Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

madlisek
31. črc 2012

@dahane Držím palce! U mě si muž taky trochu ťukal na čelo, respektive teoreticky se mu BKM zamlouvala, když jsme to v těhotenství řešili, ale pak mu to po porodu přišlo divný, že držím ten maličkej uzlíček nad miskou a při tom kojím, že prý jí to musí být nepohodlný a je jí zima na nožky. No po pár týdnech se toho chopil sám a do teď dává raději nad misku než na klasický nočník, se kterým jsme pomalu začali 🙂 Ad kojení - pokud se tváří, že jí jedno prso nestačí, pomůže nabízet to odmítané prso jako první při každém kojení, přitom pít teplé pití a na prso si dát teplý polštářek, mlíko lépe teče a laktace se většinou srovná. Nám tohle pomohlo, dcerka mi po konci šestinedělí taky chvíli jedno prso odmítala. Ale jestli ti vyhovuje kojit z obou, tak klidně koj z obou, není to nic proti ničemu 🙂

maskaa
31. črc 2012

@majka1981 dakujem za postreh, tak uvidime ako to bude v nasledujucich dnoch... o zime viem, ze to bude ine, tak sama som zvedava ako sa to u nas bude menit postupne,... kazdopadne, uz aj to co sme dosiahli doteraz je u mna uspech...este raz velka vdaka 😉 😉 😉
budeme sa dalej hlasit ako na tom sme 🙂

ikuza
31. črc 2012

@dandelion spominalo sa v chate, ze mas v albume fotku ako bezplienkujes svojho drobceka. Zial neviem sa jej dopatrat. Vies mi tu fotku poslat mailom? resp. dat na nu link. Dakujem

dandelion
1. srp 2012

@ikuza no nevím jestli se tím chlubit, ale tu jsou: ... ovšem fakt jsem improvizovala, ale osvědčilo se mi malou držet na lokti.. ;)

ikuza
1. srp 2012

@dandelion dakujem pekne za fotky 🙂. Presne takto ja drzim svojho synceka a pritom este kojim. Totiz moj maly vylucne kaka, ked papa. To mas cinsky nocnik? Ja mam na zemi medzi nohami polozene obycajne vedro, zda sa mi to pohodlnejsie a plus mame vacsiu sancu, ze sa trafime. 🙂 Pozeram, ze tvoja mala ma navleky na nozkach. Aku znacku odporucas? My sme trosku tucnejsi ako ostatne babatku, takze potrbujeme nejake take, co nebudu prilis uzske.

dandelion
1. srp 2012

@ikuza je to šlehací miska z Kauflandu, ještě máme skládací misku Tescoma Fusion ;) jinak návleky mám Design socks a jsou nic moc.. budem kupovat Baby Legs ;)

79uffo
1. srp 2012

Nazdárek, teď jsem tu na víkend měla rodiče a mladší sestru a pokusili se bkmovat, když jsem nebyla na dosah. To bylo radosti, když se zadařilo 🙂 Vůbec se na mě nedívají, jak na blázna. Za to tchýně řekla (ne přímo mě, ale mým rodičům), že to můžou jen dělat ti, co mají čas. ☹ Tak mě napadlo, že když bych ten čas neměla, tak bych asi ani nemohla kojit, ne?
Jo a byla jsem v Kauflandu kouknout na skládací misku, ale zrovna ji asi neměli anebo jsem málo hledala - a to jsem hledala u psů i v plastovém nádobí 😀 Ale příští týden jedu k našim, tak se asi ještě mrknu ve znojemském Kauflandu, snad budu mít štěstí 🙂

andilekjoja
1. srp 2012

Ahoj maminky já BKM moc neovládám ☹ Malou jsem v těch horkách nechala lézt po zemi nahatou a dávala jsem jí bavlněné plenky.Jela jsem ale na Slovensko a tak jsem si uměla představit ty reakce a praní plenek když jdete někam po prvé?! ☹ Tak jsem dala pampersky ale malou vysadzovala vždy když jsem si spoměla.Ale málá mě dostala když ve vlaku byla nervózní.Já myslela že je to kvůli cestování a že jedeme pryč od kamarádky kde bylo stejně staré miminko i další děti.Ale malá se chňapla po nočníčku čo jsem měla na baťohu.A říkala při tom ee(Omlouvám se za moji češtinu učím se )Tady je důkaz

katyxq
1. srp 2012

@rebelie Já kojím při každém kojení z obou prsou doteď, veškeré pokusy prsa střídat selhaly. Takže @dahane - moc to neřeš a řiď se svými instinkty a podle mimča 😉 ohledně kojení i bezplenkovky, ta má smysl i jen při částečném praktikování.

Jinak bezplenkovka nám na dovolené stále funguje podstatně líp jak doma 🙂, Šárka začíná dávat výraznější "signály" - šije se, frflá a pak začne dokonce brečet (máme řvavce, takže pláč je reakce na kdeco, těžko se to pak odlišuje), pokud ji do té doby nestihnu dát vyčůrat, tak trochu pustí do plínky a zbytek drží.

sunflovver
2. srp 2012

Ahojte dievcata, ma prosim vas niektora z vas podobnu skusenost? Parkrat sa mi stalo, ze ked dam mojho 2-mes. synceka nad misku cikat, tak sedi sedi pokojne a nic a zrazu zacne hlasno krcovito plakat akoby od bolesti. Hned ho dam lezat na prebalovaci pultik a tam sa v momente bez problemov vycika. Je mozne, ze chlapcekom robi problem cikat v skrcenej polohe?? Alebo cim to moze byt sposobene? Pripominam, ze stane sa to len obcas. Inak sa vycika bez problemov. A este niekedy ked ho drzim v klbku, tak vykopava nozkami, akoby sa chcel narovnat.. Dakujem za vsetky vase rady/ nazory.

dandelion
2. srp 2012

@sunflovver no to by mě taky zajímalo, protože mi štěpi dělávala to samý.. a nechápala jsem co se děje..

katschka
2. srp 2012

Ahoj všem, mohla bych se k vám přidat? Chtěla bych praktikovat bezplenkovku. Hlavně teda na kakání. A ono ani to čůrání by nebylo špatný. Malé zjistili reflux, tak bych chtěla plenky čím dřív odbourat, aby nemusela brát antibiotika. A chtěla jsem se zeptat, když vaše prťata čůraj nebo kakaj. Děláte u toho nějaký zvuk, kterým by pak dali najevo, že se jim chce? NEbo tak něco? Moc dík za odpověď a velký obdiv, že vám to jde tak krásně! 🙂

dandelion
2. srp 2012

@katschka naše štěpi je asi zmatená, ale rozumíme si.. říkám nejdřív ččččččččččččč a pak e-e... a funguje to.. ;)

droby
2. srp 2012

@sunflovver skus inu polohu ci to nie je klbkom, mne v nom nechcel byt narovnaval sa, mavala som ho na rukach akoby pri kojeni ale ni eotoceneho bokom ku mne a pod zadkom serblik, funovalo nam to.

@katschka my hovorime A-A, to sa rychlo naucil hovorit aj sam a tak sa pekne pyta 😉 pouziva to ale aj na cikanie aj kakanie, tak sa mi uz stalo ze vonbku ho davam cikat a zrazu kopka 😅

79uffo
3. srp 2012

@katschka já říkám prďolkovi "čururu" na obojí. Mám dojem, že kdyby u toho člověk říkal jakékoliv slovo, tak je to jedno, páč si to mimi s uvolněním svěračů prostě spojí 🙂 BKM zdar 😉

katschka
3. srp 2012

@dandelion
@droby
@79uffo moc moc děkuju. 😵 Zkusila jsem jen to "čččč" a už jsme párkrát odchytili čůrání. 🙂 Jen to kakání je trošku těžší. Trošku trpí na prdiky a občas z ní vyjede kadění, aniž by tlačila. U umyvadla jí na kakání - když vidím, že tlačí - trošku umeju konečník a stačí se jí dotknout a jede. 🙂 Jsem zvědavá, jak se nám to bude dařit. Fakt je to super. 🙂
@droby a kolik je tvému synovi? Jestli se můžu zeptat. Je super, že si ty děcka umí pak říct samotný.

A ještě dotaz. Začínaly jste s tou metodou už od novorozeněte? Nebo je to jedno, kdy se začne?

dandelion
3. srp 2012

@katschka mělo by se začít nejpozději mezi 3 a 4 měsícem.. my jedem od 2.týdne.. ;) A někdo začíná i v porodnici.. na to já ale neměla myšlenky.. malá byla na Jipu a vůbec jsme to měli ze začátku krušný... ;)

majka1981
3. srp 2012

@katschka ja som hovorila ciiii a na kakanie kakas
Teraz sa uz rozpravame normalne a hovorim ideme sa vycikat alebo kakaj a podobne
My sme zacali az ked mal sebastian 5 mesiacov s kakanim - do vtedy kakaval skoro vzdy na prebalovaku alebo v mojom naruci (ja som o bkm vela nevedela a nenapadlo ma ho skorej dat na redukciu nad wecko atd)
S cikanim sme zacali o mesiac neskor.
V literature sa pise ze deti s ktorymi sa nepraktizuje bkm prestanu davat signal okolo stvr teho mesiaca.

katschka
3. srp 2012

@dandelion Tak to ještě stíháme. 🙂 Jen zatím nepoznám ty signály.

@majka1981 Tak to je super, že jste to zvládli i takhle "pozdě". Tak by to mělo klapnout.

A jaké signály ta vaše dítka dávala? Já jestli je to podobný nebo každé dítko má uplně jiný signál.. jestli je něco, čeho si mam všímat. co mají třeba společné.

A moc děkuju za rady a info! 😵

dandelion
3. srp 2012

@katschka u nás je hlavní signálem, že se pouští u kojení.. a začne být nervózní.. takže jakmile se pustí od prsa a neusíná, tak já vysadím a vždy se vyčůrá a sem tam vykaká.. (kaká především ráno, i když momentálně kaká pořád, řešíme nějaké zažívací potíže...)

ikuza
3. srp 2012

@sunflovver som velmi rada, ze si sa s nami podelila o svoju skusenost. Moj syncek niekedy reaguje presne rovnako. Stava sa nam presne to, ze po jeho protestoch ho presuniem na podlozku a on sa tam vycika. Potom si musim vypocut od manzela, ze nemam bezplienkovat nasilu, ze mu sposobim traumu. Ale vo vacsine pripadou sa v klbku krasne vycika. Myslim, ze to suvisi s tym, ze v klbku ma mozno sucasne potrebu tlacit kaku, ale ta v tom momente este von nechce ist. No kto vie, co ich trapi. Dievcata vy pocas hry vasich ratolesti nechavate babatko s holou ritkou? Alebo balite a potom rozbalujete. My sme teraz stale s holym zadockom, nas maly ale cika nonstop. Niekedy mam pocit, ze sme len stale nad nocnikom. A ked nevladzem ho za kazdym signalom davat na nocnik, tak mame ocikane vsetko okolo. 🙂 Bezplienkovanie chce vela vela trpezlivosti.

maskaa
3. srp 2012

ahojte baby... mam na vas otazku... ako riesite BKM na prechadzkach vonku? nasa malinka ma 7 mesiacov a ona nie je zvyknuta na polohu v klbku, proste je zvyknuta na klasicky nocni, ale tak ten asi tazko budem trepat zakazdym so sebou do mesta...minule som ju dala vonku do klbka, chytila som ju popod nozky a vycurala sa, ale trvalo jej to poriadne dlho 😒 a skladacie misky nam uz budu asi male ☹

majka1981
4. srp 2012

@maskaa ja by som na tvojom mieste postupne naucovala na cikanie von v klbku, lebo dieta ide von cikat samostatne dost neskoro a dovtedy by som nocnik nerada bravala vsade kde ides 😀
U nas velmi zaberalo ked som ho obkecala- ze pod ideme obcikat mravce, strom, travicku a tak alebo sme obzerali motorky 😀
Na to je tvoja moznoze este mala neviem ci to uz rozumie ale o par mesiacov uz urcite

majka1981
4. srp 2012

@ikuza to vobec nevadi, ked cika na orebalovaku. Postupne ho to prejde, nenut ho a daj ho kludne vycikat na prebalovaku, len treba to sprevadzat a byt pri nom ahovorit signal. Casom uz nebude chciet po leziacky ale bude chciet ine somarinky 😉 , ja som mojmu davala zaujimave veci ako na priklad krajcirsky meter, zubnu pastu, neskor dalekohlad 😀 a momentalne mame fazu ze ked nechce v kupelke, tak ide sa cikat na terasu do vedra 😀

maskaa
4. srp 2012

@majka1981 no snazim sa, davam ju do klbka, ale ako hovorim, kym spusti cikanie, tak jej to trva... akoby navedela co ma robit... ked ju posadim na nocnik, tak cika hned.... ale tak ako pises asi tomu dame chvilku cas...ved ona sa nauci, nemozeme predsa chciet od prckov aby vsetko vedeli hned 🙂
a urcite o chvilku, ked bude uz troska lepsie vnimat pouzijem tvoje metody, ze obcurkame mravcekov, travicku... 😀
dakujeeeem

barbarucha
6. srp 2012

Ahoj, čekáme miminko v prosinci a ráda bych praktikovala bezplenkovku ale pokud možno nějak co nejméně finančně náročně. Dost toho našiju, takže už jsem si našla návod na rychloprdky a plánuju je vyrábět z různých starých mikin 😎 (Přijde mi bezva ten trik, že nohavice se udělají z původních rukávů a pak už se jen přidá pružný proužek do pasu.) Ale teď uvažuju, co pod ně. V prosinci bude pěkná kosa, takže nějaké pobývání na nahato u nás v baráku nehrozí 😀 Stačí třeba minimální plenka z fleesu a do ní na obdélník složená plena třeba vyrobená z původně froté ručníku vyřazeného pro opotřebení? Ráda bych zpracovala různé staré ručníky a froté prostěradla místo nákupu plen za tisíce. Nebo mám šít nějaké bytelnější kalhotky? Nejsem zrovna telepat, takže předpokládám, že to u mimča nepoznám moc dopředu, že chce záchodit, takže to bude muset pak být z mojí strany fakt rychlá akce. 🙂 Poraďte, jsem úplný začátečník. Co vám na zimu nejlíp funguje? Díky.

eicul82
6. srp 2012

Zdravím....jestli jsem to pochopila dobře, tak sleduji signály, poté čapnu mimi a nějakým zvukem mu dám najevo, že "už může" ? Akorát asi horší s těmi signály, že? Mně teda nepřijde, že by moje 6ti týdenní mimi nějaké vydávalo... 😅

dandelion
6. srp 2012

@eicul82 a kojíš? mě malá nejlíp signalizuje při kojení.. nejdřív baští v klidu a pak se začne vrtět a jakmile se pustí, tak už vím, že je to tu 🙂 ;) ono vyčkej.. a třeba zkus časovat.. dávat po spinkání, po kojení, nárazově.. 🙂 my si fakt rozumíme až poslední dobou a to bezplenkujem od 3týdnů 🙂

droby
7. srp 2012

@katschka sikulka, ved ono to pojde...
syn ma teraz 15mesiacov, 2 mesiace je bez plienky, z toho mesiac bez nehody. a bezplenkujeme od 3tyzdnov na jeho podnet, odmietal mi kakat do plienok, tak namiesto nadielok na prebalovaku som ho supla nad nocnik a zacala studovat bkm 🙂 okolo 8m uz boli dni kedy mu jedna plienka vydrzala cely den, potom zubkami sa to pokazilo trocha a v 11m sa zacal pytat.

ikuza
8. srp 2012

@dandelion skladaciu misku Tescoma mas ktoru velkost? Tu najvacsiu? Kde sa da kupit ta miska, priamo v predajni? Dik