale pokud máte kyčličky horší tak poštolky asi budou potřeba...ale to by vám je měl předepsat ne??

zizkam
6. led 2010

delfi: no ja jsem ty alany taky jednou měla byli dobrý ale ted když byla Jožule nemocná tak šel nakupovat manžel a do Dm se mu nechtělo a koupil pampersky v marketu
Johanka: já jsem měla dávat široké balení davala jsem tři čtvercovky složené na třetiný tak jak to davala maminka mě. jinak mošení v šatku taky hodně pomáhá hlavně když si dáš nožičky podel těla.

kvakulka
6. led 2010

Holky, prosím posuďte: vůbec jsem žádnou BKM neplánovala, ale malej mě překvapuje tímto: už asi 10 dní kaká jen rozbalenej, rpostě nějak poznám, že se zase chystá akce kadění, tak ho rozbalím, on si začne cvičit, tlačit a za chvíli je dílo na světě. Jinak látkujeme, prcek je na UM (to zmiňuju proto, že kadí jednou denně, ale spíš vaječinu, což u dětí na UM moc nebývá, nechápu). O BKM prakticky nic nevím, ale zajímalo by mě,jestli by se od tohoto dalo nějak odpíchnout- že neměl už tak dlouho nakadíno a řešíme to jaksi společně- já mu totiž v průběhu kadící akce hovínko odebírám a dávám čístý plenky pod něj, takže je mu to nepochbně příjemnější než válení v hovňousovi.
Další otázka, kde v Praze se dají sehnat Alany? V každém DM je nemají...
Díky moc

erinka83
7. led 2010

holky, co jsou poštolky?? My máme mít taky širší balení, říkala jsem, že dávám látkovky a na ortopedii řekli, že to je dobrý, tak to víc neřeším...Koncem ledna jdem zas na kontrolu, tak snad už to bude OK. Jo a začínám nosit v šátku, nožky tam má pěkně od sebe...

kvakulka, tak když máš pocit, že to na něj jde, zkus ho vzít do klubíčka nad nějakej lavorek a říkat nějakej zvuk, nebo zkus ještě pár dnů předtím říkat ten zvuk na tom přebalováku, aby si to trochu spojil s tím kakáním a pak teprve nad lavorek...